Baze Ryanair u Zagrebu i Zadru sa čak 4 bazirana aviona su istinski ogroman potez, svakako potez godine, zapravo i bitno više od toga. To je jedan od najvećih poteza u prošlosti regije koji se mjeri sa dolaskom Emiratesa/Air Transata/Koreana/Air Canade u Zagreb, pokretanjem Air Serbie, baziranjem aviona Wizz Aira u regiji, dolazak Americana u Dubrovnik, Turkishevom ekspanzijom u regiji, preko 50 linija easyJeta u regiji, pokretanjem baze Eurowingsa u Prištini, otvaranjem novog terminala u Zagrebu, Splitu, Dubrovniku, Skopju i Prištini… Naravno, neki od ovih poteza su svakako bitno važniji, ali ovaj potez Ryanaira ulazi u sam vrh poteza regije u zadnjih 10 godina.
Da, baziranje Ryanairovih aviona je huge! Ogroman potez koji će imati nesagledive posljedice u regiji. Za Zagreb to je ogroman iskorak, iskorak koji će iz korijena izmijeniti sliku zračnog prijevoza hrvatskog glavnog grada.
Zašto je Ryanair najveći prijevoznik Europe
Ryanair je irski, iako zapravo paneuropski Low Cost Airline (LCC). Iako svi znaju za njegove poteze od 1995. kompanija zapravo datira od 1984. kao mala regionalna kompanijica koja je bila na samom rubu bankrota prije nego je postala LCC. Sjedište kompanije je u Dublinu, Irska.
Kompaniju je 1984. osnovao Christopher Ryan, Liam Lonergan i Tony Ryan kao „Danren Enterprises“, no vrlo brzo mijenja ime u Ryanair. Kompanija je osnovana sa samo 1 GBP osnivačkog kapitala i 25 zaposlenih. Prve letove kompanija je imala 1985. sa Embraer Bandeirante turbopropom od 15 sjedala. Avion je letio između Waterforda (aerodrom od 2016. nema redovnih linija) i Gatwicka. Te godine imali su samo 5000 putnika. 1986. kompanija kreće letjeti na liniji Dublin-London Luton, pri čemu je i danas letenje između Londona i Dublina glavna linija kompanije. Do tada su British i Aer Lingus imali duopol na liniji. Ryanair je te godine imao tek 82.000 putnika. Iste godine Ryanair preuzima London European Airways. Od 1985. do 1989. kompanija leti sa Embraerima EMB110 koje 1989. mijenjaju ATR 42-300, a koje lete do 1991. Od 1986. do 1990. lete i Hawker Siddeley HS748. Od 1986. do 1994. kompanija leti sa BAC 1-11 unajmljenim od TAROM-a. Sve to vrijeme kompanija istinski luta, pokušava, traži se. I ne uspijeva.
Michael O’Leary dolazi u kompaniju 1988. godine, kao mlađi zaposlenik revizijske kuće koja je surađivala sa Ryanairom. Kako je kompanija 1989. na rubu bankrota, O’Leary odlazi u Ameriku, u Southweast koji je tada već profiliran LCC i doslovce prolazi svoje šegrtske dane, te uči osnove LCC.
Deregulacija 1992. koja je omogućila bilo kojoj europskoj kompaniji da pokrene letove unutar EU, otvara vrata kompaniji za ekspanziju. Ryanair je tada istinski u financijskoj dubiozi, na samom rubu bankrota. No, vlasnici kompanija čine posljednji napor, zadužuju se i 1994. kompanija nabavlja prva dva Boeinga 737-200 i sa njima pokreće prve LCC letove. Ove avione kompanija je u floti imala sve do 2005, kada ih je imala 20, te ih zamijenila sa 737-800, avionom koji će obilježiti onaj pravi Ryanair. Od 2002. do 2004. kompanija je imala i Boeinge 737-300, a od 2004. do 2005. i 737-400, no i ove avione su zamijenili 737-800.
Velik iskorak kompanija desio se 1997. kada Ryanair kreće u prikupljanje sredstava na financijskom tržištu. Kompanija je uspjela prikupiti 231 milijun EUR 1998, 1,8 milijardi 2003. i 3,0 milijardi 2010. No, istim je obitelj Ryan potpuno izgubila kontrolu nad kompanijom, te je Tony Ryan 2003. dao ostavku na direktorsko mjesto u Ryanairu, te prodao svoje dionice za 23,8 milijuna EUR. Nasljednici osnivača Tonya Ryana (Declan Ryan) danas imaju svega 2% dionica u kompaniji, no pritom zarađuju basnoslovne količine novaca (preko 20 milijuna EUR godišnje). Sa tim novcem otvorili su Irlandiu Aviation koja je vlasnik VivaColumbie i VivaLatinAmericana, kao i suvlasnik amaričkog ULCC Allegianta, a bila je i suvlasnik singapurskog LCC Tigeraira.
Ovim novcem kompanija radi i svoju prvu veliku kupnju, naručivši 45 novih Boeinga 737-800 za 2 milijarde USD. Enorman rizik u to vrijeme. Sve do te 1998. veliki europski igrači mogli su sa jako malo sredstava uništiti Ryanair, no smatrali su da će se tako sulud projekt u kojem se prodaju karte za svega desetak GBP, a „normalna“ cijena je pedesetak GBP, vrlo brzo urušiti sam u sebe. Prikupljanjem velike svote novaca 1998. radi investiranja u ozbiljnu flotu sve je postalo nepovratno, a kompanija je krenula rapidno rasti. Više nije bila ispod radara, no sada su trebala bitno veća sredstva da se kompanija uništi. No, tržište je bilo još uvijek vrlo razdvojeno, kompanije su se bavile otvaranjem alijansi, kupovinom drugih kompanija (Lufthansa kupuje Swiss, Austrian, Brussels, Eurowings, Air Dolomite, bmi, JetBlue), a i Lufthansi je pasalo da netko pomrsi račune Britishu. I vrtoglavo raste. E da je tada Lufthansa znala što će joj Ryaniar raditi samo 10 godina kasnije, sigurno bi uvjerila British da moraju uništiti ovog tada pik zibnera.
Druga najgora godina u povijesti zrakoplovstva 2001. (prva je 2020.) je bila odskočna daska za Ryanair. Napad na Twinse 11.9. užas je koji je uništio brojne kompanije, u bankrot je odveo Swiss, Brussels, Austrian i desetke drugih kompanija, no ne i Ryanair, on ovaj užasan događaj koristi kao izazov, priliku. I maksimalno ga iskorištava. Događaju je prethodila 2000. u kojoj Ryanair otvara svoj website i ogroman dio prodaje prebacuje na njega (za mlađe čitatelje, internet je do tada istinski bio u pelenama, a nije ga koristio gotovo nitko). Ova prodaja bitno smanjuje cijene karata jer se izbjegavaju agencije sa svojim ozbiljnim provizijama. No, te 2001. Ryanair po prvi puta koristi svjetsku krizu i enorman pad narudžbi zrakoplova, te doslovce ucjenjuje Boeing, koji je na koljenima, te naručuje 155 Boeinga 737-800 sa ogromnim popustom. Istim kompanija povećava narudžbu u Boeingu na čak 200 aviona. Kompanija koje je tada operirala tek dvadesetak aviona. 100 od tih aviona trebali su se isporučiti od 2002. do 2005, a ostalih 100 od 2005. do 2010. Huge!
Ryanair kupuje britanski LCC Buzz od KLM-a 2003. godine. Već 2006. kompanija ima 22,1 milijun putnika i prihod od 1,3 milijardi GBP. Te godine kompanija počinje naplaćivati putnicima check-in na aerodromu, tj. kažnjavati ih ako to nisu napravili na internetu kod kuće. Ovo pojednostavljuje operacije, štedi kompaniji ogromne troškove koje je plaćala aerodromima, ali i donosi dodane velike prihode od nenaviknutih putnika. Putnici su frustrirani, ali cijene padaju, te ih sve više leti Ryanairom, iako ga jako ne vole.
Iduće, 2007. Ryanair je objavio da će pokrenuti long-haul letova do 2009. pod imenom RyanAtlantic. U idućih par godine Rynaiar konstantno najavljuje pokretanje LCC long-haula. Ovo se nikada nije ostvarilo iz banalnog razloga, nije bilo jeftinih širokotrupaca na dispoziciji sa kojima bi Ryanair pokrenuo ove letove, a kompanija je nastavila vrtoglavo rasti. Za razliku od Norwegiana koji je upravo na LCC long-haul letovima slomio zube. Ryanair je zapravo ovdje imao opaku sreću, kao i toliko puta do tada.
Ryanair je 2008. godine prvi puta ucijenio aerodrom, te nakon što Valencija nije htjela prihvatiti nove, gore uvjete zatvorio je bazu i doslovce se preko noći preselio. 750 ljudi ostalo je bez posla. Ryanair je ovu praksu kasnije godinama koristio u velikom broju primjera, te pokazivao aerodromima tko je gazda i da ih može ucjenjivati. Naime, modus operandi Ryanaira je da aerodromu ponudi relativno dobar deal sa prihvatljivim subvencijama. Aerodrom to prihvati, Ryanair dovede 200.000, 400.000, 700.000, milijun novih putnika. Da bi aerodrom to ishendlao mora investirati ogromnu svotu novaca u infrastrukturu i logistiku, te zapošljava stotine radnika. Potom Ryanair kreće sa ucjenama, traži više, i više, i više. Aerodrom u jednom momentu pukne, Ryanair mu više ne donosi novac, nego gubitak, no što može? Kako će vračati kredite ako Ryanair ode? Deseci malih aerodrom stoga su bankrotirali, a čak je i veliki Frankfrut Hahn koji je u jednom momentu imao 4 milijuna putnika (2007.) pao na tek 1,5 milijuna (2019.) te je već godinama na rubu bankrota, a vlasnici su najavili zatvaranje aerodroma i otvaranje poslovno-shoping centra na njegovom mjestu.
Najveću bitku Ryanair je vodio sa svojom najvećom bazom, ogromnim London Stanstedom. Aerodrom je 2007. imao 23,7 milijuna putnika i rekao je Ryaniaru „ne““! Stansted je računao da je dovoljno velik i da se neće dati ucjenjivati Ryanairu. No, Ryanair je krenuo masovno zatvarati linije, aerodrom je u samo 5 godina pao na tek 17,5 milijuna putnika (gubitak od 8,2 milijuna putnika), pognuo glavu i pristao na Ryanairovu ucjenu. U samo 4 godina (od 2013. do 2016.) aerodrom je prešao brojku iz 2007. i narastao na 24,3 milijuna putnika. 2019. Stansted je imao 28,1 milijun putnika, bio je 4. aerodrom u Velikoj Britaniji (samo 1,2 milijuna putnika manje od Manchestera) i 23. aerodrom u Europi po broju putnika. Ryanair je pokazao svima da mu ništa ne može čak ni gigant Stansted, da je jači i od najjačih i dao jasnu poruku svima da se sa njim ne igraju, te da pristaju na sve što traži. A traži puno.
U recesijskoj krizi 2009. Ryanair je ponovo iskoristio situaciju i krenuo pregovarati sa Boeingom, no ovaj puta i sa Airbusom, te je rekao da će kupovati avione tamo gdje mu je povoljnije. Čak štoviše, da bi ucijenio Boeing Ryanair je potpisa sporazum o namjeri kupovine kineskih C919, ukoliko kompanija razvije model od 190 putnika (sadašnji model prima najviše 168 putnika). Na koncu je Ryanair naručio 200 aviona od Boeinga sa ogromnim popustom, te ponovo iskoristio krizu u kojoj su proizvođači bili na koljenima. Te 2009. Ryanair je prvi puta imao gubitak i to 169 milijuna EUR.
Konačno je do tada superdrzak Rynaira 2013. godine shvatio da rapidno gubi povjerenje putnik, te da ga većina putnika, pa čak i oni koji sa njim putuju mrze, te da ga izbjegavaju kada god mogu, pa i za veći novac koji plaćaju drugim prijevoznicima. Stoga je kompanija uvela nove mjere „prijateljske prema putnicima“. Tako je kompanija uvela smanjenje strogosti kod mjerenja prtljage koja se unosi u avion (ljudi su do tada doslovce trgali ručke ili kotače da bi zadovoljili stroga pravila kompanije), manje cijene za reprintani boarding-pass, besplatno mijenjanje manjih promjena na karti u roku od 24 sata (slova u imenu npr.), te drugu besplatnu manju torbu u kabini.
Rynair je 2017. pokrenuo prve konektirane letove, pri čemu je minimalno vrijeme konekcije 150 minuta i koferi se moraju podići na svakom aerodromu (osim za Rim FCO gdje mogu ići do kraja). Putnici koji usprkos dva i pol sata vremena konekcija izgube konekciju stavljaju se na prvi idući let i dobivaju kompenzacije po pravilima EU. Prvi aerodrom na kojem su bile moguće konekcije bio je Rim FCO. Te godine kompanija je najavila da će uvoditi po 50 novih aviona u flotu svake godine (tj. 1 tjedno). Plan je bio da do 2020. dostignu 160 milijuna putnika. I nisu bili daleko od toga, da nije bilo Covida-19 kompanija bi imala oko 164 milijuna putnika u 2020. (u 2019. imali su 152,4 milijun putnika).
Iduće 2018. godine Ryanair odustaje od politike jedne kompanije i jednog AOC-a. Te otvara prvo Ryanair Sun (Poljska), koji se kasnije preimenuje u Buzz, brend koji su kupili od KLM-a. Potom iste godine Ryanair pred nosom Lufthanse kupuje Laudamotion (kasnije Lauda), kojeg 2020. zatvara u Austriji, no otvara na Malti pod imenom Lauda Europe i to isključivo radi smanjenja troškova poslovanja i radi pokazivanja zuba ucjenama austrijskih zaposlenika. Na koncu 2019. Ryanair pokreća Maltu Air, te Ryanair UK (radi Brexita).
Te 2018. kreću masovni štrajkovi zaposlenika Ryanair. Istome je prethodilo otkazivanje tisuća letova od jeseni 2017. do jeseni 2018. koje je kompanija morala provesti radi manjka pilota. Kompanija je godinama tretirala svoje radnike kao zadnji šljam. Tražila od svojih pilota da rade za kikiriki, da sami plaćaju testiranja, školovanje, vodu u avionima, svoje uniforme, da imaju kompanije registrirane na egzotičnim otocima kako bi smanjili troškove, negirala im je osnovna radna prava. A piloti su još bili super tretirani spram kabinskog osoblja. Svaki pokušaj organizacije sindikata u Ryanairu završavao je otkazima onih koji su to pokušali organizirati. No, 2018. već se osjeća ogroman nedostatak pilota, Ryaniar ne može samo tako dijeliti otkaze, a radnici se kreću organizirati po sindikalnim organizacija u državama, te koordinirati akcije na razini cijele Europe. Štrajkovi su svakomjesečni, nekim mjesecima je bilo i više štrajkova. Ryanair se prvo pokušao obraniti torturom i đonovima (ukidanje baza, čak i svih baza u pojedinim državama, otkazima, prijetnjama…), no vrlo brzo pristaje na pregovore sa sindikatima, nešto što je samo godinu dana prije bilo nemoguće. Potom pristaje i na niz ustupaka, diže primanja i druge privilegije, te nakon više desetaka štrajkova korjenito mijenja strategiju prema zaposlenicima i sindikatima.
Iako je Covid-19 ozbiljno naštetio kompaniji, donio velik gubitak, kompanija je imala više milijardi EUR financijskih zaliha. I ponovo iskoristila situaciju. Te je Boeingu koji je bio na koljenima radi skoro dvogodišnjeg prizemljenja 737MAX, problema sa 787 i 777, te otkazivanja skoro 1500 aviona radi Covida-19, ucjenom uspjela naručiti dodatnih 75 Boeinga 737MAX8-200. No, to nije sve, prema izvorima koje imam u kompaniji Ryanair je već dogovorio i deal sa Boeingom, uz ogromne popuste, za veliku narudžbu Boeinga 737MAX10. Bitno većeg aviona. Ovo će biti prvi puta u 20 godina da se Ryaniar odučio na drugi model koji nije 737-800 (737MAX8). Narudžba bi se trebala objaviti vrlo skoro. Nakon velikih narudžbi Southwesta (100 aviona), Americana i Alaske, ovo će biti posljednji „dokaz“ da Boeing 737MAX više nije nesiguran i da druge kompanije mogu naručivati avion nakon Covida-19.
No, ovaj puta Ryanair je napravio i jedan novi potez „iza kulis“. Otpustio je 3000 troublemaker i prilično očistio kompaniju od „štrajkaša“ i onih koji su mu radili problema. A pod izgovorom rezanja broja zaposlenih radi Covida-19. U vrijeme kada vlast nije ništa pitala, a radnici su šutjeli da ne ostanu bez primanja. U isto vrijeme Ryaniar je ekspresno brzo tijekom V. i VI. mjeseca natjerao radnike da pristanu na 15% smanjenje plaća. I oni su pristali, nešto sitno ih se pokušalo pobuniti, ali Ryaniar je to ugušio brzo i efikasno starim metodama od prije 2018. U Portugalu je npr. najava zatvaranja baza napravila reakciju ne samo dijela radnika koji su bili u panici za svoja radna mjesta, nego i vlasti koja je natjerala bundžije da pristanu na uvjete u strahu da, nakon što su tolike kompanije otkazale letove, još to i ne napravi i Ryanair koji je bar nešto letio u Covidu-19.
Ovog ljeta Ryanair planira operirati 80% svojih linija, za sada je najavio 70 novih linija i 7 baza. Vjerojatno će toga biti i još. Kompanija će do ljeta dobiti 16 novih Boeinga 737MAX8-200.
Ryanair je u zadnjih 10 godina (2010-2019.) povećao prihoda sa 3,0 na 7,7 milijardi EUR, profit sa 305 na 885 milijuna EUR (rekordan profit je bio 2016. čak 1,6 milijardi, a 2018. je bio 1,5 milijardi EUR). Kompanija je u tom periodu povećala broj zaposlenih sa 7032 na 15.938. Usporedbe radi Croatia ima 1000 zaposlenih na samo 12 aviona, u usporedbi sa 40 puta više aviona Ryanaira. Najfacinantniji podatak je da je u tih 10 godina load faktor porastao sa 82% na nevjerojatnih 96% na razini cijele godine (14 postotnih bodova). Broj aviona se popeo sa 232 na čak 471 avion u floti. Broj putnika je porastao u 10 godina sa 66,5 na 152,4 milijun, čime je Ryanair postao 1. prijevoznik po broju putnika u Europi (i ispred Lufthansa grupe koja je imala 145,2 milijuna)
Ryanairova najveća baza je London Stansted u kojem ima skoro 10% svojih aviona, njih 44. Ryaniar operira 84 baze, a ove godine ih otvara 7. Kompanija leti u 40 zemalja svijeta na čak 242 aerodroma i u 2019. je imala preko 1800 linija. Kompanija je u 2019. operirala preko 2500 letova dnevno, a u ljeto 2020. tijekom Covida-19 njih 1000. Najviše linija Ryanair ima iz London Stansteda (121), pa iz Dublina (94), Milano Bergama (82) i Beča (77). Osim sekundarnih i tercijarnih aerodroma na koje najčešće operira, Ryaniar leti i na niz prvoklasnih aerodroma poput Amsterdama, Frankfurta, Atene, Barcelone, Brusselsa, Budimpešte, Copenhagena, Dublina, Lisabona, Madrida, Osla, Beča, Rima FCO… Kompanija ima fascinantnih 96% točnosti na letovima.
U ovom momentu Ryanair ima 454 aviona i to 424 Boeinga 737-800 (189 putnika), 29 Airbusa A320 koji operira Lauda Europe (180), te 1 Boeing 737-700 (60 putnika). Taj jedini 737-700 služi za obuku pilota, VIP i sportske chartere, prijevoz posada i kao backup za ispale avione iz flote. Još je manje poznato da Ryanair ima tri Learjeta 45 koji kompaniji služe za poslovne letove managementa, ali daleko više za prijevoz dijelova za avione koji su u kvaru i rezervnih posada u slučaju poremećaja u operacijama. Avioni su smješteni u Dublinu, London Stanstedu i Bergamu. Avioni su na dispoziciji za prijevoz rezervnih dijelova i posada 24 sata na dan 365 dana u godini. Avioni služe i za školovanja posada.
Kompanija ima naručenih još 11 A320 i 210 Boeinga 737MAX8-200 (imat će 197 putnika). Po narudžbi 737MAX10 Ryanair će navodno iz flote izbaciti sve Airbuse (njih 40) i zamijeniti ih sa 737MAX. U većim bazama Ryaniar će istime kombinirati 737-800 i 737MAX8-200, sa većim 737MAX10, što će omogućiti veći broj prevezenih putnika, ali i stavljanje većeg aviona na linije koje će imati veću potražnju u pojedinom momentu. Isto što je napravio i Wizz Air sa nabavom A321 na postojeće A320. Kompanija planira do 2026. imati više od 600 aviona i preko 200 milijuna putnika.
Kontraverze kompanije
Iako je 2004. u Europi bilo čak 60 low-cost kompanija, sada ih ima samo 14 (easyJet, Wizz Air, Eurowings, Vueling, Transavia, Norwegian, Volote, Level, Albawings, French Bee, Blue Air, SkyUp, Pobeda i Pegasus), dok su Smartwings, Jet2 i TUI zapravo leisure kompanija, a ne LCC. I tome je u bitnoj mjeri kumovao upravo Ryanair. No, ono što je Ryanair uspio napraviti je i da su legacy carrieri uslugom pali vrlo blizu LCC jer naplaćuju prtljagu, mjesto u avionu, dodatne usluge, nemaju više besplatnu hranu, najniže tarife nemaju mogućnost mijenjanja leta, imaju sardina-konfiguracije…
Osim radnih prava koje su predmet ogromne kontraverze kompanije, istoj se zamjeraju prihodi izvan cijene karata obzirom da kompanija naplaćuje baš sve osim zraka u avionu, a pitanje je i kada će i to početi naplaćivati. Od nedavno kompanija naplaćuje čak i manji kofer u kabini (55x40x20 cm), a u kabinu ja gratis moguće ući samo sa omanjim ruksakom veličine 40x25x20 cm. Ryanair špara baš na svakom milimetru kabine. Sjedala se ne mogu spuštati, nema džepova na sjedalima za sitnu prtljagu, uputstvo za slučaj nužde je otisnuto na sjedalu ispred da se uštedi na težini zrakoplova (189 papira), prsluci za slijetanje na vodu su iznad glava, a ne ispod sjedala (da putnici ovdje mogu staviti svoje manje torbe i ruksake), dodatno se naplaćuje baš svako sjedalo koje ima i malo veći prostor za noge (kod izlaza za nuždu, prva sjedala), maknuta su dva toaleta kako bi se dobilo dodatnih 6 sjedala.
Kompanija je predlagala i „stajaće konzole“ kako bi putnici mogli stajati tijekom leta, naplatu korištenja WC-a, naplatu skuplje karte za putnike teže od 110 kg, dodatnu naplatu troškova invalidnih osoba, nošenje prtljage za prtljažnike do aviona od strane putnika, letenje sa samo jednim pilotom i persericom koja bi bila istrenirana za nuždu… nešto od toga je bio besplatan PR, no neke od mjera su se istinski planirala provesti.
Ryanair je poznat po stotinama tužbi koje je pokrenuto protiv konkurentskih aviokompanija i država, a kojih je dobar dio i dobio. Pravnički tim u Ryanairu je jako bitan poslovni ured kompanije.
Kompaniji se zamjera i što na udaljenim aerodromima stavlja imena gradova, pa je tako Frankfurt Hahn udaljen 102 km od Frankfurta, Beauvais 85 km od Pariza, Weeze 83 km od Dusseldorfa, Reus 88 km od Barcelone, Cherleroi 62 km od Bruxellesa, Skavsta 90 km od Stockholma. Sve se čekalo kada će Rijeku Ryaniar prozvati kao Zagreb Rijeka.
Kompaniji se zamjera i zapostavljanje sigurnosti, te neiskusni i loši piloti (jer bolji idu letjeti za bolje plaćene kompanije). No, jedna stvar je činjenica, Ryanair je najveća kompanija u Europi i 5. na svijetu, a do sada u 27 godina opariranja nije imala ni jedan jedini ozbiljan incident, ni jedan izgubljen avion, a kamoli poginulu osobu.
Kompanija je poznata i po kontraverznim marketinškim trikovima poput „bye bye Lufthasa“, a nemalo puta izbacuje kampanje koje su protivne ukusu, pa i zakonu. Nemalo puta kompanija bude i kažnjena radi tih kampanja, a iste budu i zabranjene, ali si tada napravi još veću reklamu. Ryanair doslovce želi da im se zabrani reklama jer onda se o njima piše danima. Tako je primjerice 2009. Ryanari izbacio reklamu po kojoj je British pet puta skuplji od Ryaniara. Sud je osudio Ryanair koji je morao povući reklamu i platiti kaznu, jer je dokazao da je British „samo tri puta skuplji od Ryaniara“. Reklama je bila više nego opaka. Svi su znali da je British tri puta skuplji. 2007. Ryanair je izbacio sliku Martina McGuinnessa (bivšeg zapovjednika IRA-e) koji je u oblačiću iznad slike rekao: „Ryanair je toliko jeftin da čak i Britanska vojska leti kući“. Reakcije su bile enormne, pozitivne i negativne, ali reklama je bila ogromna. Nakon što mu je zabranjena reklama „djevojke u ultraminisuknji“ unutar kampanje „Vruć povratak u škole“ koja se proglasila nedoličnom za školske djevojke, Ryanair je odbio maknuti reklamu jer je objavio da odjevena punoljetna manekenka sigurno nije vrijeđanje morala kada se u istim novinama objavljuju slike djevojaka u toplesu.
O’Learyevi biseri
O’Leary je čudak, istinski avio-pajac. No, njegove blentave izjave prenose baš svi mediji svijeta, a Ryanairu radi nevjerojatnu reklamu. U zadnjih par godina O’Leary je bitno smanjio broj svojih bisernih izjava. Jel pritom glup i neinteligentan? O, ne! Upravo suprotno.
Ovdje sam sa Howardom Millarom i Michaelom Cawleyem, dva zamjenika CEO. Ali oni trenutno vode ljubav u muškom toaletu, koliko su uzbuđeni radi rezultata poslovanja koje ćemo danas objaviti.
Ako prodaja pića na letu padne, mi zatražimo od pilota da napravi opaku turbulanciju. To uvijek poveća prodaju pića.
Svi koji misle da su Ryanairovi letovi utvrda svetosti gdje možete meditirati su potpuno pogriješili. Mi vas tijekom leta bombardiramo koliko god možemo sa objavama, reklamama i prodajom svega i svačega. Sve koji izgledaju kao da spavaju ćemo probuditi da im prodamo stvari.
Ako putnik zaboravi isprintati boarding pass, treba platiti 60 EUR. Što je toliko glup!
Razmišljamo o postavljanju automata za kovanice na vrata toaleta, da bi putnici morali potrošiti funtu za korištenje toaleta. Ako netko želi platiti 5 funti da ode na toalet, ja ću ga osobno nositi. Ma, obrisat ću mu i guzu za petaka.
Nitko ne želi sjediti pokraj stvarno debelog kopileta. Bili smo iznenađeni koliko je ogromna brojka naših mušterija koji ne samo da bi naplatili dodatne takse za debele ljude, nego smatraju da ih moramo mučiti.
Nećete dobiti refundaciju, stoga odje*ite. Ne želimo slušati vaše jecaje. Koji dio ‘nema refundacije’ niste razumjeli.
Hoćemo li se ispričati što nemamo zadovoljavajuću službu za korisnike? Apsolutno ne!
Na transatlantskim rutama Ryanaira u ekonomskoj klasi no frills. Ali u business klasi sve će biti u cijeni karte, uključujući pušenje (oralni seks).
Ryanair je doveo ogroman broj različitih kultura na obale Španjolske, Grčke i Italije gdje imaju snošaj, a u interesu pan-europskog mira.
Nakon što mu je buduća supruga kasnila na vlastito vjenčanje 35 minuta izjavio je: „Ona dolazi sa Aer Lingusom“.
Izjava vezana uz spajanje Britisha i Iberije: „To me podsjeća na dva pijanca koji pridržavaju jedan drugoga.“
Ako globalno zatopljenje podigne temperaturu za jedan ili dva stupnja, Francuska će postati pustinja, što i nije loša stvar. Škotska će uzgajati vina i proizvoditi mozzarellu.
Nakon prijetnje bombom u Škotskoj: „Policija je bila nevjerojatno uspješna u svom polju. Ali sve što su napravili je da su stajali u svom polju. Ostavili su putnike u avionima dok su se oni igrali oko sumnjivog paketa 2 sata i 45 minuta. Izvanredno.“
MBA studente dolaze sa teorijom ‘moji djelatnici su moja najvažnija imovina’, što je totalno sranje. Djelatnici su moj najveći trošak. Svi mi zapošljavamo neke lijene gadove koji trebaju jak udarac u stražnjicu.
Avio industrija je puna glupana, lažljivaca i pijanaca. U Irskoj smo spojili sve to troje.
Da li Ryanari prijevozi bogate ljude na svojim letovima? Naravno, ja sam ovog jutra letio sa Ryanairom, a ja sam jako bogat.
Ja sam europski najpotplaćeniji i podcijenjeni šef. Plaća mi je 20 puta veća od prosječnog Ryanairovog zaposlenika. Smatram da bi razmak trebao biti veći.
Ljudi me vide kao Isusa, Supermena ili kao maleno govno. Ja mislim da sam Isus.
Koje je najveće postignuće Ryanaira? Uvođenje niskih tarifa u Europi i nastavak smanjenja. Najveći promašaj Ryanaira? Što su mene zaposlili.
Baš me briga što me ljudi ne vole. Ja ne volim avione. Nikada nisam želio biti pilot za razliku od one gomile koja popularizira avio industriju.
Negativni publicitet prodaje više sjedala u avionu od pozitivnog publiciteta.
Avio prijevoz je samo glorificiraniji autobusni prijevoz.
Europska unija troši većinu svog vremena ili da me tuži, ili da me zlostavlja, ili da me kritizira, ili da me proklinje što sam smanjio cijene avioprijevoza diljem Europe.
Nijemci će puzati goli preko razbijenog stakla samo da dobe niske cijene avio-karata!
Sindikati se trebaju boriti (protiv Britisha). British Airways ima puno previše zaposlenih i treba smanjiti troškove. Problem Willie Walsha (CEO IAG-a) je da uprava British Airwaysa nema kralježnice, nema jaja i nema vizije.
Želimo naživcirati kretene gdje god možemo. Najbolja stvar koju možete napraviti za zelene (zaštitare okoliša) je ubiti ih. Ti idioti žele omogućiti samo bogatima da lete. Ovi luđaci nas žele vratiti u 18. stoljeće. Podržati zelene znači da zaustavimo siromašne da lete, kako bi bogati mogli letjeti. Nek se je*u“.
Proklete brbljave klase, ili kako ih ja zovem liberalni čitatelji Guardiana, kupe SUV da bi se vozili po Londonu. Smijem se tim vozačima SUV-a koji istovremeno kupuju kivi iz Novog Zealanda. Za ime boga, pa taj kivi treba doletjeti iz Novog Zealanda. To je prava nuklearna bomba po okoliš.
Izvrstan prijedlog je da se produži radno vrijeme. I da se smanje godišnji odmori na dva tjedna. I to je dovoljno. Da se mene pita ja ne bi išao na godišnji odmor, no moja žena inzistira na tome zbog klinaca (djece). Prije nego sam se oženio nikada nisam uzeo godišnji.
Imam više novaca nego što će mi ikada trebati. Financijski, ja sam osiguran za nekoliko stotina godina.
Zašto je zagrebačka baza toliko bitna
Već 10 godina pišem koliko je bitno za Zagreb da dobije LCC. Ne radi se tu o tome „tko ima većeg“, da se Zagreb odmakne od Splita i Dubrovnika, te približi Beogradu. Nego o činjenici da zagrebački turizam treba LCC. Turisti danas koriste jeftine prijevoznike. Oni ne žele plaćati 300 EUR za kartu, već 50 EUR, a ostatak potrošiti na destinaciji. Ovo se posebno odnosi na short breakere (koji su danas trend turizma), backpackere, te kongresni turizam, pri čemu poslovnjaci koji dolaze na kongrese žele dobru povezanost i nonstop letove bez presjedanja. Sve to Ryanair omogućuje. LCC treba i dijaspora koja će radi jeftinih karata dolaziti kući 6-7 puta, a ne samo 2-3 puta godišnje. A hrvatska dijaspora je istinski ogromna, ona u Europi broji preko 2 milijuna ljudi. Ove linije trebaju i poslovnjacima. Stereotip je da poslovnjaci ne koriste LCC. To jednostavno nije istina, službene statistike Ryanaira to demantiraju. Europski poslovnjak danas želi putovati brzo, on želi P2P letove, da ne gubi dodatnih 3-4 sata na konektirane letove. A kako će putovati tih 1,5 do 2 sata, to više stvarno nikome, pa ni poslovnjacima, nije bitno. Brzina putovanja je tu ipak apsolutni prioritet.
Tko su zapravo putnici Ryaniara? To ipak u prvom redu nisu poslovni putnici osim na nekim linijama poput Rima gdje baš i nemaju neku alternativu u Croatiji. Jel poslovni putnik koji mora do Frankfurta će teško letjeti sa Ryanariom do 102 km udaljenog Hahna i još prilagođavati put jer se ne može vratiti idući dan. A sa Croatiom se može vratiti i isti dan (odlazak ujutro oko 6:30 i povratak oko 22:15, tj. boravak u Frankfurtu skoro 13 sati). Za ovu kategoriju putnika nisu konkurente linije ni sa tri, a kamoli sa dva tjedna polaska. No, dio poslovnjaka ima duže obveze u pojedinom gradu (kongresi, duži poslovi, više povezanih sastanaka, prezentacije, predavanja, nadzori…). Jednako tako linija su odlične za turiste i dijasporu. Ovu kategoriju putnika svakako će preuzeti Ryanair. I samim time Ryaniar će zapravo stvoriti nove putnike. Kako one koji nisu putovali u Zagreb (short breakeri, backpackeri), one koji nisu imali veze prema Zagrebu do sada, tako i dijasporu koja će sada putovati bitno više. To znači da će od 600.000 putnika, Ryanair preuzeti oko 100.000 putnika Croatiji i drugim prijevoznicima, no 500.000 putnika će stvoriti potpuno novih.
Za Zagreb će letjeti Lauda Europe (Malta), a za sada otvara 12 linija, neke već od 2.6, no većina od početka IX. mjeseca. U Zagrebu Ryanair će imat bazirana čak 2 aviona. To je jednak broj aviona koliko i Wizz Air ima u Beogradu, pri čemu je Wizz Airu trebalo godinama da dođe do tog broja aviona u Beogradu, prvo je letio bez baze, pa dugo vremena sa jednim avionom, a onda još duže sa dva. Ryaniar kreće sa dva aviona odmah, od prvog dana. Ovo će akumulirati preko 600.000 putnika u prvoj godini operiranja. Čak štoviše, kompanija je objavila da planira vrlo brzo pokrenuti 40 linija koje će akumulirati preko 3 milijuna putnika u Zagrebu.
Ukupno će kompanija, za sad, imati 36 tjednih letova. Većina linija konkuriraju Croatiji. Direktna konkurencija su London Stansted (svakodnevno od 1.9), Beuvais (Paris – 2 puta tjedno od 2.9.), Charleroi (Bruxelles – 2 puta tjedno od 2.6., od 3.9. 3 puta tjedno), Hahn (Frankfurt – 3 puta tjedno od 3.9.), Memmingen (Minhen – 2 puta tjedno od 3.9.), Rim Ciampino (Rim FCO – 3 puta tjedno od 3.9.). Konkurencija su i Bergamo (Milano – 4 puta tjedno od 3.7.), te Sandefjord (Oslo – 2 tjedna leta od IX. mjeseca), no ove linije Croatia ne planira obnoviti ove godine, pa će ih vrlo vjerojatno i bez borbe izgubiti, tj. Ryanair će se do eventualnog ponovnog pokretanja letova na ovim linijama i te kako profilirati i tu Croatia više nema šanse da obnovi letove na ove dvije linije.
Pišu se loša vremena za Croatiu, a evidentno Ryanair napada na Croatiu kao eksponenta Lufthansa grupe, obzirom da mu je koncentracija djelovanja zadnjih 4 godine napad na Lufthansu. Croatia iskreno ovaj napad neće preživjeti. Ona bi to mogla da ima dobar management, kao što ga imaju Aegena, LOT, airBaltic, Air Malta, Austrian, Bulgaria, TAROM, Smartwings i druge kompanije koje se uspješno hrvaju sa Ryaniarom. No, Croatia je stvarala gubitke i kada su svi drugi bili pozitivni, do 2019. Management kompanije je loš, trom i nema ni potencijala, ni volje da išta napravi. Jedino u čemu je taj management agilan je u traženju novaca od države. A to Hrvatska više neće moći činiti za Croatiu. Stoga, će kompanija još neko vrijeme ubrzano trošiti financijska sredstva koja je dobila i koja će još dobiti za restrukturaciju. Iskreno to će potrošiti za 3-4 godine. A onda još imaju 2-3 godina života na prodaji aviona, motora, tehnike i hangara. Stoga za 5-6 godina kompanije više biti neće, obzirom na katastrofalan management vrlo vjerojatno i prije. Kompanija ničime nije pokazala da će se boriti protiv Ryanaira, nije uveli baš nikakve mjere. A već je morala, da prevenira šok koji će Ryaniar napraviti za 5 mjeseci. I neće. Oni će inercijom dočekati dolazak Ryanaira, potom smanjiti frekvencija ili ukinuti neke linije i cmizdriti kako je život težak, te klečati pred premijerom da im pokloni još kojih par desetaka milijuna EUR. Do kada?
Nisu konkurencija Croatiji Dortmund (2 puta tjedno od 3.9), Baden Baden (3 puta tjedno od 2.9.), Podgorica (2 puta tjedno od 4.9) i Gothenburg (3 puta tjedno od 3.9). Iskreno, Podgorica je ovdje najveće iznenađenje. Ova linija svakako će ubiti planove Croatie da pokrene Podgoricu što je kompanija planirala za 2020, a prolongirala radi Covida-19. Ovo je prva linija jednog LCC unutar regije. Ima ona i svog smisla, em ima putnika za nju, em govorimo o razdaljini od preko 700 km.
Nikako nije jasno zašto Ryanair nije otvorio Dublin, Manchester, Berlin, Prag i Sofiju. U provom slučaju radi ogromne hrvatske dijaspore, a u ostalim slučajevima govorimo o lukama koje nemaju prijevoznika, a i te kako su potrebne Zagrebu i imaju potencijala. Kako 2 bazirana aviona imaju mogućnost 50 tjednih letova, a kompanija za sada ima 36 letova izjavili su da će otvoriti još linija do IX. mjeseca, vrlo vjerojatno njih 3-4, no da ih sada neće objavljivati. Za očekivati je vrlo brza objava dodatnih linija.
Ryanair za sada ne planira letove unutar Hrvatske, no to im je plan u doglednoj budućnosti. Kompanija na taj način sa kraćim letovima bolje utilizira korištenje aviona, pa to svakako želi napraviti. Prvi letovi mogu se očekivati za Dubrovnik.
I da se razumijemo, Ryanair je predator, on ucjenjuje zračne luke, jedva da im daje disati. Dok zračna luka pristaje na Ryanairove uvjete sve je u redu, svi su „sretni i zadovoljni“, kompanija raste i razvija linije. No, kada zračna luka to više ne može ili ne želi kreću problemi, Ryaniar rapidno smanjuje linije ili se čak povlači sa aerodroma u cijelosti.
Zagreb ima tu prednost da ipak ima pedesetak linija legacy carriera, pa si, za razliku od manjih luka koje žive samo na LCC i pritom su na rubu bankrota, može priuštiti operatore na kojem nema prihoda, nego samo gubitke, ali koji mu povećava promet izvan vršnog opterećenja, dok radnici nemaju što raditi. Konačno, na par stotina tisuća putnika zračna luka, ako ima dovoljno ugostiteljskih i trgovačkih objekata, zaraditi će ozbiljan novac na vanletačkim uslugama (parkiranje, ugostiteljstvo, trgovina…). I posljednji, nimalo nebitan argument, je da bazirani avion znači dodatne prihode zračnoj luci, kako za parkiranje na stajanci, tako i za dodatne potrebne prostore, ali i usluge zaposlenicima i maintenanceu.
Ono što je bitno, Ryanair je najveći prijevoznik Europe i 5. najvećih prijevoznika svijeta. A to je ogromna stvar za Zagreb jer kompanija ima bitno veće potencijale nego i jedna druga kompanija, pa čak i Wizz Air i easyJet. Ryanair će ovog ljeta dobiti 16 Boeinga 737MAX, no još uvijek ima viška kapaciteta u floti 737-800. Kompanija planira rabiti 80% kapaciteta iz 2019. To znači da će imati čak 107 aviona viška. Znači ima dovoljno kapaciteta za širenje, pa i u Zagrebu. Iduće godine kompanija počinje intenzivno dobivati avione, po jedan tjedno. Ukupno Ryanair ima naručenih 221 novi avion, a očekuje se i velika narudžba Boeinga 737MAX10 u vrlo skoro vrijeme. Sve te avione kompanija danas bitno teže zapošljava nego prije par godina kada su aerodromi vapili za Ryanairovim avionima. Danas, dobar dio aerodroma ima po nekoliko baziranih Ryanairovih aviona, neki njih više desetaka. A to je velika prilika Zagreba koji je do sada bio LCC tabula rasa.
Ovo je istinski ogromna vijest za MZL Zagreb. Zagreba je do sada bio na posljednjem mjestu po broju LCC linija, te letio tek 4 LCC linije tri prijevoznika u sezoni i 2 izvan sezone (4% prometa). Zračne luke ove veličine i važnosti (glavni aerodrom države) imaju oko 30-40% LCC linija, što znači da bi Zagreb morao imati najmanje 20 LCC linija, a to pak znači da mu u ovom momentu nedostaje barem 15 LCC linija.
Očito je program poticaja LCC koje je prije par tjedana donio Zagreb, urodio plodom. Bravo Zagreb. Konačno. Ryanari u okolini leti za Zadar, Pulu, Split, Banja Luku, Trst, Traviso, Budimpeštu i Beč. Što znači da je od Zagreba udaljen 2,5 do 4 sata vožnje automobilom.
I ovdje je važno za naglasiti da je management Zagreba konačno shvatio da će Covid-19 kriza trajati još bar 3-4 godine, tj. da će trebati toliko da se Zagreb vrati na brojke iz 2019. A onda treba još bar toliko da dostigne 5 milijuna putnika, nakon čega aerodrom mora pokrenuti projekt širenja terminala vrijedan 70 milijuna EUR, a što je koncesionar svim sredstvima izbjegavao napraviti. Naime, koncesionar ima obvezu da nakon 10 godina koncesije ovo širenje pokrene neovisno o broju putnika. Samim time sad mu je svejedno, prema projekcijama to će morati i ovako i onako napraviti u tom roku. Nije jasno zašto koncesionar nije sa vlasnikom (Republika Hrvatska) dogovorio da se stari terminal pretvori u LCC i charter terminal, te da se njegov kapacitet od 2,5 milijuna putnika izuzme iz brojke za proširenje. Ovako stari terminal i dalje rapidno propada. Sada radi Covida-19 nema perspektive da će se otvoriti. Stoga ostaju stari planovi da se on pretvori djelomično u uredski prostor, a djelomično u cargo skladište. Konačno, Zagrebu istinski treba veći, noviji i kvalitetniji cargo prostor.
Prema informacijama iz vrha MZL Zagreb, ista pregovara i sa drugim LCC, pa je za očekivati još dobrih vijesti u doglednoj budućnosti. Iskreno šteta je da Wizz Air nije došao u Zagreb. Za razliku od Ryanaira (koji leti na 200-350 km od Zagreba) Wizz Air ima baze i fokus aerodrome na 350-500 km od Zagreba (Tuzla, Split, Beograd, Budimpešta, Beč, Milano). Konačno Wizz Air ima dugoročno bolji model od Ryanaira (povezivanje svojih kompanija u Europi, SAD-u, Središnjoj i Latinskoj Americi, Bliskom Istoku, uskoro i u Australiji, što će se desiti 2025.). No, kako MZL Zagreb intenzivno pregovara i sa ostalim prijevoznicima, a vrlo intenzivno i sa Wizz Airom, postoji dosta velika šansa da i Wizz Air do ljeta dođe u Zagreb. A onda bi to značilo rat između dva najveća konkurenta, rat koji je donio toliko benefita u Bukureštu, Sofiji, Varšavi, Pragu, Beču…, a u regiji u Nišu i Podgorici.
Loša vijest za Banja Luku, Ljubljanu i Maribor
Dolazak Ryanaira u Zagreb je izuzetno loša vijest za Banja Luku. Od 7 linija koje Ryanair leti za Banja Luku, čak 5 će imati iz Zagreba (Bergamo, Charleroi, Gothenburg, Hahn, Memmingen), a samo dvije neće (Berlin i Beč). U prvom redu putnici iz Moslavine, Siska, Banije i Zapadne Slavonije, pa i nešto putnika iz Zagreba više neće koristiti Banja Luku, nego Zagreb. Ovo im je sada puno praktičnije, brže, a i ne trebaju prelaziti vrlo sporu granicu na kojoj se čeka i po sat vremena. Kada je Zagreb izgubio 30.000 putnika radi Ryanaira u Banja Luci to je bilo tek 0,9% njegovih putnika, no kada će Banja Luka sada izgubiti ove putnike to je 20% njenih putnika. Uz to Ryanair se više neće koncentrirati na Banja Luku, već na bitno perspektivniji Zagreb, pa će ekspanzija iz Banja Luke bitno usporiti.
Jednako tako nastradati će i Ljubljana, koja je imala svoju veliku šansu da se otvori za LCC. Sada ima bitno manju šansu. Da, Ryanair možda dođe i u Ljubljanu, ali nikako neće biti ni izbliza na razini baze kakvu će imati Zagreb, bilo bi to bitno manje linija i frekvencija. I malo je vjerojatno da se to skoro desi. Ljubljana je ovime izgubila i zadnju šansu da odskoči od Zagreba bar u jednom segmentu. Jer Zagreb ju je uništio u legacy carrierima, u konekcijama prema Bliskom Istoku (Ljubljana je jedina koja nema letove prema Bliskom Istoku), te u long-haul letovima. Sada i u LCC, zadnjoj šansi u kojoj je Ljubljana mogla biti bolja, iskoristiti prednost da bude prva i preuzeti dio putnika Zagreba. Ljubljana bi sada mogla priču kompenzirati dolaskom Wizz Aira, no sada je sve teže, kompliciranije i biti će bitno manje. Konačno, Wizz Air je smanjio broj linija i frekvencija iz Ljubljane ove godine, pa je evidentno da aerodrom ništa ne radi na ovom planu.
Još više je ovaj potez naštetio potencijalima Maribora. Maribor je mogao biti LCC zračna luka koja je mogla biti alternativa za Zagreb, Ljubljanu i Graz, a koji nisu željeli LCC. Aerodrom je mogao imati 600-700.000 putnika. I prevenirati dolazak ovih kompanija u te aerodrome. No, on se igrao sa kinesko-nizozemskim lopovima, izgubio šansu. I sada taj aerodrom više nema baš nikakve šanse. O je mrtav, nema više nikakve šanse za egzistenciju, a management bi morao razmisliti da ga zatvori i pretvori u shoping centar.
Zadar i Pula neće bitno ispaštati zbog zagrebačkih letova Ryanaira jer tamo kompanija operira sezonske leisure letove, drugi segment tržišta. Potpuno drugo tržište, drugačija koncepcija, frekvencije i način operiranja. No, da će i Zadar i Pula, nešto manje Split, Beč, Budimpešta, Trst i Treviso izgubiti nešto putnika koji će sada putovati preko Zagreba, sigurno da hoće.
Kompanija kaže da je investirala u Hrvatsku 400 milijuna USD (nabavka 4 aviona), te da će zaposliti po 60 osoba u svakoj bazi. Po 20 pilota i 40 kabinaca će biti iz Zagreba i Zadra, ovdje će živjeti i raditi, a vjerojatno će se zapošljavati domaće posade. U Hrvatskoj ima višak pilota. Nekoliko desetaka pilota diljem svijeta ostalo je bez posla i vratili su se u Zagreb te već ne lete godinu dana. Oni su očajni i voljni su letjeti za bilo koga i pod bilo kojim uvjetima. Konačno, ovdje su i piloti Adrie koji već godinu i pola nemaju posla, a zbog Covdi-19 krize nisu se uspjeli zaposliti u inozemstvu. Ovo je veliki benefit za Hrvatsku, a piloti će sada ostati kod kuće i više neće svoj kruh tražiti diljem svijeta, trbuhom za kruhom.
Što to Ryanair radi u Zadru
U Zadru je Ryanair objavio i više linija od Zagreba. I tamo će bazirati 2 aviona, no obnašat će 37 linija sa 78 tjednih polazaka od VII. mjeseca, duplo više nego u Zagrebu. Kako dva aviona imaju kapacitet za do 50 letova tjedno, evidentno je da će se još 28 letova (više od jednog baziranog aviona) operirati sa avionima iz drugih baza. Ovo je nevjerojatnih 17 novih linija. ZL Zadar smatra da će Ryanair ove godine imati 400.000 putnika iz Zadra. Tri i pol puta više nego je Zadar sveukupno putnika imao u prošloj godini.
Za Zagreb će letjeti Lauda Europe (Malta), i u Zadru će bazu imati Lauda Europe, no za Zadar će letjeti i sve kompanija Ryaniaira, matična, Lauda Europe i Buzz. Istime ćemo u Zadru vidjeti i A320, ali i Boeing 737-800, kao i 737MAX8-200. Kompanija je najavila promotivna cijene karata od samo 151 kn, koje su se mogle kupiti do 1.4. i mogu se iskoristiti do 22.3.2022.
Kompanija će se truditi nešto od letova produžiti i na zimu, tj. da baza ne bude samo sezonska, no još je rano za reći hoće li se ili ne desiti letovi zimi. Iskreno imalo bi svog smisla ovog svijeta da imaju po 2 zimska leta tjedno za London, Dublin, Frankfurt, Memmingen, Berlin, Charleroi, Paris i Rim. To bi bilo 16 tjednih letova. Ili barem minimum London, Frankfurt, Memmingen, Paris, tj. 8 tjednih letova. Ovo bi bio malen rizik, kompanija bi sigurno napunila tih 8 letova tjedno, a bio bi velik benefit za Zadar koji sada zimi ima samo 6 tjednih letova za Zagreb preko Pule.
Ovo svakako nisu dobra vijest za Split koji sada sigurno neće imati masovno povećanje linija Ryaniara, te Rijeku koja je izgubila letove Ryanaira i sada ima bitno manje šanse da ih povrati. Ovo nije ni dobra vijest za Mostar koji se nada dolasku Ryaniara. To je moguće, između ove dvije luke ima 281 km i preko 3 sata vožnje, ali sada i bitno teže.
Ryanair leti za Zadar od 2007. godine. U 2019. Ryanair je imao više od 50% zadarskih putnika njih 470.000. Kompanija je do 2018. imala bazu u Zadaru, no nakon toga je usprkos ukidanju baze povećala broj letova i frekvencija. U 2020. je kompanija planirala ponuditi 670.000 sjedala iz Zadra, no Covid-19 je te planove desetkovao. Prošlog ljeta Ryanair je iz Zadra letio samo 16 tjednih letova na 10 linija.
Ostaje i pitanje koliko košta Ryanair u Zagrebu i Zadru. Kada je prvi puta otvorena baza Ryanair u Zadru to je koštalo 1,4 milijuna EUR, pola od toga plaća Hrvatska turistička zajednica, a pola županijska turistička zajednica Zadarske županije, gradske i općinske turističke zajednice, hotelijeri i ostali subjekti u Zadru i okolici. Veći broj linija svakako znači i više novaca koje je Ryaniar sigurno tražio, pa me ne bi čudilo da govorimo i o iznosu od preko 2 milijuna EUR. Je li nešto izdvojeno i za Zagreb teško je reći. Hrvatska turistička zajednica izdvaja ove godine 15 milijuna kuna (2 milijuna EUR), no taj novac je i za subvenciju turoperatora, te za druge kompanije (Croatiu, easyJet, LOT, Voloteu, Eurowings, Condor, TUI, Jet2…) i za druge zračne luke. Ako je pola tog iznosa otišlo za zadarsku bazu Ryanaira, onda nije baš puno ostalo za možebitno zagrebačko subvencioniranje letova. Kako god ovaj dogovor Ryanair je rezultat višegodišnjih pregovora ministara turizma sa Ryanairom.
Kompanija će povećati i broj letova za Split, Dubrovnik i Pulu. Iz Pule Ryanair kreće sa letovima za Beč od 2.6. srijedom i nedjeljom. Za Charleroi će letjeti od 3.5. ponedjeljkom i petkom. Za Hahn kreće od 4.6. ponedjeljkom i petkom. Za London Stansted kreće već 2.5. četvrtkom i nedjeljom, a od 6.7. dodaje i let utorkom. Ovo znači da će Pula imati 9 tjednih letova na 4 linije. Iz Dubrovnika Ryanair će letjeti za Beč, od 3.6. srijedom i nedjeljom. Za Dublin će letjeti od 4.6. ponedjeljkom i petkom, a od 7.7. dodaje se i let srijedom. Istim kompanija ima 5 tjednih letova na 2 linije. Iz Splita Ryanair će letjeti za Dublin, od 2.6. srijedom i nedjeljom, a od 2.7. dodaje se i let petkom. Ukupno 17 tjednih letova za ostale hrvatske luke, tj. sveukupno 130 tjednih letova na 54 linije u Hrvatskoj.
Kompanija ima i 35 tjednih letova na 18 linija u drugim dijelovima regije, i to iz Podgorice 8 linija sa 15 tjednih polazaka: Charleroi, od 2.5. dva puta tjedno (četvrtak i nedjelja), Zagreb od 4.9. dva tjedno (utorak i subota), Berlin od 2.5. dva tjedno (utorak i nedjelja), Bologna od 3.5. dva tjedno (ponedjeljak i petak), Krakow od 3.6. dva tjedno (utorak i subota), Wroclaw od 1.5. jednom tjedno (subotom), Barcelona od 2.7. dva tjedno (ponedjeljak i petak), London Stansted od 2.5. dva tjedno (četvrtak i subota). Iz Banja Luke Ryanair će letjeti 7 linija sa 14 tjednih polazaka: Beč od 4.6. dva puta tjedno (ponedjeljak i petak), Berlin od 2.5. dva tjedno (srijeda i nedjelja), Hahn od 3.5. dva tjedno (ponedjeljak i petak), Memmingen od 1.5. dva tjedno (utorak i subota), Gothenburg od 3.5. dva tjedno (ponedjeljak i petak), Charleroi od 3.5. dva tjedno (ponedjeljak i petak), Bergamo od 3.7. dva tjedno (utorak i subota). Iz Niša Ryanair će letjeti 3 linije sa 6 tjednih polazaka, no od zimskog reda letenja dodaje još dvije linije sa 4 tjedna polaska: Beč od 3.7. dva puta tjedno (utorak i subota), Bergamo od 1.5. dva tjedno (utorak i subota), Malta od 3.5. dva tjedno (ponedjeljak i petak), Berlin od 31.10. dva tjedno (četvrtak i nedjelja), Bratislava od 1.11. dva tjedno (ponedjeljak i petak)
Koji su dalji potezi Ryanaira
Vrlo je teško reći što će Ryanair i kako dalje raditi. Govorimo o kompaniji koja raste abnormalno brzo, koja impulzivno donosi odluke u samo par dana. I kao što Ryanair brzo i efikasno pokreće linije, tako ih jednako brzo i efikasno gasi, poglavito u Covidu-19. Ryanair je ove zime bez imalo problema ukinuo stotine letova, desetke linija. U samo jednom danu. Konačno, govorimo o kompaniji koja se bez imalo problema odluči ukinuti bazu sa desetak aviona i preseliti ih u neku drugu bazu. Ryanair uvijek čuva svoje planove do zadnje sekunde i ne iznosi ih van. Čak štoviše, aerodrome koji prekrše Ryanairov zavjet šutnje, te izlaju neku informaciju odmah sankcioniraju, prekidaju pregovore i planove, te stavljaju aerodrom na led idućih par godina. Stoga bilo kakve njihove planove u budućnosti teško je predvidjeti.
Ono što je činjenica je da će iz Zagreba, vrlo vjerojatno, osim ako Covid-19 ne produži agoniju i na jesen, pokrenuti još 3-4 linije i nekih desetak polazaka tjedno, da maksimalno popuni kapacitete baziranih aviona. Iz Zadra je realno očekivati pokoji let ove zime. Jednako tako za očekivati je povećanje linija i frekvencija i iz Zagreba i iz Zadra idućeg ljeta.
Moguće je da Ryanair iduće godine otvori još neku bazu u regiji. U prvom redu šanse za bazom ima Podgorica, nešto kasnije i Dubrovnik, Beograd i Priština, ali i Niš, te Banja Luka. Bitno manje šanse u dogledno vrijeme imaju Skopje, Sarajevo i Ljubljana, ali kod Ryanaira nikada ne znate. Iduće godine dolazi 50 novih aviona. Treba to negdje i zaposliti.
Wizz Air se hrva sa Ryanairom u dva aerodroma regije. To se dešava u Nišu, gdje će Wizz Air ove godine imati 5 linija, a Ryaniar od zime isto toliko, kao i u Podgorici gdje Ryaniar ima 8 linija, a Wizz Air 7. Zagreb pregovara i sa Wizz Airom. Desi li se da u Zagreb dođe i Wizz Air bio bi to istinski rat, koji bi u vrlo kratko vrijeme akumulirao desetke linija obije kompanije, te bar po tri bazirana aviona svake od njih.
Kako god Zagreb je sada skočio na sam vrh regije po broju LCC linija. Beograd i Tuzla imaju jednak broj baziranih aviona Wizz Aira kao i Zagreb Ryanaira, Skopje bitno više (njih 5), te Sarajevo jedan avion Wizz Aira i Priština jedan bazirani avion Eurowingsa (no koji ima tek par tjednih letova). Zagreb uz to ima i tri linije Eurowingsa, te po jednu liniju Vuelinga i flydubaia. Zadar pak ima po 5 linija easyJeta i Eurowingsa, 2 linije Transavie i 1 liniju Vuelinga.
Wizz Air je ozbiljno narastao u regiji sa čak 4 baze, 10 baziranih aviona, te 86 linija u 2019. Ove godine planiraju 265 tjednih letova na 105 linija. Ryanair sa 165 letova na 74 linije nije još blizu, ali obzirom na abnormalan porast ove godine, moglo bi se desiti vrlo skoro, za godinu-dvije da Ryanair preskoči Wizz Air u regiji.
Baziranje Ryanirovih aviona u regiji je ogroman skok, poglavito što govorimo o čak 4 aviona. Sada ostaje na zračnim lukama da iskoriste potencijale i dobru volju Ryanaira da dalje raste i razvija se, a ako to učine samo je nebo granica.
Kako ste odjednom promijenili mišljenje o Ryanairu. Donedavno su bili ucjenivači, nasilnici, bullyi, a sad ih hvalite pa me zanima kako ste sad promijenili priču . Evo u prilogu vas citiram iz jednog od vaših prijašnjih članaka.
“Još jedan od stereotipa je „Ryanair je vedra budućnost“. O jooooj. Ryanair je ucjenjivač, nasilnik, klasična i najgori mogući bully. Modus operandi Ryanaira je slijedeći: ponude vam letove za relativno nisku cijenu subvencije (u Zadru je to milijun do milijun i pola EUR), te vam povećaju broj putnika za 200.000, pa 400.000, pa… Vi zbog toga sretni povećavate broj zaposlenika, te investirate u infrastrukturu i logistiku jer postojeća to nije u stanju ishendlati. Ali nemat novaca jer ste ga dali Ryanairu, pa posežete za kreditima. Nema veze, pa vratit će se krediti od povećanja broja putnika. I pred vama je nasmiješena i vedra budućnost. Brus! Ryanair nakon nekog vremena dolazi i traži više, i još više, i još više… I pritom ima jednu nevjerojatno osobinu, kada ne dobije ono što želi pokupi krpice, da svim djelatnicima otkaz i ode iz aerodroma kao da tamo i nije bio. Učinio je to Ryanair više desetaka puta diljem Europe. Uspio je Ryanair ucijeniti i mega-aerodrom London Stansted, koji je imao 23,8 milijuna putnika, pa je nakon što je rekao Ryanairu „dosta“ pao na samo 17,4 milijuna. Podvi je rep, prihvati ucjenu i krenuo ponovo rasti. Samo šest godina kasnije popeo se na 28 milijuna putnika! Frankfurt Hahn je imao 4 milijuna putnika, no stenje pod Ryanairovom čizmom. Danas ima tek 1,5 milijuna putnika i već godinama je pred bankrotom, te se želi zatvoriti i pretvoriti u shoping-poslovni centar. Stotine aerodroma diljem Europe je pred bankrotom radi deala sa Ryanairom.”
Ma gdje ste vi vidjeli da sam ja promijenio mišljenje o Ryanairu. Milijun puta sam ponovio (evo jednog od mojih odgovora ovdje): “Ja stav o Ryanairu nisam promijenio ni malo. Oni su predator najgore vrste, ucjenjuju aerodrome, brdo aerodroma je zbog njih propao, odvratni su i prema aerodromima i prema kupcima. Gori su i od Wizz Aira, iako ni Wizz Air nije mala beba. Nisam nimalo promijenio ploču. Ja osobno Ryanair ne podnosim, sa njima ne letim, a izbjegavat ću ih i sada kada lete u Zagrebu”.
To piše i u tekstu: “I da se razumijemo, Ryanair je predator, on ucjenjuje zračne luke, jedva da im daje disati. Dok zračna luka pristaje na Ryanairove uvjete sve je u redu, svi su „sretni i zadovoljni“, kompanija raste i razvija linije. No, kada zračna luka to više ne može ili ne želi kreću problemi, Ryaniar rapidno smanjuje linije ili se čak povlači sa aerodroma u cijelosti.”
i na granici dosade uporno ponavlja da Zagrebu treba LCC, tako da ja ovo ne vidim kao autorovo licemjerje ili skakanje u vlastita usta
Upravo tako. Napisao sam valjda preko 100 puta koliko Zagrebu treba LCC.
malo off-topic, na Jutarnjem sam u njihovoj emisiji Briefing gledao brifing tončija peovića, zanimljivo govori čovjek
Tonči je istinski zanimljiv čovjek. Kada god se on i ja vidimo sjednom na kavu i satima pričamo. Satima!!!
eno čitam na Jutarnjem da je Croatia reagirala – izdali su priopćenje da nije pošteno, da oće iste uvjete kao i Ryan…
ne znam šta bih rekao, smijao se, plakao, vikao… deset dana za priopćenje(:
Nisu u krivu u tome što su napisali.
ma moj komentar se prije svega odnosio na brzinu reakcije a cijeli tekst danas u žurbi nisam stigao pročitat nego ću to tek sad učinit
Brzinu reakcije? Pa trebalo im je samo dva tjedna da reagiraju?
aha, to je ustvari brzo, oprostite, nisam znao 😎
Wizz pokreće liniju za Abu Dabi iz Beograda 19.maja!
Izvrsno. To je velika vijest. Hvala na informaciji.
Kako komentirate ove izjave ZL DBV vezano za Ryanair? Od 42. minute…
https://m.facebook.com/dubrovacka.televizija/videos/1370445236638496/
Na ovom linku ima milijun video klipova i stvarno ne mogu naći ovaj za ZL Dubrovnik. Može malo preciznije koji je to prilog? Hvala.
Čudno. Meni pokreće upravo taj video. Evo vam novi link pa kliknite dole na “ovdje” za cijelu emisiju. Premotajte na 42. Min.
https://dubrovackiportal.hr/grad/video-tocka-gledista-kad-ce-direktori-zracne-luke-dubrovnik-prestati-voziti-sluzbene-automobile-kaze-maslac-da-nisu-skupocjeni/
Pa nije rekao niti išta netočni, niti išta što ne piše u ovom članku.
Ove slike starih Ryanairovih aviona su super.
Da, da, baš i stvarno jesu.
Svica je upravo dodala Hrvatsku na crvenu listu. Sta ce to znaciti za najavljenje letove ali i OU za ZRH?
Tih Croatijinih letova za Švicarsku je i ovako bilo istinski malo, simbolično. Tek 2 leta tjedno za Zurich.
Lepo prosim prijevod na ono kaj ostatak svijeta moze citati…
Odnosi se na kometar Suade…
Nema smisla. Ne želiš to čitati. Kako god, ponovo je banana, pa…
Za gradove na obali mora mi je jasno, ali jel moze neko logicko objasnjenje kako se Ryanair isplati da otvori 40 linija u Zagrebu a da isto toliko ne otvori u Beogradu ????
I uopste sta pregovaraju ti koncesionari ako su vec privatnici i ako treba da zarade. U Zagrebu je koncesionar cekao da se srusi svet zbog Covida i onda seo za sto i dogovorio za dzabe cene. Ovi u Bg izgleda ne nameravaju ni to.
Ispada da i jedan i drugi koncesionar nakon koncesije se nisu i ne pitaju nista vec i dalje to radi drzava nekim precutnim dogovorom da bi zastitila svoju aviokompaniju. Tako izgleda kad se posmatra realno.
Zar nije interes koncesionara da odmah dovuče sto vise kompanija samim tim i LCC ??? Nego, i oni cekaju da sve propadne pa da onda pozovu LCC i za mizerne cene sve prihvate.
Sve mi lici da se ovde igra neka druga igra.
Drugo , zar je moguce da recimo iz Bg nijedna kompanija LCC nema interes da leti za Beč, Podgoricu, Atinu, Solun u sezoni ????
Ko sprecava te linije ljudi moji , jer gradjani i dalje placaju po 200 eu za karte na toliko kratkim letovima ??????
Pa pogledajte Zagreb, bilo je potrebno da sve propadne da bi LCC krenuo iz Zg. Neko je i pored koncesionarstva drzao carobni stapic u svojim rukama i stvari su bile kao pre. I u Bg i u Zg. Da se ne lazemo.
Sve odgovore na ova pitanja imate vec kroz niz analiza, kolumni, najava itd. Razumem Vas, na osnovu Vasih pitanja, pocetnik ste sto se civilne avijacije tice i naravno da svako ima prava na pitanja i da siri svoje znanje sto je jako pohvalno. Eto, odgovore mozete naci najpre u definicijama sta je LCC zatim koji su vec prisutni u regionu (a posto ste iz Beograda eto proverite koji sve LCC vec godinama lete). Da znate odgovore na makar na ta dva pitanja, ne biste pisali ovake komentare. Jednostavno citajte ranije objave. Nije u avijaciji bas sve tako lako i na jedan, dva, tri, ajmo otvarajte, dovodite i letite. Nije Vam to prihradska linija za Ovču ili Borču.
Svakako zelim Vam dobrodoslicu u svet civilne avijacije a ne sumnjam da ce gospodin Alen ubrzo odgovoriti na sva Vasa pitanja.
Ne vidim poentu vaseg odgovora , jer niste odgovorili ni na jednu pitanje. A pitao sam logicno posmatrajuci realno stanje. Kako je moguce da u Atini, Bukurestu, Sofiji, Beču, Budimoešti itd koji su svi glavni gradovi šire regije u kojoj živimo postoji veliki broj LCC kompanija vec duze vreme , koje imaju na desetine , negde ukupno i blizu stotine letova koji su doveli do toga da su karte za gradjane mnogo povoljnije i da imaju veci izbor a da se u ZG i BG to desava korakom ranjenog puža čak i sada kada su aerodromi u privatnim rukama ?
Takva je situacija vec godinama i niko ne prica o tome da je to ajmo jedan dva tri otvaraj, vec se postavlja pitanje koliko ove stvari imaju veze sa avijacijom i trzistem a koliko sa nekim drugim stvarima koje neko drugi odozgo odredjuje ?????
Jer koliko vidim neko sprecava godinama LCC da otvore letove Zagreb- Dubrovnik, Bg- Tivat, Bg-Podgorica, Zadar -Bg, Bg – Atina i tako dalje.
Za sve to vreme neko krade gradjane naplacujuci karte u sezoni na ovim linijama basnoslovno skupo. I ne moram da budem verziran u avijaciju da bih zakljucio da me neko pljacka i da krade i jos mi se ruga na sve to !!!
Takav tekst , decidan i jasan nisam procitao na ovom portalu( ostavljam mogucnost da postoji) , ali je vidljivo da je pored 1000 drugih kradja koje se svakim danom desavaju gradjanima ispred nosa ovo samo jedna od njih koju treba pomenuti.
Ipak nakon Covida niko vise nece moci da natera privatne kompanije i fondove da ispunjavaju politicke zelje pojedinaca i stranaka na vlasti zarad populizma i slikanja pored aviona drzavnih kompanija koje kao svete krave ne smeju da propadnu i to je sada očigledno.
Marko situacija Vam je vrlo jasna
1. Kod LCC sve vam je stvar pregovora, što zračna luka isposluje, to i dobije, neke su u tome bolje, neke lošije, neke žele dati više, neke ne.
2. U Beogradu Wizz Air ima bitno jačeg i žilavijeg protivnika Air Serbiju. Croatia je superslaba, ranjiva, de facto pripada Lufthanzinoj grupaciji na koju ultrapik ima Ryanair, pa ju Ryanair želi uništiti. Konačno, to će napraviti lako i efikasno. A kada Croatia smanji flotu na 7-8 aviona i krene letjeti samo prema Lufthansinim destinacijama, onda će Ryanair sve napušteno (i još brdo drugoga) nadomjestiti sa svojih 4-5-6 ili tko zna koliko aviona.
3. Ryanair će u Beograd doći prije ili kasnije. No, prvo će pokriti tržišta poput Banja Luke, Niša, Zadra ili Zagreba gdje je LCC tabula rasa. U Beogradu se ipak mora hrvati sa jakom Wizzom (koji ima sada 2, a uskoro će imati 3 aviona) i jakom Air Serbiom (20 aviona).
Ja ne mislim da je država tu odlučujuć faktor kod privatnih koncesionara. Iskreno, država raznim metodama može donekle utjecati na privatnog koncesionara i neko vrijeme prolongirati odluke o npr. dolasku LCC, ali u konačnici privatni koncesionar je bogatiji i jači od države i prije ili kasnije će reč “f.ck you”, te krenuti u vode koje su mu financijski ispalativije. A to je u Zagrebu trenutno Ryanair. U Beogradu nije Wizz Air nego Air Serbia. I državi, ali i koncesionaru. Pa je zato situacija i takva kakva je.
Solun nema smisla tu jedva leti i Air Serbia, Beč je već superpretjerano pokriven sa Austrianom i Air Serbiom, Podgorica nema baš previše smisla, em je Air Serbia tu jaka, em će skoro doći i Air Montenegro, em je to vrlo kratka linija od svega 45 minuta što LCC izbjegavaju. No, realno ta linija će se prije ili kasnije otvoriti, osim ako se prije ne završi autoput, onda ona neće imati baš nikakve šanse. Atena mi je malo napuhana i od Air Serbia i od Aegeana. Mislim da tu LCC nemaju puno smisla poglavito što je Aegean više nego konkurentan LCC i uspjeva ih držati za jajčeka.
Nije istina da nitko ne priča o tome. Eto ja sam napisao bar 20 analiza koje su prikazivale kakva je situacija u Sofijii, Bukureštu, Budimpešti, Tirani… a, nažalost, nije u regiji. I to opako kritizirao.
A319, naravno da ću odgovoriti, to i je poanta ovog portala. I ne mislim da su pitanja loša. Upravo suprotno, logična su i dobra.
Стигао Гестапо у Јасеновац 😀
Bolesnik! Vi niste ništa drugo nego bolesna osoba!
LCC ni ne moze otvoriti BEG-TGD i BEG-TIV jer su te destinacije van EU.
Dodao bih jos da je ZAG dao Ryanairu posebne uslove poslovanja za 5 godina a cini mi se da u BEG strane kompanije dobijaju posebne uslove samo za prvu godinu a posle moraju normalno placati sem ukoliko ne ostvare veliki saobracaj sa Tesle kao sto ga ima Air Serbia.
Marko, LCC prilikom pokretanja linija rade studiju isplativosti i često se mi laici pitamo zašto ne lete ka nekim destinacijama za koju postoji velika potražnja, npr. za Rim i Milano iz Beograda. Mislim da je razlog što tamo nema velike dijaspore koja će platiti i skuplju kartu od 30 evra. Easyjet i Wizz su imali linije ka MPX i FCO ali iako su bili avioni puni, bile su neisplative, jer čim cena karte predje tu magičnu cifru od 30 evra, prodaja staje.
Alane, postoje i kratke linije koje LCC uspešno održavaju, Rayanair leti sa Malte za Catanju, Volotea iz Dubrovnika za Bari….
LYBE:
Pa nije da ne može otvoriti BEG-TGD i BEG-TIV. Ako za to dobe dozvole (a sam bog zna jel bi im vlasti to dale), onda može. Sad je sve ono, koliko ti je neki LCC bitan pa isforca dozvolu ili ne.
A što se tiće uvjeta, upravo to sam i napisao u točci 1 predhodnog odgovora:
“Kod LCC sve vam je stvar pregovora, što zračna luka isposluje, to i dobije, neke su u tome bolje, neke lošije, neke žele dati više, neke ne.”
ogi:
Upravo tako ogi. LCC ispituje linije, no zna opako pogriješiti. I onda naprsno prestanu letjeti na tim linijama i otvore neku drugu. Poanta je da kad otvore 20-30 linija, 4-5 neće uspjeti i zamijeniti će ih sa drugima, ali u konačnici sve skupa je isplativo.
Znam da postoje kratke linije. Prvo Malta-Catania nije klasična linija, jer je između more. To bitno mijenja stvar. Takvih linija između Londona i Zapadne francuske obale imate mali milijun, u prvom redu Ryanaira. Isto tako i Dubrovnik-Bari ne možete gledati kao realevantno jer ovdje brod putuje abnormalnih 11 sati. No, da se ne zavaravamo i Ryanair i drugi imaju kratkih ruta na kontinantu, i po sat vremena, čak i manje. No, to je ipak izuzetak, a ne pravilo, pa samim time nije za očekivati da će im takav izuzetak biti prioritet u našoj više nego skromnoj LCC regiji, zar ne?
Naravno, ali kad se setimo kroz sta je prosao Turkish dok nije bilo code-share sa Air Serbijom dolazimo do vrlo jasnih indicija kako bi prosla i ova dozvola nekom LLC-u pogotovo sto su to visoko profitabilne linije nakon ukidanja Montenegro Airlines-a.
Slicno je bilo i sa charterima za Egipat i tu se ne pita puno aerodrom. Jednostavno Direktorat kad ne mora ne izdaje dozvole stiteci Air Serbiju pogotovo za ovakve relacije.
Ma jasno. Ali ko što kažem ako Beograd i srpska vlast baš želi Ryanair, a ovaj kaže može ali mi bi letjeli BEG-TGD, onda će i dobit dozvole. Ako ne žele, onda neće. Vrlo jednostavno, zar ne? Tako Vam je bilo i sa Turkishem, nisu mogli dobit dozvole za 3. dnevni let, a sad kad su u code-share sa Air Serbiom, eto dobili, pa će ovog ljeta letjeti 3 dnevna leta.
Tacno tako. Sa Turkishem je Air Serbia dobila nesto sto nije imala a sa Ryanairom moze samo da izgubi.
Uopste ne vidim da srpska vlast zeli da vidi Ryanair u Beogradu (Vinci mozda, ali se ne pitaju samo oni u ovom slucaju letova ka Crnoj Gori), cak sta vise mislim da ce uciniti sve sto mogu da ga u tome sprece.
Ha, ako je tako onda Srbija neće tako skoro imati Ryanair, a to pak znači da će samo ispaštati srpski putnici. Nonsens, zar ne?
Srbija vec ima Ryanair i to par godina. Pre samo par nedelja je otvorio jos jednu liniju i to ka Becu.
Nis nije isto sto i Beograd. Srbiji je bilo potrebno da Ryanair dodje u Nis zato su ih i privukli niskim cenama aerodromskih taksi.
U Beogradu oni ne zele da vide Ryanair a Wizz je svojevremeno dosao, jer je dobio pogodnosti koje je kasnije izgubio. Zbog toga je povukao jedan avion pa ga brzo vratio jer je uvideo da su i pored redovnih cena taksi beogradskog aerodroma ostvarivali uspesne rezultate.
Ryanair ocigledno ne zeli da dodje i bori se sa Wizzom po redovnim cenama u Beogradu a to odgovara srpskim vlastima zbog zastite Air Serbije, jer vec imaju dosta LCC-a u Beogradu sa kojima se Air Serbia do sad uspesno borila. Rat u Sofiji je svojevremeno i poceo zbog nizih cena na tom aerodromu a sad vidimo i da je Ryanair dosao u Zagreb zbog specijalnih popusta koje su dobili a zbog cega sad i Wizz razmislja da pocne da leti tamo.
Da, ispastace putnici iz Beograda svakako, ali ne u toj meri koliko su u Zagrebu ispastali prethodnih godina jer iako nema Ryanaira u Beogradu tu su FlyDubai, Wizz, SkyUp, Vueling, Pegasus, Norwegian, Eurowings, easyJet…
BEG-TGD i BGD-TIV Srbija i Crna Gora da daju nekome osim AS i MA/2M/AM/…
Nemoj da sanjate.
Pa to se nikad neće desiti 🙂
Od čega bi se smanjivali jezivi gubici na ostalim linijama naših ponosnih nacionalnih avioprevoznika :-).
Donirao bih svoje pare zbog nacionalnog interesa samo da se objave rezultati pojedinačnih linija u obe firme.
Treba imati u vidu da aerodrom ima, u principu, više zarade sa 1500000 putnika koji lete sa “regularnim” kompanijama nego sa 2000000 LCC.
Pri tom LCC traži za sebe posebne uslove, i može se “dići2 i otići svakog časa. I šta onda ostaje aerodromu?
Super portak:
Čujte, svašta nešto je bilo nemoguće sa pozicije prije 20 godina, pa nešto i sa pozicije prije 10 godina. Jer bi prije 15 godina rekli da će Wizz Air imati bazu u Beogradu? Stvari se u zrakoplovstvu opako mijenjuju. Nema tu pravila, niti je išta zacementirano.
dembelan:
Apsolutno, to piše i u članku. Samo se ne slažem sa brojkom. Aerodrom na 100.000 legacy carriera ima zaradu kao i na 1.500.000 LCC. Ako na LCC uopće ima zaradu. Malo koji aerodrom to ima.
Greška je kod cifara
mislio sam stotinu pedeset hiljada
da vi ste napisali. odgovaram Marko bg
da nije sve tako sjajno ako imate LCC,a rastjerali ste druge kompanije. Treba tu naći dobar balans.
Takođe za Marka bg nije ni LCC jeftin. Ako su jedini na liniji i bez alternative… ode cijena u nebesa.
Evo Er France ponovo dobi silan novac.
Upravo tako, dembelan, upravo tako. Sve je u traženju balansa. Ako preforsirate LCC, uništiti ćete legacy u svojoj zračnoj luci, a on donosi stvarni novac. Stoga je logično da zračna luka na kontinentu ima oko 30-40% LCC, oko 5-10% leisure, a 55-60% legacy carriera. Tako dobivate dobar novac i profitabilni ste, a LCC vam akumuliraju velik broj putnika koji troše i stvaraju vanletačke prihode (parkiranje, ugostiteljstvo, trgovina, usluge…).
Air France dobi silan novac? Ne razumijem.
Air France dobi silan novac? Ne razumijem.
Sad sam čuo na vijestima da pored 4 milijarde eura koje su dobili prije 3 dana, da će dobiti još 4 milijarde
Vest od pre 2 dana
Evropska komisija je danas odobrila plan francuske države od četiri milijarde evra pomoći Er Fransu za dokapitalizaciju aviokompanije koja je u krizi zbog pandemije i obustavljanja putničkog saobraćaja.
Aha o tome govorite. Da, napisao sam članak o tome. Sad razumijem.
No, ne shvačam kakve to ima veze sa gornjim kontekstom.
A sta bi to tacno BEG dobio sa FRom? Beogradski aerodrom je najbolje vodjen aerodrom u celoj regiji. Ima velike pofite, jako solidan broj letova tokom cele godine a da nije bilo korone dosao bi jako blizu 7 miliona. Uz sve to, kapaciteti se povecavaju a kompanije stizu same od sebe.
ZAG je morao napraviti pakt sa djavolom i to ce skupo platiti. Trziste u Zagrebu je relativno limitirano i to se vidi po rezultatima iz proslih godina. Zivi bili pa videli. Mene samo zanima ekonomski aspekt ovog dogovora i koliko ce to sve kostati posebno sada kada tolike kompanije beze iz Zagreba. Eto cak i FZ sa tolikim popustima pomerio je letove na jesen. Samo ne znam koga planiraju voziti tada.
Mislim da se forsira neka prica oko FR-a a da se pritom nikada ne kaze ste cemo to tako spektakularno dobiti. Pobogu, pa u Sofiji su se tukli nekoliko godina FR i W6 dok se na kraju trziste nije smirilo i dok se nisu podelili a nakon toga podigli cene. Isto ce biti i u VIE gde ce FR i W6 urnisati OS a nakon toga podelice trziste za sebe.
Kao sto rekoh, BEG vec saradjuje sa Wizz, easyJet, Pegasus, Norwegian… FR se duri jer je pozvan na zurku ali zeli uci bez placanja ulaza. E to ne moze.
A što je Beograd dobio sa Wizz Airom? Isto takvim đavlom? Jeftine letove, mnogo linija, 600.000 putnika…
Tržište u Zagrebu jest limitirano. Naravno, i više limitirano nego ono u Beogradu. No, ipak, tu treba uzeti u obzir da je LCC bilo samo 4%, a to znači da su LCC putnici putovali iz okolnih gradova. Uz to LCC akumulira prvenstveno dodatne putnike. Tako da će sada ta “limitiranost” biti bitno manja.
Imate pravo tržište se sada smirilo u Sofiji, ali su ta dva prijevoznika natukla 4 milijuna dodatnih putnika. A Bulgaria air nije propala. I Sofija i dalje značajno raste. Ne više tolko ko prije ali raste.
Wizz mozda jeste djavo ali je djavo koji placa 100% usluga na beogradskom aerodromu. Kao sto vec dobro znamo kada su im poskupeli usluge ipak su ostali sto ipak govori mnogo vise o potencijalu beogradskog trzista nego bilo sta drugo. BEG ozbiljno zaradjuje od Wizza, moramo sacekati da vidimo da li ce se ZAG isto tako proslaviti sa FR ili ce proci kao BUD. Gotova je E platforma na BEG (mislim da ima 4 stajanke) i imam osecaj da ce one biti namenjene Wizzu. Dobro su locirane taman nadomak A4a i A4b.
Bulgaria Air je privatna kompanija koja se sustinski koristi za pranje novca. Bice oni ok jer imaju bogatog vlasnika koji ih koristi u druge svrhe. Uz to, ne zaboravimo da je SOF isto tako glavni aerodrom koji opslizuje skijalista a i da Bugarska ima ogromnu dijasporu. To su neke stvari koje moramo uzeti u obzir kada povlacimo paralele izmedju ZAG i SOF.
FR je opak i njihova strategija nije slucajna. Iskoristili su kolaps saobracaja u Zagrebu kao i slabost OU. Dolazak na jesen je cisto agresivan potez jer zele nagomilati tolike gubitke OU da oni nece vise moci da disu.
Dodao bih jos nesto sto se Wizza i BEG tice. Od kako su najavili Santorini, pratim cene na dnevnoj osnovi. Letovi su se prodavali za 3.000 u jednom smeru i postepeno rastu tako da sada u junu nema ispod 8.500. Nekim danima cene su i 10.000 ili 20.000 u jednom smeru. Izgleda da ce Wizz konacno uspeti da se probije na letnjim destinacijama, nesto sto nije uspeo da uradi ranije sa Rodosom i Krfom. HER se isto lepo prodaje ali sporije sto je logicno jer ima dosta konkurencije.
Max, Wizz niti je niti plaća 100% na Beogradu. Ima on opake popuste. Ne kao Air Serbia, no još uvijek ima ozbiljan popust.
Pustite se ovog oko pranja novca. To su sve rekla-kazala. Kompanija radi već dugi niz godina, čovijek nije u zatvoru, dakle sve je legalno! Dok ne bude drugačije ovo što ste napisali jest kleveta.
Dolazak na jesen je radi dolaska aviona u flotu. Ryanair otvara frekvencije, linije i baze kako mu dolaze avioni. Potpuno je isti bog za Croatiu jel bi Ryanair došao u VI. ili IX. mjesecu. Dapače, da su došli u VI. ne bi omogućili Croatiji da u miru napuni još jednom blagajnu tijekom ljeta, što će im produžiti život za koji mjesec.
Ne, Wizz Air nema opake popuste. Imace ih tek kada dostigne 900.000 putnika godisnje sto ce se desiti uskoro, posebno kada dovedu treci avion u flotu. Wizz placa sta i ostali LCC placaju, to je i bio kamen spoticanja. BEG nije naseo na njihov blef. Inace Wizz redovno tvrdi da je BEG jedan od najskupljih aerodroma sa kojih lete.
Sto se Bugara tice, on nece biti u zatvoru sve dok jednog dana ne bude bio. To sto je na slobodi ne znaci da je nevin.
Da li realno tvrdite da FR nema aviona u ovom trenkutku? Pa realnije bi bilo da ste rekli da ne dolaze ranije zbog nedostatka pilota. Hahaha
A mislim da ne dolaze ranije jer jednostavno znaju da nema letnje seozone u Hrvatskoj. Eto pre neki dan Volotea odlozila svoju ekspanziju za 2022. godinu. To je huge!
Max slušajte me dobro. Wizz Air ima ozbiljne popuste, prije par mjeseci sam napisao točne iznose, sad ih ne znam na pamet, ali možete izguglat podatak u mojim člancima.
To što je na slobodi znači da je nevin. Nitko nije kriv dok mu se ne dokaže suprotno! To je civilizacijski temelj!
Ja nisam rekao da Ryanair u ovom trenutku nema viška avione. Ima ih preko 200 viška. Ali ovog ljeta neće imati ni blizu toliko viška. Jer otvaraju 70 novih linija, 7 novih baza, povećavaju frekvencije. Kažu da će imati 80% prometa iz 2019.
Volotea je prolongirala 2 od 21 linije. Dakle prometovati će 19 linija. Dakle ne da nije huge, nego je zanemarivo. Ne pretjerujte. Sezona će svakako biti neusporedivo veća nego ona 2020. To se vidi i po najavama koje možete čitati svaki dan na ovom portalu.
Ma dajte molim vas, mozda dobijaju neki popust ali vi ste napisali da dobijaju opak popust sto apsolutno nije istina. Kod vas covek mora biti jako oprezan jer neretko bazirate svoje argumente na izvorima koji mozda postoje a mozda ne. U Beogradu svake godine ima sve vise kompanija i sve vise letova. Da je W6 favorizovan kao na nekim drugim mestima pa prva JU ne bi uspela da izbori sa njima. Ovako… ne poklapa se sa onim sta ste pisali. Sve se svede na meni su tako i tako rekli, dobio sam info of kompanije jer sam super povezan. Nemam sta ja vas da slusam dobro. Dovoljno sam se ovde nacitao svega i svacega. Ne interesuju me vasi clanci, iskreno meni su oni dosadni verovatno jer radim u struci… cak smo se jednom prilikom i upoznali. 😉
Ako nemate kopiju ugovora W6-BEG ili sken neke njihove fakture ne zanima me sta imate da kazete na ovu temu.
Ono sta je ocigledno je da godinama pljujete FR i napisali ste odvratne stvari vezano za njih. Mesto sada da budete principijelni i da se protivite ovoj situaciji vi ste promenili plocu i pevate drugu pesmu. Uz sve to poceli ste da ih hvalite i proturate pricu kako eto stranso je sto BEG nema FR iako je BEG trenutno dve klase ispred Zagreba. Aman pa ta dva aerodroma ne igraju u istoj ligi. BEG za razliku od ZAG-a ima uspostavljen koncept. JU je prezivela liberalizaciju trzista, konsolidovala se. U ZAG jos se ne zna sta ce biti. Na kraju ZAG ce najverovatnije postati baza samo za FR jer OU nema buducnost. E to kada se desi ZAG ce moci samo da sanja od 5 miliona putnika.
Oni mogu da pricaju sta hoce za ovo leto. Jos niko ne zna sta ce se desiti na kraju i sta ce leteti a sta ne. Prva Engleska je rekla da nece biti sezone ove godine i da ljudi ne planiraju godisnje u inostranstvu. Mogu oni da planiraju sta zele kao sto su isplanirali da otvore bazu u Zagrebu. Ostaje da se vidi kako ce trziste odreagovati.
Max, Wizz Air dobiva značajan popust u Beogradu! Rekao sam Vam da sam točno napisao brojke u nekom od članaka u prošlim mjesecima. Slobodno progulajte. Tada sam naveo baš sve dokumente na temelju kojih sam iznio brojke.
Air Serbia ima neusporedivo više popusta i ti popusti su istinski ogromni. Oni su daleko veći od Wizz Airovih, i na taj način je Air Serbia konkurentna. I te popuste sam točno nabrojao.
Ja stav o Ryanairu nisam promijenio ni malo. Oni su predator najgore vrste, ucjenjuju aerodrome, brdo aerodroma je zbog njih propao, odvratni su i prema aerodromima i prema kupcima. Gori su i od Wizz Aira, iako ni Wizz Air nije mala beba. Nisam nimalo promijenio ploču. Ja osobno Ryanair ne podnosim, sa njima ne letim, a izbjegavat ću ih i sada kada lete u Zagrebu.
Beograd u LCC više nije dvije klase iznad Zagreba. Broj linija se ozbiljno približio. Beograd je još svakako bolji, ali Zagreba je sad prilično blizu.
I Beograd i Zagreb su u Europskih okvirima apsolutno u istoj ligi. Na samom dnu Europe. U razini trečeklasnih aerodroma. 3,5 ili 6 miljuna putnika u europskim okvirima je aposolutno ista liga. Dno.
Da, istina je da Croatia nema budućnosti. U pravu ste da je Air Serbia preživjela Wizz Airov napad i da se odlično hrva sa Wizz Airom te ga je svela na stagnaciju. Croatia to neće biti sposobna napraviti sa Ryanairom.
Air Serbia je dobila popust koji je svima na raspolaganju i on se postize kada prevezes 900.000 putnika sto nije nemoguce za Wizz. Dakle uslovi su fer i dostizni za one koji se zele posvetiti tom trzistu.
Sto se Air Serbia tice, ona nije samo prezivela zbog popusta vec zbog toga sto ima viziju i dobar menadzment. U tom je i sustina price. Na kraju, ti popusti i nisu tako relevantni dokle god BEG belezi jako velike profite na godisnjem nivou. Pa nije Vanci platio tolike pare jer BEG nema buducnost. Prosirenje A stajanki plus izgradnja E platforme nam govori da LCC planiraju ozbiljnu ekspanziju u buducnosti.
Kada pricam o klasi ne pricam o klasifikaciji vec o potencijalu. Vanci sam ocekuje 15 miliona na BEG sto nije nerealno pogotovu ako pogledamo kako se lepo razvija saobracaj i sada kada beograd radi na privlacenju turista i poslovnih ljudi.
Ajmo realno, kada crkne OU i ZAG ostane sa 2x B738 plus stranci koji lete tu i tamo. Koliko je realno da ZAG ikada predje 4.5 miliona bez transfera. Jako malo. E zato kazem da nisu u istoj klasi jer BEG ima buducnost da raste i da raste a sto bi rekli na engleskom: for ZAG this is as good as it gets.
Cak iako se vrate neki dugolinijski letovi to ce opet biti na par meseci tokom leta. ZAG mora imati kontinuirani supply da bi rastao a to mi nesto nije realno u ovom trenutku. BUD je to shvatila i zato su napravili dogovor sa LO. Svi znamo koliko im je neisplativa bila korporativna politika sa FR, W6 i nerealnim popustima. Pa BEG je pravio sto puta vise para sa 50% manje putnika.
I dodao bih samo jednu stvar, u 2019. godini BEG je imao 6.1 milion i da nije bilo korone bio bi na 6.8-6.9 miliona. Dakle on je krenuo da se dize sa dna. Cinjenica da se nije raspao saobracaj znaci da ce oporavak biti jos brzi.
Da, u pravu ste, ta brojka nije nedostižna za Wizz. Za sada, na žalost nisu ni blizu te brojke. Bez 3. aviona i prometa iz 2019. neće je moći dostići.
Potpuno se slažem da je Air Serbia danas ono što jest u prvom redu radi vizionarstvu managementa, nevjerojatno promtnom reagiranju, podložnosti promjena… No, budimo jednako tako realni, tome je pomogao i ogroman novac koji investira država u kompaniju, te veliki popusti na Beogradu.
Nitko ne spori da Beograd nema potencijale. Evidentno je da ih ima. Ima najava novih linija odmah iza Splita i Zadra, čak i više nego Zagreb uključujući Ryanair, te više nego Dubrovnik. I tu treba ozbiljno čestitati. Poglavito što Srbija ima bitno više restrikcija u Covidu-19 nego zračne luke Europske Unije.
Gledajte OU neće crknuti radi dva aviona Ryanaira, to budite sigurni. Ipak je još na ogromnoj većini linija bez konkurencije, dobila je velike pare od države, ima još svašta nešto za velike pare za prodati (motori, avioni, nekretnine, tehnika). Mirna je ona još bar pet godina, ako ne i više. A do tada se može prodati ili istinski restrukturirati poput LOT-a, airBaltica, Air Malte…
Budimpešta je napravila deal sa LOT-om. Upravo ga radi i Prag, te Bratislava. Zašto mislite da i Zagreb ne bi mogao napraviti tako što?
Upravo citam da ce Eurowings uvesti letove iz ZAG za Dortmund i Hamburg. Dortmund mozda cak cijelogodisnja linije. Tesko da ce protiv Ryana uspijeti. A za Hamburg mi nije jasno kako nema niti jedna linija iz HR zimi za Hamburg. To nikako ne kontam. Ostaje (opet) nada da ce Ryan neto pokrenuti.
To je bas huge! Ali bas! Na pomolu je veliki rat, ocekujem da ce koncesionar jako brzo morati dovlaciti bagere da bi se sirio kapacitet!
Maki:
Slažem se da je nonsens da nema letova za Hamburg. Kao što je još veći nonsens da nema letova za Berlin (poglavito sada kad je Eurowings ponovo otvorio bazu tamo) i Dusseldorf.
Max:
Ma ne bih ja baš rekao da je Eurowings neki fajter i netko tko će ratovati. Za Wizz Air i easyJet ne kažem, ali Eurowings mi je tu jako mlačan.
Ovo sa Eurowingsom je stvarno veliko. Duplo više linija. Bravo. Još samo da se to i realizira.
Pa, ti letovi nisu u prodaji. Valjda će se realizirati ako su najavljeni od strane MZL Zagreb.
Cuj Alena i price mu. Uvjek nešto lažeš i izmišljas. Prvo si pricao da ce u Banja Luku doci Wizz air jer kako si rekao Rayanair je za BL preskup. Pa si pricao da ce u BL Rayan otvoriti u prvih 5 godina 5 linija.prosle su samo 3 godine a Ryan u BL ima vec 7 linija. A u tekstu si slagao i napisao 6. (Otvoris sajt pa prebrojis ako znas brojati, jer ti kao corava koka kad trazi zrno….). Sada pricas kako niko nece ih HR letjeti iz BL jer se kao ceka sat vremena na granici. Ako si objektivan novinar sfo nisi napisao da se novi most uveiko u izdradnji kao i autoput okucani -granica bih, sto nisi napisao da je na BiH strani vec napravljen grancni prelaz od 15-20 traka gdje ce se granica za godinu dana prelazati za 5 min. Vec samo pises kako niko iz HR ne putuje sa BL aerodroma. Prije si pricao da su seszonske linije iz Zadra i Rijeke vrjednije od cjelogodisknjih iz BL. I na kraju zasto nisi napisao koliko su Rayanove karte skuplje iz Zadra a i Zagreba nego iz BL. Objektivnost ti je 0 a pristrasnost jaca strana.Lijep pozdrav i okaci svoje kolumne macku o rep.
Ovo sa Wizz airom ja nikad nisam rekao. To jednostavno nije istina.
Ryanair u večini slučajeva dolazi sa 5 linija u prvih 5 godina. I to sam napisao da je uobičajna praksa kod Ryanaira. U regiji imate takav primjer u Nišu. Naravno da ima gradova gdje kompanija raste brže. Najviše aviona ima u Stanstedu njih 44 i preko 100 linija, u nizu aerodroma ima desetke linija.
Gdje ste Vi vidjeli da sam ja napisao da u Banja Luci ima 6 linija? Jasno piše 7 linija, a ne 6.
Gledajte, da je granica superbrza ljudi će sada putovati iz Zagreba. Jel neće htjeti prelaziti granicu. A dok se sve to otvori što se gradi, prošla baba s kolačima. U zrakoplovstvu ljudi stvaraju navike u pola godine-godinu.
Odakle Vama da su Ryanairove karte iz Zadra i Zagreba skuplje od Banja Luke? Do prije par dana iz Zagreba i Zadra su se sve karte prodavale za 19,99 EUR. Sve! Išao sam tražiti letove paralelno iz Banja Luke i Zagreba. Cijene povratnih karata su u +/- 20 EUR, neke jeftinije iz Banja Luke, neke iz Zagreba.
Zašto bi ja bio neobjektivan? I zašto bi lagao? Pobogu čovječe spustite se malo na zemlju i nemojte pričati gluposti.
A bože čudnog čovijeka. Spočitavate racionalne pretpostavke Šćuricu koje su utemeljene i realne. I nije baš da je nakon 3 godine operacija Ryanair tu otvorio 20 linija, nego samo 2 više. Pazi molim te koliko je Šćuric fulao.
Mogu potvrditi da Šćuric nikada nije rekao ovo za Wizz. To ste jednostavno izmislili.
I mislite da će sa mostom i većim graničnim prijelazom biti brži prijelazak granice. Štogod. Hrvatski prijelaz danas ima nekih 10 ulaza i svejedno se čeka, a red je sve do BiH strane. Jednostavno tu je kontrola velika i spora i uvijek će se čekati bar pol sata, bilo tu 2, 5, 10 ili 15 ulaza.
A ovo sa jeftinijim kartama je istinski glupost. Neke karte iz Banja Luke su jeftinije 10-20 EUR. Stvarno mislite da je to dostatno da motivira putnike na putovanje iz Banja Luke koje im je kompliciranije (granica, strana država, teriteorij koji baš i nije prijateljski) i gdje im putovanje duže traje? A uz to većina karata je jeftinija iz Zagreba. Bar sada dok traje promocija.
Dakle, provalili ste totalno i još ljepite epitete. Majko mila kakav lik!
Ma upravo tako. Nikad tu neće biti ispod pola sata na prijelazima, To je granica EU i tu se vrši vrlo ozbiljna kontrola, skeniranje svih putovnica… Još više će biti kada Hrvatska uđe u Shangen. Tu 15 ulaza neće puno pomoći.
Konačno most će se izgraditi tek 2023. a i brza cesta sa četiri trake negdje tada (neće biti autoput). Znači, dobrih 3 godine ovdje će se Ryanair pozicionirati u Zagrebu, a redovi na prijelazima će biti i dalje mrtvi kaos. I to Ryanair kojem treba cca godinu dana da se full pozicionira. Nema tu kruha.
Ne znam zasto uopce tom provokatoru odgovaras!? Brisi komentar i gotovo! Ovakvi “komentari” nikome nece faliti…
Nepopravljiv optimista sam ja imanjače. I imam živce ko hozintregere. Nema tu pomoći!
Da li baza Rajana nadmasuje top topova, kada je Emirates poceo letove za ZAG?
Ne mogu se te dvije stvari ni na koji način uspoređivati. Ovo je toliko različito, nebo i zemlja. Ne može biti više različito.
Emirates – najpoželjnija kompanija na svijetu pokreće jedan long-haul let sa 777-300ER
Ryanair – najveći LCC u Europi bazira dva aviona
…ono kad je u clanku rijec “ogroman” /”ogromna” koristena 21 put. Neprocijenjivo. Za procitat treba uzeti godisnji, sve je moglo stat u 1/10 napisanog. Uobicajeno preopsirno…
Ha sad, ja iskreno ne znam kako bi Vi sve ove informacije stavili u manje teksta. Jedva čekam da pročitam neku Vašu kraću analizu.
Opako se trudim napisati što kraće analize. Ali kad ne ide ne ide.
OT
Ipak je odluceno da ce se ToMontenegro zvati Air Montenegro
Hvala ti bože. Ima bar malo pameti na ovom svijetu.
LH konsultanti možda ipak vredno rade nešto pa da prezentuju prve rezultate 🙂 🙂 :-).
Ali i dalje im treba (previše) vremena da izgovore BEG, Rusija/SSSR. Svaki konsultant koji imalo govori engleski je morao doći do ovog zaključka posle 15 minuta i odmah ga objaviti :-).
A možda im neko iznad nije dao to da objave da ne bi u svakoj exYU kafani shvatili da se razumeju i u vazduhoplovstvo, između ostalog 🙂
Može intervju sa konsultantima 🙂
Slažem se u potpunosti. 15 minuta. I par stotina tisuća EUR je u đepu!
A i ovo što kažete, možda nisu objavili samo zato da pokažu kako se radi, dan i noć ko crvi u kamenu. A sve je već odavno gotovo.
Nedaju konzultanti intervjue. Nažalost.
Opet sam dežurni lovac na greške. U članku o Niordwindu iskazali ste čudjenje o pokretanju linija ka hrvatskom moru u oktobru, a da niste proverili vest koju ste preuzeli. Jednostavnom posetom sajta nordwind.ru videli bi da su letovi ka Puli u prodaji od 5. maja, a za dubrovnik od 03.juna.
Pa sa Nordwinda sam i izvlačio informacije. I da iskreno sam vidio krivo. Hvala na ispravci. Evo mijenjam
Ne vjerujem ja da će taj Nordwind saživjeti. Kad Aeroflot poveća broj letova nema tu mjesta za njih
Ni ja to, iskreno, ne vjerujem. Aeroflot će dići na 7 tjednih letova, i tu će teško biti mjesta za Nordwind.
Karte se mogu kupiti do 1.4. i mogu se iskoristiti do 22.3.2020?Greška ili nešto drugo?
Ne, ne, akcija je stvarno bila takva. Samo je gotova.
U clanku pise “…, koje se mogu kupiti do 1.4. i mogu se iskoristiti do 22.3.2020.” . Welcome to 2021.
A godina je kriva. Hvala. Evo ispravljam.
Zagrebu je ovo zaista nedostajalo. Koliko sam samo puta putovao do neke okolne zračne luke jer mi se nije plaćalo ili nije putovalo konektirane letove od cijelog dana.
Ryan ocito ima viška aviona pa usput malo udara na Lufticu, samo pitanje je koliko je to dugoročno. Da li će im dosaditi kad se konkurencija (CA) povuće sa svih linija.
A za CA bi nam bilo najjeftinije ekipi iz upravnog odbora do kraja života plaćamo rentu u visini sadašnje plaće samo da više ništa ne rade.
Nece im dosaditi. Kad budu rasterali konkurenciju podici ce cene.
Ma da… i ja sam se naputovao iz raznih luka u okolici: Beča, Bratislave, Budimpešte, Beograda, Trsta, Venecije, Salzburga, Graza, Ljubljane… Prije bitno više nego sada.
Ryanair udara na Lufthansu konstantno i jako od 2017. kada je krenuo globalni rat u Europi. I to ne samo u Beču, nego i na brdu njemačkih aerodroma gdje Ryanair ima bazu, te u Italiji koju Lufthansa svojata kao svoje strateško tržište i svašta nešto pokušava.
Ryanair u ovom momentu ima brdo nezaposlenih aviona. U top sezoni će ih imati preko 100 nezaposlenih. Zagreb im je došao kao budali šamar.
Joj da, slažem se ovo za management da im plaćamo, a da ništa ne rade. Bilo bi to birno bolje za nas. 🙂
I da, slažem se sa Anonymousom 13:03 da im neće dosaditi. Oni uvijek rastu. Lova je u pitanju. Dok god zarađuju oni rastu i otvaraju nove linije.
Mislite da bi, obzirom na višak aviona Ryanair mogao staviti još neki avion u Zagreb?
Mislim da je to realno 2022. Tada će Ryanair zaposliti sve sadašnje avione (i ovih 16 koji dolaze do ljeta, te oni koji će doći u zimi), a imat će nekih 50 novih aviona. Znači, negdje će ih morati staviti. A sve je manje mjesta gdje ih mogu staviti. Velike luke su već pretrpane sa Ryanom, a većina manjih je već pokrivena. Zagreb je tu više nego plodno tlo. Tako da mislim da 3. avion u 2022, možda čak i 4. nije u pitanju.
Iskreno ne znam koliko ce dijaspora letjeti tim letovima. Mozda kada ljudi budu imali godisnji iako na primjer sa juga Njemacke jos je uvijek jeftinije ici autom – pogotovo kada su dvije ili vise osoba u vozilu plus prtljaga. Ali za vikende i/ili blagdane je red letenja za sada za dijasporu gotovo bezvrijedan. Vecina zeli ici petak kasno poslijepodne/navecer i povratak nedjeljom u isto vrijeme. Gledao sam malo vremena polazaka i dane letenja: za DTM i FFM se mora uzeti najmanje dva dana godisnjeg jer masina iz FMM ide puno prerano za one koji petkom rade (DTM je tu sa polaskom u 18.10 bolji) ali povratak je u oba slucaja u ponedjeljak. I dok DTM ide u 16.00 iz ZAG i time se, ako se vec uzme dan godisnjeg, ima barem cijelo prije podne i rano popodne, za FMM let ide vec u 12.30 cime se de facto “poklanja” dan godisnjeg. Baden ide utorkom, cetvrtkom i subotom i kako takav zaista nije za vikende… Hahn je jos gori: jest da ide za ZAG petkom navecer u 22.25 ali povratak je vec u nedjelju u 07.00 iz ZAG i time zapravo imas jedan, jedini dan u ZAG. Ako pogledamo FMM gdje je mozda dijaspora i najjaca, uz ta vremena letova jos dolazi i relativno komplicirani dolazak na aerodrom ako se koristi javni prijevoz. Pretpostavljam da ce tu biti korekcija.
Inace, ja sam 1991. godine letio sa Ryanom iz Münchena (jos je bio Riem) za Stansted sa BAC 1-11. To je tada bila linija MUC-STN-DUB. Cijena je bila u ono doba povoljna (mislim da sam platio oko 300 maraka za let) i koliko se sjecam masina je bila u oba pravca dosta puna.
Ja osobno nisam fan Ryana i niti sam s njima letio (ovo 1991. ne racunam jer to jos nije bio “ovaj” Ryan) niti to namjeravam u buducnosti. Mozda su im cijene i nesto nize od “normalnih” – iako je i to pitanje kada se podvuce crta i zaista zbroje SVI troskovi – ali ne podnosim njihov nastup, njihovo ucjenjivanje, a pogotovo ne njihov robovlasnicki i podcjenjivacki odnos prema posadama, posebno
kabincima, koji rade doslovno za crkavicu, gotovo bez ikakvih prava, i koje se sikanira za svaku sitnicu pocevsi od toga da su prodali premalo “dodataka” tokom leta pa do davanja otkaza u slucaju bolesti.
A gle imenjače. Ljudi se opako prilagode, uzmu dan-dva ili čak više godišnjeg, dobe koji slobodan dan radi prekovremenih, samo da se vrate na par dana kući. Ako će cijene karata biti niske, posebno zimi, a sigurno hoće, onda će i avioni biti puni. Ljeto je i ovako i onako puno, turistima. Ryanair ovako operira diljem Europe i prepun je. Dakle funkcionira.
Letio si sa predLCC starim Ryanom? Ti boga imenjače, kaj si ti star! Ajde da je netko živ tko je svjedok tog vremena. Pa hvala ti na ovom iskustvu. 🙂
Slažem se. Ni ja ne mogu podnijeti Ryanair. I neću sa njima letit, osim ako nemam alternative. Primjerice za Podgoricu nemam alternative i tu ću vrlo vjerojatno koristiti Ryanair, jer prilično često idem dolje.
Hvala ti na odgovoru, posebno na ovome: “Ti boga imenjače, kaj si ti star! Ajde da je netko živ tko je svjedok tog vremena.”… 🙂
Evo i linka na fotku tog ROMBAC 1-11
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/28/BAC_1-11_561_Ryanair_MAN_06.88.jpg
Predobro.
Isuse i majko božja, koji preružan logo!
Slažem se sa vama da let sa Rayanairom zna da bude frustrirajući, ali kome je cena važna i ko ume da putuje sa malo stvari LCC je najbolja opcija. Zahvaljujući LCC video sam celu Evropu i odleteo na neka mesta do kojih redovnim linijama iz Beograda treba izdvojiti mnogo novca (Moldavija, Gruzija, jermenija, sever Norveške, Island). Ako volite da putujete iz zadovoljstva, LCC pružaju nevereovatne mogućnosti za lepa putovanja. LCC imaju praksu da cena u jednom pravcu bude bagatela, a da povratak u istom periodu bude skup. Zato ko je u mogućnosti može da napravi lepo kružno putovanje, birajući povoljne tarife. Navešću par mojih iskustava: 1) Beograd-Ženeva-Rejkjavik (easyjet)-Paris Orly (Transavia)-Valensija (Rayanair)-Barcelona (voz)-Beograd (vueling). Sve karte za prevoz na ovim relacijama, uključujući i transfere od/do aerodroma iznosilče su 317 evra po osobi. S obzirom da se radi o LCC u navedenu cenu je uključen i prtljag (bilo nas je sedmoro i platili smo 7 ručnih kofera i 4 čekirana kofera). 2) Beograd-Fridrihafen (wizz) – Strazbur (voz) – Biaric (volotea – cena je bila 0,97evra) – Bordo (flixbus) – Pisa (volotea – opet po ceni od 0,97 evra)- Milano (voz) – Niš (rayanair). Za malo novca obišli smo najlepše regije Evrope (Bodensko jezero, Švarcvald, Alzas, Baskiju, Bordo, Toskanu..). 3) Pre par godina želeo sam da letujem na Rodosu i da iskoristim povratak sa Rodosa na prvom letu za Beograd po ceni od 13 evra. Pitanje je bilo kako doći do Rodosa. Ispostavilo se da je do Stokholma (wizz) u tom periodu bio let po ceni od 9 evra, a od Stokholma do Rodos za 19 (rayanair). Bila je uživancija provesti par dana u junskim belim noćima Stokholma, a zatim uživati na plažama Rodosa.
Pomenuću još mogućnost za novembarski zimski skok u tople krajeve poput Pulje, Kampanje, Sicilije za svega 30 evra. Sve ovo je sada dostupno Zagrepčankama i Zagrepčanima.
Sve to sto pisete Ogi je tocno. Ali: letovi po tim cijenama koje vi navodite su rijetki, najcesce izvan sezone i dana kada ljudi putuju. Ne samo da teba imati vremena putovati, nego i treba vremena to sve uskaditi! A vrijeme je ono sto ljudi danas sve manje i manje imaju! I to sto pisete je tocno da ako napravite neko kruzno putovanje, cesto se isplati. Ovo sto sam ja napisao je iz vidjenja dijaspore koja zeli preko vikenda skociti doma. A takvih je, barem sto se ZAG tice, u Njemackoj brdo! I ja sam, dok se nisam prije godine i pol preselio u Austriju, bio dio toga: petak navecer MUC- ZAG u 21.15 sa OU i natrag ili u nedjelju navecer u 18.35 ili u ponedjeljak ujutro u 06.45 (zimi u 08.30). I radije sam platio 130.- eura sa OU nego da se mucim sa nekakvih LCC preko dva aerodroma… I vjerujte mi: takvih kao sto sam (bio) ja, ima mali milijun. I tu se moze itekako dobro zaraditi. Jer, kako rekoh, vrijeme je kratko! Pustimo poslovnjake za koje smo vec utvrdili da to sto je (za sada) ponudjeno nije interesatno (osim CIA i STN), pustimo i dijasporu. Pogledajmo one koji imaju nekoliko dana vidjeti neki grad: recimo London iz Zagreba. “Sim” je vrijeme OK i imas cijeli dan u Londonu, natrag ide vec u 08.30. Do STN ti treba u najboljem slucaju skupim vlakom 45 minuta, nesto jeftinijim autobusom i do sat i pol. Osim toga da bi uzeo tu masinu, trebas dodatno nocenje u Londonu. Dakle: vec se cijena donekle relativirala kroz skupo spavanje u Londonu… Imao sam slucaj iz FMM kada su putnici uzeli vecernji za STN i jutarnji natrag. Ne samo da su izgubili dvije noci, nego su iz hotela do busa za STN morali uzeti taksi jer javnim prijevozom nije bilo moguce ici… I na kraju je “ispod crte” kostalo daleko vise no LH ili BA MUC-LHR-MUC… Naravno: u ovo corona doba kada imas jedan ili dva tjedna leta i to u kretenska vremena, usporedba nije na mjestu, ali i to ce proci…
Gledajte: ne zelim tvrditi da Ryan nema potencijala, ne tvrdim da ljudi nece letjeti, ali tvrdim da kod mnogih postoji problem da ne sagledavaju cijelu sliku i krajnju cijenu, nego se pomame za jeftinom kartom da bi ih na kraju sve skupa kostalo vise no da su uzeli LH, BA, KL ili OU.Ali vjerojatno FR i racuna sa takvima.
LCC prevoznicima je dijaspora ciljna grupa. Pogledajte red leta Wizza i videćete gde je najveća dijaspora te zemlje. Iz Poljske se leti za skoro svako mestašce u Norveškoj. Za četvoročlanu porodicu je verovatno jeftinije doći autom, ali LCC pružaju mogućnost za kraće posete otadžbini po ceni od 9,99 evra, što je niže od putarine koju morate platiti. U Nišu koji je pre covida imao letove iz Beča i Bratislave, uz kombinaciju letova Wizza i Rayanair za 20 evra je bilo moguće doći na jedan dan na kozmetički, frizerki ili stomataološki tretman. Dosta mojih poznanika koji žive u Holandiji i Nemačkoj dodju na kratko u Beograd kad su jeftine karte, vide se sa prijateljima i porodicom i uštede dosta novaca na jeftinijim uslugama (frizera, kozmetičara, zubara, lekara….)
Ne znam za HR, ali u Bosni dolazak ide na sledeći način. Ide se avionom a najstarijeg člana porodice šalju autobusom jer je u autobusu prtljag neograničen 🙂
To nisam znao! Iako i autobuseri u zadnje vrijeme ogranicavaju kolicinu prtljage po putniku. Valjda iz tog razloga…
Alen:
Pa star si. Ajde da je netko stariji od mene ovdje! Jeeeej!!!
Što se tiće ovog što si napisao to je istina, ali neki ljudi će se ubiti, sve prilagoditi i čuda raditi da dobe jeftinu kartu. I ne razmišljaju da će ih kasnije vlak, hotel, klopa i ostalo koštati bitno više. Kakogod, činjenica je da Ryanair ima svoje putnike, da su broj 1 u Europi i da gdje god lete imaju popunjenost 96% (sada u Covidu 80%).
Ogi:
Opako iskustvo. Svaka čast. Ja sam brdo toga proputovao, ali iskreno ne bi baš imao volju ovo vlak+avion okolo naokolo. Ja ipka 200-300 EUR pa sa jednim presjedanjem i to je to.
Ogi upravo tako. Osim turista ovo je činjenica da dijapora i friend and relatives koristi LCC kako bi navratili na par dana.
dembelan:
Prezakon. Jadan najstariji član. Taj se naputuje, majke ti. Sve manje ljudi nosi gomilu prtljage. Em dolaze sve češće (posebno sa LCC), em više ne tegle sve i svašta nego kupuju tu ili tamo. Što je dijapora novija generacija to manje prtljage nose sa sobom.
Mislim da limite na prtljagu imaju Flix i slični, ali da “normalne” kompanije to nemaju. Platiš po komadu i nije bitno kolko imaš.
Ogi, vaš komentar je u meni probudio tako jednu jaku želju da se vratim tri godine unatrag i putujem svaki vikend kad se to danas više uopće ne može, i još dugo se neće moći. Baš jaku želju.
Alene (ne Šćuric), niste baš u pravu da su jeftine karte LCCa rijetkost. U krajnjoj liniji i 30 eura u jednom smjeru je jeftino, a to je daleko od rijetkosti sa Ryanairom i Wizz Airom. Sad sam malo kopkao i našao sam da sam u zadnjih šest godina Ryanairom letio 18 puta. Sve osim dva leta su bila skuplja od 30 eura, a ja letim samo kad su praznici. To uključuje i let za 30 eura London-Pula 01.08. (!), letove za Kopenhagen drugi tjedan siječnja za 5 eura, iz Londona za Pulu na sam Uskrs dan za 5 funti, u šestom mjesecu iz Londona za Osijek za 25 funti. Usporedbe radi, Croatijom se od Londona do Pule može doći samo preko Zagreba da put traje minimum sedam sati i to samo jednom tjedno i za ogromne novce, usprkos PSO financiranju.
Još sam našao u mojim kartama od ostalih prijevoznika: sa easyJetom početkom devetog mjeseca iz Pule za London za 8.86 funti i to u nedjelju, karta Wizz Aira iz Londona za Milano na treći dan Engleskih školskih praznika u veljači za ravno -2 funte (Let £8 i popust agencije £10). Jeftine cijene nisu uopće rijetkost, samo ih treba uloviti jer variraju drastično. Ja koristim Google Flights da mi prati cijene letova koje su mi interesantne i šalje obavijest mailom ako cijena padne. Google vam stvara i grafove cijena karata kroz vrijeme pa možete vidjeti da je uglavnom cijena najjeftinija oko tri tjedna ili oko trie mjeseca pred let, pa tako čak i u osmom mjesecu možete letjeti za male novce ako ulovite dan kad su cijene niske.
Upravo tako Jakove.
Bez obzira radi li se o turistima, dijaspori, poslovnjacima ili kombinaciji svo troje, činjenica je da Ryanair ima 96% popunjenosti. Znači uspješni su u svom modelu. I sigurno će to tako biti i u Zagrebu koji je gladan za LCC.
Upravo tako. Upravo tako.
Gledajte Jakove, sve je to lijepo i dobro. Ja svakome priustim da leti gotovo besplatno. Ali uvijek se postavlja pitanje kako to Ryan moze ponuditi tako niske cijene? O ucjenama aerodroma i regija na/u koje leti, ne bih, ali ono sto mene smeta jest besramno izrabljivanje zaposlenika, prije svega kabinskog osoblja! To su ljudi koji rade puno radno vrijeme i ne mogu od svoje place ni priblizno zivjeti!!! O sikaniranju zbog i najmanje sitnice kao sto je nedovoljna “on bord” prodaja ni ne bih, ali da se piloti prozivaju jer su prema misljenju uprave potrosili previse ili “slepali” sa sobom previse goriva u rezervi, e to je jedna sasvim druga dimenzija! Da se bolesni zaposlenici otpustaju ili ih se prisiljava uzeti neplaceni godisnji, jednako tako ne bih. Uz puno jos drugih detalja koje znam iz prve ruke od posada Laude nakon preuzimanja od strane Ryana. Ne zelim usporedbe sa hrvatskim trzistem rada i/ili cijenama OU ili LH ili BA jer ono nije mjerilo, ali svakome mora biti jasno da let PUY-STN ne moze realno kostati 30 eura!!! Ili STN-PUY 5 funti… Netko to mora platiti! Mozda sam ja idealist, ali ja osobno upravo iz svih tih razloga nisam i necu nikada sjesti u Ryanov avion. Plus kada jos vidim kako se O’Leary preserava i omalovazava svojim izjavama putnike…
Ma gle stari, full si ti u pravu, ali nekoliko stvari je činjenica:
– radnici se izrabljuju, no svejedno sa smješkom rade svoj posao i ima ih tona koji čekaju u redu da se tamo zaposle
– cijene su nerealno niske, morale bi stvarati gubitke, no kompanija ima 1,5 milijardi EUR profita
– O’Leary, kao što piše u tekstu nije glupan, upravo suprotno. Zna on jako dobro što radi. A u posljednih 3-4 godine mu je količina izjava ni 1% kao prije i bitno su blaže, zar ne. Jednostavno su shvatili da postaje kontraproduktivno, pa su se prilagodili.
Alene,
Očekujem da si onda principijelan te onda isto tako odbijaš kupovinu Nike patika koje su sašile dečje ručice na Tajlandu i da umesto njih kupuješ ove od 200-300 € napravljene u staroj dobroj Evropi 😀
Mogu da ti navedem još gomilu proizvoda i usluga koje plaćaš značajno jeftinije zahvaljujući direktnom izrabljivanju i negde direktno robovskom radu.
Mislim, kapiram tvoj način rezonovanja, i meni je blizak – međutim, ili ond abojkotuješ sve ili nikoga. Ovako delimično mi nema mnogo smisla.
Što se tiče RYR cena, napisane su puste knjige i snimljeni mnogi YT videa za one koje mrzi da čitaju, u kojima je prilično lepo objašnjen njihov business model.
Ivane, u pravu ste. Nažalost svi mi toleriramo jad, bijedu, pa i izrabljivanje male djece samo zato da bi mi kupili jeftinije. I pritom ogrećemo glavu i “ne primječujemo”. I zašto onda tu izdvajati Ryanair, gdje na koncu ljudi i nisu ni izblizu izrabljivani kao ovi u trećem svijetu koji nama rade tenisice. I kao što rekoh redovi za zapošljavanje u Ryanu su veliki. Zašto ako ih se tako robovlasnički izrabljuje?
Jakove, koji je deal s tim Google Flights? Kao prvo, vlada neka fama da je bolje pretraživat cijene u inkognito modu a ako mu staviš da ti prati cijene, kreiraš i neku potražnju zar ne? Ili je to zaista samo fama? Drugo, koja mu je prednost? Evo prije dva tri dana sam tražio jedan možebitni itinerer za ovo ljeto HAM-SPU-ATH-HER-HAM, nije mi izbacio Voloteu na legu SPU-ATH koju mi je Kayak, kojeg najčešće koristim i koji također nudi price alert, izbacio. Pa je ispalo skuplje preko Google Flights. Svako toliko pogledam i druge alate za pretragu i uvijek mi Kayak ispadne najpovoljniji uz Skyscanner, ali sam na Kayak naviknut. Dakle koju prednost nosi GF?
ja sam jedan od tih koji uvijek minimiziraju utrošak dana godišnjeg, meni je to kao moneta, novac, sposoban sam krenut na put direktno s posla na koji sam ponio stvari i vratit se kasno navečer dan prije odlaska na posao, samo da ušparam koji dan, dok vidim normalne ljude oko mene da uzmu i dan prije polaska na put i dan poslije povratka slobodno. Međutim na nekim meni potrebnim destinacijama mi FR nudi uštedu od parsto eura (za dvije osobe) plus direktan let za eventualno jedan dan godišnjeg više da moram potrošit a nisam baš toliko dobro plaćen da mi se to ne bi isplatilo. A prije par godina sam se telio visok kakav jesam pet sati do Gran Canarie, nazad Norweigan puno ugodnije, i kažem nikad više FR. Par dana nakon povratka vidim opet brutalno jeftine karte BER-ZAD (tj. SXF ako se ne varam) i naravno kupim ih istog trenutka. I tako još par puta nakon ‘zakletve'(:
i šta sad da kažem osim da se slažem ali da sam radim sve suprotno(:
I ja nemalo puta s posla direktno na put. 🙂
Ha, sve je stvar afiniteta, koliko netko ima volje letjeti sa Ryanairom, koliko mu je cijena bitna…
Hoce li Ryanair dobijati nesto iz fonda za udruzeno oglasavanje?
Pa piše to u tekstu:
“Ostaje i pitanje koliko košta Ryanair u Zagrebu i Zadru. Kada je prvi puta otvorena baza Ryanair u Zadru to je koštalo 1,4 milijuna EUR, pola od toga plaća Hrvatska turistička zajednica, a pola županijska turistička zajednica Zadarske županije, gradske i općinske turističke zajednice, hotelijeri i ostali subjekti u Zadru i okolici. Veći broj linija svakako znači i više novaca koje je Ryaniar sigurno tražio, pa me ne bi čudilo da govorimo i o iznosu od preko 2 milijuna EUR. Je li nešto izdvojeno i za Zagreb teško je reći. Hrvatska turistička zajednica izdvaja ove godine 15 milijuna kuna (2 milijuna EUR), no taj novac je i za subvenciju turoperatora, te i za druge kompanije (Croatiu, easyJet, LOT, Voloteu, Eurowings, Condor, TUI, Jet2…) i za druge zračne luke. Ako je pola tog iznosa otišlo za zadarsku bazu Ryanaira, onda nije baš puno ostalo za možebitno zagrebačko subvencioniranje letova”
Ne znam kako sam to prevideo
Sve OK. Nema problema.
Jos jedno odlaganje letova iz Zagreba. Fly Dubai tek od septembra (i to je upitno).
Prvo je LH otkazala MUC, zatim SN BRU i sada ovo. Bas, bas jako lose.
Ma odgodili su u TAP, i Iberia, i Aegean i brdo drugih.
Ne moze Ryanair sve njih nadoknaditi
Ne znam baš da se SN može uspoređivati s MUC ili Fly Dubai. Moguće da griješim, ali većinom su ti letovi bili popunjeni sa poslovnim putnicima (EU i slično) a jednom sam pričao s gospodinom koji je išao na stomatološke preglede u Zagreb iz Belgije. Dakle, po mom iskustvu nije baš puno turista bilo na tim letovima. Obzirom na to da CA ima šest letova tjedno, možda ne bi bilo loše dodati još koji let, iako ova opcija ranog leta u 6:20 je idealna za poslovne putnike.
Jasno da je linija za Bruxelles puna prvenstveno europarlamentarcima i NATO djelatnicima, te djelatnicima hrvatskog veleposlanstva u Bruxellesu i NATO-u koja su prilično velika. Konačno tu su i prevoditelji, pravnici, administrativci, lobisti, tražitelji subvencija, te niz drugih službi vezanih uz EU i NATO.
Da, već sam napisao da bi Croatia morala uz ove letove imati još bar dva leta, ponedjeljkom i petkom. To bi bio minimum u ovom momentu.
Od ponedjeljka do petka ujutro, ponedjeljak, petak i nedjelju popodne. To je minimum koji je Croatia morala napraviti za Brussels, slažem se sa Alenom.
Jasno.
Čudno je da su izlistani letovi samo do kraja 10-tog mjeseca…Nadam se da još finaliziraju red letenja.
Ma i nije čudno. Tek je krenuo ljetni red letenja, a i tek su promovirali baze. Prerano je još.
Ne razumem ovo da Zagreb sad ima isto LCC aviona ko i Beograd. Wizz u Beogradu ima 17 linija, Ryan u Zagrebu 12. Uz Wizz za Beograd lete još Andalujet, Eurowings, flydubai, Pegasus, SkyUp, Vueling, te easyJet sa 3 linija i Norwegian sa dve. To je još 11 linija, ili ukupno 28. Zagreb ima još 3 linije Eurowingsa, Vueling i flydubai. Znači ukupno 17 linija. Pa kako je to isto?
Pretpostavljam da se mislilo na avione koji su (će biti) bazirani u Zagrebu i Beogradu (2 Ryan, 2 Wizz).
meri se čiji je veći 😉
JSn:
Ma narvano, i točno to piše u tekstu.
Anonymous:
Da, baš tako. Majko mila. Tko ima većeg…
A320:
Zar je netko rekao da nije tako, da Beograd nema više LCC letova? No da se Zagreb sada ozbljno približio je. I da, ima isto aviona kao i Wizz u Beogradu. Što je tu netočno?
Daleko je vaznije koliko je letova nego koliko je aviona jer ne mora aerodrom imati LCCC avion u bazi da bi imao LCC let ka odredjenoj destinaciji.
Neosporno.
No, Ryanair je jasno rekao da planira najaviti još letova do IX. mjeseca. Uvjeren sam da neće letjeti samo 36 letova sa dva aviona i imati slobodnih kapaciteta.