Croatia Airlines već godinama ima 13 tjednih letova na liniji Sarajevo-Zagreb i to svaki dan dva leta, a jedan let subotom (jedan noćenje i drugi u 3. valu). Da je kompanija bitno sposobnija nego što je imala bi 24 tjedna leta kao za Split i Dubrovnik i to radnim danom 4 leta (noćenje te po jedan let u 2, 3. i 4. valu), a vikendom 2 (noćenje i u 3. valu).
U prvo vrijeme kompanija bi mogla imati 17 tjednih letova (svaki dan dva, noćenje i 3. val), te 3. let iz Zagreba ujutro u 8:30, uz povratak iz Sarajeva oko 21:30. U međuvremenu kompanija bi iz Sarajeva mogla letjeti letove za Minhen i Rim, 3 puta tjedno. U drugoj fazi kompanija bi povećala broj letova na 5 tjedno radnim danom na gore opisan način. Na ovaj način putnici bi mogli otići u Sarajevo i isti dan se vratiti nazad, a letovi bi se vezali na sve konektirane feeding letove (Pula, Zagreb, Split, Dubrovnik, Osijek, Skopje).
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Croatia Airlines
A tko bi punio te letove?
Koji profil putnika iz sarajeva ima interes za Zagreb, odnosno preko Zagreba hvatati konekcije i koje?
I nemanje bitno, kako? Sa AU na RYR?
Ok, sigurno ima, ali putnici namjernici.
Poslovnjaci? Sumnjam.
Pogledajte opcije preko Beograda i zakljucak dolazi sam.
I svejedno Zagreb ima duplo više letova od Beograda i već preko 20 godina se operira dva leta dnevno na liniji Zagreb-Sarajevo. Objašnjenje?
Aerodrom Sarajevo je dugo bio u nekojulozi tihog taoca LH grupe (diktiranog verovatno sa nivoa politike). Tek sada kad tu bazira mocna kompanija pocinje prava utakmica. Ne verujem da je OU presrecna razvojem dogadjaja, a vrlo verovatno ni JU.
Pa neka igre pocnu (ovog puta ne olimpijske) !
Nek igra počnu!
Vi nemožete imati još letova za Sarajevo ako nemate dovoljnu količinu letova iz Zagreba za ostale destinacije. Vama ne treba 24 tjedna leta za Sarajevo. Vama trebaju linije za Prag, Berlin, Oslo, Stockholm, Genevu, Madrid, Lisabon, Milano, Bukurešt, Tiranu, Helsinki čije će uvođenje za rezultat imati poboljšanje popunjenosti na liniji za Sarajevo.
Apsolutno. To je preduvijet.
Zato što LH ne želi da OU ima više letova. OU je sa SJJ najobičniji feeder LH grupi
Kako to OU feeda LH iz SJJ?
Pa ako i feeda zašto LH ne bi htjela da OU ima više letova i još bolje feeda LH?
A koga feeda OU iz SJJ? Za koje to destinacije OU ima transfere, a da to nisu FRA/MUC/CDG/AMS/LHR/VIE/ZRH/BRU? Leti li OU za Bolonju, Madrid, Valensiju, Malagu, Lisabon, Lion, Nicu, Marsej, itd?
OU iz SJJ preko Zagreba ima konekcije na Amsterdam, Bruxelles, Paris, London, Dublin, Barcelonu, Frankfurt, Minhen, Copenhagen, Beč, Zurich, Skopje, Split, Dubrovnik, Pulu, Zadar, Osijek.
Dakle sve hubovi. Za BCN ima samo preko leta i to 2pw, to je spr*nja. Za DUB samo preko zime, a ne preko leta. Ko ce normalan leteti SJJ-ZAG-DBV???
Što je sprdnja? Letovi za Barcelonu? Prvo nije istina da Croatia leti za Barcelonu 2 leta, ona leti 3 tjedna leta. Drugo ona za BCN leti većinu godine, dakle 7 mjeseci u godini. Treće uz Croatiu za Barcelonu leti i Vueling.
Nije istina da Croatia leti za Dublin smao preko zime. Ona iz Zagreba leti za Dublin leti od kraja III. mjeseca do VI. mjeseca i od IX. mjeseca do početka I. mjeseca. Dakle 7 mjeseci u godini. Uz to za Dublin 5 puta tjedno leti i Ryanair.
Pa u Vasem clanku pise da OU leti ZAG-BCN dva puta nedeljno. Odlucite se. To sto leti 7 meseci po 2/3 leta nedeljno jeste sprdnja. To su letovi za P2P, jako malo konekcija mozete imati sa tako malo letova. Kakve veze ima Vueling sad? Tema je bila transferi sa OU leta iz SJJ.
Dakle, ne leti za DUB tokom najbitnijeg dela sezone. Pametnom dosta. Ponovo, kakve veze ima FR? Pricamo o konekcijama u ZAG na OU letove!
Trenutno. Pa početak IV. mjesca nije isto kao kasnije. Kompanja povećava broj letova na 3 tjedno tijekom proljeća.
Ne možete reči da je zanemarivo ako kompanija leti 2-3 leta tjedno 7 mjeseci sezone. Ako je to tako onda ogroman broj linija Air Serbie jest sprdnja i ne trebaju se gledati kao potencijalne konekcije.
Uvek sam bio misljenja da je frekvencija od 2 leta nedeljno premala. 3pw je po mom misljenju neki minimum koji je dobar za pocetak linije, a ujedno omogucava solidne konekcije.
Air Serbia ima 2pw na nekih 15 linija iz BEG od ukupno 78. Od tih linija novouvedene u proslim mesecima su PMO, CTA, NAP, FLR, MRS, LIS, ADB, AGP, KZN. Dakle, samo 6 starih linija je ostalo na 2pw. To je prilicno mala brojka!
Da 2 pw je premalo. Pisali smo ovdje koliko linija JU ima sa 2 polaska.
Pa da. JU je dosta podigla frekvencije. Naravno sem novih koje uglavnom pusti 2 nedeljno.
Generalno u ukupnom broju starih linija vrlo mali broj je 2 nedeljno.
Pa i nije baš tako mali broj. Pročitajte članak gdje smo o tome pisali.
Samo 6 starih linija je 2pw: BNX, BRU, NUE, HAJ, LYS, VLC. To je jako mala brojka!
Imali ste članak o tome.
Link?
Stvarno ne stignem tražit linkove. Proguglajte. Možete to napraviti isto kao i ja. Niti brže niti sporije.
Trazio sam I nisam nasao. Ne znam koji je tacno clanak u pitanju. Kako da ga pronadjem ako ne znam ime?
Ime mu više ne znam ni ja. Mi pišemo dnevno 18-22 članka u prosjeku.
A velike li ponude…
Zar netko tvrdi da je velika?
Zar se iz SJJ za Split ili Dubrovnik leti??
Pa cak i OS, Zadar pa i Skopje?
Prva dva ni direktno nisu konkurentni autu a kamo preko ZGB
Iz Sarajeva do Splita treba 4 sata. Niz putnika nema auto, autobusne veze su loše, vlaka nema. Autobus vozi jednom na dan i treba mu 6:30 sati. Stanje sa Dubrovnikom je i gore.
Sad kad Sarajevo bude otvoreno H24 (sto bi trebalo privuci nove linije i prevoznike) i kad za sad tajanstveni operater bazira tu avione, prostor za povećanje će biti daleko manji i ne bi me iznenadilo da OU u dogledno vreme smanji svoje prisustvo.
To smanjenje već godinama čitatetelji najavljuju i nikako da se desi.
Sa otvorenošću 24 sata neće doći novi prijeovznici, nego će to samo pomoći Austrianu, Lufthansi, Turkishu i Croatiji. Jedino možda Air Serbia otvori drugi dnevni let za SJJ koji bi noćio na aerodromu.
Kako ce 24h radno vreme pomoci Austrianu i Croatii? OS i OU vec noce na SJJ, stoga na njih to nece uticati. Turkish nigde u regiji ne noci, pa nece ni na SJJ. Jedino moze da utice na JU jer ona ima model sletanja oko 01:30 i poletanja oko 04:30.
Zato što i Austrianu i Croatiji odgovara da dođu na aerodrom kasnije, oko 23:45 sati.
Turkish nebi noćio u SJJ, ali bi mogao imati let u noćnom valu kao što leti na brdo aerodroma.
OK, imate poentu za OS i OU. Ima smisla.
TK ima 3 dnevna leta iz SJJ, poslednji polece u 20:30 iz SJJ, isto kada polece i iz BEG. TK trenutno nema rezona da leti nocne letove za region jer velika vecina letova za istok polece oko 02:00 iz IST, pa se na njih kace vecernji letovi. Jutarnji i popodnevni talasi pokrivaju ostale konekcije, tako da je trenutno prilicno nerazumno govoriti da ce TK uvesti i 4. dnevni let. TK ce pre slati A332 na 3 dnevna leta, nego povecati na 4 dnevna.
Da TK nema noćnih letova u regiji. Ali bi uz količinu frekvencija za SJJ to mogao imati. Ne kažem da će se to desiti, zato sam i rekao da bi TK to mogao iskoristiti. Mogao, ne da hoće.
TK će sigurno prije pokrenuti 4. let nego letjeti sa A330.
TK naravno noci, TK 1023 vecernji i TK 1024 jutarnji
Stvarno, ta linija noći u Sarajevu.
Tako nije vise od letnjeg reda letenja.
I ja mislim da nije. Ali za sada je, a pitanje je kako će biti iduće zime. Kako god na tri dnevna leta noćni let nije nemoguč i nerealan.
Ako ce dodavati 4. dnevni let, onda ce on sigurno ici tokom noci. E sad, da li ima rezona dodati i 4. dnevni let – to je vec drugo pitanje.
4. bi sigurno bio preko noći. Pitanje je hoće li 3. biti noćni kada se SJJ otvori 24 sata.
Dodatak – realnije je da SJJ dobije 4. dnevni Turkisha nego BEG jer BEG ima i JU sa 3 dnevna leta za IST, dok SJJ nema.
Istina.
Kakav je load na relaciji Zagreb-Sarajevo po letu? Mislim da to treba uzeti u obzir, mozda je to razlog sto nema vise letova…
Nažalost ti podaci nisu poznati.
Evo j sam letio i bilo je niti 10 putnika.
Kad god sam ja letio bilo je 30-40 putnika.
Pa to je 50% lf…
Da, tako je.
Znam da u zadnje vrijeme raste broj putnika na liniji, Croatia je uradila odlican marketing i evidentno je i to u velikoj mjeri uticalo na rast broja putnika, barem po mojoj procjeni. Ali i dalje se cini kao neisplativ let u velikoj mjeri i ne vidim da bi se uskoro moglo desiti povecanje broja letova na ovoj liniji, jos uvijek nema dovoljno putnika za takvo nesto. Mislim da je ovdje samo interes povezanosti Sarajeva i Zagreba koji je tu od uvijek, mislim da je Croatia prva i otvorila letove za Sarajevo nakon rata i hvala im na tome, uvijek su bili prijatelj u SJJ.
Da Croatia je nakon rata prva pokrenula letove za Sarajevo. Nažalost ta praksa da bude “prva” u Sarajevu nije se nastavila u Covidu-19 obzirom da su letovi krenuli vrlo kasno, da su tijekom zime 2020/21 bili prekidani i otkazivani, te da je Air Serbia tijekom 2020. i 2021. bila dominantna na liniji.
Nažalost od ove uprave ne možemo očekivati da privuče putnike i da nepravi iskorak, pa se linija operira kao i prije 20 godina. Broj putnika na liniji svakako nije prihvatljiv.
Vi mislite da je OU uspostavila letvoe za Sarajevo da bi pomogla gradu! Ne budite naivi, to je bila odluca nisha u to vrineme. Mnogi humanitarci , diplomate i avanturisti su u to doba dolazili u Sarajevo i OU je tu napravi odlica posao za svoj hub.
OU je to napravila u prvom redu radi interesa. Ali ga je pronašla. Nažalost u Covidu-19 ga nije pronašla.
Pa kako na 50% LF mozete da pitate zasto nemaju vise letova? Ajde da imaju LF 80%, pa onda mozete da kazete da je potrebno jos letova, ali na 50% LF treba smanjiti frekvenciju…
Imali bi oni daleko veči LF i daleko više letova da je management OU iole sposobniji.
LF je jako loš na toj liniji. Iskreno, ne znam zašto Croatia uopće održava tu liniju.
Ne samo da je ne bi trebalo povećavati već bi je trebalo ukinuti.
A vi znate koliki je LF na toj liniji? Kako znate?
65%.
Izvor: OU.
65% nije loš LF. A koji je to vaš izvor u OU?
Pa izvor jest OU. Oni su to objavili.
65% je katastrofalan LF. Čim dođe A220-100 pod hitno tu liniju na 7pw sa tim avionom. Ovaj LF je stvarno tragičan.
Kada je OU to objavio? Ja to vidio nisam.
Nema šanse da je 65 posto LF na toj liniji. To je možda najveći LF koji je Croatia dobacila na toj liniji. Prosjek je sigurno ispod 65 posto.
Croatia pod hitno treba ukinuti Beč i Sarajevo i preusmjeriti tj. preraspodjeliti kapacitete.
Koje logike ima smanjenje feeding linija. Croatia hitno treba povećati broj feeding linija poput Mostara, Prištine, Ohrida, Tirane…
Beč je Croatiji feeding linija? Koja je svrha Sarajeva kao feeding linije s ovako lošim LFom?
Ne Beč nije Croatiji feeding linija, nego je obrnuto, Craotia je feeder Beču i Austrianu.
Sarajevo kroz godinu ostvari oko 50.000 putnika u oba smjera. To nikako nije malo putnika za feeding liniju. Sa prosječno 35 putnika linija bi na Dash 8-400 morala biti na break-evenu, tj. isplativa.
Da je LF od 50% isplativ onda bi Croatia bila u plusu. Ali nije, iako ima LF od 73% (u 2019.).
Croatia je jako čudna priča. Dash 8-400 je vrlo isplativ avion i njegov LF bi morao biti break-even na 50%. No, Croatia gubi novac na sve strane, rupa bez dna. Pa ne treba čuditi da je vječni gubitaš.
Break even se ne može gledati po LFu već po zaradi i troškovima. Samim time vaša konstatacija da je break-even Dasha na 50% LF je netočna.
65% je katastrofalan LF ako vam je prosjek te iste godine bio 73.5%.
Ako vam je prosjek 73,5 onda 65% nije katastrofalan LF. Katastrofalan je 45%.
Naravno da se break even ne može gledati samo po LF. Apsolutno. No, sa normalnom cijenom karata (a cijene za SJJ su opake), te sa normalnom troškovnom strukturom 50% bi moralo biti dostatno. Naravno, u Croatiji nije.
Čekajte, je li onda tih 65% dovoljno s obzirom na Croatijine cijene ili nije.
To bi trebalo biti dovoljno. No, Croatia je to.
Prosječno 35 putnika po letu nije ni 50 posto LF. Tu kruha nema…
Beč je posebna priča. Stvarno mi nije jasan mazohizam u Croatiji da i dalje održavaju tu liniju. Feedaju Austrian koji dumpingira tu liniju sve u 16 čineći tu OU liniju nekonkurentnom i nerentabilnom. Da ne pričam koliko se ugodnije voziti u tihom Embraeru nego u Dashu nakon čijeg me brujanja još sat vremena boli glava.
Oni tvrde da im je ra linija financijski dobitak
A to što oni tvrde ima neku snagu?
Nema
Pa što onda to navodite.
Zato što to kaže kompanija.
Valjda kada dođe A220-100 neće biti problema letjeti 13pw sa tim avionom. Ako je već tržište ovako veliko.
Ako nisu mogli letjeti 13pw sa Dash 8-400, a kako će letjeti sa duplo većim avionom?
Pa vi ste rekli da ima potencijala za još više kapaciteta.
Ima, samo to ovaj management ne zna iskoristiti.
E pa onda neće biti problema poslati veći avion kao što valjda nema problema sa slanjem većeg kapaciteta.
A i ne znam više čemu ovi članci. Svi znamo kakva je OU, a vi se zapitkujete zašto nema još dnevnih letova za Sarajevo.
Pa i te kako će biti problem. Ako kompoanija sada ima 30-40 putnika po letu, kako mislite da će moći postlati veči avion. Ovaj management će na Sarajevu gubiti enorman novac ako će letjeti 13 letova tjedno sa A220.
Ja samo konstatiram što bi sposoban management napravio, a što ovaj nesposoban ni u ludilu ne može ni sanjati.
Pa ja mislim isto tako kako vi mislite. Ako se treba poslati više kapaciteta onda neće biti problem. Vi kažete ds ima potencijala. Pa ako ga ima neka šalju više kapaciteta.
Potencijala ima. Ali to ovaj management ne zna iskoristiti. On će doslovce stvarati megagubitak na ovoj liniji sa duplo većim avionom.
A što im onda preporučujete da pošalju još kapaciteta?
Ovom managementu nikako ne. To bi zančilo još veći gubitak. Ovo predumijeva promjenu managementa.
OU u Sarajevu nema sta traziti. Trenutno lete sa niskim LF I gube novac. Linija Zagreb-Sarajevo ce imati manje letova sljedece godine.
Ona ima isto letova već 25 godina. Taško će se to mijenjati.
Zato i gubi novac zato sto 25 godina po inerciji lete na neprofitabilni linijama. OU management pravi zaokret i bice kresanja. Sarajevo je glavni kandidat.
Sve čekam kako će Croatia napravit zaokret. I to bi bilo jako pametno. Umjesto da povećavaju broj feeding linija oni bi ih trebali rezati. Bravo genijalci.
Da, treba rezati feeding linije koje to vise nisu. Sarajevo definitivno vise nije ono sto je bilo rije 25 godina.
Moguce je da OU trenutno feeda linije iz Sarajeva prema bliskom istoku. To treba prestati raditi.
OU feeda linije prema Bliskom Istoku. O moj bože. Stvarno se svašta ovdje može pročitati.
Da, to se desava. Najbolje se moglo vidjeti tok SP U qataru.
Da stvarno u primjeru SP u Qatara gdje su putnici letjeli iz svih gradova u okolici gdje god je bila slobodna karta (pa i iz Beograda, Budimipešte, Venecije, Beča…) vi trebate stvoriti zaključak.
Tvrdite da na danasnjem letu iz Zagreba za Sarajevo nema putnika koji ce imati transfer za Abu Dhabi u 17:20?
Tvrdim.
Ako Croatia ima codeshare sa tom aviokompanijom, onda će možda i biti transfernih putnika. No s obzirom da nema, onda ništa.
Upravo tako.
Croatia ne misli na svoje domaće tržište, a da misli na druga. Ali možda i povećaju kada Aerodrom krene raditi 24/7.
PS: Mislim da bi Lufthansa bila mnogo bolje rješenje za Minhen, nego Croatia, a za Rim ok
Ma Croatia ne misli na ništa.
Pa Jasmin Bajić je iz Sarajeva, barem to tržište valjda zna, kad mu druge stvari ne idu baš iz rukava.
Jasmin Bajić je radio u Sarajevu do 1992. Davno je to bilo… A tada se nije bavio zrakoplovstvom.
Pa čime se bavio i kako je na nesreću zalutao u zrakoplovstvo?! Gdje se može kupiti ta famozna knjiga koju je napisao Doktor Mirko Tatalović , a kao autori su se dopisali Dr Ivan Mišetić i Jasmin Bajić koji nažalost nije doktor. Oni su tamo teoretski napisali kako se uspješno vodi aviokompanija, no nažalost u praksi, ni Mišetiću, ni Bajiću to nije išlo od ruke i glave?
Miše tiče dapače odbijen doktorat na ekonomskom fakultetu u Zagrebu , pa se morao preseliti na ekonomski fakultet u Osijeku.. Nadam se da mu Bajić barem prodaje Cedevitu na letovima Croatia Airlines?! A mogu i vi svoju knjigu prodavati uđu ti free dućanu i prevesti je na engleskom izdanju. Pa to bi se prodavalo kao alva. Jedino bi tada , posljedično, Marko Cvijin, morao postati akademik, a tako je mlad.
Radio je prvo za Olimpijske igre u Sarajevu, a potom za kompaniju koja je nastavila upravljati muzejem i imovinom Zimskih olimpijskih igara.
Bajić je doktor. Doktorirao je prošle godine na nekom kvazi-privatnom sveučilištu u Banja Luci.
Doktorat iz Banja Luke😅😅😅
A da. Još se time i pohvalio. Majko mila.
Pa zar je moguće da se pohvalio doktoratom iz Banjaluke kad je sama Banjaluka rekla da mora pročistiti i razne doktorate iz Hrvatske i razne diplome iz Hrvatske. Predsjednik Hrvatske gospodarske komore je diplomirao u Banjaluci, poznata političarka Đurđa Adlešić iz Bjelovara, nekad i potpredsednica hrvatskog sabora , također diplomirala u Banjaluci i toga ima unedogled. To je još rang niže nego kad doktoriraš u Osijeku kao Cedevita doktor Mišetić. Makar i Sveučilište u Osijeku poništio mnoge doktorate na ekonomskom fakultetu u Osijeku, to je bilo u novinama pre nekoliko godina.
Da, doktorirao je na Paneuropskom Univerzitetu Apeiron u Banja Luci.
Teza mu je bila:
STRATEGIJE RESTRUKTURIRANJA ZRAKOPLOVNE KOMPANIJE U FUNKCIJI RASTA I UNAPREĐENJA POSLOVANJA
Doktorirao je usred Covida-19, 16.7.2020. godine.
Jao samo da znate koliko se mi Banjalučani Apejroncima smijemo
Čim sam vidio Paneuropski univerzitet sve mi je bilo jasno.
A kako to prođe kod vas u Hrvatskoj? Ono, narod, demonstracije, smjena vlasti!? Baš čudno.
Hrvatska je od 2000. promijenila vlast 4 puta. Narod kažnjava gluposti vlasti.
Pa OU i nije vam sjajan primer kako se menjala kroz te 4 vlasti.
Ja samo kažem da u Hrvatskoj ljudi kažnjavaju gluposti vlasti i mijenjanjem vlasti na izborima.
“Na ovaj način putnici bi mogli otići u Sarajevo i isti dan se vratiti nazad, a letovi bi se vezali na sve konektirane feeding letove.”
Koji to putnici imaju potrebu da odu iz Zagreba u Sarajevo ujutro i vrate se uvece?
Znam da to Alen Scuric radi jednom godisnje ali ne vjerujem da se zbog toga isplati uvoditi 3 leta dnevno na liniji Sarajevo-Zagreb.
Uskoro ce se i ovih 13 letova reducirati.
Ja to radim više puta godišnje. I sigurno nisam jedini u Hrvatskoj i BiH. Hrvatska i BiH, a posebno Zagreb i Sarajevo imaju najjače moguće spone u trgovini, ekonomiji, politici, estradi, novinarstvu, sportu, kulturi, znanosti, sudstvu, administraciji, religiji (dva katolička kardinala), obiteljskim vezama, prijateljskim vezama, vojnim vezama…
Pa dobro sad kad otvore bazu na SJJ možda i budu imali
A Croatia otvara bazu na Sarajevu? Kako to, pa do jučer su svi tvrdili da se radi o Ryanairu i da to 100% znaju.
E pa ja nisam tvrdio
Super je to meni, kako su do prije par dana svi govorili da baze neće biti, a sada svi govore kako znaju tko je prijevoznik.
Ако смо до агилности – ЕрСербиа
Air Serbia ne može otvoriti bazu u Sarajevu jer nema pravo letjeti ni za jedno drugo tržište osim Srbije.
Ne moze ali lako moze otkupiti neku od propalih bosanskih avio firmi
Koju? Sve su bankrotirane i likvidirane.
Не може да добије AOC друге земље?
Ne. Može imati samo 49% vlasništva u takvoj kompaniji. A tko bi imao preostalih 51% vlasništva?
Na primer, Vlada Republike Srpske ili Vlada FBiH? Zasto nije moguca ‘Air Serbia BiH AOC’ u kome bi Srbija imala 49% vlasnistva, a BiH 51%?
Nemoguće je to. Jer Vlada Republike Srpske nema novaca za tako što, a vlada FBiH je izjavila da nema interesa. Baš nikakvog. Da vlada FBiH ima itneresa za tako što pokrenula bi suradnju sa Turkishem, a ne sa Air Serbiom.
Мислим да се варате.
Србија и Босна су увек имали јаке односе, некад овакве, некад онакве.
Да од Дрине није направљена вештачка граница, не би никада било проблема.
Сада… Сада су границе битне, али и поред тога постоји огромно интересовање за међусобну сарадњу.
Nitko ne dvoji da su imali jake odnose. Nažalost ti odnosi su jako poremećeni napadima srpske strane na bošnjake u ratu devedesetih (poglavito brutalni napadi na Sarajevo) i nikada nisu vračeni na isti nivo. Proteći će još prilično vremena da se ti odnosi vrate na nivo od prije 1990-tih.
No, bez obzira na to Vlada BiH sigurno neće ulagati u zračnu kompaniju, to su jasno rekli. A ako bi se i predomislili sigurno će odabrati Turkish, a nikako neće Air Serbiu.
Druže… dečko mislio o Srpskoj. Nas u Srbiji ne zanima druženje sa bosnjacima.
Što da Srpska investira u kompaniju koja bi trebala letjeti u Sarajevu?
Zar nisu za sada još ista država? Zato. Sto da ne.
I vi smatrate da je to realno?
Ne. Ali to je lepota kapitalizma. Probaš i ako ne ide povučeš.
Inače još mi smešno da si uveo bosnjake u ovu priču. Pa mi u Srbiji i Srpskoj skoro da nemamo kontakte sa njima. Tako je na balkanu.
Dakle to nije nimalo realno i onda nema smisla ni probavati.