zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz svijeta

Lufthansa štrajkovi 5 od 7 dana

Piloti Lufthanse su bili u štrajkali 13. i 14.4. Pa će sad opet kabinci štrajkati 15. i 16.4. Uz Lufthansine kabince štrajkat će i kabinci Lufthansa CityLinea. Kako su kabinci štrajkali i 10.4. to je ukupno 5 od 7 dana, a kompanija je letjela nesmetano samo dva dana. Dakle putnici koji ne ostvare letove doslovce nemaju 2-3 dana da otputuju i da se promet iole stabilizira. Kako će ovako nešto utjecati na povjerenje putnika. Lufthansa si ovo nije smjela dozvoliti.

Štrajk će se desiti upravo na dan središnje proslave 100. godišnjice kompanije, 15.4. Štrajkaši su izjavili da će se njihov protest odlično čuti tijekom proslave i da planiraju ispred hangara za proslavu demonstrirati.

I opet Croatia nije reagirala. I opet su za Minhen i Frankfurt išli mali avioni. Za Minhen je išao najmanji ATR 72, Dash 8-400 i samo jedan Airbus A220-100. Hajde ovaj puta su bar za Frankfurt išli A319 i A220-300. U iduća dva dana štrajka planirani su isti avioni, osim što su za Frankfurt planirana dva A220-100. O moj bože.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Lufthansa

55 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Evo ovako….. Leteo sam 20.4. iz Bgd za Minhen a onda za Bibao. Iako su nam otkazivali letove, uspeli smo da rebukiramo karte na Frankfurt. Sve je proslo vise nego dobro. Nazalost, cim smo stigli u Bilbao, dobili smo mail da nam je povratak otkazan tj da imamo mesta na letu samo do Minhena a da za ostatak puta do Bgd sami moramo da se snadjemo. Naravno na aerodromu ne postoji sluzba Lufthanse, upucuju vas na saltere kompanija koji ih zastupaju. Oni po obicaju nemaju pojma, daju vam odstampane brojebe telefona u Nemackoj i Spaniji da zovete. U prvom zvanju, bili smo 420 na cekanju da se javi operater!!! Nista nismo uradili – vratili se u Bilbao i preko poznanice koja radi u turistickoj agenciji, uspeva da nas prebaci na Bilbao-Frankfurt-Beograd. Mi smo imali srece jer smo nekoga poznavali. Sta bi se desilo sa starijim ljudima koji ne znaju jezik, ne koriste app i slicno. Licno, prvi put smo isli Lufthansom i plasim se da vise necemo koristiti njihove usluge. Bez obzira sto su letovi bili perfektni bez ikakvih problema ovaj sistem otkazivanja

Što je sa letom 23.04 Split Frankfurt ,zna li se hoce li biti otkazana i da li imam pravo tražiti da me stave na neki drugi ?

Juce sam dobio sms da mi je otkazan let za 20.4. preko Minhena za Bilbao. Ipak sam uspeo preko njihove app da izvrsim rebooking na Frankfurt…..

LH čini sve što može, a izgleda i više od toga, da rastera putnike. I sada, kako da se kupuju LH karte kad počinje da bude prilično neizvesno da li će planirano putovanje moći da se realizuje, a moraju se karte kupiti dosta unapred da ne bi bile preskupe, rezervisati hoteli, uzeti godišnji odmori, namestiti svoje obaveze i na kraju prosto cancelation. I naravno ide izvinjenje sa kojim ne znate šta da radite. Nejasno je da tako velika kompanija, a i njeni zaposleni koji suštinski žive od putnika prelamaju svoje probleme upravo preko putnika.

Jednostavno kupujte kod konkurencije.

U petak mi je let iz Munchena za Madrid lufthansom,šta mislite što ce biti?
Pa necu valjda izvisiti.

u petak su i LH1800 LH1804 već otkazana. Ako ste na LH4164 u 19.45, taj ide jer je operated by LH City. I na njemu ima još nešto mjesta – nazovite LH Support ili agenciju kod koje ste bukirali. Ako ste bukirali u internetu preko nekog portala, zaboravite taj let..

Moj je LH1802

@anon 09.18: let LH1802 ne postoji. MUC-MAD leti 1800 i 1804 te 4162 i 4164 koji su operated by LH City. Provjerite jos jednom broj leta..

0prosti moj je4162 u 11.25 minuta ujutro

Za sad valjda ide nadam se sutra
Da to mi je let 4162

@anon 15.17: taj ide, za sada čak i točno..

Ljudi moji, kao netko tko zivi u MUC, nije ovo nista izenadujuce. Cijela drzava je u bananai i poprilicno sam siguran da uprava LH nije mjesecima dala niti jedan prijedlog. Njemci glume neke EU-Amerikance a zaboravljaju da ovdje nema onog “hire and fire” sistema kao tamo. Sve je okrenuto ka profitu kao u USA.
Nazalost cijela drzava je ovakva, sto nisam mislio kad sam prije 9 godina ovdje dosao.
Zato cu ja kao i dosta svaba, za CH. Tamo onaj sistem jos fukncionira koliko toliko.

Croatia pored flagshipa A220 salje ATR. Ova firma je za Top liste nadrealista.

P.S. – Zracna luka MUC je najbolja u cijeloj DE jer se i dalje vodi po onim njihovim starim prinicpa “njemacke preciznosti”. Tu nemam nikakve prituzbe.

Let Lufthanse u nedjelju za Peking ? Zna li se što ?

ako mislite na LH722 iz MUC, on ide..

Let Lufthanse, Frankfurt Peking u nedjelju ?
Pardon ,zaboravih napisati polazni mjesto !

u nedjelju 19.04. nema LH leta FRA-PEK. Iz D ima samo 722 iz MUC i taj ide..

mali OT: da li OU ima problema sa implementiranjem ATR-a u operacije? Pratim naime zakašnjenja od početka uvodjenja u promet i ona su dosta velika:
13.04.
OU344 ZAG-SJJ 18 minuta
OU345 SJJ-ZAG 40 minuta
OU436 ZAG-MUC 73 minute
OU437 MUC-ZAG 97 minuta

14.04.
OU440 ZAG-VIE 7 minuta
OU441 VIE-ZAG 17 minuta
OU660 ZAG-DBV 27 minuta
OU669 DBV-ZAG 35 minuta

15.04.
OU4436 ZAG-MUC 20 minuta
OU4437 MUC-ZAG 41 minuta
OU320 ZAG-PRG aktualno 64 minute u dolasku (avion je upravo u ovom trenutku iznad mene na FL200 🙂 )

Sva zakašnjenja su u dolasku na destinaciju..

Zna li se nesto za ponedeljak 20.4.? Treba da letim iz Beograda preko Minhena za Bilbao

Hvala Vam na odgovoru. Nadam se da ce se ipak normalizovati do ponedeljka

za sada su sve tri konekcije još u sistemu. Do MUC ćete doći jer je to let operated by LH City. Probajte da vas prebace na LX via ZRH – tu još ima mjesta:

LX1413 BEG-ZRH 09.15-11.10
LX8226 ZRH-BIO 16.40-18.35

Ono radije bih bukirao Tunguzija-Air nego ovakav Luftwaffe!

Ok, sori

Meni je vrlo zanimljivo da autor jos nije opelo po LH.
Valjda jer je nemacka kompanija.

Gde smeju?

Kazete da si to lufthansa nije smjela dozvoliti – a sto bi po vašem mišljenju trebala uraditi ? Pregovarati DA ali ako druga strana to ne želi i uporno zahtjeva 8000 euro mjesečno poslodavacku mirovinu . A kabinci da ne rade vise od 70 sati mjesečno …

odgovorno mogu tvrditi da nije istina DA LUFTHANSA NE DAJE NIKAKAV PRIJEDLOG i da Lufthansa suti a VI kao zrkoplovni strucnjak trebali bi zaista provjeriti agencijske vijesti prije nego javno tvrdite.
Bas u nedjelju su sjedjeli Lufthansa i sindikat do kasno iz ponoci skupa da bi sindikat samo nakon sati rekao da idu u strajk… da se razumijemo ja nikoga ovdje ne stitim ali ISTINA JE da se sindikat i Lufthansa ne mogu dogovoriti a ne da Lufthansa SUTI i ne daje nikakv prijedlog.

@anon 09.09: dajte ne lupajte. Kojih 70 sati? 70 sati su “blok sati”. A to u stvarnosti izgleda ovako: najkasnje 60 minuta prije polijetanja oni moraju biti na aerodromu. Recimo da imaju dvije rotacije:
1 sat pred polijetanje
1 sat leta
1 sat na aerodromu
1 sat povratni let
1 sat na aerodromu
1 sat let
1 sat na aerodromu
1 sat povratni let
najmanje još 1/2 sata dok se avion ne preda idućoj posadi

Dakle govorimo o bruto radnom vremenu od min. 8 i pol sati od kojih su samo 4 plaćena! I to je samo na kratkim linijama. A gdje su daleki letovi gdje imaju 10 ili 11 blok sati, ali su od kuće 3 ili 4 dana?
Pa vi računajte. A gdje je rad noću, vikendom, praznikom?

Kojih 8000.- mirovine? Za kabince??

G. Fogler ,
ne lupam ja ništa , ipak za razliku od vas letim već 25 godina i znam o čemu pričam . Do sada leti kabinsko osoblje kod lufthanse prosječno 70 sati na mjesec – i samo za to su plaćeni ( to su sati kada zrakoplov polijeće i dok ne slijeti i isključi motore) sve ostalo – Briefing – priprema zrakoplova – ukrcavanje – iskrcavanje putnika ili čekanje sa putnicima u zrakoplovu radi magle – kašnjenja ili slično ne računa se u te sati niti svi ostali sati koje kabinci provedu na redovnom skolovanju – emergency training, prva pomoć itd . Rad noću , vikendom ili praznikom se ne plaća niti se ne računa posebno.
Ništa drugačije nije kada se lete daleki interkot letovi .
Kabina sada zahtjeva da se sve to posebno plati a lufthansa hoće da se sati na 90 sati mjesecno podignu i tu je problem .i naravno suprotstavlja se da se to dodatno plati .
A piloti zahtjevaju 8000 betriebsrente i da piloti CityLine automatski predju ka Lufthansi klasik bez da gube sinioritet .
Srdačan pozdrav

@anon 15.45: a ja tvrdim drugačije? Uz to se vaš post od 09.09. sati (ako je vaš) čita kao da vi opravdavate stav da je 70 sati premalo. Ja sam napisao da je dovoljno ako računaju blok sati..

Tocno tako, posto je godisnji maximum 900, 840 je skoro na maksimumu. Moze to jedna godina, ali non stop ne. Jel smo ljudi i ni auto se ne vozi na maksimalnim okretajima. Ali pojavom LCC 900 je postalo neko novo normalno. Zamisli radis 35 godina i imas preko 30 000 sati dok su jos do prije 15 godina ljudi sa 15 hiljki isli u penziju i bili ćunke.
Znaci optimum je cca 700 sati i sa time bi svaki poslodavac trebo biti u plusu, a ako nije onda negdje drugdje ide “ispod cijene”.

Najiskrenije, udri po kompaniji svim silama. Zakoni su tu da se postuju, i cesto su stvarani tako da stite kompaniju. S obzirom na profit koji imaju, s obzirom u kojim uzasnim uvjetim zaposleni rade, udri! Izmuzi iz njih sve sto mozes kako oni muze druge feedere i putnike po europi. Sve po zakonu, cao zdravo

Jedino dobro u ovome za putnike koji lete iz Minhena sa drugim avio kompanijama je sto je aerodrom na dane strajka gotovo prazan, nema kasnjenja, guzva na sigurnosnim provjerama i standardne ludnice Minhenskog aerodroma.

Sutra u cetvrtak i u petek idu piloti opet u strajk – uz Lufhansu i Eurowings

jutrošnji LH let za MUC je otkazan a oni šalju ATR na 4436/7 dok im CAE sjedi u ZAG..

Zar stvarno mislite da bi bi poslali veci avion,da su rasprodali manji?
I da je potražnja bila?

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!