I još jedan incident u SAD-u. Iskreno već smo prestali i brojati koliko ih je bilo. Ovaj puta Deltin Airbus A330-200 je u Boston Loganu dobio dozvolu za slijetanje na uzletno-sletnu stazu na kojoj je JetBlue A220-300 dobio dozvolu za polijetanje. Stoga je Delta dobila naredbu da napravi goaround kako bi se izbjegao sudar. Delta je bila samo 1,3 km od uzletno-sletne staze i 30 metara visine, a JetBlue je već započeo uzlijetanje i imao je brzinu od 205 km/h. Pobogu do kada će se više ovo dešavati u SAD-u? Dok ne pogine par stotina ljudi?
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: JetBlue
Zorni pokazatelj promašenosti liberalnog kapitalizma u kojem je Dolar jedan jedini Bog a čovjek rob ili roba radna snaga čiji život ne vrijedi ništa, i što će se iz Amerike širiti dalje, cijelim svijetom kao i ostala sr.nja kojima uništavaju Zemlju i sve nas na njoj
Imate li Alene ikakvih pretpostavki zašto je takva situacija? Male plate, preopterećenost, loša kontrola, javašluk ili nešto treće? Nekako su mi Amerikanci uvek bili talon za sve u avijaciji a evo već desetak godina samo skandali i propusti. Nešto sistemski ne valja.
Istina nešto tu jako sistemski ne valja.
Svakako premali broj kontrolora leta. To je evidentan problem koji se stalno ponavlja.
Uz to FAA je izjavio da postoje veliki problemi u opremi i zato i radi audite na svim najvećim aerodromima u SAD-u, kako bi ih natjerao na poboljšanja opreme.
Mislim da se problematika sa kontrolorima u SAD proteže još od kada je Reagan podjelio otkaze. Jednostavno se ne može kontrolore leta toliko olako zamjenit kako mnogi smatraju
Zbog ovakvih stvari koje su postale nova normalnost, jedino na letovima ka Americi i u Americi, tražim mesta blizu emergency exita. Ako bi i to šta pomoglo.
Ne bi.
S druge strane mi sin priča o neverovatnoj profesionalnosti Londonskih kontrolora (Hitrou). Kako drže saobraćaj pod kontrolom maltene u metar rastojanja između aviona (za bukvaliste šalim se, naravno da drže avione na potrebnom rastojanju ) bez i najmanje greške ili nesporazuma.
Bogami da, tamo slijeću avioni svakih 45 sekundi.
Sin radi kao pilot ili?
Aerodromi poput Hetahrowa, koliko god zvuči glupo, su nešto lakši za kontroliranje jer ima 2 paralelne staze od kojih je jedna za slijetanja, a druga za polijetanja. Samim time su izbjegnute situacije polijetanja i slijetanja na istu stazu ili na staze koje se međusobno krosiraju
Minhen isto. Ima puno takvih aerodroma i u Americi moram da priznam. U SAD-u mnogo veća gužva nego u Evropi, ali svakako se više greši ili oni jednostavno sve objavljuju. Amerikanci su vrlo transparentni.
Nisu to samo takve situacije kao u Bostonu nego generalno sav saobraćaj (i u prilazu i u odlascima) vode izuzetno precizno. I uvek kaže da jako voli da leti za London, mnogo više nego za mnoge druge aerodrome.
I što je još gore, ovo nije samo jedan aerodrom, pa da kažemo da nešto na tom aerodromu ne radi kako treba, nego se ovo dešava širom SAD-a. Samo da ne bude žrtava, ali uz ovakve događaje, bojim se da je to pitanje dana.
Upravo tako. Prije ili kasnije biti će žrtava. Ovo se dešava svaki tjedan.
Pitanje je gde im škripi, da li u obuci kontrolora ili manjku istih tj. do preopterećenja postojećih. Kao da niko ne reaguje na to. Čeka se, daleko bilo, da NTSB, jednog dana, istražuje uzroke.
Nažalost upravo tako.
Ja tu najviše krivim kontrolore. Oni su glavni u regulisanju saobraćaja
ne mozete kriviti nesto cega nema. niske plate, losa popunjenost. nece na dobro ako se nastavi.
To je tačno ali ako ih ima nedovoljno onda su preopterećeni a preopterećen čovek u dužem periodu je sklon stresu i greškama.
Verovatno od svega po malo