analitičar: Ivan Pusineri (Beograd); foto: Air Serbia
Slično kao i prošle godine u ovo vreme, sledeća u seriji analiza koja se bavi razvojem Air Serbia-e tokom ove godine baviće se ispitivanjem iskorišćenosti flote kompanije. O iskorišćenosti flote se najviše priča u kontekstu prednosti koje LCC imaju nad Legacy kompanijama. Posmatrajući broj sati koje avion provede u vazduhu u jednom danu, u pre-covid periodu, najčešće navođene cifre su bile da avioni evropskih legacy kompanija u proseku provode 9-10 sati u vazduhu, dok je za LCC taj broj bio bliži 11-12 sati.
Analiza je obavljena varijabilno u periodu od 26.9. do 5.10. Ovaj period je namenski izabran sa ciljem prikazivanja “prosečnog” stanja u kompaniji, s obzirom da se u post-covid periodu tradicionalna letnja sezona značajno produžila kroz IX mesec i u prvu polovinu X meseca. Analiza je obuhvatala praćenje broja letova i broja sati koje je avion sakupio u posmatranom periodu. Flota se sastoji od: deset A319, tri A320, dva A332, deset AT76 (+3), dva E195 koji su probili više rokova za početak letova i ostali su prizemljeni tokom celog toka pripreme analize, kao i dva buduća A332 od kojih je prvi isporučen pri kraju pisanja analize.
Operativno, situacija je odlična. Kašnjenja su bila umerena, otkazivanja minimalna, charter-a je i dalje bilo u značajnim brojevima. Tekuća godina je do trenutka pisanja, u kontekstu Air Serbia-e i ove analize barem, okarakterisana apsolutno ni jednim preterano značajnim događajem osim potpisivanja ugovora sa GetJet-om za četiri wet-lease-ovana A320 početkom godine. Ovaj ugovor u kombinaciji sa konsolidacijom Air Serbia-e i ograničenim rastom dovodi do ishoda koji je efektivno nemoguće sagledati u pozitivnom svetlu – iskorišćenost flote Air Serbia-e je, uz retke izuzetke, ove godine prilično loša – ne samo u poređenju sa svetskim standardom već što je mnogo gore i sa prošlom godinom. Flota je u proseku imala samo 5.3 leta dnevno, tokom kojih je imala u proseku 7.3 sati leta dnevno, obe cifre ne uzimaju u obzir dva A332 koji nepogodno utiču na podatke. Ovo je u poređenju sa prošlom godinom kad su ovi brojevi bili 6 leta dnevno i 8 sati leta dnevno. Naravno treba naglasiti da ovo samo po sebi nije indikacija lošeg rezultata, između ostalog zbog ranije navedenih razloga i još nekih faktora o kojima će se detaljnije pričati kasnije, ali treba uvek držati na umu da je famozno “đavo uvek u detaljima”.
Ono što je dobro – A330 i A320
Flota od tri A320 Air Serbia-e je ove godine primetno drugačije iskorišćena nego prethodne – vidi se deprioritizovanje charter-a, dok konačno postoji izuzetno upadljiv mada opravdan fokus na Rusko tržište. Zbog vremena dana u kome ovi letovi pretežno lete, tri A320 Air Serbia-e su ove godine lošije uklopljena u red letenja i imala su značajno manje letova nego prethodne, ali zato sa mnogo većom prosečnom dužinom leta. Ovde takođe utiče i činjenica da ove godine Air Serbia ima u wet-lease-u četiri A320/B738 od GetJet-a. Ove avione Air Serbia uglavnom nikada ne šalje za Rusiju, samim čime je iskorišćenost “domaćih” A320 ograničena time što im se ceo red letenja gradi oko letova za Rusiju. Tri A320 su u proseku imali 4.6 letova dnevno (6 letova 2023.) ali čak 9 sati leta dnevno (9.6 u 2023.), što je najviša brojka u celoj floti (ne računajući A330 i Wet-lease-ove).
Kompanijina flota A330 nije imala puno prostora za poboljšanje u odnosu na 2023, ali Air Serbia je ipak u tome uspela i postigla je izvanredan rezultat koji je stavlja među najboljim kompanijama u Evropi. U posmatranoj nedelji dva A330 su napravila jedan let više nego prošle godine, a taj je u posmatranoj nedelji bio novi let za Guangzhou koji se absulutno savršeno uklopio u već postojeći red letenja za A330. Rotacija traje malo duže od 24 sata, a Air Serbia je konačno skapirala očiglednu činjenicu da ne treba organizovati letove za Kinu sa ground-stop-om od 24h kao što je slučaj sa Tianjin-om. Dva A330 su u proseku imali čak 15 sati leta dnevno što, verovali ili ne, stavlja Air Serbia-u ispred Lufthanse po prosečnom dnevnom naletu širokotrupne flote, s obzirom da Lufthansa-ina flota postiže po pretpostavkama oko 14 sati leta dnevno. Naravno kompanije nisu baš za direktno poređenje, ali je ovo ipak veliko dostignuće za Air Serbia-u.
Flota ATR-ova
ATR-ovi imaju očekivano najveći broj prosečnih dnevnih letova u celoj floti, sa 5.8 letova dnevno u proseku. Ovo je vrlo loš rezultat ako se uzme u obzir da je flota ATR-ova prošle godine imala čak 7.5 dnevnih letova u proseku. Air Serbia je u odnosu na prošlu godinu otišla iz jednog ekstrema u drugi, tj. iz stanja u kome nema dovoljno ATR-ova do onog u kome ih ima decizivno previše. Kompanija je prošle godine letela sa šest aviona, uz još jedan u wet-lease-u, dok ove godine ima 10 aviona. Ovo povećanje samo po sebi ne objašnjava ovoliko smanjenje u naletu aviona, s obzirom da je u posmatranom periodu jedan avion (ALX) bio prizemljen zbog održavanja u Sofiji, što znači da je kompanija u ovom periodu imala samo dva aviona više nego prošle godine. U kombinaciji sa uvođenjem E190 na izabranim regionalnim letovima, kao i nerealizovanim najavljenim povećanjima na regionalnim rutama i produžavanjem sezonalnih ruta tokom W24/25, postaje jasno da Air Serbia i dalje ne uspeva da uskladi planiranje flote i mreže ruta u isto vreme. Ovu teoriju potvrđuje i činjenica da u noćnom (regionalnom) talasu letova ni jednom nema više od 6 letova na ATR-u. Primetno je da od devet aviona koji su leteli u posmatranom periodu tri imaju primetno veći nalet od ostalih, a u pitanju su upravo ATR-ovi koji su leteli iz Niša i Kraljeva.
Flota A319
Iskorišćenost kompanijinih deset A319, koji su i dalje srž flote Air Serbia-e je generalno lošija nego prošle godine, ali uz jednu promenu – avioni sada lete na manjem broju letova, ali imaju isti prosečan nalet. Ovo ukazuje na povećanje broja letova na dužim rutama kao što su Lisabon, Porto, London, Pariz, Malaga, Oslo itd. Flota je ove godine imala u proseku tačno 5 letova dnevno, u poređenju sa 5.6 prošle godine, dok je dnevni nalet ostao efektivno isti, sa 7.8 sati leta dnevno u proseku. Prosečna dužina leta je varirala od vrhunca od 1.93 sati do minimuma od 1.39 sati. U naletu generalno ima manje varijacije nego prošle godine, a prosečna dužina leta je ove godine bila 1.6 sati, u poređenju sa 1.4 sati prošle godine.
Wet-lease flota
Air Serbia je ove godine imala jasno definisanu wet-lease flotu od GetJet-a i Bulgaria Air-a. Dva Embraer-a Bulgaria-e su imali konzervativno procenjen prosečan broj dnevnih letova od 5.7 (procenjen jer je LZ-VAR prestao da leti nakon 4 dana i vraćen je Bulgaria-i). Ovo je primetno više nego što su E190/195 Marathon-a imali prošle godine. Prosečan broj dnevnih sati leta je oko 8, što čini Embraer-e E190 trećim najbolje iskorišćenim tipom aviona u floti, odmah nakon A320 GetJet-a, zatim i Air Serbia-e.
Najbolje iskorišćen uskotrupni tip aviona Air Serbia-e je A320/B738 GetJet-a. U posmatranom periodu su za kompaniju letela dva A320 i jedan B738, koji su imali u proseku, redom; samo 3.4 dnevna leta za B738 i 4.3 dnevna leta za A320, dok su sva tri aviona imala 8-9 sati leta dnevno, sa prosečnom dužinom leta od čak 2.1-2.4 sata što je najviša vrednost za bilo koji uskotrupni tip aviona koji je ikada bio u floti. Ovo je izvesno povezano sa ranije objašnjenim specifičnostima oko “domaćih” A320 i letova za Rusiju.
Šta ovi podaci pokazuju
Po pitanju A330 i A320 (GetJet i AirSerbia) nema nikakvih zanimljivosti. Ovogodišnji podaci potvrđuju pretpostavke od prošle godine da Air Serbia-i očajnički fali još A320, konzervativno barem još 3-6 aviona u bliskoj budućnosti za zamenu wet-lease-a i povećanja na dugačkim rutama na kojima bi A319 bio manje ekonomičan. Dalje, uvođenje E190 Bulgaria-e je primetno uticalo na red letenja za A319, a mnogo više i za ATR-ove. A319 lete manje po apsolutnim brojevima, ali barem lete duže ako se pogleda prosečna dužina leta što je ipak donekle poboljšanje, ali pokazuje da flota i dalje ima slobodnog kapaciteta. Povećanja na postojećim rutama su osigurala budućnost cele flote A319 barem tokom sledećih 4-5 godina, iako postoji mogućnost blagog smanjenja njihovog broja u slučaju da isti postanu nepotrebni – naravno pod uslovom da Air Serbia nađe dovoljno A320 i E195, što uopšte nije izvesno. Po pitanju iskorišćenosti, u najkritičnijem stanju se paradoksalno nalazi flota ATR-ova, iako je prošle godine situacija bila obrnuta. Air Serbia je drastično precenila potrebu za ATR-ovima, koji usled dolaska novih aviona, zamene Embraer-ima na izabranim letovima i nerealizovanih povećanja i produženja ruta imaju toliko lošu iskoršćenost (za ATR barem) da bi Air Serbia komforno mogla da ubaci u long term storage jedan ili dva aviona s obzirom da nije normalno da regionalni avion, kao što je ATR, ima manje od 6 dnevna leta i da u proseku leti samo malo više od 6 sati dnevno – pogotovu jer ATR-ovi Air Serbia-e lete i u noćnom talasu kada dobar deo flote uopšte ne leti. Treba se ponadati da Air Serbia za 2025. sprema istinski ogromno proširenje na regionalnim tržištima, a mnogo bitnije da planira da ova povećanja prenese i u sledeći zimski red letenja, ne bi li konačno počela da suzbija ogromnu sezonalnost kojom je mreža letova definisana. Naravno treba se i ponadati da uvođenje dodatnih E195 neće još više suzbiti već vrlo lošu iskorišćenost ATR-ova, iako je ovo vrlo moguće.
Alene nešto ne razumem u jednom tekstu pohvalite AS u drugom kontra ,tu mi nešto ne štima
Kompaniju treba pohvaliti kada je to zaslužila i kuditi kada nije.
https://www.youtube.com/watch?v=709yt49jggI&ab_channel=RTSBeogradskahronikaJutarnjiprogram
I eto nam objasnjenja za ukidanje TSN, pravo od Boska Rupica
“Sada smo suspendovali Tijanjin koji smo poceli u post-covid periodu, sto je tad imalo smisla leteti”
“Danas imate, ove zime vec osam letova izmedju Srbije i Kine” (2+2 CZ+JU za CAN, 2 HU za PEK, 2 nova JU za PVG)
Kao i pretpostavljeno, TSN ocigledno nije (dovoljno?) profitabilan, jer je Hainan logicno pokupio vecinu putnika na ruti za PEK
Jasno.
Ovoliki komentari, a rasprava je samo o tome gde su dva aviona letela, i ko moze da vise floskula izbaci o tome “kako su svi debelo pogresili za ATR jer ne znaju sta se sprema za 2025”. Ostatak teksta niko ni procitao nije ocigledno
Neverovatno je kako cim ljudi procitaju nesto lose za JU odmah krecu napadi i sve ostalo se zanemaruje, dobro ili lose.
Ova tema me zanima ali ne razumem se puno u materiju, kako Vi Alene tumacite ove podatke i zakljucke? ATR mozete da preskocite jer vidim da ste vec danas o ATRu pisali 🙂
Indikativno je da JU ima daleko manju iskorištenost flote nego prošle godine. Ne čudi, pa imaju i velika rezanja linija i frekvencija.
JU ima vise letova nego prosle godine. Kako onda imaju “velika rezanja linija i frekvencija”?
Kajgot govorite. Zamaaero i drugi portali su vam jasno dokazali da je JU imala opaka razanja prošle zime, proljeća i ljeta i da će ih imati i ove zime.
Pa jel imaju u 2024. više letova nego u 2023. ili ne?
Ne, imaju manje.
To znaci da ce imati i manje putnika, zar ne?
Ne mora značiti. Ako imaju veći LF, a do sada su imali…
Dakle, bitan je broj putnika a ne letova.
Donekle da, ali bogami i broj letova i linija je i te kako bitan za aerodrom, poglavito za aerodrom koji pretendira biti hub. A Air Serbia je ukinula 6 linija ovog ljeta.
A u prethodne 2 godine otvorila 40+ letova plus ove zime OMO, CAN i NCE:
Ne brinite vi za jedini hub u ex Yu posto sledeceg leta JU otvara linije za Ibicu, Mikonos i Sardiniju.
Mnogo smo strasni sa tih novih (ukupno) 6 nedeljnih letova za ultra-sezonalne destinacije gde ce agencije pokupovati vecinu sedista.
Evo vidim sve Legacy kompanije beze iz Beograda jer se plase strasne i prejake Air Serbia-e!
Malo li je? To su ipak 3 nove linije. A znamo da ce ih biti jos. Plus ogroman broj dodatih letova u postojecu mrezu.
Da li je strasna ili prejaka – definitivno nije za podcenjivanje. JU se ne libi da se potuce sa mnogo jacim i da ga istisne sa trzista. To je i vise nego za postovanje. Steta sto ste toliko ostrasceni i puni gneva.
Pa malo je. Još nisu ni nadoknadili rezanja u 2024.
Vama je jasno da letovi do CGN su imali smisla samo u slucaju da je ostao najmanji avion Marathon-a, onaj sa 70 sedista. Isto vazi za Marsej. Pored toga JU je povecala broj letova i za DUS i za FRA sto odlicno pokriva taj region.
Sva ta rezanja sa jedne strane znacila su povecanja sa druge, zato i JU svakog meseca obara rekorde. Dakle konsolidacija je bila potrebna i uradili su dobar domaci cim i dalje imaju povecanja.
Da nije doslo do onog incidenta sa Marthon-om slika bi bila jos bolja.
A zašto je došlo do incidenta sa Marathonom? I do fijaska sa Air Connectom?
Zato sto je JU slepo verovala da kad neko ima EU dozvolu da je daleko sigurno od nekoga iz NON-EU.
Inace to nad cemu likujete mesecima je moglo svakome da se desi. Rubrike su pune raznih incidenata od kojih su neki daleko ozbiljniji. U svakom slucaju JU se vrlo brzo koliko-toliko snasla posle svega tako da i dalje obara rekorde, konsoliduje se i u granicama kapaciteta agilno reaguje. Ima i koji peh ali dok se i radi ima i toga dok kod onih koji ne rade i ne rizikuje nema ni pehova.
Je siguran sam da je je JU tako naivna i da je “slijepo vjerovala”. Poglavito što pritom nije radila audite koje svi rade, neovisno jel kompanija iz EU ili nije.
To se bilo kome drugom moglo desiti? Ma da? A koliko vi takvih primjera znete iz Europe?
Pa iskreno jeste malo. Tih 6 nedeljnih letova nista ne vredi u siroj slici. Da su to barem bili novi letovi za neke destinacije u regiji bilo bi super.
Podsetio bih da smo mi i “znali” da ce biti zimskih povecanja, produzenja sezonalnih ruta kao i najava novih ruta, pa se nista od toga nije realizovalo. Ne znam za Vas, ali ja vise ne verujem dok ne vidim po pitanju JU.
Uopste nisam pun gneva za JU, cak suprotno, samo ne razumem tu potrebu ljudi da se hvale najmanjim, najglupljim i najneznacajnim novostima o JU. Ove tri nove rute su potpuno statisticki nebitne
Istina, nakon svih najava i tolike mase Jatovanja, hajmo mi pričekati da te linije krenu ili bar budu u prodaji.
Ako vama nista ne znace, ima onima kojima znaci. Btw. JU povecava enormno broj letova u regionu sledece godine kada se takodje i te tri linije otvaraju.
Mostar se produzio, Sangaj se otvara. Dakle i jedno i drugo.
Za tri linije bi se mnogi aerodromi pritresli, steta sto je za vas (i slicne vama) nedovoljno. To ipak pokazuje nesto drugo a vi znate odlicno sta.
Zar ovde citamo kad neko produzi liniju za dve-tri nedelje kao „ej pa to su toliko i toliko stotine putnika“ a sad ovamo beznacajne tri linije.
I jeste za pohvalu svaka otvorena linija a tek tri.
Aerodrom i Air Serbia nisu isto, nisu čak ni braća, a i da su braća – “kese im nisu sestre”.
Broj letova vs load factor kontroverzu treba gledati “holistički”: Prevozniku je važan LF jer može da ima ogroman broj letova pa da uz nikakav LF leti u bankrot, a može i da smanji broj letova i da uz bolji LF (po)pravi profit.
A aerodrom, šta izgubi na broju letova popravi na broju putnika – ako taj broj raste…
Ja more, a prošle godine je bio bitan broj letova, kao što će biti i sledeće godine, ali od marta/aprila. Reći da broj letova nije bitan na avio portalu je za ban, iskreno.
Iskreno, ne znate vi nista o avijaciji.
Ima vise letova ali samo preko leta, po obicaju.
No, ovog ljeta je bilo manje letova nego prošlog ljeta.
Potpuno se slazem. I pored ovog moguceg previda o kome se dole pisalo, analiza je puna zanimljivih podataka.
Iskoriscenost dva A330 je ocigledno bila taman, pitam se kako ce sad preziveti sa 4 aviona, ali usled nedavnih vesti nisam siguran da ce lepo proci.
Rosavijacija ne dozvoljava operaterima da salju avione za Rusiju koji nisu registrovani u zamlji koja je zvanicni operater letova. Tako ni A319 koje je Ju koristila svojevremeno sa oznakama Etihada nisu mogli da.lete dok nisu bili preregistrovani na Yu registar.
Kako nam onda autor nesto drugo govori?
Autor teksta je pokazao sveopšte neznanje oko flote Air Serbia. Jako razočaravajuće.
1) Nigde u tekstu nije naveden A320 u wet-lease od Fly2Sky koji je leteo celog leta za JU, tek je pre 3 dana vraćen vlasniku.
2) Navedeno je da je jedan E190 vraćen Bulgaria Air, a to nije tačno jer su konstantno dva E190 u JU celog leta, samo s vremena na vreme dolazi do rokada koji tačno E190 lete, a tako ostaje i tokom zime.
3) Navedeno je da je letelo 2 A320 i 1 B738 od GetJet-a, a to nije tačno jer je konstantno celog leta letelo 4 aviona GetJet-a i to ili 3 A320 i 1 B738 ili sva 4 A320, a takva je situacija i dan danas.
4) Navedeno je da GetJet avioni “uglavnom nikada” ne lete za Rusiju. Nije “uglavnom nikada” već apsolutno nikada jer ti avioni nemaju pristup ruskom vazdušnom prostoru iz dobro poznatih razloga.
1. Analiza prica o floti AIR SERBIA-e, ne uzimajuci u obzir wet lease, kao sto pise jasno u tekstu. GetJet je uzet u obzir jer njegovi avioni lete celu IATA letnju sezonu, kao i u predstojecoj zimskoj tj. prakticno po damp-lease modelu, za razliku od Fly2Sky.
2. Jedan od E190 je odleteo za Saarbrucken pod kodom Bulgaria-e, a zamenski nije dosao tokom sledecih nedelju dana. Dva E190 ocigledno nisu “konstantno tu”
3. U analizi je jedno 20 puta napisano “u posmatranom periodu”, u kome je bilo samo 2 A320 i jedan B738. Takodje se desavalo da lete i po dva A320 i B738 tokom leta sto Vam je ocigledno promaklo. Tako da, ponovo, Vi ovde “konstantno” gresite. Ugovor sa GetJet-om pritom podrazumeva samo dva aviona preko zime.
4. Ponovo gresite jer su ti avioni isli za Rusiju, a mogu i tacne dane da Vam napisem kada su isli, jer sam iste uhvatio tokom pripreme druge analize
Malo vise koncentracije tokom citanja i malo manje pametovanja za jasno proverljive podatke. Konstantno ovo konstantno ono nije validan argument, pored toga sto je pogresan u svakom argumentu u kome je iskoriscen
1) GetJet ne leti u dump-lease modelu. Apsolutno svaki GetJet let je u wet-lease modelu.
2) Evo Vam konkretni podaci za Vas period, izvuceni sa ADS-B Exchange.
LZ-VAR leteo svih dana od 26.09. do 5.10. Ukupno 24 rotacije.
LZ-BUR 30.09. dosao u JU i leteo svaki dan od 30.09. do do 5.10. Ukupno 15 rotacija.
LZ-SOF 30.09. otisao iz JU i leteo svaki dan od 26.09. do 30.09. Ukupno 12 rotacija.
LZ-PLO nije leteo za JU u navedenom periodu.
Dakle vidite i sami da su u svakom momentu 2 E190 bila u JU, odnosno da je samo izvrsena zamena LZ-SOF za LZ-BUR.
Pritom Vam nije tacna tvrdnja da je LZ-VAR vracen Bulgaria Air-u u navedenom periodu jer je vracen LZ-SOF, a zamenski je istog dana dosao u JU.
3) Ali u navedenom periodu je bilo 3 A320 i 1 B738. Opet sa ADS-B Exchange, to su bili LY-CAP, LY-MAL, LY-WIZ i LY-UNO. Dakle 4, a ne 3 aviona.
Vas period je idalje IATA letnja sezona, a ova 4 aviona su tu i dan danas, dakle i u zimskoj sezoni.
4) Hajde napisite datume kada su isli za Rusiju. Jer evo gledam na ADS-B Exchange i nisu isli ni jednom doslovno!
Stoga Ivane malo vise paznje kada pisete tekstove, a malo manje ubedjivanja citatelja u proverljive podatke.
1. GetJet ostaje preko godinu dana, samim time po trentunom standardu je po definiciji damp-lease
2. Sad sam vec zbunjen, ovde ima neka greska ili kod Vas preko ADSB ili kod mene preko FlightAware i FR24, ako ne i oba. Po mojoj evidenciji od 27.9. do 3.10. su leteli samo VAR i BUR. BUR je imao 22 rotacije tj. 44 letova, dok je VAR u istom periodu napravio 10 rotacija i 30.9. uvece odleteo sa Bulgaria kodom za Nemacku, a 100% sam siguran da je bas taj dan otisao i 99% siguran da je leteo za Saarbrucken ili eventualno neki drugi manji aerodrom u Nemackoj. Nisam uhvatio dolazak ni jednog E190 tog dana, a PLO se slazemo da je bio prizemljen.
3. Po mojoj evidenciji LY-MAL nije leteo za JU sigurno, samo ova ostala tri navedena aviona. Mislim da je MAL uz jos dva aviona leteo po Spaniji za Vueling koliko se secam, namenski sam taj avion proverio jer znam da je ranije leteo za JU. Znam da je IATA letnja, ali GetJet je originalno objavio da je ugovor za cetiri A320 preko letnjeg reda i dva preko zimskog. Sad da li je tu ugovor menjan ne znam, ali na osnovu javno dostupnog situacija bi trebalo da je takva. Tek smo presli na zimski red letenja tako da videcemo koliko ce se tih 4 aviona zadrzati.
4. Nedelja 22.9. i 29.9., nocni za Moskvu.
Nemojte da me shvatite pogresno, ja vidim sada da ne pisete bezveze ali ne pisem ni ja. Valjda je jasno da nisam lud da izmisljam podatke. I meni je to bilo neobicno pa sam zato duplo proverio podatke kad sam ih skupljao, a naknadno proverio i koji dan kasnije sa replay-om te dve noci na FR24. Zakljucno sa subotom 12.10, moji podaci se svi poklapaju sa izvorima.
2) Kazem Vam da je LZ-BUR dosao kao zamena za LZ-SOF, a da je LZ-VAR sve vreme u JU. Slobodno proverite, da ne ispadne da lazem.
Jeste leteo za Saarbrucken, tamo Bulgaria Air radi servise. LZ-SOF je otisao na servis tada, a tamo je od ranije i LZ-PLO. Ostala dva su u JU.
3) LY-MAL je prema ADSB 26.9. leteo HRG i VLC, narednog dana CDG 2 puta i LCA, pa zatim MAD, itd… Itekako je leteo i to se dobro naleteo!
4) 29.9. LY-MAL: MIR, HRG, TIV
29.9. LY-WIZ: LHR, AYT
29.9. LY-CAP: OSL, LCA, HRG
29.9. LY-GYM: AYT, OPO
29.9. LZ-FSB: VLC, ATH, AYT
Dakle nisu za Rusiju isli. Tog dana je za SVO leteo YU-APS i YU-APO.
Ned 22.09. 17. 06:00 JU 130 YU-APH A320
18. 17:05 JU 134 YU-APN
19. 22:20 JU 136 YU-APK
20. 23:20 JU 138 YU-APL
Pon 23.09. 1. 17:00 JU 134 YU-APO A320
2. 23:20 JU 138 YU-APS A320
Uto 24.09. 3. 08:00 JU 130 YU-APH A320
4. 14:30 JU 132 YU-APO A320
5. 21:50 JU 136 YU-APS A320
Sre 25.09. 6. 06:00 JU 130 YU-APO A320
7. 17:00 JU 134 YU-APO A320
8. 22:25 JU 138 YU-APS A320
Cet 26.09. 9. 13:45 JU 132 YU-APH A320
10. 17:00 JU 134 YU-APS A320
11. 21:50 JU 136 YU-APH A320
Pet 27.09. 12. 05:50 JU 130 YU-APO A320
13. 22:30 JU 138 YU-APO A320
Sub 28.09. 14. 14:45 JU 132 YU-APS A320
15. 22:25 JU 136 YU-APO A320
Ned 29.09. 16. 06:00 JU 130 YU-APL
17. 17:05 JU 134 YU-APO A320
18. 22:20 JU 136 YU-APS A320
19. 23:20 JU 138 YU-APM
Pon 30.09. 1. 17:00 JU 134 YU-APO A320
2. 23:20 JU 138 YU-APS A320
Uto 01.10. 3. 08:00 JU 130 YU-APM
4. 14:30 JU 132 YU-APS A320
5. 21:50 JU 136 YU-APO A320
Sre 02.10. 6. 06:00 JU 130 YU-APD
7. 17:00 JU 134 YU-APO A320
8. 22:25 JU 138 YU-APN
Cet 03.10. 9. 13:45 JU 132 YU-APH A320
10. 17:00 JU 134 YU-APМ
11. 21:50 JU 136 YU-APО
Pet 04.10. 12. 05:50 JU 130 YU-APH A320
13. 22:30 JU 138 YU-APH A320
Sub 05.10. 14. 14:45 JU 132 YU-APO A320
15. 22:25 JU 136 YU-APN
Ned 06.10. 16. 06:00 JU 130 YU-APO A320
17. 17:05 JU 134 YU-APH A320
18. 22:20 JU 136 YU-APM
19. 23:20 JU 138 YU-APD
Pon 07.10. 1. 17:00 JU 134 YU-APH A320
2. 23:20 JU 138 YU-APO A320
Uto 08.10. 3. 08:00 JU 130 YU-APM
4. 14:30 JU 132 YU-APH A320
5. 21:50 JU 136 YU-APB
Sre 09.10. 6. 06:00 JU 130 YU-APM
7. 17:00 JU 134 YU-APO A320
8. 22:25 JU 138 YU-APS A320
Cet 10.10. 9. 13:45 JU 132 YU-APK
10. 17:00 JU 134 YU-APO A320
11. 21:50 JU 136 YU-APM
Pet 11.10. 12. 05:50 JU 130 YU-APO A320
13. 22:30 JU 138 YU-APA
Sub 12.10. 14. 14:45 JU 132 YU-APH A320
15. 22:25 JU 136 YU-APA
Gospodine Ivane, gde su ovde GetJet avioni za SVO? Izlistan ceo period koji ste spomenuli u komentarima.
Zasto Ivan uporno preskace ovo pitanje dok na ostala vrlo rado odgovara?
Alene, zasto vi onda ne odgovorite umesto njega, ipak je ovo vas blog pa i vi snosite neku odgovornost za isticanje netacnih podataka?
Ivanov članak pa neka on odgovori. Ja se tu miješat nikako neću.
Zato sto je Ivan vec odgovorio na pitanja, samo treba procitati.
Situacija je van moje kontrole. Moji podaci su vise puta provereni tokom pisanja, a savrseno su se poklapali sa relevantnim izvorima do trenutka kada je analiza finalizovana i poslata. Moj posao se tu zavrsava. FlightAware i FR24 su vrlo relevantni i kredibilni izvori, ali ocigledno je doslo do greske koja je korigovana nakon sto sam ja analizu zavrsio.
Ne razumem sta Vama ovde jos fali, jel treba da jurim da se svakom citaocu i komentatoru individualno izvinjavam i objasnjavam za nesto sto nije moja direktna krivica?
Da. Zato sto doslovno nikada na FR 24 nije stajalo da bilo koji drugi avioni sem JU lete za Rusiju. To toliko nema smisla pogotovo sto pogotovo Litvanija (ali i sve drzave EU) su prekinule svaku mogucu vezu sa Rusijom i sigurno ne bi ni posada a ni kompanija prihvatila da lete za SVO. To je nonsens na n-ti stepen.
Dakle nije greska ni do FlightAware ni do FR24 vec do Vas licno i nije fer svaljivati krivicu na doticne stranice.
Kada god je tema air serbia uvek stavite prelepu fotografiju.
Kad imamo istinski prelijepih fotografija kompanije. Ali imamo takvih i Croatie, Trade Aira, Air Montenegra…
Ovo je najbolje: Ove avione Air Serbia uglavnom nikada ne šalje za Rusiju. Komedija! Ili je uglavnom ili je nikada, ne moze uglavnom nikada.
Po delu o ATR vidi se da autor nema veze sa avijacijom ali misli da zna. Hoce to tako, ides na fakultet, ides na postdiplomske pa postanes pun sebe, kao da ti ne treba znanje i iskustvo iz struke. Iduca godina ce dokazati kako je Ivan pogresio o ATR-u, najbolje sacekati pa onda servirati odgovor.
Što je pogriješio sa ATR-ovima. Pa JU trenutno angažira tek 5 ili manje ovih aviona po valu, a tek u jednom valu 7 ovih aviona. Dakle, 3 do 5 ovih aviona je trenutno prizemljeno kroz dan.
Cekajte 2025, ne bi verovali da vam sada kazem
Čakamo. No sada se koristi tek 5 do 7 ovih aviona po danu. Tragedija!
Meseci posle sezone se koriste za servise aviona i odlazak posada na OPC i(ili) LPC.
U zavisnosti koji check se radi servisi znaju da potraju od nedelju dana pa do 2 meseca, tako da s jedne strane delimično razumem ovaj način planiranja. Pogotovo što u svim sverama postoji opasno kašnjenje pri nabavci delova. Širokotrupci su već druga priča.
Neosporno. Ali ako ialo planiraju i ugovaraju unaprijed cijela flota bi se morala servisirati zimi tako da je 9 aviona u prometu.
Jel se napokon otvaraju letovi za Brac
Ne
Ako treba da cekamo 2025, sto onda sada komentarisete? Analiza se bavi trenutnom situacijom i onom do pocetka letnje sezone (po IATA kalendaru).
Strpite se malo do te famozne 2025, pa onda komentarisite. Ili pisite sada pa da vidimo kakve to neverovatne informacije iscekujemo
Ivan Pusineri komentar: Ako treba da cekamo 2025, sto onda sada komentarisete? Analiza se bavi trenutnom situacijom i onom do pocetka letnje sezone (po IATA kalendaru). Strpite se malo do te famozne 2025, pa onda komentarisite. Ili pisite sada pa da vidimo kakve to neverovatne informacije iscekujemo
Isto Ivan Pusineri ali u tekstu, 100% kontra samom sebi: Treba se ponadati da Air Serbia za 2025. sprema istinski ogromno proširenje na regionalnim tržištima, a mnogo bitnije da planira da ova povećanja prenese i u sledeći zimski red letenja, ne bi li konačno počela da suzbija ogromnu sezonalnost kojom je mreža letova definisana. Naravno treba se i ponadati da uvođenje dodatnih E195 neće još više suzbiti već vrlo lošu iskorišćenost ATR-ova, iako je ovo vrlo moguće.
GetJet avioni nijedan jedini let nisu odradili za Rusiju, niti ce. Nemaju dozvolu za tako nesto jer su registrovani u EU, a to pokazuje da Autor ne poznaje materiju.
U nekim talasima se koristi i 8 ATR aviona.
Ne koristi. Zadnja tri dana najviše je letjelo 7 aviona, većinu dana 5.
Pa ako ste analizu godine radili na bazi tri poslednja dana, pnda vam svaka čast… Dalji komentar nije potreban
Prvo ja ovu analizu radio nisam nego Ivan Pusineri. Drugo ja samo govorim što se dešava zadnjih dana. Vrlo jednostavno.
Ponedeljkom u jutarnjem talasu leti 8 ATR-ova. To je bilo pre dva dana. Dakle?
Evo konkretni podaci dostupni na FR24.
Ponedeljak ujutru, 28.10.:
YU-ALW – VCE
YU-ALX – BLQ
YU-ALY – BUD i ZAG
YU-ALZ – servis SOF
YU-ASA – TIV i BNX
YU-ASB – LJU
YU-ASC – KRK
YU-ASD – PRG
YU-ASE – VIE
YU-ASF – nije leteo
Dakle to jutro je letelo 8 od 9 dostupnih ATR aviona.
Ne nije. Tada je letjelo 7 aviona.
Objektivno netacno. A320 su leteli za Rusiju. Retko ali jesu
8 ATR i dalje znaci da mogu da ih prizemlje dva do pocetka letnjeg reda letenja za 5 meseci. Bolje to nego da rizikuju neki kvar, kad su vec ATRovi onoliko kasnili zbog nedostatka rezervnih delova.
Ivane, cenim Vas jako, ali ubedjujete nas u nemoguce. GetJet su EU avioni i oni ne smeju u Rusiju! Apsolutno nikada od kada lete za JU nisu ni prisli Rusiji!
Nemojte da me shvatite pogresno, ja razumem Vasu logiku, ali ni ja ne izmisljam podatke. Toliko lud bas nisam. I meni je to bilo neobicno pogotovu jer sam isto video i na FlightAware i na FR24, pa sam zato duplo proverio podatke kad sam ih skupljao, a naknadno proverio i koji dan kasnije sa replay-om te dve noci na FR24. Zakljucno sa subotom 12.10, moji podaci se svi poklapaju sa izvorima. Moguce da je doslo do neke greske koja je u medjuvremenu korigovana, ali to je van moje kontrole.
Proverite slobodno opet, na ADSB se jasno vidi koji su letovi radjeni. Nisam lud da Vam pisem pogresno.
Kako da se bavi u analizi budućom godinom, da otvori karte?
?
Kaže gospodin da se sačeka sledeća godina, pa izražavam sumnju da komentator zna razliku između analize i prognoze.
E da
Ja preferiram kristalnu kuglu. Ali može i iz graha. A iz kahve je s najvećom preciznošću, tako da bi ovdje gdje je znanstveni pristup i sistematična obrada to preporučio
Hahahahahahahahahahaha!
Pasulj Tetovac daje najtačnije prognoze.
Svakako
Jel mozete onda Vi, sa tim svojim “iskustvom iz struke”, da me prosvetlite kako sam to tacno pogresio? Uz dokaze ili neki smislen argument naravno
Jel je cinjenica da ATRovi ne lete puno trenutno – jeste
Jel je cinjenica da ATRovi lete drasticno manje nego prosle godine – jeste
Jel je cinjenica da ATRovi, kao avion kategorije regionalnog turbopropa, lete izuzetno malo – jeste
Jel je cinjenica da ova analiza prica o trenutnoj situaciji, kao i u predstojecoj zimskoj sezoni, koja je daleko od zadovoljavajuce – jeste
Jel je cinjenica da sam ja lepo na kraju analize napisao, nadajmo se da JU priprema veliko regionalno prosirenje za sledece leto i zimu – jeste
Ko ovde predstavlja objektivno tacne cinjenice na osnovu empirijskih podataka, uz pratece zakljucke, a ko se sluzi floskulama tipa “videcete sledece godine” i drugim slicnim koje se igrom slucaja uvek pojavljuju kada se napise i najmanja kritika za JU?
Ma ne primajte k srcu, to su nesrećnici koji troluju po netu. To samo treba ignorisati. Ali ako vam neko ukaže konkretno da neki podatak nije tačan, bolje da proverite.