Oko Aerodroma Tivat se radni novi bulevar, nova četverotračna magistrala. Radovi su krenuli prije dvije godine, prometnica bi trebala biti od Jaza (predgrađe Budve) do Tivta. Prometnica ima 16 km i za nju je izdvojeno čak 53,9 milijuna EUR Europske banke za obnovu i razvoj. I trebala je već biti gotova. Nažalost još uvijek se ne nazire kraj.
Bio sam tamo prije manje od mjesec dana. Radi se tek na par kilometara od ulaza u Tivat do malo iza Aerodroma. Put nije ni blizu gotov. Planovi su prolongirani na početak 2026, ali nema šanse ni da će do tada biti gotovo. Rekao je tadašnji premijer Abazović da radovi neće utjecati na promet. Megaglupost. Promet se odvija po prašnjavoj cesti bez asfalta, tih par kilometara se prolazi preko sat vremena, gužve su enormne.
I što će se postići tim bulevarom? Ne puno. I dalje će ogromne gužvetine biti na ulazu i kroz Budvu, na ulazu i kroz Tivat. Taj bulevar bi imao smisla da se proteže od izlaza iz Herceg Novog u smjeru Hrvatske do Bara, da ima obilaznice oko Tivta i Budve, te da je sastavni dio bulevara most preko Boke Kotorske između Kamenara i Lepetana pa da se izbjegne korištenje trajekta. Ovako samo će se neznatno smanjiti vrijeme trajanja puta, a neće se ništa postići radi stajanja na ulazu u Tivat i Budvu. Kada jednom bude gotova, tamo nekada…
Relaciju Tivat-Budva koja je samo 29 kilometara uvijek vozim preko sat vremena, a u ljeto 2023. sam ju vozio preko dva sata i skoro zakasnio na jedan jako važan događaj u Budvi. Od hrvatske granice do Budve putujete nevjerojatnih 3 i više sati za 58 km puta. Prestrašno. Tu se prometnica već odavno trebala napraviti.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Alen Šćuric
Sve je istina g.Scuric.
Osim,mozda,mosta preko Veriga. Moze biti i tunel,da se ne buni UNESKO.
Ovo ostalo- bruka. Bez obilaz.i/ili tunela oko/kroz- Budva,Tivat,Kotor,…sve je,kratko- uzalud !
Bulevar kasni makar 20 godina, ali izgleda kao da će ga raditi još 20 godina.
Fascinantna je ta ekspeditivnost. Želja da se unapredi primorje. Nekada se zapitam gde živi crnogorski narod? Ili je javašluk, bahatost i nevaspitanje nova kulturološka odlika Crne Gore?
Napraviti obilaznice oko svih primorskih gradova od H. Novog do Ulcinja. Izbaciti sav teretni, autobuski saobraćaj iz centra primorskih gradova. Svih 365 dana su kolaps i zastoji. Većina automobila lokalnih tablica! Dokle i zašto. Neće niko da čeka satima u kolonama! Bez brzih savremenih obilaznica sa 4 trake neće biti turizma!!! Hvala!!!
Istina
jel ovo hrvatska novina ili crnogorska ?
Regionalna. Jednako crnogorska ko i hrvatska.
A, kakvog smisla ima to pitanje? Ovo je regionalni problem.
Pozdrav, mozda je bilo vec nisam pratio, da li ce doci do prosirenja aerodromskih povrsina i zauzimanja prostora kojim je prethodno isla magistrala? Laicki mozda da se prosiri stajanka za male avione …
Pssssttt
Mwne ste u komentaru napali kako se magistrala zavšava.
Ma ne zelite cuti ksko se radi
Tako je dobri ljudi
Ali dok je tivat bilo selo zapusteno sve su se pare krkale u Podgoricu i Budvu
I tako decenijama
E sad kad je stanovnistvo poraslo,kao i stambeni i poslovni objekti,kao i sami turisti pa je potrebna nova ifrastruktura,naravno da je to sad sve mnogo teze
Da se gradila unazad 70 godina od kad je i ucrtana,sve bi bilo mnogo jednostavnije
Jer unazad 20-30 godina od Tivta do Budve nije bilo ukupno 700 kuca
I lako je sad ovu vlast napadati kad pokusavaju nekako koliko toliko rasteretiti saobracaj
Plan je da se radi brza cesta jer nemamo vremena da čekamo auto-cestu. Primorske gradske obilaznice će se povezati jednom solidnom cestom i to je to. Inače ste vi Hrvati gospoda i prave patriote i sve vam najbolje želim!
Gospodo samo da vam kazemo da ne brigate brigu. Sto da radimo kad smo atraktivni, popularni, trazeni i svi hoce kod nas, kome se ne svidja neka ne dolazi i nas bas briga za to. Sredicemo mi puteve, aerodrome itd, ali gospodo “nema dzabe ni kod babe”. Arivederci, goodbay, do svidanja … 😃 !
Nema džabe? Što to konkretno znači? Da vama turisti moraju plaćati da im izgradite ceste da bi oni došli kod vas i ostavljali vam novac?
A, šta to mi u CG uopšte naplaćujemo? Odlične puteve? Ljubaznost ugostitelja? Dobre komunalne službe? Čisto more, uređene plaže?
Zemljace, budi hrabar pa prihvati istinu: ovako arogantan stav (“…Sto da radimo kad smo atraktivni, popularni, trazeni i svi hoce kod nas, kome se ne svidja neka ne dolazi i nas bas briga za to…”) doveo nas je do toga da smo postali tranzitna ruta prema Albaniji.
CG je inkasirala u 2024 milijardu i po eura od turizma a Albanija 11milijardi.
Aerodrom Tirana i još dva koja tamo grade, još više će smanjiti broj turista ako se nešto ozbiljno ne uradi.
A, Luka Bar ima deset puta manji promet od Luke Drač…
Ne možemo se više hvaliti da smo “atraktivni, popularni i traženi”, jer na prostoru Boke i budvanske regije koji donosi 80% prihoda od turizma vlasti CG, Vlada ove države se ponaša kao okupator na neprijateljskoj teritoriji.
UNESCO je dovoljno rekao o tome. A, uskoro ce i Evropska komisija.
Mi nemamo “plan B” osim da nam Rusi, Arapi i Turci oduzmu ono sto je preostalo od tih atrakcija, dakle. najdragocjenijeg što imamo. A, na najboljem smo putu da se to desi.
Zbog takvih i drugih problema CG, u redu bi bilo da vi i slični vama malo “smanjite doživljaj” o vlastitoj veličini i važnosti. Jer, tako činite štetu Crnoj Gori.
I, recimo na kraju, da na razložnu i dobronamjernu kritiku bilo bi u redu da reagujete pristojno a ne drsko i arogantno (kao i dobar dio ego-manijaka sa prostora ove naše još uvijek prelijepe države).
Hvala na pažnji i strpljenju
Slažem se.
Tacno
Radi se na celoj duzini prosao. Ozbiljan posao i bice zavrsen. Znacice mnogo. Podlokan teren pravi problema i radove treba ozbiljno uraditi sa celom infrastrukturom da posle nema popravki. Hoce li biti na vreme sumnjam ali nema to toliko veze u odnosu koliko ce poboljsati kretanje ljudi i robe. Uvek mracimo valjda je u ljudskoj prirodi.
Pa već kasni, za sada će kasniti više od pola godine, a bojim se da to nije sve.
Ne radi se ništa. Laž najobicnija. Ako izvođač ne zna posao i kasniće barem godinu i po ako ne i dvije, ko će da plati štetu? A, već je tolika da će preći vrijednost investicije.
O smisli projekta ne vrijedi ni govoriti.
Već sad se debelo kasni.
Hvala na izveštaju. Žive u oblacima – nude katastrofu od infrastrukture (putevi, javni prevoz, kanalizacija….) a cene kao da im je sve ne pristojno, nego na luksuznom nivou. Dok je tako, mene Crna Gora ne zanima.
Ide obilaznica od Jaza do Markovića iznad Budve pa prema Cetinju i Podgorici.
Ђаво однио прешу.
Prešu?
Preša- po crnogorskom kad žuriš negde
Aha, thanks.
Mozda je za Crnu Goru jedino resenje auto-put od granice sa Hrvatskom do granice sa Albanijom.
Taj put moze biti i vise kilometara udaljen od mora, sa obaveznim iskljucenjima za Herceg Novi (Igalo), Bijelu (Risan), Tivat ( aerodrom). Kotor, Budvu, Becice (Sveti Stefan), Petrovac, Sutomore ( Tunel , Bar, Ulcinj.
Slicni koncept imamo u delovima mnogih mediteranskih zemalja – od Hrvatske , preko Italije i Grcke – do Spanije.
Ne znam koliko bi to kostalo niti da li Crna Gora ima taj novac – ali bez takvog puta nece resiti problem. Dokle god terentni i tranzitni saobracaj bude prolazio kroz Herceg Novi, Tivat , BAr (Sutomore) i Budvu – bice sve gore!
Potpuno ste u pravu.
Daglasna 100%
Miro, vi valjda znate da su neposredno iza cele zapadne crnogorske obale brda i planine, među kojima se izdvaja Lovćen iznad Boke. Praktično se kod Budve direktno sa planine spuštate u grad, magistrala za Podgoricu već savladava ozbiljne visine; za silazak u pravcu Bara je bilo neophodno da se naprave Sozine, za Crnu Goru izuzetan građevinski poduhvat. Nije jednostavno, nije jeftino. Da li može? Da. Da li može da bude isplativo na srednji rok? Ne.
Gospodine, jako je jesnostavno… Imaš 7.000 vozila dnevno (prosečno cele godine svaki dan) ili nemaš.
Da, radiš autoput u punom profilu,
Ne, imorovizuješ, jer ćeš biti u ogromnom minusu, jer su troškovi održavanja autopita ogromni!
Možda je indirektno vezano za članak, ali kako se gospodin Tolić “bori” sa montenegro pravilima poslovanja?
Ni manje zemlje niti veće komplikacije!
Sa čime?
Za vas koji morate iz HR do Budve jedan savjet, uvjerljivo najlakši i najbrži način je katamaranom iz Dubrovnika, plovidba traje samo 2 sata, linija prometuje od 02.06. do 30.09.
Postoji i katamaran za Kotor, ali taj ide samo ponedjeljkom i srijedom i plovi 3 sata.
Колико кошта , муж жена и троје дјеце ???
U jednom smjeru za odrasle cijena karte je 50 EUR, za djecu 0-3 godine besplatno, za djecu 3 – 12 godina 25 EUR. Povratne karte (moguće samo iz Budve za Dubrovnik i nazad) cijene 59 EUR odrasli, djeca 3 – 12 godina 29,50 EUR i djeca 0 – 3 godine besplatno.
Promet se potpuno zaustavlja u udarne sate kad ljudi idu na kupanje i sa kupanja. Alternativa je bila pomorska prometna linija brodovima unutar Boke koja nikad nije sazivjela. Budva nosu 2/3 cenigorskog turizma u bez kvalitetne povezanosti ce uvijek biti guzve. Ista cesta je zila kzcavice Budve,Kotora i Tivta te put prema jugu (Albaniji). Jedino bi lokalna zeljeznica spasila stvar. Ovako mnogi turisti izbjegavaju Tivat inkoriste Dubrovnik i placaju skupe transfere gliserima.Boka je ljeti sve popularnija i guzve ce biti sve vece.
Dodavanje novih traka u drumskom saobracaju nikad ne daje resenje guzve vec samo stvara vecu guzvu jer indukuje dodatni promet… Posebno u regijama gde svi koriste svoja kola a skoro niko javni prevoz…
Ovde bi fino legao neki laki sinski sistem, npr grad Tivat-Budva, neki brzi tramvaj npr… Ali tako nesto na Balkanu…
Sanjam jel da? Ha ha… Pa i ova pruga sto se gradi za BEG je promasaj jer je stanica na 500m od terminala…a Zagreb nikako da produzi tramvaj do svog aerodroma…
Zagreb neće graditi tramvaj do aerodroma nego vlak.
Pruga za BEG… pa kad bi bolje poznavali infrastrukturnu situaciju, probleme i cene ne bi ste pisali šta vam padne na pamet. Pruga je odlično rešenje.
Da, Marko, ta postavka sa početka komentara je ipak logička greška i sofizam – koliko god politički korektna i popularna – jer bi u suprotnom svi putevi na svetu mogli imati 1 traku po smeru, a znamo sasvim sigurno da to ne bi bilo dobro.
Jeste, čist promašaj. Zato i postoje autobusi i taksi za one kojima je teško da prošetaju 500m.
Stanica u Frankfurtu je verovatno i dalje, a kad se ide onim hodnikom, stepenicama, nadvožnjakom itd, tome nikad kraja … Ne čujem Nemce da plaču zbog toga.
CG je mala država koja teško finansira infrastrukturne projekte, zato je članstvo u široj organizaciji kakva je bila Jugoslavija ili kakva je EU, ključno za razvoj Crne Gore. Put (ili aerodrom) košta relativno slično svuda, a razlika je ogromna da li to finansira nekoliko miliona ljudi ili nekoliko stotina hiljada. Nijedan grad od pomenutih nema više od par desetina hiljada ljudi tokom tri kvartala godišnje, a predlažu se mega obilaznice, mostovi i magistrale, pa čekajte malo…
Ako se Crna Gora želi baviti turizmom (a želi) onda su ta obilaznica i most već odavno trebali biti napravljeni. Pobogu, pa nije normalno da je brzina kretanja kroz Crnu Goru 20 km/h.
Stvarno dodjes u Crnu Goru i negde zuris. Aman usporenost svega je njihova najjaca moneta u turizmu. Lagano.
Pa nije svrha turizma da boravim u autu satima i putujem 20 km/h.
Ne moze se naprqviti, od silne nelegalne gradnje, koja se u medjuvremenu legalizuje. Nisu to vise primorska mesta, da nema mora, bezalo bi se iz njih. Ne znan da li su imali ikakav urbanisticki plan , pre nego sto se krenulo u ovo “nelegalno osvajanje teritorija”. Sto neko pomenu, mozda bi najbolje resenje bila zeleznica, koja je i ranihe postojala, koliko se secam i povezivla priobalne gradove. Manhe guzve, manje vozila , manje cekanja, brze stizanje na destinacije… ali da li ima interesa, e to je pitanje.
Uskotracna zeljeznica je postojala (od Sarajeva) do Zelenike i to je bila sva “morska” pruga. Austrijanci su napravili samo to, za drugo nisu imali ni zelje ni vremena.
Bojim se da će Crna Gora dugo još biti bez neke cjeline autoceste ili brze ceste. Trenutno ima 42km autoceste, a u planu je da se krene graditi novih 22km ( na sjeveru), a plan završetka te dionice je 2030 godina. Strašno. Na drugim dionicama nema još ništa pokriveno sa ekonomske strane, a kamoli da ima naznaka da se krene graditi. Trebao je prioritet biti autocesta duž jadranske obale i povezivanje od iste do Podgorice.
I ja mislim da je trebao biti prioritet autocesta uz Jadran do Budve, te povezivanje Budve sa Podgoricom i obilaznica oko Podgorice.
Činjenica da je izuzetno teško doći iz Srbije ili BiH do Kotora koji je biser obale kao i cijela Boka je zaista tužna, na trajekt se čeka satima, a alternativa je po 1.5-2h oko Boke
Da
Није истина на трајект читаве сезоне не чека се уопште ради пет пловила .
Ma ne pričajte nonsense. Eto ja sam čekao preko pola sata na trajekt u VII. mjesecu. I masu puta sam čekao do sada.
To je nemoguce, gledajuci topografski izgled obale. Auto put se moze graditi samo u zaledju, tj visni Niksica i Podgorice, kako je i predvidjeno. Predvidjena je i brza magistrala izmedju Podgorice i Budve(kao ova sto se trenutno gradi uz obalu), ali za to ce proci jos nekoliko decenija.
Umjesto da su krenuli sa dionicom uz more, te išli na spoj od Hrvatske preko Herceg Novog do Podgorice, oni ulažu u spoj prema Srbiji. Tako da će još desetljećima osjećati posljedice takvog razmišljanja i planiranja cestogradnje.
Deonica uz “more” je dionica Jadranko-Jonskog autoputa koja krece od interregionalnog cvora Pocitelj u BiH, ide preko Stoca i Trebinja do GP Klobuk i tu ulazi u CG. Kroz CG odatle ide na Podgoricu i oko Skadra i ulazi u Albaniju. To je, i Bosni i Crnoj Gori, trebao biti prioritet u izgradnji. Ovo sto CG trenutno radi je potpuni promasaj za razvoj turizma, umesto da zajedno sa BiH trazi model za finansiranje i izgradnju JJ autoputa i da se krsteno poveze sa Evropom oni forsiraju ovaj pravac prema Srbiji.
Ps. Od cvora Pocitelj se ka “gore”, Koridorom 5C, stize preko Sarajeva, Doboja, Odzaka i Osijeka skroz do Budimpeste, i taj koridor da je u celosti zavrsen (kao i JJ autoput) ne znam da li bi iko sa podrucja Vojvodine na primer, isao za CG kroz sadasnje gudure.
Razvoj mreze autoputeva kroz CG (za sada samo jedan dio Podgorica – Kolasin) je kompleksna tema. Prije nego je pocela izgradnja autoputa, prethodno pomenute dionice, drzava CG je tad planirala da, nako sto izmjesti drumski saobracaj iz kanjona rijeke Morace, da se napravi vise brana na rijeci Moraci na kojima bi bile postavljene hidroelektrane. Iz ovog razloga, a i zbog razvoja sjevernih predjela CG pristupilo se izgradnji dionice autoputa Podgorica – Kolasin. Za izgradnju “Jadransko – Jonskog autoputa”, tj dionice Herceg Novi – Ulcinj je veliki problem sto bi dionica prolazila kroz mnogobrojna naseljena mjesta, samim tim bi bili veliki troskovi otkupa nekretnina i zemljista, pogotovo sada kada su cijene nekretnina na istorijskom maksimumu.
Najveci problem kod izgradnje bulevara “Jaz – Tivat” je taj sto drzava nije rijesila sve imovinsko pravne odnose. Takodje, zbog nelegalne gradnje, ima dosta problema jer, na primjer cesto se ne poklapa stvarno stanje na terenu sa projektom, pa se dosta cekaju izmjene i odobrenja. Izvodjac radi u krajnje teskim uslovima, a drzava je trebala da rijesi sve probleme, prije nego je uvela izvodjaca u posao. Nego, sto bi kod nas kazali “to su nasa posla, iznenadili bi se kada bi bilo drugacije”.
@anon 13:25 odakle dolazi više turista u Crnu Goru iz Hrvatske ili iz Srbije? Koja su dva povezana naroda i verski, istorijski i kulturološko (mnogi će reći isti narod) Srbi i Crnogorci ili Crnogorci i Hrvati? Srbi su najbrojniji turisti u Crnoj Gori a Hrvati nisu ni u top20, dakle povezanost autoputa izmedju Srbije i Crne Gore je više nego logičan potez. Meni iz Beograda je do skoro u sezoni trebalo preko 10h a duzina puta je samo 500km, sada nam treba izmedju 7 i 8h zavisi gde se ide, a kad se autoput kompletira trebaće maksimalno 4 i po sata. Mnogo Beogradjana bi dolazilo na more čak i kad nije sezona da je taj put uradjen, ali ovako nikom ne pada na pamet da dodje na vikend u npr martu mesecu kad zna da treba da vozi 8h.
Pa nije taj autoput za Hrvate, majko mila, nego za Njemce, Austrijance, Talijane, Mađare, Čehe, Slovake, Švicarce, Slovence, Poljake…
Alene pogledajte malo bolje mapu, pa da li će Slovaci, Madjari, Austrijanci (sa istoka Austrije oko Beča), Poljaci ići preko Hrvatske. Preko Srbije je već sada brze i blize a sa spajanjem kompletnog autoputa otvaraju se ta tržišta u većoj meri, kao i Rumunija i Bugarska. Srbija za manje od godinu dana otvara autoput Moravski koridor koji ide preko Kruševca, Kragujevca i Kraljeva, sa tim autoputem i završavanjem auto puta Beograd Bar vi dobijate Bukurešt Budva za 10-11h kolima. Takodje Srbija radi autoput Beograd Temišvar, Temišvar Budva bi bilo 7-8h, taj autoput ka Temišvaru otvara vrata drugih gradova npr Kluž bi bio na 10-11h itd. Dakle taj autoput Beograd Bar ne da će podići broj Srba koji ide u CG (pričam najviše o vikend turizmu, na more će se uvek ići većinski u Grčku) već otvara vrata ostalim tržištima. Što se Češke tiče trenutno je malo brže preko Hrvatske ali otvaranjem autoputa nemerljivo će biti brže preko Srbije, pogotovo zbog zakrčenih autoputeva u sezoni po primorju. Tako da ovaj autoput je Crnoj Gori od nemerljivog značaja i nije mi jasno da se ovo nije napravilo pre 20 godina. A što se tiče luke Bar ako žele da je dignu na neki nivo ovaj autoput je takodje osnov.
Austrijaci sigurno ne putuju brže preko Srbije. A što je sa Njemcima, Talijanima, Švicarcima, Francuzima, Nizozemcima, Belgijancima…? Čega ima više u Crnoj Gori? Njemaca ili Slovaka?
Ne slazem se da je brze. Srbija i CG nisu u Schengenu. Schengenski putnici tako imaju dvije granice, srpsku i crnogorsku. Preko Hrvatske samo crnogorsku. Uz ljetnw guzve grnice se sporo prolaze. Nije sve u kilometrazi. Ako CG udje u EU prije Sebije, a vjerojatnobhoce inu Schemgen,nece biti granice i time se vrijeme puta znacajno smanjuje.
Da
A tosu ovi Mitomani plus nije u pravu sve manje ljudi iz srbije ljetuje na cg primorje 70 % stranci počev od Turaka Rusa Ukrainaca o svih mogućih ,sve manje će i dolszit iz Srb. Brojni razlozi putevi masu toga a I vise vole u Grčku ICi toje istina plus cjene iste možda I manje ,podržavam
Kakve veze ima istorijska,vjerska,nacionalna i ostala povezanost.Kada cemo prestati da se bavimo indentitetom.Zato smo tu gdje smo.Prioritet je ekonomska opravdanost.CG je veoma znacajno da bude povezana i po horizontali i po verikali sa autoputevima.Gosp.Alen je napisao tekst i potpuno je u pravu.Zaobilaznice oko primorskih gradova su jedino rijesenje ali to kosta puno i to su veoma veliki projekti, mnogo veci od tehnickih zahtjeva i duzina trasa.
Ulaganje u autoput prema luci Bar ce podici promet robe i samu luku Bar na mnogo veci nivo i time ce doci do brzeg povrata investicije nego ulaganje u autoput oko obale (koji je nesporno takodje potreban i verovatno ce se jednog lepog dana i realizovati). Srbija se trenutno u najvecoj meri oslanja na luke Rijeka i Kopar, a sa izgradnjom autoputa do Bara, veliki broj prometa robe bi se odvijao preko preko CG a takodje bi se i povecao broj turista iz Srbije…
Roba preko Bara? Ste vi bili u Baru i vidjetli tamošnju luku?
Ostace u tom stanju luka Bar dokle god ne bude izgradjen autoput, a onda ce postepeno brodarski kartel povecavati ukrcaje iz Bara i frekfenciju kontejnera jer ce biti jeftinija i brza usluga prevoza robe od Bara do Zapadne/Juzne Srbije i Beograda pa ce samim tim krenuri pocetak razvoja Bara. Dok se to ne desi, niko nije lud da ceka robu iz Bara koja putuje duplo duze nego iz Rijeke i Kopara.
Siguran sam u to
Luka ne radi ni na 50% svojih kapaciteta sve da ostane ovakva kakva je. Ne ulaze se u nju upravo zato jer nema ni autoputa ni valjane pruge sto je apsolutni preduslov da neko u stvari odluci da ulozi u tu luku a Srbi i Madjari bi prvi izmedju ostalih. Nije sporno da u CG moramo gradit primorske saobraćajnice ali ideja da ovaj autoput koji će CG preko Srb spojit državu na čitavu Evropu i postići ulaganja u Luku Bar nije prioritet je smijesna priča iz svakog ugla gledanja. CG svakako više može zaraditi i ekonomski prosperirati ulaganjem 500m u Luku Bar nego milijardu u turizam.
Je luka Bar ce imdonijeti ko turizam. Ziher.
Madjari? Je bas, a to sto su ulagali u luku Kopar ce baviti u vodu.
A i to sto im je Kopar tri put blize nije bitno.
Srbija ima železnicu do Bara, zašto bi pobogu koristila drumski saobraćaj za transport robe kad je to značajno skuplje?
Apsolutno. To bi bilo jako glupo. Ima žaljeznicu, pa kako to da onda nema to čudo od prometa kroz luku Bar?
Znaci ne pričajte o stvarima o kojima ne znate. Niti živite niti ste upućeni. Željeznica se ne koristi jer je u katastrofalnom stanju jednokolosjecna i bez ulaganja od otvaranja i u srb a pogotovo u cg. Koštala bi više i trajalo duže da se uradi nego autoput koji je od bg do bara već 50% gotov i i više. Gospodine, Madjari su htjeli da ulazu, apsolutno nebitno i da nisu jeste Srbija kojoj bi to odg 1000% a kinezi su nam nudili enormne pare i ulaganja pa nismo smjeli zbog EU, čak je i italijanski MSC davno još nudio da zakupi čitavu luku sto tadašnji dps nije htjeo ker se preko luke drzavno švercovali cigare i narkotici čak su i neke američke firme nudile mogućnost da se radi terminal za tečni gas. Ulagač u takav objekat bi se uvijek našao samo niko neće ulagati ako ne postoji način da se iz luke ide dalje. I da bolje je ulagati u industriju nego u turizam koji je smijesna grana privreda i svaka država čija ekonomija zavisi od 20-50% je banana država. Dosta 1 god korone da država dodje pred bankrot. To će vam reci svaki pristojni ekonom počev od vaših pa nadalje.
Željezica se i te kako koristi i ima toliko malo polazaka vlakova da isto nikako nije problem za prijevoz robe.
PrVa luka, a Bar je na izdisaju, treba kvalitetnu zeljeznicu i rekonstruiranje postojece koja to godinama nije. U protivnom cestovni put kao najskuplji kopneni transport znacajno utjece na ustedu koja se postigla moraskim putem-brodom. Sjever – jug bi vise pomogla i povezala u putnickom smislu rekontrukcija postojece zeljeznicke pruge nego gradnja auto ceste.
Izmisljate toplu vodu. Svi mi znamo da treba ali milijarde za to ne postoje. Srbija ima te pare ali oni su odlucili da rade zeljznicu za makedoniju, bugarsku i tako i grčku. Jedini način da oni krenu ulagat u svoj dio je da imaju ulog u luci bar koji nemaju i jednostavno nema potrebe za ulaganjem. CG takodje nema te pare ni u ludilu bez da ih dobijemo na poklon od EU. Jedino logično jeste završiti zapoceti autoput bg-bar koji je već urađen 60%. Sada treba da krene druga dionica u cg, Srbija je otvorila svoj dio do pozege.
Za sada jedino sto ima smisla sto se tiče autoputeva i luke bar u CG, nažalost, ali tako ie kako je.
Nema luke bez zeljeznice. Necete luku napravit ako ce roba dolazit cestom.
Svi mi to znamo dragi Alane ali ima taj jad kojim roba putuje 8-10-12 sati i koristi se. Ulagati minimum koji treba u nju da bi uopšte bila funkcionalna i bezbjedna, završiti autoput i naći kupca za 49% luke bar, pa će se tako i naći pare za novu zeljenicu. Otom potom, mi smo država veličine opstine Novi Beogra, nemamo para nažalost da ulažemo u sve a potrebno je u dosta toga. Korak po korak.
E da. Uložiti puste pare za autoput kojim roba putovati neće, pa još puste pare u luku, pa će se onda naći puste pare za željeznicu. Ako je do luke onda treba tamo uložiti pare i uložiti pare u željeznicu. Autoput sa tim nema nikakve veze.
🥴