Avion CRJ700 PSA koji je u 100% vlasništvu American Airlinesa i koji je letio za American Eagle se sudario sa helikopterom vojske SAD-a Sirkosky H60 Black Hawk oko 20:53 sata jučer (srijeda 29.1.). Obije letjelice su pale u rijeku Potomac kod Ronald Regan Washington aerodroma. Helikopter je bio na trening letu, a PSA je slijetao na uzletno-sletnu stazu 33 Ronald Regana, na letu iz Wichite, Kanzas. U avionu je bilo 60 putnika i 4 člana posade, dok je u helikopteru bilo 3 člana posade. Nitko od 67 osoba nije preživio sudar. CRJ700 je bio 20 godina star. Ronald Regan je istim prekinuo sve letove.
Zamaaero već tri godine piše o incidentima u SAD-u i govori kako nas je bog do sada čuvao, te je pitanje dana kada će se desiti neki kobni udes uz piste aerodroma SAD-a. I eto ga. Nažalost, ovdje nije kraj. Takvih nesreće će biti i u budućnosti. Pretrpan promet, nedovoljna ulaganja u infrastrukturu, softverske manjkavosti, loše procedure, premalen broj kontrolora letenja rezultiraju sa sve više ozbiljnih incidenata. Nema mjeseca da u SAD nema bar jedan, a često i više incidenata uz polijetanja i slijetanja.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: American Eagle
Dakle pilotkinja koja je Bidenova miljenica i koja s 28 godina je bojnik i ima čak četiri odlikovanja!! Kako ovo smrdi…..
Kakva je situacija po tom pitanju u EU? Tj. broj kontrolora, ulaganja u infrastrukturu, softver i sl.?
Bolja iako ni ovdje nije bajna.
https://x.com/hillbilly239/status/1884806625598242899
pocinjem da sumnjam da je slucajno.
Ne pretjerujte – da su išli u samoubilačku misiju letjevši potpuno ravno i čekajući da avion skrene prema pisti ispred njih na točno toj visini i u tom trenutku.
Tko je gdje letio:
https://www.nytimes.com/interactive/2025/01/30/us/washington-dc-plane-crash-helicopter-maps-photos.html
Br.1 Vedra noc, svjetla na avionu se vide miljama daleko, u sta su gledali piloti helikoptera?
Br.2 Pa sta su koji moj radili u okolini aerodroma gdje se zna da avioni slecu i polecu?
Plus neki mediji kazu da su ih iz kontrole leta pitali da li vide avion. Pa sta im nisu rekli da se sklone, nego vidite li ga.
Velika greska pilota helikoptera i kontrole leta sko je tacno da su ih kontaktirali prije sudara.
Nazalost 67 ljudi nece se probuditi ujutro zbog takve jedne gluposti koja se lako mogla izbjeci.
1. To pitanje sam i ja postavio u intervjuu na N1 prije sat vremena. Pobogu pa gdje su gledali.
2. I to pitanje sam ja psotavio. Šta su, do vraga, oni radili na koridoru za slijetanje. Pa tamo slijeću avioni svakih 2-3 minute. Što helikopter tu radi. Mogli su trening let letjeti i negdje drugdje, tu nisu imali što raditi.
Tačno tako. Nisu imali šta da rade na glide path-u. Tačno je bilo pitanje vremena kada će se tamo nešto desiti a moglo je da bude sa neuporedivo više žrtava.
Upravo tako. I desit će se i opet u budućnosti.
I br.3 Kakva je to uputa kontrole leta, vidite li avion? Pa nije to lokalna cesta i brzina od 70km/h. Valjda je kontrola leta zadužena da ih iskoordinira gdje smiju i gdje ne smiju u datom trenutku letjeti.
Jasno.
Upravo sam slusao razgovor izmedju kontrole leta na aerodromu i aviona. Oni su od aviona trazili da zadrzi visinu i da uradi “go around “.
Od pilota da stane, da se vrati u bazu i da sleti.
Znam da su oni uvijek mirni i pricaju bez panike ali ovo je zvucalo toliko opusteno, kao ono ajde da uradimo to reda radi(nevjerojatno).
Ako ste gledali snimak vidi se kako helikopter dolece pod kutom od 90° i ja jos ne mogu vjerovati da i poslije upozorenja nisu pokusali ni da uspore, pogotovu sto je noc redraw i mogli su lijepo da vide avion.
Da na snimci se vidi kako se zabija pod 90 stupnjeva. Nevjerojatno. Kako nisu vidjeli avion? Što su pobogu tamo tražili. Na putanji slijetanja gdje avioni slijeću svakih 3-4 minuta.
Helikopter je dobio dozvolu za slijetanje na pa je možebitno pogriješio pistu i uletio u putanju Bombardera?
O kakvoj dozvoli za slijetanje helikoptera vi pričate?! Ne pišite napamet.
Pa onda g. Alene….? Da nije možda ipak bilo namerno? Dismr ovo prilično…
Zašto bi se netko zabio u avion i poginu. I to tri člana posade?
To je bio sledeci avion na prilazu
Nije vam jasno.. šta su VFR i NIght VFR rules.. i te kako je bitno pitanje kontrole: “Confirm traffic in sight.”
Jer TEK kada pilot odgovori može nastaviti sa svom letom.. ako ne vidi, treba da stane (što Helikopter može!) ili vrti u krugu – 360.
MOGUČE (jer ne znamo tačno šta se zbivalo – gledaj moj odg. niže) Pilot Regional Jeta trebao je sletiti na jedan RWY.. ali je dobio “Swing over” na drug RWY.. tako, da je moguče, da je pilot helikoptera očekivao, da če Jet sletiti na drugi RWY… ali kad je taj promjenio pravac, nije više bio u stanju letjeti izza njega.
Tako da: DOK SE ISTRAGA NE ZAVRŠI.. svi mi lupetamo u praznu, crnu noč.
ATC je svoje napravio, helikopter potvrdio da vidi CRJ i održava vizualnu separaciju.
Jedan zvanicnik, sad sam mu zaboravio ime kaze novinarima da je to redovna putanja helikoptera. Ja to jos ne mogu vjerovati, jer ako je to istina onda je samo bilo pitanje vremena kad ce se ovako nesto desiti.
Upravo tako.
Tako je. Barem su kod nas pravila da se u CTRu razdvajaju IFR i VFR uz traffic info. Dovoljno je da VFR potvrdi da vidi promet i sam se razdvaja od njega
Isto se desilo u Washingtonu, pilot helikoptera potvrdio je da VIDI Bombrdieja / Regional Jet na sletanju.. i da če održavati vizualnu separaciju.
Slušano na LiveATC.net prema New York Times (gledaj link u mom odgovoru nižee)
Par stvari.
– avioni su radili vizuelni prilaz (lepo vreme)
– zbog bocnog vetra 320 15 gusting 25 , prebacili su sletanje na 33 umesto 1 za par aviona
– taj koridor se koristi i za vojsku i avijaciju zbog blizine drzavnih objekata
– preko puta reke imate vojnu bazu na koju slecu helikopteri
– TCAS je ovde bezvredan jet vojni helikopter nije imao upaljen TCAS
Problem je ovde striktne separacije vojnog i civilnog saobracaja u zoni, ko je kriv nebitno je jer je zivot izgubilo 67 osoba
TCAS ima svoja operativna ograničenja i u ovom slučaju je nebitno je li “bio upaljen”, kako ste napisali:
For aircraft operating at lower altitudes, TCAS is inhibited. Specifically, ‘Increase Descent’ warnings are inhibited below 1,550 feet AGL, ‘Descend’ warnings are inhibited below 1,100 feet AGL, and all types of warnings are inhibited below 1,000 feet AGL.
Apsolutno. Šta znači videti svetla drugog aviona po noći? Kako možete odrediti u kom pravcu leti, na kojoj visini leti. Kada to vizuelno utvrdite po noći, već je kasno, već ste suviše blizu za bilo kakvu reakciju. Helikopter još i može brzo da reaguje (mada ne znam ovako veliki helikopter) ali avion ne može ništa).
1. Po svjetlima se vidi koji je pravac aviona.
2. Postoje procedure za izbjegavanje u kojima letjelice svijaju u istu stranu kako bi izbjegle koliziju, docim se isto moglo izbjeci i na samo par metara blizine.
Da, pratila sam ljetos sa broda na potonac-u sijetanje i uzletanje. Pa meni se cini svaki minut slijecu i uzlijecu. Sta taj helikopter tu radi??!! Nisam strucnjak da napomenem
Kazu da je pilot helikoptera gledao drugi avion , u liniji za sletanje, i da nekako nije video CR700 koji je bio mnogo blize i iznad njegovog vidokruga
Samo izmedju Kolovoza 2022 godine i kolovoza 2023 godine desilo se u USA 300 incidenata …sve vise zrakoplova a sve manje osoblja na zemlji … bogami ništa bolje nije ni u Europi … dovoljno je baciti pogled na Flightradar i čovjek može vidjeti koliko je Europa već popunjena a kako će tek biti za jedno deset godina …
Jasno. Puno previše incidenata.
Ne mogu naci gdje, mozda i na ovo portalu, je nedavno bila statistika da je broj incidenata zadnjih godina u biti u padu.
Ali vise je dostupnoh informacija, avio entuzijasta koji prate, medija koji objave svaki taj near incident pa se stvori dojam da ih je vise.
Još gore što je bila noć. Mislim da ovdje najveću odgovornost snosi ATC. Avion je dobio dozvolu za slijetanje na pistu 33 i na visini od 60 metara sudario se sa helikopterom koji je obavljao trenažni let. Amerika koliko je juče treba da uradi nešto po ovom pitanju, ili da poboljša trening kontrolora ili da poveća broj zaposlenih. Ovo nije izolovan slučaj i slučaj koji je vezan samo za jedno područe, ovo se dešava širom SAD-a. Ako se nešto brzo ne preduzme ovo će postati redovna pojava nažalost.
Upravo tako. Zamaaero je to napisao gomilu puta.
Nije tako.
Kao “stručnjak” trebali ste več odavno znati, da se kod nesretnih slučaja NIKAD ne ide na “prvu loptu”.
Kao PRVO: Koja je bila klasa zračnog prostora (šta je tko dužan raditi IFR/Night VFR), ima li nekih procedura ili VFR koridora na tom aerodromu itd.
Kad DRUGO: Šta je tko rekao? (treba se slušati vrpce frequencija u upotrebi
Kao TREČE: Šta je tko čuo/slušao? (Treba se slušati voice Black Box) i Tko je bio na kojoj frekvenciji – tower/approach (uz to vojska upotrebljava svoje – ali pošto se helikopter nalazio u civilnom zračnom prostoru, trebao bi slušati i civilu kontrolu!)
Kao ČETVRTO: Šta je tko reako i učinio u Cockpitu?
ITD… (potrebno odgovoriti još na puno pitanja o stanju zrakoplova, frekvencija itd.)
Posilije 110 godina, kontrola se još uvijek radi na ANALOGNIM frekvencijama, koja omugočava samo jednom da po toj frekvenciji govori. I kad dve ili više stanice pričaju, frekvencija je blokirana in ne čuje se što je bilo rečeno.
I ako je za vreme, kad je kontrolor rekao nešto od prilike “Confirm Regional Jet on final RWY (broj) in sight. FLy behind.”
i ako je netko tu transmisiju blokirao, pilot helikoptera to nij mogao čuti.
Osim ako je pilot helikopter odgovorio: “Traffic NOT in sight.” Kontrolor bi mogau helikopter zaustaviti: “Hold position.” jer su helikopteri jedni rekih zrakoplova, koji mogu stati u zraku i držati poziciju.
Pilot helikoptera dao je READBACK i potvrdio VISUAL SEPARATION – slušano na LiveATC.net:
“Do you have C.R.J. in sight?” the controller asked, according to a radio traffic feed on LiveATC.net, a website broadcasts air traffic control communications. A helicopter pilot responded that he did and said he would use “visual separation” — meaning he would keep an eye on the aircraft and make sure he was staying a safe distance away.
https://www.nytimes.com/live/2025/01/29/us/plane-crash-washington-dc
Pilot helikoptera trebao bi ljetiti unutar VFR koridora zvanog “Route 4” – koji je 200 stopa visok i uz istočni brjek reke.
Helikopter je bio na 300 stopa (znači previsok!) i uz to još pola milje bliže aerodromu i izvan koridora.
Ako, kao što kažete, “…Posilije 110 godina, kontrola se još uvijek radi na ANALOGNIM frekvencijama…” – ne mislite li da postoji logičan razlog zašto je to tako? Na što bi sličilo da više sudionika istovremeno govori?
Helikopteru koji leti bar 100+ čvorova ne možete reći “hold position” u tako kratkom prostoru – ne može on “povući ručnu” i stati u mjestu… ali ga se uvijek može skrenuti u stranu,
Po noći ne pitate “Vidite li CRJ?” – naprosto zato što pilot vidi samo svjetla.. kako bi mogao raspoznati tip aviona? Kad već ima takvu ili sličnu situaciju, kontrolor treba dati “Traffic information” onako kako to propisuje ICAO u DOC 4444 – “kontrolorskoj Bibliji”. Neću prevoditi na hrvatski, jer pretpostavljam da, ako već komentiraju zrakoplovstvo, komentatori znaju bar ponešto engleskoga. Dakle:
8.8.2.3 Information regarding traffic on a conflicting path should be given, whenever practicable, in the following form:
a) relative bearing of the conflicting traffic in terms of the 12-hour clock;
b) distance from the conflicting traffic in kilometres (nautical miles);
c) direction in which the conflicting traffic appears to be proceeding;
d) level and type of aircraft or, if unknown, relative speed of the conflicting traffic, e.g. slow or fast.
Da, ali ovako kako je ovaj kontrolor to napravio funkcionira u Americi zadnjih sto godina.
Isto kao i frazeologija.
Ameri su lezerni, a nema ko ne leti sa svakakvim avioncekima oko ovih velikih aerodroma. U airspace JFKa se pojavljuju svakakvi padobranci pa ih kontrolor ošine da se prije trebo javiti,i to ne ovi Indijanci (Čejeni, Senece, i sl.), vec biznis jetovi. Njima je letenje jos lezernije nego nama voznja autom. I sada ima jos i manje kontrolora. Sigurno su prije to tako napravili masu puta.
Koliko jos tu ima iznimka od 4444 bolje ne pricati, tipa descend via xyz STAR, bez davanja visine.itd, itd
Da li ce oni ici u izmjenu svog cijelog sustava ostaje za vidjet.
U ovome se s vama u velikoj mjeri mogu složiti… npr. ove dozvole za slijetanje dok prethodni avion još nije uzletio – pa, kod nas je takvo nešto nedopustivo.
A ja se tu ipak ne bi slozio sa svime sa vama.
Reduced rwy separation ili neka inacica istog funkcionira sasvim ok na mnogim aerodromima poput Hong Konga, Singapura, Dubaija, Dohe, Heathrowa itd. Vama je to iz Hr perpsektive cudno jel kod nas nema nekog znacajnog prometa u prilazu aerodromima pa se moze handlati na taj ajmo reci sigurniji nacin. Hr kontrolori su tu u privilegiji sto mogu biti postedjeni dodatnog stresa kao i piloti koji ne lete svuda po svijetu. Takodjer promet u USA se ne bi mogo ni odvijati u ovoj mjeri da nema toga, zagusenje zracnog prostora je jednostavno ogromno. Live atc od busy aerodroma daje dobru sliku ako vec nemate prilike sami posjetiti JFK, DFW, ATL i lli bilo koji drugi veci hub u USA.
U USA je veci problem po meni LAHSO, odnosno Land and Hold short, i to hold short of intersection with next crossing rwy🫡
Gledajte, osim što sam odradio cijelu karijeru kao kontrolor letenja, imao sam prigodu obići dobar dio kontrola letenja na velikim aerodromima (Amsterdam, Frankfurt, London, Singapore, Bangkok itd, itd) i znam koliko se letenje tamo razlikuje od onoga u Hrvatskoj. Prije svega, u Zagrebu ne postoje spojnice za brzo napuštanje piste, nego su sve pod pravim kutem, pa je minimalna separacija u slijetanju 6 nm, dok je npr. na Heathrowu 3,5 nm… u Americi vjerojatno i manje – ali, koliko vidim, tamo se dozvola za slijetanje daje pod pretpostavkom da avion na pisti neće prekinuti uzlijetanje. Isto tako, kod nas bi bilo nezamislivo da dva aviona slijeću paralelno kao u San Franciscu – kad bi i postojale dvije paralelne piste.
Koliko čitam, kontrolor je bio samo jedan – navodno je od 21:30 to pravilo (zbog bitno smanjenoga prometa), iako se sudar dogodio prije 21:00. Iz tonskoga zapisa razvidno je da traffic information nije dat sukladno odredbama ICAO-a… što znači noću pitati “Vidite li CRJ?” Noću se vide samo svjetla, kako raspoznati tip aviona? Što ako su iz helikoptera gledali drugi avion u prilazu, ili možda onaj što je uzletio – a i to je pitanje postavljeno? Nadalje, piše da su imali naočale za noćni vid, koje vidno polje smanjuju na svega 40 stupnjeva – ne bih tome vjerovao dok ne vidim službeni nalaz istrage.
Ono što mi kao kontroloru nije jasno – ali nipošto ne bih optuživao kontrolora koji je radio: imao je radarsku sliku, vidio je da helikopter odstupa i po visini (cca 100 ft) i lateralno (navodno čak pola milje) od propisane rute… i svejedno se oslonio SAMO na izjavu pilota da ga vidi i da će održavati vizualnu separaciju – a ta radarska slika govori da se to nije događalo. U takvim situacijama ICAO nalaže kontroloru da reagira ako smatra potrebnim:
VI. Radar Services
6.6 Navigation assistance
6.6.1 An identified aircraft observed to deviate significantly from its intended route or designated holding pattern shall be advised accordingly. Appropriate action shall also be taken if, in the opinion of the controller, such deviation is likely to affect the service being provided.
Sve ovo su samo moja razmišljanja, zasnovana na oskudnim podacima koji su do sada dostupni; za nadati se je da će istraga ustanoviti zašto se to dogodilo i time ispuniti svoju osnovnu zadaću: poginule nažalost neće vratiti, ali može spriječiti da se ovako nešto više ne ponovi.
Da, i na mnogim od ovih koje ste posjetili se dozvola za slijetanje daje dok se drugi avion jos zatrčava. Ne mogu sad tvrditi jel na svima, jel svaki aerodrom ima svoje neke specificnosti i ne pamtim bas tako dobro, lako se da provjeriti na Jepp kartama.
I to je novo normalno vec neko vrijeme, jel zracni promet raste, zracni prostor je sve zaguseniji, dolazi se sa novim idejama kako ga bolje iskoristiti. Nazalost to sve dolazi sa smanjenim marginama sigurnosti i zahtjeva striktno pridrzavanje svih sudionika. U Sydneyu npr. imaju PRM , precise radar monitor, prilaze. Gdje u svakom trenutku jedan kontrolor prati trajektoriju oba aviona koji rade prilaze i koju piloti moraju zasebno monitorirati pored prilazne kontrole i tornja. Taj kontrolor daje onda break out maneuver u slucaju da jedan avion skrene sa svog localizera prema drugom.
Ovdje je kako ste rekli vjerojatno, da sad ne trcimo pred rudo, pilot helikoptera vidio neki drugi avion, a ovaj koji mu je bio pred nosom nije. Opet sigurno im se ovo masu puta dogadjalo da se ne drze koridora kojeg bi trebali, ali kao sto rekoh previse su relax u USA i kontrolor samo forsira sve da jave visual kada prestaje njegova juridistrikcija za separaciju. Sad vjerojatno ne potpuna i trebo bi reci nesto , ali vjerojatno nece izdati nekakav break out maneuver kao sto bi napravili Australci. Neznam kako je tocno to ajmo reci zakonski rijeseno. Na vecini aerodroma u USA avion je vektoriran za prilaz i kontorlor samo kaze report visual. Kada javis on prestaje s vektoriranjem i ostalo je na tebi. Eventualno ti da neku brzinu do nekog DMEa. Da ne kazem da su u upotrebi 2 piste za slijetanje, jedna ili dve za poletanje, da lete ti helikopteri, da su pored blizu manji aerodromi sa svojim prometom itd.
Oni bi se trebali mijenjati, sad da li zele i hoce cemo vidjeti. Svakako im treba neki film tipa top gun, ali za pilote da potaknu mladje generacije da se krenu vise interesirati za kontrolu letenja. Ja vjerujem da su oni to znali i do sada da treba nesto poduzeti, ali dok ne bude nesrece stvari se ne rijesavaju jel je sve pitanje profita. Jel ako treba vise kontolora trebaju i vece takse airlineu, sto u konacnici znaci manje profita, ili opwt vise cijene aviokarata. Nazlaost cijela avijacija ide u tom smjeru. Da bi ljudi letjeli ovim danasnjim cijenama ostaje jos samo skresavati place
zaposlenima u operativi. Tako se normalno smanjuje safety, ali su to mogli jel je avijacija oduvijek bila jako safe, ali kada se dogode ovakve stvari vise puta opet dodje do nekog reseta. Piloti su imali taj reset u USA sa nesrecama svih onih turbopropa prije 10-15 godina, kada su ljudinpored letenja u regionalu radili i u Mcd da bi prezivjeli te je doslo do ogromnom zamora. Tako ce sada i ova nesreca nesto promijeniti vjerujem. Uvijek je tako bilo, dok se nesto ne desi nema promjena jel promjena trazi ulaganje novaca.
Ovakvih komentara bi trebalo biti što više kako bi oni koji nisu profesionalci dobili širu sliku o kompleksnosti zrakoplovstva. Naravno – a to sam jednom ovdje i napisao pa se nekima nije svidjelo – “razne države – razni propisi”… ali je u biti tako; primjerice, u Frankfurtu sam prvi put (iz cockpita) čuo frazu “Start rolling, stand by for take off clearance” – 747 na polijetanju, ovaj koji je sletio još se nije sklonio s piste. U Zagrebu bih za tako nešto vjerojatno išao na izvanrednu provjeru. Na Oslo-Gardermoenu su od početka imali sistem koji je aktivirao alarm kad bi avion u polijetanju dostigao 40 kts ako se onaj koji je sletio još nije sklonio s piste… Uglavnom, tehnologija danas pomaže i kontrolorima i pilotima na načine koji su prije par desetljeća bili nezamislivi – ali ostaje pitanje jesu li države spremne ulagati i u medernizaciju i u kadrovsku ekipiranost onoliko koliko porast i kompleksnost prometa danas zahtijevaju. U Hrvatskoj je u pogledu tehničke opremljenosti posljednjih godina učinjeno doista puno, dok optimalni broj kontrolora, koliko čujem, još nije dostignut.
Za nadati se da će i ova nesreća neke stvari u Americi pokrenuti u pozitivnom smjeru.
Za nadati se, no…
Ovo iz FRA nisam jos cuo😁
Valjda ce nesto US of A promijeniti, ali svaki put bi radje kontrolora iz US, nego snalazi se sine u Africi, Indiji, Baglades, Pakistan i slicnim mjestima pogotovo kad se spoje nebo i zemlja i neznas od kud ce te munja pogoditi😅 Takav nered i guranje i nepostivanje na frekvenciji nema nigdje. Afrika sva sreca nema toliko prometa, ali Podkontinent, njima rast prometa ne prati razvoj infrastrukture i tu bu svega u buducnosti nazalost.
Europa je da, jos uvijek po meni najuredjenije i nekako najlogicnije slozeno (jel sam tu i poceo pa mozda zbog toga). I Mirna nas je sve istrenirala pa se zgrazavamo na gorenavedenima. Ima da se razumijemo na puno mjesta dobre kontrole, nekako to ide sa samom razvijenoscu drzave najcesce.
Hrvatska iako nema optimalni broj kontrolora, to je ipak nekoliko koraka ispred mnogih.
Lijep pozdrav Josipe
Konačno je netko spomenuo neke detalje koji mene kopkaju oko ove nesreće – Josip! Baš mi je to bilo čudno – što riječ/skraćenica “CRJ” znači pilotu vojnog helikoptera? Ali riječi “putnički avion” imaju puno veću težinu i iako donekle razumijem kontrolora (jer mu na ekranu piše “CRJ”) ne razumijem zašto kontrolori i dalje koriste nestandardne riječi?!
Druga stvar koja mi jako smeta u rečenici kontrolora “fly behind CRJ…” jeste činjenica da iza svakog aviona postoji nešto što se zove “wake turbulence” i “jet wash”. Što, na helikoptere isti nemaju utjecaj ili ?! Ovi efeki su već uzrokovali padove aviona (najpoznatiji AA flight 587), pri čemu su efekti zapravo još jači iza aviona pri slijetanju na malim visinama (izvučeni flaps/slats, landing gear, motori rade jače da kompenziraju povećani drag). Naložiti pilotu helikoptera da proleti odmah iza bilo kojeg aviona, a pogotovo mlaznog putničkog je vrlo opasno i izrazito neodgovorno!
Tužno…ali se moglo predvideti.
Tužno svakako je.
Ovo je mnogo gore nego nesreca u Rusiji. Ovde nema napada dronivima, vec cisto neznanje i zanemarivanje duznosti
Gore nije. Oba slučaja su nepotrebna i nadasve glupa. No ovdje nije bilo nakana, greška pilota. U Rusiji je avion SRUŠEN oružjem.
Sva sreća pa vojni helikopter nije oružje po definiciji.
Ovaj helikopter nije namjerno poslan da sruši avion, u Rusiji je. Pobogu ovaj helikopter se zabio nečijom greškom, u Rusiji je netko isplalio raketu na avion. Jel stvarno ovo uspoređujemo, majko mila? I još nisu dozvolili avionu da sleti nakon što je bio pogođen.
Da li ste sigurni u to?
Je posada helikoptera se namjerno zabila u avion i pritom su njih troje poginuli. Jako logično!
Vojni helikopter je sirok pojam.
Da je bio naoruzan raketama, i raketom srusio avion, bili biste u pravu…
Ovako je mogao biti i civilni Piper (Mister NO), i po vama bi i to bilo “oruzje”…?
Jasno.
Po opisu kako se desilo, skoro da je upotrijebljen baš kao oružje…
Nekako previše je nelogičnosti da se uklopi u slučajnost.
Nego što? Helikopter se namjerno zabio u avion i pritom su sva tri člana posade “dragovoljno” poginuli?
Sta vam nije jasno,avion u Rusiji je gadjan,dakle namerno.I sta vam nije jasno?
Da
Naravno da je 100 puta gore. U Rusiji je bio napad bojnim oruzijem, pa se avon nasao u zoni borbenih dejstava. Ovde nema rata, vec bezgranicna glupost i nemar
U Rusiji su trebali zatvoriti zračni prostor. Avion ne može znati da postoji napad dronovima i da postoji mogućnost da ga netko pogodi. I napravili su glupost. Još veću glupost su napravili što mu nisu dozvolili slijetanje na prostoru Rusije.
A zasto u Ukrajini nisu onomad, kad je oboren malezijski avion?
Zbog gluposti. Nečija glupost ne opravdava vašu glupost. Poglavito ako se već jednom desilo rušenje jer se nije zatvorio zračni prostor. Onda ste duplo glupi što to napravili niste.
Apsolutno mislim da su obe nesreće pitanje greške. Ne verujem da su Rusi namerno oborili putnički avion nego su neznanje, glupost i nemar doveo do ispaljivanja rakete na civilni avion. Pitanje je da nije neki pijani radarista pomešao signale drona i aviona.
Potpuno se slazem sa Vama.
Ma je li, molim te? Gore nego u Rusiji? Saberi se i umij se
Ma kajgot.
Alene, zar zaista uspoređujete dio neba gdje se se stvarno događala RZ i PZO bitka i gdje je civilni zrakoplov pogođen kao kolaterala s okolnostima mirnog neba gdje vojni helikopter ruši civilni zrakoplov?
Ovo je daleko gore, a ja vam jamčim da je situacija bila istovjetna onoj motivima pilota iz leta Germanwingsa 9525… Pilot vojnog helikoptera je jako dobro vidio nadolazeći civilni zrakoplov, no isto je iskoristio za specifično samoubojstvo baš kao i pilot iz 9525-ice… Da li će se to i priznati, odnosno implicirati kroz ishod istrage, ostaje za vidjeti. Kako god okrenuli, ono u Rusiji jest ipak “samo” kolaterala, a ovo u Washingtonu jest ubojstvo zarad osobnog samoubojstva… Svega ima u vojničkim glavama. Puno, pa i još puno više od toga ..
I vi ste bez istrage i samo ovako ustanovili da se pilot helikoptera samoubio? O moj bože.
Najsrdačnije pozdravljam Vaš stav da se radi o nesreći, incidentu, i ja se nadam, daj bože…Ali isto tako vidim da i Vi apriori odbacujete i samu pomisao da je u pitanju nešto drugo. Imali smo i 9/11, Germanwings 9525, pa i onog egipatskog pilota, zaboravih kada… Ako ništa drugo ovo je sve veoma čudno.
Stvarno nagađate gluposti, ako pogledate putanje leta vidjet ćete da je taj helikopter duže letio pravocrtno na jednakoj visini dok je CRJ skretao i spuštao se prema aerodromu. Teorija da su to piloti helikoptera napravili namjerno bez ikakvih promjena smjera do samog sudara bi zahtjevalo da znaju proricati budućnost gdje će se točno CRJ naći u toj točci debelo unaprijed.
I vi isto tako bez rezultata istrage znate toćno što se dogodilo u Rusiji.
Da, zato jel je niz institucija to izjavio, relevantnih institucija.
Samoubojstvo pilota helikoptera je najuvjerljivije trenutačno objašnjenje. Bistra noć, sve uočljivo i sve jasno, no vojni pilot nastavlja let prema koliziji s putničkim zrakoplovom. Ne vidim niti jedno objašnjenje koje bi se suprotstavilo teoriji o samoubojstvu. Uostalom ovu teoriju zastupa sve više stručnih ljudi. Svako drugo objašnjenje je aktualno puno rupa i nedorečenosti.
Nitko stručan ne zastupa tu teoriju o samoubojstvu, to su zlurada nagadjanja na raznim generalnim forumima koji vole širiti razne teorije. Kao što sam napisao taj heli je letio pravocrtno duže vremena dok je crj skretao i spuštao se i nije heli imao šanse tako nešto naciljati toliko unaprijed.
Vjerojatnije je uzrok ustaljena praksa pilota helikoptera koji je stalno letio tom rutom i nije očekivao slijetanje CRJa na tu pistu, tj bio je “siguran” da zna kamo će CRJ pa ga nije više ni gledao.
A onda će isplivati glavni uzroci – kako to da uopće vojska leti treninge tom rutom, zašto nemaju transponder, tcas, itd itd..
Vi JAMČITE… čime, kako, na osnovu čega?! Nekima bi stvarno trebalo zabraniti da pišu…
A da
Upravo ovo kako piše u tekstu.
Koliko smo već puta na zamaaero pročitali da su američki aerodromi ‘accident waiting to happen’
Bilo je pitanje vremena.
Nažalost da.