zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize

Uhapšeni osumnjičeni za proizvodnju nekvalitetnih delova za B787

dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: Boeing

Jedan od problema Boeing-a sa proizvodnjom komponenti za B787 u Italiji je konačno razrešen, nakon 3 godine suđenja koje, iako nije direktno krivično osudilo Boeing, ipak ga je ostavilo pod intenzivnom kritikom italijanskog tužilaštva za nemar i nepostojeće kontrolisanje kvaliteta proizvodnog procesa. Na jugoistoku Italije, u Brindisi-u, je javni tužilac nedavno objavio zaključak istrage dve kompanije koje su 2021. optužene za proizvođenje delova za B787 van propisanih standarda, zbog kog je (po tvrdnjama sudije) mogla da u ekstremnim slučajevima bude ugrožena bezbednost samih aviona i putnika u njima. U pitanju su kompanije koje su sada već odavno bankrotirale i likvidirane, a optužba je da su iste svesno u izradi manjih komponenti koristile aluminijumske i titanijumske legure koji nisu bile u skladu sa propisanim standardima koje je tražio Boeing, vezanih za specifične karakteristike i performans komponenti u radnim uslovima. Uz saradnju FBI-a je više ljudi osuđeno i uhapšeno, a prilično notabilno, dobar deo umešanih ima primetne “porodične” veze.

Boeing je prilično famozno tokom projektovanja B787, da bi smanjio troškove, planirao da osnuje globalni proizvodni lanac gde su glavne komponente aviona proizvodile razne kompanije primarno iz Japana, Italije i Velike Britanije, koje bi zatim završene komponente poslale u Everett i Charelston za sklapanje aviona. Za ovu svrhu su napravljeni poznati “Dreamlifter” avioni, modifikovani B744 koji služe da prenose ove komponente iz fabrika u Boeing-ova postrojenja u SAD. Samim time je B787 “podeljen” na svoje konstituentne komponente, pa je u Italiji dodeljena kompanijama (originalno) Alenia i AerMacchi proizvodnja centralnog trupa (bez wing-box-a), horizontalnih stabilizatora, kao i brojnih drugih sitnijih komponenti. Obe kompanije su do današnjice uvršćene u konzorcijum Leonardo, koji je danas zadužen za sve aktivnosti vezane za proizvodnju i izvoz delova B787, primarno iz fabrike koja se nalazi na premisama aerodroma Grottaglie, na jugu države kod grada Taranto.

U pitanju su dve kompanije sa toliko običnim i neupadljivim imenima, da su paradoksalno sumnjive. “Specijalni procesi” i “Procesne specifikacije manufakture” (nazivi prevedeni sa italijanskog), su kompanije koje su obe ugašene i likvidirane neposredno pred izbijanje globalne pandemije, a uhvaćene su i optužene za kršenje ugovornih obaveza prema Leonardu tek 2021. Obe su bile bazirane u Brindisi-u i radile su kao dobavljači za proizvodnju komponenti za centralni deo tzv. “fuselage segmenta” B787, koje su zatim slale dalje u Taranto, u postrojenja Leonarda koji je takođe Boeing-ov dobavljač, da bi ih isti uvrstio u konstrukciju B787. Greške u proizvodnji su uhvaćene tek kada su tokom post-bankrotnog upada izvršitelja zaplenjene alatke i dokumentacija koji su izazvali sumnju stručnjaka koji su bili umešani u likvidaciju kompanija.

Po izveštavanju lokalnih medija, privedena je osoba za koju se veruje da je bila direktor jedne od dve kompanije, tri sina ove osobe, koji su radili u drugoj navedenoj kompaniji, kao i još četiri osobe koje su radile u obe kompanije. Od ovih sedam navedenih, tri osobe su uhapšene i stavljene u zatvor, dok se preostale četiri i dalje sude da bi se utvrdila njihova (ne)umešanost u ovu kontroverzu. Sa premisa kompanija je zaplenjeno preko 6000 gotovih komponenti koje nisu proizvedene u skladu sa propisanim standardima, kao i 35000L opasnog hemijskog otpada koji je nepropisno čuvan. Isti će zapravo postati još veći problem jer Italija planira da izvesnih 7 optuženih dodatno osudi za potencijalno zagađivanje okoline toksičnim otpadom.

Boeing je obavešten i urgiran je da pokrene dodatne istrage svojih dobavljača, dok su američki regulatori obavešteni preko FBI-a. Ovo je još jedan u nizu problema Boeing-a, čija je suština isključivo zasnovana na Boeing-ovoj ideji da smanji troškove time što će proizvodne lance zasnovati na eksternim dobavljačima, umesto da veći udeo komponenti proizvodi “in-house”, kao što je ranije rađeno. Boeing je već jednom ranije optužen za neozbiljno poslovanje u Italiji, kada je početkom 2010ih imao bukvalno iste probleme, koji su bili posledica toga što Boeing nije uopšte proveravao i resertifikovao svoje dobavljače, kao i njihovo pridržavanje traženim standardima proizvodnje.

8 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Pa što se ne ide redom, dakle prvo pohlepni dioničari i CEO koji su odgovorni za ovo…

Fabrika auspuha za dalekovode….

Jug Italije? Jel se ko sjeća kako je prošao projekt Alfe i tvornice koja je radila model 33?

Da, a ukrajinski lim za karoseriju za 33 je trulio za 2,3 godine.

Latini su stare varalice.

Nemaj vjere u Bizantince.

Dakle mislim da u tih 35 000 L toksičnog kemijskog otpada leži tajna zašto je izabran jug Italije za proizvodnju dijelova. Tko god želi ozbiljno poslovati u Italiji ide na sjever. Jug pripada mafiji. Isto kao što su i Švicarske nuklearne elektrane ugovarale sa firmama sa juga Italije zbrinjavanje svog otpada koje su ove zakopavale u Somaliji.

Maaa jok, sve te zapadnjacke tvrtke su covjekoljubljive i pridržavaju se strogo svih eko zakona!

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!