zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize

Analiza noćnog letenja Air Serbia-e

dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: Air Serbia

Sledeća u redu analiza koje se bave situacijom Air Serbia-e tokom ove godine baviće se jednom, po meni barem, često zanemarenom karakteristikom kompanije, noćni letovi kompanije, kao i njihov disproporcionalno veliki broj u odnosu na veličinu kompanije. Air Serbia svoj dnevni red letova deli na četiri tzv. “talasa”. Ovo je prilično poznat pojam, ali ukratko rezimirano, uvođenje “talasa” letova je definirajući karakteristika svih Legacy kompanija na svetu poslednjih 30 godina, jer isti olakšavaju transfere. Ovo je nasuprot Low-Cost kompanijama koje prvenstveno optimizuju redove letenja u korist maksimalne iskorišćenosti aviona. Svrha izvesnih talasa letova za Legacy kompanije jeste da grupišu dolaske svih letova iz jedne regije u slično vreme, a da zatim isto tako grupišu odlaske ka drugim regijama u slično vreme da bi se omogućio najefikasniji mogući transfer između letova jedne kompanije u njenom hub-u.

 

Talasi Air Serbia-e

Vraćajući se na Air Serbia-u, kao što je spomenuto ranije, kompanija ima četiri talasa letova tokom dana. Dnevni talas (12:30-14:00) i prekonoćni su pretežno za regionalne letove, dok su jutarnji (6:00-8:00) i popodnevni (17:00-19:00) pretežno za destinacije ka Zapadnoj Evropi. Postoje i neki specifični letovi koji lete van sistema talasa, kao što su letovi za Rusiju, ali oni su u manjini. Nas ovde interesuje noćni talas, koji se zavisno od perspektive može posmatrati kao prvi dnevni talas ili poslednji, jer se prostire tokom oko dva sata, manje više od 23:30 do 1:30 ujutru sledećeg dana. Noćni talas je pretežno za destinacije u regiji, kao i izabrane destinacije ka istoku kao što su Istanbul, Ankara, Moskva, St. Petersburg i Larnaka. Dalje, bitno je naglasiti da s obzirom da Air Serbia za većinu svojih destinacija nema više od jednog dnevnog leta, vrlo se često može videti tzv. “split-schedule” letenja. Ovo znači da neka destinacija, primera radi, recimo neparnim danima ima dnevnih let, a parnim noćni let. Kao direktna posledica ovoga, broj letova u noćnom talasu prilično drastično varira iz dana u dan, naravno i zavisno od prosečne potražnje za svaki dan u nedelji. Poznato je da su recimo utorak i subota generalno najslabiji dani nedelje, dok su ponedeljak, nedelja i petak predvidimo najjači dani u nedelji. Analiza obuhvata dve različite perspektive kojima se definiše i stavlja u širi kontekst opseg noćnih letova Air Serbia-e.

 

Detaljni pregled noćnog reda letenja

Analiza je obavljena u periodu od 22.9 do 5.10, a obuhvatala je praćenje prvenstveno svih letova Air Serbia-e koji su poleteli tokom noćnog talasa. Posmatrani vremenski period je zatim naknadno proširen na 22:00-2:30 da bi se uračnuali efekti kašnjenja i varijacija u redu letenja za Rusiju. Generalna zapažanja tokom dvonedeljnog perioda su umerena kašnjenja (>45min za skoro ceo noćni talas) 3/14 dana, dok su značajna kašnjenja (>90min za skoro ceo noćni talas) zabrinjavajuće primećena 4/14 dana, uvek u noći između nedelje i ponedeljka, kao i petkom. Broj letova se blago promenio prelaskom iz IX meseca u X mesec. Najslabiji dani su utorak i subota sa samo tri/četiri noćna leta, dok su najprometniji dani, opadajućim redosledom: petak (14 do 15 letova), nedelja/četvrtak (11 do 12 letova) i na kraju sreda i ponedeljak (8 do 10 letova). Flota Air Serbia-e je u proseku imala 9,3 letova u noćnom talasu u prvoj nedelji, a 8,9 u proseku u drugoj nedelji. Isti su obavljani, očekivano, najviše na ATR-ovima a zatim sa A319. Avioni GetJet-a i Bulgaria Air su generalno minimalno leteli u noćnom talasu, kao i A330 koji nisu uopšte leteli osim 29.9. i 3.10. kada su bili prvi letovi za Guangzhou. Najčešće destinacije u noćnom talasu bile Moskva, Larnaka, Istanbul, Sofija, Tirana, Skoplje, Solun, Atina.

Ispod zakačena tabela prikazuje ukupan broj noćnih letova po danu u posmatranom periodu, dok je ispod toga grafički prikaz varijacije tokom prve, a zatim i druge nedelje.

Iako su sami po sebi ovi podaci vrlo zanimljivi, sami po sebi ne vrede puno u kontekstu globalnog tržišta avijacije, iako iz prethodnog istraživanja može da se zna anegdotalno da su ovo odlični rezultati kad se posmatra broj noćnih letova, noćna iskorišćenost flote i veličina totalne flote kompanije. Samim time, logičan sledeći potez je bilo poređenje sa drugim kompanijama. Porediti Air Serbia-u sa drugim kompanijama nije baš lako jer u Evropi praktično ne postoji ni jedna ekvivalentna ili slična kompanija, ali svakako podaci u ovom slučaju govore sami za sebe, i to decizivno u korist Air Serbia-e.

 

Kako se Air Serbia poredi sa Evropom?

Drugi deo podataka koju su skupljeni u posmatranom periodu, ovaj put samo od 29.9 do 5.10, obuhvataju poređenje sa 9 drugih evropskih kompanija, redom: ITA, Air France, KLM (bez Cityhopper-a), Brussels, Iberia (bez Express-a), TAP, Lufthansa, Austrian i Aegean. Prilično šarenolika grupa, koja sadrži direktne konkurente Air Serbia-e, ali i još neke kompanije u svrhu generalnog poređenja. Metodologija drugog dela analize je malo drugačija – u ovom posmatranom periodu se pratio totalni broj aviona u vazduhu u dva trenutka, po lokalnom vremenu u ponoć i 1 ujutru. Uzeti su u obzir samo uskotrupni avioni, i samo na letovima unutar Evrope, tako da recimo A321neo TAP-a koji lete za Brazil nisu uzeti u obzir. Ovaj izbor sagleda dva perioda dana u kojima većina velikih Legacy-a završava sa letenjem (ponoć), dok kompanije sa značajnom komponentom regionalnog feeding-a ili tek šalju noćne talase letova ili ih završavaju (1:00).U ovu drugu kategoriju, gde se uklapa Air Serbia, upadaju TAP, Aegean i donekle Austrian, što će podaci ubrzo i pokazati.

Situacija u ponoć pokazuje da je to trenutak u kome većina letova velikih kompanija stižu nazad u svoje hub-ove ili night-stop-ove. Suprotno ovome, postoje i kompanije koje imaju disproporcionalno više letova u 1:00, nego što druge kompanije imaju u ponoć. Neke od ovih su TAP, Aegean, donekle ITA i Austrian, koje sve imaju u 1:00, 35-60% broja letova koje imaju u ponoć, dok ostale kao što su Lufthansa i Air France sve imaju tek oko 20% ili manje. Postoji doduše, jedna jedina kompanija koja ima više letova u 1:00 nego što ih ima u ponoć, a ta je upravo Air Serbia, kojoj je u to vreme već dobar deo noćnog talasa tek poleteo.

Graficki prikaz sadrži sažetu i malo jasniju verziju gore navedenih podataka. Da bi bio čitljiviji, kompanije sa sličnim brojnim vrednostima su spojene. Za početak, grafički prikaz situacije u ponoć. Lufthansa očekivano ima najveći broj letova (21 u proseku), sledeći je Aegean (16), treća je ITA (10), a Air Serbia ima oko 5 letova u proseku. Prosek svih kompanija je 11 letova. TAP je uvršćen pod Lufthansu, Brussels ima toliko malo letova da je statistički nerelevantan pa je potpuno izuzet, Air France je uvršćen pod KLM, Austrian je uvršćen pod ITA-u. Air Serbia je izdvojena crvenom isprekidanom linijom.

U 1:00 je situacija mnogo zanimljivija. Brussels, Air France i Iberia imaju toliko malo letova da su statistički nerelevantni pa su potpuno izuzeti, KLM nije leteo uopšte. Najveći broj letova ima Aegean (10 letova), zatim TAP (7.7 u proseku), a na trećem mestu je zapravo Air Serbia, sa 7.4 letova u proseku. Air Serbia je izdvojena crvenom isprekidanom linijom. ITA, Lufthansa i Austrian imaju u proseku samo oko 3.5-4.8 letova u ovo doba noći. Primetno je da je utorak definitivno najslabiji dan u celoj nedelji.

Air Serbia je nesumnjivo u odličnoj poziciji, pogotovu ako se pogleda broj letova u odnosu na veličinu flote kompanije, u kom Air Serbia zapravo prednjači u poređenju sa ostalim kompanijama. Noćni red letenja čini čuda za transfernu mrežu, a moguće je da je dobrim delom odgovoran za impresivan procenat transfernih putnika Air Serbia-e, koji je po poslednje dostupnim podacima bio između 30-35%. Ne bi čak bilo nelogično reći da benefiti koje donosi noćni talas izuzetno doprinose profitabilnosti kompanije u poslednje dve godine. Vredi napomenuti i parametar iskorišćenosti flote – iako je ove godine decizivno gori od prethodne, i to za značajnu marginu, analize noćnog letenja od prošle godine (kada je iskorišćenost flote bila odlična) pokazuju da je uvođenje noćnih letova dovelo do toga da neki izabrani ATR-ovi i A319 praktično lete 24 sata dnevno tokom letnjeg reda letova. Iako je to ove godine redak prizor, flota Air Serbia-e svakako ima ogromne benefite od noćnih letova koji kompenzuju smanjen broj letova tokom dana. Air Serbia bi morala da se potrudi da stabilizuje aerodromske uslove koji dovode do nedopustivih kašnjenja u noćnom talasu, a da zatim uvede dodatne letove u istom (kao što je Varna recimo), ili da prebaci neke dnevne letove na noćne s obzirom da su uveče mnogo bolje šanse za polazak na vreme, a takođe i jer noćni talas nudi odlične transfere na jutarnje letove.

Sve u svemu, držeći na umu trenutnu operativnu situaciju, njen izvestan budući razvoj, kao i razvijenu “kulturu” noćnog letenja u Air Serbia-i, može se godinama (pre)kasno zaključiti da je ipak ostalo nešto korisno iz doba Etihad-a. Savetnici i menadžeri koji su iz istog došli su, uprkos mnogobrojnim lošim odlukama, ipak jedini ljudi koji su uspeli da uvedu ove noćne letove kao redovnu pojavu, a i jedine su osobe kojima treba da se zahvali trenutna uprava Air Serbia-e za postavljanje temelja na kojima je trenutna uprava zatim mogla da eksponencijalno dogradi mrežu kompanije u 2022. i 2023. Da Etihad nije uveo noćni talas, upitno je kojim bi se tempom danas razvijala kompanija i sa kakvim uspehom, s obzirom da bi većina evropskih menadžera odlučila da uopšte nema noćnih letova, već da se letenje većinski završi svakim danom u ponoć.

68 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

O Air Serbiji se može pisati dosta i loših i pohvalnih stvari ali prošle nedelje su se baš obrukali. Kapetan Slavoljub Basarić, čovek koji je punu penziju dočekao kao pilot JAT-a i Air Serbije, koji je ceo svoj radni vek leteo za istu kompaniju je prošle nedelje imao svoj poslednji let. Na povratku ga je sačekala samo porodica. Niko iz Air Serbije nije našao za shodno da sačeka čoveka koji je ostao lojalan kompaniji od prvog do poslednjeg dana, da mu se prigodno zahvali. On je cirkularnim mail-om obavestio kolege da je otišao u penziju i zahvalio se svima na saradnji i pozeleo im sreću u budućnosti. Velika većina kolega nije ni znala da ide u penziju. Stvarno sramota za kompaniju, sramota za šefa pilota koji je to morao znati.

JU bi trebala uposliti vecinu aviona u nocnim letovima do prilicno dalekih destinacija, a vaznih za feeding. Dakle letovi preko 3 sata u jednom pravcu kao sto su Kairo, Aman, Damask, Tbilisi, Baku, Jerevan, Almati, Astana, Teheran, Bagdad

A LOT? Kako se oni porede sa JU?

Za ovakvu analizu Air Serbia bi nekome platila ozbiljne novce. Svaka cast

Air Serbia ima zaposlene STRUČNE ljude koji se time bave.

Koja struka molim vas? Iz koje oblasti?

Veliki problem talasa Er Srbije je u suštini aerodrom Beograd koji još uvek nema adekvatnu uslugu za transferne putnike, potrebno je otvoriti restoran koji će raditi i noću kao i deo sa klupama za odmor i takozvani tihi ugao za odmor putnika dok čekaju sledeći let. Takođe bi Er Srbija trebalo da otvori premijum salon 24/7 i uvede neke dodatne sadržaje za noćne letove kako bi bukvalno napravila noćni transfer. Primera radi bi iz nekih gradova Zapadne Evrope moglo da se uvede kasniji let u odlasku iz Beograda kako bi se u povratku u Beograd feedao noćni talas ka istoku i obrnuto dolazak sa istoka rano ujutru i odlazak ka zapadu prepodne. Npr. mesto dolaska aviona iz Beograda u Frankfurt u 19:30 i povratak u 22:20 bilo bi pametnije tri puta nedeljno da povratak bude oko 23:30 (dakle poletanje iz Frankfurta u 21:30) kako bi se fidao noćni talas ka regionu i Istočnoj Evropi. Bitno je da se presedanje u Beogradu smanji na 2-3 sata maksimalno. Obrnuto je jutarnji talas gotovo perfektno justiran ka Zapadu.

Nocni letovi iz BEG krecu vec od 23:15 (tada ide LED), posle u 23:35 ide AER, zatim u 23:55 ide LCA.

Vecina letova iz Evrope slece izmedju 22:15 i 23:00 i na taj nacin omogucavaju konekcije ka LED, AER i LCA, pored konekcija za region i Tursku.

Cekanje na nocni let je najduze 2 sata i to je skroz prihvatljivo.

Premijum salon JU radi do 01:00, dakle svi putnici koji cekaju nocni let mogu da ga koriste.

Hoće li biti članak za ovaj plan vincia kako da dovede kompanije ima nade možda

Novak Đoković postao globalni ambasador Qatar Airways-a. Koliko ovo znači Novaku, a koliko Qatar-u?

Zavisi. Novak je za to placen, verovatno par miliona EUR godisnje i morace da nosi logo Qatar Airways-a na odeci tokom turnira. Verovatno je i dobio besplatna putovanja Qatar-om na turnire (prvenstveno za Australiju i Kinu).

Qatar sa druge strane dobija reklamu na teniskim turnirima.

Dobar potez Katara obzirom da Emirates sponzoriše dosta turnira i grand slemova

Čemu noćni letovi na kratkim destinacijama? Jesu li aerodromake takse niže u noćnim satima od inih u udarnim terminima?

Zato sto te kratke destinacije feedaju duze linije. Bez njih i bez nocnih letova pola jutarnjih destinacija ne bi ni postojalo.

Док он поп и јариће крсти.

Dobar tekst. Pohvala autoru. Jako mi se sviđaju konkretne analize.

Hvala!

Nocno letenje u JU je jedan od najbitnijih segmenata poslovanja.

Uveo bih nocne letove i za ZAG, LJU i OMO, pa bi tako svi glavni gradovi (i oni koji to nisu) ExYu imali nocni let do Beograda.

Takodje bih uveo i CLJ, IAS i KIV.

Ako se Podgorica otvori nocu i za tamo obavezno nocni let.

Time bi nocu bilo letova za ZAG, LJU, SJJ, OMO, TGD, TIA, SKP, OHD, ATH, SKG, LCA, IST, ESB, SOF, VAR, OTP, CLJ, IAS, KIV, SVO, LED, AER.

Kako onda Swiss svaki dan slijeće u LJU izmedju 22:00 i 22:30, a čarteri poljeću i slijeću i poslije ponoći ak aerodrom radi samo do 22:200 sata?

To sto je sluzbeno otvorena ne znaci da se ne moze napraviti izuzetak u dogovoru sa kompanijom.

Ako JU zeli da leti nocu verovatno ce LJU izaci u susret i tim danima omoguciti prihvat i otpremu ATR-a.

A sto LJU ne produzi radno vreme na 24h?

Zato sto ih zabole za letove, bitnije im je da imaju tisiniu i da mogu i mir, nije to Srbija zemlja buke i zagadjenja!

Ivane, na osnovu čega ste zaključili da su Etihadovi menadžeri doneli odluku o noćnim letovima?
Mislim da treba razgraničiti pisanje bajki i pisanje ozbiljnih članaka (za koje treba izvor informacije i činjenice) – u suprotnom su bajke ili šta već.

Na osnovu toga sto konretna struktura “nocnog” talasa nije postojala pre EY, koji je kao i druge MEB3 poznat po nocnim letovima iz svojih hub-ova (iz drugih razloga doduse). Takodje, trenutna geenralna sistematizacija talasa JU je uvedena tokom restrukturacije od strane EY, a EY je kontrolisao celu kompaniju do kraja 2018.

Znači to su samo vaše pretpostavke pa samim tim ne možete pisati da su tu odluku doneli menadžeri dovedeni iz Etihada. Imaginacije i činjenice su dva različita pojma.

Pod Etihadom su uvedeni i ustanovljeni talasi, i taj posao su odradili dovedeni menadzeri od strane Etihada uz saradnju sa AirSerbia preostalim strucnjacima.

Svakako toga vise nece biti, morace da se orjentisu na dnevne letove, na srecu operativaca koji ne znaju da li su dosli ili posli, da li da spavaju ili da se umivaju…

Kakva su ovo poređenja.
Mogu se porediti kompanije koje rade na istom ili približno istim tržištu.
KLM/AF sa LH
JU sa OU i sl
Ovako je nerealno. Niti su iste ili slične udaljenosti, niti navike niti potrebe

Kao sto i pise:
“Porediti Air Serbia-u sa drugim kompanijama nije baš lako jer u Evropi praktično ne postoji ni jedna ekvivalentna ili slična kompanija…”

OU nije ekvivalentna kompanija trenutno. S kojom kompanijom da onda poredim JU? Namerno su izabrane navedenih devet kompanija koje imaju donekle razlicite poslovne fokuse, mreze i putnike

Lepo ste napisali. Ne postoji kompanija kao što je AirSerbia. Dodao bih kako u pozitivnom tako i u negativnom kontekstu…

Vama su tržišta JU i OU, odnosno aviotržišta Srbije i Hrvatske ista ili približno ista? Po čemu?

Stoji naravno, svaka kompanija ima svoje specificnosti.

Dodao bih i ja jos jednu napomenu koju sam zaboravio da dodam u analizu: zatvaranje letova za Tel Aviv od strane skoro svih EU kompanija je blago uticalo na podatke.
“Pri normalnim uslovima” bi jos jedan ili dva dodatna nocna leta imale: ITA, Lufthansa, Air France i KLM, a koliko se secam i Iberia

Vecernji let LH za BEG polece iz FRA bitno nakon 21:00, te slece u 23:30 i noci.

Da ne pricamo o destinacijama koje su istocnije, kao sto su SOF i OTP.

Gospoda, posade naspavane i odmorne…

Nocas ATR do Atine leteo vise od dva sata, a bogami i nazad, to postaje redovno stanje. Neshvatljivo da hoce da oteraju i ono malo nocnih putnika.

Majstoru se nije zurilo, nije hteo da daje gas do daske.

ATR leti nocu za Atinu u slabim danima kada nema dovoljno transfera da se popuni veci avion.

ATR ne tera putnike, serija -600 je odlicna, tiha i podnosljiva za letove do 2 sata.

Kako to ATR nece oterati transferne putnike kod Aegean-a, Aer Lingus-a, TAROM-a i ostalih koji ga koriste, a hoce kod JU?

A koliko dugo normalno leti. Nekada imate uticaj vremena pa se ili zaobilazi front ili imate jak čeoni vetar.
Pogledajte putanje na FR

Cemu ovakav tekst!?

Sredina i krajevi…

Da bi ljubitelji ASL pitali….

Odlicna analiza! Ne bih se jedino bas slozio da je kulturu nocnog letenja doveo Etihad, temelje je jos mnogo ranije postavio JAT dok je bio ozbiljna kompanija mada tada nisu imali preterano talasa. Jat je poletao nocu za IST, CAI, DXB, SIN, BEY, LCA, AMM…itd

Ali je imao nocne letove.

Etihad je uveo kulturu talasa u JU. Uz vec postojece nocne letove to je dalo odlican rezultat.

Imao je nocne letove, ali su mu i dnevni skoro bili definisani kao talasi, samo je Etihad taj sistem malo uredio.

G. Scuricu, svaka cast na analizi!

Kazete da je procenat transfernih putnika Air Serbia-e po poslednje dostupnim podacima bio između 30-35%. Posto su podaci dostupni, objavite link ili izvor tih podataka.

Mozete i sami da, vrlo jednostavnom pretragom na Google, nadjete jedan od mnogobrojnih intervjua gde je Marek to rekao u poslednjih nekoliko meseci. Al evo, kolko tolko od pre 2 dana sa CAPA konference, azurniji podatak:

“Air Serbia’s CEO, Jiri Marek, has said … The airline has increased its share of transfer passengers from 20% in 2019 to 40% this year. Speaking at the CAPA Airline Leader Summit in Belgrade last week, Mr Marek noted…”

Pa dakle sada je 40%, sto onda pisete 30-35%?

Zato sto sam iznad napisao da je izvesnih 40% podatak od pre 2 dana. Analiza je dovrsena i poslata pre 10ak dana

Ivane, podatak od 40% transfernih putnika se pominje cele 2024. godine.

Ivane hvala za predlog, vrlo jednostavnom pretragom na Google sam nasao podatak od 40% od pre vise od godinu dana sa poznatog izvora.

https://aviationweek.com/air-transport/airports-networks/routes-qa-air-serbia-prioritizes-china

Tih 40% ne vazi za celu godinu, tako da ovo nije potpuno relevantan podatak

“During this summer, (2023.) we reached over 40% transfer passengers.”

Dodao bih jos recenicu koju je Marek izjavio pre ove (2023.):

“Since we have reached the critical mass of our network, further growth potential is in the transfer segment.”

JU je imala tzv. “kriticnu masu putnika” samo preko leta zbog visoke sezonalnosti, tako da je zimi % transfera sigurno bio nizi. Ove godine je zbog konsolidacije situacija verovatno bolja, pa se ovogodisnjih 40% odnosi na ukupan broj

Ivane hvala na potvrdi kako je podatak o 40% transfera citave godine bilo dostupno javno pre ovoga: Analiza je dovrsena i poslata pre 10ak dana

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!