dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: ITA
Nakon dve godine kompleksnih pregovora, zvanično je potvrđeno da će Lufthansa konačno kupiti manjinski udeo ITA-e, čime će primetno promeniti tržište evropske avioindustrije. Uprkos činjenici da nad ITA-om stoji nepremostivo velika senka Alitalia-e, kao i sve (većinski negativne) posledice iste, Lufthansa Grupa (LHG) je dobila izuzetno korisnog novog člana. ITA je trenutno 16. najveća kompanija Evrope, trenutno ima flotu od 98 aviona i u 2023. je prevezla 15 miliona putnika, broj koji će ove godine biti oko 18-19 miliona. ITA će pri ulasku u LHG postati, zavisno od sezone, druga najveća kompanija grupacije preko zime, a treća preko leta, iza Eurowings-a i same Lufthanse, a malo ispred Swiss-a. Ovo nisu uopšte naivni brojevi, a takođe nisu ni oni koji se odnose na položaj ITA-e na italijanskom tržištu, koje je famozno najtraženija nagrada Lutfhanse tokom poslednjih 15 godina. ITA trenutno ima udeo na nacionalnom tržištu od oko 26-28%, udeo u saobraćaju u svom hub-u u Rimu od malo manje od 30%, i od nedavno je za malu marginu najveća kompanija na Italija-SAD tržištu. Relevantno u našem slučaju, ITA u regiji skoro pa i ne postoji više. Čak je i Alitalia bila super u odnosu na ITA-u, a to puno govori o ozbiljnosti situacije u kojoj se ITA nalazi.
ITA je efektivno od pre tri nedelje zvanično napustila Ex-Yu tržište, ukidanjem letnje sezonalne rute Rim-Split, dok u široj regiji ITA leti samo za Atinu celogodišnje i bez prestanka, dok su od ove zime za letove iz Rima za Sofiju i Tiranu uvedeni prekidi u letovima od XII meseca do II naredne godine. “Neostvarenih” ruta u široj regiji ima samo dve: letnja sezonalna Milano (LIN) – Solun (otkazana 2023.) i Rim – Beograd (planirana 2022, nerealizovana 2022. i 2023.). U 2025, realnije možda u 2026, očekuje se promena ove situacije – italijanski Corriere je objavio da se za ITA-u sprema refokusiranje prioriteta na: konsolidaciju u Severnoj Americi, značajan rast u Južnoj Americi, Africi i Bliskom istoku i (konačno) širenje ka Istočnoj Evropi, koju je Corriere okarakterisao, na osnovu komentara izvora, kao “strateški bitnu” za kompaniju u budućnosti, pogotovu za feeding letova ka Severnoj Americi. Ključno ovde jeste upravo osvrtanje na feeding za Severnu Ameriku, zato što ovo vrlo direktno precizira na koje se države misli. U Istočnoj Evropi, geografija a i dinamika Star Alliance-a diktira da komentari za nova feeding tržišta ITA-e mogu da se odnose isključivo na Balkan i eventualno Češku, Slovačku, Mađarsku i Moldaviju.
Corriere takođe otkriva da će Air Dolomiti ipak preživeti, ali da će se logično preorijentisati na feeding ITA-e. Vredi naglasiti da je ovo ogromna vest s obzirom da se Air Dolomiti bukvalno ni jednom nije javno spomenuo tokom celog toka pregovora, čak i u nepotvrđenim vestima. Ono što se doduše nije očekivalo (barem ovoliko brzo), jeste izuzetno bliska saradnja sa SkyAlps-om, sa kojim će ITA potpisati neki nedefinisan ugovor o bliskoj saradnji, koji bi možda čak mogao i da dovede do formiranja Joint Venture-a. Naglašeno je da će obe kompanije biti korišćene da lete umesto ITA-e na slabijim regionalnim i feeding rutama. Drugim rečima, regiju čeka otvaranje letova na skoro svakom zamislivom tipu aviona koji varira u veličini od Q400 do A320neo.
U prvom talasu (izvesno druga polovina 2025, početak 2026.) najlogičnije je otvaranje ruta na kojima će leteti isključivo ITA. Prva u redu bi trebala da bude Rim-Beograd, uz koju bi bilo očekivano da se otvore i Rim-Budimpešta, Bukurešt, kao i sezonalni Dubrovnik i vraćanje rute za Split. Dva velika upitnika ovde ostaju Ljubljana i Zagreb. ITA već ima 6 dnevnih letova za Trst, koji je jedan od aerodroma koji ima značajan udeo slovenačkih putnika. Nije nemoguće da se ITA prijavi za eventualni program subvencija u Ljubljani i da otvori letove za Rim, sa 3-6 nedeljnih letova na A221. U Zagrebu je situacija malo kompleksnija. ITA i Croatia su nedavno proširile svoj codeshare ali na potpuno nelogičan i besmislen način. Glavni problem ostaje nedostatak direktnih letova između Zagreba i Rima, koje je stvarno neverovatno da barem Croatia nije otvorila kad već ima i efikasan turboprop u floti. Ukoliko se ne postigne dogovor da Croatia otvori rutu i da ima codeshare sa ITA-om, ITA bi na ovoj ruti mogla da leti isključivo sa A220, sa 4-7 nedeljnih letova u početku. Nije doduše nemoguće da će se odlučiti da se sačeka Air Dolomiti za otvaranje ove rute, što bi otvaranje odguralo tek u 2026. ili 2027. Vredi podsetiti da ovo sve zavisi i od dinamike saradnje ove dve kompanije – da li će ITA imati sa Croatia-om odnos kao što ima i Lufthansa, ili neki korektniji. Sa milanskog Linate-a, ITA će raspolagati manjim brojem slotova što doduše i nije loša stvar u bliskoj budućnosti – ITA će masovno porezati višak nacionalnih ruta i fokusirati se na međunarodne destinacije sa višim potencijalom za profit. Posledično, vrlo je moguće vraćanje ruta iz doba Alitalia-e, sa Linate-a za Dubrovnik i Split, možda već od 2026. na A319/A223.
U drugom talasu novih ruta, (2026/27.) ITA bi već izvesno imala dostupan kapacitet Air Dolomiti-a, verovatno i SkyAlps-a, koji bi značajno proširili horizonte za nove rute. Izvesno bi bilo produženje sezonalnih ruta, kao i otvaranje letova iz Rima za Podgoricu, Skoplje, možda čak Sarajevo i još neki grad u Rumuniji, kao i Ljubljanu, ako se ruta ne otvori pre ovoga. U teoriji bi od 2027. možda postojala i mogućnost da se otvore i rute iz Rima za Zadar i Tivat, naravno sezonalno. Sa Linate-a su manji prospekti zbog već objašnjenih razloga – moguće bi bilo samo produženje ruta za hrvatsku obalu, dok prospekta za druge destinacije nema jer će drugi gradovi imati prioritet. Eventualno bi u nekoj daljoj budućnosti postojala mala šansa da ITA otvori letove sa Linate-a za Beograd ili Zagreb, gde bi malo smanjen yield mogao da kompenzuje to što bi ITA imala apsolutnu prednost nad bilo kojim drugim konkurentom koji bi leteo za Malpensu ili Bergamo. Za sve spomenute rute bi bio korišćen A221 ITA-e, dok bi za one slabije leteo SkyAlps na kraćim, a Air Dolomiti na dužim rutama.
Lufthansa izvesno 15.1.2025. ulazi u upravni odbor ITA-e, čime se finalizuje prodaja kompanije. Corriere je u ranijem izveštavanju pisao da izvori iz kompanije tvrde da se za evropsku ekspanziju ITA-e čeka sigurna finansijska podrška Lufthanse, što znači da, realističnom procenom, možemo da očekujemo prve novosti već za 3-4 meseca kada stupi na snagu nov direktor ITA-e, uz svu podršku LHG i codeshare-ova koji će tada već biti aktivirani.
“efikasan turboprop u floti.”
Efikasan na temelju čega?
Videćemo kako će se postaviti prema BEG gde trenutno JU dominira na italijanskom tržištu sa 10-ak destinacija plus leti i W6.
Licno mislim da im ni JU ni Wizz nece biti problematican faktor. Kao sto ste i rekli JU pokriva celu Italiju svojim letovima, a codeshare sa ITA-om nije nesto preterano perspektivno isplaniran. ITA ce letove za Beograd najverovatnije namestiti tako da se nadovezuju na transfere ka Severnoj i Juznoj Americi, a mozda i Bliskom Istoku i Africi.
Ovde ITA u sustini i nema drugog izbora jer trenutno ne postoji ni jedna destinacija u Evropi gde moze da se stigne iz Beograda transferom preko ITA-e, a da ne postoji vec direktan let na JU
Ni jedna?
Aha, osim Brindisija, Geneve, Genove, Lamezia Teherme, Minhena, Reggio Calabrie, Trsta, Torina, ljeti Kefalinije, Lampeduse, Menorce, Zakyntosa, te zimi Algera, Baria, Firemce, Catanie, Palerma,
Mogao sam da naglasim ni jedna *preterano znacajna* destinacija za putnike iz Beograda 🙂
Od navedenih su udarne destinacije u sustini samo Minhen i Geneva koje sam potpuno zaboravio, mozda eventualno i Torino.
Vrlo detaljna analiza po obicaju.
Samo tako nastavite Alene!
To nije moja analiza nego Ivanova.
Vidim sada!
Komplimenti onda i Ivanu, ali i Vama na analizama koje redovno citam!
Hvala.
OU bi realno trebala da pokrene Rim sa A220-100/300. Sada imaju savršen avion za liniju.
Oni nisu mogli Rim letjeti ni sa Q400, a sad je duplo veći avion savršen? Koja je to logika?
Ne bi da su ikad letjeli ZAG-FCO. I da, A220-100/300 su doslovno stvoreni za ovakve linije i slične poput ZAG-BER, ARN, HAM, FRA, MUC, ZRH, BRU, AMS, CDG, LIN, MAD, BCN, LIS, ATH, LHR/LCY, SKP, WAW, CAI…
Crotia je letjela ZAG-FCO sa Dash 8-400 nonstop.
Kada je Croatia letela ZAG-FCO nonstop?
Letjela je jednu ili dvije sezone. Ne znam sad napamet, ali mogu vam pogledati u ponedjeljak ako vam je to jako bitno, podsjetite me.
Letjeli su prije restrukturiranja mislim 4xtjedno u jutarnjem turnusu. Popodnevni let je bio preko SPU ili DBV!
Ne znam i nije me briga. A220 je ideal.
Ako ne uspjevaju napuniti Dash 8-400 kako će onda letjeti sa duplo većim avionom? Koliki će to biti load faktor i gubitak?
Pa ne uspevaju ga popiniti jer niko normalan nece da leti sa stopom u Splitu ili Dubrovniku ako ima mnogo jeftinije i brze opcije (Ryanair).
Da su pametni da stave ZAG-FCO direktno, uz normalne cene, itekako bi mogli da konkurisu Ryanair-u i budu solidno popunjeni.
Ne bi. Jel Ryanairu nitko ne može konkurirati, a uz to govorimo o Croatiji. Ona ne može konkurirati ni Air Montenegru.
Jesu stvoreni kada imate sistem konekcija i normalne cene.
Croatia prvo mora pokrenuti niz istocnih destinacija, ne moze samo na zapad da se leti, i omoguciti sto vise konekcija.
Dakle na istoku pokrenuti ATH (nonstop), SKG, BEG, IST, SOF, OTP, CLJ, IAS, KIV, PRN, OHD, VAR, LCA…
Dakle na zapadu pokrenuti FCO (nonstop), MXP, MAD, LIS, VLC, NCE, LYS, GVA, OSL, PRG, DUS, HAM, STR, MAN, DUB…
I na kraju staviti kompetentne cene!
Ne, ne treba. OU se treba ugledati na profitabilne kompanije, a ne na JU.
Hahahahahahahaha, vidim dobro im ide ovako
Je baš.
Ne ide mi dobro jer se ugledaju na JU. Da se ugledaju na Aegean išlo bi im dobro.
A ugledaju se na JU?
Troše državne pare na besmislene linije. Kao i JU.
Ako država želi dati PSO za linije, može do iskoristiti OU ili će to iskoristiti netko drugi.
Ok Šcure. Što je sa mažoretkinjama? Jesi se izborio za pravdu?
Da
BREAKING NEWS
Air Serbia će ove godine imati preko 50 miliona EUR profita!
ahahahhahahha
kako dobar humor krajem blagdanskog tjedna
To je objavio Vučić.
Sada sam još sigurniji u istinitost podataka kad je objavio Vučić.
🙂
Neki slave, a nekima je obican radni dan.
Eto šale niotkuda…
Super vest. Što ne ulože taj novac u avione i posade?
Je ja se već dvije godine to pitam.
Ulozili su itekako.
Plate su povecane vise puta u poslednje dve godine.
Tokom 2022., 2023. i 2024. godine je nabaljeno dosta novih aviona, cak 17.
– 3 A330-200: YU-ARC, YU-ARD, YU-ARE
– 2 A320: YU-APO, YU-APS
– 1 A319: YU-APN
– 1 E195: YU-ATB
– 10 ATR72-600: YU-ALY, YU-ALW, YU-ALX, YU-ALZ, YU-ASA, YU-ASB, YU-ASD, YU-ASF, YU-ASE, YU-ASC
Dakle kompletno su obnovili i prosirili flotu ATR-a u poslednje 3 godine, dodali su i 3 nova sirokotrupca, kao i 4 nova uskotrupca.
I Vi posle 17 novih aviona kazete da nisu ulozili novac u avione? Pa sram Vas bilo!
Ni jedan od ovih aviona nije kupljen. Air Serbia nema ni jedan avion u vlasništvu. Čitatelj govori o kupovini aviona ne o lizingu.
Plaće su povećane skromno i radnici nisu zadovoljni.
Pa sta ako nije kupljen? Ulozen je novac u avione, u lizing istih. Lizing ovih aviona kosta dosta!
Radnici nisu zadovoljni? Pa sto onda ne idu u strajk?
I ja sam pitao što onda ne idu u štrajk?
Lizing i kupnja aviona nikako nisu usporedivi. Ni u ludilu. Kompanija je već treću godinu hiperprofitabilna. Ukupno navodno 110 milijuna EUR. Zašto od toga već nije kupila nekoliko rabljenih aviona i dva putpuno nova A320 ili pet-šest novih ATR 72
Hejteri na aparatima!
Sad će da krenu salve uvreda i komentara kako je to namešteno, lako je sve rezultat političke podrške i verovatno izmišljeno jer se ne uklapa u Doom and gloom scenarija koja se ovde priželjkuju.
Koji je udio otvorenih ili prikrivenih subvencija?
Subvencija nema vec 3 godine. Ni dinara.
Zar je već prvi april? Ili je to po Julijanskom kalendaru? :
Znači ostaje samo pitanje je li AS uspješnija iz Vučićevih usta ili Croatia iz Bajićevih
A to Vam je javio lično Vučić?
Dakle, ovi SNS botovi su dosadni kao triper.
Ne, to je Vučić izjavio na RTS-u.
Znate, kada sam pre 10-ak godina shvatio da će moja firma napraviti veliki plus, na kraju te godine, te da ću morati da platim veliki porez, sav uzrujan pozvao sam svoga knjigovođu i pitao ga: “Šta ćemo da radimo”? On mi je hladnokrvno odgovorio: “Samo vi meni recite kakav rezultat želite”.
A da. Poznato mi je to.
👏👏👏👍👍👍 to se zove “kreativno knjigovodstvo”… I ako vožd naredi da se iskaže 100 milijuna profita, biti će 100 milijuna. Ili 103..
To može da se izvede za neke firmice, poput te gde radite. Njihov izveštaj podleže reviziji i javno je dostupan, naravno, za one koji znaju da ga tumače.
Kreativno knjigovodstvo u prvom redu rade veliki.
Svako ko se razume u knjigovodstvo, zna da to ne može da se radi svake godine, (ako se radi) Ako je jedne godine prikazana lažna dobit, neke od narednih sledi veći gubitak. Ovako paušalno iznošenje (po čemu je poznat Vaš imenjak) je smešno svakome ko poznaje materiju.
I te kako može.
pa dobit i nije lažna! Radi se o tome da ima puno prikrivenih subvencija a koje bilo kakva revizija ne može otkriti. Ako su sve ulazne i izlazne fakture korektno obuhvaćene u bilanci, za revizora je sve OK. Druga je stvar što je naplaćeno. Primjer: JU je obavila let za TYO za državu. Taj let realno košta recimo 250.000 dolara, državi je fakturirano recimo 1.250.000 dolara koje je ona uredno platila. Sve fakture i cijela translacija je knjigovodstveno čista i revizor tu daje svoj OK jer nije njegovo da on kontrolira koliko je kome i za što realno ili nerealno naplaćeno. I eto nam već 1.000.000 dolara skrivene subvencije. Jedini koji to može otkriti je država – koja to, naravno, neće napraviti jer je sama involvirani..
Ma naravno, mogu reći i 150 miliona……:)
Mogu.