Aeroput je osnovan 1927. godine. 27.4.1948. osniva se Jugoslavenski Aerotransport. 15.8.2003. kompanija mijenja ime u „Jat Airways“. 2013. godine kompanija mijenja naziv u Air Serbia, a novi statut društva je donesen 31.7.2014. Kompanija je član IATA-e od 1961. godine, a AEA-e od 1971.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: JAT
Malo je upitno nasleđe JAT-a od Aeroputa budući da su kompanije jedno vreme egzistirale uporedo. JAT je osnovan dok je Aeroput još postojao. JAT je osnovan 1.aprila 1947. a Aeroput je likvidiran 24,decembra 1948.
I Aeroput je bila privatna kompanija, JAT je bila državna kompanija osnovana bez doticaja sa Aeroputom.
Браво и све честитке на жилавости јер претрмели су далеко више недаћа од многих других који су били много гламурнији и јачи а појело их је време и отишли су у историју.
Je, ali im je i startna pozicija bila odlična. Tona aviona koje im je netko drugi kupio.
Kao i vecini drugih kompanija sredinom proslog veka.
Bome nije. Logično bi bilo da je JAT-ova flota 1991. podijeljena između Srbije, Hrvatske, Slovenije, BiH, Crne Gore i Makedonije. Hrvatska bi tako npr. dobila 7 aviona JAT-a.
To nije tema. Tema je ko je kupio avione vecini kompanija sredinom proslog veka, tj. oko 1950. godine.
Eto ko je kupio avione kompaniji Deutsche Lufh Hansa, prethodnici Lufthanse? Naravno Nemacka. I to je u redu, a nije u redu sto je Jugoslavija kupila avione JAT-u?
Kada vec pominjete podelu flote, to tek nije logicno jer je Srbija legalan i pravni naslednik Jugoslavije. Isto kao sto je Rusija legalan i pravni naslednik Sovjetskog Saveza.
Pedestih? Što ne dvadesetih?
Odakle vam da je Njemačka kupila avione Lufthansi?
I nitko ništa ne govori o tome da je Jugoslavija kupila avione (i neka je) nego da ih je kupila cijela država, sve republike, a nasljedila ih je samo jedna republika.
Što će reči da je srpski nacionalni prijevoznik dobio flotu od 30+ suvremenih i novih aviona. Poklon koji ne enorman. Danas bi to vrijedilo preko 3 milijarde EUR.
Potrazite na netu. Nacicete ko je kupio avione kompanijama u proslom veku. To barem nije tajna.
Ali ponovo zanemarujete da je Srbija pravni naslednik Jugoslavije. Kao takva i ima pravo na sve avione JAT-a. Hrvatska nije pravni naslednik, za razliku od Srbije. Stoga bilo kakva podela flote nije logicna, vec je logicno to sto je ostala Srbiji.
To nije nimalo logično. Tko je rekao da je Serbija pravna nasljednica Jugoslavije? Koliko ja znam pravne nasljednice Jugoslavije su svih 6 republika.
Dakle ovako:
Pravni naslednik Jugoslavije je SRJ. 2006. pravni naslednik SRJ postaje Srbija. Efektivno je Srbija pravni naslednik Jugoslavije.
Ovo kazu Ujedinjene nacije.
Koji dio vama nije bio jasan u rečenici iz sukcesije SFRJ?
Zajednička imovina bivše države je podeljena sukcesijom među državama naslednicama. JAT Airways je bio firma osnovana i registrovana u Republici Srbiji, kredite za kupovinu aviona je podizala i otplaćivala Republika Srbija. Dakle JAT nije bio zajednička firma da bi se mogao deliti. Pogledajte malo članak pa će vam biti jasnije: https://www.politika.rs/sr/clanak/145921.
Pustite me članaka iz Politike. Vi meni želite reči da je samo SR Srbija kupovala aviona, a da ostale republike i savezni sekretarijat nije sudjelovao u kupovini aviona.
Ma da, pustite tekst u kojem su detaljni podaci i verujte autoru ovog teksta na reč. Proverite ko je uzeo kredit za kupovinu DC10 aviona i kakve veze sa tim tačno ima Hrvatska, npr.
Ko im je kupio avione?
Cijela Jugoslavija, dakle svih 6 republika. A ostali su samo jednoj od tih 6 republika.
Proverite malo bolje ko je kupovao avione za JAT u vreme bivše Juvoslavije i zašto nisu bili predmet sukcesije.
A tko je kupovao?
A hoteli na Jadranu? Kome je to ostalo?
Ovisno čiji su bilo. Nije da bivši vlasnici iz drugih republika nisu zadržali svoju imovinu.
Za vašu informaciju: većina hotelskih kuća u tada “SRH” gradila je hotele vlastitim kapitalom te uz kredite poslovnih banaka.
Da, jednako tako i srpske, bosanske i druge kompanije koje tu imovinu izgubile nisu.
Kao i kompanija JAT. Primera radi, za kupovinu aviona DC 10 kompanija JAT, firma iz Beograda, je uzela kredit od američkih banki, možete naći i kojih. Voleo bih da nađete podatak koliko šunki je Gavrilović dao za kupovinu Boing-a, nisam mogao da nađem a ovo je lako proverljivo. Znam i da je Prva Petoletka iz Trstenika radila delove za Boeing ali ih nisu poklanjali već prodavali. Ne znam šta je Boeing radio sa šunkom.
Slazem se, no nije li se to u sukcesiji kompenziralo/prebilo sa ostalom imovinom, npr. JATova poslovnica na Zrinjevcu + sigurno ih je 90tih u Zagrebu i Hrvatskoj bilo jos, barem 2 do 3? Mozda nisam u pravu, no te poslovnice si je prisvojila Croatia Airlines i poslije djelomicno prodala?
Kao što rekoh, sijela ta podjela je bila jako čudna. I pobogu, zar uspoređujete vrijednost jedne poslovnice sa flotom najsuvremenijih aviona među kojima i širokotrupce?
Србија је, колико знам, правна наследница Југославије. Претпостављам да није утврђен правни основ за деобу имовине ЈАТ-а. Можда би аутор чланка могао да ово питање постави на релевантним адресама. Тек онда бисмо имали свеукупно и правнозасновано тумачење.
У супротном, постоје европски судови, па се поставља питање зашто неко ко мисли да је учињена неправда, не поднесе пријаву европском (наднационалном) суду.
Kako god to je istinski čudno. Cijela ta podjela imovine je jako čudno napravljena.
Шта Вам значи „чудно”, у овом контексту? Образложите, молим Вас, кад сте већ започели причу о сукцесији.
Ma nema veze, nepotrebna rasprava. Ne da mi se dalje raspravljati.
Da, jer je upravo ta jedna legalan i pravni naslednik.
Zašto?
Zato sto tako nalaze medjunarodno pravo. Zasto je Rusija jedini pravni naslednik Sovjetskog Saveza? Eto tako je, ma koliko se Vama to ne svidelo.
Ma tko vam je tako nešto rekao? Sukcecija jasno govori da niste u pravu. Preambula sporazuma o sukceciji jasno kaže da su novonastale republike 29. juna 2001. godine u Beču potpisale Sporazum o sukcesiji kojim su utvrđeni „osnovni principi i obaveze država naslednica (sukcesora) pri imovinskopravnoj deobi nasleđa Socijalističke federativne republike Jugoslavije (SFRJ). Dakle sukceori ili nasljednice, svih 6 republika.
A da o opremi koja je odvučena iz Hrvatske i ne govorimo. I DBV i ZAD su bili kompletno opljačkani i devastirani.
DBV i ZAD su bilo potpuno devastirani i sve je odneseno, a iz PUY i OSI je odnesena vrijedna oprema.
Ovdje govorimo o Jugoslavenskom aerotransportu. Ne o zračnim lukama.
Istina, ali to je i te kako povezano, poglavito što je dobar dio te opreme odvezao upravo JAT.
A tko je odvukao kompletnu opremu? Moja pokojna baka?
JAT, JNA, Srbija i Crna Gora.
Raspitatejte se malo bolje ko je podizao kredite za avione JAT-a.
Tko?
Iskljucivo SR Srbija.
To apsolutno nije istina.
Ako baš hoćete: znate li da su DC-10 plaćeni dobrim dijelom robnom razmjenom? I da li znate da je dobar dio te razmjene bila Gavrilovićeva šunka? I nema veze tko je dizao kredite. Za te kredite je uvijek garantirala federacija. I tu završavam jer bi nas tema o tome koje su republike najviše uplaćivale u federalni budžet i tko je donio najviše deviza odvelo u druge vode kojima ovdje nije mjesto!
A svi i te kako dobro znamo koje su republike daleko najviše uplaćivale: Hrvatska i Slovenija. Svi ostali li malo ili ništa.
Imate konkretne podatke, odnos uplata u zajedničku kasu po godinama? Ja na primer ne znam a glupo je da to tvrdite a ne napišete neke konkretne podatke. Nismo na nivou “rekla-kazala”.
Ma imam brojke, ali sam sada u Italiji pa ne mogu do njih.
80% budžeta federacije činio je novac uplaćen iz Slovenije i Hrvatske!
Bez kredibilnog navođenja izvora, ne može Vam se vjerovati, oprostite.
A, zaboravili ste reć kako je, npr. nastao TAM u Sloveniji, da ne širimo priču. Lijep pozdrav!
Kako nema veze ko je podizao kredite? Zaboga podizala SR Srbija i otplaćivala iste. Da li novcem ili robnom razmenom, svejedno. Gavrilović nije dao šunke besplatno niti Srbiji niti Daglasu. I to za koliko, čini mi se samo tri su kupljene destke a ostale su unajmljivane.
Ma odakle vam ta glupost da je samo SR Srbija otplaćivala kredite JAT-a. Dajte nemojte falsificirati povijest, pobogu.
Hajde predlog, pošaljite upite Air Serbiji, Vladama ex-YU, arhivima, Narodnim bankama ili ko bi već mogao mati podatke o tim kupovinama. Mislim da bi to bilo zanimljivo videti.
Vlede ExYU? Teškok bi se one odazvale na tako što. Narodne banke još manje.
@anon 16.05: SR Srbija nije nikada uzela niti jedan jedini dinar kredita za avione JAT-a. Svi krediti išli su isključivo na nivou federacije i išli su preko raznih stranih banaka jer u ono doba nitko normalan ne bi dao kredit nekoj od republika u tim iznosima. Ovako je federacija za to garantirala. S druge strane zbog kronične nestašice deviza išlo se u te aranžmane sa robnom razmjenom . I Gavrilović je za svoju šunku dobio bezvrijedne jugo dinare ali ne od SR Srbije nego od federacije.
Ma da koja SR Srbija, majko mila.
Gospodine Folgar, da su JAT i njegova imovina bili zajedničko vlasništvo, kako to da niti Hrvatska niti bilo koja druga država ex-Yu nisu potraživali avione i imivinu niti je to bilo predmet sukcesije? Slažete se da bi to bilo logično i očekivano? Pa pitajte vašu vladu zbog čega je to tako. A u vezi finansiranja, pa naravno da je garant bila federacija kao međunarodni subjekt. A plaćanje je išlo iz Srbije.
Kako vi znate da nisu potraživali?
Ako je tako da li je onda i deo NE Krško trebalo da pripadne Srbiji? Pa zaboga, sve se plaćalo iz iste kase?
Koliko ja znam NE Krško su isključivo financirale SR Slovenija i SR Hrvatska.
Koliko ja znam avione JAT-a je isključivo finansirala Srbija, istom logikom kao i vi. Te šunke koje pominjete za izvoz iz HR su išle preko beogradskih kompanija Genex i Inex i plaćane su kao i svi lokalni dobavljači u valuti dinar koja je bila zvanična valuta države, bila nekome bezvredna ili ne. Dajem vam predlog da ponovo pokrenete izvoz šunke i da od toga kupite Boeing-e za vašu nacionalnu kompaniju i da ostavite komšije na miru.
Uzgred pogledajte i kako je nastala kompanija Gavrilović (Krajčinović).
JAT nije isključivo financirala Srbija, to je laž.
A vi znate?
A kojim novcem je Srbija otplacivala kredite, kad nisu imali za burek? Novcem, koji je stigao iz Slovenije i Hrvatske.
Imalo se. I to ne samo za JAT već i za Aviogenex -;).