zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize

Razočaranje novosagrađenim prostorima na Aerodromu Beograd

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Aerodrom Beograd je napravio prolaz na drugom katu za dolazne putnike. Više nego hvale vrijedno obzirom da su se istim maknule kontrole na svakog gateu što je bila čista gnjavaža jer su putnici pred gateom stoječki čekali radnike po 15 i više minuta. Uz to kada jednom uđete niste mogli nazad van bez ponovne kontrole, jer je u gateovima nedostajalo WC-a a tamo ste bili i preko pola sata, u slučaju kašnjenja letova i duže, tamo nije bilo ugostiteljskih i trgovačkih objekata. Stoga je ovaj sustav daleko bolji i neusporedivo praktičniji, putnicima daleko udobniji, te aerodromu donosi bitno više prihoda. Uz to sada je prostor kompaktan, putnici mogu prolaziti i kroz prostor gateova, jer je prostor potpuno otvoren prema ukupnom prostoru, osim gateova koji služe za letove prema SAD-u a koji imaju dodatnu kontrolu putnika i koji su djelomično zatvoreni (imaju staklene pregrade koje se zatvaraju kada se radi o letovima za SAD). Sada Beograd ima sustav kakav imaju i svi drugi aerodromi. Konačno. Ovo je sada neusporedivo bolje.

Nažalost novi gateovi se ne mogu pohvaliti nekim posebnim uređenjem. Sve je vrlo sterilno i neugledno, iskreno kao da je pobjeglo iz 90-tih, a ne da je napravljeno 30 godina kasnije. Tapisoni jesu u skladu sa ostalim gateovima (plavi), podovi su ugodno smeđi, no sve ostalo je vrlo skromno, sterilno i neugledno. I broj ugostiteljskih objekata je skroman, tek jedan polugodan bar kod gatea C10, a trgovina uopće nema. Na prostoru nema ni jedne pušione već je prva tek na C3, a kako je pušenje u baru zabranjeno, ovo je vrlo nepraktično i neugodno za pušače. Nove pokretne trake su puno prekratke i razmaci između njih su puno preveliki.

No, kritika treba ići na taj novi hodnik na 2. katu. Hodnik je novoizgrađen pa se očekivalo da će biti vrhunsku uređen, topao i sa velikim staklenim površinama prema stajanci (apronu) i prema parkiralištu  tj. vanjskom dijelu terminala. No, nije tako. Prostor je vrlo sterilan i neugodan. Podovi su ugodno smeđi i to je jedina pozitivna stvar. Ono što ga čini neugodnim je manjak staklenih površina. Prama vanjskom dijelu tj. parkiralištu nema ni jednog jedinog prozora, a prema stajanci prozori su svako toliko i to vrlo rijetko. Na većini prostora morate prolaziti dugim mračnim potpuno zatvorenim i vrlo depresivnim prostorom. Uz to bočni zidovi imaju ogromne metalne grede koje idu u V-obliku što čini dojam jeftinog uređenja i ekstremno neugodnim, kao da ste u tvornici, a ne na aerodromskom terminalu. Broj reklama je vrlo malen, nepotrebno malen, a niz zidova zjapi prazan i potpuno je bijel. Na cijelom prostoru nema nikakve dekoracije. Sve u svemu istinski depresivno, neugledno i nepotrebno neugodno. Vrlo čudno za prostor koji je napravljen 2022. godine.

Dodamo li tome i činjenicu da novi prostor prokišnjava što je naprosto nevjerojatno za novosagrađeni prostor, sve skupa je prilično razočaravajuće. Zagrebački terminal je sterilan, ali spram ovog je neusporedivo bolji. Bojim se da je Vinci samo napravio nešto funkcionalno i nište više od toga. Nažalost.

317 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

S OBZIROM DA SU SVI KOMENTARI NEGATIVNI VECINOM I TAKVI KAKVI SU JA SE NEBI PONAVLJAO I GOVORIO BILO STA OSIM STO BI DAO JEDAN PREDLOG DA ME POZOVETE DA VAM KAO AKADEMSKI SLIKAR PONUDIM RESENJE KOJE BI BILO VRHUNSKO I KVALITETNO SA NASIM VRHUNSKIM I POZNATIM SLIKARIMA KOJI SU NASLIKALI SVOJA DELA POSVECENA NAJVECEM NASEM NAUCNIKU SRPSKOG POREKLA NIKOLI TESLI I U CAST NJEGOVOM LIKU I DELU KOJE BI NA NAJADEKVATNIJI NACIN OSMISLILO I ULEPSALO CEO OVAJ OBESMISLJEN AERODROMSKI PROSTOR I NJEGOVE PROLAZE I PROSTORE KOJI INACE KAO I SAM AERODROM NOSE NJEGOVO IME I PREZIME NIKOLA TESLA PA I SAMIM TIM POVODOM ODGOVARALO DA PUTNIKE DOCEKUJU I ISPRACAJU UMETNICKA DELA NASIH POZNATIH SRPSKIH SLIKARA I NJIHOVA UMETNICKA DELA POSVECENA LIKU I DELU NASEM GENIJU NAUKE NIKOLI TESLI CIJE IME I PREZIME NOSI OVAJ BEOGRADSKI AERODROM. HVALA VAM NA RAZUMEVANJU UMETNICKIH IDEJA KOJE SU UVEK BILE FUTURISTICKE I ISPRED VREMENA .PREDRAG PEDJA GAVROVIC -AKADEMSKI SLIKAR BEOGRAD

Mnogo puta dam bio u Engleskoj Aerodrom (Luton) sto puta je lepsi nas….toliko….

Izlazni gejt na Briselskom aerodromu ništa bolji od Beogradskog, dosta sličnosti u hodnicima jednog i drugog, tako da sam ponosna na novi look!

Kada je Beograd u pitanju ,sve negativno!Neka svako gleda u svoje dvoriste!Ja uvek gledam da pohvalim ,kada komentarisem.Negativno se ne izjasnjavam.Osim to ga ja u poslednje vreme samo docekujem putnike na aerodromu,nisam skoro letela avionom i mislim da necu.Kolima obilazim sve sto je do 1000 km dalje ne idem!Svima koji lete zelim miran let!

Fusheraj kao i sve u dembeliji. Lajsne su posebna priča bas kao i laminat ili sta vec.

Stvarno čudan prostor…predugo se ide kroz hodnik, kao kroz tunel. Bila bi korisna pokretna traka. Ali kod ulaska na gejt-ove je mnogo bolje nego na mnogim EU aerodroma.

Meni je samo zao sto aerodromi kad prave projekte skoro nikad ne konsultuju strucnjake, i onda to sve ovako bezvezno ispadne.
A nije da nam fale strucnjaci, eto vi ste jedan od najvecih evropskih strucnjaka u oblasti vazduhoplovstva u evropi, da su vas unajmili kao konsultanta nikad se ne bi ovakvi propusti dogodili. Ali nazalost njima je samo cilj da sto vise ustede i povecaju svoj profit

Plafoni jesu niski. Ne bi propali da su dodali 1 metar u visinu.

Vidi se iz aviona da nije dovrseno
Dodji ponovo u kontrolu dogodine i bice bolje.

Pravili ga veliki SNS “stručnjaci”, pa ništa čudno.

A sta bi ste vi tu da napravite da igrate kolo, pa to je avio stanica, putnicki terminal, nije to Versaj

Ono sto meni smeta jeste prevoz od aerodroma do centra grada, Subotica, Novi Sad, Niš to treba rešiti hitno… Veza železnica, brza pruga, metro ako bude..
A ova taxi ciganija kad uhvate strance, smucice im se Srbija to je stvarno problem

Niti do Beograda nema dobar prevoz a ako neko stigbe pisle 2230h , nema nikakav!!!!

Zašto lažeš ?

Nema prevoza posle 22:40. Tada kreće poslednji bus sa aerodroma!!!!

Tako je…a i nije još gotovo..

Потпуно се слажем са Вама Алене…споља гладац изнутра јадац!

Jel to vase misljenje ili je to definitivno tako po nekoj definiciji?

Не лупај, има аутобус 72, последњи полазак је у поноћ. 0.00

A šta je tako ? Naravno da nije gotov , a radove i projekte finansira i realizuje francuska kompanija koja je dobila koncesiju na 35g .

Nema ništa od toga. Sve loše otkad su stranci preuzeli.

À kao bilo je ok dok nisu.

Uski, mračni, metalni, klaustrofobični zagrebački aviomostovi bez makar 1 prozora, u kojima tako hodaš 100 metara su ok, a hodnik u Beogradu širok 5 metara i sa prozorima gde god ih je moglo postaviti je mračan i klaustrofobičan…

Zagrebački mostovi dugi 100 metara??? Osim toga sada bih mogao nabrojiti barem 10 aerodroma na kojima mostovi nemaju prozore. Prvi na spisku su mostovi na T1 na MUC… Ali naravno, MUC je samo palanački aerodrom jednog kompletno beznačajnog grada…

A koliko su dugački? Koliko treba vremena dok se spuštiš u cik-cak od nivoa za odlaske pa do samog aviona? 100 metara i više ima sigurno.. usko, mračno i klaustrofobično..

@anonymous 09.07: ja u životu nisam vidio aviomost koji je bio dugačak 100 metara! Čak ni na velikom aerodromima na rubnim pozicijama za wide body… I koji “cik-cak” u ZAG?

MUC ima takav airside da bi mogao dane covjek da provede tamo i da naprosto uziva.Slicne utiske imam i sa LGW.

Ви онда путујете телепортом, кад сте толико осетљиви на ентеријер једног обичног ходника на аеродрому.

Da, definitivno. Pogotovo terasa na T2 gdje imate pogled na kompletnu stajanku između T2 i satelita. Ako ste sa autom na MUC, imate par sjajnih spoterskih punktova uz obje piste. Za LGW iskreno više ne znam jer zadnji let tamo je već više od 25 godina…

Sve će biti dobro dok ne počnu ove ploče da otpadaju e onda cete videti pravi cirkus.A da je ružno o tome je glupo govoriti,užas blagi,kao da nemamo ni jednog školovanog arhitektu da napravi nešto lepo,pa ako sami ne znate prepišite od drugih.

Aerodrom i svi novosagradjeni do sada objekti su svetski !!!….Fenomenalan je ….po meni bolji samo manji ,nego u Sidneju …polukopija Dubaija , prelepo je sve i novo..!..Kao.sto verujem da ce i biti jos bolje…i lepse ..jos je sve u izgradnji

A tek SIN ili KUL… O europskim palanačkim aerodromima tipa MUC, FRA, CDG, LHR, AMS, … da i ne govorim.

Od celog aerodroma, vi izaberete ove dve slike?!

Nekvalitetna, gradnja,
manjak logike i estetike je jedna od mnogobrojnih negativnih karakteristika
onih koji danas odlučuju o svemu (pa i o Aerodromu!) u Srbiji.
Sve što rade – razvlače, preskupo je, a nekvalitetno.
Svako neka proceni zašto je tako.

Promeniće se valjda i to…

Investitor je vlasnik aerodroma a to je francuska firma Vinci, ili ako trakskribujete Vensi. Javite se njima i iznesite sve zamerke.

Ne, investitor nije vlasnik aerodroma. Vlasnik aerodroma ste vi i ja, a Vinci je samo koncesionar.

Aerodrom je ofrlje odradjen i dalje se radi, preko 3 godine! Ali se ne slazem da nam trebaju reklame… Pretrpani smo reklamama, i u redu je da ponedini zidovi nemaju reklame!

Možda da Vi, budući vrhunskim i veoma uvaženim stručnjakom, s obzirom da imate jake veze, predložite managementu te zračne luke da sredi taj prostor. To bi bilo konstruktivno. Ovako, Vaš osobni dojam u seriji tekstova o Aerodromu Nikola Tesla, i nije od koristi.
Lijep pozdrav!

Kakav je bio ./..sve indicije po meni koja sam putnica …/.verujem od prilaza pa do kraja …da ce kao i sto jeste ….biti zaista svetski AERODROM ..!…U jeku izgradnje je i dalje …ni pomol finisa!!!Odlican .JE..prelep AERODROM, UKRAS BEOGRADA…Bice SVETSKI A NAS !!!Samo juriti mane ….ja ih nisam videla !!!A o posadama od pilota i stjuardesa ….javna tajna …najlepse su i najlepsi nasi Piloti i stjuardese…

ima jos botova 🙂

Auuuu, puno bodova, puno…

Aerodrom je je dno dna, sramota za jedan grad koji ima istoriju vazduhoplovstva koju ima. Iskustvo iz meseca decembra kada su deca pitala da li je ovo jeftina Ikea? Jako lose iskustvo i los utisak po sletanju u Beograd.
Ko zeli da opravda ovo zdanje poredeci sa drugim aerodromima ima veliki problem. Ne ocekujem Singapure,Peking ili Amsterdam ali ovo je primer amaterizma. Zao mi je da to kazem za svoj grad, ali to je istina.

Мора да сте допутовали издалека, неиспавани, кад човеку није ни до чега. Не претерујте.

Ne,evo ja cu da odgovorim a nisam poslao nikada ni jedan komentar pa ni ovaj na koji ste dali odgovor.
Samo da napomenem da vas sajt pratim iz Beograda i da sam izuzetno zadovoljan kako pišete i smatram da ste vrlo objektivni pa čak i za ovaj tekst.
Samo ovde kod nas neki kao ovaj sto je pisao negativan komentar, ne seća se aerodroma iz 2011 g i Jata,kada smo imali 10 linija i 3 aviona iz 1989.
Sve je 100.000 puta bolje a da ima propusta slažem se sa vama i zato na te propuste stručni ljudi poput vas I treba da ukazuju.
Ovaj gore je malo pobrkao loncice i želeo je da napiše komentar u smislu da je sada sve mnogo lošije ali mi nemamo kratku pamet i znaju ljudi ovde kako je bilo do 2011 god.
Hvala Alene na odličnim tekstovima i puna podrška za vas rad.

Nije srpsko. Ništa više nije nacionalno u doba globalne neoliberalne ekonomije. Koliko para, toliko muzike, a novčanik drže stranci.

Ovaj gore, ah kakav odnos prema ljudima koji imaju svoje misljenje, se za rzliku od Vas dragi gospodine, seca aerodroma Beograd iz 1971 godine. Ovaj gore je igrom slucaja radio u JAT-u te bio na tom ai na mnogim drugim aerodromima u bivsoj Jugoslaviji i svetu. Ovaj gore, ima svoje vidjenje stvari i iskustvo putovanja i posete aerodromima gde su eskalatori bili napravljeni od drveta, konkretno pekinski aerodrom ‘86. Ovaj gore smatra, ako na to ima pravo, da kaze da je aerodrom u ocajnom stanju i nece biti bolje, a voleo bih. Pare su uzete i prodata je cigla. Mene ne interesuje ni Zagreb, ni sarajevo, ni Maribor. Mene interesuje sta je to sto je uradjenu u Beogradu.

Ukoliko Vi smatrate da je sve kako treba da bude, to je Vase pravo, ja smatram da su resenja na Beogradskom aerodromu losa.

Unapred se izvinjavam sto imam svoje misljenje i ono se razlikuje od vaseg.

Onaj gore,je sada napisao komentar koji stoji i naravno da svako od nas treba i mora imati svoje mišljenje. Takođe svaka dobronamerna kritika je ok.
Ali komentar da je aerodrom dno dna je sramota za onoga ko piše jer opet cu reci, izgleda 100.000x bolje najmanje od onoga što je bio.
Mozda je onaj gore radio u Jatu itd i putovao ali evo,moj prijatelj iz Usa je doveo čoveka koji je jedan od direktora u Tesli, čovek se u americi vozi avionom kao kolima.
Rekao mi je prijatelj da ga je zamolio da mu objektivno kaže kakav mu je utisak za Air Serbia i Beograd,mislim na aerodrom i čovek je doslovno rekao da izgleda vrhunski sve.
Da ima propusta ali da mu je utisak odličan.
Naravno da je sve što je gospodin Alen napisao,nesto sto je svakako tačno.
I ja delim to mišljenje.
Hodnici nisu i ne mogu biti tako monotoni.
I jos neka rešenja nisu dobra ali se mogu korigovati.
Ali gospodin Alen za razliku od onog gore nikada nije napisao da je aerodrom dno dna jer je objektivan i zato čitam sve njegove tekstove.
Upućuje kritike i pohvale,ali kako i za aerodrom Beograd,tako i za sve druge aerodrome iz regije i to je za svaku pohvalu.
Malo manje strasti, niste ni vi,tj onaj gore bas ravnodušni na tuđe mišljenje,vidim.
Srdačan pozdrav i velika podrška jos jednom iz Beograda za Alena i sve njegove stručne tekstove.

Hvala Alene i Vama na odgovorima i odličnim tekstovima.
Svakako je moralo bolje,to stoji takođe.
Puna podrška i pozdrav

👏👏👏

pa upravo je to poenta. dodjete izdaleka i hodate ruznim hodnicima (ajde da tome damo prilku da se popravi), s losom klimatizacijom – malo ima malo nema, s ogromnim redom na pasoskoj kontroli (ovo vec nije ljeto, vec govorim sredina novembra za guzvu), i onda kad izadjete s aerodroma ne znate gdje ste se nasli. pazite, i gradjevinski radovi mogu da se rade da toliko koliko se popravi utisak na putnike. a da ne govorim o vjecnom problemu s taksijima so sada vec ocigledno nije stvar organizacije vec ocigledno korupcije. ja sam da damo sansu, ali ovo nije ni prvi ni poslj aerdorom na kome sam bio dok je bio u izgradnji ili obnovi, i mogu vam reci da je ovo lose.

Šta je “dno dna” konkretno?

Apsolutno saglasna, nažalost.

Slazrm se,mogli su bolje i funkcionalnije uraditi. Bas je sterilno.
Nema stakla.nego sterilni zidovi.hodnici su klaustofobicni..Steta sto du tako uradili.

Ma većina našeg naroda putuje nisko budžetima kompanijama koje ne idu na glave aerodromu tako da ovde većina i nezna kakvi su glavi aerodromi

niko se ne zadrzava na drugom spratu, kroz njega se samo projuri nakon iskrcavanja.
slazem se da je mogao da budi bolji, ali nije smak sveta

Opet je sve što mi na Balkanu gradimo racionalnije od recimo jednog Berlin-Brandenburg…žalosno za glavni aerodrom glavnog grada SR Nemačke. Korupcija, skandal za skandalom,infrastruktura nije radila, i na kraju 10 godina bez aerodroma a 5 milijardi € poreskih obveznika bačeno u bunar…a da ne zaboravim Lufthansu koju je država spasila da bi ona dala 30.000 otkaza. Da zaključim da su aerodrom Nikola Tesla i Er Srbija odlični s obzirom na privrednu snagu države i proporcionalno mnogo bolje funkcionišu od daleko moćnijih…i nije relevantno da li hodnik ima prozore ili ne, važno je da radi…

Kroz hodnik se samo prolazi, sa zeljom da se sto pre kroz njega prodje, tako da nedostatak prozora u hodniku nije toliko bitan. Vazno je da tamo gde ljudi duze borave, restorani, gejtovi, prodavnice,…., budu prijatni za boravak.

Vi ne čitate šta vam se lepo piše.. Nema prozora prema parkiralištu zato što se ne bi videlo parkirakište, nego krov terminala 2..dakle, sa te strane novog dolaznog hodnika nema prozora zato što je iza tog zida krov aerodroma.. prozora ima samo ka stajanci sa avionima i to isto onoliko koliko ih ima na spratu ispod. Ni više, ni manje, postavljeni su prozori jedni iznad drugih.

Čoveče, pogledajte fotografiju aerodroma gde se vide novosagrađeni delovi na A strani.. Valjda možete da uradite tako prostu stvar i da već jednom prestanete da kukate zašto nema prozora prema parkiralištu.

Od A2 do C1 ima prozora, od C1 do C4 nema prozora jer nisu imali gde da ih postave-sa jedne strane je krov, a sa druge instalacije.. Mračno vam je? Šta, nema svetla na plafonu? Preterujete, ceo ovaj vaš članak je teško preterivanje, nemate šta da kritikujete pa se uhvatili prozora.

Uostalom, što toliko ne kukate o mračnim i klaustrofobičnim zagrebačkim avio-mostovima? To je tek problem, obične zatvorene metalne cevi, mnogi gore i uže od ovog Bg hodnika za koji ste se uhvatili.. Zg aviomostovi su kriminalni, dugo, zamorno hodanje cik-cak stotinu metara kroz usku mealnu cev dok se dođe do aviona..

Potpuno se slazem.

Pomislio sam u trenutku da pišete o nama, pošto je i njih država finansirala, ali ne vidim da ste izneli podatak koliko su oni ljudi oterali na najbizarnije načine. Ili koliko je radnika, u zadnjih 10 godina, iz AirSerbia otišlo u penziju.. Npr. neke takve info. A onda i da na zidu treba da stoje prozori, ako nisu katakombe i tuneli. Međutim, bio bi to trošak za one koje je ovo društvo finansirao, kako pre korone, tako i u toku korone.

pa aerodrom vam ne grade sr njemacka ili r srbija vec privatnik. da sam ja r srbija, ja bih trazio malo kontrole nad finalnim proizvodom i implementacijom radova UPRAVO jer je to reprezentativni objekat i za drzavu.

Upravo postoji kontrolor. Zove se Aerodrom Beograd, koji je kao deo ostao izvan koncesije sa zadatkom kontrole da se postupku ugovori izmedju Države Srbije i koncesionara, VINCI. Na njegovom čelu je direktor Saša Vlaisavljevic, koji je bio direktor Aerodroma pre koncesije. Znaci postoji kontrola, ali je pitanje, da li kontroliše.

Ako su vaša saznanja takva, onda svaka čast. Mada iz priloženog se nestice takav utisak..

I dobili ste odgovor da drže sve pod kontrolom ili sta god. Vas ne poznajem, ali njih odlično, pa cu dozvoliti malo sumnje u njihovu, kako vi kažete, “opako kontrolira”. Sorry.

Poštuju ugovori….

Evo ga obilazak aerdroma spolja, i iznutra.
Meni je to sasvim OK.
ŽJedino što nedostaje Beogradu jeste mini hotel za oko 120/150 ljudi putnika.
https://www.youtube.com/watch?v=7KemlHkIL6U

https://www.youtube.com/watch?v=TKGkysk0rmI&t=662s

Molim Vas da uklonite prethodni komentar nije napisan ok tj nema linkova. Ovde ima.

Evo ga obilazak aerdroma spolja, i iznutra.
Meni je to sasvim OK.
ŽJedino što nedostaje Beogradu jeste mini hotel za oko 120/150 ljudi putnika.

ja iskreno mislim i da se vansiju popusta jako puno kako hendluju gradjevinske radove. to je zaista na jako losem nivou. npr, 3 godine se gradlia laguardija i tokom cijelog procesa je bilo guzvi i zastoja i svakavih neugodnosti, ali se nigdje nikad nije gazilo po blatu i kompanije su vodile racuna da i gradjevinske zone izgledaju kako-tako prijemcivo za putnike, a na kraju je stvarno izrastao labud od ruznog paceta od aerodroma. ovo na BEG je grozno. ne kazem da je srbija amerika, ali ovo o cemu ja govorim nije pretjerano ni skupo. u vezi s izgledom aerodroma, lisabon je jedan od najruznijih aerodroma u evropi, i kad sam vidio te prepoznatljive fontove koje vansi koristi, nisam se boljem ni nadao. jedino sto su dobri da ispune te ruzne i jeftine prostore dobrim sadrzajima, pa je se eto tome nadati. a poredjenje sa zagrebom – pa sama cinjenica da su stropovi na ZAG visoki doprinosi puno. meni je ZAG skroz ok, a BEG je nazalost kao neka ludnica, s niskim tavanicama. steta.

Ако ти се не свиђа, зашто уопште долазиш у БЕГ? ЗАГ је за тебе ок…. А за нас је БЕГ.. ОК!

Nažalost, nije.

Trebali su vas pitati za savet

Ne treba nužno sumnjati da su i ovo radili kvalitetni arhitekti, problem često zna biti u investitoru koji je vjerojatno shvatio da opcija A košta x puta više od opcije B i odlučio se za preinake.

Koliko kompleksa od strane stanovnika malih balkanskih palanki, sa aerodromčićima od jedva 3 miliona putnika.. Piše se o nekim arhitektonskim čudesima, kao da je bilo koga u normalnim zemljama briga kako im izgleda aerodrom-bitno da je funkcionalno i čisto.. Aerodromi su, u većini normalnog sveta, ne računajući arapske naftaške gradove-malo bolje autobuske stanice.. Koga je briga kako aerodrom uopšte izgleda, bitno je da brzo obaviš to što imaš, i da vreme u transferu imaš gde da provedeš-a na Bg aerodromu će ugostiteljskih i drugih sadržaja biti više nego dovoljno kada se završi gradnja.

Botove ste, navodno, blokirali, ali hejtere i pljuvače, vidim, puštate da ovde leče svoje frustracije..

Nemojte, gospodo, da koristite usluge tog jadnog, zaostalog i bezveznog aerodroma.. ko vas tera, svet je veliki..

Као који? CDG? ATH? FRA? VIE (non Star), PRG, BUD, OTP…
Све су то језиви аеродроми. Београд ће бити сасвим ок и пријатан за путовање. Ја га редовно користим и сасвим је ок.

А ја не говорим из личног? Друго поредите те аеродроме са београдским који је и даље једно велико градилиште. Стварно кајготарите.

Aha a sigurno ste videli novine koje Vinci želi da implementira u Beogradu poput BAGXone sistema i drugih, meni je važnije da mi kofer stigne na vreme nego da gledam avion kroz prozor…

@anonimac 15.42: Koji grad je “mala balkanska palanka” mogli bi dugo raspravljati. Zagreb je daleko od toga – s obzirom da ste na Zagreb mislili. Osim toga nije na Balkanu. A da su aerodromi u “većini normalnog sveta, ne računajući arapske naftaške gradove-malo bolje autobuske stanice” dokazuje ne samo da pojma nemate nego da niste nosa promolili iz vaše balkanske palanke. Vaš tekst je čisto trolanje a vi ste jedan od onih frustriranih botova koji sada više ne mogu ovdje tjerati političku propagandu.

Pa nego šta su, nego bolje autobuske stanice..štancuju nove terminale, i slažu kao kocke, samo da ne bi postali prezagušeni.. boli koga uvo za estetiku.. To je aerodrom, treba da bude funkcionalan, da ima železničku vezu sa gradom, hotel, brdo ugostiteljskih sadržaja u kojima će putnici prekraćivati vreme i trošiti lovu i to je to.

To su ozbiljni gradovi, prepuni kvalitetne arhitekture i znamenitosti, oni nemaju potrebu da leče svoje komplekse praveći arhitektonska čuda od aerodroma… To rade novonastali pustinjski naftaški rajevi.. do juče bili ribarska sela, došli do love poslednjih decenija, zahvaljujući geografskoj piziciji postali tačke za presedanje, pa daj da pravimo luks aerodrome..

Da, sve ovo su balkanske palanke.. i mali, nebitni aerodromčići sa 3 miliona putnika.. prave selendre, nebitne na svetskoj mapi..Beograd i Er Srbija bar nešto pokušavaju, nisu se predali mami Luftiki na tacni, da joj budu sluge.. da nema Er Srbije vazduhoplovni portali na ovim prostorima praktično ne bi imali o čemu da pišu, jer je svuda mrtvo more..

Prema tome, gospodo, pokažite malo više poštovanja.

Kako je moguće da ne primećujete da je to samo privremeno i improvizovano rešenje?

@anonimac 00.16: vidim da ste vi botovi fakat u totalnom bedu… I još jednom: prestanite pisati o nečemu o čemu nemate pojma. Vi u životu niste aerodroma iznutra vidjeli…

Ma sta te briga, ti imas Beograd na vodi.

Zagrebački aerodrom jeste na Balkanu, beogradski nije. Toliko geografija ima da kaže, a ostale “miteleuropsko-balkanske” rasprave prepuštam tužnim ljudima.

Koliko se uči u 7,8 razredu geografije Balkan se prostire od trsta sve do Odese. Tu spadaju i Zagreb i Beograd i Bukurešt generalno svi gradovi koji se nalaze u toj granici.

Vi ste naveli granice Balkana od zapada prema istoku, ali ne od severa prema jugu a i to se uci u geografiji.

Dakle sve juznije od reke Save je Balkan a severnije srednja Evropa. Posto se ZAG nalazi juznije od reke Save a BEG severnije odgovor se sam po sebi namece.

Govorim o aerodromu a ne o gradu.

Cisto ako se nekom lepi pridev “balkanski” da se zna na koga se misli.

Ja sam govorio o gradu Zagrebu jer je “anonimac 15.12” govoreći o “balkanskoj palanci” eksplicitno mislio na grad Zagreb, a ne na aerodrom ZAG.

Nisi ti druze putovao da vidis sta su aerodromu to je problem

Bio sma na Beogradu prije 20 dana. Aerodrom je užas. Terminali u rasulu radi gradilišta. One pločice do C6 užas. Nema se gdje nešto pojest. Ovaj hodnik na 2. katu više liči na tvornicu nego aerodrom. Sve skupa jadno.

Novi terminal je daleko iza Prištine, Skopja, Splita, Zagreba, Dubrovnika, Ljubljane, a biti će čak i iza Sarajeva. Taman na razini ovog kontejnera od Podgorice.

Bože, koji hejt… ali eto, i takav užasan kontejner od Bg aerodroma imaće duplo više putnika od Zg aerodroma ove godine, a ove ostale u “regionu” i da ne pominjem.. Neko će moći iz svog grada da leti direktno za Njujork, Čikago, Peking i Šangaj, a nekome ostaje da “uživa u lepoti”..

Nadam se da će ljudi iz Vansija pročitati članak i postaviti Vam akvarijum sa ribicama u deprimirajućem hodniku.

I šokirati ribice. Budite humani.

Pa kad je prakticno jedini aerodrom u drzavi. Ostali aerodromi se svjesno guse. Kad bi svi aerodromi u Srbiniji se brojem putnika uporedili sa svim hrvatskim aerodromima ne bi bili ni za prinijeti!

Najnormalnije za kontinentalne drzave velicine Srbije u Evropi.

Daleko bogatija drzava nego Srbija.

Kako vi objasnjavate Madjarsku, Cesku i Slovacku koje su po standardu daleko brlize Srbiji nego Svajcarska? Sve one imaju isti model jednog glavnog aerodroma kao i Srbija.

Vrlo prosto. Austrija je po standardu i turizmu daleko blize Svajcarskoj nego Srbiji.

Brno prosle godine nije imao preko 500.000 putnika nego 470.000.

I Srbija ima Nis koji ima skoro 400.000 putnika. To samo pokazuje pravilo da zemlje koje su manje bogatije od Svajcarske i Austrije a nemaju more imaju jedan glavni aerodrom i jedan ili nekoliko pratecih u skoro istom rangu po broju putnika.

Sta cemo sa Madjarskom? Daleko jaca ekonomija, daleko jaci turizam, mnogo veca populacija pa opet Debrecen ima slican broj putnika kao i Nis.

Potpuno ista slika je i sa Kosicama u Slovackoj. A to su jos sve zemlje clanice EU i NATO.
Ovo pravilo ne vidi samo onaj ko nece da ga vidi.

Mislite po broju domacih putnika?

On bi ih imao kako god okrenete. Lepo je što toliko branite svoje, a i moje je i svih nas u Srbiji, ali budite realni. Toliko se čekalo da aerodrom poprimi savremeni izgled, kako u infrastrukturi, tako i u funkcionalnosti i lepoti, da se ponosis takvom gradjevinom u svojoj državi. Sta znaci lepa fasada, ili enterijer od pre 20 godina, možda i više, kratke pokretne trake, koje su pojedini aerodromi imali pre 40 godina,. Naziv aerodroma ih je trebao inspirisati da aerodrom izgleda kao space shuttle, a ne kao treće razredni aerodrom neke države. 21 Vek. Videcemo kako će zelene površine odraditi, pošto su ih masovno uništili i drveće posekli, a pričaju mi o nekoj održivosti i gajenju pčela u 4 košnice. Sve je lepo sto je novo, ali na koji nivo je to podignuto. Sve te sadržaje će te debelo plaćati, zato što je prostor, a za uzvrat dobijate prosecnost. Nista gore od prosecnost.

Fascinira Scuriceva upornost i istrajavanje da ne izgovori zvanično ime Aerdodroma Nikola Tesla, već stalno govori Aerodrom Beograd

Rista, botovi su skužili kako provocirati. Briši to!!!

Tužno i jadno. Koja prilika da se napravi novi lijep terminal upropaštena.

Tacno tako.

У периоду 27.04-08.06 Визер повећава BEG-BCN са 4 на 5 недељних летова.
Након тога линија се враћа на 4 до августа када се повећава на 7.

Београд незаустављиво корача напред!

У истом периоду Визер такође повећава BEG-BVA sa 4 на 5.
Линија се враћа на 5 када стигне 4. А321.

Оваквим растом Београд ће истински угушити Темишвар. Сама понуда ка Италији је фасцинантна. Београд који скоро па да нема дијаспору тамо ће имати 75 недељних летова а Темишвар 13.

Putuju ljudi, uživaju u životu..

Очигледно стандард није тако лош чим се толики летови продају. Уз све то трансфери чине свега 20% што је јако мало.
Србија генерише све више путника а то се види и по све већем броју чартера.

Alene, prosečna plata u decembru u 4 centralne beogradske opštine bila je oko 1.200 EUR (135.000-149.000 dinara), a odonda su javne službe dobile povišicu 12,5%… Ima se za Italiju još kako.

Abnormalno loš standard je na jugu Srbije, ali to više utiče na Aerodrom Niš.

Па? Какве то има везе? Очигледно народ има пара да путује. Објасните како то да је Луфтханса ипак повећала Београд а пребогати, турбо мега Загреб није и то још тамо шаље неки малецки CRJ.

А и објасните ми како то да Београд такав бедан и сиромашан успева одржати и ЈУ и Визер а ваш precious Загреб није успео него се ОУ распала чим се Лауда појавила. Да не спомињем што толики смањују Загреб овог лета.

…sa natprosečno velikom regionalnom raspodelom nejednakosti. A ovaj aerodrom je u najbogatijem delu zemlje.

Srbija je najbogatija zemlja u SVETU po vašim parametrima je najsiromašnija,
Ovde ima svega koliko vam duša želi svako svakom plaća ručak, piće živi se junački
U toj vašoj Evropi otac sinu neće plati ništa a najbogati percapital
Oni su tolika beda da je to njima normalno
Bogat znači imati boga u sebi dušu osećaj za sve, a ne goli interes, guli, skidaj sve što možeš da bi bio još veća beda
Života kao u Srbiji nema nigde

Pa dobro tu malo preterujete…

Srbija nije zemlja visokog standarda ali je po primanjima ispred zemalja kao sto su Makedonija, Crna Gora, Bosna, Albanija, Belorusija, Ukrajina (naravno pre rata), Moldavija, Rusija, Turska, sve zemlje Kavkaza i ne tako daleko od EU zemlje Bugarske (prosecna primanja su u Srbiji 727 EUR a u Bugarskoj 773 EUR s tim sto su prosecne bruto plate u Bugarskoj i u Srbiji skoro na istom nivou – BG = 995 EUR, RS = 982 EUR).

Dakle, daleko je to od “abnormalnog” sto pokazuje i porast traznje na linijama iz Beograda. Da nema te domace traznje (koja je do 75% kao sto je Marek potvrdio) ne bi bilo moguce otvarati sve te linije a posto traznje ima, ima i linija.

Realnost vas demantuje.

Pa da, ali je aerodrom u Beogradu, a ne “u Srbiji”. Najsiromašnijim delovima Srbije bliži su aerodromi u Skoplju i Sofiji (osim jugozapadu, njima od velikih nijedan nije blizu, a od malih je najbliže Kraljevo).

Dosta je ovo jednostavno, ne morate se inatiti, jer ostavljate utisak neke teško objašnjive ogorčenosti, posve nepotrebno.

Pomirite se, dakle: Beograđani lete.

Kao uostalom i Zagreb.

Alena, šta vi želite da kažete i čemu se čudite? Je l’ mislite da će na novim JU linijama leteti prazni avioni, da će propasti sve, da se u Srbiji gladuje? Pa većina čarter linija koje su poslednjih godina bile prepune-odsad će biti redovne linije, prodaja ide odlično.. plus neki transferni putnici, dovoljno za 2-3 puna nedeljna leta.. Srbi vole da putuju i idu avionima na more.. šta je tu vama toliko čudno? Što Aerodrom Beograd nema 1,5 miliona putnika i što Srbija nije umrla od bede?

Uopšte ne razumem tu vašu začuđenost, tj. mogu da je tumačim samo vašom ljubomorom i zavišću.. ali eto, Beograđani nikuda ne lete preko Zg aerodroma, Zagrepčana pak na Tesli ima dosta, tako da ćemo se još naslušati mnogo toga..

Nije vama i vašima toliko grozan Bg aerodrom, čim vas sve više leti preko njega… pa eto, rekoste nedavno, čak i đačke ekskurzije iz Zagreba za Kipar..

Tamo se informiraju na novinskim konferencijama Vucic-stata, kakvi eurostat i ostali bakraci.

Ukoliko su porezi u jednoj drzavi veci a u drugoj manji BDP nece govoriti o standardu stanovnistva vec o ukupnoj masi proizvedenih dobara.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_average_wage

Ovde vam je za svaku informaciju naveden lokalni izvor.

Koji deo iz moje poslednje recenice niste razumeli?

Jos jedna EU vrednost
GDP je istinit pokazatelj koliko si proizveo pa ima sta i da se podeli, kad nema, nema sta ni da se deli
Ali per capital GDP podelite sa brojem stanovnika to nema nikakog smisla
GDP drze stranci, veliki, mocni a obicnom narodu ide plata 1000Eur i to je to
Taj per capital narod nikad nece videti to je jedna statisticka mantra
Vi ste bolji samo zato sto imate vise stranaca koji to sve drze u svojim rukama a narod nema nista od toga kad se deli na njih
To ce EU doci glave, vec je i doslo sve bajno, lepo, fino statistika to kaze a svi postanari i jedu parizer, salamu i vodaju kerove, a deci nece plate coca colu
Bogato drustvo

Abnormalno lošeg standarda?! Da ne pretjerujete malo? Zašto to tako pocrtavate- Srbi nemaju ni za kruh, a kamoli da putuju zrakoplovom, tako zvuči.

Da, vidi se po JU rezultatima koja 75-80% putnika crpi iz domace traznje koja je “abnormalno” siromasna istovremeno otvarajuci ogorman broj novih linija.

Nesto vam ta matermatika ne stima.

Kad budete napravili spomenik Mareku?

Nije svuda “jako loš”, ali izgleda da vam baš ne vredi govoriti, a stvarno je jednostavno. Razlika u prosečnoj zaradi između najsiromašnije i najbogatije opštine je ogromnih – i za državu u celini katastrofalnih – 100.000 dinara (više od 800 EUR). A ta opština je jako daleko od predmetnog aerodroma. A iz najbogatije na aerodrom vozi gradski autobus 72.

Гледам и JU у мају. Недеља од 08.05 има 8 летова од којих је 7 са А320 а само један са А319.

Невероватан капацитет.

Infrastrukturu treba da gradi vlasnik, a koncesionar da upravlja. Ovako su ovi navodno silne pare uložili u rekonstrukciju, a fakture sigurno naduvane. Baš me zanima koliko je fakturisana ova šupa-hodnik sa slike, arhitektonsko rešenje kojim se valjda daje omaž prvoj zgradi aerodroma mada verujem da ni tada nisu posezali za ovako prostim rešenjima. Aerodrom koji nosi ime Nikole Tesle je morao mnogo bolje da izgleda, kad je već prilika bila tu. I ta pušionica na C3 bolje da bude zauvek zapečaćena nego da izgleda onako kako izgleda (pazite kad vam to kaže pušač). U celini, aerodrom je samo veći, a moj utisak je da nije ni bolji ni funkcionalniji. Kao i sa svim ostalim stvarima u Srbiji – propuštena prilika, a veličina će zaseniti šupljinu.

Evropljani su pokazali ipak da se ne razilikuju puno od svih nas ni sa Balkana, tako da cim su dosli u ovaj eldorado bezakonja i divlji zapad, veoma brzo su se prilagodili. Sve one stege i pravila koje ih u EU drze “finim, moralnim, demokraticnim i dobrim” su odmah popucale i Francuzi su pokazali svoje pravo lice izrabljivaca i secikesa sa kolonijalnim mentalitetom. Naravno da niko nije ocekivao da ce pare da sipaju ali bas ovakav minimum minimuma… doduse, sa druge strane mora se priznati da sam aerodrom i Srbija sigurno ne bi ni ovako nesto izgradili ne za 3 godine nego ni za 30 tako da ipak ima nekih benefita. Dolazeci hodnik i ne sluzi nicemu drugom nego samo da razdvoji putnike tako da je samo to.. hodnik pa zato i razumljivo da nema nekog sadrzaja, i na FRA dolazeci hodnik koji ide preko centralnom delu je mracan tunel..

Ono sto treba ipak istraziti je model finansiranja ove “uspesne” koncesije… sve mi se cini da je VInci od svega ulozio samo svoje ime da bi dobio ogromne kredite kod banaka gde je zaduzen.. Aeordrom Beograd i sama kompanija BA stavljena kao kolateraral. Te pare su naravno ulozili u svoju firmu VINCI construction, po ko zna kojim cenama su napravili ovaj fuseraj, verovatno dobrano naduvali fakture, onih 700 miliona eur ce biti sigurno prebaceno, tako da ce cela ova odiseja biti finansirana od strane buducih prihoda aerodroma.

Bravo na analizi. Jedino se ne mogu složiti da se bez njih ne bi mogao uraditi aerodrom u narednih 30 godina. Ako ima para za novi nacionalni stadion, verujte da bi bilo i za ovo, a i bilo je. A onda se odjedanput pojavila ideja koncesije. Državno vlasništvo, a tajna ugovora i gradnje. A država smo mi. Da nije tužno, bilo bi smešno. Ali kako nas narod kaže, a ijedna kafana se tako zove, “ima dana”.

Naravno da nema razlike, biznis je i ovde i tamo vođen profitom (neko kaže – pohlepom). Međutim, dve ključne razlike su:
– postojanje institucija koje rade svoj posao (nadzor, kontrola, inspekcija, finansijske institucije…)
– postojanje građanina (koji neće tri godine da prolazi kroz blato da bi došao do nelegalnog i preskupog taksija nego bi svaki prosečni Francuz zapalio celo naselje Surčin do sada, garantujem da bi bilo dima. Znate kako bi sve bilo sređeno za nedelju dana, kao apoteka).

Eto samo to su neke sitne razlike.

Šta Vi podrazumevate pod pojmom “sterilno i neugledno”? Pa aerodrom Zagreb je toliko sterilan da liči na bolnicu. Sve sivo, belo, metal i keramika. Nigde nikakvih boja, drveta, cveća, šarenila, reklama. Dolazni prostor sa trakama za prtljag je obična hladna i depresivna hala sa betonskim stubovima bez ikakvih ukrasa.. da, i sa vratima koja putnici moraju ručno da otvaraju, kao na garaži.. jesu li bar njih zamenili, pošto svaki supermarket ima vrata na senzor?

U poređenju sa tim, Aerodrom Beograd je pojam topline i ugodnosti..tepisi na podu (iako ih lično ne volim), podovi boje drveta, zelene i žute boje na zidovima i plafonima, metalne umetničke instalacije u liku književnika itd..

Autor pod pojmom “sterilno” očigledno podrazumeva nešto deseto, pošto je Aerodrom Beograd i ovakav i onakav, sa sumnjivim kvalitetom radova, ali sterilan sigurno nije..

Ono sto je ovde problem je cena gradjevinskog materijala! Kalkulacije su radili po straim cenama kada su i preuzimali aerodrom plus inflacija… ali ovoliku inflaciju ni oni nisu mogli predvideti, tako da mislim da će biti potkradanja na kvalitetu i na obećanom a neispunjenom

Hajde da mi svi lepo sačekamo da se završi većina građevinskih radova na BEG (i ispred i unutar zgrade) pa da vidimo da li je aerodrom funkcionalan ili ne (a sami ste konstaovali da je potrebno oko 8 minuta sa jednog kraja aerodroma do drugog što ukazuje da je aerodrom ipak funkcionalan) i kako će sve na kraju da izgleda i funkcioniše. Što se gejtova tiče ste očigledno zaboravili na izgled gejtova u Frankfurtu, Lisabonu, Moskvi, Bukureštu…sve open space ali daleko lošije od Beograda…

Terminal 1 aerodroma u Frankfurtu je katastrofa a na Terminalu 2 vam je objedinjena KD- kontrola za 4-6 gejtova. Prođete kontrolu i nema dovoljno mesta da sednete, zatim vam promene gejt i morate ponovo na KD-kontrolu (govorim o Frankfurtu Terminal2) a na kecu vam je svejedno da li je šengen ili non-šengen oprn space je mali i natrpan. Bukurešt neću ni da spominjem u dolaznom ili odlaznom delu. A kamoli Lisabon gde imate u okviru gejta stepenište i 20 stolica za sedenje putnika koji čekaju A321! Jedan od najboljih aerodroma u Evropi po svim standardima jeste Rim Fiumicino!

FRA je katastrofa! Zivim u negovom okruzenju i mogu potvrditi da je jedan od najgorih aerodroma Evrope. Izbegavam ga kad god to mogu.

Nije istina da svaki gate ima novine, mnogi delovi aerodroma (ceo Terminal 2) nema samohodne trake, Terminal 1 je sve samo ne otvoren prostor sa svim spustenim krovovima, “brzi vlak” koji ide samo do Terminala 1 a ne i do Terminala 2 i koji je evo vec 6 meseci van funkcije i gde se putnici moraju busevima maltretirati da stignu sa jednog na drugi terminal, ogromni redovi na Terminalu 2 za security gde stave 3 leta na jedan screening uredjaj (od toga je jedan A380), katastrofalni rad policijskih sluzbenika koji od 10 kucica otvore 2 a njih cetvorica sede u kucicama IZA automatske provere pasosa ne radeci apsolutno nista, uzasno veliko vreme potrebno za transfer i sta jos sve ne…

Posle takvog Frankfurta odahnem kad sletim na Beograd.

Nesporni su kapaciteti aerodroma u Frankfurtu, ali molim vas uzmite onda Dubai International kao primer velikih aerodroma a ne štrokavi Frankfurt, gde čovek ne može da se snađe. Beograd će biti sasvim pristojan i funkcionalan (i ne moraš da vadiš laptop iz torbe ili skidaš kajš na KD-kontroli kao u tom “naprednom” Frankfurtu) pogotovu sada kada se otvori odlazni deo, te pristupne saobraćajnice. Jedino što stvarno treba stalno kritikovati je nepostojanje železničke veze Aerodroma Nikola Tesla sa centrom i taksi mafija okolo…

Bolje da nisu nista dirali osim da su napravili taj centralni security na ulazu. Nebi me iznenadilo da vec sledece god kad vide da nesto ne valja, zapocnu neke velike prepravke i haos opet

Leteo sam 2x u zadnjih 15 dana iz bg i oba puta je bilo skidanje kaisa i pitanje za lap top.

Covek vam da bar 10 argumenata zasto je FRA uzasan aerodrom vas jedini odgovor je da “to nije istina”. Zaista smesno.

Jel ste ikad bili na Terminalu 2?

Sve terminale? Koliko ih to FRA ima?

FRA je smeće sto se tice konekcija. Mogu samo da placu za Amsterdamom. Letim preko 100000 milja godisnje pa mogu reci. Uostalom—Quot capita, tot sententiae.

Jedni ste od retkih, vrlo retkih.

Sama njegova funkcionalnost nema nikakve veze sa vasim emocijama prema njemu.

Covece pa taj aerodrom je katastrofa za transfere, putnici ga u sirokoj moeri izbegavaju kad god to mogu. Koliko samo vremena treba da se stigne sa Terminala 1 na Terminal 2 sad kad ne radi vozic sto ih povezuje? Znate li?

Ovoliki pad broja putnika samo pokazuje da i dalje nisu vratili radnu snagu na aerodrom i da ih ljudi izbegavaju.

Dosta sam leteo zadnjih par godina po evropi, kanadi i usa. Mnoge aerodrome sam video samo dolazak ili samo u odlasku. Da skratim. Novi beg ce biti ok sve osim arrivals, tako idiotski predugacak hodnik, bez traka. bez icega…

Očekivao sam mnogo više od ovih Vinci-jevih brljotina. Hvale se renderima a uživo sve izgleda kao istopljena Frozen torta.
Još pre par meseci sam video da ni onog parka i zelenila na parkingu neće ni biti.

Sve je istina sto je napisano. BEG aerodrom potpuni promasaj, i organizacije, i koncepta i vizuelne forme.

Nije promasaj u smislu prosirenja operacija, tehnickog resenja (outbound i inbound passengers), gate-ova itd..medjutim, na longterm, u smislu koncepta svih ukljucenih cinilaca sistema, a pre svega strucnosti zaposlenih i pitanja ground operations-a(da li se Vinci bavi time ili se ukljucuju drugi handling operatori). A da ne pricamo o kvalitetu svih facilities koje su pomenute u tekstu prethodno).

Ocena 2+. Od 5.

Siguran sam da ima mnogo kitnjastijih i boljih rešenja u svetu, ali mislim da su “depresivno” i “razočaravajuće” malo teške reči za urađeno. Naravno o ukusima ne treba raspravljati i svačiji doživljaj je subjektivan i samo njegov.

Kako depresivan, zaboga, pa ne živi se tu! A, je l’ ste posjetili Centre Georges Pompidou? Vidjeli ste taj osobeni stil koji mnogima para oči. No, postoje i suprotna mišljenja.
Prostor na zračnoj luci u Beogradu će se, dakako, dodatno oplemeniti. Imajte u vidu da se radi o aktivnom velikom gradilištu.

Očekivali ste arhitektonski state- of-the-art na ovoj zračnoj luci? Pretjerujete, doista. Pa nismo u toliko bogatoj zemlji. Sem toga, dakako ste bili na pariškom Charles de Gaullu? Ona betončina i nehuman doživljaj, pa ništa. Putnika bezbroj. E, to je najvažnije.

bogami nije citav CDG los. to je ogroman aerodrom i ako letite AF-om, nemate los utisak. ja sam samo jednom letio van AF-ovih gejtova, i to je sad sredjeno poslije otvaranja (bilo je prestrasno ranije odakle su letjele air serbia i croatia).

Cdg sam video prvi put 1994 i oni stakleni tuneli su mi bili kao iz sf filma. Znaci najbolje u tom momentu. Beg prave supercheap, kao novu mini hangar fabriku

Koliko košta arhitektonsko čudo koje ostavlja bez daha? Baš preterujete…
Valjda je bitna funkcionalnost, a vama ako toliko smeta imate izbor u okolnim zemljama, pa izvolte koristite njihove usluge jer su lepši…

Kako tendenciozan članak, prepun neistina. Gospodine, nije tačno da hodnik-galerija za dolazne putnike nema prozore. Na A strani, na kojoj ste očigledno bili, prozori se nalaze ka stajanci. Vi ste na ovim fotografijama u članku fotografisali ugao, tj. deo hodnika koji se spaja sa C stranom i taj ugao nema prozore zbog takvog građevinskog rešenja. Ostali deo A i C hodnika ima prozore, pogotovu C hodnik, koji ima otvorene staklene površine celom stranom ka budućem parku na kojem će biti izloženi muzejski avioni. Dakle, A strana dolazne galerije ima prozore ka stajanci i avionima, a C strana prozore ka parku. Nije bilo moguće da imaju prozore sa obe strane, zbog instalacija koje su morali da ugrade.

Donji nivo C hodnika, koji koriste odlazni putnici, otvoren je celom stranom i ka parku, a i ka avionima, tako da zaista ne razumem ovaj tekst i vašu očiglednu tendencioznost.

Smetaju vam V grede koje vam odaju utisak kao da ste u tvornici? A ne smetaju vam onolike cevi ispod krova zagrebačkog aerodroma? To je arhitektonski izričaj i lepota, a u Beogradu je tvornica?

Žalite se na manjak trgovina i ostalog, nedostatak reklama. Valjda ste svesni da će ti sadržaji biti u kompletnom prostoru sadašnjeg terminala 2, kada se deo zgrade koji trenutno grade bude završio, pa će ceo dosadašnji terminal 2 biti preuređen u ugostiteljske i šoping sadržaje.

Što se tiče poređenja sa zg aerodromom i neke sterilnosti, ukusi su različiti. Zg aerodrom je građen od nule i bilo bi normalno da je superiornije rešen, ali njemu mnogo nedostaje i topline i ugodnosti. Nedostaju tu i reklame i sadržaji, a najviše mu fale putnici.

Dakle, ovaj vaš tekst je toliko tendenciozan i neistinit, da ga je bilo mučno čitati..

Gospodine, pogledajte fotografiju Aerodroma Beograd koju ste Vi sami okačili u prilogu Vašeg članka od pre nekoliko dana, u kojem ste napisali da treba 8 minuta da se prođe sa kraja na kraj aerodroma.. Dakle, na toj fotografiji jasno se vidi koliko ima prozora na novom dolaznom hodniku na A strani ka stajanci (stavili su ih što je više konstrukcijski bilo moguće), a vidi se i zašto ih nema na strani ka parkingu-zato što bi u tom slučaju ti prozori gledali na sprat, tj. krov dosadašnjeg dela terminala, a koji je sada u istoj ravni sa novim dolaznim hodnikom. Uopšte, raspravljati o tome da dolazni hodnik treba da ima brdo reklama i prozore na sve strane je nepotrebno, funkcija tog hodnika je da putnici što pre siđu u transferni deo, gde će imati sve sadržaje, ili po prtljag, a ne da se zadržavaju u tom hodniku, prave gužvu i blokiraju protok ostalim putnicima.. dakle, što kraće zadržavanje.

Prema tome, dalja rasprava je bespotrebna.

A o ostalim stvarima će se moći raspravljati tek kada se završi centralna zgrada..

Vi Alene kao da nikad niste bili u usa na international arrivals. To hodnici su dugacki sterilni i nemaju bikaove reklame, jer imaju samo zadatak da sproevdu putnike do imigracije. Niti tu treba da se sta prodaje niti bilo šta . E sad ako nekad bude potrebe za complete two dual separate floors for schengen and non schengen sterile area, onda je to problem. And just to funnel passengers out of the plane to triage point what they got is plenty

👍🏿

I eto nam opet botova…

Alene, budite gospodin pa objavite ovaj komentar.. Nema ovde nikakvog botovanja, već vašeg tendencioznog pisanja. Na fotografiji u prilogu vašeg članka od pre par dana, gde ste pisali da je potrebno 8 minuta da se pređe s kraja na kraj aerodroma, vidi se fotografija Aerodroma Bg i nova galerija za dolazne putnike na A strani..Jasno se vidi da prozora na tom novom spratu ima isto onoliko koliko ih ima i na donjem spratu, prema tome prozori su postavljeni simetrično, tako da su Vaše primedbe potpuno neosnovane…

Tačno tako. Posle dolaska iz Atine, hodao sam hodnicima, i hodao i hodao, nikad kraja i osećao sam se veoma neprijatno. Jedino taj braon pod vredi, ali sve ostalo veoma novo i neprijatno. Kao u lavirintu očaja, nikad do kontrole i izlaza.

Ne pretjerujte. Prosto, različita mišljenja. Zar niste rekli da ste uspješno završili s botovima ovdje?

U vasoj demokraciji je svako suprotno misljenje botovanje.

Kad biste samo znali koliko to govori o vama…

Zato sto vas licno poznaje.

Evo ga video. ovde se vidi gdje imaju, a gdje ne prozori

To sto nema prozore je katastrofa. Zamislite ljude koji su klaustrofobicni, kakav je njihov doživljaj tog hodnika, koji nije prijatan ni čoveku bez strahova. Da ne pričam o njegovom izgledu, koji me podseca na nekadašnje potpalublje nekih brodova. Užas.

Bitno da je lepo, novo, čisto, a sad dal je metalna greda, vidi se ne vidi ajte molim vas… Mi Balkanu, niko nam ne može ugoditi samo tražimo povod za priču, kavgu a propuštamo lepi život pored nas
Kakav god taj svet bio, ovde je najlepše, kod njih je sve sivo i sterilno i mračno

Slazem se u potpunosti sa vama. Razumem da zbog svih instalacija koje su na krovu prvog sprata nije bilo moguce otvoriti staklene povrsine ka apronu, ne vidim razlog da nije vise staklenih povrsina ka parkingu/kontroli letenja. Na kraju, mnogo aerodroma ima podzemne tunele pa su svi zidovi pokriveni grafikama. Plus to sa prokisnjavam je istinski sramotno.

Sarajevski terminal B je mnogo ljepši

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!