Iznenađujuće Airbus je objavio da odmah ukida sve komercijalne cargo letove sa Belugama (A300-600ST). Airbus je radi toga osnovao i kompaniju i ideja je bila da starije Beluge transportiraju velike terete diljem planete. Ideja transporta velikih tereta sa Belugama je došla nakon smanjenja broja An-124 radi Rusko-ukrajinskog rata i potražnje za kapacitetima. Kompanija Airbus Transport International je imala pet Beluga u floti. Ova usluga je krenula prije 14 mjeseci u XI. mjesecu 2023. Usluga je krenula nakon što su Beluge dobile slobodnih kapaciteta jer je Airbus krenuo prevoziti dijelove za svoje avione sa novim A330-700L Beluga XL.
Prema pisanju medija Airbus će zatvoriti ovu specijaliziranu kompaniju za cargo letove iako se još ne znaju detalji i rokovi za isto. Kompanija ima 60 zaposlenih. Nije jasan razlog niti prekida ovih operacija, niti zatvaranja kompanije. Projekt je bio i te kako logičan i potreban planeti, stoga je istinski iznenađujuće i šokantno da ga je Airbus prekinuo i to tako naglo. Tu moraju biti neki ozbiljni razlozi za ovakvu odluku.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Airbus
Normalni poslovni potezi menadjmenta sagledani iz njihove perspektive
Ugasila se firma, verovatno će da osnuju novu. Mogu one da lete još 15ak god tako da će naći posla za njih sigurno.
Zašto bi ugasili jednu firmu da otvore drugu?
AN224 su uništili pokrenuli rat ali glavni inžinjeri nisu otišli na zapad .
Tako da nisu uspeli u tim projektima airbus a
Premala je nosivost da bi “popunio” cipele Ruslanu. Plus taj komplikovani utovar/istovar koji zahteva specifičnu opremu. Proizvodnja teških transportnih aviona je izgleda umrla sa Sovjetskim Savezom a poslednji ekser u kovčeg zabio je ovaj nesrećni rat. Svakako veliki žal za svakog ljubitelja avijacije.
Postoji tu i druga strana priče, Airbus planira širiti proizvodnju ove godine – možda će im jednostavno trebati ti avioni i osoblje.
Teško. Oni nisu stigli ni blizu proizvodnju iz 2019. kada su isto mogli ostvariti sa starom flotom Beluga. A sadašnje nove Beluge XL imaju veću nosivost i mogu prevesti više tereta.
Potreba sigurno postoji, ali da li i gde sve imas rampu za utovar tereta u ovako specifican avion. Kod svih Sovjetskih aviona teret se unosio u avion sa zemlje, a kod Beluge? Koji sve aerodromi u svetu imaju jako specificnu aparaturu za ovaj posao?
da, to je izvanredna primjedba!!
Uzeli ste mi komentar iz tastature :).
Kao sto je gospodin naveo, Beluge imaju specificnu rampu za utovar tereta sto je verovatno tesko ostvariti na raznim aerodromima. Airbusove fabrike imaju istu tako da utovar i istovar traje minutama.
A225 je cak nosio svoju rampu za utovar na svim letovima.
Nisam ja gospodin, ja sam drug radnik koji obožava avione civilne, jer su me mnogo puta odveli na posao širom sveta i na mesta na kojima nisam ni sanjao da ću ikada otići.
a radnik nije ili ne može biti gospodin? Nekako se ne mogu složiti sa vama..
Gospođa sedi u Kazandzijsko gricka kašičice, pije espreso i vozi Audi, BMW… Sve dok ja moram da radim i nebi se menjao sa njima. Ja sam drug radnik
Mislim da Beluga nije dobar avion za te stvari. On je konstruisan prvenstveno da radi posao Airubusu i njihovom specifičnom potrebom. Međutim on nije dobar za generalni cargo jer je pun ograničenja (npr. malo veći vetari, malo snega i ćao, Beluga je prizemljena, za utovai i istovar potrebna zamaljska posebna oprema koji baš aerodromi i nemaju itd)… Mislim da su skapirali da bilo koja komercijalna operacija tog tipa aviona jednostavno nije isplativa… Iako potreba za oversize cargom svakako postoji…
Sa druge strane An-124 je konstruisan da može da preturi bilo šta, bilo gde, on nije budževina poput Beluge… mislim da nema tu konkurencije…
Ma OK, ali zašto su onda ulazili u taj posao, imali trošak pokretanja kompanije i operacija, zaposlili ljude… To sve su morali znati. Diletantizam!
Pogreši čovek 🙂
Ja sam vjerovao da postoji potreba, ali očito nije bilo dovoljno interesa. Valjda ipak nema dovoljnu nosivost?!
Ja sam bio siguran da postoji potreba.
OK, nema dovoljno nosivosti, ali sigurno na planetu ima potreba za terete velikog volumena i manje nosivosti. OK, možda nema potrebe za 5 aviona koliko ih je bilo u floti, ali za 1-2 svakako ima.
Konglomerat Airbus je prevelik za ovako male poduhvate, transport im veže previše ljudi za premali profit. (Za njihove pojmove).
OK, ima i to smisla, ali zašto su to ukinuli tako ekspresno?
Nek proslijede stare Beluge antonovu, oni imaju tržište i ljude…
Šteta. Možda znaju nešto što mi još ne znamo.
Možda. Ali tako naglo? I što će sad s tim Belugama? Prizemljiti ih?
Moguće da su ustanovili da utovar i istovar tereta zahteva specijalne rampe koje aerodromi nemaju. Nadali se da će se aerodromi prilagoditi što se nije dogodilo. Sad shvataju da moraju da rade velike prepravke na (starim) avionima koje se ne isplate.
A da upitate Airbus, odgovorit će Guillaume Faury i on sigurno prati ovaj blog…
Je baš.