Iznenađujuće Iberia je suspendirala letove sa Airbusom A321XLR iz Madrida za Washington do početka III. mjeseca 2025. Linija se operirala tek mjesec dana. Ni jedan operater neće letjeti na ovoj liniji tijekom zime. I sada se postavlja pitanje zašto je suspendirana prva linija sa prvim A321XLR. Neisplativost letova sa A321XLR, nedovoljno potražnje, problemi u operiranju novog aviona? Iberia je naručila osam ovih aviona.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Iberia
Ma nije uskotrupac prilagodjen interkontinentalnim letovima.
Za takve namene ovo je premali avioncic, prima ispod 200 putnika u konfiguraciji za letove od 8 do 10 sati.
Tankovi za gorivo opterete nosivost tako da je cargo kapacitet smesan. A na interkontinentalnim letovima cargo je bitan izvor prihoda.
Trziste se razvija i pokazace da je a350 najbolja masina za interkontinentalne letove. Za manje frekventne linije moze proci a330 i tu se prica Airbusa na temu zavrsava.
Ovih aviona je naručeno preko 500. On i te kako ima svoje tržište. LCC primjerice ne trebaju cargo prostor na A321XLR.
Gradovi su Tvorci moderne države i aerodrom ima veliku ulogu u stvaranju države moderne države iz tog razloga važan je i izgled aerodroma ( na primjer Leonardo da Vinci inter kontinentalni letovi zatim povezanost s manjim avionima manjih aerodroma. Međutim Italija ima TAV 67 dnevnih linija Milano – Rim a na stazione Roma Termini je vlak Leonardo mada ni Taxi nije skup zatim terminali Rimskog aerodroma su remek djela arhitekture. Viale Del Mare, hoteli i sve slično) . Ja se nebi trebao petljati u Rim mi smo bijeli ali trebaju avione razgovaraju sa nama i slično. Rim hoće inter kontinentalne letove ( rimski aerodrom ima odličnu Ružu vjetrova, blizina mora… ) to je cilj ! Shvaćate i zapamtite hvala vam.
Kakav je ovo monolog, jeste dobro?!????
..i ja se pitam..
Alene, da li je bio članak “Koje aviokompanije još koriste A318”?
O tome smo pisali, i nedavno.
Pa koje lete?
Air France. Nekliko vlada i privatnika.
Air France će da oh izbaci
Naravno da će ih izbaciti.
Jednom CNN se uključio direktno na zračnu luku London Heathrov sletio je Dreamliner iz Hong Konga bez uzimanja goriva dakle sletio je direktno na Heathrov. Mnoge zračne luke hoće držati interkontinentalne letove a kod njih onda mijenjate mali avion, vlak , auto put i slično. ( Izvrstan primjer su Trieste i Zurcih) Dalje, komercijalno što bi to bilo? Madridski producent je igrač i jedino što istom donekle može garantirati uspjeh je profesionalnost i visoki standardi produkcije. Drugim riječima Madrid tu su vrhunske prve europske banke zatim korporacije, hoteli… Madrid mora letjeti na velike kontinente shvaćate? Dobro Zagreb pri kraju smo i hvala vam.
@anon18.29: dajte nam to prevedite na hrvatski..
Ma zadnjih 10 ovakvih komentara sam izbrisao.
Nikada, ali apsolutno nikada ne bih leteo tako daleko uskotrupnim avionom. Ni za 30% razlike u ceni (a naravno nema razlike u ceni). Neudobno je i mnogo većim avionima ići a o ovim malim ne bih ni govorio.
Naravno, pobediće ona strana koja bude imala više pristalica: kompanije sa profitom ili putnici sa makar nekim dostojanstvom.
A koja je razlika? Jednak razmak sjedala, jednaki WC-i, jednaka hrana, jednako osoblje. A to jel imam jedan ili dva prolaza mi je potpuno svejedno, tako ne koristim obadva u širokotrupcu, nego samo jedan.
Velika je razlika osjećaja prostranosti ovisno o tome da li se leti u kanti promjera 4 ili 6 metara.
Ne vidim baš nikakve razlike.
Možda uskotrupac trucka, sporije ide i piloti prave pauzu pored svake kafane usput. Nikad stići na odredište.
🙂
šta lupaš budalaštine, tih 6.7 sati vožnje uopće nije problem u takvim avionu, nije to baš mali avion, a kak je tek bilo u Concordu, sam putovo 5 sati u a320 i sve ok ako je vrijeme ok
Glupost, isti klinac, možda ti je manje ugodno u uskom avionu na letu od 6-7 sati ali sve ostalo isti klinac
@anon 15.25: vi naravno možete birati kojim ćete avionom/kompanijom letjeti. Kao netko tko je transatlantik letio sa gotovo svime što je u zadnjih 30 godina na tim linijama može naći (A330-300, A340-300, A340-600, A380, B747-400, B757-200, B767-300, B777-200, B777-300) mogu vam potvrditi da je potpuno svejedno u kojem avionu sjediš. A ja to sa mojih 190 visine mogu itekako objektivno prosuditi. Interesantno je da je moj najbrži let preko atlantika bio u smjeru istoka iz YMX za FRA upravo sa Boeingom 757-200: zboj izuzetno jakog jetstreama stigli smo za 5 sati i 25 minuta do FRA (iako smo onda morali kružiti još oko 30 minuta dok nismo smjeli sletjeti!). Obrnuto: najduži je bio GVA-JFK sa 767-300 od TWA kada smo letjeli 9 sati i 45 minuta!
Nikada nije ni letio za Washington, isključivo je letio za Boston
Bit će da Iberia nema pojma kada piše takve press metarijale.
Kad je se linija operirala, kojih mjesec dana?
Katastrofa. A ja ovde procitao da zimi svi povecavaju US rute osim
JU
Iberia je povećala letove za SAD i ima ih više čak i nakon ovih rezanja.
Nebi donosio tako brze zaključke o neisplativosti jer je avion tek počeo operirati. Ruta koju su letjeli sa XLR je bila dohvatljiva i sa A321neo i A321LR, tako da, može biti jako puno razloga za ovaj prekid. A u svakom slučaju biti će jako zanimljivo pratiti ishod.
Ne donosim zaključke, samo sam postavi tri pitanja. Ni jedno od njih nisam istakao ili naglasio.
Ali i dalje lete liniju Madrid – Boston s tim avionom!