analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Rijeka
Zračna luka Rijeka je iskreno mrtav aerodrom od samog osnivanja. U najboljoj godini 2019. Rijeka je imala 200.841 putnika. Prošle godine Rijeka je imala mizernih 145.148 putnika. Tragedija, pa to je daleko manje nego ima jedna Banja Luka, Tuzla i Niš. A Rijeka je velik grad, na razini tri spomenuta grada, ona je sveučilišni grad, grad koji organizira niz manifestacija, grad koji ima nogometnog prvaka Hrvatske, grad koji ima veliku luku, grad koji ima značajnu dijasporu i velik broj pomoraca i radnika na naftnim bušotinama. Koji svi mnogo putuju. Konačno preko ovog aerodroma dolaze i turisti, veliki su turistički centri koji gravitiraju ovom aerodromu poput Opatije, Crikvenice, Novog Vinadolskog, Lovrana, Krka, Omišlja, Malinske, Punta, Baške, Lošinja, Cresa, Raba, Rijeke… Svi ovi gradovi su imali preko 100.000 turista u 2024., a Primorsko-goranska županija je imala preko 3,2 milijuna turista sa 18,1 milijun noćenja. Ova županija je 3. u Hrvatskoj po broju turista (više imaju samo Istarska i Splitsko-dalmatinska), ima ih više nego Dubrovačka i Zadarska. Pa kako je onda Zračna luka Rijeka u tako lošem stanju, zašto ona ima samo 1/3 putnika koje imaju Baja Luka, Niš i Tuzla, te 3,5 puta manje od Pule i 11 puta manje od Zadra?
OK, Rijeka je jako blizu središnjoj Europi, stoga je ogroman broj turista koji dolaze automobilima i autobusima. I to će uvijek biti tako. No, koji je izgovor da Rijeka nema više letova za Veliku Britaniju, Irsku, Španjolsku, Belgiju, Nizozemsku, sjevernu Njemačku, Poljsku, Balticke Republike, Norvešku, Dansku, Švedsku, Finsku, južnu Italiju, Izrael? I Pula je auto-destinacija pa ima 3,5 puta više putnika.
Rijeka je prošlog ljeta imala samo 13 tjednih letova na samo 6 linija Ryanaira i to 3 leta za Wroclaw, te po 2 leta za Charleroi, Hahn, London, Stockholm i Beč. Imala je i 11 letova na 4 linije Eurowingsa i to 4 leta tjedno za Dusseldorf, 3 za Stuttgart i po 2 za Cologne i Hamburg. Trade Air je imao 5 PSO letova i to po 2 za Osijek i Split-Dubrovnik, te 1 za Zadar-Osijek. Transavia ima 3 leta za Eindhoven, Croatia 3 leta za Minhen i Air Serbia 2 leta za Beograd tjedno. Lufthansa ima po jedan tjedni let za Frankfurt i Minhen. To znači da Rijeka ima tek 39 tjednih letova na tek 17 linija. Katastrofa za jedan aerodrom tako jake turističke regije.
Ove zime Rijeka ima tek 2 tjedna leta za Minhen Croatie Airines, te po 2 tjedna PSO leta Trade Aira za Osijek i Split-Dubrovnik. Samo 6 tjednih letova (manje od jednog dnevno) na 3 linije. E ovo je tek tragedija. Za jedan tako velik grad? Pa kako mogu Banja Luka, Tuzla i Niš imati daleko više letova. Pobogu, pa čak i Osijek i Ohrid imaju više letova od toga. Da ne spominjemo strogo turistički Tivat koji zimi ima daleko više letova od Rijeke, pet puta više. Kako je to moguće?
I što bi Rijeka morala napraviti? Prvo treba lobirati da se PSO potpuno izmjeni. Da dobije dva dnevna leta za Osijek i Split radnim danom, te subotom ujutro i nedjeljom popodne. Uz to da dobije bar 3 ili više letova za Dubrovnik preko Osijeka.
Hvala bogu Rijeka je uspjela dobiti prve tri linije Wizz Aira, sve za Poljsku. Hajde, neka se više i tu nešto napravilo. I to je dobro. U budućnosti treba dobiti više letova Wizz Aira. Rijeka mora zadržati bar tri tjedna leta za Minhen zimi, i najmanje 5 tjednih letova ljeti. Uz to mora ljeti imati bar tri tjedna leta za Frankfurt. Ovo mogu letjeti Lufthansa i/ili Croatia. Rijeka mora imati i najmanje tri tjedna leta ljeti za Zurich (ok iduće godine kreće Swiss), te dva leta tjedno za Paris, Kopenhagen, Oslo, Helsinki, Rigu, Edinburgh, Manchester, Dublin, Barcelonu, Berlin, Cataniu i Tel Aviv. To znači više linija Ryanaira, Transavie, Croatie, Eurowingsa, ali i povratak airBaltica, te dovođenje Norwegiana. Uz to Rijeka se treba opako potruditi vratiti letove easyJeta koji je i više nego bitan prijevoznik, a koji letova ima za Pulu, Zadar, Split, Dubrovnik i Tivat.
Da bi ovako nešto Rijeka imala lokalna turistička zajednica mora financirati bitno više novaca, ZL Rijeka mora napraviti dobar i motivirajuć program popusta i subvencija, aerodrom se mora bitno više truditi na dovođenju linija i bolje (kvalitetnije, efikasnije) trošiti novac za prijevoznike. Do sada uprava je radila katastrofalno i tragično, posvađala se sa svima i sa lokalnom turističkom zajednicom, i sa autobusnim prijevoznicima, i sa taksistima, sa vlastitim radnicima, sa policijom, kontrolom leta… To mora odmah stati i treba konačno aerodrom raditi kako se spada.
Gdje je direktor Palalić trenutno? Eto ga na nogometnom turniru zračnih luka. Koliko djelatnika zračne luke Rijeka sudjeluje na turniru? Direktor zračne luke koji ode na turnir zračnih luka sa ekipom malonogometaša “izvana”, u kojoj nema djelatnika zračne luke.
Samo kroz to se moze sagledati i sve ostalo. Rijeka je privatna firma T. Palalića, svi resursi tvrtke su njemu na privatno korištenje, i stanje na Rijeci odgovara direktno njemu, jer nitko neće niti pomisliti doci za direktora, on hoda okolo i krivi sve druge za sve (tz, policija, kontrola leta, suvlasnici, svi su krivi), a svaki mjesec legne izuzetno visoka plaća od preko 4000 eura.
Kako to pravda? Tako da radi uz mjesto direktora i kao vatrogasac, zaštitar, u dutyju, na registraciji putnika.
A zasto to radi?
Jer je sve sposobne ljude potjerao, pa cak je i one manje sposobne ali korisne potjerao jer nisu bili poslušni.
Šta Rijeka treba napraviti? Sad više nažalost ništa.tek jednoga dana kad se ovaj odluči maknut vidjet ce se koliku je štetu počinio.a kosturi kad krenu iz ormara nece stat ispadat mjesecima.
Dali ima tko u Rijeci od odgovornih za ovakvo stanje Aerodroma i dali ima slučajno vremena procotati sve objave .
Bio bi mu zahvalan da opravda svoju plati koji mi dajemo .
Lp
Ima, no neće odgovarati.
Pa dobro.
Imali stručnjaka i koje ustanove to mogu pokrenuti .
Založno da iz Dizeldorfa npr.
Moras vozti 2 dana umjesto 2 H leta sada za blagdane
Mislim da je to Sramota za Rijeku
Puno je linija koje nedostaju Rijeci. Ali Dusseldorf nije jedna od njih. Tamo leti Eurowings.
Švicarska je otkazala jer je aerodrom na najnižem nivou usluga,po uslužnost i i po uređenju.
Sa dobrim aerodrom Rijeka i okolica bi digla svoj rejting čak i duplo.
Svi se danas služe avionima kada imaju (male vikende/raspuste)
Koja Svicarska? Swiss je u vlasnistvu LHG, a ako Lufthansa leti za Rijeku zbog cega ne bi i Swiss?
Po cemu je Rijeka na najnizem nivou usluge?
A što mislite zašto je Rijeka u tako lošem stanju?
Što je Švicarska otkazala? Švicarska kao država ne zakazuje i ne otkazuje letove.
Takvi aeodromi kakav je Rijeka otok Krk njihova budućnost su centralni aeodromi interkontinentalnih letova na primjer Zadar jako je zainteresiran Qantas AU isti traži aeodrom u ovom dijelu svijeta . Uokolo tog aviona iz Australije organizirao bi se veliki život ( manji avioni , Bus , Taxi , Vlak … ) govorim Zadar je na tom putu za Australiju i obrnuto .
Isuse vi ste stvarno ovo napisali, Qantas bi pokrenuo liniju Australija-Zadar. Majko mila!!!!!
Jednom dnevno Zadar – Sydney bice popunjeno do posljednjih mjesta sigurno Hhhh
Ma kakvi jednom dnevno. Bar tri dnevna leta. Hahahahahahahahahahaha
Ako može Tajvan-Zagreb, zašto ne Australija-Zadar?
Zato jel iz Australije ima ekstremno malo letova za Europu. Tek tri kompanije na 6 linija. Nema letova za Frankfurt, Amsterdam, Madrid, Minhen, Zurich, Kopenhagen… a di će biti za Zadar. Majko mila.
A JAL koji ne leti ni Rim, ni Milano, ni Zurich, ni Munchen je realan za Zagreb?
Zagreb je godinama imao chartere iz Japana. Jasno da JAL nema Minhen kada ga ima ANA koja je član Star Alliance. Zurich umjesto njih leti Swiss, a Rim ITA koji su partneri u Star Alliance.
U Europi ANA leti na 10 destinacija, dok JAL leti na 4 destinacije u Europi
Pa nije JAL u Staru Alene. Što njih briga gdje Star leti, njima se tržište krađe.
Nije, ANA je u Star Alliance, o njoj sam govorio.
Trebaju porezni obveznici platiti neki PSO da se leti.
Za Rijeku postoji PSO, čak tri linije i 5 tjednih letova.
Zimi?
Zimi dvije linije i 4 leta.
I Rijeka i Pula su zračne luke sa velikim mogućnostima, bogomdane teritirijalno, u turističkom i svakom smislu – a ništa od njih, katastrofa i ljeti i zimi.
Letovi i veze za Zagreb, Beograd ( radi daljnjih letova) moralu bi postojati višestruko svaki dan, povezanost sa svim obalnim i glavnim gradovima je neminovna – jer ovo ni na što ne sliči
Da imaju velike potencijale koje ne iskorištavaju.
Pokreni kompaniju i obogatit ćeš se
Inače besplatni savjeti nisu ni za guzicu obrisati
Iskreno, mislim da je i ovo puno za Rijeku
Što je puno?
Ja bi samo volio da postoji linija Rijeka Alesund ili barem Rijeka Oslo…Za vikend sam se vraćao iz Norveške i prvi let je bio u 8:55 a sletio sam u Zagreb u 19:30. I onda još 2 sata autom do Rijeke, nikad kraja…
Za Alesund nemoguće, za Oslo ja vjerujem da bi tijekom sezone linija dobro radila. Ali ne možemo mi natjerati nekog osobnom procjenom da otvori liniju.
Ma kakav Alsund, svašta.
Ma za koga Alesund? Pobogu. Pa gdje se u regiju leti iz Alesunda?
2025. godina bez ijednog leta iz i za Berlin, grad sa 4,5 milijuna stanovnika, za i iz Hannovera nikada.
Od 12.listopada do 25./26. listopada preostali letovi za Hamburg i Düsseldorf s polaskom u 20,30, a do tada postojali s polascima u ili oko 12,30 sati.
Ne putuji svi u te gradove, već i okolna, bliža i dalja, što znači dolaskom u 22,30, u 23,00 ne možeš do mnogih odredišta, znači traži hotel i plati.
Kakve so ovo poslovne odluke.
Da Berlin bi svakako morao biti kao što piše u članku.
Treba hitno promijeniti upravu. I ne samo upravu! Sve. I koncesionare!
Potpuno nesposobna ekipa.
Rijeka nije u koncesiji pa nema ni koncesionara.
Sramota.sve promjeniti.
Početi od nule sa stručnjacima koji znaju.
Ili zasaditi lrumpir.
I to je bolje nego ovo.
Sramota svakako je.
Dana 27.08.2025.g. u sezoni koja je još trajala u 17,30 sati žive duše na aerodromu, na tabli niti jedan dolazak niti odlazak više (kada je bio zadnji ne znam), samo dvije firme rent a cara radile, mi smo išli vratit auto, a na drugoj strani Malinska vrvi od turista.
Došli s autom, pa morali su kad nema letova, a mnogi nisu niti došli, dok su se neki kao mi snalazili kako su mogli, ali je pitanje da li će druge godine.
Za plakati.
I mi smo turistička zemlja.
Bila sam poč.listopada u Portugalu, zračna luka Porto i Lisabon prepune letova i ljudi.
Improvizacija kod nas u svemu u turizmu, svaka sezona ista, da se odradi.
@anon 12.21: kao prvo: 27.08. bila je jedna srijeda, dan kada je smjena turista beznačajna. Ne želim započeti diskusiju o tome, da li je tjedni ritmus subotom u sezoni dobar ili nije, ali činjenica je da je tako u istarskom i kvarnerskom turizmu. Jednako tako ne želim opet započeti diskusiju o auto turizmu, ali i to je činjenica u istarskom i kvarnerskom turizmu.
A kako bi došli ako ne autom? Jeste li pogledali malo registracije? Kladim se s vama da ih je 50% bilo iz Bavarske, 30% iz Austrije a preostalih 20% “miješano”. I kako da ljudi dolaze iz Bavarske i Austrije? Avionom? Niti su ikada išli avionom niti će ikada ići avionom. Zar vi zaista mislite da EW/DE/LH/X3 ne bi već odavno počeli letiti MUC/NUE-RJK da ima imalo interesa? Zakaj FR ukida VIE-RJK? Zbog velike potražnje i visokog yielda (pustimo na stranu rezanja iz VIE: porezali su tamo gdje najmanje zaradjuju!!!).
I vi ozbiljno usporedjujete Porto sa Rijekom? Porto koji je 2300 km od Münchena sa Rijekom koja je na 500 km od Münchena? Ili Lissabon sa skoro 2500 km?
Da, u hrvatskom turizmu ima još lufta na gore, puno toga bi se još moglo i moralo napraviti, ali od “improvizacije” je daleko.
I za vašu potpunu informaciju:
27.08. bili su slijedeći letovi (ATA i ATD):
arrivals: departures:
07.21 FR iz HHN 08.05. FR za HHN
07.31 EW iz CGN 08.27 EW za GGN
08.02 FR iz ARN 08.42 FR za ARN
09.20 A3 iz SKG 10.09 A3 za SKG
14.13 JU iz BEG 15.13 JU za BEG
14.52 EW iz HAM 16.43 EW za HAM
15.34 FR iz CLR 17.11 FR za CLR
16.27 FR iz STN 17.42 FR za STN
+ 4 GA + 6 GA
Ne, nije puno, ali nije da nije ništa..
Ma da, ali zimi ima dana kada nema ni jednog leta.
U 2 mjeseca uzmi pare i bjezi.
Logika dobrog dijela firmi.
Puno je dana kada Rijeka nema ni jedan let, i dobar dio je dana kada nema letova.
Nije Rijeka uspjela pridobiti letove Wizzaira, već ju je Wizzair sam izabrao predmnijevajući da će te tri poljske linije napuniti, mahom, poljskim turistima koji će ljetovati na Kvarneru i neposrednoj okolici. Uprava s ovim nema veze izuzev provedbe završne procedure nakon što ih je Wizzair izvijestio da planiraju uspostaviti letove. To je vrlo važno za naglasiti.
A kako to znate? Kugla, salic kave ili tarot?
zato jer na jadan aerodrom dolazi aviokompanija i kaze “mi cemo letjeti tu i tu”. aerodrom moze odbiti i izgubiti pare, ili prihvatiti i zaraditi.
To se danas jako rijetko dešava. Puno češće aerodrom mora obilaziti komapnije, lobirati, moljakati, motivirati…
Mora tuzla, osijek,maribor itd. Grad na kvarneru ne bi trebao. I to ukazuje da nekaj ne stima.
Ne, to mora i većina aerodroma na Jadranu.
Točno tako. Pored toga, zračnoj luci je vrlo teško odbiti nekog prijevoznika ukoliko je ovaj došao u skladu sa zakonskim okvirima, te gabaritima i kapacitetom zračne luke.
A što bi odbijala?
Samo sam se referirao na prethodni upis u kojem se navodi kako zračna luka može odbiti nekog prijevoznika, a ja sam samo odgovorio kako je “…vrlo teško odbiti nekog prijevoznika ukoliko je ovaj došao u skladu sa zakonskim okvirima, te gabaritima i kapacitetom zračne luke.” Nisam rekao da bi trebala odbijati.
Možda imate na umu da sam napisao, na drugom mjestu, kako bi splitska zračna luka rado odbila United… Zgrozili ste se na tu konstataciju, no ona jest istinita… Ovdje nisam aludirao da bi zračne luke trebale odbijati, već sam samo odgovorio forumašu da odbijanje baš i nije nešto što zračne luke imaju često na dnevnom redu.
Suljpa!
?
Prvi puta kada pročitam na nekom portalu da se; karikirm TZ Grada Crikvenice potrudila osigurati avio goste iz Velike Britanije a da isto nije moguće realizirati zboga bilo kakvih ograničenja na ZL Rijeka, tada ću prvi kazati da je rukovodstvo zračne luke na Krku kočničar dolazaka novih avio linija. Prvi puta kad tako nešto izađe u javnost. Kako se to do sada nije dogodilo, onda nikako ne smatram rukovodstvo aerodroma za glavne krivce malog prometa. Krivi su isključivo turistički čimbenici Kvarnera, turističke zajednice, županija…..
Izgovor da je Rijeka autodestinacija pa da zato nema letova ne drži vodu jer je struktura letova u Rijeci takva da gotovo većina aviolinija dolazi iz autocatchment area (Minhen, Stuttgart, Frankfurt, Beč, Beograd, Koln..) a da ih uopće nema iz destinacija koje su automobilom nedohvatljive.
Rijeci fali masu letova (dosta ih je i nabrojano u članku) i na aerodromu je da osigura nesmetan prihvat i otpremu aviona, a na nekom drugom je da te letove pokuša izlobirati i dovesti.
Da li je direktor ZL Rijeke dobar ili loš, da li su međuljudski odnosi na aerodomu loši, da li nedostaje radne snage…sve su to legitimna pitanja, ali za drugu temu, jer ponavljam, još nismo čuli da je osigurana neka linija koja se nije mogla realizirati isključivo zbog zračne luke na Krku.
I za kraj; Rijeka je neusporedivo manji grad od Banja Luke ili Niša. I nema toliku dijasporu vani kao spomenuti Niš, Banja Luka ili Tuzla….
Bome i nije bitno manja. I ima dijaspore, no ima pomorce i luku koju Banja Luka, Tuzla i Nis nemaju. Te jos bitnije ima 3,1 milijun turista koje ovi gradovi nemaju.
ključno je što nema ni približno toliko gastarbajtera koji uglavnom putuju kući 10 – 20 puta godišnje, a sve više biraju avio-prevoz zbog nesnošljivih gužvi na cestovnim graničnim prelazima vikendima i praznicima …
Dijaspora putuje 20 puta kuci. Je bas. 3,1 milijun turista. Jel znate koliki je to potencijal.
Gastarbajteri u pravom smislu te rijeci odu u jjemacku i rade 3-6 mjeseci u komadu i onda se vrate s parama. Oni koji su preselili van idu u svoju ex-yu zemlju uglavnom 2-5 puta godisnje. Osim onih koji ne zive 4-5 sati autom/vlakom/busom, jer je vjerojatnije da ce oni potegnuti jednom mjesecno, ako ne i cesce, ovisi i o njihovoj placi.
Bome i nije bitno manja. I ima dijaspore, no ima pomorce i luku koju Banja Luka, Tuzla i Nis nemaju. Te jos bitnije ima 3,1 milijun turista koje ovi gradovi nemaju.
—————————————————————————————————————————–
Rijeka sigurno nema potencijala za year round gasarb. linije poput Tuzle, Banja Luke ili Niša. Pomorcima unatoč.
Pomorci se ne mogu usporediti s dijasporom koja stoji iza Niša ili Tuzle. Pomorca si pokrio tako da ako ima 7pw za Munich ili Frankfurt rješeno je sve. Pomorac putuje u pravilu svaki put na drugu destinaciju širom svijeta i njemu gastarbajterska linija u Europi ne znači ništa.
Ostaje neiskorišteni potencijal mahom linija koje ste naveli u članku i vjerovatno ima dosta linija koje bi funkcionirali iz Rijeke a nalaze se u Ryanovoj ili Wizzair mreži…
Španjolska bi funkcionirala sigurno dobro jer ima dosta chartera Iberojeta po ljeti iz Madrida, Barcelone za Rijeku.
Zašto? I Rijeka ima dijasporu, velik je grad, k tome još ima i pomorce + luku koji dodatno akumuliraju putnike. A ima i nešto zimskih turista.
Kako nije bitno manja kada Niš ima stanovnika kao dve Rijeke?
Nema. Rijeka sa prigradskim naseljima ima 220.000. Niš sa prigradskim naseljima ima 250.000 stanovnika.
Ja nisam poredio Primorsko goransku županiju sa nečim, nego grad Rijeku i grad Niš.
Administrativne razlike. Bitno je koji broj putnika gravitira, a ne koliko je grad velik. Krug od 100-tinjak kilometara vam je najbitniji.
Jasno.
Nišavski okrug ima 343.950 stanovnika po popisu iz 2022. Ako tome dodamo i Pirot, Leskovac, Prokuplje… koji su svi na 50-ak kilometara od Niša, dolazimo do brojke od oko 500.000. Cela Primorsko goranska, sa oko 1.000 m2 većom površinom od Nišavskog regiona ima 266.503 stanovnika. Poenta mojih komentara je da Niš i Rijeka nisu i ne mogu biti približne veličine I to svi podaci dokazuju. Čak šta više, procene su da je Rijeka pala ispod 100.000 stanovnika zbog ogromne emigracije, koja je takođe ogromna i u Nišu.
Bože čovječe više. To su gradovi slične velikčine, Rijeka je daleko bogatija od Niša (neusporedivo), ima pomorce, luku, te turizma. Dakle mora imati više putnika od Niša.
ZL Rijeka bi trebala organizirati direktne autobuse s aerodroma prema Istri. Tako bi ZL Rijeka bila glavni generator putnika za Umag, Rovinj, Poreč itd.
Koncept gdje bi putnik iz npr. Stockholma sletio u Rijeku, odmah imao autobus za Umag. To bi turistička zajednica (da nije leglo parazita države) trebala isprezentirati aviokompanijama te turističkim agencijama u daljnjim destinacijama.
Zasto bi putnik iz Umaga letio preko Rijeke umjesto preko Pule ili Trsta?
Zato što je razlika u 15-ak minuta vožnje, a ako putnik ima jednostavniju opciju ići će jednostavnijom bez obzira na 15-ak min razlike.
Nije 15 minuta razlike.
Nije totalni nonsens ali za to TZ istre i primorsko goranske treba ozbiljno raditi. Ja bi reko da je izvedivo, ali me sa sadasnjim kadrom. Jednostavno trenutna situacija to ne dopusta.
Sa sadašnjim kadrom aerodroma i TZ ništa nije realno i neće biti pomaka nabolje.
@anon 11.25: da, fakat bi bio hit za turiste sjesti na RJK u bus i svega 3 sata kasnije se iskrcati u Umagu koji je od PUY svega sat i deset! Ma divota. Pola Skandinavije bi poludilo za tim aranžmanima!!
Nije 3 sata nego 2 sata. Nije da brže dođete sa Beauvaisa u Pariz. Mladi bi sigurno iskoristili takve opcije da imaju, a starija gospoda teže.
Po Vašem ispada da su putnici u RJK ograničeni samo na otok Krk.
Ne, ne ograničava se samo na otok Krk, ali sigurno nitko iz Umaga neće putovati preko Rijeke. Put je 2 sata, ali u sezoni zna biti i 3 sata.
Ma da.
Ljeti bi u Zürich i dnevno punili Dash bez problema. Naravno ne sa cijenama iznad 500CHF.
Ne bi dnevno, ali bi bilo letova.
jedan od velikih problema zračne luke po ljeti je prometna infrastruktura, gdje je po ljeti potrebno krenuti 5 sati prije leta na aerodrom jer se riskira da će se zapeti prije mosta i neće se stići na let, a za to u ovom trenutku nema rješenja
Koma.
Samo ce novi letovi Wizz-a doneti oko 50.000 novih putnika.
Da, cca toliko kada računamo dolazne i odlazne zrakoplovne putnike, ne dolaske gostiju… Bojim se da će taj broj biti osjetno manji jer da bi se ostvarila vaša brojka, zrakoplovi bi morali biti stalno skoro popunjeni. Neizvedivo.
Wizz ima load faktor od 92%
Da, nije to sporno kada se govori o Wizzair-ovom poslovanju općenito… Ja sam se referirao isključivo na planirane letow Wizzaira iz 3 poljska odredišta za Rijeku. Pa ne mislite valjda da ako Wizzair uspostavi negdje neku liniju da mu se automatski napuni zrakoplov na 92%?
Iskreno, jako bi volio biti dematiran, ali ponoviti ću pitanje, zar nebi Ryanair, koji već ima poljsko-riječka iskustva, prvi uzeo te linije, a ne samo ostavio si Wroclaw i to na vrlo mršav način za iduću sezonu? Odgovor se nameće sam po sebi…
Naravno da Wizz Air nema sve linije 92%. No, neke ima 100%, neke 98%, neke 95%, kao što neke ima 90%, neke 85%… Ali budite sigurni da ako linija ima ispod 80% da ju ukida. Wizz Air ne ukida previše linija.
Za to ima jaaaaako dobar razlog, Ryan je ove godine dosao u regiju sa najvišim da se tako izrazim poslanstvom, sa aerodromom ima ugovor od ranije i ne traze nista dodatno, odrzi se sastanak u Rijeci da se vidi sto bi mogli dobiti od poticaja od TZ Kvarnera i onda im direktorica TZ na to hladno servira priču da smo autodestinacija, da su hoteli srpanj i kolovoz puni te nema mjesta! Te da ce ona sa turističkim gospodarstvom razmotriti prijedlog Ryanair-a i traziti odobrenje tog “turistickog gospodarstva” ako ce prijevoznik letjeti odnosno povecati samo post i pred sezonu, umjesto sredine ljetne sezone izmedju svih ostalih izečenih gluposti tamo, bla bla…..ekipa iz Ryana se nasmije, pomalo iznervira i kaze never again…..htjeli su dodati jos neke linije ali……………treba li ista dodati ovdje?
Ako u ovom sto pisete ima i gram istine onda je hrvatska uistinu propala. I neka je. Ako je sezona toliko bukirama da dorektorica otkazuje stvari ili ne pokusava popunit zadnjih 5-10% onda stvarno.
E sad, posto hrvatska ima oko 700 hotela i tek manji dio toga se nalazi u rijeci i okolici, a svi znamo da se koristi uglavnom privatni smjestaj i tako to, vas komentar vidim kao napad na direktoricu i TZ (ne brinite, nemam milosti prema ijednom politicki postavljenom kadru i bio bi najsretniji da svi presele u nepal i zive kao koze) pa pretpostavljam da ste vi Tomislav. Ugodan dan zelim, vidimo se u lipnju!
@anon 23.12: u Hrvatskoj ima oko 1200 hotela a ne oko 700..
prihvacam argument, stvarno ih ima oko 1200. medjutim od toga je njih 500ak sa 25 soba ili manje. ekvivalent vili na steroidima 🙂 sustina komentara se ovime ne mijenja puno 🙂
I što je bilo kada ste se probudili?
OK, i?
Rijeka se mora prelomiti da dobije sezonsku bazu, 1-2 aviona, od meni mrskog wizza.
Wizz u hrvataku takoreci ne leti (sto leti, leti sitno).
E sada, Rijeka bi morala razmisliti o produzetku poste na 3200m kako bi mogla uzimati tu i tamo koji long haul iz amerike, ali to je u biti nevazno, jer dolaskom zeljeznice na krk kroz 10-15 godina zl rijeka mora biti spremna ostvariti potencijal cargo aerodroma, jer ipak je pored najbece teretne luke u hr.
Rijeka letove iz Amerike? Se vama ozbiljno pogorsalo. Pobogu pa tom aerodromu je cilj 150.000 putnika.
Cuj to, baza Wizz Aira. Ma kakav Split, Nis kli Banja Luka, Rijeka ce to dobit. Do jucer ni jedan let, sad tri linije i odmah baza. Svasta.
Ne morate odbiti komentar u prvom citanju, posto je jasno napisano, da ne moze jasnije:”… tu i tamo koji long haul iz amerike, ali to je u biti nevazno, jer dolaskom zeljeznice na krk kroz 10-15 godina zl rijeka mora biti spremna ostvariti potencijal cargo aerodroma”. U potpunosti jasno, ako rijeka kao lucki grad tezi tome razvoju, ne bi skodilo imati ozbiljnu pistu za teske teretne avione, jelda? Pa ako naleti nesto civilno, samo bonus.
Baza wizza: split je pretrpan, to otpada. Dubrovnik im je mozda preskup, to otpada. Zadar je u zamahu, dobro rade, nisu im nasusno potrebni, kao ni zagrebu koji ne zna kaj i kak bi, pa razmislja o otvaranju 50ak godina starog terminala umjesto ozbiljnije ekspanzije, a wizz je nepouzdan i jadan partner. Pula? Sto da ne? Ali zakaj onda rijeka ne bi trebala ciljati na wizz, pa prazni su, a na mediteranu, to je luksuz kakvog nema, i wizz bi tu imao odrijesene ruke kao potencijalno i neformalno ekskluzivni partner. Zasto bi se u zadru klao s ryanom kada moze u rijeci biti glavni?
Ajde da prvo Rijeka dostigne 200.000 putnika. Kakve baze i americki letovi. Pobogu
Tih 200 ce rijeka pogodit dogodine. Baza? Sto ce jednoj tuzli baza onda? Pa oni su imali jedva 4 tisuce putnika u 2011 i 2012. Al vid vraga, dodje neki lcc i evo vec 2014 cak 151 tisucu, a godinu kasnije i 260 tisuca. Zasto je baza dolazila u tako jadan i nerazvijen aerodrom?
Nis je tu do negdje 2015te tavorio na 20-30 tisuca putnika, kad ono hop! 216 125 tisuca a godinu iza 330 tisuca. To nije air serbia odradila.
Banja Luka je do 2013 bila statisticka greska, aod tada do 2018 je imala 20-36 tisuca,kad vidi 2019 150 tisuca. Garantiram vam da te putnike nije prevezla ni air serbia ni croatia ni lufthansa.
Dakle, Rijeka je u banani a sjedi na turistickom biseru pored najvece cargo luke u hrvatskoj…i stagnira? Ne moze se izboriti za valjda jedinoglcc koji nema bazu u hr?
Poanta je da je Rijeci baza potrebna, i ako cemo pogledati na gorespomenutim primjercima 3 uistinu razvijena aerodroma u odnosu na rijecki, i jedina logicna. Da je malo manje stranackih kadrova po TZ i Aerodromu i zapravo svim ostalim sluzbama, rijeka bi imala bazu odavno.
Pobogu.
Baza je potrebna i Puli pa je nema. I Splitu pa je nema (ovu Croatijinu ne racunam)
Vas clanak nosi pitanje “sto rijeka mora napraviti” tako da whataboutismi nisu vazni. Pula nema split nema, kao da je to opravdanje da i rijeka nema.
To veze s vezom nema.
Rijeka ima solidan minus u prometnoj povezanosti i zato su novi most i vlak od sustinske vaxnosti, a pomorsku transfer-lucicu je odavno trebalo napraviti.
Dalje, rijeka mora dovesti jos letova. Putem baze smusenog wizza najjednostavnije.
I rijeka svakako mora i u TZ i u aerodrom nabavit i postavit strucni kadar, a ne poltrone. Nije samo taj palalic kriv za stanje tamo, jos daleke 2010-2012 su takvu telad zaposljavali tamo, vjerujte mi na rijec, neki s faksa su radili tamo, inteligencija im nije bila na zavidnoj raxini, radne navike upitne, ali guzicarenje i tracanje vrhunsko.
Alene, jedan mali ispravak na početak teksta
Rijeka oko 106 163 stanovnika
Niš oko 182 797 stanovnika
Banja Luka oko 185 042 stanovnika
Rijeka je dosta manja od Nisa i Banja Luke ali bez obzira na sve treba i može bolje.
Ma to je zanemariva razlika. Poglavito sto je Rijeka reorganizacijom uprave izgubila velika prigradska naselja koja su defacto dio sireg grada.
U istom tom slučaju Niš ima 250000 stanovnika. Gradsko područje, zadnji popis
Eto vidite da je to skoro jednak broj stanovnika. Područje bivšeg grada Rijeka (prije nego su mu oduzeta prigradska naselja) je 221.017 stanovnika.
Rijeka je bogatija, no to nije toliko bitno koliko faktor da je takoreci pol slovenije na sat voznje, pa zagreb itd. No najveca je stavka kvarner i turisticki potencijal istog. Broj stanovnika…manje bitan.
Nemojte tako : ) :). Sad će vas napasti režimski komentatori SNSa iz zemlje ekonomskog tigra kako ste nacionalista, puni mržnje, ne vidite vlastitim ocima, kako je sve belo svetska zavera samo da se uspori ekonomija tigra.
Nek napadnu, argumentirano moze, a ovo drugo me nije ni briga.
Pa što? Ima nešto i u turističkom potencijalu. Split ima 160 000 pa ima putnika u jednom mjesecu kao svi navedeni u godinu dana.
Jasno.
Hrvatske primorske zračne luke i jesu turističke, budimo realni. Ponešto se napabirči domaćih putnika u Splitu, Dubrovnik slijedi zbog izoliranosti ili bolje reći velike udaljenosti, a sve drugo malo više od ništa.
https://www.dalmacijadanas.hr/prije-59-godina-otvorena-je-zracna-luka-split-od-piste-u-polju-do-medunarodnog-cvorista/
kako se uprava “posvađala sa svima i …sa policijom, kontrolom leta”???
Citajte clanke na zamaaero pa cete vidjeti sto je bilo. Kontroli su zakljucali prostorije i nisu ih pistali unutra.
Jedino što treba je promjeniti nadležne i dovesti ljude a ne tjerati ih na kraju sezone i reći da su višak gdje radi cca 30-ak ljudi svukupno
zaposliti novinarku!
https://www.poslovni.hr/hrvatska/croatia-airlines-povecava-temeljni-kapital-za-43-milijuna-eura-4512933
Ovo je bilo za ocekivati jos od 6og -7og mjeseca a znalo se bar 2 tjedna. I povecava croatia moj temeljni k, a ne apital za 43mil eura, nego drzava placa dugove.