zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize

Ima li smisla da Croatia leti za Srbiju

Ovakva Croatia sa ovakvom upravom nikako ne. Ona je troma, inertna, vodi se principom „još je prerano“, ona nema vizije, ona je uništila hub u Zagrebu. Croatia je letjela liniju Split-Beograd, no na istoj ju je potpuno izbacila Air Serbia. Ne čudi. Air Serbia ima proaktivnu, agilnu upravu koja ima viziju, vidi priliku i guta tržište. Oni su potpuno uništili i bitno veće igrače, pobijedili su British, Air France, Eurowings, uredno se kolju sa Wizz Airom, easyJetom, Lufthansom, Swissom, Austrianom, Aegeanom, Air Montenegrom, Pegasusom, Norwegianom…

Da Croatia ima hub u Zagrebu, koji i te kako ima potencijale, imalo bi smisla da leti 12 ili čak 14 letova tjedno za Beograd, u 2. i 4. valu. I tako se bori sa Air Serbiom te preuzima nešto beogradskih putnika. Jasno danas, kada Air Serbia leti 10 do 14 letova na ovoj liniji to je daleko teže i trebalo bi daleko više energije i novaca da se ovdje Croatia izbori za poziciju.

No, letovi na Niš, barem 3 tjedna leta u 2. valu, uz intenciju povećanja na 6 ili 7 tjednih letova bi imali i te kako smisla. Niš ima vrlo skromne konekcije na hubove, dva dana u tjednu za Beograd, isto toliko za Istanbul i isto toliko za Zurich, ali samo dva mjeseca top sezone. Tu bi veza za neki hub i te kako dobro došla.

Kad bi Croatia imala i minhub u Splitu umjesto samo baze bez konekcija i ovdje bi imalo smisla imati par letova iz Beograda i konkurirati sadašnjih 6 tjednih letova Air Serbie. Barem ljeti, zimi to baš i nema previše smisla uz 3 tjedna leta Air Serbie i uz nedostatak baze i malo letova zimi.

Da Croatia ima normalnu upravu koja zna koristiti potencijale i da postavi stvari hub u Zagrebu, imalo bi svog smisla ovog svijeta da ima i feeding letove za Podgoricu, Prištinu, Tuzlu i Lošinj, a ljeti i za Ohrid, te zimi za Brač (sada samo sezonska linija). Letovi za Split i Dubrovnik bi morali biti bar 4 leta dnevno cijele godine, za Sarajevo i Skoplje po dva dnevna leta. Linija iz Zadara bi se za noćenje trebala produžiti za Brač, a ona iz Pule za Lošinj, dok bi popodnevna rotacija u 3. valu trebala i dalje biti Zagreb-Zadar-Pula-Zagreb, a letova bi trebalo biti 14 (dva dnevno). Zimi bi za Zadar-Brač trebalo biti 5 letova i isto toliko za Pulu-Lošinj, uz dva tjedna leta Zagreb-Zadar-Pula (ukupno po 7 letova za Zadar i Pulu). Mostar bi trebao imati 6 letova tjedno sa noćenjem u Mostaru (osim subote na nedjelju). Ostale linije bi se trebale operirati najmanje tri puta tjedno, sa intencijom na 6 ili 7 letova tjedno.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Croatia Airlines

43 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Imalo bi dosta više smisla kad bi iz Zagreba pojačali Irsku i UK gde u Srbiji postoje vizna ograničenja koja te direktne letove trenutno čine slabo mogućima, a izvesne tražnje ima. Ali onda bi te putnike skinuli uglavnom Lufthanzi što OU ne želi da radi. Tako da u postojećem OU modelu i, uz dosta agilnog konkurenta, letovi za Srbiju nisu realni. Hajde da vidimo da li će se, kada i koji prevoznik još pojaviti na srpsko-hrvatskom avio tržištu… Sezonski Wizz Beograd-Pula i Beograd-Split ne zvuči suludo za koju godinu. U krajnjoj liniji, procene su da će još neko vreme naš deo Evrope rasti po većim stopama od ostatka Evrope pa da vidimo. Svakako je potrebno i da se dodatno na visokom političkom nivou rasterete odnosi i da dosadni, zajedljivi, zluradi ljudi već jednom završe u toj ropotarnici povijesti.

Još malo biće više turista iz HR za SRB nego obrnuto

Na koliko destinacija leti OU, a na koliko JU?

Crpatia airlines OU…koja lomača para poreznih obveznika… Volio bih da mi netko Kaže smisao OU i njegovog postojanja…evo neki dan u beču gledam jednosmjernu kartu za zagreb 300 faki g jebenih eura… Air srbija 98 eur.. sa presjedanjem u bg i letom za zagreb s prtljagama…OU nemože nikad biti strateški nacionalna kompanija niti je nama potrebna. Pilote raspustiti stjuardese u boredle , upravu u zatvor! Ja kažem pilote otpustit jer tamo gjde osu morrat će radit a ne 4h max i doma.. i nežele više od 4h radit… I za to imam dokaz i izjavljujem pod punom materijalnom i kaznenom odgovornošću! Korumpirani su do bola i pogoduju agenciji koja prodaje tunis i jedino oni svako ljeto imaju charter. D ase razumijemo u svijetu poslovanje normalni su ustupci i novčani poticaiji ali ovo je daleko više bezobrazno. Sve u svemu uprava u zatvor doživotni zabrana posjete,stjuardese u najeftinije bordele, pilote momentalno otpustit i avione u rezalište! Ajde pa nek sad meni stisnu kaznenu prijavu da ih vidim anonimni pa ću mu dokazat koliko netko meni na interntu može ostat anoniman. Svakako dolazim u kućnu posjetu anonimnom prijavitelju…

Iso miki. Pa ako vama ne zele prodat uslugu, jel to problem? Ima jos dosta kompanija koje zele. Nudite li vi dobru uslugu?

Sram da Vas bude …stjuardese u bordel … ta izjava već sve kaže o vama …i o znanju zrakoplovstva … koje dokaze imate da piloti ne žele vise od 4 sata raditi …

Tino, potpuno ste u krivu. Apsolutno je OU ovakva kakva je katastrofa, zato jer služi privatnim interesima pojedinaca IZ VLASTI I BLISKIH. Dobar dio trećeg kata u Buzinu koji je zajedno s onima u vlasti i oko vlasti duboko u korupciji u i oko OU, te ovakvim “poslovanjem” čini veleizdaju trebao bi ne u zatvor nego bi za njih trebalo ponovno otvoriti Goli Otok. Ali velika većina ljudi u operativi i drugim službama pošteno i profesionalno radi svoj posao, a vi ste se izjavom o stjuardesama i jeftinim bordelima, oprostite na izrazu, posrali sebi u usta, i izgubili svaki legitimitet kritizirati bilo koga i na bilo koju temu

Letovi za Losinj? Sa 900m pistom?

Mislim da niti jedan ovaj savijet u danasnjim okolnostima nema nikakvog smisla,
Kompanija koja je u extremnim minusima,nema novaca da bi se hrvala sa toliko komkurencijom na ovim linijama,
Bila joj je mozda prilika Brac beograd ,al eto ni to vise nije….
Sto se letova za srbiju tice,to nikkako trenutno niti s jednog hrvatskog aerodroma na mogu konkurirati air serbiji…svaki pokusaj bio bi gubljenje novaca,
Pogotovo na linijam gdje air serbia vec leti od6 do 14 i vise tijednih letova…

Ko kaze da Jasmin nema viziju? On je magija evropske avijacije. Oporavice kompaniju 2028 ili 2029te. Novi avioni, veliki rast. Jasmin je svestan maksimuma i ozbiljno se bori sa Rayanom.

Pa nije navedeni birao nove rute Bukurešt, Tirana, Milano… u konačnici je odobrio ali me interesira genijalac koji je to predložio i na osnovu čega

Sa ovakvim cenama Croatia nema šta da traži u Nišu. Sofija je na samo 2 sata od NIša sa pregršt linija po povoljnim cenama.

Za njih su sve linije neprofitabilne. Ako nije istina, zašto ih država ( mi) svake godine spašava ? Nesposobni su, mijenjati upravu. Aerodrom Pula … posebna priča. Namjera im je uništiti ga do kraja. Da nema stranih prijevoznika bila bi tuga i žalost.

Kako se zove kada pokušavate isti proces i očekujete drugačije rezultate?

Sve ovo sto ste napisali ima itekao smisla i sto je najvaznije ne iziskuje neki ogroman rad i trud. Samo realno sagledati stanje,dodati neke linije, a postojece prilagoditi realnim potrebama putnika. Jer ako ima letova bice i putnika!!!

OU bi mogla leteti iz obalskih aerodroma ka BEG, sezonski a iz SPU i možda PUY cele godine.
Većina putnika ja iz Srbije što znači da OU bi trebalo prodavati karte na srpskom tržištu prvenstveno. To može biti poteškoća ali OU može tu da iskoristi pripadnost Star Alliance i bliskost sa LHG da koristi njihove komercijalne mreže za promociju i prodaju tih linija.
Ali po zadnjim izjavama srpskog vrha, aerodrom Beograd nije lako dostupan….

nema dovoljno putnika iz obalskih aerodroma za Beg ili Nis i obrnuto za Croatijine avione.

Ima AirSerbia. Al oni lete za/iz HUB sa mogucnoscu daljnjeg presjedanja. Uz cjenovnu politiku Croatije i velicinu aviona tu za njih kruha nema da lete iz Beograda prema obali.

Provala je i nije uspijela

PUY-BEG би могли да возе јер Ер Србија има доста летова ван таласа што значи да има пуно локалних путника.
Овако сем те линије за Београд само Приштина има смисла, Ниш и не толико.

Подогорица није у Србији тако да њу нема много смисла спомињати.
Као што сам написао, Београд има смисла из Пуле а Приштина може и из Загреба али је проблем што мало шта имају да понуде из Загреба.

Dvije teme u jednoj.
No, Croatia nema smisla letjeti za Srbiju jer:
1. Za Beg ima prevelike avione
2. Osim Zagreb-Nis sve ostalo je point to point let.
3. Minihub u Splitu je pushing it kad ni u Zagrebu nema hub. No s obzirom na Broj letova za Split uistinu je bezveze da nema nekih ozbiljnijih opcija za presjedanje osim iz nekog drugog grada za Zagreb.
4. Svakako Croatia mora znati svoje trziste i napraviti “swot” analizu bar na nivou studenta prve godine jer ovo je tuzno.
5. Koje konekcije moze Croatia ponuditi a koke AirSerbia nema? I po kojim cijenama?
Dalje, nevezano za Srbiju:
Fedi g letovi za sve navedene destinacije (pa i Tuzlu) prema nekom zagrebackom hubu su istinski upitni jer iako bi imalo svog smisla ovoga svijeta, jednostavno nema aviona za to, a hub je premali da se nesto nabavi.
Kada bude 15 220 u floti, trebati ce bar jos 2-3 atr 42/72 da bi se nekako smanjili gubitci, no Losinj i Tuzla ce i to tesko puniti. Bez toga da Croatia ne ostavi bar 12 od 15 aviona da noce u feeding aerodromima mozemo zaboraviti na hub.
A da ima po 2 long haul linije, definitivno za USA i neku azijsku destinaciju, onda bi mozda ovo imalo smisla.

1. Leti, ali smanjuje. I iskreno se nadam da ce ih vratiti. Koliko god ne volim letjeti u turbooropu draze mi je kolokvijalno za pol sata biti u Becu ili Splitu ili Sarajevu nego se truckati po cestama.
2. Da ima.. al nema. I s ovom flotom ce biti tesko.
Treba traziti svoje prednosti na najjace. Taman da izmjesti recimo drugi val (ili pola) iz Zagreba u Split samo u sezoni to bi bilo nesto. Je li izvedivo? Nemam pojma, uz dosta racunanja i planiranja imao bi bolji odgovor na ovo, no nismo placeni za to, jel 🙂 ali oni u Croatiji jesu, pa nek se bakcu malo sa time.
5. Zasad. Tko kaze da AirSerbia nece i to uvesti? I opet, cijene. Jasno je da cim je hub jaci i konkurentniji, kompanija moze ponuditi i bolje cijene. Tocka 2.
I tako dolazimo do tocke gdje zapravo samo veca investicija u long haul spasava ovakvu flotu u ovako sezonalnoj turistickoj drzavi.

a znam…

Ništa drugo ne reći nego to je OU.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!