zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz svijeta

Preliminarni izvještaj o udesu Delte Connectiona

Transportation Safety Board of Canada (TSB) je izdao preliminarni izveštaj o  udesu Endeavor Air (Delta Connection) CRJ900LR let EDV4819 u Torontu. Iz izveštaja  se može zaključiti da je uzrok prevrtanja nastao usled takozvanog tvrdog sletanja, udar prilikom sletanja iznad dizajniranog maksimuma aviona. To  je dovelo do pucanja ručke (side stay) desnog stajnog trapa, kolapsa zbog uvlačenja istog sto je prouzrokovalo lom, odvajanje krila i samo prevrtanje.

Prilaz ka pisti je bio stabilan i brzina prilagođena vremenskim uslovima sve do zadnjih 14 sekundi leta i visine 153 fita iznad zemlje kada je pilot smanjio potisak motora na 43%.  Na 50 fita iznad piste (zebra) brzina poniranja se popela na 1114 feet per minute (fpm) za razliku od  14 sekundi pre toga kada je bila 672 fpm.  Sekundu kasnije, 2,6 sekundi pre doticanja piste, proximity warning (EGPWS) se oglasio sa upozorenjem “Sink Rate”. U trenutku doticanja piste  vertikalni udar bio je 3g sto je od prilike brzina poniranja od 1098 fpm. Avion je bio nagnut za 7,1 stepen udesno sto je prouzrokovalo sletanje na desni stajni trap prvo.

Iz izveštaja se vidi da povlačenja aviona pre doticanja piste da bi se smanjila brzina sletanja (flare) nije bilo jer je napadni ugao bio samo 1 stepen. Endeavor-ov standard je da  se flare radi na visini od 30-20 ft iznad zemlje (AGL) u cilju da se smanji brzina poniranja sa uglom od 3-8 stepeni. Sletanje od 600fpm prilikom doticanja piste se smatra tvrdim prema  kompanijskim standardima, a sam stajni trap je certifikovan do 720 fpm.

Kapetan aviona je bio pilot monitoring, dok je kopilot bio pilot flying. U trenutku udesa Kapetan je imao 3570 sati naleta od čega 764 na tipu, dok je kopilot imao 1422,3 sata naleta od čega je 418 sati na tipu. U zadnjih 30 dana kopilot je imao tri rotacije na CYYZ-u. Dosada nisu pronađeni nikakvi tehnički problemi na  avionu i ispitivanje svih ključnih komponenti se nastavlja.

dopisik: Zoran Cvetković (Toronto)

5 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

mORALO JE OVDE JOŠ NEŠTO BITI. NEMOGUĆE DA JE SMAO OVO. BILO JE TU DODATNIH ZAKAZIVANJA

Zato je ovo preliminarni izvestaj. Sve kljucne komponente bice ispitane.

Ocigledno je bio Hard landing , ali po parametrima ne toliko hard da odvali MLG (strajni trap). Negde je nesto dodatno zakazalo i uz hard landing , sve otislo sto bi rekli naopako…bukvalno naglavačke.

Stajni trap je dizajniran za maksimum 2.5 G, oni su udarili sa 3G i jednim tockom. U izvestaju nije napisano da li je bilo i bocnog udara jer imate jaku crosswind komponentu sa udarima, avion najverovatnije nije bio poravnat sto je verovatno polomilo ruku koja drzi tocak zabravljenim i uzrokovalo kolaps tocka da se vrati u bay.

Moramo sacekati glavni izvestaj, ali na levom sedistu imate kapetana koji je instruktor na simulatoru i retko leti, pilot flying sa manje of 1500 sati naleta, gusting crosswind sa blowing snow i pistu koja deluje uzano zbog konstantnog nanosa snega.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!