Kada se 26.3. Zagreb otvori za Schengen sadašnja business loža će primati i putnika za domaće letove (Split, Dubrovnik, Zadar, Pula, Brač i Osijek). Ovo nije mala brojka putnika i ovdje i te kako putuju poslovnjaci, poglavito za Split i Dubrovnik. Ovi putnici do sada nisu mogli koristiti poslovnu ložu.
Nažalost isto znači da putnici 15 dnevnih letova nonschengena neće više moći koristiti poslovnu ložu cijelo vrijeme puta. Oni će me moći koristiti kao i do sada, ali će morati iz nje otići ranije kako bi prošli policijsku i carinsku kontrolu o potom otići do gatea. Ovo se može riješiti prioritetnim prolaskom kroz policijsku kontrolu za ovakve putnike. Tada govorimo o tek par minuta više.
Zagreb nema uslugu prijevoza najviših putnika prve klase luksuznim automobilima. OK, budimo realno ovih putnika i ovako i onako nema mnogo u Zagrebu, a i gateovi su jako blizu business loži pa bi prijevoz limuzinama bio istinski kontraproduktivan. No, kada se radi o prijevozu do aviona koji su pozicionirani na zapadnoj stajanci do koje ima vožnje par minuta, Zagreb bi morao više koristiti VIP autobus koji posjeduje. Ovaj autobus ima desetak VIP fotelja i trebao bi paralelno sa normalnim autobusom prevoziti putnike business klase, bitno udobnije, uz pozicioniranje na prednja vrata aviona.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: MZL Zagreb
OFF
AGP-ZAG 27.02. Airbus 320
Full booked
Bravo za OU ni jedne linije prema Španjolskoj ili Portugalu.
A to vas čudi?
Pa iskreno vise i ne ,ali postoji žal da imamo kompaniju da imamo putnike i onda mora FR uzimati novce.
Ali mi nije jasno da i nakon dolaska FR u ZAG i dalje se ne potrude i ne otvore pa bar jednu ili dvije linije prema Španjolskoj (Valencia,Sevilla) ili prema Portugalu (Porto)
Ma kod Croatie nije ništa jasno. Ode TAP, a oni ne obnove liniju za Lisabon? OMG!
Zagreb je jednom riječju odličan projekt.
A da?
Ne deluje baš tako
Pa i ne
Super to me jako veseli. Kad putujem FRA-ZAD preko ZAG moci cu kao Senator cekat u Loungeu.
Super
Isto će se dogoditi i u Splitu. I tamo će domaći putnici moći koristiti business ložu.
Razumljivo. I na svim ostalim aerodromima u Hrvatskoj.
јесте ли добили службену информацију од мзлз-а или примецласса или сте написали на основи коментара читатеља на другој теми? ок, иако не видим додуше зашто би оператер лоунгеа затворио приступ за не-шенген путнике, волио бих ипак да је то и службена информација
Ne piše u članku da će se zatvoriti za nonschengen, samo morat će u ložu prije nego prođu kontrolu putovnica. MZL Zagreb će istime morati napraviti prioriti prolaz za putnike iz business lože.
податак да ће нон-шенген путници моћ користит лоунге сте добили службено од мзлз-а или оператера лоунгеа или вам је то пало напамет да напишете због коментара читатеља на другом посту? то је било питање, нисам ништа тврдио у вези чланка. МЗЛЗ теоретски неће ништа морати иако би било лијепо због путника, макар поставит екран с процијењеним временом чекања на контроли
Pobogu pa moći će ga koristiti. Svi putnici mogu u nonschengen zonu i nakon nekog vremena odu do schengen zone i prođu policijsku kontrolu.
ок, значи није службено. Тренутно домаћи путници немају приступ лоунгеу чак ни ако се некако затекну иза контроле путовница што се мени на пр. једном десило, након провјере боардинг пасса нисам могао ући. Зато сам вас питао јели инфо службена или вам је читатељ дао идеју за чланак
Kako se domaći putnici mogu zateći iza kontrole putovnica?
To je standardno. Tako je na primjer na LIN, na LPA i na LIS.
Nisam znao da je tamo tako. OK LIN gotovo da i nema letova za nonscehngen.
Ide po deset letova dnevno za London. British Airways, CityFlyer, ITA, easyJet. Ide i Dublin.
To je jako malo.
Dajte malo proguglajte prije nego pišete komentare. London je destinacija broj 1 iz LIN.
Ali je svejedno ukupan broj nonshengena jako malen. Jako malen, minijaturan postotak u ukupnom broju letova iz LIN.
Kako može biti minijaturan ako London ima najviše putnika od svih destinacija iz LIN?
Nema. Milano LIN-Rim je 13 polazaka dnevno. A što je sa svim ostalim linijama. Samo ITA ima 28 linija u nonshengenu. Još 23 linilje imaju ostali prijevoznici.
Mislim da VIP bus angažuje kompanija od aerodroma ako želi, ne verujem da ga oni samoinicijativno šalju po VIP putnike. A i ako ima 10 biznis putnika pa valjda je taj let na mostu, a ne na bus gejtu.
Da VIP autobus sam ja masu puta angažirao za VIP osobe kako na business jetovima, kako na redovnim linijama. Te osobe su uvijek išle preko VIP terminala.
Nije baš tako. Niz aviona posebno onih koji nisu Star Alliance se u top sezoni su parkirani na zapadnoj stajanci.
Mislio sam da vam nije bitno kako će izgledati terminal nakon uvođenja Schengena… a vi onda izbacite 2 članka o tome u par dana.
A tako je ispalo.
zagrebacki lounge je meni savrsen jer vec godinama ima u ponudi posve solidan burek. to nema nigdje vise na balkanu, nema ni bosanskog bureka na SJJ, niti srbijanskog na BEG. mali fun fact 🙂
Bogami burek na MZL Zagreb je respect. Jako fino.
хахаха истина и драго ми је да имам истомишљеника. Лоунге сам по себи ми није нешто, просјек рекао бих али бурек га диже и увијек му се веселим
A da? U kojem dućanu?
Burek se prodaje u kafićima i restoranima na MZL Zagreb, a ima ga i u business loži.
Apsolutno niti jednom u loži u Zagrebu nisam vidio burek.
Ja jesam.
Kada?
Kada sam bio u loži. Nekoliko puta.
Burek se nalazi blizu hladnjaka s pićem (sokovi,voda,jogurt,voće). Mene ovako na prvu podsjeća na Mlinarov burek, al ne znam čiji je.
Meni najbolji dio loungea je juha, jest da je juha “praskasta”, tj.napravljena je iz vrećice Al je dobro za okrjepu i da se pojede nešto sa žlicom.
Meni osobno je dobar lounge za njegovu veličinu (broj gostiju). Od korone nisam vidio gužvu unutra, možda sat vremena prije QR/TK leta tako da se to mora uzeti u obzir prilikom procjene. Pogotovo što proširuju ponudu, prije par mjeseci sam jeo i zagrebački i rizu u popodnevnom terminu, Al ne znam je li to dio standardne ponude (nisam više išao u tom terminu) ili je to nešto vanredno bilo.
I ja kad sam bio u business loži nije bila gužva.
ја сам га увијек нашао кад сам био у лоунгеу