Tehnika Croatie Airlines trenutno radi na dva aviona izvan kuće, na Airbusevima Condora i Trade Aira, te na jednom svom Dash 8-400. Dočim su na servisu tri aviona i sva tri hangara su popunjena.
dopisnik: Dubravko Kužnik (Sisak), foto: Dubravko Kužnik
Od sredine X mjeseca do kraja IV mjeseca su uvijek sva tri hangara puna – što CTN flotom, što “stranim” avionima.
Btw, da se osvrnem na pitanje jednog citatelja “ima li zarade da se razvije CTN Tehnika” – naravno da ima, ali onda bi se dogodilo ono što se dogodilo Adriji – letački dio umire, a tehnika živi —> ovako imaju kravu za pomusti – kada treba snimiti promo-video za rimtimtagidim i ŠČ, onda dođu u tehniku da se od mehaničara radi klauna, a kad treba dati novce, onda se prvo daje gubitaškom dijelu firme, a tek onda mehaničarima. U hangarima su “novi” stolci oni koji su u Buzinu stari i to se doveze u hangare kad Buzin dobije nove.
Da stavite Jasmina Bajića na sredinu izmedju tri hangara i kažete mu da ga trebaju u H2, ne bi znao u koji hangar treba ići. Toliko mu je do tehnike stalo.
Strašno.
znam da je managemnet Croatia-e los, ali da su imalo sposobniji, bil i mogli razviti Croatia Tehnika u nesto tipa Lufthansa Technika, da servisiraju avione drugima tipa A19 i A320 te A220, ima li tu zarade?
I te kako bi. Tri hangara. Mogli bi raditi u tri smjene, bar u dvije (sada rade u jednoj smjeni), 7 dana u tjednu. Dakle mogli bi servisirati tri puta više aviona nego danas.
Kako? Da svake smene menjaju avion u hangaru? Kajgot. Na 3 hangara (svaki velicine jednog A320 aviona) mogu raditi do 3 aviona istovremeno.
Tako što bi se onda avioni servisirali kraće. I bili bi brže gotovi.
Da to obicno tako ide… Jer delovi za avione su dostupni na izvolte i uopste se ne cekaju danima i sedmicama…
Nebitno mantenance radi, kako-tako ali ipak radi. Sve je stvar sposobnosti, naručivanja na vrijeme…
Pomalo, ugazili ste u nepoznato.
Upravo Lufthansa Technik u Hamburgu radi na nacin da ista ekipa radi isti avion od početka do kraja.
Nisma ja ništa ugazio. Ja imam dopisnike koji su najviši stručnjaci u tehnici. Najviši!
Kako mi je objašnjeno na avionu rade dvije ekipe: prva ujutro, druga popodne. Svaka radi svoj dio posla koji je neovisan jedan o drugome.
Vidite i ja gazim 28 godinu rada u LHTechnik trenutno Hamburg i isto prilicno sigurno mislim da nesto malo znam. Ne preko dopisnika vec iz svog iskustva
Naš dopisnik je jedan od najvećih stručnaka u tehnici, koji je radio diljem Europe.
Molim vas…..malo razuma. A gdje se po zimi servisiraju ostali avioni od jednog trenutno navedenog u hangaru. U magli, na minus 5, po kiši itd. Pa ovdje svi stručnjaci misle da je avion u maintenanceu samo kada je na godišnjem pregledu. Tak se vjerojatno kvare i vaši auti, samo kad su na tehničkom pregledu a do onda im majstor i dizalica ne treba. Perpetuum mobile, i to sa avionima prosječne starosti gotovo 20g.
Hangari bi prvenstveno trebali služiti za popravke aviona CA, i to kada se desi adhoc kvar na liniji pogotovo u zimskim uvjetima, a onda možda jedan hangar za treća lica. Ali to je pak tema za drugu i dugu raspravu( prihod-rashod=ah kad bi to netko znao…)
Wow,jako zanimljivo,što nijeste o Beogradu napisali
Tamo na žalost nemam dopisnika koji bi mi javljao ovakve informacije.
Mogli bi svoje održavati bolje a ne krpati kad se raspadnu.
Tehnika radi jako dobar posao s održavanjem svojih aviona . A ne “krpaju” ih. Da nema mehaničara,limara i osoblja iz tehnike tek bi se onda vidjelo ” krpanje “. Nažalost i taj broj se smanjuje.
Istina. Jedna od rijetkih stvari u OU koja funkcionira.
Nazalost rapidno. kvalitetni kadar odlazi van radit za druge kompanije za cak 4 ili 5 puta vece iznose
sns akademski komentar,Kebara ti li si?