Aleksandar Vučić je u intervjuu za Pink izjavio: „Imali bi mi i više putnika u Beogradu no moramo čuvati vlastitu kompaniju pa zato ne damo svima koji bi željeli da iskoriste beogradski aerodrom“. Dvije jako ozbiljne i opasne izjave. Prvom Vučić govori kako preferira i protežira Air Serbiu. Pa kako može tako nešto izjaviti? A druga izjava govori da Srbija ne da kompanijama da „iskoriste beogradski aerodrom koliko bi željele“. Pa kako? Ovo je izjava potpuno suprotna Open Skiesu. Kako je ovo moguće? I kako to Srbija radi? Vrlo vrlo opasne izjave. I sad se ponovo sjetimo što se u posljednjim danima desilo sa Wizz Airom nakon 15 godina. Jasno ko dan!
Na koncu ostaje i treće pitanje. Kako je i zašto je Aleksandar Vučić kao predsjednik države u to umješan kada kaže “mi moramo” i “mi ne damo”. On kao predsjednik nema nikakvih ovlaštenja da se bavi zračnim prometom. Konačno ova njegova izjava pokazuje da je on akter u ovom čudnom ponašanju protiv Open Skiesa, tj. da je u tome umješan najviši vrh Srbije.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Serbia
Vučić je političar koji daleko prevazilazi okvire svojih kompetencija. Vazhuhoplovstvo nije izuzetak.
Višesatna njegova gostovanja su primarno za domaću upotrebu. No ovo je tema koja prevazilazi domaće okvire i može imati i posledice i bočne efekte. Nepovoljnei u vazduhoplovstvu i u politici.
Jako je lošu poruku poslao.
Nažalost i gore stvari su mu “prolazile”… Nadam se da će tom “provlačenju” uskoro doći kraj (izbori).
A što se vazduhoplovstva tiče… Očekujem reakciju EU i dalje korake WizzAir – već sledeće nedelje.
Ma da. Wizz Air tu sigurno neće pustiti.
Zato vam je i propala Croatia
Croatia je propala? Bogami ja vidim da ona leti i dalje. Nije nešto od kompanije, ali bogami nije ni propala. Povećala je flotu, ima nove avione, ova godina će biti rekordna.
Ja bi zamolio Wizzair da obezbedi linije iz Skoplja ako ih isteraju iz Srbije i da obezbede buseve na relaciji Srbija Skoplje aerodrom
Ili Sofija. Ili bar Niš.
Miki evo ti tuku za tu glupost.
Wizz air je kompanija koja je omogucila Srpskim putnicima da putuju po povoljnim cenama ali Vučic nikad nije mario za interese Srpskog naroda
Ne razumem se u temu ali se Vucic ponasa kao da mu je deda ostavio Srbiju kao nasledstvo. Kad-tad, shvatice da nije, milom ili silom. Sve je njegovo: kultura, skolstvo, saobracaj, bas sve. Covece, dokle vise? Podelio si narod vise nego iko pre, zaustavi se, srljas a i mi svi sa tobom. Nikakvi uspesi te nece oprati ako se ovo lose zavrsi.
Ne želim ulaziti u političke diskusije i koliko bi putnici izgubili odlaskom Wizz Aira, ali Open Skies je objektivno diskriminatoran i neravnopravan prema non EU kompanijama. Nije fer da LCC ili EU kompanija otvori bazu s 10 aviona npr. ili postane toliko dominantan da dumpingom uništi nacionalnog ili domaćeg prijevoznika na domaćem aerodromu, pristupanje EU je bio posljednji smrtni udarac koji je zapadnim divovima dao potpunu nadmoć nad istočnoeuropskim tržištima, te države nisu imale novac i strategiju kako da očuvaju svoje kompanije protiv tih mega korporacija. Ne govorim u kontekstu Air Serbie, već općenito. Non EU kompanije nikada ne bi dobile takvu privilegiju u EU jer je u tom pravcu administrativna i birokratska barijera postavljena da u samom startu obeshrabri te prijevoznike. Treba redefinirati Open Skies i ovo je zapravo dobra inicijativa Srbije jer nije jedina. Potpuna zaštita Air Serbie je apsolutno logična stvar od srpske vlade, to bi uradila gotovo svaka država na svijetu sa svojom kompanijom koja ima svijest o održavanju domaće tehnike, kadra, novca,… Zanimljivo je kako je održavanje vlastitih domaćih firmi postalo “čudno, tabu i šokantno” na ovim prostorima, možda je ljudima OK da se sve rasproda strancima za 1 €. S jedne strane se ljudi bune “Sve opljačkaše.”, a s druge strane kada se želi uvesti neki oblik zaštite solidne kompanije koja ima smisla “Zaštita uhljeba, pranje para, diktatura.”. Odlučite se što želite.
Apsolutno vas nitko nije tjerao da potpišete Open Skies. Kao ni masu drugih država koje su i te kako molile da ga potpišu. Nije pošten? A koliko linija prema EU ima Air Serbia, a koliko ih imaju EU kompanije prema Serbiji? Da nema Open Skiesa Air Serbia ne bi imala niti pola linija koje danas leti.
Srbija ima svako pravo da štiti svoju nacionalnu kompaniju, kao što i EU ima potpuno pravo da ukine Open Skies, a onda će najviše nastradati upravo ta Air Serbia. Ne ide to tako, moj gospodine, mi bi štitili svoju kompaniju, ali bi ipak benefite Open Skiesa.
Tako je. Bravo.
Šta je sporno? Aerodrom je srpski i Srbi će određivati kako se koriste
Na žalost nije. Aerodrom je Francuski i Vinci odlučuje kako se koristi.
zasto ne objavljujete i ono sto je protiv hrvatske,stano ste protiv srbije,na koji veliki aerodrom slecu loukost kompanije?
Ovaj portal je daleko više kritična prema hrvatskim kompanijama i aerodromima nego prema srpskim.
Na koje aerodroma slijeću LCC u Hrvatskoj? Baze Ryanaira ima Zagreb, Dubrovnik i Zadar. EasyJet je najveća kompanija na Splitu ljeti.
Ogroman broj LCC, daleko više nego legacy imaju: Pula, Rijeka, Zadar, Split i Dubrovnik.
Ako ste Rodoljub, mada sebe potcenjujete, pa pišete ime malim slovom, niste acosrbinoljub? Ili jeste?
Ovo nema ni u Eswatinijy
Ma čuo on Trumpa da baljezga gluposti…i nikom ništa.
Iliti: Vidjela žaba da se konj potkiva, pa i ona digla nogu!🤭
Izvinjavam se za prethodni komentar. Takve stvari me povuku i dignu mi živac. Obrišite ga slobodno. Nećemo politiku ovde. Iznerviram se što moram da mislim šta pričam da ne bih ugrozio zaposlenje svojoj deci. Postao sam kao i svi ostali. Ćutim i ne talasam. To je strašno! Nemojte ni ovo objavljivati.
Denise, u redu je. Jako je teško u našem okruženju razmišljati sopstvenom glavom. Anksiozni smo, ostrašćeni, besni jer smo dozvolili da nas 1 čovek toliko podeli. Da podeli svoje građane na “podobne” i “nepodobne”. Da svako ko se usudi da drugačije misli je “izdajica”, “najgori šljam” itd. Prosto, to je politika iz poslednje dekade prošlog milenijuma, samo njena 2.0 verzija. Znamo kako se ta politika i taj način razmišljanja završio. Istorija je to već zapamtila, zapisala i krenula dalje…a mi i dalje “padamo” na njenom ispitu….
zasto da ne podrzava srpsku kompaniju nece valda hrvatsku,navedite.na koji veliki,glavni aerodrom u svetu slece loukost
LCC slijeću na Lisabon, Madrid, Barcelonu, Paris CDG, Amsterdam, Bruxelles, Rim, Milano, Kopenhagen, Stockholm, Varšavu, Prag, Beč, Bukurešt, Budimpeštu, Atenu…
Da slecu to je tacno,ali vecina tih gradova ima 2 aerodroma i ne slecu na glavne ,jer su oni uglavnom rezervisani za velike kompanije.
U Lisabonu slecu na terminal 2 koji se ne moze nazvati terminal jer vise lici na hangar, Brüssel koristi Charleroi za niskobudzetne Kompanie,a i u Rimu je ista situacija.
Nemci su prosle godine skoro sasvim proterali Ryanair.
Prema tome ne razumem zasto Srbija ne sme da stiti svoju kompaniju, kad svi u Evropi to rade .
Ne nije istina. Nisam napisao London ili Frankfurt gdje slijeću na alternativne aerodrome. Nego na glavne aerodrome gdje slijeću LCC masovno. Na većini imaju i baze.
Nebitno je na koje terminale slijeću, to je potpuno irelevantno, bitno je na koji aerodrom slijeću.
U Bruxellesu Air Arabia (6 linija), AJet (2 linije), easyjet (6 linija), FlyOne (3 linije), HySky (1 linija), Norwegian (2 linije), Ryanair (11 linija), Smartwings (1 linija), Transavia (9 linije), TUI (78 linija), Volotea (1 linije), Vueling (7 linija). To je čak 127 linija. In Charleroi nego Bruxelles.
Što pričate vi? U Rimu baze ima Ryanair, easyJet, Wizz Air, Vueling, ukupno 18 LCC ima brdo linija na Rimu. Njih dvjestotinjak.
Postovani ,Ryainair ima bazu u Rimu,ali na kojem aerodromu?
Da li na Leonarodo da Vinci ili na Ciampino??
Ja bih rekla na Ciampino,na koji slecu i ostale niskobudzetne kompanije.
Ne znam da li ste upuceni ,ali prosle god je Nemacka ukinula veliki broj Ryainair baza u Nemackoj,ali se ne mogu setiti da je neko optuzio kancelara ili predsednika drzave da na taj nacin daje prevlast nemackim aviokompanijama.
Moracu se bolje pozabaviti tom tematikom.
Srdacan pozdrav i hvala na razmeni misljenja.
Pobogu Ryanair ima bazu na Rimu FCO. Ima i na CIA, ali je daleko manja. Zašto govorimo o osnovama na zamaaero?
Nije istina da LCC lete na CIA. Tamo ima tek par linija Ryanair i samo jedna jedina Wizz Aira. Baze Ryanaira, Wizz Aira, easyJeta i Vuelinga su na FCO i tamo su i svi ostali LCC.
Njemačka nije ukinula nikakve baze Ryanaira, nego ih je Ryanair ukino svojom odlukom.
vi to zaista tvrdite da je Njemačka prošle godine ukinula “veliki broj” Ryanair baza u Njemačkoj?? Ako već želite “botovati”, dajte se barem informirate prije nego nešto napišete, a ne da se tu tako očito sramotite i da svi vide da pišete po službenoj dužnosti..
Ma baš.
Amsterdam nema mali aerodrom
Ni jedan od navedenih aerodroma nije mali aerodrom.
Beograd nije veliki aerodrom.
Ja vam se g. Scuricu divim, divim se vašoj strpljivosti s ovakvim sugovornicima. Ljudi bez ikakvog znanja banu na forum misleći da nitko nema, da parafraziram, “loukost”, osim beogradskom aerodroma! I on je u to istinski uvjeren. Piše dva slična posta i oba govore da RH nema LCC, a potom ni nitko u svijet do bajne i bajkovite Srbije. Da o greškama u pravopisu, gramatici, veliki i malim slovima te interpunkciji i ne govorim. Jako mi je žao dobrih i normalnih ljudi u Srbiji s kojim oblicima SNS života se moraju nalaziti svaki dan.
Ma da. Ne znake koliko put izgubim živce.
Rodoljube cena karte Wizz air je 5 puta niza nego Airserbia a wizz ima kvalitetnije avione pa mislim da je dosta bilo pljackanje Srpskog putnika.Ja wizzerom putujem stalno da bi posetio decu u Švajcarsku i sta da radim kad Vučic ukine Wizz
Ovo je neka kampanja protiv Vučića?
Nešto ga previše spominjete.
U kojem je to intervjuju rekao. Evo tražio sam intervju na pinku od 2 sata nema nista u skorije vrijeme.
I šta je tu sporno što država štiti svoju kompaniju?
Jel to na zapadu nema protekcije.
Jel nekom zabranjeno da leti za Beograd?
Šta sa silnim protekcijama zemalja EU prema svojim kompanijama?
Eto ga, svi su se složili da je ovo neprimjereno, ali Broj 7, branitelj lika i dijela, kao i svecijelog srpstva ga brani. O moj bože.
Dao je to na intervjuu za Pink, evo vam i link:
https://vucic.rs/Vesti/Najnovije/a64693-Zeleli-su-da-razore-nezavisnu-Srbiju.html
Ma koje to države imaju protekciju svojih kompanija. Da imaju budite sigurni da Air Serbia ne bi imala tolike linije za Italiju, Njemačku, Španjolsku, Francusku, Grčku…
Zasto onda nemamo kineske automobile po cenama koje su namenjeni, nego placamo duplo skuplje zbog carina? EU je bukvalno rekla da je to zbog toga sto zeli da zastiti svoju aito industriju. Kakvi si sad ovo napadi na Bg aerodrom i Air Srbiju? Bespotrebno. Ako vec hoces da kritikujes, pocni od Hr i upitaj zasto Wizz Air nema bazu u Zagrebu. Iz Hrvatske si pobogu
Kakve veze carine na aute iz Kine imaju sa aviokompanijama. Potpuno drugi segment gospodarstva, koji nema apsolutno nikakvih poveznica sa Open Skies.
Ja daleko više kritiziram Hrvatsku nego Srbiju i već sam bar 300 puta pitao zašto Wizz Air nema bazu u Zagrebu. Kao što sam i pitao zašto Ryanair nema bazu u Beogradu.
Niko ne brani Wizz u da leti iz drugih gradova za BG kao ni Lufhansi, Austriana, AirFrance kolko letova dnevno zele ali normalno je da drzava brani drzavnu kompaniju. Zato mi i imamo kompaniju za respekt dok se vasa raspada jer je drzava brani.
Kao što rekoh bi imate svo pravo štiti svoju nacionalnu kompaniju, kao što i EU ima potpuno pravo da ukine Open Skies, a onda će najviše nastradati upravo ta Air Serbia. Ne ide to tako, moj gospodine, mi bi štitili svoju kompaniju, ali bi ipak benefite Open Skiesa.
Štiti kompaniju a treba da štiti interese Srpskih putnika koji rado koriste Wizzair zbog jeftinih karata i molo bi Vucica da više ne radi nista sve sto uradi šteti nama gradjanima
Država (=Vučić), štiti aviokompaniju a ne svoje građane. Zašto da plaćam veću cenu karata samo zato što je ON (država), to odlučio?
On je apsolutni vladar u Srbiji! U Srbiji se ništa ne radi bez njegovog znanja i izričitog odobrenja. On se pita za sve do najsitnijih stvari. Svi oko njega (premijer, ministri, predsednik skupštine, direktori državnih firmi…) su samo puki izvršioci njegovih naređenja i zamisli. Kad god bi mu neko prigovorio na neku odluku on bi odgovorio “pa šta”. Što znači tako sam odlučio, nema veze što nije po zakonu, ne možete ništa po tome da uradite. Nema tog sudije, tužioca ili insitutcije koji će se tome suprotstaviti. E kako je naučio da radi u Srbiji on tako zamišlja da može i sa drugima (čitaj Evropom). Da može da im kaže pa šta. I šta se do sada događalo? Mi bi dobili po glavi, on bi se povukao (jer je hrabar samo na svojim televizijama) i vratilo bi se na staro i niko nikada ne bi pominjao da je on uradio nešto što je morao da povuče. Našao bi krivce u svojim saradnicima (kao i u Tivtu, rekao je da je neko od njegovih saradnika napravio grešku). Tako će i ta odluka sa Wizzair-om biti povučena a ljudi iz direktorata će ispasti majmuni jer su morali da slušaju naređenja odozgo. Sve ljudi bez karaktera a mogu reći i bez znanja!
Nažalost tako je i mislim da će se to tako završiti.
Kad pročitam i čujem šta se dešava u Srbiji, više ništa ne vjerujem. Ko zna da li je JU uopšte profitabilna, ili se samo u nju upumpava enormni novac, ko zna koliko su linije uspješne i ko zna koliko ima putnika. Previše toga se dešava iza zavjese sigurno, a zaposleni vjerovatno ne smiju da iznesu pravo stanje, jer, zna se šta onda slijedi.
Nego Alene reci nam kako ce se ovo zavrsitti na kraju?
To ni sam bog ne zna. Sve ovisi o EU.
Vi ste rekli da Srbija je toliko mala da EU ona ne zanima. Vise puta ste to ponovili.
To je apsolutno istina. Ali baš zato EU neće dozvoliti da ju netko onako lakog prca ili da to radi nekoj njenoj kompaniji. A vrlo lako može povjediti u sukobu. Bez da mrdne malim prstom.
Kao sto su joj zabranili da leti za Rusiju?
Nisu, objasnio sam već puno puta zašto je EU bio interes da to ne zabrani.
Nikola…da zahvalimo samo na činjenici da smo na evropskom kontinentu i da smo gde god da pogledate okruženi članicama EU koje su ako ništa manje-više ujedinjenje za sve pa i za svoje kompanije. U prevodu…neće biti ništa, W6 će ako ipak zatvori bazu i dalje leteti iz BEG ka daljim evropskim destinacijama, bez brige. A možda i EU tu “preseče”, vreme će pokazati. EASA je jača od DCV ma koliko god se ta agencija “busala u prsa” i imala podršku Najvećeg.
Čim se VINCI ne javlja znači da je sve to samo “predizborna kampanja”. Sećate se Srbije? Zemlje koja je svaki dan/mesc/godinu u političkoj kampanji vladajuće stranke?
Ima smisla.
Vučić je rekao (za skupštinskom govornicom) i da za 1 Srbina ide 100 muslimana pa evo kaže danas da nije to rekao, a ima i video snimak. To će sutra reći i za ovu izjavu, kad je bilo teško lažovu lagati…
Pa bogami neće moći reči. Sve je zapisano u eteru.
Dobro. I?
U kome je to kontekstu rečeno. I kad.
Rekao je i jedan političar rata ne bi bilo da ga mi nismo htjeli. Pa nikom ništa.
On je jedno zlo. Pretvorio je Srbiju u svoj lični svinjac a mi ne znamo da izađemo iz njega. Ako se i pobunimo dobijemo manje splačina ili dobijemo lopatu po leđima. Na kraju EU i Ameri ga i drže, mi ne sigurno. Tako da se čudite previše. Vi iz EU ste ovo i dozvolili samo ne znamo šta vam je obećao. Sram i vas da bude.
želite li time sugerirati da bi EU trebala ići rušiti Vučića?? Čime je EU “ovo dozvolila”?? Tko ga je birao: Alen Š. u Hrvatskoj, ja u Austriji ili vi u Srbiji? A kako je legitimno izabran, nema razloga sumnjati u to da ga građani Srbije žele za predsjednika. I tu prestaje svaka diskusija..
Apsolutno.
Bliže se izbori… Imajte na umu da je to dato za lokalni medij, koji skoro da ne gleda niko izuzev najčešće veoma siromašnog sloja stanovništva Srbije. Da je dao intervju za DW ili Euronews, drugačije bi bila konotacija. I on to dobro zna. Zna kojim medijima daje balansirane (čitaj “Srbiji je mesto u EU”, “naš najveći trgovinski partner je EU”), a kojima zapaljive izjave. Nažalost, tužilaštvo ne reaguje jer praktično za političare u Srbiji, ono i ne postoji, odnosno njihove izjave se ne sankcionišu jer se to tumači kao “pravo na slobodno mišljenje”. U slučaju da neko “običan” da mišljenje, eto policije na pretresu…
Predsednik zna da nema nikakve ingerencije nad BEG jer je dato sa njegovim “blagoslovom” u koncesiju. VINCI nažalost ne daje nikakve izjave, a morao bi jer je BEG njegovo “privremeno” vlasništvo. Ako njima nije u interesu da zarade nad koncesijom, kome je?
Ma koliko god paradoksalno zvučalo, prosto treba ignorisati sve izjave “najvećeg sina naroda i narodnosti 2.0”. Naročito pred izbore. Davno tu nema istine…
Nebitno. On je ove opasne izjave dao. U eteru su.
Da, jako je ali jako čudno da se o svemu ovome ne oglasi i Vinci.
Gluposti…proizvoljne izjave i zakljusci! Alen je u vecini slucajeva u pravu ali Vase izjave su jos nelogicnije od gore navedenog AV…sebi dajete za pravo da ocenjujete i procenjujete i sebe da svrstavate na neku “stranu”! Alen pise za ekonomske i “letacke” tacke a Vi sa sebi licne-politicke.
Poštovani, svidelo se Vama ili ne, to je ono što se dešava trenutno. Neko to priznaje neko ne i to je u redu. Lično bih voleo da je nešto druga tema, ali autor je napisao članak jer jednostavno – ne može da veruje. Ne može da veruje da predsednik jedne države može da određuje ko će doći a ko ne na BEG, ne može da veruje da umesto otvorene konkurencije on protežira JU kao da je njegovo lično vlasništvo i ne može da veruje da francuski koncesionar nije do sada dao nikakvu izjavu za medije povodom ove izjave predsednika Republike.
Ono što je sigurno da je trenutno čovek koji vrši funkciju predsednika Republike osoba koja jednom rečju – razdvaja, ne ujedinjuje. Ali da ne idemo daleko oko toga šta je on, a šta ja, a šta ste Vi, u ovom slučaju je nebitno.
On je uzeo za pravo da komentariše stranu investiciju, investiciju koja trenutno ne pripada ni Vama ni meni, ni njemu, ni građanima Srbije – aerodrom Beograd. Prosto rečeno, ma koliko god zvučalo čudno, “vlasnik” BEG je francuski VINCI. Platio je koncesiju da se brine, uređuje, modernizuje i profitira na BEG do (ako se ne varam) 2044 godine. Nećete videti da to komentariše npr. premijer Španije, predsednik Mađarske ili neki drugi političar. Oni znaju da je jako teško privući strane investicije, ne žele da dozvole sebi luksuz da njihova nesmotrena izjava ugrozi potencijalnu saradnju.
Predsednik nema šta da “čuva” JU. Još jednom, nije njegovo lično privatno vlasništvo da je “čuva” i ostavlja naslednicima. On je službenik države koji mora da štiti interese građana Rep.Srbije, a to nije uradio od onog trenutka kada je odobrio koncesiju za Francuze. Ovakva strateška odluka zahtevala bi konsensus javnosti i ljudi koji su stručni u tom polju, ali on je imao neku drugu “ideju”.
Jer diplomirani pravnik jeste vazduhoplovni stučnjak, zar ne?
Upravo tako.
Нисте ни поменули конференцију за штампу Визера. Народ би требало да зна како је Визер одговарао на питања новинара.
Nisam? A što je onda ovo:
https://zamaaero.com/19/06/2026/analize/wizz-air-razmatra-pravne-opcije-protiv-srbije/
To bi značilo da i CTN ima zabranu letenja u BEG?
Ima li? Može li imati?
Vucic ima zastitu Makrona zbog kupovine francuskih aviona i dozvoljeno mu je da radi sta hoce
Teško.
Uh, kaže g. Scuric da se ne upliće politika, ali kad je teme neodojiva od politike i to teško neodvojiva, kako izbjeći politiku? Vučića je instalirala njemačka politika za ere Merkelice da rješi pitanje Kosova.
Kao što sam rekao prekjučer, nažalost koji puta ne možemo zaobići politiku. Ona je puno previše umješana u zrakoplovstvo poglavito u regiji.
Pa neka kupi i Croacia kao mocna
Hrvatska je već kupila iste avione od Francuske.
Pa ima pare a i zadužio Srbiju 30 milijardi a Hrvatska kao velika zemlja sa nekoliko miliona stanovnika sa oko 4 miliona stanovnika pola od Srbije duguje 58.7 milijarde
Vidite, Hrvatska je prelijepa, velika država jer u njoj žive veliki i dobri ljudi. Zemlja je bogata i prosperitetna na svakome polju! Naša Domovina je i bila žrtva brutalne agresije od strane barbara s Istoka i izašla je kao vrhunski pobjednik. Eto, kad to sebe utuvite u glavu, biti će vam laše. Što se tiče pak avijacije. RH ima barem 4 solidna aerodroma, nažalost lošu upravu nacionalne kompanije. Promet zračni skoro neprestano raste i to doprinosi boljem standardu RH. Naši Rafali su već dpsegli operativnost, a kao članivi NATO-a dostupan nam je cijeli dijapazon naoružanja za iste.
@anon11.47: malo ste se zeznuli: vanjski dug Srbije iznosi oko 50 milijardi ..
Niste ni vi dali potpune podatke:
Srbija 48 milijardi duga uz 6.6 mil stanovnika (57% BDP-a).
Hrvatska 60 milijardi duga uz 3.8 mil stanovnika (66.7% BDP-a)
Cudo, kako Wizz napadaju cim je Vucicev ortak Orban pao s vlasti……
Pa naravno,Soros kao vlasnik istog!
Soros je vlasni čega? Wizz Aira?
Wizz nema nikakve veze s Mađarskom a još manje s Orbanom. Sjedište je moglo biti i u Luxemburgu (čak se čudim i da nije) ili na Malti ili Cipru.
Veliki fondovi koji su vlasnici W6, ne brinu ni za Orbana ni za Meloni, ni za Vučića, njima je bitan jedino, samo i isključivo profit. Ovo što ste vi napisali je dimna zavjesa za neuke.
Upravo tako. Koliko sam puta ja to napisao.
Da, da. Vucic je za sve kriv. Nadjite zivot.
To od mene nikada pročitali niste. Čak štoviše u nekim potezima u zrakoplovstvu (lobiranje za Air Serbiu i Aerodrom Beograd) sam ga i ozbiljno pohvalio.
Ali ovu izjavu nije rekao nitko drugi nego on sam. Možete i sami proguglati i naći intervju. Nije mu nitko ove nesuvisle izjave stavljao u usta.
Za dosta toga svakako jeste, jer ne postoji oblast u privredi i životu u Srbiji u koju se on lično ne meša, potpuno zanemarujući činjenicu da njegova funkcija nikakve veze sa tim nema… Okružuje se nesposobnima i ucenjenima kako niko ne bi mogao ni na momenat da ugrozi njegov neprikosnoveni autoritet. Srbija je već 15 godina žrtva njegovih opsesivno kompulsivnih poremećaja i alavosti na sve pa i na pare…
Nažalost da.
kako te nije sramota
Vučić jeste kriv za sve loše što se radi u Srbiji jer su to sve njegove odluke i nikog više. Pored njega se ne može naći život. Tek kada njega ne bude onda će svi u Srbiji živeti!
Браво на комемтару.
Da ostane mnogo ljudi bez posla strašno strašno
Oseti se da Autor nesme nista kaze protiv Vucica, a tako bi, sve ga stiti a u stvari bi ga pojeo
Ja ne smijem ništa reči protiv Vučića? Je baš se to do sada vidjelo u mojim tekstovima, a i u ovom posljednjem.
Pustite Alene…lupetaju kao obicno
Bogami da.
Opasne izjave. Videćemo da li će biti reakcije iz EU ili iz drugih zemalja pa, možda, ni AS ne bude mogla negde leteti. Šta onda?
Opasne da.
Smiješno. Nisu uopće opasne. Sjećate se kako ste ocijenjivali posledice zbog srbijanskog neuvođenja sankcija Rusiji- biti će „opaka reakcija” EU. I, što bi?
Ovaj portal, ali ni većina medija nije govorila da će biti opake reakcije na srpsko neuvođenje sankcija. Čak štoviše ovaj portal je rekao da je ostavljanje Srbije i Turske da imaju letove sa Rusijom strateška odluka EU da ipak ima mogućnost nekakve komunikacije sa Rusijom i mogućnost putovanja.
Pozivali ste na zabranu preleta JU aviona preko EU do Rusije.
Jesam, i smatram da je EU to trebala napraviti. Nije jel joj je trebala veza prema Rusiji.
Naravno ništa jer ga EU i drži. No to nijr problem. Problem je što zlostavlja sopstveni narod.
Pa naravno da je vrh vlasti umesan, pa u to niko nije sumnjao!
No, “ne damo svima” moze znaciti i “ne dajemo subvencije koliko neko zeli”. Moze biti kroz takve legalne tokove.
Kakve veze imaju subvencije sa ovim izjavama. Pa ne daju subvencije ni Air Serbiji navodno, pobogu.
Kad je koji vlastodrzac otvarao i povezivao svoj “posed” sa svetom? Izolovani svinjac je njihovo prirodno staniste…
???
Naravno da je umesan. Ognjen Babic je od njih postavljen i iskoriscen. I Cizmarovka je za nesto posluzila… I tako u krug
Tužno.
Pa gde nije. Pink se nije desio davno. Tad je valjala Cizmarovka. Ali cim nije htela da potpise za wizz …
Ma da.
OT
Wizz povecava u Beogradu Palermo, Pariz i Dortmund.
Čovek koji nema ni jedan dan radnog staža, odlučuje o svemu u Srbiji, a ne zna baš ništa, ni o čemu. Zadužio zemlju za minimum 30 milijardi evra i pola podelio mafiji. Lopov kakvog svet nije video. Kad on ode, trebaće nam bar 30 godina da se oporavimo.
Molim Vas da ne idemo u politiku i da se držimo zrakoplovstva. Nisam vam pobrisao ovaj komentar iz čistog respekta, ali idući hoću, ako nastavite. I molim da ne korisimo izraze poput “lopov”.
Da ne zaglibimo u politiku, ali to o neimanju staža odnosi se na ogromnu većinu političara općenito. To su ljudi beza dana provedenog u realnom sektoru, to su ljudi koji ne plaćaju racune za struju, vodu, to su ljudi koji za svaki dan dobivaju masne dnevnice, imaju besplatne smještaje, vozače i hranu…. Pipl mast trast as
najvece niskoristi iakada. idu okolo i pricaju kako treba narodu bit bolje, a kad treba radit nigdje ih nema 🙂 doslovno zive od toga da nam govore kako oni govore 🙂
Na koncu ostaje i treće pitanje. Kako je i zašto je Aleksandar Vučić kao predsjednik države u to umješan kada keže “mi moramo” i “mi ne damo”
Ovo nije zadnje pitanje, ovo je prvo pitanje i ne tiče se samo aerodroma nego svih dijelova te države trećeg svijeta. Čovjek se petlja u pravosuđe, iznosi detalje istraga. Ovo za aerodrom je kap u moru.
OK, naša zona interesa je zrakoplovstvo.
Nista to nije cudno, znali smo od samog pocetka. Nego je tip potpuno izgubio kompas i vise ne krije svoje zle namere. Air Serbia maltene vise ne raste. Wizzair ih je ozbiljno poremetio. To se videlo i prosle godine. Razlika je samo sto ove godine cena nafte skoro X2. Linija za JFK je podbacila (skoro je bio clanak o LF), Chicago je takodje slabo popunjen. Kompanija je finansijski opterecena i nameracali su se da oteraju Wizzair. Sada sa sigurnoscu znamo da ce tako i biti.
Bojim se da je tako.
Алене,нисам у току,можда си то негде већ и писао,али те молим да нам кажеш какво је право стање ствари што се тиче ЕрСрбије.
Imate brdo članaka ovdje na zamaaero o tome. Stvarno ne mogu u jedan komentar staviti odgovor na ovo vaše pitanje.
Taj politički projekt neće, dok je Vučić na čelu, biti ugašen ili sveden na razumnu mjeru. AS ima neprirodan rast koji je produkt populistike politike, djelom za unutarnje stvari tipa izbore, a djelom prema okolnim državama da se pokaže “veličina i uspješnost” Srbije. Doduša, kad s druge strane imaš Croatiu s ovakvim vodstvom čak i AS izgleda suvisla.
Istina.
Sve bi to bilo u redu da to necemo da placamo mi i nasa deca
A da.
otjeraju li W6, imati će to direktne i katastrofalne posljedice i po JU.. W6 nije neki nebitni “Air Timbuktu” pa da tiho i mirno pokupi prnje.. W6 je već digao buku, a ako bude trebalo, bude i još više. EU zna zaštititi svoje interese i može jednim potezom pera suspendirati Open Sky ugovor sa Srbijom. I što onda? Koji je onda scenarij velikoga vođe? Trkeljanje o “belosvetsko-nemačko-vatikansko-anglosaksonsko-klingonskoj zaveri”? Nakon svih izjava i ovoga što se podogađalo zadnjih tjedana, ruše se svi mostovi i ide se u direktnu konfrontaciju sa W6, a time i EU. I nema tu scenarija po kojemu Srbija može “pobijediti”..
Slažem se.
Se Vama slošilo? Jasno da će Wizz ostati.
Vrlo vjerojatno će ostati, ali da će bitno porezati broj linija i frekvencija ako zatvori bazu to i te kako hoće.
Voleo bih da ste u pravu ali g.Scuric nam je mmogo puta ovde govorio da je Srbija nebitna za EU i da oni i ne vide sta se u “maloj” Srbiji dogadja (apropo bivseg finansiranja nacionalnog avio prevoznika).
Odjednom Srbija postade vazna za EU.
Nije važna. Ali baš zato što je nevažna EU joj neće dozvoliti da ju prca. Jer bi onda to činile i sve ostale nebitne državice.
Bar vi biste trebali znati da on ne moze nikom iz Evrope zabraniti da leti za Beograd zbog Open Sky. I tu nema sta da se doda.
Jedino gde moze a na cega je mozda mislio su letovi iz drzava gde je bilaterala…kao na pr.Turska koja je htela da otvori Antaliju ali im nije dozvoljeno jer je to zlatna JU koka za chartere.
Pa ni Kanada po bilaterali ne daje JU da leti vise od 2 puta nedeljno. I tu nema mesta drami.
Zato i piše u članku “Kako je ovo moguće? I kako to Srbija radi?”. Iako ovaj posljednji primjer Wizz Aira…
Nikako.
Jeftina demagogija.
Čemu onda to?
@anon 07.20: nitko ne osporava pravo letenja EU kompanija za BEG (iako čisto sumnjam da Vučić uopće ima pojma što znači “Open Sky”), ovdje se radi o zabrani W6 baze na BEG, a koja je otvorena upravo u skladu sa Open Sky ugovorom.. Zabrani koja je isključivo u korist JU. Pretpostavljam da on nema blagog pojma koje bi posljedice po JU bile, suspendira li EU Open Sky ugovor sa Srbijom, pa zato tako i lupa. Taj narativ je sve drugo nego benigni i stoga itekako tu ima mjesta “drami”..
Jasno.
Ekipa koja je donela odluku da se donese novi pravilnik vrlo dobro zna šta znači ECAA sporazum odnosno Open Skies agreement. Oni su sigurni u to da EU neće da reaguje na donošenje novog pravilnika odnosno da ta odluka može da prođe bez posledica. Glavni cilj cele akcije nije izbacivanje
Wizz Air-a Iz Srbije nego eliminacija baze iz Beograda što bi dovelo do toga da Wzz Air ostane ali sa manjim brojem linija što bi bila povoljnija situacija za Air Serbiu. Ukoliko se tako nešto ostvari to bi bio veliki poraz za EU zbog toga što nije sposobna da sprovede poštovanje zakon koja je sama donela i koje su prihvatile sve članice ECAA sporazuma.
Upravo tako.
Mozda je mislio na W6 bazu u BEG, ne sporim to.
Najvise bih voleo da se ovi nesrecnici opeku o ovaj pokusaj zatvaranja W6 baze jer najvise koristi obicnom narodu, ali bojim se da su prostudirali Open Sky sa Srbijom i nasli tu rupu. Ni u jednoj drugoj evropskoj ne-EU zemlji vi nemate jakog nacionalnog avio prevoznika a istovremeno W6 bazu. To nije ni Albanija, ni Crna Gora, ni Makedonija, ni Moldavija, ni Jermenija, ni Bosna i zato verujem da je vlastima u tim drzavama jeftinije da imaju W6 bazu nego da razvijaju svog avio prevoznika. I zato se niko tamo nije bunio.
U Srbiji je drugacije…jak flag carrier i potencijalna mogucnost iskoriscavanja te neke sive zone koju gamad hoce da nadju i jos vise zastite JU kojoj to mislim da iskreno i ne treba. Profitabilni su, najjaci u ex yu, najveca flota, najvise destinacija. Ovo ih samo blamira.
Da li mi vi mozete tacno navesti paragraf po kojem W6 baza u BEG je u skladu sa Open Sky ugovorom ili je to siva zona koju moze da tumaci ko kako hoce?
Nije istina da ni jedna država nema nacionalne prijevoznike. Ima to Armenija, Gruzija, Moldavija, a imala je i Ukrajina do rata.
Da li ste namerno ili slucajno izostavili da procitate rec “jakog” nacionalnog avio prevoznika?
Dakle, jeste istina da niti jedan flag carrier Jermenije, Gruzije ili Moldavije nije ni prineti Air Serbiji.
Svi jermenski prevoznici u 2025 prevezli 1.32 mil putnika
U Gruziji je to jos gore – svi njihovi prevoznici prevezli zajedno 740.000 putnika
Moldavija je posebno jaka – njihov prevoznik je prevezao ukupno 0 putnika jer im je ukinut AOC 2023.
Air Serbia – 4.57 miliona
I tu lezi problem. Ko hoce da ga vidi.
U Moldaviji leta FlyOne i HiSky. Da u Armeniji ima manje prevezenih putnika njihovih kompanija ali je i ukupan broj putnika skoro pola manji nego u Srbiji. Dakle?
Dakle, nema moldavskog flag carriera kao sto ste tvrdili.
To sto je broj prevezenih putnika na 50% Srbije samo pokazuje da im stranci vode glavnu reč u dovodjenju putnika i da se domaći prevoznici tome ne mogu odupreti.
Nego, znate li vi Alene dok onaj drugi Alen ne odgovori u kom paragrafu stoji da je prema Open Sky sporazumu obavezno da se EU prevozniku u non EU državi odobri postavljanje baze?
I da se razumemo, ponoviću da se iskreno se nadam da će W6 ostati sa bazom u BEG jer je potrebna svimaa i da je ovo divljački potez , ali samo želim da znam tačno na koji paragraf se vi i drugi Alen pozivate kad kažete da je to kršenje Open Sky sporazuma.
Samo konkretno molim.
Hvala.
Pobogu pa i u Srbiji 50% prometa drže stranci. I?
Što očekujete od mene da sad idem ponovo isčitavat Open Skies sporazum da bi vama citirao paragrafe. Je baš, evo lud sam i jurim. Ili mislite da je znam sve faragrafe svih zakona, ugovora i sporazuma napamet? Takav lumen ne postoji.
Pa kako ne razumete, on se bavi i brine o svemu. Od pražnjenja kanti za đubre, preko građevine, vojske, pa eto i avio saobraćaja. Da nije njega ne bi bilo ni Srbije ni nas a moguće ni ostatka sveta.
Majko mila neka nam je dragi Bog u pomoći…
To je istinski baš čudno. Sam intervju je bio skoro 2 sata, pričao je o svemu i svačemu.
Sve vam je takobu Srbiji odavno, samo ova tema vam je bliska pa više obraćate pažnju. U pitanju je narcisoidni psihopata koji je na vlasti već više od 14 godina.
Mene politika stvarno ne insteresira, ni najmanje, ne pratim je nikako. Dnevnik nisam gledao već bar 10 godina. Ali što se zrakoplovstva tiće, da to je moja zona intresa.
Vegeta
?
Vegeta… u sve se meša 🙂
Aha. OK 🙂
To je slogan za Začin C, ne za Vegetu.
Realno, u RH takav slogan koristi Zvijezda margarin, ali svi smo razumjeli na što se kolega referirao.
Kolega se referirao na Vegetu koja se mješa u sve. Malo se opustite pa ćete sve razumjeti.
Da, objasnio je. Nisam znao da ga tako zovu. Opušten sam, ne brinite.
U sve se mijesa…
Zasto je problem sto predsjednik jedne drzave brine o drzavnoj firmi tj. AS?
Pa cijeli zapad tako funkcionise samo upakovano.
Čak i da je to istina što kažete nitko na tom zapadu tako što neće izjaviti javno.
Sta li kaze Vansi na ovu izjavu?Zrtvuje li aerodrom radi nekih drugih poslova u Srbiji ili radi mogucnosti da svoje poslove radi traljavo i lose a da mu se to ne zameri?
Jako je čudno da aerodrom ne reagira ni u slučaju Wizz Aira (a Wizz Air je bio sa njima na sastanku), ni u slučaju “brenzanja” stranih kompanija.
Treba mu postaviti pitanje: šta misliš da se aerodromi u Evropi i Sjevernoj Americi odnose prema JU onako kako se vi odnosite prema ostalim aviokompanijama? Kako biste onda zaštitili Air Serbia-u i gdje biste letjeli? Mogli bi samo letjeti do Niša i Morave. Toliko je bezobrazan i arogantan čovjek da je to nevjerovatno.
Upravo tako. Da aerodromi u svijetu ovako rezoniraju, malo gdje bi JU letjela.
Вучић није покренуо ово али подржава јер је Маловић то предложио уз благослов Марека.
Свакако видимо да Визер ставља све већи притисак са њих након повећања PMO, DTM & BVA.
Свакако ово је по мени непромењени потез Ер Србије који им неће донети пуно доброг. Већ су повукли BEG-GOT из реда летења за зиму иако Визер сигурно неће наставити да лети ову линију након гашења базе у Београду.
Bez obzira dolazi li incijativa iz Air Serbie, Vlast je ta koja ovo provodi i odgovorna je.
Potpuno su skrenuli sa uma. Opako će im se ovo obiti o glavu, opako!!
Bome…
ma to meni izgleda kao prica za narod. kad ga Europa pita “pa dobro predsjednice, zezate li se” on ce reci: da. i nikome nista, prikazat ce se kao borac, ali eto, on radi kompromise i dobre dogovore, sve u interesu zemlje.
Je da u politici i zrakoplovstvu baš super funkcionira “zezate li se” i pozitivan odgovor na to.
Ovo je karikirano. Zasad se samo Wizz protivi, jer je ovo napad na Wizz. Europa se nije ni pokrenula oko ovoga. Kad ustane, odluka ce se povuci i nikome nista, a on ce opet bit borac za narod, kao “imamo mehanizme” i ostala demagogija.
Karikirano? Ovo je vrlo realno rečeno.