Kako je moguće da je Ljubljana nekad treći aerodrom regije spao na tako niske grane i danas je tek 10. aerodrom regije. I ovdje problem nije samo u bankrotu Adrie u IX. mjesecu 2019. Nego je problem još više u Fraportu koji nije uspio pronaći alternativu za Adriju. Kako je to uspjela Budimpešta po bankrotu Maleva, Estonija po bankrotu Estoniana ili Cipar po bankrotu Cyprusa? Ljubljana je druga najgora zračna luka Europe po obnovi prometa iz 2019, iza nje je samo Minsk, koji ima sve moguće sankcije Europe. Žalosno i tužno. Aerodrom je sada na nekih 82% putnika iz 2019.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Ljubljana
Diskusija je izjemno zanimiva. Spostovani g. Scuric (legendarni “Purger”?) je posteno opozoril na boleco resnico. Ljubljana je resnicno problematicna, kar je po svoje zalostno in sramotno. Ob vseh prednostih z odlicnim geografskim polozajem, razmeroma razvitim gospodarstvom in ljudmi, ki radi potujejo, je letalisce v stagnaciji iz katere se ne more izvleci. Tako da najverjetneje najvecji del odgovornosti pade na tako imenovani “cloveski factor”. Pa ne na go. Stappel, ampak na odgovorne na ministrstvih, agencijah, uradih, … Skratka na visji in nizji nesposobni, neodgovorni in transakcijski politicni kader. Citat iz Alana Forda najlepse opise te ljudi: “utjelesenje potencirane neinteligencije, odvratne ruznoce i sveopsteg kretenluka”. Prosim sprejmite moje opravicilo najprej zaradi grobega jezika.
Nema potrebe za isprikama, i potpuno ste u pravu.
Ma Fraport i ne traži alternativu za Adriu.
Na primjeru Ljubljane i Budimpešte mozemo vidjeti los odrađen posao. Prodati stratešku profitabilnu nacionalnu kompaniju(nije koncesija već prodaja) i pustiti drugom da ubire profit a da nema nikakve mogucnosti za upravljanje i kontrolu je stvarno los potez. I to blago rečeno los potez. Koliko je godina Mađarska pregovarala da vrati svoj glavni aerodrom i na kraju to papreno platila.
E tako će i Slovenija ako želi pomake ponovo otkupiti svoj aerodrom, a do tad će to biti ovako kao sto je sad.
Upravo tako. Potpisujem!
Verovatno je više razloga za ovakvu situaciju. Pre 17 godina razlika u ekonomskom i svakom drugom smislu između Slovenije i ostatka ExYu je bila velika. Prošli su praktično neokrnjeni kroz raspad države još usput i pokupili pare od štediša iz HR i BiH. Naprosto je sve u tom momentu gravitiralo u svakom smislu prema njima. Od ulaska u EU Slovenija je u suštini poprilično stagnirala u odnosu na druge države koje su se priključile u istom talasu, Hrvatska ju je dosta sustigla a geografija je neumoljiva, naprosto blizu su veliki centri i poprilično dobro povezani kopnom. Na sve to Slovenija je ispala naivna i “igrala po pravilima EU” te pustila Adriju niz vodu i prepustila se tržištu. Sto puta sam ponavljao da ovaj region nije dovoljno razvijen da bi tržište odradilo posao i da bi veliki igrači u “slobodnoj utakmici” napravili dobru povezanost regije sa svetom. To naprosto mora da se subvencioniše na ovaj ili onaj način. Slovenija je to naučila na teži način. Zapamtite, ne zanima Nemce da razvijaju i povezuju Sloveniju, Hrvatsku, Srbiju, nego da izvuče što više novca, litijuma i talentovanih i školovanih ljudi odavde. Dok to ne shvatimo neće nam biti bolje.
Ne znam kako je Slovenija stagnirala? Jaca je od Češke,Slovačke, Baltičkih država,Portugala “Poljske i Španjolske. Imaju plaće duplo veće nego Hrvati. Novce Ljubljanske banke je pokupila (nije vratila),ali u državnim razmjerima to i ne utjeće puno na budžet države. Malena država sa
Malim brojem stanovnika će uskoro više vraćati u EU nego uzimati iz fondova jer je dostigla prosjek EU. Luka Kopar radi izvrstan posao,IT sektor također. Sve su razvili u prometu osim željezničkog sektora. Aerodrom je bez prometa,premalen je broj stanovnika i preblizu Zagrebu,Trstu i Veneciji. Iz Venecije su karte puno jeftinije.
Odakle vam ovo da su plaće duplo veće nego u Hrvatskoj? Izvolite najnovije podatke od danas i jučer, za 1. mjesec 2025. Službeni zavodi kažu, prosječna neto plaća u Hrvatskoj 1392 €, u Sloveniji 1569 €. Izvolite poveznice:
https://dzs.gov.hr/vijesti/prosjecna-neto-placa-za-sijecanj-2025-iznosila-1-392-eura/2165
https://www.stat.si/StatWeb/News/Index/13511
U pravu ste sto se tice statistike. Kaze aforizam:”Postoji laz,jos veca laz i statistika.” Kad gledate strukturu,7,7 posto Slovenaca radi u javnom sektoru i 23 posto Hrvata u svojem javnom sektoru. Oni imaju dobre place. Takodjer DZS i SZS nemaju istu metodologiju. Place u javnom sektoru su napumpane u HR.evo sto kaze Eurostat i GPT: Prema dostupnim podacima, prosječne godišnje neto plaće u Hrvatskoj i Sloveniji su sljedeće:
• Hrvatska: Prosječna godišnja neto plaća iznosi 16.170 eura. 
• Slovenija: Prosječna godišnja neto plaća iznosi 33.081 eura. 
Ovi podaci ukazuju na to da su prosječne plaće u Sloveniji značajno više nego u Hrvatskoj.
Važno je napomenuti da se prosječne plaće mogu razlikovati ovisno o izvoru podataka i metodologiji izračuna. Također, treba uzeti u obzir troškove života i kupovnu moć u obje zemlje prilikom usporedbe plaća.
Dakle svaki drzavni zavod za Statistiku racuna da se drzava osjeca bolje.
Vi slobodno vadite podatke koji vama pašu, pogotovo od GPT-a koji je nerelevantan izvor u ovim stvarima, pogotovo zato što vadi stare podatke. Ako govorimo o BDP-u po stanovniku izvolite podatke i poveznicu:
BDP po stanovniku je u 2025. 36.495 $ u Sloveniji i 25.081 $ u Hrvatskoj.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita
Meni ne pasu pidaci, irelavantno. Wikipedija sporije obnavlja podatke od GPTa. BDP ima utjecaj na place,ali place ne ovise o njemu. Da je tako, recimo Norveska bi imala 4 puta vece place nego li ima,drzava odlucuje kako trositi ili stedjeti BDP.
Imate sve dostupne podatke o plaćama i BDP-u na internetu. Podaci na Wikipediji su od MMF-a i Svjetske banke.
Iskreno mislim da je LJU realno tamo gde joj je i mesto… Posle propasti Adrie i ulaska HR u Šengen, kako oni mogu da konkurišu Zagrebu koji je na sat vremena…
Slovenija je lako dostupna “zemaljski” bilo gde u njenom regionu (pored HR tu su Austrija i Italija), njena dijaspora je mala, sami Slovenci su vrlo štedljivi i proračunati, takav im je mentalitet, a ex Jugosloveni koji tamo žive će radije ići kolima, one koji bi leteli je više nego dobro pokrila Air Serbia… tako da je to to… Baš ne vidim nikakvu jaču perspektivu za Ljubljanu u nekom sledećem periodu…
Pa ipak su imali daleko više putnika prije 17 godina nego danas. To ne može biti normalno.
Jesu, naravno, imali su ali u međuvremenu su se okolnosti umnogome promenile… U današnjim uslovima i okvirima ja baš ne vidim da se LJU može vratiti na to vreme, mislim da je ovo na čemu su danas za njih sasvim realno stanje u nekom srednjem roku…Pritom će ih svaki dalji rast Zagreba dodatno ukupati…
A kad hoćeš u Grčka ili Tursku moraš u Ljubljanu.
Pa Ryanair je krenuo sa letovima za Grčku. A ima i nešto letova za Antalyu. Ali da, nažalost, većinu toga za Grčku, Tunis, Egipat i Tursku treba raditi preko Ljubljane.
LCC (Ryanair). Slovenci nisu rastrošni i puno su financijski odgovorniji i svjesniji od svih drugih ex-YU zemalja. I zato će radije otići do Zagreba (većina vozila na itekako punom parkingu ZAG-a je iz Slovenije), do Trsta, do Trevisa ili Marca Pola, kao i do Beča ili Budimpešte koji nude itekako jeftinije letove (uglavnom Ryanair) od onih iz Ljubljane. To je najvažnija stvar, svi drugi razlozi idu nakon ovog.
Često gledam letove iz Ljubljane. Vezan sam za Sloveniju i privatno i poslovno. I sam letim često iz svih navedenih aerodroma gore, kao i moji poslovni suradnici iz cijelog svijeta i Europe koji dolaze u Zagreb koji je i dalje loše direktno (ali i indirektno) povezan s ostatkom Europe i svijeta. Zato sve ove stvari znam iz prve ruke.
S obzirom da Wizz od Hrvatske bježi, a da ni iz Trsta ne ide nešto, eto prilike Ljubljani da napravi nešto. Već imaju jednu liniju do Skopja… Od toga bi osim Slovenije, profitirao i dio Hrvatske, pa i dio Austrije, tj. Wizz itekako može računati na te putnike ukoliko dobro poslože destinacije. Jest da VCE ima Wizzovu bazu s dosta letova, kao i BUD i VIE, ali mislim da bi se tu nešto ipak dalo, itekako realnije nego s Ryanairom.
Ryanair je pregovarao sa Ljubljanom. Vrlo ozbiljno pregovarao. Ali očito nisu mogli ništa dogovoriti sa Fraportom.
Ovaj je bio pored pa zna da su pregovarali. Vrlo ozbiljno pregovarali.
Ne nisam bio pored, ali sam čitao izvješća o pregovorima i znam da je Ryanair već objavio i natječaj za zapošljavanje posada u Sloveniji. Dakle, više čitati, manje lupati.
Dogodila se propast Adrie, Fraport je kriminalno loš sa prioritetima privlačenja novih kompanija a uz to Zagreb je imao veliku ekspanziju Ryanaira, a još sad dolazi i ekspanzija Croatie iduće 3 godine, tako da je Ljubljana izvjesno zakucana na minimum do daljnjega. Da ne govorimo koliko putnika im odnosi i Trst.
A da
Potpisujem
Ako im je najveći strah ekspanzija Croatije, onda nisu ni u kakvoj opasnosti 🙂
Nažalost istina.
Ajde ne trkeljajte. Croatia kava god da je, ima linije prema svim važnijim hubovima u Europi koje nude brdo konekcija. Također mnoge linije koje uopće ne lete iz Ljubljane -> Berlin, Stockholm, Copenghagen, Barcelona, Tirana, Prag, Bukurešt, Milano, Hamburg, Madrid, Sarajevo, dogodine sigurno još par njih. Možete se sprdati da je Croatia ovakva ili onakva, ali činjenica je da te linije u Ljubljani ne postoje, dok se iz Zagreba lete.
Ne to nije istina. Croatia nema letove prema svim važnijim hubovima u Europi. Iz Zagreba nema letove prema Lisabonu, Manchesteru, Dublinu, Luksemburgu, Genevi, Dusseldorfu, Helsinkiju, Oslu, Varšavi, Rigi, Budimpešti, Beogradu, Sofiji, Ateni, Rimu, Istanbulu, a tek sada pokreće letove za Madrid, Milano, Bukurešt, Prag (još ih nema), te će ti letovi biti sezonski kao i Stockholm, te Barcelona.
A pazi ti hubova Sofija, Luksemburg, Manchester, Riga, Beograd…
Ne kazem da nisu hubovi, ali se ne mogu staviti u istu recenicu sa Frankfurtom, Munich, Paris, London, Amsterdam…
Ne mogu, zar je netko rekao da mogu? Ali reči da OU leti za sve hubove to nije istina.
Nemojte se bahatiti i docirati i govoriti ljudima da trkeljaju. Ako ste Vi zadovoljni Croatia Airlinesom velika većina nas ovdje nismo. Ako je Vama domet uspoređivati se s najslabijima, nama koji znamo potencijale i mogućnosti našeg tržišta to nije domet, mi se radije uspoređujemo s većina i boljima. Ali nažalost teško je protiv podaničkog mentaliteta kom Svijet završava u Grazu i Vrankvurtu i protiv onih koji su do toga doveli
Vrankvurt ? Gdje se to nalazi ? Wizz Air upravo pregovara za uvođenje nekih novih linija za i iz Ljubljane
Pregovarao je i Ryanair pa ništa.
Bumu videli
Pošaljite mail u susjednu kancelariju u Buzinu. Dobit ćete odgovor gdje je Vrankvurt. A također i gdje su naši novci. Tika-tak. Tika-tak.
Zadovoljstvo s Croatijom ide do toga da je još uvijek bolja od HŽa i Jadrolinije,dokad -ne znam. Još voze,manje više redovito,ali sa ogromnim gubicima. Dok drzava bude migla plaćati (i smjela) to će ići. Na žalost,još nisu podignuli plaće zrqčn osoblju. Bude li štrajk ovo ljeto,bit će veselo. Administracije dakako ne fali,a sigurno ih 20 posto zaposlenih i ne zna gdje je firma.
Žalosno.