autor Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia
Kada je bakrotirao Blue Air (IX. mjesec 2022) Air Serbia je, kao i uvijek, ekspresno agilno reagirala. Odmah je povećala kapacitete za Bukurešt sa ATR 72 na Airbus A319 te tako preuzela niz putnika koji nisu mogli putovati sa Blue Airom. Vrlo brzo je povećala broj letova sa 6 (prošlog ljeta), na čak 9 tjednih letova (ove zime). Toliko povećanje u zimskom redu letenja samo pokazuje kako je kompanija agilna i da je imala za cilj preuzeti putnike Blue Aira. Na tome iskrene čestitke.
No, ostaje pitanje zašto Air Serbia nije pokrenula liniju za Cluj Napocu. Ova linija bi bila više nego uspješna feeding linija i da Blue Air nije propao, a bankrotom kompanije bi bila još više uspješna. TAROM nažalost nije reagirao i nije povećao broj linija iz Cluja, već je tu jedino promptno reagirao Wizz Air i Ryanair koji su uveli nove linije. Wizz Air će tako ovog proljeća letjeti 39 linija, a Ryanair njih 5. Ryanair na proljeće uvodi čak 3 nove linije. Iz aerodroma leti još i Aeroexpress Regional, Corendon, LOT, Lufthansa, TAROM i Turkish. Rumunjska kompanija HiSky sa Cluja ima 5 linija. Nova rumunjska regionalna kompanija Air Connect od 28.3. kreće sa letovima za Bukurešt, a od 22.6. za Constantu. Cluj je u 2019. imao čak 2,9 milijuna putnika.
Air Serbia u 2 godine je povećala broj linija za čak 44 nove linije, no nije uzela u obzir Cluj. Istinski šteta. Kompanija na ovoj liniji ne bi imala veliku konkurenciju legacy carriera, samo Lufthansu, LOT, Turkish i TAROM, a linija bi i te kako imala uspjeha sa konektiranim letovima. Blue Air je imao bazu u Cluju i njegov odlazak i te kako je stvorio rupu koju drugi prijevoznici moraju popuniti. Zašto to nije Air Serbia?
Daleko manje šanse Air Serbia bi imala i da je pokrenula letove za Bacau, četvrti aerodrom gdje je Blue Air imao bazu. No, nije nemoguće da bi i tamo profitirala. Poglavito što za Bacau lete samo HiSky, TAROM i Wizz Air na 4 linije, od čega su dvije sezonske. Bacau je 2019. imao 468.455 putnika. Air Serbia bi mogla otvoriti i sezonske letove za Constantu, aerodrom na Crnom Moru koji je značajna luka i turističko središte. Za Constantu leti samo Turkish i Wizz Air dvije linije, a nova regionalna kompanija Air Connect će od tamo imati 4 linije za rumunjske gradove. Uz to Air Serbia bi mogla letjeti i za Suceavu, aerodrom uz samu ukrainsku granicu. Na aerodromu 13 linija ima Wizz Air, jednu TAROM, te će dvije linije imati Air Connect. Ryanair ukida 6 linija sa aerodroma. Suceava je 2022. imala 763.969 putnika.
U svakom slučaju Air Serbia bi se više morala koncentrirati na rumunjske aerodroma kojima nedostaje legacy carriera i konekcija, a koji su ogroman feeding potencijal za kompaniju. Air Serbia ima 2 feeding linije u Grčkoj, Bugarskoj, BiH, Crnoj Gori i Makedoniji, 1 u Sloveniji i čak 6 u Hrvatskoj. Istinski je čudno da u Rumunjskoj leti samo za Bukurešt.
U trenutnoj situaciji, možda je pametna odluka.
Što da se ne otvori ili da se otvori?
Da se ne otvori
Zašto?
Mislim da je razlog nedostatak aviona, iako su povecali flotu, smatram da trebaju iznajmiti bar jos 5 ATR-ova s obzirom na trenutnu potraznju, to su i ujedno avioni koji donose najvise para po pitanju odrzavanja i potrosnje goriva, a pilota koji cekaju na posao verujem da ima dovoljno!
Savet menadzmentu (koji funkcionise super) da iskoristi trenutno stanje i svoju poziciju i da sto vise aviona iznajmi, uposli svoje ljudi i nastavi da se siri i bude vodeci avioprevoznik na ovim prostorima !!!
Zar stvarno mislite da je negenerički rast pametna stvar? Mislite da je to samo tako pribaviti aviona i otvoriti brdo linija? Da to ne košta? Da nema ogromnog rizika?
Najveći razlog ne otvaranja većine linija u okruženju jeste nedostatak ATR-ova. Bez minimum 10/12 aviona ne mogu se širiti dalje više.
Jasno.
Pošto ste i sami rekli da Marek čita Zamu, mislim da će razmisliti i o ovoj opciji. Ima još potencijala na istoku a to je svakako Baku koji treba takođe razmotriti isto kao feeding ali i bitno turističko odredište!
Jasno. A da ne govorimo o Kišinevu, Ekaterinburgu…
Verovatno ne otvaraju Kluž jer nema baš nimalo O&D putnika. Među svim tim mestima, jedino bi ih iz Srbije bilo za Jaši (hodočasnici, tamo su mošti Svete Petke – idu u principu autobusom, ali verujem da bi neki prešli na avion).
Cluj je velik aerodrom (skoro 3 milijuna putnika), prilično udaljen od Beograda (6:20 sati autom), tamo ima i te kako smisla otvoriti letove.
I kako Vam je to garancija da ima P2P traznje?
Zar sam ja rekao da ima P2P potražnje. Nisam, rekao sam da je to feeding linija i da bi većina putnika bili konektirani putnici.
Pa ne bi bili većina, nego bi bili praktično svi. A to se mnogo manje isplati nego kad postoji O&D.
a to kao mislite da su na većini linija Air Serbie P2P putnici?
Pa da, u proseku. Tako je nagovestio valjda pre neki dan
Pitam za sve linije? Ako ima feeding linija, a ima ih, zašto i ovo ne bi bila jedna od njih?
Naravno da nisu. Ali kombinacija je. 100% transfera na liniji znaci izuzetno nizak yield i ta ruta ce donositi gubitak.
Zašto?
Zar me stvarno to pitate? Ako P2P putnik plati kartu BEG-CLJ 100€, a transferni koji ide CLJ-BEG-CDG 140€, valjda vidite koliko manji yield donosi transferni putnik od P2P.
JU ima linije koje imaju malo transfernih putnika, i one linije koje imaju 50% transfera. Ne postoji nijedna linija koja ima 95% transfera.
Zar mi hoćete reči da JU radi toliki dumping na konektiranim letovima? Zašto do vraga? Pa to onda znači da cijeli sustav donosi gubitak. A ako je to tako kako onda 21 milijun financijskog plusa?
Pa ne verujem da imaju ijednu liniju da je bez njih, osim Niša (a kažu da i tu bude poneki).
Bez koga P2P?
Pa verovatno jesu. I sami ste pisali pre neki dan da je svega 20-25% konektiranih putnika.
Što ne znači da ne postoje linije koje imaju prvenstvno ili čak sve konektirane putnike. Naravno da postoje.
Mozda postoje…. Ali haj’te nam onda napisite te linije za koje mislite da ima samo konektirane putnike.
Ne bih ja ovdje spekulirao. Hvala ne. Svoj stav imam, ali takve izjave treba dati kompanija, a ne iznositi pretpostavke koliko god one bile realne.
Mislim da su Air Serbija i njen CEO liniju ostavili da ju operira ZamaAir.
Shvatite to kao Marekov poklon.
Tu liniju sigurno neće operirati.
ako je tako preporucate Air Serbiji mislio sam da je cisti dobitak i za ZamaAir.
Apsolutno ne. Ta linija ima smisla samo i isključivo za letove kompanije koja ima velik broj konekcija.
Kako komentarisete to sto u siroj regiji Beograd ima najvise letova za Larnaku? Ima bitno vise letova nego Bukurest, Sofija, Budimpesta ili Minher, a jednako letova kao Bec. Jedino vise letova za LCA od Beograda ima Atina.
Logično. Rusi ne mogu do Larnace nikako drugačije nego preko Beograda. Činjenica je da puno Rusa odlazi na Cipar.
Руси уопште не чине тако велики број путника на овој линији јер нема толико летова ка Русији. Ларнака ће ићи 14, дакле исто као Москва, Сочи са 2 и Казањ са 2.
Овде се ради о великом број трансфера за Запада, посебно из Немачке, Париза али и Данске. Тако је већ годинама.
Визер ће удуплати број летова а они не возе Русе већ локалце из шире регије.
Tu je vrlo velik broj putnika iz Rusije. Neki dolaze direktnim letovima, njih 21 tjedno, neki dolaze preko Istanbula.
Руски капитал а са њиме и Руси су напустили Кипар и прешли у Дубаи. То апсолутно сви знају. Руси не чине више од 20% путника на тим летовима.
ЈУ је такође једна од најбржиш веза Кипра са Барселоном, ту има брдо путника.
Nema šanse da je to samo 20% putnika. Ali i da je to nije mala brojka.
Soci ide 3pw na leto!
Jasno i logično.
Naravno da je logicno. Pametno.
Rusi pune 14x LCA, 3x MAD, 7x JFK, 21x TGD, jedno 35x TIV, 10x FCO, 14x CDG, 8x BER, 8x LHR, 13x ATH… a tek nove linije. Sve je to zbog Rusa. A da nema Rusa valjalo bi Air Serbia zatvoriti jer ne bi imalo putnika.
Vrlo je logicno i apsolvirali smo jedno 10x da udju jedno 170 Rusa u A320 i do Beograda se razmnoze na jedno 470 pa dok predju u druge avione bude ih jedno 700.
Ne nije sve zbog Rusa, ali dobar dio putnika na letovima dalje od Beograda čine oni. Poglavito prema Larnaci i Tivtu.
Da. Opet ste u pravu.
Inace onih vec sada preko 200.000 Rusa sto zive u Srbiji su dosli pesaka jer izgleda da Rusi sto stignu do Beograda u potpunosti su transferi. Znate li samo koliko tih Rusa sto zive u Srbiji obilaze domovinu? Znate li koliki broj clanova njihovih porodica ih posecuje u Srbiji?
Znate li uopste broj P2P izmedju Rusije i Beograda i broj transfera? Ne.
Ali kao sto bi Fabinger rekao u fazonu Air Serbia je otvorila ogroman broj linija u 2022. zbog Rusa a taj trend se nastavlja i u 2023.
Air Serbia vidovita, najavila ekspanziju pre intervencije jer eto verovatno znala sta ce biti. I znala da ce uci 170 Rusa u avion i da se razmnoze na jedno 470 da bi popunili druge letove.
Inace, za Vasu informaciju, najveci broj Rusa preko Istanbula leti za Ercan a dobar deo njih i preko ATH pa je zato i TK slao mnogo puta A330 za ATH.
Drugo, za LCA lete i preko Jerevana. Sta mislite odakle palo na pamet Cyprus-u bas za Jerevan da leti a nema ni u planu mnoge logicnije aerodrome u Evropi. Tu je i Wizz iz Jerevana. Zatim Emirates, Gulf Air, Qatar…
Kao sto vam je vec neko objasnio. Ogroman broj P2P, zatim transferi ka zapadu i severu.
A onda odakle 4x A321 W6? Koga ona prevoze pored 14x JU?
Ti boga što se ovaj broj rusa rapidno povećava. Još do prije dva tjedna je bio 100.000, sad je već 200.000.
Rusi u Beograd dolaze Air Serbiom ili Turkishem. Što mislite zašto Beograd ima 5-6 letova dnevno iz Istanbula?
Iz Rusije dnevno u Beograd dolazi preko 500 putnika, a ne 170 + putnici preko Istanbula.
Broj frekvencija iz Jerevana za Larnacu je malen. Da lete i drugi za Larnacu, ali broj letova nije velik, a uz to i devijacije su bitno veće, pa je i let skuplji od JU.
Koja pre 2 tjedna 100.000? Znate li otkada je ta brojka prevazidjena?
Od tih 500 najveci deo su P2P. Drugo, neprekidno racunate LF 100 izmedju Rusije i Srbije a to uopste nije tacno. Narocito ne za AER i KZN.
Pa i nije malen. Proverite.
Prevaziđena? Na znam. Ne postoje službene statitistike i ljudi mogu pisati svašta. Ali znam da je prije dva tjedna ovdje masovno pisano 100.000.
Ako ima 200.000 Rusa u Srbiji, većina ih je u Beogradu, a to znači da je svaki deseti stanovnik Beograda Rus. Gdje su nabavili tolike stanove? Gdje žive? Kako se u Beogradu ne vidi povećanje broja ljudi od 10% u samo par mjeseci. Puno prenapuhana brojka.
LF između Srbije i Rusije je vrlo blizu 100%.
U Beogradu doslovno ne mozete da nadjete da iznajmite stan. Sve su iznajmili Rusi, cene su drasticno skocile. Takodje, nove stanove masovno kupuju Rusi.
Da je svaki deseti covek u Beogradu Rus, nije daleko od istine. Na svakom uglu se moze cuti ruski, a pogotovo u bankama i trznim centrima.
Čovječe i prije rata teško su se nalazili stanovi u Beogradu, Zagrebu i drugdje. Jako teško. U Zagrebu ljudi traže mjesecima stanove po cijeni od 700-800 EUR za dvosobni stan. A kako su se u tim okolnostima naselili još 150-200.000 ljudi. Ma dajte. Gdje spavaju? Pod mostom?
Jednaka je stvar i sa novim stanovima. U Zagrebu novi stan se proda prije nego je ubodena prva lopata. I to po cijeni od 3000 EUR m2. Kako onda netko može nabaviti 100.000 novih stanova za tolike Ruse?
Gradili se na vreme😊
Je da 100.000 stanova.
Alene, u Beogradu stanovi koji su bili 400 eur mesecno sada su 800-900 upravo zbog Rusa. Po centru grada se svuda cuje ruski jezik, sto ranije nikad nije bio slucaj i kad je bilo 4-5 letova dnevno BEG SVO. Dalje, Rusi masovno naseljavaju i Novi Sad gde je kvadrat stana sada cak i skuplji nego u Beogradu (4000+ eur u centralnoj zoni dok je u Beogradu oko 3200-3800). Takodje kupuju i kuce “na selu” tzv malo luksuznije vikendice u okolini Beograda, na planini Kosmaj itd. Nije daleko od istine da se u Srbiji naselilo oko 200.000 rusa. Rekao bih 100.000 u Beogradu i okolini, 50.000 novi sad i okolina i 50.000 u ostatku Srbije, na selu itd. Kada rat stane BEG-SVO ce imati 35-40 letova nedeljno.
Razumijem, ali bogami nisu našli 100.000 stanova. Nisu ni 10.000.
Apsolutno ste u pravu.
Dobar dan, dugo već pratim blog koji mi je veoma zanimljiv. Inače sam srednju školu završio za avio mehaničara a fakultet turizma (imam turističku agenciju).
Vezano za broj Rusa u Beogradu, nesporno je da ih ima puno. brojka koju je predsednica vlade izjavila pre neki dan prilikom otvaranja novih prostorija policijske uprave za strance je da je u 2022 ukupno izdato 65.000 boravaka za celu Srbiju po raznim osnovama ali kako Rusi imaju pravo da borave do 30 dana bez vize znam ih puno koji pred istek izadju u Bosnu na 1 dan pa udju ponovo i tako vrte beskonačno dok ne reše boravak po nekom osnovu ! Tako da ja verujem da ih je u Beogradu minimum 100.000, što je za ekonomiju zemlje fantastično !
Može li mi neko pojasniti šta znači
“LF između Srbije i Rusije je vrlo blizu 100%”
Hvala
Ali nije duplo vise, nije 200.000
Ма супер је што се код нас лепо осећају. Земља је ионако испражњена и има места за све сасвим довољно. Празних станова по Београду и кућа по Србији је било колико хоћеш. Јако се културно и фино се понашају, деца им већ иду у школе и добро су уклопљени, и сигуран сам да ће се у будућности показати да су велики добитак за наше друштво. А из угла историјских, културних и осталих веза, могу рећи да и треба увек да дођу овде када су у проблему.
Препоручио бих и Украјинцима да се и они населе, јер у Украјини среће неће бити још много деценија.
Ma nema sanse da su nabavili 100.000 stanova u Srbiji gdje se trazi stan vise za kamaru para
Alene, evo jos jedna tema za razmatranje – moguci uticaj uvodjenja sankcija Srbije Rusiji na smanjenje broja putnika.
Dakle, sta ako Srbija zabrani letove za RU? Da li ce to biti propast za AS?
Ekspanzija letova za USA, Kinu i Kanadu moraju biti praceni velikim brojem transfernih putnika. Lokanih nema bas toliko da se popune toliki avioni, a da lete prazni je propast. Za Kinu Rusima letovi AS sigurno nisu zanimljivi (ni onima koji lete za Rusiiju iz Kine), ali USA i Kanada mogu biti. Ne treba gledati samo u Ruse, vec i ostale koji imaju potrebe da lete u Rusiju, privatno ili poslovno, a sad ne mogu. Pa i osoblje americke ambasade mora nekako da stigne u Moskvu.
Odlicna ideja
Potpuno ste u pravu. Rumunija je velika zemlja, 20+ milipna ljudi, i sve bogatija. Veliko su avio tržište sa poprilično slabim nacionalnim prevoznikom. Čudi me da JU nikad nije leteo nikuda sem za OTP.
Apsolutno. Tu svu morali već odavno letjeti, a poglavito nakon bankrota Blue Aira.
Kluz – slazem se, ali zasto niste to pitali Mareka?
Bacau – zasto? Zasto ne za Jasi?
Konstanta – Boze me sacuvaj, pa ko ce leteti tamo?
Suceava – zasto? Zasto ne za Jasi koji ima mnogo vise smisla?
Moje misljenje: OTP na 14pw i CLJ, IAS na 4pw. Sasvim dovoljno. Eventualno jos CRA.
Bacau zato što je imao bazu Blue Aira.
Constanta, upravo zato što malo kompanija tamo leti, a grad je turističko i lučko sjedište Rumunjske.
Sucueva jer je blizu Ukrajina i masa putnika iz Ukrajine leti za tamo. Aerodroma je relativno velik.
Zašto do vraga Craiova. Pa to je samo 350 km od Beograda. To se rješava automobilom.
Znate li da do Krajove treba preko 5 sati automobilom? Nema kilometra autoputa, sve magistrala. Uostalom, i ZAG, BUD i SJJ su na istoj ili manjoj udaljenosti pa ipak imaju veliki broj letova za BEG. Pritom je BEG-ZAG/BUD sve autoput.
Jako malo turista bi islo u Konstantu. Budite sigurni u to!
Da treba 5 sati. Puno premalo vremena, za spajanje sa tako malim gradom (nema ni 300.000 stanovnika).
I Jaši, koji bi prevozio i putnike iz moldavije
Da ako ne otvore Bacau. Bacau i Iasi su puno preblizu da bi se obije linije otvorile. Air Serbia je svakako trebala otvortiti Kišinev, kao što je i planirala 2020.
U trenutnoj situaciji bolje da ne otvaraju linije uz granicu sa ratnom zonom.
Aerodrom je potpuno siguran i prilično kompanija tamo leti.
Pa zar nije bio zatvoren vazduzni prostor Moldavije ove nedelje? Pa stizu i vesti da ruske rakete prelecu Moldaviju.
Ali da, trebali su da otvore. Je li Kisinjev na listi ZAG? Cini mi se da jeste, da su napisali da je to pozeljna linija.
Kišinev je svakako bitna feeding destinacija za Beograd.
Zato je bio prosle nedelje zatvoren na par sati. Bas zato sto je potpuno siguran.
Kad je Suceava bio zatvoren? Odakle vam to? Imate neki izvor jel ja tako što naći ne mogu.
Suceava nije, citatelj je mislio ja Kisinjev. Vazdusni prostor Moldavije je bar jednom nedeljno zatvoren jer rakete sporadicno prelecu tu zemlju.
Da to je bilo, pisali smo o tome.
Kakva Suceava?
Alen Šćuric
Author
Odgovori Dee
20.02.2023. 01:23
Da ako ne otvore Bacau. Bacau i Iasi su puno preblizu da bi se obije linije otvorile. Air Serbia je svakako trebala otvortiti Kišinev, kao što je i planirala 2020.
A onda sam odgovorio da je taj Kisinjev bio zatvoren prosle nedelje na par sati.
Dakle uopste nije bezbedno leteti za Moldaviju trenutno.
Mislio sam da ste mislili na Suceavu jer smo o njoj pisali, a ne o Kišinevu.
Za sada je sigurno letjeti za Moldaviju. Zatvorili su zračni prostor na kratko radi nekog špijunskog balona koji je došao, dakle radi predustrožnosti. Ne radi stvarne ugroze. I to se desilo samo jednom od kada je krenuo rat.