Lessor BOC Aviation je u nedavnoj prezentaciji za investitore otkrio rezultate analize prizemljenja aviona usled problema sa P&W motorima. Kombinujući A320/321neo i A220, koji su jedina dva tipa aviona koji koriste problematične motore nove generacije od Pratt&Whitney-a, BOC je došao do brojke od preko 600 prizemljenih aviona u ovom trenutku usled problema prebrzog kvarenja motora, koji je ozbiljno počeo da se manifestuje početkom 2023.
Tokom prvih devet meseci 2023, broj prizemljenih A320/321neo recimo, je polako rastao sa oko 150 ka 190 aviona, dok je od X meseca 2023. počeo eksponencijalno da raste, ka tempu od 50 novih prizemljenih aviona svakog meseca. Do IV meseca 2024, ukupan broj je stigao do 500 aviona, nakon čega se stabilizovao, da bi od X meseca ove godine ponovo počeo ubrzano da raste – od tada do objave ovih podataka prizemljeno je još 60 aviona! BOC naglašava da je P&W očekivao prizemljenje preko 750 aviona u ovom trenutku, ali da činjenica da je trenutno prizemljeno manje aviona uopšte nije dobra, jer je indikacija da se još nije stiglo do “vrhunca” ove situacije, tj. da će ista posledično trajati duže nego planirano, možda čak i do 2028. BOC predviđa da će, u vrhuncu, čak 3-4% ukupne flote aviona sa P&W motorima biti prizemljeno. Broj prizemljenih A220 je mnogo manji, od početka 2023. do danas je porastao sa oko 50 do 70 aviona.
dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: Airbus
Hm, profit profit, jurnjava za profitom. A ja kao amater da pitam, zbog čega Airbus za kojeg mislim da je evropski proizvođač aviona ne koristi evropske motore? Nisu valjda toliko lošiji od američkih?
Zato sto “cisto” evropski motor ne postoji. Najbliza stvar “evropskom” motoru su oni koje pravi CFM, koji je Joint Venture izmedju General Electric-a i Safran-a
A govori li ova analiza koliko je ukupno aviona vec proslo kroz taj pregled? OK, mesecno se poveca za 50, ali to moze da znaci da je 60 novih aviona na pregledu a 10 se vratilo ili moze da znaci da je 100 otislo a 50 se vratilo. I sta tacno rade na tom motoru dok je van pogona? Da li se samo nesto proverava ili se definitivno nesto menja/popravlja? Ima li neka analiza na koliko je od tih aviona bilo potrebno to menjati a koliko je bilo OK motora? Da li motor ide na taj pregled preventivno posle izvesnog broja sati ili ide kada se neka komponenta pokaze kao problematicna?
Mnogo pitanja, znam. Ali do sada ni u jednoj vesti nisam procitao odgovore na njih.
Pridružujem se komentaru u potpunosti. Izuzetno/iznimno važna pitanja potpuno bez odgovora!
Ne govori, ali to nije ni bitno jer broj parkiranih aviona svakako raste znacajnom brzinom. Dokle god broj prizemljenih aviona raste, broj novih motora koji se prebrzo kvare je veci od broja starih koji se popravljaju / servisiraju.
Motor se skida sa aviona i salje u jedan od nekolicine P&W-ovih servisnih centara za obnovu motora, ceo se rastavlja i vrsi se inspekcija upitnih komponenti.
Koliko sam informisan, P&W je u procesu proizvodnje motora koristio mentalne legure koje su bile kontaminirane drugim supstancama. Posledica je da bi konkretno prva i druga faza turbina visokog pritiska (HPT) mogle da ranije nego planirano razviju pukotine na mikroskopskom nivou.
Proverava se koje je stanje motora, po potrebi se menjaju delovi. Problem je to sto su kontaminirane legure dovele do postepenog degradiranja istih, sto bi dovelo do toga da se ceo motor kontaminira metalom u prahu. Zbog ovoga mora ceo motor da se proveri, zbog cega je P&W izjavio da bi svaki individualni motor bio na popravci oko 250 dana.
Sudeci po trajanju ovih problema, koji su do sada vec trebali da prodju najgoru fazu, a nisu, ocigledno je na vrlo velikom broju motora morao da se menja velik broj komponenti.
Motori uvek idu na redovne preventivne preglede nakon odredjenog navrsenog broja sati leta
Molim vas proverite zasto Wizzair u letnjem redu voznje ukinuo jedan let cetvrtkom Beograd – Hamburg pozdrav Milosevic
Kako da se provjeri zašto? Što da nazovem Varadija pa da ga pitam zašto je to napravio?
A da.
Dajte ne pričajte gluposti.
Letnji red Wizz Air-a je sve samo ne definisan.
Zar ne koriste noviji Embareri potpuno iste P&W motore?
Koriste, ali koliko sam razumeo, PW1900 koji koriste E2 Embraeri ima znacajnije razlike u odnosu na ostale varijante, za razliku recimo od PW1500 i PW1100 koji su relativno slicniji
BOC je takodje u izvestaju dodao da je broj prizemljenih E2 toliko mali da je nebitan za ovu analizu
Poceli su problemi i sa E2, verovatno je zbog manje snage motora i sama komora i turbina dugotrajnija pa su problemi dosli malo kasnije
Dokle je dogurala proždrljiva i nehumana američka industrija. Pogotovo avio industrija. Šta god izlazi iz njihove proizvodnje pokaže se kao škart roba. A posebno u aviaciji, takav škart je opasan po život velike mase ljudi. Tko se još može pouzdati u bilo kakav američki proizvod?
А пљувачина по руским моторима.
Kojim ruskim motorima? Onima koji kasne već godinama, koji imaju daleko lošije performance i pitanje je kada će izači iz proizvodnje?
A da.
Bas se potresaju za te mase, ko i ovi za one mucenike sto izginuse ispod terase u NS. Nadju nekog budalasa pa ga okrive i prebace na bolje radno mesto jer im je ustedeo gomilu para, da se ko ljudi istale
@Anon 07:40
Tako je to kada se industrijske korporacije pretvore u mašine za proizvodnju profita i kada više nije bitan kvalitet proizvoda već se prvenstveno gleda PROFIT. Nije to problem samo u avio industriji, recimo globalna auto industrija je taj proces prošla pre 20-30 godina.
Kada su se krajem osamdesetih pojavili prvi automobili sa plastičnim branicima i kada je tadašnji nov automobil imao kraći životni vek od 10 godina starog polovnjaka (uporedimo samo pouzdanost i trajnost golfa prve i druge generacije sa golfom iz 4,5,6 itd generacije) bilo je samo pitanje vremena kada će se pojaviti avioni sa “plastičnim delovima”. 🙂
Princip je isti, COST CUTTING i sveopšte rezanje operativnih troškova u svim fazama proizvodnje, počev od idejnog projekta do finalnog proizvoda. Što manji troškovi proizvodnje, to veći profit, a sve to nauštrb kvaliteta finalnog proizvoda. To nam je, što nam je…
A koji tip motora koristi Embraier E2 ?
Pitam za prijatelja.
PW1900, ali koliko sam razumeo, ova varijanta za E2 ima znacajnije razlike u odnosu na ostale varijante, za razliku recimo od PW1500 i PW1100 koji su relativno slicniji
U principu core motora izmedju 11,15 i 19 je isti. Razlike su u dijametru fena, planarnom reduktoru (nadam se da je to ispravan prevod) i snazi. E tu sada dolazi to bržeg trošenja resursa kada imate veći potisak, sto je suštinska razlika izmedju 3 motora
PW1500G i PW1900G su praktički isti motori, sa istim promjerom ventilatora, geometrijom i arhitekturom motora.
PW1100G-JM i PW1400G su pak vrlo slični…
https://i.ibb.co/PFX6mpv/PW1000-G-tbl-N.png
Gospon Pusineri
Pw1100 je najslicniji sa pw1400 koji se pak koristio na MC21.
Ista konfiguracija stupnjeva na turbini niskog i visokog pritiska, velicina ventilatora, tezina itd.
1500 i 1900 su ruku uz ruku najslicniji.
Opet ko i primjer prije, isti broj stupnjeva, velicina ventilatora tezina i raspon potiska.
Tako da je vas naslov zavaravajuci.
Nemozete napisati koristi se samo na dva aviona kad se koristi na 4 postojeca(odnosno 3, ako zanemarimo mc21) i predvidjen za jos 2. I onda se pravdati da zbog BOCovog izvjesca nije relevantan.
Meni najlogicnije je da BOC u analizu nije uvrstio E2 jer ga vjv nema u portfoliu.
Malo potrazite pa cete vidit da KLM ima dosta problema na E2