zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Državni revizori u Air Serbiji

Državna revizorska institucija (DRI) započela je revizije 121 korisnika javnih sredstava, sukladno programu revizija za 2025. godinu. Državni revizori provjeravaju račune niza ministarstava, MUP-a, grada Beograda, bolnice, Elektroprivreda Srbije, Srbijagas, Putevi Srbije idr.

No, revizori će doći i u Air Serbiu, čije će financije pročešljati. Na stranu to koliko će revizori stvarno pročešljati takve javne ustanove i koliko će „pronaći“ nepravilnosti. No, u slučaju Air Serbie sam zbunjen. Zašto? Pa Air Serbia navodno nije korisnik javnih sredstava, ona ne dobiva već tri godine ni centa od države. Zašto je onda na meti državnih revizora koji češljaju institucije koje koriste javna sredstva? Nešto tu ne štima. Ili Air Serbia koristi javna sredstva i laže javnost, ili državni revizori ne znaju svoj posao. A baš da bi državna revizija toliko omašila i došla u Air Serbiu provjeriti korištenje javnih sredstava koje ona navodno ne koristi. Hm, hm, hm…

Jasno Air Serbia dobiva PSO, koji je državni novac, no on bi trebao biti strogo namjenski unaprijed definiran novac za konkretan PSO projekt. No, on nije ni izblizu na nivou transparentnosti kakv je u Europskoj Uniji. Air Serbia je dobivala i subvencije prije četiri godine, a revizija obuhvaća i taj period. Stoga ostaje za vidjeti koji će biti rezultat revizije, što će ona pronaći ili neće pronači, a zamaaero će isto pratiti.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Serbia

103 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Evo sad pišem ponovo kraće nadam se opet neće biti problem
AIr Serbia je državna kompanija u koju dolaze revizori najmanje jednom u 5 godina
takav je zakon
Air Serbia koristi javan novac za PSO i i kao takva prolazi posebnu proceduru
Molim vas da objavite gdje kažu materijali da se kontrolišu firme koje imaju subvencije. Jer i sami navodite npr Srbijagas koja je druga najbogatija firma u srbiji. ona nema subvencije.

Sve im se tresu gaće. Pošto je revizija objektivna, nepristrana, i strah i trepet za Vođine ljubimce, te će svakako utvrditi svaku i najmanju moguću nepravilnost. Hahahahahahahaha

Naravno da je farsa, nepotrebna,providna i jadna.

Dolaze da ispitaju kako je Izvrsni direktor Milan Malovic o trosku kompanije produzio tip ATR za privatne potrebe

lepo
trenutno leti airbus a poslao sam sebe da produzi ATR o trosku kompanije
Mnogi u AS to znaju ali ne smeju da kazu jer ce letjeti sa posla…
Mozda ce DRI to otkriti

Boško jel ste to ljubomorni? Mora neko da bude tu da bi kontolisao pilote..Vi verovatno letite Atr tako da ćete imati priliku da mu kažete u lice…ako smete…

pa valjda pilote kontrolise direktor letacke a ne oval spomenuti sto o trosku firme upisuje ovlascenja za avion koji ne leti.

Mora da je veliki trošak bio jedna sesija na sim…

Ukoliko je Republika Srbija vlasnik javnog preduzeca onda su obveznik revizije. Nevezano da li dobijaju sredstva iz budzeta ili ne.

Subjekti revizije su:”…pravna lica koja su osnovala pravna lica u kojima država ima učešće u kapitalu, odnosno u upravljanju, su takođe subjekti revizije.”

Izgleda da ipak kazu….

Ne znam da li postoji I jedan segment privrede u Srbiji a da nije kriminalizovan.To lako mozemo saznati,ako zaista padne sa vlasti ovak potpuno kriminalizovani rezim u Srbiji.

Svuda su se uvukli,ta revizija je od stranje njihovih ljudi

Alene, vi izgleda da nemate nikakvog iskustva sa revizijama. DRI radi revizije SVUDA gde je drzava angazuje kao vlasnik kapitala.

Napiso sam vam vec da osim DRI revizije angazuje jos nekoliko interesnih grupacija i zato revizije velikog sistema kakav je JU radi nekoliko nezavisnih revizorskih kuca.

I zato su rezultati verodostojni.

Morate najpre da razumete cime se revizija bavi. Revizija nije policija. Razumete?

E to vec,nece da moze.Pa gde ce na svoje ljude.Obicna glupost i mazanje ociju.

Ne mora, to nije posao revizije i nemojte pisati svašta.

Revizija služi da potvrdi u kojoj su mjeri financijska izvješća usklađena sa lokalnim i međunarodnim standardima, te koliko vjerno odražavaju financijske pozicije poduzeća.

Revizija ne traži prevare i utaje, to je velika zabuna kod javnosti. Prevare traži financijska policija. Revizori kontroliraju ispravnost i vjerodostojnost financijskih izvješća i na osnovu toga izražavaju revizorsko mišljenje i daju preporuke. Državna revizija je donekle drugačija jer obraća zasebnu pozornost na trošenje državnog novca ili resursa, te podnosi prijave nadležnim organima ukoliko pronađe pogreške ili utaje u tom trošenju. No, niti državna revizija nije financijska policija koja negdje ulazi sa sumnjom da postoje prevare te plijeni papire i računala.

Postovani, DRI podnosi prijave nadleznim organima za, u postupku revizije, otkrivena dela, takodje obavestava organe o otkrivenim nepravilnostima

Daaa,jako verodostojni.

Nema to veze da li je korisnik javnih sredstava ili ne. Javno su preduzece u većinskom državnom vlasništvu i po tom osnovu DRI ima pravo da uradi reviziju.

Air Serbia prima PSO novac za rute iz Niša, tako da je samim tim i korisnik javnih sredstava. Javna sredstva ne podrazumevaju automatski subvencije.

Ok, izjava kao izjava. Obzirom da su javno preduzece, državno vlasnistvo, tako mogu biti predmet planiranih ali i vanrednih kontrola DRI. Kao i svi ostali. DRI donese godišnji plan sa spiskom gdje će ići u reviziju. A inače ima i vise vrsta revizije. U principu kad ne dolaze često onda obuhvat bude za par godina unazad, obično 3,4 godine. Lp

Ovaj plan revizije su “doneli” studenti i strajkovi u celoj Srbiji,kao posledice korumpirane vlasti,a sluzi kako bi zvalavko zamazao oci i lupetao”kako je ispunio zahteve i kaznio pocinio ce”

Da li, možda, DRI provjerava uplate plaća i doprinosa, npr. Ipak je AirSERBIA javno poduzeće, ne?

Proverava se da li su zarade obracunate u skladu sa zakonom kada se sprovodi revizija pravilnisti poslovanja i kada su zarade navedene kao predmet revizije u Zakljucku o sprovodjenju revizije

То се све редовно уплаћује. У Србији не можете пустити плату уколико нисте прво уплатили доприносе.

AirSerbia nije javno preduzece, nego preduzece ciji je drzava vlasnik. Kao takvo je zavisno od drzave i u obavezi je da isplacuje npr dividende svom vlasniku, tako da svakako DRI ima posla u AirSrbiji.

Pod pojmom “javno preduzece” smatra se preduzece odnosno pravno lice kojeg je vlasnik država.

DRI ima obavezu da izvrši reviziju svih subjekata koji su u većinskom vlasništvu države, bez obzira da li su direktni ili indirektni korisnici budžeta. Tako je i Air Srbija došla na red. Na sajtu DRI možete videti sve subjekte koji su bili predmet revizije kao i izveštaje o izvršenoj reviziji. Za razliku od eksterne revizije koja se bavi revizijom finansijskih izveštaja, DRI kontroliše i javne nabavke, sprovodjenje procedura, usaglašenost akata sa propisima….

Ne, to ne mogu izjaviti jer DRI po svojoj prirodi radi revizije svih subjekata u drzavnom vlasnistvu.

Molim vas navedite primer gde je receno da to rade samo kod firmi koje koriste javna sredstva.

Hvala.

Ko i gde to izjavio?

Pa i jesu korisnici javnih sredstava, jer su u vlasništvu svih nas gradjana Srbije. Alene, kao i sve u Srbiji i DRI je pod velikim uticajem ove vlasti, tako da kod bitnih SNS projekata (a AS to jeste) neće biti baš mnogo kritično nastrojeni.

Postojanje i funkcioniranje DRI su zakonski definirane i DRI mora raditi ono radi čega postoji. Niti DRI niti JU ne mogu reći: “Ovo je šarada i stoga se neće raditi, da ne bacamo novce”. Problem je jasno u tome što DRI ne radi kako treba ono radi čega postoji, no i dalje ih nitko ne može ostaviti doma kako se ne bi rasipao novac. Jedino ih država može raspustiti, a do tada će ići u revizije od kojih ima malo ili nikakve koristi.

Popice kafu reci da je sve u savrsenom redu i otici.Kadija te tuzi,kadija ti sudi.

И то је ПСО.

Jedva čekam da ovaj padne sa vlasti i završi tamo gde mu je mesto, ali još više jedva čekam da vidim sve ove u menadžmentu er Srbije i sve direktore raznih sektora. Da nam recimo pametni Rupić, nekadašnji recepcioner objasni kako je on to postao direktor strategija u nacionalnoj aviokompaniji? Koje tačno znanje je stekao? I gde? Da objasni svoje strategije i milionske štete na mnogim linijama. Eto to bih voleo da gledam u direktnom prenosu.

To mozda u nekom holivudskom filmu vidite ali u realnosti, to se nikad nece desiti…i ne samo kod nas.

Kakve veze ima da li je neko nekadašnji recepcioner? I ja sam nekad bio merchandiser i slagao robu na police u supermarketima, pa sam sada generalni direktor velike internacionalne firme za Adria regiju. Kakav odvratan i prevaziđen klasizam.

Ne nije,covek je u pravu.Vlasnik pecenjare vodi EPS,keramicar je ministar.Vi ste zavrsili skolu i nesto ste morali raditi dok ne dodjete do pozicije za koju ste se skolovali,osoba koja je bila profesionalna prostitutka i kojoj je zabranjen ulazak u Austriji je i spektorka obrazovanja.Dakle ako postoji nesto odvratno onda su to primeri koje sam vam naveo,mogu jos ako hocete.I to apsolutno nije niti odvratno nizi klasizam.Vec nasa istina i i jenicno stanje u drzavi.Prema tome ako niste cinicni i ironicni covek je apsolutno u pravu.

Nebitno je da li je neko bivši recepcioner ili taxista, važne su sposobnosti odgovornih u kreiranju poslovanja nacionalne kompanije koja je deo budžeta Srbije koji pune građani. Moramo znati razlog nabavke aviona i otkazivanja letova. Gde je tu balans?

Mislite milionske profite?

Mislim da treba pročešljati profite. Zašto je povećan bonus taxistima i recepcionerima u menadžmentu, a ne i stjuardesama? Prema tome, manire me lažnog profita. Da je stvaran profit, tjanđin ne bi bio otkazan. Tako da vas molim da ne lupetate ko maxim po diviziji.

Prijateljski savet, pre pisanja teksta pročitajte zakon o Državnoj revizorskoj instituciji. Sažeto je štivo i poprilično jasno. Posebno bih Vam preporučio član 10.

https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_drzavnoj_revizorskoj_instituciji.html

Subjekti revizije

Član 10

Subjekti revizije, u skladu sa ovim zakonom su:

5) javna preduzeća, privredna društva i druga pravna lica koje je osnovao direktni odnosno indirektni korisnik javnih sredstava;

6) pravna lica kod kojih direktni odnosno indirektni korisnici imaju učešće u kapitalu odnosno u upravljanju;

7) pravna lica koja su osnovala pravna lica u kojim država ima učešće u kapitalu odnosno u upravljanju;…

Ovo je pravi odgovor. Država je vlasnik pravnog lica, država je osnivač pravnog lica prema tome zakon nalaže državnoj reviziji da isproveri poslovanje.
Dodatno nevezano sa ovim člankom ali u vezi sa situacijom iz vremena korone. Ukoliko se sećate država je davala svim pravnim licima mogućnost da koriste sredstva u vidu kredita za isplatu zarada na nivou minimalne zarade u prva 3 meseca kada firme nisu radile zbog obustave kretanja ljudi. Ovo su koristile mnoge firme u tom periodu – tu subvenciju indireknim korišćenjem sredstava iz budžeta koja su nahnadno vraćala i to i privatnee i državne firme. Ovo se smatra indireknim korišćenjem javnih sredstava i te firme su dobijale JBKJS broj (Jedinstveni broj korisnika javnih sredstava) , preko ovog broja su prebacivana sredstva preko trezora Republike Srbije firmama kako bi zaposleni tih 3 meseca preživeli u vreme kada nisu radili. Svaki pravni subjekat koji ima ovaj JBKJS broj podleže kontroli državne revizije. Dakle lepeza firmi koje se kontrolišu je velika i ovo je sasvim normalna situacija da DRI periodično proverava pravne subjekte pa samim tim i AIR SRBIJU.

Pa Air Serbia koristi javna sredstva u visu PSO ugovora. Dobija novac za PSO iz budzeta Srbije, dakle korisnik je javnih sredstava.

NE. PREDMET REVIZIJE JE SVE.

Predmet revizije je celokupno poslovanje, to je prema zakonu. Air Serbia podleze tom zakonu jer prima novac od drzave kroz PSO.

Nazalost Alene,kod nas je u sve umesana stranka,i od tih “provera” nece biti nista,ili ce navodno nekoga uhapsiti i sto brze pustiti,kada ova vlast padne,mislim da cemo tada videti kako zaista funkcionise Air Serbia,ja se nadam najboljem svakako uvek za domacu kompaniju

To je uvek pitanje kakvi su dilovi pravljeni i da li u ugovoru stoji da objavljivanje detalja ugovora vodi u sudsku parnicu koju će država izgubiti. Onda se pravi procena šta je jeftinije, prećutati šta piše ili objaviti pa platiti milionske penale.

Problem u ovom pravljenju ugovora je pitanje, zasto je on bio tajan? Zna se u kojim slucajevima se donosi odluka o tajnosti, kao i koji su to bili razlozi da jedan ovakav ugovor ima zastitu u tajnosti. Kao i sa VINCI. Mislim da ce to pre uticati na to da li ce oni biti obelodanjeni, jer i iza ovakvih ugovora moze da bude mnogo toga, sto bi automatski ukinulo odredbe ugovora u vezi penala.

Ne ne mislim da ce oni, vec vise na odgovor ucesnika Denis, da li ce se precutati ili objaviti, kada i ako dodje vreme za to.

u to sam vise nego siguran

🤣🤣🤣🤣🤣

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA……..

AirSerbia dobija pare od države po osnovu PSO linija iz Niša i Kraljeva, što verujem da Vi jako dobro znate, te mi stvarno nije jasno šta je ovde sporno i čemu ovaj članak?
Takodje, DRI je započeo revizije još 22.01. i to objavio na svom sajtu.

Apsolutno. To je drzavni novac, tj. novac svih gradjana Srbije.

China Southern ukida do proleca CAN-FCO, ovo su dobre vesti za JU. Doduse ne shvatam zasto ukidaju, logicno bi bilo da ima dovoljno potraznje.

Jos losih vesti za Kinu, Air Canada je odlozila povratak YVR-PEK za jun a sada je dodatno smanjila i broj letova sa 7 na 4. Nije dobro.

JU dobija pare za PSO

Kompanija je dobijala subvencije u proslosti, sto ne znaci da neka sredstva nisu proneverena, nije definisan vremenski okvir koliko godina u nazad se vrsi provera, prosto. Naravno niko ko ne sme se nece dirati to je samo farsa za masu.

Obicna farsa,kao i smenjivanje premijera Vucevica,v.d Grcica i ostalih bajki koje nam servira ovaj psihopata,samo sto mu ne veruje niko vise,izglajzao.

Po zakonima Srbije sva preduzeća čiji je osnivač država ili lokalna samouprava ili da država ima udeo kapitala u njima podležu državnoj reviziji bez izuzetaka. Čak i industrijske firme ili trgovinske firme gde je recimo država kupila akcije ili ih stekla na drugi način npr konvertovanjem duga prema njoj po nekom od osnova, podležu kontroli državne revizije. Dakle nije uopšte sporno što ih kontroliše to po zakonu i mora da uradi makar jednom u 5godine. Drugo je pitanje da li će svoj posao uraditi profesionalno i nezavisno.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!