analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: MC-21
Da, Rusi su očajni. Zbog sankcija ne mogu kupovati nove Airbuse, Boeinge, ATR-ove, DHC-6, Turboletove i Embraere, pa čak ni rabljene Dash 8-400. Rusija ima oko 750 zapadnih aviona u svojim flotama. Te avione treba zamijeniti u neko vrijeme. Na sreću ruske aviokompanije imaju relativno mlade avione u flotama pa će im isti izdržati do 2030, dio flote i duže, čak do 2035, ako treba i do 2040, neki i do 2045. No, Rusi u očaju vračaju i prastare prizemljene avione, pa su tako vratili avione koji su bili prizemljeni par godine, neki i 10 godina, među kojima i avione koji su stari i preko 40 godina, pa čak i prastare Boeinge 747-400.
Uz to kompanije imaju i problema sa rezervnim dijelovima koje zbog sankcija ne mogu nabavljati, pa se snalaze na razne načine i dijelove nabavljaju preko trećih prijateljskih država i posrednika. Naravno, takvi dijelovi su superskupi, upitne kvalitete, originalnosti i isplativosti, te ih nema dovoljno. I ovo će utjecati kako na broj aviona, tako i na ispravnost istih, pa i moguću dužinu operacija sa avionima. Rusi kanibaliziraju najnovije avione da održavaju postojeću flotu što također smanjuje broj aviona u flotama.
U tom očaju Rusi su se okrenuli vlastitoj proizvodnji. I voljni su uzeti ono što do sada nisu uzimali, avione koji im nisu bili isplativi i konkurentni. Tako su naručili čak 41 Ilyushin Il-114, 70 Tupoleva Tu-214, 14 širokotrupnih Ilyushina Il-96-400, te 140 SJ-100 i 235 MC-21. Čak 500 ruskih aviona koje planiraju proizvesti do 2030.
I tu se postavljaju dva ozbiljna problema. Prvi je da su im planovi puno previše optimistični, pa su SJ-100 i MC-21 trebali krenuti sa proizvodnjom ove 2024. godine, no isto se neće desiti i sve je prolongirano na 2025, vjerojatno i 2026. godinu. A ako se planovi prolongiraju kako planiraju proizvesti tolike avione, čak 28 SJ-100 i 47 MC-21 godišnje? Jako puno, previše za ruske mogućnosti. Uz to Il-114 je tek ponovo krenuo sa testnim letovima, taj avion neće tako skoro. Niti Tu-214 i Il-96 se još ne proizvode. Konačno Tu-214 je imao proizvodnju od jednog do dva aviona godišnje. Tupolev nema ni kapacitete, ni ljude, ni potencijala za proizvodnju 14 aviona godišnje. To će jako teško ići. A onda je Putin rekao da 500 aviona nije dosta (što je istina), pa da će do 2030. proizvesti 1000 aviona. Krajnje nerealna brojka. Rusi do 2030. nemaju šanse proizvesti ni 500, a kamoli 1000 aviona. Pa to je proizvodnja od 200 aviona godišnje, ili 1/4 proizvodnje Airbusa i 1/3 proizvodnje Boeinga. Kaj god.
Kao što rekoh očajni Rusi uzimaju sve što je na tržištu. I trenutno ih ne interesira hoće li avioni biti neekonomični, hoće li enormno puno trošiti (a hoće), hoće li im ciklusi održavanja biti daleko manji nego kod zapadnih aviona, jesu li ti avioni pouzdani, te činjenica da Tu-214 treba i trećeg člana posade što bitno poskupljuje operacije. Ti avioni su se ekstremno loše prodavali. Tu-204 i Tu-214 je prvu isporuku imao 1996, a prvi let 1989. Avion se prodao u tek 89 komada, zadnji primjerak je proizveden 2021. godine. Od tih 89 aviona dobar dio leti država.
Il-96 se proizvodi od 1992, prvi let je imao 1988. i proizveo se u samo 33 primjerka. Trenutno ih leti tek 16 od čega je dobar dio prizemljen, a samo jedan je u komercijalnoj uporabi (Cubana), svi ostali lete za Vladu Rusije. Novi Il-96-400 koji se planira proizvoditi je osuvremenjen avion, no još uvijek vrlo zastario i neekonomičan.
Konačno Il-114, turboprop koji se isporučuje od 1998, prvi let je imao 1990, a napravljen je u samo 20 primjeraka. Avion u ovom momentu nema kompanija koje ga operiraju. Svi ovi avioni su zapravo iz SSSR vremena, konstruirali su ih i razvili sovjetski inžinjeri kojima ekonomičnost nije bila prioritet, loši su za eksploataciju i to je bio razlog da ih nitko nije kupovao. I ovo što se prodalo se prodalo po državnoj direktivi, a kompanije su avione vrlo brzo izbacivale iz flota. I sada će ruske kompanije letjeti avione koje 35 godina nisu htjela letjeti, koje su pod svaku cijenu izbjegavali, koji su se pokazali jako loši u eksploataciji. Nije dobro.
Veliko je pitanje i što će biti sa novim modelima. SSJ-100 je bio potpuni fijasko. Tri zapadne kompanije su ga ekspresno vratile lezorima, puno prije roka. Ovaj avion nije bio dobar, servisna podrška je bila tragična. Avion je u 17 godina proizvodnje isporučen u samo 206 primjeraka (12 godišnje u prosjeku), lete ga samo ruske kompanije i jedan primjerak je u Kazahstanu, prve primjerke su čak prizemljili Aeroflot i druge ruske kompanije. Od 206 proizvedenih trenutno leti samo 145 ovih aviona.
Kakav će biti MC-21? Sam bog to može znati. Najave su odlične, no bile su i za SSJ-100 pa je bio fijasko. Avion opako kasni. Prve isporuke su trebale biti 2020, no sada se prolongirao na 2025, iako analitičari tvrde da je realna tek 2026. Avion više neće montirati zapadne motore nego ruski PD-14. Sam bog zna kakvi će ti motori biti, koliko pouzdani i ekonomični.
Rusija realno ne proizvodi civilne aviona već 35 godina, sve nakon toga je bilo malo i skromno. Izgubile su se već dvije generacije inženjera i drugih stručnjaka. A 35 godina se ne može naknaditi u 5 godina. Za to treba vremena. Treba postaviti proizvodnju, treba pribaviti infrastrukturu i logistiku, opako povećati kapacitete, treba školovati kadar, stvoriti novi kadar, prebaciti kadar sa vojne proizvodnje (a to nije lako), treba sve organizirati i pokrenuti. I stoga ne treba čuditi da sve kasni. Planovi su krajnje nerealni.
Kako ova ruska priča liči na našu. Svi smo imali izuzetne stručnjake u svim oblastima do devedesetih. Posle toga malo onih koji nisu otišli preko a sada tuga i jad. Štancovanje nesposobnih na privatnim fakultetima koje država zapošljava u institucijama. Fabrika, pravih, za proizvodnju bilo čega više skoro i nemamo.
Ne liči, Rusija razvija nekoliko tipova aviona što trnutno ne čini ni jedna zemlja na svijetu i bori se sa nedaćam ai pokušava da napravi iskorak. A u ex Yu prostorima se ne zanavlja nikakva vlastita proizvodnja niti inženjering nekog strateškog proizvoda…
Sve zavisi iz kog ugla gledate, ako gledate da sada ne proizvode moderne avione, tačno je ne isporučuju ih. Da li su prinraju sertifikacije modernih aviona, e pa i to je tačno, vrlo su blizu prelomne tačke da se počnu osamostaljivati u toj proizvodnji i to na način kao ni jedna zemlja na planeti…
Ne liče na nas nimalo, oni imaju malo ljudi te struke ali znaju posao. Mi imamo koliko hoćeš sa diplomom ali ne znaju posao.
A koliko hrvatska ima aviona
24 u svim flotama.
Zbog nedostatka aviona u rusiji, ne treba brinuti.
Oni će dobititi naj savremenije avione proizvedene u Belorusiji, Severnoj Koreji, Srbiji, Kubi, Iranu, ekonomski svetskih vele sila…xa, xa, xa
Navedene države ne proizvode putničke avione.
Ma da? Stvarno?
Navedena analiza proizvoda ruske civilne avijacije je tačna, ali dosta gruba. Uzmimo primjer aviona SSJ-100. Tacno je da se avion prodavao lose. Zašto? Imao je dva velika problema. Motor Sam-146, koji je proizvodila fabrika Power Jet, koju su osnovali francuski Safran i ruski NPO Saturn, imao je problem sa unutrašnjim, tzv.vrucim dijela motora, gdje su se javljale pukotine. Fabrička garancije davala se na 7.000 sati leta, do prvog servisa. Problemi su se javljali na 2.000-3.000 sati. Avion je morao ići na servis. Ali, servisna podrška je bila očajna. Trajala je mjesecima. I ostali djelovi su se morali čekati mjesecima, što je kod prevoznika izazivalo ogromne troškove. Kao što znamo, avioni kada su na zemlji, samo izazivaju troškove. Što su duže prizemljeni, veći su i troškovi. Dakle dva problema u jednom. Međutim, novi motor PD-14 je obećavajući. Moderniji je od predhodnog i sa boljim karakteristikama. Još (((AKO))) bi se servisna podrška podigla na odgovarajući nivo, dobio bi se odličan avion. SSJ-100, odnosno sada već SJ 100, je moderan i dobar avion. Sa eleminisanjem ta dva glavna problema, avion nebi bio nista gori od zapadnih konkurenta.
Je tako su i prvi puta govorili. Što znamo o PD-14? Za sada samo obečanja i planove.
Šta znamo? Ništa,osim prezentovanog na papiru. Vidjećemo. Izvinjavam se zbog greške, PD-8, umjesto 14.😬
Da PD-8.
Powerjet je brat od strica motora koji vec godinama prizemljuju citave flote a220 i a320NEO.
To je tipican primjer zapadnog industrijskog “menadzmenta” – nabudzi do bola i autsorsuj “suplajere” pa neka se kasnije korisnici hvataju za glavu.
Zbog ovakvog “menadzmenta” ce i propasti PW, Boeing…
Zbog ovakvog “menadzmenta ” je vec pukla Americka auto industrija!
Baš tako!
Rusi nisu ocajni, ne moze biti ocajan najveci pravoslavni narod na svetu, koji se nicega ne boji. Pravoslavlje ima veru u Isusa Hrista spasioca a vi katolici verujete u antihrista.
Inače ovakve megkretenluke brišem. Ali morao sam ovaj puta ostaviti i komentirati “pa jel može itko nešto napisati gluplje od ovoga?”
Rusi trebaju da požure jer će se pravi efekt sankcija osetiti tek za par godina, a rat još neće da završi.
Neće?
Neće, jer ni jedna ni druga strana nemaju interes da se rat završi. NATO i ruski generali su jedva dočekali da nađu žrtveno janje, sirotu, siromašnu i jadnu Ukrajinu, kako bi se igrali ratnih igara. Kao što se internet freakovi igraju u virtualnom prostoru, tako se generali igraju u prostoru koji ima dužinu i širinu. Oružje je potrošna roba, strategija i taktika su teorije koje se ispituju i dokazuju u praksi, rat je samo dio opisa posla ovih navedenih generala. A kolateralne žrtve su statistička kategorija. Rat u Vijetnamu je završio tek kada je interes splasnuo, ovaj u Ukrajini će trajati još duže.
I ja sam htio pitati, zar ce ovo trajati do 2030., al kad citam ovo, kako god lose zvucalo, ne cini se nemogucim.
Mnogi zaborvljaju da je Zapad trazio 40 % para od gasa nazad. To su mogli da budu samo avioni i automobili. I to je pored drugih razloga osnovni uzrok propasti kako oni kazu avio proma. SAHRANJEN JE ZAVRSEN PROJEKAT TU 334, MOTOR NK093, SABOTAZE NAMERNE U SAMARI SLICNO…ALI SADA CE NESTO URADITI, KOLIKO VIDECEMO, ALI TREBA DA SE VRATE SVOJOJ KONSTRUKTORSKOJ SKOLI A NE KOPIRATI ZAPAD…
Zašto samo avioni i automobili? Što zapad ništa drugo ne proizvodi?
RADI SE O KOLICINAMA KOJE POVLACE MASU NOVCA, ODNOSNO IMAJU ZNACAJNU VREDNIST U ODNOSU NA OSTALO STO JE MANJE ZA RED VELICINE. JASNO JE STA SE SVE PROIZVODU NA ZAPADU.
Interesantno, prijatelj, iskusan pilot Boeing i Embraer aviona je i mao priliku da leti Suhoja i utisci su mu poprilicno pozitivni ali ne u odnosu na stare sovjetske avione vec u odnosu na Airbus i Boeing iz iste kategorije. Egal a ponegde i bolji, posebno u delu zvucne izolacije tj buke u putnickom prostoru.
Odakle mu type rating za SSJ-100? Što napravio ga je da bi se malo provozao sa SSJ-100?
Suprotno! Leteo sam Moskva Saratov I osim sto je simpatican raspored sedista nista za putnika napredno. Buka I sitna vibracija permanentno…
Hvala na iskustvu.
Piloti Interjeta su bili odusevljeni avionom, imate i nekoliko videa koje su objavili na youtube-u. Generalno su ga putnici voljeli, a za kompanije je bio katastrofa.
Da, za kompanije je bio katastrofa. To je poanta cijele priče.
Kako to obično biva u Rusiji,kad stigne direktiva od vrha 😁😁biće i hiljadu i to za 5 godina ,ko ne ispuni kvotu i ne napravi ide na godišnji odmor u Sibir da seče drva😁😁😁Resurse imaju ,fabrike imaju,inženjere i radnike takodje,pravili su i pre avione nisu im prvi.,..Kakve veze ima sa bilo čim dali MS21 troši više goriva od Boinga ili što Su ima više 1 člana posade ili kraći interval održavanja ??? To svakako nije nije nikakva tržišna utakmica u kojoj kompanije gledaju na svaki način da ušparaju i zarade više .Nego je u pitanju organizacija vazdušnog saobraćaja u varijanti “u se i u svoje kljuse”Pa tu važe neka druga pravila.
Rusi još nemaju ni tvornice koje imaju kapacitete, bogami nemaju ni inžinjera, a avione su radili prije 35 godina.
Rusi nemaju inžinjera a lete u kosmos! Ovo je provala vijeka od ozbiljnog anaLitičara.
Da, nemaju inžinjera za civilne avione er su ih nakon 35 godina doslovce izgubili. Kakve veze letovi u svemirimaju sa time? Zar mislite da će inžinjeri koji rade na raketama samo tako preći naavione? I pritom prekinuti svemirski program.
Daj Bože.
Rusija treba kao Francuska da zabrani unutarnje letove gde god zeleznica moze da pokrije tu potrebu.
Tako da, kad samo ostanu nesto duzi unutarnji letovi kao i medjunarodni, potreba za novim avionima ce pasti.
A Rusija ima kao i Francuska superbrze željeznice koje idu preko 300 km/h?
Vozovi izmedju St. Peterburga i Moskve idu 250km/h, voznja traje 3:30.
A ostatak Rusije?
Pa dobro, nek se prvo smanji broj letova izmedju LED i MOW.
Grade se, u planu je citava mreza.
Uostalom, imaju jako udobne zeleznice, ni nalik ovim nasim na Balkanu.
Pa jesti li Vi videli na sta lici stanica u drugom najvecem gradu HR?
Dok se ne napravi to je imaginaran prijedlog.
Rusija ima 940 km brzih pruga i grade još oko 700. Nisu baš za podcenjivanje. Svakako će potrajati da transibirska postane brža, ali je evropski deo koji je i najgušće naseljen već fino premrežen brzim prugama.
Voz od Moskve do Vladivostoka putuje 147 sati, skoro nedelju dana
Da
To je da putnici imaju vremena da se upoznaju
Zbog svih ljudi koji će iz nužde morati putovati tim avionima, nadam se da će biti pouzdani. Za ekonomičnost manje bitno.
Sigurno da će potrošnja goriva biti visoka.
MC 21 pored domaćeg motora PD 14 moraju razviti i domaće krilo od kompozitnih materijala. Prva 3 test aviona lete sa uvoznim krilima i motorima.
Za Superjet su odustali od kompozitnih krila i olakšavanja aviona. Samo manji PD 8.
Plus desetine drugih podsistema koje moraju razviti da zamene uvozne. Možda je 2030.ta realnija od 2026.
Ako je 2030. realnija onda su u ozbiljnim problemima.
Aha, znači ni krila nisu gotova, ja sam mislio da je barem to već gotovo. Onda su u još većoj banani nego što sam mislio.
Jesu.
Kompozitno krilo za MS-21 proizvodi AeroKompozit iz Uljanovska. Što se tiče serijske proizvodnje, realno je očekivati krajem sledeće godine.
Je li? Za sada avion izlazi 2026. Ako neće biti još prolongiranja.
Nebi trebalo. Proizvodnja je već počela. Pored završenih prototipova na kojima se vrše ispitivanja, započeta su još četiri aviona. Završavaju se koliko je to moguće, jer se čekaju ostali djelovi na kojima se još uvijek vrše ispitivanja. Dostupnošću tih djelova, relativno brzo ce se dobiti sklopljeni avioni.
Još samo da djelovi dođu…
Znači 30 godina nisu htjeli ove avione, prodavali su se slabo i nikako, jedan godišnje, neki i manje, a sada će ih kupiti par destaka komada. Strašno. Gdje je Rusija propala.
Pa da, Tu-214, Il-114 i Il-96 su istinski avioni koje nitko nije htio. Koji su se prodavali u 1 ili manje primjeraka godišnje. A sada se odjenom masovno naručuju.
Da, to je baš znak propasti, inteligentan komentar nema što. Nije vam palo na pamet da to možda rade jer u ovom trenutku nemaju drugog izbora zbog sankcija? Uostalom, u članku piše da od 500 naručenih aviona 275 čine SJ-100 i MC-21, dakle potpuno novi (istina i potpuno nepostojeći) avioni, taj dio ste namjerno preskočili ili niste u stanju čitati s razumijevanjem?
U SJ 100 leteo.
Avion kao i svaki drugi….
Za putnike da. A za aviokompanije? Zašto ih leti samo 145?
Niste letjeli u SJ-100 jer taj avion još ne postoji, riječ je o rusificiranoj verziji SSJ-100, u kojem ste vjerujem letjeli.
Ali Putin je dao direktivu: 1000 aviona!
Koliko aviona je u stanju da proizvede Vaša država ili moja? Ko je tu propao, pitam se ja.
Nikoliko, Ali zato i nije u bunilu da može biti proizvođač aviona.
Znači rešenje je da ukinu civilnu avijaciju? Sjajno.
Ma gdje ste to pročitali, pobogu.
Sve u svemu, Rusi će morati gas da daju. Šta reći, kad Boeing više ni nov avion ne zna napraviti bez greške, kad vrata otpadaju tokom leta i sl. Cijeli svijet sad faktički ima samo Airbus
A Embraer?
Prilično pristrasan tekst gde autor barata polu istinama. Realno je da Rusija ima navedenih problema u okolnostima sankcija,alu Rusija kao najveći proizvođač nafte,gasa,zlata,dijamanata, hrane i još mnogo čega ima ono najvažnije a to je novac. Pa shodno tome može sve kupiti kod Kineza ,čak i putničke avione.
Ne može kupiti kod Kineza putničke avione jer su dijelovi kineskih aviona sa zapadnim komponentama i stoga ih Kinezi ne smiju prodavati Rusiji. Kada bi Kinezi to napravili iste sekunde bi im se prestali isporučivati motori i druge komponente, a to znači da C919 ne bi ni bilo, ne bi se mogao proizvoditi.
Koje su to poluistine? Niste napisali baš ni jednu jedinu.
@Alen
Evo ja ću jednu umesto gospodina Milenka ” U tom očaju Rusi su se okrenuli vlastitoj proizvodnji”….
Rusi imaju u kontinuitetu svoju proizvodnju letilica i motora za iste duže od sto godina . To znači da je taj “očaj koji ih je okrenuo vlastitoj prouzvodnji” nastupio 1924.a ne 2024.
Da, ali u zadnjih 35 godina avioni su im istinski loši (zato in nitko nije ni naručivao), te imaju ekstremno skromnu proizvodnju. Tek 1-2 aviona godišnje do 2011, a i nakon toga brojka je vrlo niska.
Nikom ovde nije palo napamet da nakon raspada SSSR sasvim sigurno je da su i Boing i Erbas na svaki mogući način gledali da ugase moguću konkurenciju . Pa otud i slaba prodaja i korištenje Ruskih vazduhoplova. Sad im eto prilike da vaskrsnu….
Pa što Rusi to dozvoliše?
to je točno. samo ne u putničkom segmentu…
A da
@Milenko – dajte se informirajte prije nego nešto napišete, jer ovo što ste napisali su neistine.
Evo službenih podataka:
Proizvodnja nafte u svjetu: 1. US, 2. Saudi Arabia, 3. Russia
Proizvodnja plina u svijetu: 1. US, 2. Russia
Proizvodnja zlata u svijetu: 1. China, 2. Australia, 3. Russia
Proizvodnja hrane u svijetu: 1. China, 2. US, 3. Brazil, 4. India, 5. Russia
itd. itd.
Prilično pristrani komentar jednog rusofila, ali činjenice su gore navedene, možete ih provjeriti.
Ne zna se tko je gori, rusofobi ili rusofili, informiranost im je na jadnom nivou i jednima i drugima.
Bogami…
Kineski avioni?! A to ima potencijala sigurno. Efikasnost i sigurnost na nuli, mogu se uspoređivati s ruskim avionima bez problema, mislim na Tupolev, Ilyushin,… Rekao bih ne tako jeftine kopije Airbusa, jer stvarno slično izgledaju.
Kineski avioni se još slabo proizvode i ne mogu se prodavati u Rusiju.
Točno, no mislio sam kao usporedbu. I da se mogu prodavati, nisam siguran koliko bi Rusi bili zainteresirani… Možda i bi 🤷🏼♂️
Otkud vama to ‘efikasnost i sigurnost na nuli’? Gledali ste u grah?
Tako to biva kada se zemlja vodi bez strategije I preda deo ekonomskog suvereniteta strancima. Da zemlja “kontinent” nema sopatvenu proizvodnju vazduhoplova ! Suludo. Ali to je I srpska prica u jos tragicnijem scenariju. Ni vakcine vise ne mozemo proizveati. O nekakvom motoru, mozemo danas samo mastati. A jednom kada se pogube teholoski prikljucci, onda se dolazi u svet Pezara I Peruanaca. U stvari mozda I taj 61 konjanik bude I previse.
Oni ne prave ni toster…
Da jednom kada se to izgubi…
Vreme sadašnje – dušu dalo, k’o od Boga poslato da još jednom, milioniti put u poslednjih 106 godina mi Srbi celom svetu pokažemo i dokažemo našu DNK (genetsku) predodređenost ulizivanju, šlihtanju, udvaranju, naravno izdajama svega najrođenijeg i najsvetijeg nam, dodvoravanju, uvlačenju, podsuknjavanju, podbuljavanju i ubuljavanju… apsolutno svakom, bezbrojnim kurtama i murtama, a posebno radosno, strasno, fanatično… svojim večnim i najvećim krvnicima.
To je tako, to je istina. Narod smo koji ima apsolutno najmanje, ako ga uopšte ima, samopoštovanja i dostojanstva (govorim o periodu posle 1918. do danas) od svih naroda u poznatoj istoriji sveta. I zato….
kao Srbin i pravoslavac, rodjen u Srbiji u kojoj ceo život živim i nikada član apsolutno nijedne (pro)političke organizacije, glavom i bradom stojim iza svojih reči, da zbog svega gore navedenog ni u najluđem ludilu ne zaslužujemo da budemo deo prirodnog, normalnog, zdravog, modernog, razvijenog, savremenog sveta.
OK u ovu rapsravu ići nećemo. Hvala.
O Bože, krivi portal, produžite dalje
Dragane, da ti nisi mozda Hasan, Stipe ili Ante?
???
Jedva cekam vidjet MC-21 u Zagrebu.😍
Jos vise jedva cekam letjet s njim.
To bogami nećete vidjeti još dugi niz godina.
Oce oce, …ite kako..
Па летио је Сухој за Сплит и Загреб. Зашто не би МС21-310!? Рецимо Ил 96-400 неће никада слетјети у Загреб, осим ако не долети ВВП са њим, али хоће у Тиват(чартери). Само немојте о санкцијама које ће потрајати…сами ћете да трчите за Русима да са њима радите, чим престане рат.
Letio je ali više ne smije letjeti radi sankcija. Sankcije su na snazi i sigurno će biti još neko vrijeme.
Ja ću juriti raditi sa Rusima?
Ionako ce konflikt u Ukrajini biti zavrsen do kraja ove godine, sankcije ce krenuti da se popustaju vec sredinom sledece godine tako da se ocekuje da ce vec 2026-te ruske aviokompanije imati ponovo pristup, zvanicno, zapadnim lizing kucama kao i delovima.
To vam je rekla Baba Vanga?
🙂
Ako rat i stane do kraja godine (daj bože), sankcije neće tako skoro.
Da sankcije prestanu sutra, niko sa mrvom mozga dugoročno neće dozvoliti da zavisi od nečije volje da li će imati civilnu avijaciju. Duopolu je definitivno odzvonilo i to je odlična vest za civilnu avijaciju.
Duopolu nimalo nije odzvonilo radi 200-300 Ruskih aviona u idućih 10 godina i to isključivo u Rusiji.
Куба, Венецуела, Северна Кореја, Србија, Белорусија, средња Азија, можда Србија, неке земље Африке….није Свијет никада био само Запад, а посебно не сада.
Je čudo od zemalja, to će akumulirati ogroman broj aviona. Srbija će kupovati Ruske avione?
Sve su to SSSR projekti koji se beskonačno “moderniziraju”, nešto kao jugo sa onim plastikama za vrijeme sankcija. Nije puno drugačije ni u vojnoj industriji – 95% svih projekata su iz doba SSSRa.
A SSSR je bankrotirao i raspao se prije 35 godina.
Sve to ce funkcionirati dok god Kini bude odgovarao taj rat i sankcije, Rusija je trenutno potpuno prepuštena političkim ciljevima Kine, kako Xi odluči tako će završiti…
MS-21 i SSJ nisu sovjetski projekti.
Nisu. Ostali jesu.
Pa s obzirom da MS-21 i SJ-100 čine većinu “naručenih” aviona, onda Maxov komentar nema smisla, ali to je i za očekivati.
Inače, SSSR je bankrotirao jer je imao plansku privredu, Rusi su se prebacili na kapitalizam i to im dosta solidno ide, čak i u ratu im bolje ide nego mnogim državama iz kruga najrazvijenijih zemalja svijeta. Ako ne vjerujete meni, pogledajte IMF-ove brojke i projekcije.
Sve to na stranu, ako uspiju proizvesti 200 novih aviona do 2030. ja bih bio ugodno iznenađen. 500 ili 1000 aviona već spada u kategoriju bajki.
Da, bajki.
Domaći MS21 i SJ100 su još projekti samo na papiru (i prototipa sa zapadnim motorima/avionikom/elektronikom). Daleko je to od priče da bi se mogla organizirati neka smislena proizvodnja. Napravit će par komada u idućih 10tak godina i o njima ćemo slušati obecanja svakih 6 mjeseci…
Da za sada to još nije ništa.
Hm…ovo mi se čini da je u 3 dimenzije, sa sve ruskim motorima i elektronikom:
https://www.youtube.com/watch?v=ZGWG4gBDmN4
Skoro, samo što su prošle 4 godine od toga i još uvijek ništa od PD-14 kao ni avionike koju nitko nije vidio osim “majke mi rusko je”.
Da, za sada to su samo planovi.
Ovo 310 u oznaci znači i ruski motor, tj. PD-14. Dakle prilično opipiljivo za nešto od čega nema ništa.
Još nema ništa to je činjenica. I neće biti ništa do 2026. ili kasnije.
Boeing 737, Airbus A320 ATR, su sve modeli koji su preko 40 godina stari i koji se “moderniziraju” do iznemoglosti tako da smanjite pljuvanje. Avioni nisu automobili i ne izlazi novi model svake dve godine. Jedan Boing, apsolutna veličina u svetu civilne avijacije 50 godina ne može da razvije novi uskotrupni avion i procenjuje da će mu za to trebati 50 milijardi dolara a ovde su pljuju Rusi što im sve kasni i što modernizuju 20 godina mlađe modele. Stvar je prosta, postojeći globalni ekonomski poredak je mrtav, stvaraju se minimum dva bloka (možda i više) i dobar deo sveta ne sme više da dozvoli da zavisi od zapada. Isplativost je tu nebitna, jednostavno će platiti koliko treba i kasniti koliko mora da dođu do cilja tj. do strateške nezavisnosti od zapada. Civilna avijacija je samo mali deo toga. Mnogo je veća “borba” na polju čipova i napredne elektronike.
Spomenuti A320 i 737 evoluiraju desetljećima uz svo brdo znanja, inzinjera, tehnologija, tvornica, dobavljača itd.
Poanta je da je to SSSR imao a Rusija nema niti je to moguće napraviti naručivanjem nekih fiktivnih projekata.
Rusija sigurno nije SSSR, koliko se god uvjeravala da je.
Pa ruknu dva komada i pobiju narod, pa im otpanu vrata, pa otpane oplata motora. Ali sve se to zasjeni zlatnim padobranom za CEO…
I to sa kontinuitetom i bez sankcija i u najrazvijenijoj zemlji…
Rusija tu više nije nikakav igrač, pogotovo ne što se tiče čipova i napredne elektronike. Sve ovisi o Kini koja bi sigurno željela pokazati da može sama ali to još nije slučaj pa puno češće se odmiču od Rusije u tim projektima nego što su spremni za suradnju.
Pa šta imaju da se sikiraju, dok god imaju veš mašina da vade čipove, pogotovo one iz Oboda Cetinje 😉
Ako je po avionima, onda nema dva bloka. Ima jedan, drugi se tek nada da će nešto napraviti, ali im baš i neide.
Jedini razlog radi kojeg Boeingu treba 50 milijardi da razviju nov uskotrupni zrakoplov je taj što treba pokrasti većinu tog novca i spržiti ga na direktorske bonuse, nepotreban project management i druge nematerijalne troškove koji su nekoć jeli lovu u omjeru 1:1, potom 2:1, pa 5:1, pa 20:1, a danas idu i do 100:1 jer su sve kočnice u ovom sustavu drpanja uklonjene. Više niti nebo nije granica.
Koliko god Boeing bio negativan primjer menadžmenta, to nikako nije jedini razlog.
Avioni koji se proizvode danas su neusporedivo složeniji proizvod od aviona prije 30 ili 50 godina. Pogledajte samo koliko je km kablova imao 737 kad je izašao a koliko danas, danas apsolutno svaki input pilota ide preko višestrukih računala i svako od tih računala je prošlo stotine tisuća sati testiranja i peglanja – svi sustavi su umreženi i razmjenjuju podatke.
To nije nešto što se može od nule napraviti za godinu, 5 godina ili 10 godina, a kao što vidimo i Boeing/Airbus se jako teško odlučuju na novi projekt jer znaju šta ih čeka. Ni Comac nije počeo od nule nego koristi sve zapadno (i ako kupuju zastarjelu opremu bolja je nego krenuti od nule).
Rusi nemaju takve mogućnosti.
Da, Rusi nemju takve mogućnosti.
Pa od kada B737 vuče type certificate?
A to sto je B737 proizveden sezdesetih godina proslog veka vas ne pogadja mnogo?
Pa nemoj porediti mercedes sa moskvičem.
Malo malo pa taj mercedes padne ili mu otpadnu vrata…
Thanks but no thanks…
Koja to država ima ratno zrakoplovstvo koje nema uporište u projektima iz 70-ih i 80-ih? B-52 je novitet, F-16 isto? Tankeri, E-3, E-2 F-18?
E kad bi on to znao….
Svaka država koje ima proizvodnju civilnih kao i vojnih aviona radi neke nove projekte (Rafale, Gripen, F35, F22 itd). Svakako da ima uporišta u starim projektima jer sve je to evolucija uz ogroman količinu ljudi, firmi, koji su kontinuirano prisutni da tim projektima.
U SSSR je to sve odjednom nestalo 90tih i sad se u Rusiji svodi na neke parcijalne modernizacije projekata koji su ostali u 70/80tima. To je jos funkcioniralo kada si mogao uvesti zapadnu tehnologiju i nakaciti na neki sovjetski avion. A sada ni toga više nema nego treba krenuti od nule, a bogami nema ni sovjetskog saveza da to podnese.
Ogromna su to ulaganja i za puno jače ekonomije od ruske.
Stoji.
Ovde mnogi komentiraju kao veliki poznavaoci tj analitičari.
Tipično za naše ljude!
Vreme ce pokazati svoje.
A kako sve S Koreja sama može.!?
Priča o čipovima i tome slično da bez zapada ne može ništa ne pije vodu.
Svako može bez svakoga i ako ima volju uspece!
Hoće ako se hoće vratiti u 1950.
Ako je cilj postati Sjeverna Koreja onda zaista idu u dobrom smjeru…
A da
Da sve su to SSSR projekti, osim SJ100 i MC-21. Ali oni nikako da se naprave.
Svi projekti Boinga su iz vremena hladnog rata osim dva 777 i 787. Svi projekti Airbus-a osim dva (A380 i A350) su modernizacije hladnoratovskih rešenja, pritom je A380 epski promašaj. To što Rusi imaju “samo dva nova modela” isto koliko i Boing i Airbus nije nikakav argument. Njihov problem je baš u tome što nisu modernizovali te stare modele jer su em pukli finansijski devedesetih em progutali glupu globalističku mantru o “komparativnim ekonomskim prednostima”. Sad skupo plaćaju taj zaostatak jer su tek ova dva nova modela donela razvoj novih tehnologija, a stari projekti su bili arhivirani, gubilo se znanje i stručnjaci. Kasniće, biće inferiornih karakteristika još dugo, koštaće razvoj mnogo, ali će uspeti jer nemaju alternativu. Prosto. A iskreno bolje je biti država koja može da proizvede civilni avion, nego ona koja ne može ni u snovima ali zato zna da se smeje drugima i ponosi se što je strateški u potpunosti zavisna od volje drugih zemalja.
Napraviti avion po dekretu? Planska privreda opet? Znamo kako je zadnji puta to završilo, a sovjetski savez je imao neusporedivo veće “tržište” od sadašnje Rusije.
I kad naprave takav avion, gdje će taj avion biti konkurentan da se proda i isplati basnoslovnu cifru razvoja?
Nisu se Kinezi džaba povukli iz suradnje sa Rusima…
Istina
Ruse skupo koštati što na vlasti imaju lopove koji su samo krali i uništavali svoju industriju. Krali od ruskog naroda i nosili u London. 700 milijardi im je blokirano. Mogli su napraviti 10 modela, ali nisu ni jedan jer ke bilo lakše kupiti tuđe avione.
Ssj-100 se pokazao kao avion dobar, ali sve ostalo što ga treba pratiti je katastrofa. Servis 0 bodova i na kraju su svi odustali.
Mislite da nema šanse? U ratu su, evropa im je uvela sankcije misleći da će propasti a oni u prošloj godini rast BDB-a 2.2% a evropa u recesiji. I ne zaboravite da MC-21 rade zajedno sa Kinezima.
https://www.dw.com/sr/konkurencija-iz-rusije-i-kine-za-ameri%C4%8Dki-boing-i-evropski-erbas/a-60598977
Pa evidentno projekt opako kasni. Nisu imali šanse toliko ih napraviti ni u 6 godina. U 4-5 imaju još daleko manje šanse.
Koliko godina kasni B777X?
5 godina. Dakle manje od MC-21. No, ovdje govorimo o širkotrupcu. Gledajte koji je kaos sa C929 kao projektu široktrupca. Ipak ne možete uspoređivati širokotrupac i uskotrupac.
Članak vam je star više od 2 godine, objavljen je prije početka Ukrajinskog rata, i Rusi ne rade MC-21 s Kinezima. nego potpuno sami. Postojao je projekt rusko-kineskog širokotrupca, ali su Kinezi odustali od toga. Uostalom, Kinezi ne bi ni bili od neke pomoći u avioindustriji, pa Rusi imaju mnogo više znanja i iskustva od njih.
Nisu Kinezi oustali od širokotrupca, nego Rusi. Kinezi će ga sada raditi sami.
Ma bitno je da svi zele B738 MAX.
Bome i ne više ko prije.
Njima potrosnja goriva nije problem. Ostalo jeste.
Da gorivo im nije problem.
Jeste problem cena aviogoriva u Rusiji kao i bilo gde drugde.
Pa i nije. Em su cijene tamo jako niske, em država subvencionira cijenu kompanijama.
Čak i da je gorivo džaba, avion koji ima veliku potrošnju donosi poprilične logističke probleme. Ima manji dolet, ima manju nosivost, treba ga puniti na aerodromima koji nisu opremljeni, treba više osoblja i opreme za to.
Uz sve to u današnje vrijeme organizirati proizvodnju košta milijarde za proizvod koji nema nikakve tržišne temelje nego radiš po direktivi (nije li tako propao SSSR).
Potpisujem.