autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia
Dnevnik Danas piše da je Kinezi žele preuzeti 49% vlasništva Air Serbie od Etihada. Već sam napisao da je Etihad već gotovo izvan kompanije i da je pitanje dana kada će se ovo i desiti, no ova današnja vijest je istinska bomba. Danas se poziva na dobro obaviještene izvore bliske Vladi Srbije.
Danas ističe i dvije pogrešne informacije. Naime, Danas komentira da bi tako „Kinezi na mala vrata ušli na europsko avio-tržište“, obzirom da su kineske kompanije već ušle u vlasništva europskih kompanija. I Europska Unija nije imala baš nikakvih primjedbi na isto, pa čak i kada se radilo o kompanijama unutar Europske Unije, što Air Serbia nije. Naime, „dobro obaviješteni izvor blizak Vladi Srbije“ smatra da se službeni Beograd boji reakcije Europske Unije, što jest nonsens u kontekstu skorije povijesti.
Upravo ove dvije „pogreške“ postavljaju dvojbe oko toga radi li se o političkom spinu kojim se lansiranjem takve informacije preko „dobro obaviještenih izvora“ zapravo nastoji opravdati evidentni izlazak Etihada iz Air Serbie koji je pljuska toliko razvikanom i napumpanom dealu Etihada i Air Serbie iz 2013, pa i samom predsjedniku Vučiću koji je taj projekt prezentirao kao top, možda i najveći, političko-promotivni projekt i „uspjeh“ srpske politike. Sada je taj „uspjeh“ postao potpuni kolaps, on se od 2018. drži na „respiratoru“ i suradnja zapravo uopće ne postoji, rezultirao je obvezom povratka zajma od čak 119,5 milijuna USD (ove i iduće godine), nužnošću povratka Etihadu „investicije“ od 40 milijuna USD ako se ugovor prekine, te tko zna koliko još negativnosti koje nisu poznate iz tajnih ugovora. Je li ova priča upravo spin kojim se nastoji prezentirati da Etihad ne odlazi zato što je loš partner i što je ugovor štetan po Srbiju, nego jel „eto“ postoji bolji partner za Air Serbiu. Jednako tako ovakav spin bi „opravdao“ i ogromnu investiciju Srbije od oko dodatnih 200 milijuna EUR, na već investiranih preko 500 milijuna EUR do sada, koja se planira, a koja se može prezentirati upravo kao nužnost da se dobije „novi partner“.
Stoga sam više nego skeptičan oko najave istog, poglavito što Danas naglašava da Vlada Srbije nije dala pozitivan odgovor na prijedlog Pekinga. Desi li se bilo kakva suradnja neke kineske kompanije i Air Serbie isto bi bio najveći mogući pozitivan pomak za Air Serbiu. To bi značilo siguran dolazak i drugog A330 te uspostavljanje letova do Pekinga i/ili Shanghaia, te konekcije tog kineskog prijevoznika na letove Air Serbie preko Beograda, kao i konekcije Air Serbie na letove preko huba tog kineskog prijevoznika. Srbija ima vrlo dobre odnose sa Kinom, sve je više kineskih investicija u Srbiju, a nedavno je objavila i kupovinu cjepiva upravo od kineskog Sinopharma.
Nije mi bas jasno kakvu bi tocno korist Kinezi imali od aviokompanije koja nije u EU? Ovo jako smrdi na jos jedan spin, Srbija ce opet dati ogromne pare da kompanija opstane a netko iz Kine ce pobrati vrhnje. Ili nece ni to nego ce se odustati od zamisljenog Kineskog ulaganja zbog “strasnih vanjskih pritisaka”. Oproban scenarij ex ministra informisanja.
Tako sto ce da lete iz Pekinga i Sangaja do Beograda, a Er Srbija ce da transferise putnike dalje preko Beograda za ostatak Evrope i sveta.
Taj let još prije korone nije bio profitabilan, ako se sjećate nakon ogromnih najava se odustalo čak i kao stop.
Dobro, Max, to je bio Hainan koji je u međuvremenu pao u de facto stečaj, ali ga je Kina de facto nacionalizirala (stavila veto na promet dionica i preuzela upravljenje kompanijom). Ovdje se navodno radi o jednoj od CHB3 (Air China, Eastern i Southern).
Pobogu kojom logikom? Sve tri najveće kineske kompanije imaju svoje partnere u Europi. Air China je u Star Allianceu i ima joint venture sa Lufthansom znači sve ide preko Frankfurta, Minhena i Beča. Alternativa Copenhagen i Stockholm.
China Eastern je u SkyTeamu, suvlasnik je Air France-KLM, dakle sve ide preko Amsterdama i Pariza, alternativa Moskva i Prag.
China Southern je izašao iz SkyTeama i de facto je u oneworldu, American je suvlasnik kompanije. Dakle sve ide preko Londona.
Uz to sve ove kompanije imaju ogroman broj nonstop linija prema europskim aerodromima. Zašto bi onda koristile konekcije preko Beograda. Možda za regiju i to ne Air China koja ima odličnu povezanost u regiji preko FRA, MUC i VIE, ali ništa više od toga.
Jasno je da Air Srbija ne sme da bankrotira jer bi to bio udarac ogroman za vladajucu stranku. Sklopice pakt i sa crnim djavolom samo da ostanu funkcionalni. I naravno bure bez dna koje se zove drzavne jasle i narodne pare ce sve to pokriti. A mi ovde raspravljamo ko ce biti strateski partner umesto da se hapse lopovi i da jedno jedino pitanje bude koliko ste pokrali i dajte ugovore na svetlost dana.
Upravo tako.
Koliko samo otvorene zluradosti u jednom tekstu kad se govori o odnosu Etihada i Air Serbije.
Podseticu vas da je Etihad ulagao i u mnoge druge kompanije daleko vece nego sto je to Air Serbia i da, to jeste u to vreme to bio ogroman uspeh za Jat Airways koliko god vi to danas pokusavali da omalovazite. Iz toga je izrasla daleko modernija i bolja avio kompanija nego sto je to bio Jat Airways.
I da, ceo projekat Air Serbije je bio i dan danas jeste daleko veci od dolaska Emirates-a u Zagreb kako ste vi tad to tako navijacki predstavili.
Do razlaza je prevashodno doslo zbog Etihada a ne zbog srpske strane a taj isti Etihad je daleko pre vec izasao iz mnogo vecih avio kompanija gde je bio manjinski vlasnik. Da nije i u tom slucaju do razlaza doslo zbog “srpske politike”?
“Danas” kao opoziciona novina tesko da bi objavljivao tekstove koji nisu provereni a koji bi isli na vodenicu vlasti. Zbog toga sam vise nego spreman da poverujem u ove navode da ce Kinezi preuzeti Etihadov deo u Air Serbiji. Izgleda ipak da zluradost povodom odlaska Etihada nece biti dugog veka.
Ne, to nije istina što ste sada rekli. Ja sam u bar 20 članaka komparativno analizirao Air Serbiu i Etihad i jasno i nedvosmisleno rekao da
1. je to u tom momentu bila odlična stvar za Air Serbiu,
2. AIr Serbia nije mogla previše birati jer “beggers can not be choosers”
3. je to pomaklo kompaniju iz dna prilično visoko
Ali da je taj posao bio toliko bajkovit koliko se prezentirao – nije. Da on ima puno toga upitnog – ima. I da je Srbiju koštao abnormalno puno novaca, a Etihad jako malo (kad se zbroje svi benefiti onda zapravo i ništa) – je.
Ne slažem se da je bio i svakako eto na kraju nije veći od dolaska Emiratesa u Zagreb. Mislim da sam to ozbiljno elaborirao, volio bih od Vas čuti bar neki argument ne samo navijačku konstataciju bez argumenata.
Nisam ja nigdje rekao da je razlog izlaska Etihada “srpska politika”. Gdje ste to pročitali? Ja to rekao nigdje i nikada nisam. Ali jasno je da je na koncu Srbija pogriješila sa Etihadom. Je li mogla znati? Ha, alati koje ona ima (tajne službe, brdo državnih službenika) morale su joj dati uvid u stanje Etihada. No, ono što je bitno je:
1. Koliko se srpska politika zaštitila ugovorima
2. Kakva joj je izlazna strategija (a upozoravao sam još 2017. da ona mora postojati radi fijaska u Alitaliji i Air Berlinu)
3. Da će netko morati priznati da stvar nije završila dobro, da je ukucano abnormalno puno novaca i da to nije bilo baš tako bajno kako se predstavljalo.
I to mora objasniti u prvom redu svojoj javnosti i poreznim obveznicima koji su financirali taj vrlo skup projekt.
Danas, kao novina, objavljuje ono što se čita. A vlast zna gdje treba lansirati minu ako želi napraviti spin. Da minu lansira u državno kontrolirani medij na nož bi svi krenuli komentirati. Lisica će uvijek minu lansirati u protivnički tabor. Tada je spin uvjerljiviji. Pa to se uči u početku pečenja zanata.
Zluradost? Vi niste pročitali sam kraj moga članka? Zar je taj kraj zluradost?
Naravno, nije bio bajkovit ali je bio preko neophodan i u to vreme najbolji moguci. Bas iz tog razloga ga danas, iz ove perspektive, ne treba omalovazavati i radovati se njegovom neuspehu nazivajuci ga “napumpanim i razvikanim”. Doneo je uz velika ulaganja sasvim novu kompaniju kakvu Srbija i zasluzuje. Podseticu vas da su godinama bili ulagani milioni i milioni evra u Jat Airways a njegova je usluga postajala sve losija a flota sve starija i manja.
Rekli ste da je dolazak Etihada predstavljen kao veliki uspeh srpske politike. To i jeste bio. Samo vi ste to “uspeh” stavili pod navodnike. Da nije bilo tog “uspeha” danas bi Jat bio daleko istorija kao sto i jeste a BEG ni u snu ne bi dobio iznos koncesije koju je dobio dok bi strani avio prevoznici imali na mnogim linijama monopole a samim tim i mnogo vece cene. Takodje svi benefiti posedovanja nacionalnog avio prevoznika koji se ogledaju i u indirektnim prihodima bili bi izgubljeni.
Da je bilo naivnosti bilo je. Nemam opravdanja za to ali sa jedne strane i razumem. Predugo je Jat bio predmet sprdnje ali i kamen oko vrata za sve one vlasti koje nisu znali sta da rade sa njim. Postavljalo se i pitanje sigurnosti aviona. Na to sve odjednom dolazi u to vreme jedan od MEB3 i zeli da ulaze u taj i takav Jat i stvara modernu Air Serbiju. Ocigledno su bili zaslepljeni tim sjajem bogatog seika.
Odusevljenje je bilo veliko ali ne ipak toliko koliko je bilo vase sa dolaskom Emirates-a u Zagreb i vasim apsolutnim gafom o velicini tog dogadjaja i projekta Air Serbije. Poredjenje koje i danas mnogi ne mogu da veruju da ste izjavili. Zagreb je za Emirates bio samo jedna od stotinu destinacija na koju su leteli i koju su jos pre pandemije jedinu u svojoj mrezi prebacili na sezonsku gde danas cak ni FZ ne leti. Dovozili su putnike sa prekookeanskih destinacija, bilo je puno turista, dijaspora iz Australije je koristila te letove i sve je to bilo lepo i krasno. Ali porediti otvaranje jedne linije za ZAG sa kreiranjem nacionalnog avio prevoznika najveceg u bivsoj Jugoslaviji sa cca 20 aviona, koji ima svoj hub na najvecem aerodromu bivse Jugoslavije, koji ce zaposljavati hiljade radnika, koji nece pobeci sa prvim padom LF-a i kod koga je vrednost celokupne investicije neuporediva sa otvaranjem jedne linije DXB-ZAG je zaista, uz izbegavanje jacih reci, za veliko cudjenje i nevericu.
I da bez sumnje Air Serbia jeste veci projekat nego li DXB-ZAG linija Emiratesa iz prostog razloga sto Emirates vec godinu dana ne leti za ZAG a sad je potpuno i prestao da nudi karte za ZAG cak i za sledece leto i potpuno ga izbacio sa liste svojih destinacija dok je Air Serbia tu da ostane sa ili bez strateskog partnera.
Ne poznajete ocigledno dovoljno srpsku politicku scenu. Nece Danas objaviti nesto sto bi islo na ruku vladajucoj garnituri a pogotovo ne na njihov zahtev a da nisu potpuno sigurni u ono sto objavljuju kao sto nece ni Novosti objaviti nesto sto ide na ruku opoziciji. Dugo su oni prisutni u blatu srpske dnevne politike da bi progutali takav mamac o kome vi govorite.
Zluradost je vezana za odlazak Etihada a ne za dolazak kineskog investitora.
Ne omalovažavam ga i ne sporim da je u to vrijeme bio jedini mogući i nije opće bio loš. To sam ponovio milijun puta i nisam promijenio stav. Kao što nisam promijenio stav da nije ni tako bajkovit i savršen kao što ga je aktualna vlast pokušala prikazati.
Da, ulagani su milijuni u Jat, ali ni izblizu toliko koliko se ulagalo u Air Serbiu. Ne bi Jat i bez Etihada bio povijest da je bez Etihadova tutorstva promijenjen management i dato kompaniji pola milijarde EUR.
Nije bilo gafa između uspoređivanja Emiratesa i projekta Air Serbie. Kao što rekoh ja sam svoje arguemente elaborirao. Air Serbia je dolaskom Etihada dobila nešto veću flotu (sa 14 na 20), bolju organizaciju, bolji sustav valova, suvremenije poslovanje. I 700 milijuna EUR minusa u proračunu Srbije (500 za deal i sada još 200). Emirates je pak najpoželjnija kompanija svijeta, svjetski broj 1, koji akumulira dodatne putnike samo zahvaljujući svom brendu, o cargu i kvalitetnoj premium usluzi da i ne pričamo. Dolazak Emiratesa otvorio je širom vrata i brojnim drugim komapnijama među kojima i Air Canadi, Koreanu… Da se nije desio Covid-19 Emirates bi još uvijek letio 7 puta tjedno 7 mjeseci godine sa Boeingom 777-300 ER.
I ne, nije istina da je oduševljenje Emiratesom bilo i izblizu onom koje je vladalo u Srbiji oko dolaska Etihada. Kod nas je to bila vijest od 2-3 dana, kod vas 2-3 godine. Kod nas nitko Emirates nije predstavljao državnim projektom, nacionalnim uspjehom ili ičim više od kvalitativnog iskoraka Zračne luke Zagreb. Na prvom letu Emiratesa naš premijer nije bio nazočarn.
Zvali su me novinari “Danasa” i razgovarali smo skoro sat vremena o ovoj temi. Jako dobro poznajem srpsku političku, gospodarsku i zrakoplovnu scenu. Dio mog primarnog businessa je u Srbiji. Imam svakodnevne kontakte sa gospodarstvenicima i političarima u Srbiji.
Nema ni malo zluradosti u odlasku Etihada. Ni malo.
Koliko god da se ulagalo u Jat on je nazadovao, Air Serbia je napredovala. Ogromna razlika. Bez uticaja Etihada i samo pumpanjem novca u Jat se ne doslo do pozitivnog raspleta i samo bi tonuli i dalje. U krajnjem slucaju dovoljno je samo da pogledate ispod vase reci o tome sta je sve Etihad doneo a Jat nije imao i sta ne bi ni imao cak ni sa povecanim investicijama. Pa njima bez garancije Vlade Srbije niti jedna banka nije htela ni kredit da da a znali su da je Jat drzavna firma. Njima Airbus nije hteo da izadje u susret u vezi vise milionskog avansa jer su znali da su slabi i da sa njima mogu da se igraju kako hoce.
Jat Airways je 2013 bio u katastroflanom stanju i imali su 14 aviona s tim sto su 2 bila prizemljena. Dakle 12 aktivnih svi proizvedeni u periodu 1985-1990. Secate li se price o last minute iznajmljivanju bugarskih B733 u sardina konfiguraciji sa probusenim rezervoarom jer gospoda iz menadzmenta nisu na vreme uradili C check pred letnju sezonu? Ne, ne moze se jednostavno porediti Jat Airways i Air Serbia.
Moze Emirates da bude najpozeljnija avio kompanija 100 puta sam njihov dolazak se ne moze meriti sa samo jednim (a kamoli sa ostalim koje sam vec elaborirao) finansijskim ciniocem a to je faktor povecanja vrednosti aerodroma Beograd uzrokovanim postojanjem Air Serbije. Dobro vam je jedan citalac napisao kolika je vrednost koncesije BEG-a, a svi znamo da sa Jatom ta cifra ne bi bila ni izbliza ostvarena. To ne moze Emirates da ostvari ni da ima 3 dnevna leta za ZAG sa A380.
Taj isti Emirates je na pocetku cele godine leteo prvo 7 pa 5 puta nedeljno za ZAG da bi na kraju ZAG pretvorio kao jedinu u svojoj mrezi u sezonsku destinaciju prekidajuci saobracaj na 5 meseci. Ocigledan je bio trend pada frekvencija na godisnjem nivou.
Kad sam rekao kod vas nisam mislio na Hrvatsku vec na vas licno. Takvu izjavu dati uporedjujuci Air Serbiu i jedan let dnevno za ZAG koja god da je avio kompanija u pitanju se moze pokusati objasniti samo ogromnom euforijom posto u realnosti osnove nema.
Ukoliko vi tvrdite da zluradosti niste imali a ona se opet vidi moze se samo doci do zakljucka da je u pitanju nesvesna zluradost.
To ne možete znati. Nije Jat bio u lošijem stanju nego LOT ili airBaltic, pa su oni nakon restrukturacije postale kompanije koje su postale respektabilne i kreditno sposobne.
Ovo sa Air Serbiom koja je povečala vrijednost aerodroma pada u vodu kada konstatiramo da ima još koncesija koja su prikupile velik novac iako ti aerodromi nemaju nacionalnog prijevoznika.
Ponavaljate teze o Emiratesu bez novih argumenata, a to nema nikakvog smisla. Kao što sam rekao ja sam svoje stavove o Emiratesu elaborirao kroz više analiza, ponavljanje teze u beskraj neće napraviti to da vaša neargumentirana teza postane istina. Molim Vas da ju ne ponavljate u beskraj. Time rasprava nema ni akademski ni debatni nivo, upravo suptorno. A to neće biti praksa na ovom portalu.
Jel ste vi to krenuli sa cenzurom brisuci moj post a zbog iste ste pobegli sa tangosix? To je taj pluralizam misljenja koji navodno zastupate dok brisete postove koji vam se ne svidjaju i koji dokazuju da ste uhvaceni u pisanju neistina?
Mogu samo jedno da kazem. Sram vas bilo!
Ne, kao što vidite, za razliku od ostalih portala, mi dozvoljavamo raspravu. I sudjelujemo u njoj. Ali neču dozvoliti nekoliko negativnosti:
– vrijeđanje, psovanje, nekulturno ponašanje i protuzakonito ponašanje
– trolanje, bulling i ponavljanje argumenata (to je ovo radi čega vam je jedan komentar izbrisan)
Molim da pročitate pravila portala, jasno su napisana. Ili ih se pridržavajte ili ćemo mi provoditi mjere da ih se pridržavate. Ovo je strukovni forum, nivo civilizacijske rasprave je nužnost, piljarsko i birtijaško prepucavanje nije prihvatljivo.
Ne koristite izraze “sram vas bilo” jer em su krajnje nekulturni i protivni bontonu, em niste Vi u poziciji da nekome dajete moralne prodike i takve kvalifikacije. Kada to ponovo učinite komentar će Vam biti izbrisan. A vi pišite što god hoćete onda o tome zašto ste izbrisani. Razlog će biti taj. Dobili ste žuti karton.
Ja iz TangoSixa nisam pobjegao, moj odlazak je postao realnost godinu i dva mjeseca prije nego se desio, dva mjeseca prije dogovoren je termin i način odlaska, a otišao sam radi:
– zabrane da pišem o Air Serbiji, Aerodromu Beograd, Aerodromima Srbije i Ministarstvu prometa
– zabrane da dajem intervjue u Srbiji
Ponavljanja argumenata nije bilo. Jasno vam je stavljeno do znanja zasto se LOT nikako nije mogao porediti sa Jatom i sve je bilo potkrepljeno argumentima koji su se tu prvi put pojavili (broj putnika, clansto u Star Alliance, letovi LOT-a za SAD itd).
Takodje ste bili pitani da navedete primer aerodrom velicine Beograda koji nije u EU i koji ima daleko ispod prosecni BDP (u poredjenju sa EU) bez nacionalnog avio prevoznika a da je dobio toliki iznos koncesije. Gde je tu ponavljanje argumenata?
Izraz “sram vas bilo” je koriscen samo zato sto ste posegnuli za najgorom cenzurom koje ste se i sami gnusali jer nisam od onih koji vam pisu lovorike vec imam mogucnosti da razmisljam svojom glavom i da uvidjam na vase greske makar vi delili vase kartone do sutra. Takodje ste cenzurisali i jos jednog citaoca ispod jer se drznuo da ukaze na argumente koje vi ne zelite da vidite. Sve lepse od lepseg.
Te iste greske na koje kad vam se ukaze ne udostojite se cak ni izvinjenja. Pocev od one da nikad niste rekli kako je “SSJ100 za Air Serbiju gotova stvar”.
Svi mi koji smo čitali tvoje komentare na T6, znamo da si vrlo često pisao i o AirSerbiji i o Aerodromu Nikola Tesla vrlo kritički a ni političkog OFF-a ti nije manjkalo. Veliki pozdrav i srećno sa novim portalom.
Zar je zaista u Srbiji zabranjeno svako logicno razmisljanje? Iz dosadašnje prakse (davanje ogromnih para i prava partneru da bi se prikazalo kao ulaganje) sa razlogom se pitamo zašto bi točno neka minijaturna kompanija s Balkana /izvan EU bila interesantna Kinezima? Pogotovo u ovoj situaciji kad ih ima na bacanje koje propadaju. Nešto tu jako smrdi na još jedan ogroman trošak za porezne obveznike. Mene kao posmatrača iskreno zanima da li prosječan stanovnik Srbije zaista tako razmišlja da je sve što vladajući prezentiraju sveto pismo koje se ne smije dovesti u pitanje (kao u S.Koreji), ili su to ipak pripadnici vladajuce struje koji su zaduženi za pisati ovakve komentare posvuda? Znam da je u Srbiji medijski mrak i da su svi komentari pod sendvicarima – ali da se idu truditi pisati svoje nebuloze po ovakvim specijaliziranim portalima mi je malo too much?
A zašto je željezara bila interesantna Kinezima kada ih po svijetu ima mnogo koje se zatvaraju? A zašto je Kinezima interesantno da izgrade onoliki kineski kulturni centar u Beogradu? A zašto je Kinezima intersantan bio rudnik bakra u Boru? A zašto bi Kinezima mogao biti interesantan litijum u Jadru? A zašto je kineski predsjednik nekoliko puta bio u Srbiji? Strategija, prosto. A što se tiče ulaganja para poreskih obveznika, kakve to veze ima, eto Croatia je dobila pare bez “spina” o mogućem strateškom partneru pa eto ja imam kontra pitanje. Da li prosječan građanin Hrvatske zaista tako razmišlja da je sve što vladajući sveto pismo koje se ne smije dovesti u pitanje (kao u S. Koreji)? Svoje dvorište prvo pometite pa onda u tuđe zagledajte! I jedna vrlo važna informacija, ja nisam glasač aktuelne vlasti, naprotiv protivnik!
Mene je recimo briga gdje ćete vi trošiti pare vaših poreskih obveznika, trošite gdje vam volja ali nemojte molim vas da nam solite pamet i pravite se pametni jer niste vi sigurno oni koji bi to trebali da budu. Kod vas se elita skuplja po kafanama gdje je glavni inventar brojač novca i vaš predsjednik tamo dojeda ostatke hrane!
Anonymous, željezara je business koji Kinezi svim silama nastoje provesti u svoj globalni monopol, pa tu ulažu preko svake logike, samo da preuzmu dobar dio ili večinu tržišta. Inače je njihovo strateško opredjeljenje bavljenje metalima. I u tome su vrlo uspješni. Od tog razloga i Bor.
Kineski predsjednik je bio i u Hrvatskoj i masu drugih zemalja. Što to onda dokazuje? Kina (a ne hrvatska firma ili neka iz EU) radi Peljaški most, megainvesticiju koju financira EU, a koja je prilično zafrkala nosom zašto su Kinezi dobili projekt koji sa više stotina milijuna EUR financira EU. Kina ulazi i u niz drugih projekata u Hrvatskoj (pruga, investicije, ušla je u turizam…). Kao i u svakoj drugoj zemlji u kojoj vidi svoj interes. Nije tu Srbija ili Hrvatska ništa posebno.
U Hrvatskoj, vjerujte mi, mišljenje vladajućih nije sveto pismo. Ono se opako kritizira, ne postoji ni jedan jedini državni ili opozicijski medij, ali ni jedan jedini. Ne postoji cenzura, ne postoji problem da se piše o ičemu. Kad ja nešto napišem u Hrvatskoj, vladajućoj ekipi ne pada na pamet da pomisli reagirati. Na Tango Six bilo mi je zabranjeno pisati o srpskim temama. Zar Vam to ne govori dovoljno?
Kao što vidite ja sam jednako kritičan protiv Air Serbie kao i protiv Croatie. Čak sam i više kritičan protiv ZL Zagreb nego protiv Aerodroma Beograd. To je lako ustanoviti prebrojavanjem mojih članaka i analiziranjem stupnja kritičnosti. Vrlo lako.
Na ovom portalu nema “vi” i “mi”. Ovo je regionalni portal koji jednako piše o svim temama iz regije. Osim mene koji sam Hrvat i još tri dopisnika iz Hrvatske, imamo suradnike i dopisnike iz Srbije (njih dva, oba su Srbi), Makedonije, Crne Gore, Slovenije, BiH, Austrije. Svi su građani tih država.
Što Vam je trebalo ovo sa kafanama i kakve to veze ima sa zrakoplovnim forumom? Ovo najbolje govori o Vama.
A od nekoga ko se naziva “zrakoplovnim” analitičarom se očekivalo da informaciju koju je pročitao obradi na način da nam predstavi koje su to moguće kompanije, kakve su za to šanse u smislu šta bi mogla da dobije ta kompanija tim ulaganjem, da obradi kineske investicije u Srbiji, kinesku dijasporu u Srbiji, razmisli zašto Aeroflot leti (u normalna vremena) po 4 puta dnevno za Beograd sa ogromnim brojem državljana Kine, o rastućem broju kineskih turista, povezivanjem sa regionom preko Beograda itd itd. A ovo što je napisao bi bilo bolje da je prećutao jer nije analitično ma ni najmanje jer tamo analize nema.
Pa čitanost portala jasno govori da nije bolje da sam prešutio. Konačno osobna uvjerenja mi ne dozvoljavaju da prešutim i jednu jedinu temu, bez obzira ne njen predznak.
Ovaj članak nije imao za svrhu analizu potencijala kineko-srpskog tržišta. Takvu analizu od 20 kartica teksta sam napisao prije nešto više od 2 godine i još jednu prije 4 godine. I o Aroflotu u regiji (veći dio je bio o Beogradu) sam napisao posbnu analizu od 22 kartice teksta. Kojeg smisla ima ponavljanje tih analiza?
U svakom slučaju niti ste Vi pozvani da se bavite uređivačkom politikom ovog portala, niti je to primjereno, a još manje je primjereno da bilo kome od autora na ovom portalu perete nos. To je nekulturno, krajnje bezobrazno i nimalo prihvatljivo.
Anonymous, naporan si vise. Kad te poklope argumentima ti odma skaces na nesto drugo.
Kao sto sam vec rekao u prijasnjem clanku gdje je bila slicna rasprava (zato sto se autor usudio kriticki nastrojiti prema JU ili aerodromu Beograd), cim autor spomene nesto srpsko u kritickom tonu ili prenese losu vijest odma se skupe ovakvi likovi koji ne napadaju argumente nego napadaju autora osobno da je pristran, zlurad a evo sada se “naziva zrakoplovnim analiticarom”.
Zasto nema takvih komentara kad se kritizira nesto hrvatsko, slovensko, bosansko itd… Neznam jel su to sendvici, kompleksi ili posljedice medijskog mraka i jednoumlja u Srbiji. Za vase dobro nadam se da cete shvatiti da svi ovi clanci, pa i oni kriticki, pomazu obicnim gradanima da shvate sto se tocno dogada u njihovnim drzavnim zrakoplovnim prijevoznicima. Ako se nesto muti (kao npr u Adriji, OU o cemu je autor isto radio clanke), bolje je za sve da to izade na vidjelo. A ako je autor u krivu, jos bolje. Pozdrav ljudima dobre volje!
Pa dajte onda neko ime da se mozete razpoznati medu svim tim Anonymousima i da mozemo povezati kometare. Ne morate svoje pravo ime, ni ja se ne zovem Bob, tako da bez straha.
U vasem odgovoru meni opet radite po svome i izvacite samo jedan dio koji vam odgovara i koji mozete napasti, ostalo ignorirate.
Ja govorim o argumentima u komentarima, gdje je svaka vasa tvrdnja poklopljena. A sto se tice clanka i argumenata o tome da li je to “politicki spin” autor je u prilog dao:
– prijasnji dogadaji sa Etihadom
– uobicajen nacin objava vijesti u Srbiji – drama, netko nam zeli zabraniti, borba AV i tako dalje, svi vec znamo kak to ide
– pogreska u tekstu Danas
I na kraju vijesti, autor veli da bi taj posao bio super za JU. Ali zapamtite da super za JU =/= super za gradane Srbije, jer netko taj super mora platiti.
Ja osobno mislim da JU nece sigurno propasti i uci ce u neki deal ili sa Rusima ili Kinezima ili nekim trecim jer AV si ne moze dopustiti propast drzavnog projekta, i da dok je njega, za JU nema zime, ma koliko to kostalo.
Molim vas, nemojte mi opet izvuci pola recenice koju mozete napast nego sagledajte komentar u cjelini.
Upravo tako, hvala na rezumnim riječima.
Anonymous je na hlađenju 24 sata! Malo razhlađivanje glave neće škoditi!
Trenutno se bore za Er Srbiju kinezi i rusi. Ovo da je spin samo dokazuje koliko niste realni. Ovo ce da se desi.
Pa spin ili ne će vrijeme da pokaže a takođe i borbu, polako i jedan i drugi.
Znate, ovo sa “vrijeme će pokazati” je uvijek najbolji saveznik korumpiranim političarima i muljatorima.
Još 2013. sam naglašavao i dokazivao da deal Etihad-Air Serbia i nije tako ružičast i bajkovit kako se prikazuje. Prvi sam ustvrdio da će Etihad tražiti 40 milijuna USD nazad kada izađe, da postoji enormaln kredit od 120 milijuna koji će se morati vratiti, da tu ima brdo pitanja. I bio sam proglašen antisrpskim elementom, neprijateljem države, srbomrscem… I sada se sve to pokazalo točnim.
Nakon 6 godina “vrijeme je pokazalo” bar dio tih negativnosti, no:
– političari su pritom i te kako profitirali
– porezni obveznici su upucali 500+ miljuna EUR kao da se nema na što u Srbiji taj novac bolje potrošiti
– a javnost ima memoriju “zlatne ribice” pa su sve zaboravili, a sada se zabavljaju sa “novim Etihadom” iz Kine, Rusije ili sam bog zna odakle i da li uopće
– a svi urlaju Etihad van!!! Isti oni koji su urlali “koja sreća što nas je preuzeo močni Etihad sada ćemo postati europski Singapore”
Isto tako ste tvrdili da je krajnje nerealno da za aerodrom Beograd država Srbija dobije 300 miliona eura prihoda i 700 miliona investicija koje su najavljivali političari i čak ste rekli da su zaslužili spomenik ako se tako nešto desi. Kao što smo svjedoci prvo se desilo a drugo nije. Tako da polako sa izjavama, malo brzate.
Evo sta ste vi jos govorili
– “Sa druge strane treba oštro demantirati i sve one koji sada čereče aktualnu politiku i tvrde da su pogriješili, da je posao sa Etihadom štetan. Štogod! Ne sjećam se da su kompanije stajale u redu za privatizaciju Air Serbije. Nekoliko natječaja je propalo jer nije bilo interesa. I što je bila alternativa? Jat koji je bio lešina već odavno izdahnula i na aparatima? Etihad je u tom momentu bio daleko najbolje rješenje.”
– “Etihad je u prvom redu donio ime, reputaciju i image. Nešto što je Jat istinski izgubio”
-“Etihad je, za razliku od ostalih predatora koji tako što ne čine, Air Serbiji pomogao svojim vezama i utjecajem. Primjerice Srbija mjesecima nije mogla riješiti problem slotova na Istanbulu. Vjerujte bez Etihada to ne bi bilo moguće ni danas”.
– “Etihadov know-how i svi sustavi su neusporedivo funkcionalniji, isplativiji, moderniji, po svemu bolji za vođenje kompanije.Air Serbia je brzo i uspješno nabavila toliko potrebne modernije i štedljivije avione.”
– “No nije Air Serbija nabavila samo A319 i A320, nego i A330 za interkontinentalne letove. I ovo je bilo brzo i uspješno od člana grupacije (Jet Airwaysa). Vrlo teško bi tako što mogli bez pomoći Etihada.”
-“Etihad je pomogao i kod školovanja posada i ostalog osoblja, a što je posebno zahtjevno kada se tako brzo uvodi novi tip aviona (A320). Etihad je dao vrlo dobar management. Kvalitativno i kvantitativno Air Serbia je napravila ogroman iskorak. Ogroman!”
Moj omiljeni
“Kupovina SSJ100 od strane Air Serbije je gotova stvar” 🙂
Da, ja sam rekao da je to nerealno (i to i danas mislim) i rekao sam da treba Vučiću dići spomenik ako to uspije ostvariti. Uspio je. Sve četitke i to sam jasno naglasio više puta. Tek treba vidjeti što je sve sadržano u tom poslu jer su ugovori iznenada i protivno najavama postali tajni. Znači u njima ima i nešto zakulisno. Kao što je bilo i sa Etihadom. Da nema, ne bi bili tajni. I prije ili kasnije vidjet ćete da sam i opet bio u pravu kada počnu izletavati i ti leševi iz ormara.
Što je sporno u ovim mojim navodima o pozitivnim stvarima Etihada? Oni su činjenica i ja ih ni na koji način sada ne osporavam. Upravo suprotno.
Gdje sam ja napisao, pobogu, da je kupovina SSJ100 od strane Air Serbie gotova stvar??? To ja napisao nisam.
Vi i dalje tvrdite da je nerealno a Vinci je već uplatio 501 milion u budžet i počeo sa investicijama koje vrijede preko 100 miliona eura (proširenje terminala, umetnuta pista, novi parking za automobile, platforme za avione itd) tj u najmanju ruku iznos za koji ste vi tvrdili da je nerealan je veći za 65% a za investicije ćemo da vidimo šta će da bude na kraju ali za sada ide po obećanom, čak šta i više covid ih nije zaustavio. E zato vam kažem da ne brzate sa izjavama da je i ovo za kineskog investitora spin jer onda kasnije ako se to desi ćete ispasti u najmanu ruku brzopleti. Bolje bi bilo da ste uradili neku ozbiljnu analizu o toj vijesti u smislu ko bi to mogao biti i kakve su za to šanse, ovako samo izgleda kao neozbiljan komentar a neki primjećuju i zluradost i ismijavanje.
Molim? Vi to niste napisali?
“Alen Šćuric Purger 09:00, 05. dec. 2019.
To je gotova stvar. Čim je to Putin rekao pred medijima i javnosti budite sigurni da je to gotovo! Zamislite da se to ne desi, a Putin je to rekao. Tako nešto nema šanse da se ostvari. Zato mislim da je to svršena stvar.
Dusan16:51, 05. dec. 2019.
…
A juce sam na televiziji gledao konferenciju za novinare na kojoj je Vladimir Putin izjavio da je Rusija spremna da dostavi SSJ-100 Srpskom nacionalnom prevozniku, a kako je to cini mi se jedino sto nam nisu do sada prodali mozda ima sanse da se desi.
Pozdrav iz Nisa
Odgovori
Alen Šćuric Purger 22:58, 05. dec. 2019.
Hvala Vam puno na pohvalama Dušane.
Većina tih linija nemaju puno smisla. Poglavito što umjesto njih nisu pokrenute Paris, Moskva, Frankfurt… Nebitno na koji način je „proveden“ natječaj. Budite sigurni da su te linije odabrane sa odrđenom svrhom i dogovorom aktera.
Ja mislim da je SSJ100 gotova stvar.”
To su vase reci gospodine Scuricu od pre samo godinu dana.
Vi danas navodite samo sumnje koje ste tada izneli bez svih onih maltene bajki koje ste tada takodje pisali.
Znate li ko je bila prorocica Pitija? Bila je poznata po tome sto su njena prorocanstva bila dvosmislena i svako ih je mogao interpretirati na svoj nacin ali se u svakom slucaju na kraju nikako, ali bas nikako bas zbog te svoje dvosmisenosti, nije moglo reci da je ona pogresila. Naravno, ta dvosmislenost nije bila slucajna.
Slicno deluju i vasa sadasnja pozivanja na tadasnje reci o Etihadu. Da, jeste govorili da to moze biti finansijski lose po Air Serbiju ali ste naveli takodje i mali milion razloga zasto je to dobro za Air Serbiju. Znaci kako god da se ta prica zavrsi vi cete biti u pravu.
Koliko god vi misliili da ste u toj igrici uspesni znajte da se to itekako primecuje.
Sam deal sa Aerodromom Beogad je nerealan. Ako je iza tog businessa još nešto sa strane, a zasigurno jest pošto su ugovori tajni da tajniji ne mogu biti (iako je premijerka obečavala da tako biti neće).
Ja nisam rekao da je to spin nego da bi mogao biti spin. Premalo je činjenica da se može ustvrditi nešto sa sigurnošču. Zato i jest upitnik u naslovu, zato i jest sve pisano bez tvrdnji nego sa mogućnostima, zato i jesam završio članak potpuno drugačije. Ne izvlačite moje riječi iz konteksta.
Hajde sad to stavite u cjelokupan kontekst pa još jednom pročitajte konkluziju. Pobogu.
Mislim da rasprava u kojoj izvrtate moje riječi nema baš nikakvog smisla. Naglašavam i podcrtavam. Ne smatram da Etihad nije napravio posao oko promjene katastrofalnog Jata u današnju Air Serbiu. Ne smatram da je Air Serbia imala alternative. To sam napisao više puta i taj stav nisam i neću promijeniti. Ali da je to koštalo enormno puno, to je. I to da je završilo loše i to je. I to da bi u normalnom svijetu politika za to odgovarala i to bi.
“Ovo sa Air Serbiom koja je povečala vrijednost aerodroma pada u vodu kada konstatiramo da ima još koncesija koja su prikupile velik novac iako ti aerodromi nemaju nacionalnog prijevoznika.”
A ovo mi je tek interesantno, to jest aerodrom kao npr Ljubljana koji poslje kraha Adria je doživio strmoglav pad prometa i bez uticaja COVID po vama ima istu vrijednost za investitora kao i i situaciji kada je Adria postojala? Toliko o utucaju avio prevoznika na vrijednost koncesije. A to što vi tvrdite da postoje aerodromi koji su dobili dobre koncesije i bez nacionalnog prevoznika ne znači da ne bi dobili još bolje da je isti postojao.
Zar je stvarno moguce da vi jedan projekt koji je potrosio 500 milijona EUR i ostao je krajnje lokalan usporedjujete sa dolaskom najveceg i najpozeljnijeg prijevoznika na Zagreb. Ovo je tipicna prepotencija tipa “jos malo pa smo Singapore airlines”.
Alen je do sada predvidio stotine scenarija, vrlo je sistematican i logican, poznaje tisuce podataka, a vi izvlacite recenicu ili dvije potpuno izvan svakog konteksta. Tako cete za mjesec – dva napisati kako je u ovom clanku izrijekom rekao da je ovo spin. Vec sada ste to napisali kada je jasno da samo postavlja pitanja, dvojbe i sumnje.
Presmjesna je i pomisao da netko usporedjuje minijaturnu balkansku kompanijicu sa Emiratesom. Koliko putnika ce se odluciti na put radi Air Serbije koju ne znaju ni gdje smjestiti, na koji kontinent, a koliko zbog Emiratesa.
Vi ste masili ceo fudbal.
Niko nije poredio Emirates i Air Serbiu vec znacaj osnivanja nacionalnog avio prevoznika u Srbiji i samo 1 (i slovima jednu!) liniju Emirates-a u okruzenju.
Potpuni promašaj! Ko i gdje je uporedio kompanije Emirates i Air Serbia?
Prema studiji uticaja na ekonomiju Srbije koju je radio Oxford Economics u 2016. godini, ukupan ekonomski uticaj Er Srbije iznosio je milijardu dolara! Šta kažete na ovo? Imate li neki podatak o ekonomskom uticaju letova, kojih već davno nema i ko zna kada će ponovo biti, Emirates za Zagreb pa da onda razgovaramo argumentovano!?
Da ovu studiju je niz stručnjaka ozbiljno osporio.
“Ovo je tipicna prepotencija tipa “jos malo pa smo Singapore airlines”.’
A ovo govori samo o vašoj prepotenciji jer ja takvo nešto niti sam spomenuo niti pomislio. Pa vas molim da malo obazrivije i dokumentovano komunicirate.
I još jedna stvar, dolazak Emirates za Zagreb je toliko značilo da danas Zahreb nema ni letove prema Dubai, čak ni flyDubai ne leti za Zagreb a Air Serbia kakva god da je leti i dan danas, eto toliko o poređenju veličine događaja!
To vam je argument kao da kažete da Air Serbia nije imala letova 2 mjeseca od sredine III od sredine V. mjeseca i to je dokaz da zapravo ne postoji i da je projekt užasno loš i propao. Tko iola realan u ovom momentu može komparirati potencijale, poglavito na long-haul letovima koji su neopisivo više stradali nego kratki letovi.
Evo Tirana je dobila 90 miljuna USD + investicija u aerodrom koji je bio 3 puta manji od Beograda , i to za koncesiju na samo 10 godina. Skopje bez nacionalnog prijevoznika je dobilo 200 milijuna EUR za 25 godina koncesije. Ljubljana je sa lošim nacionalnim prijevoznikom dobila 235 milijuna EUR. Koncesija Budimpešte je nakon bankrota Maleva preprodana za 2,03 miljardi USD.
E sad gdje je logika teze da “kako možete znati da se aerodromi bez nacionalnog prijevoznika ne bi bolje prodali da su imali nacionalnog prijevoznika” ako se ekvivalentna logika ne uporabi i u Beogadu tj. kako možete tvrditi da je Air Serbia toliko pozitivno utjecala na cijenu koncesije, tj. je li ona, sa svim svojim privilegijama i subvencijama, bila pozitivan ili negativan faktor po pregovore o koncesiji. Kako možete znati?
Ljubljana je dobila taj novac ali za PRODAJU a ne za koncesiju dok je Tirana samo duplo manja od BEG a ne tri puta.
2017
TIA 2,6 miliona putnika
BEG 5,3 miliona putnika
Ali kao da bi bilo prvi put da sakrijete istinu…
Kada je Tirana išla u koncesiju bila je tri puta manja. A što je sa svim ostalim primjerima? Tražili ste samo jedan, ja sam ih napisao pregršt.
Posljednje upozorenje. Još jednom napišite da ja skrivam istinu ili neku drugo neprimjereno omalovažavanje i biti ćete isključeni iz foruma! Ponašate se krajnje prostački, bezobrazno, nekulturno i bez i najmanjeg pojma o bontonu. Vi ste ovdje gost, ponašajte se sukladno tome. Svaka rasprava je dozvoljena, ali omalovažavanje i etiketiranje nije. Meni je puno prviše godina i puno imam previsoku reputaciju u ovoj regiji da si možete dozvoliti takvo etiketiranje i omalovažavanje. To neću dozvoliti niti prema meni, niti prema ikojem autoru na ovom portalu.
Ovo Vam je posljednje upozorenje!!!
Bot !!!
Svaka čast na strpljenju..
Ma dio posla. 🙂