Airbus je napravio i u promet stavio i posljednji, šesti A330-700ST poznatiji kao BelugaXL. Istim su BelugeXL iz prometa prevoženja dijelova Airbusa zamijenile stare A300-600ST Beluga. Posljednja A300-600ST je letjela dijelove za Airbus 24.5.
A300-600ST Beluga su sada stavljene u promet iznajmljivanja kompanijama za prijevoz ekstremno velikih tereta. Za tu nakanu pokrenuli su i kompaniju Airbus Beluga Transport. Airbus smatra da će Beluge uspješno zamijeniti An-124 kojih zbog rata u Ukrajini ima bitno manje nego prije, te uništeni An-225.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Airbus
Pozdrav svima!
Imao sreće, pa sam ga video ( jednu od verzija) dok sam leteo sa Wizzom..Beluga prošla ispod nas. Super iskustvo 👌
Ja sam se Baluga nagledao u svojim brojnim posjetama Toulouseu.
Najljepši avion za mene
“Airbus smatra da će Beluge uspješno zamijeniti An-124 kojih zbog rata u Ukrajini ima bitno manje nego prije, te uništeni An-225.”
Ovo je jedna od tupavijih izjava u avijaciji ikada. Ako neko u Airbus-u ima iluzija da Beluga deli tržište sa teškašima kakvi su An-124 ili An-225 onda oni stvarno nemaju dodira sa realnošću. 😀
Pod zamjeniti An-124 se misli na teret velikog obujma, ali manje tezine gdje je onda An-124 neisplativ, dok je Beluga stvorena za to. Naravno da ga ne moze zamjeniti po nosivosti.
Jasno.
Beluga je super za “oversize cargo” koji je glomazan ali sa malom masom. Ona je za to i pravljena.
Odličan avion za prevoz helikoptera, samo saviti krakove i utovarit, ali sa nešto kao neki generator nije prilagođen…..
Imao sam priliku da vidim operacije sa Belugama, ima dosta ograničenja za vetar za poletanje i sletanje a još više oko cargo vrata.
An124 je lakši za “svako dnevnu upotrebu” ali zbog sankcija oni registrovani u Rusiji nisu više dostupni.
I onih iz Ukrajine je manje.
Hmmm.
Ali Beluga nema ni blizu nosivost An-124.
Nema. Beluga ima 2,5 puta manju nosivost od An124.
124 ima cargo kapacitet 3 puta veći od Beluge a Mriya pokojna je imala 5x veći. Beluga (iako je prelijepi avion) samo malo je bolja od a 340 cargo. Nije uopšte uporediva za specijalni transport. Neka beluga digne koncarov trafo od 150t, tri bi morale doći.
Ma kako Beluga moze zameniti Antonov An124?! Nonsens!
Evo napisacu podatke koji jasno pokazuju koliki je ovo nonsens.
Beluga – MTOW = 155 tona
An124 – MTOW = 402 tona
Beluga – dolet sa 26 tona tereta = 4.632 km
Beluga – dolet sa 40 tona tereta = 2.779 km
An124 – dolet sa 40 tona tereta = 11.500 km
An124 – dolet sa 80 tona tereta = 8.400 km
An124 – dolet sa max tereta = 3.700 km
Dakle stvar je jasna.
Ova dva aviona su neuporediva!
An124 moze poneti 160% vecu tezinu i moze sa 40 tona leteti 313% dalje!
Ali ako imate daleko manje An124, morat ćete koristiti Belugu.
Pa nemojte imati daleko manje An124, omogucite im da lete.
Pa svakako ih je bitno manje sada.
Ako imate manjak šlepera od 40 tona nosivosti, malo će vam pomoći 6 dodatnih “Tamića”. Ovi avioni ne nose iste tipove tereta kao An-124. Neka razmotre pokretanje proizvodnje C-5, to je jedina zapadna alternativa.
Beluga XL nije namijenjena prijevozu lokomotiva, transformatora i autodizalica. Namijenjena je za prijevoz komponenti većeg volumena i manje mase koje čine 80% navedenog prijevoza.
Bitna je stavka da Beluga prevozi komponente satelita, helikoptere i druge bulk prijevoze održavajući trup pod tlakom, 100% čistim od prašine.
Sateliti u komponentama i helikopteri u komponentama koje nisu sastavljene se ne mogu prevoziti u Antonovu ili starom Supergroopyu.
Beluga je proizvedena namjenski i svoj zadatak obavlja izvrsno, kao i Antonov svoj. Prijevoz trupa uskotrupnog aviona ili 4 vojna helikoptera Beluga će obaviti 4 puta jeftinije i sigurnije. Logistika koja prati Belugu je minorna u odnosu na Antonov, održavanje Beluge je također daleko jeftinije jer koristi komponente civilnog širokotrupcs. Održavanje Antonova je noćna mora jer su proizvođači komponenti razasuti po bivšem SSSRu i većina je odavno pokojna.
16 puta je rečeno ovde da ne može zameniti 124 po težini tereta nego samo po veličini i zapremini. I svi vrte istu priču oko težine.