zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz svijeta

BREAKING: Kina je zabranila Boeingove avione

I eto desilo se. Kina je zabranila svojim nacionalnim prijevoznicima uvoz Boeingovih aviona radi carina koje je uveo Donald Trump. Ovo se odnosi i na sve dosadašnje narudžbe koje još nisu isporučene. Kina je zabranila i kupovinu novih aviona od Boeinga, te avio dijelova iz SAD-a. Boeing ima 130 aviona u backlogu koji su se trebali isporučiti Kini, što je vrijednosti preko 10 milijardi USD. Za razliku od toga Airbus ima kineski backlog od 332 aviona, što će se evidentno brzo i povećati. Nakon ove odluke Boeingove dionice su pale za 4,5%.

Airbus je već sada dominirao u prodaji u Kini, a sada će kompanija i te kako profitirati. Jasno, od toga će ogromne koristi imati i kineski Comac, kojem će se kineske kompanije više okretati. Kina je rekla da će pomoći kompanija koje imaju Boeingove avione u lizingu, te one koje će imati problema sa isporukama radi ove zabrane.

Prisjetimo se da je Delta rekla da će odgoditi isporuke Airbusovih aviona ako će se uvesti carine na iste, a i Michael O’Leary, CEO Ryanaira je rekao da neće uzimati isporuke Boeinga ako se uvedu carine jer bi avioni tada bili preskupi.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Boeing

34 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Mislim da je sledeći korak Kineza, supstitucija djelova C 919 i jačanje saradnje sa Rusijom.

Ko ce sad dobiti te avione koji su trebali biti isporuceni kineskim kompanijama. Da li druge kompanije mogu dobiti ranije avione koji su naruceni od boeinga kao recimo flydubai koji ocekuje isporuku svojih dreamlinera tek 2027?

Trenutni američki predsednik i njegova administracija ne shvataju šta je Kina danas. I ne treba očekivati da razumeju jer nisu oni intelektualno potkovani za sadašnje globalne političke procese. Mogli su da izuzmu svoje “velike” igrače, ali “let’s make america great again” misli/zna/oseća da je u pravu i da niko drugi ne zna ono što on zna…A to je da je Kina politički mala i beznačajna zemlja. U njihovim glavama Berlinski zid verovatno i nije pao…šta očekivati od reality tv “zvezde”?

Ptice na grani znaju da je se politička situacija jako promenila u zadnjih 35 godina, od pada Berlinskog zida. Za to vreme Kina je postala 2. supersila sposobna da potpuno živi i profitira bez SAD i njene “demokratije”. U zadnjih 35 godina izmestila se skoro cela industrijska proizvodnja iz SAD-a (ironično) u Kinu i ona je danas najveći američki poverilac.

Nemojte mi verovati, ali Kina će ovde izaći kao pobednik, samo će sutra Trump ili njegov naslednik moliti da se to prikaže kao “dogovor” dve strane.

Slažem se sa Borutom oko Comac-a, jer će ova situacija samo pogodovati njima i Airbus-u najviše. Dvoje uvek može da se dogovori, kada se treći “duri”, iako to nije njihova krivica…

Boeing će naplatiti sve gubitke (ooo, koliko ih je) na isti način kao i što su privatne banke 2008 naplatile od države svoje gubitke, preko leđa poreskih obveznika ili večitim kreditnim zaduživanjem (čtaj lobiranjem). Ili će dobijati nove projekte bez tendera-Denisova priča.
Njih realno briga za carine, menadžment će i dalje dobijati svoje bonuse…a radnici će biti demotivisani ili progonjeni do otkaza jer Bože moj, svako može raditi danas na montaži aviona…

Kada trenutna američka administracija i njen “lider” shvate da carine njima i prvenstveno “let’s make america great again” državi proizvode velike gubitke, pitanje je šta onda? Koji će sledeći impulsivni i neracionalni potez da povuku?

U medjuvremenu…

“Američka administracija bi mogla da uvede carine od 245 odsto na uvoz iz Kine usred eskalacije trgovinskog sukoba između zemalja, saopštila je pres-služba Bele kuće.”

@anon 13:54

Trenutno je vreme ekstremno taštih, naricosidnih i bahatih ljudi na najodgovornijim i najznačajnijim političkim pozicijama u svetu. 1 od njih je i predsednik SAD. Njega zanima samo medijski rejting i samo je bitno da se svaki dan priča o njemu i njegovim odlukama ma koliko pogrešne bile. Sve odlike koje ne treba da ima ni 1 svetski lider, a nažalost svedoci smo da ih je nažalost sve više i više i to ne kao nekada u 20 veku, u Africi, Južnoj Aziji ili Bliskom istoku, sada je ta “zaraza” udarila i na zapadnu civilizaciju, pa i Evropu (jačanje apsolutističkih režima i desnice u svim zemljama). Ovo su zajedničke karakteristike trenutno svih autokrata na našoj planeti, ni više ni manje. Kako ćemo izaći iz ovog začaranog kruga, samo budućnost i Svevišnji znaju.

Ne plaća on tih 245% carina iz svog džepa. Koristi SAD, njene velike kompanije i njene građane kao taoce za sve svoje ekstremno loše političke postupke. U zemlji bogatih i siromašni, jedina prepreka su nacije koje su se tehnološki jako približile Americi, a to Kina jeste. I tu se neće ništa promeniti, pa makar i globalni rat izbio (ne daj Bože).

Tako da su carine samo “igra” u kojoj će pobediti onaj ko više izdrži odnosno čije stanovništvo manje materijalno osiromaši. Od ovog petka, carine mogu da budu i 500 ili 1000%, ništa se neće promeniti.
Kina je u većoj prednosti, 4x više stanovnika, tehnološki je praktično dostigla SAD, otpornija je ekonomski zbog ogromne industrijske proozvodnje, ma koliko to bilo neverovatno. I to je ono što sadašnju američku administraciju strašno iritira jer ne postoje sankcije koje mogu Kini da uvedu a da ih “bace na kolena”. Zato žele od njih da naprave “primer”, da bi upozorili sve ostale koji probaju nešto slično u budućnosti (makar to sutra bila i EU). Previše prekasno…

Nažalost, najveći problem je što od svih tih globalnih kriza i ratova cene proizvoda i usluga nemilosrdno rastu i više se nikada ne vrate na pređašnji nivo (pogledajte samo koliko su sve cene proizvoda i usluga u Evropi poskupele od rata u Ukrajini, a još se ne nazire kraj).

Boeing je dobio ekskluzivni ugovor od vlade SAD za izradu novog borbenog aviona koji bi trebalo da nasledi F-22 Raptor. Kao što ni Raptora nisu prodavali nikome tako ni taj novi neće prodavati nikome. Uradiće se u ograničenom broju komada koji je potreban za američku vojsku. To znači da će cena po komadu biti basnoslovna. Ovaj put se nije išlo na to da se traži ponuda od više proizvođača (Boing-a i Lokid-a) nego je direktno odlučeno da to bude Boeing. Kako će taj projekat imati neiscrpan izvor novca eto načina da država spašava kompaniju.

To SAD s Boeingom rade već desetljećima. Sjećam se silnih optužbi SAD-a usmjerenih prema Airbusu i pripadajućim subvencijama koje su bile upućivane Airbusu, a na što su im iz Airbusa i relevantnih europskih tijela uvijek odgovarali kako oni (SAD) kroz vojne narudžbe u stvari subvencioniraju Boeing do iznemoglosti. I jest tome tako… Slijep to ne vidi, no nije to utjeha nikome.

Ko ih šljivi! Nek propadne, mada neće, ali Ko oh šljivi. Ima Airbus, ima E..ima ATR.

Trumpovo nastojanje da preko štete cjelokupnog svijeta ostvari svoj san o SAD-u kao svjetskoj tvornici svega, od majica do svemirskih prometala, počinje zadobivati bolne udarce. Očigledno je kako je naišao na opasne i vrlo voljne entitete koji su se svemoćnom SAD-u odlučili reći – ne. Evo, baš na ovom portalu bili smo itekako u tijeku i uglavnom smo jednoglasno zaključili kako će upravo Boeing biti prva žrtva ovakve politike i to se sada obistinjuje. Usput, Boeing je pojedinačno najveći izvoznik SAD-a s tzv. industrijskim proizvodima. Ne samo da je najveći, već je i najprestižniji, iako mu je slava počela tamniti s mnoštvom kontardikcija u razvoju B787, a pečat je dobila kroz padove dva MAX-a.

Sada se uviđa da nasilje neće baš proći bez odgovora i u ovoj će okolnosti SAD morati progutati gorku pilulu poniženja i reterirati s carinama, iako je to ultra malo vjerojatno ili će se za Boeing naći način da ih se financijski podupre i izglade neminovni i fatalni financijski udari. Ipak, ovo bi za Boeing bilo opet teško probavljivo jer bi ih ostavilo van priče zvane Kina, trenutačno drugog na svijetu zrakoplovnog tržišta, a od 1943. godine i tržišta broj 1. Dorbo, ukoliko se SAD oklope carinama, tada će Boeing imati skoro bezrezervni primat na tržištu SAD-a, no valja istaknuti kako im je to tržište donosilo do sada “samo” 1/3 plasmana svih njihovih zrakoplova. Isto tako, SAD može pojačati nabavke vojne opreme od Boeinga, no to je opet samo krpanje, a ne stvarno omogućavanje normalnog funcioniranja i razvoja.

Kina se pokazala prilično voljnom, ovo je hoće koštati, tu dvojbe nema, no Airbus će opako profitirati, a Kina će sve više ulagati i možda čak i ubrzavati Comacove projekte i ovladavanje domaćom proizvodnjom, primarno motora i avionike, a u čemu su još uvijek jako ovisni od uvoza. Motivacije joj pak ne manjka, a niti novca. Eto, baš mi je drago što smo na ovom portalu to već predvidjeli s visokom točnošću, a sada ćemo gledati epilog koji može poprimiti i ne baš tako lijepa obličja.

Moze on uvesti carine ta uvoz i svašta da proizvode ALI kome će sad prodati npr taj Boing koji je i tako u haosu već par godina. Mislim da se Trump zaigrao.

Pa ove primjerke koji su pri kraju proizvodnje ce proslijediti u Qatar, Emirates, Etihad, Turkish, Australiu gdje su carine ostale iste. Neko ce od ovog profitirati inicijalno kome fali aviona. Kad veliki igraci kod njega doma pocnu gubiti lovu ce ga stisnut i doci ce do nekog balansa.

@16.04.2025. 14:44

Upravo i ja tako razmisljam. Dobice prekp reda avione ovima koji trebaju hitno a posle ce se izdogovarati oko nekog kompromisa .

Tu u prvi red stavljam sve Americke aviokompanije koje čekaju narudžbine. Tako da…jeste sve ovo blesavo i ludo ali ne mislim da je bas tako napravljeno slučajno i preko noći i da neko nije to dobro isplanirao.

Edit,
Zaboravio dodat i Riyad Air.

I sta je onda Trump dobio carinama? Nista! Gubitak!

Najveci kupci nece uzimati Boeing koji se carini!

Jaooo, boli me kad vidim da se ovom segmentu (avijaciji) pridavaju kozmicke osobine. Jel nama ovdje jasno da je 10 milijardi kapljica od onoga kolika ce steta nastupiti za kinesko gospodarstvo u cijelosti?

Nastupiti će, to uopće nema dvojbe. Samo lud čovjek bi takvo što osporio. Ukoliko ovo ustraje, od 5% planiranog rasta kineskog gospodarstva za ovu godinu, postotak će se u najboljem slučaju o(p)stati na 1 – 2%.

Ipak, a u to sam uvjeren, kinesko gospodarstvo će zbog naraslog domaćeg tržišta u značajnoj mjeri okrenuti se istom, a i pronalaziti druga tržišta, s naglaskom na ona koja će SAD-u također uzvratiti carinama. Aktualno Kina šalje oko 15% svog robnog izvoza u SAD, a što jest puno, no sustav kao što je kineski može isto amortizirati, baš kao što SAD može amortizirati uvozne kineske komponente za 1 001 industrijsku aktivnost na vlastitom terenu.

Kada gledamo zrakoplovnu industriju, pa tu će se uložiti ne silni, već brutalni novci kako bi Kina ovladala ovim industrijskim segmentom, a bazu na kojoj trebaju graditi već uvelike imaju. Morati će zaboraviti na tržište SAD-a, no i to se može amortizirati. Kina će to provesti, baš kao što je uspješno provela program ovladavanja proizvodnje vlastitih čipova.

Kina, sada kada zna da je rat započeo i da je brutalan, ona ne može i ne smije popustiti jer za to nema potrebe. Šteta koju će ona trpiti ugodna će biti u odnosu na ono što će trpiti SAD jer treba imati u vidu da je ona bila za SAD kompanije ključno mjesto investiranja i proizvodnje zbog kvalitetnih kadrova, logistike i konkurentne cijene. Treba shvatiti da je veliki dio od tih 15% kineskog izvoza za SAD otpadao na tvrtke iz SAD-a… Treba li naglašavati da je Musk tamo izgradio mega tvornicu Tesla automobila, a da ne spominjemo mnoge druge. Dakle, same će tvrtke koje sjedište imaju u SAD-u opako patiti jer će njihovi proizvodi iz Kine naići na bedem carina SAD-a.

Rat je u tijeku, vidjet ćemo kako će se Trumpova ekipa postaviti oko sveukupno gledajući carina za nekih 80-ak dana, a od tada nastaje novi svijet koji će nam donijeti uvelike nove okolnosti. Osobno bi rekao kako Kina hoće puno izgubiti, no to može amortizirati zbog svoje prilagodljivosti i discipliniranog sustava, no SAD to neće moći i tu će neredi od onih gospodarskih, pa do socijalnih ugroziti i same temelje te države. Već sada su beznadežno podijeljeni, čim ih se malo udarilo po novčaniku, a što tek slijedi, pa to će tek biti zanimljivo za gledati.

Imate kombinaciju iskrenih komentara i leftardskih mokrih želja pokrenutim mržnjom, iracionalnom, prema predsjedniku Trumpu i g. Musku. Trump svakako nema “ekipu, nisu oni nogometna momčad već administracija ili pak vlada SAD-a.Šteta što u vašim komentarima nema osvrta na Kinu kao na kombinaciju dogovorne i kapitalističke privrede gdje centralna država govori tvrtkama što i od koga da kupuju a od koga da ne kupuju. Nije li to malo čudno? Nadalje gdje će Kina sa svim tim neprodanim proizvodima, znate vi dobro gdje, preplavit će EU i dodatno uzdrmati ionako slabašne noge EU ekonomije. Ili, alternativno, EU će sama morati udariti carine na tu robu iz Kine i što će onda Kina? nemojt se zavravati da će to biti skladan odnos. Dajem vam za pravo kad govorite o boljem kadru u Kini u procesu proizvodnje od recimo Vijetnama ili Filipina npr, ali u procesu rata, neke stvari če i otiči prema spomenutim drzavama kao nužno zlo, samo da ne idu u Kinu.

Tzv. leftardske ideje (iz vaše terminologije) i jesu moja okosnica jer ja jesam ljevičar, pa u to uopće nitko iz mojeg okruženja ne dvoji i zaista, a niti ja skrivam. Rukovodim se istima u prosuđivanju svijeta i mirko okolnosti. Ipak, primjetio sam vas po stilu pisanja kako olako lijepite ljudima etikete mrzitelja, a očigledno je kako obožavate promicatelje mržnje i njihovu agresivnu ideologiju koja podrazumijeva i stalna pokretanja ratova, kako fizičkih tako i trgovinskih. Upitajte se tko tu mrzi.

Kina nebi uspjela, a da država nije na prvom mjestu i da joj gospodarstvo nije kombinacija dogovornog i tržišnog gospodarstva na korist kolektiva. I to podržavam i tome stremim. Žao mi je, no to jest učinkovito. Bogati ljudi su postali takvim jer im je to država omogućila (kroz ozračje koje je stvorila) i jer su im to doprinijeli zaposlenici, stoga jesu odgovorni kolektivu i to podržavam. Pa kako se nebi divio sustavu koji je podigao iz teške, ali baš ljute bijede preko pola milijarde ljudi i dao im smjerokaze gdje se i kako kretati, a da kroz svoj rad osiguraju sami svojim rukama i znanjem život dostojan čovjeka.

Kako nebi dalje dužio, rekli smo si dosta toga. Da Kina će patiti, a SAD još i više, to jamčim, a naša predviđanja će verificirati vrijeme. Ne vi, ne ja, već vrijeme i stvarno stanje na terenu.

Tužno je biti u koži leftarda nakon svih ratova koje su poveli perjanice tog suludog kulta i za to čak i dobivali Nobela za mir. Grozno se buditi svako jutro i odlučiti koga ćeš mrziti taj dan i zbog čega biti uvrijeđen. Još je tužnije propovjedati o postojanju nakarada koje ne postoje i onda to ubacivati u kurikulume i biti podržan “medijima”. Imamo mi to u Zagrebu u vidu sekte koja se odaziva na ime Možemo.

Kineski uspjeh je za pozdraviti, od umiranja ljudi od gladi prije kojih 60 godina, do supersile na svim poljima. Ali i to ima cijenu, naravno, u depopulaciji i starenju nacije u globalu, ubojstvima ženske (neželjene) djece,u uplitanju drzave u sve segmente života i big brothera na svakom koraku. Od bodovanja vas i vaše obitelji za prijestupe koji vam potom priječe daljnje školovanje i napredak.

Kinezi kaskaju u razvoju civilnog segmenta avijacije, neosporno. Loše je što pojedinci, pa čak i na ovom stručnom forumu, s podsmjehom govore o naporima njihove industrije da razvije sve komponente, ali to je njima na dušu.
Mišljenja sam, kojeg sam u više navrata i ovdje napisao, da će Kina razviti sve svoje i biti i na tom polju samodostatna. Država koja šalje ljude u svemir, ima nuklearne podmornice i lovce 6. generacije zasigurno može i napraviti dobar i konkuretan putnički avion.

Kinezi će imati ogroman pad u izvozu i shodno tome prihodima. Mnoge tvrtke će ostati bez posla i srednja klasa će biti jako ljuta na središnju vlast. Da li će to uroditi nasiljem i nemirima, sumnjam s obzirom na represivni aparat kojemu se, za razliku od vas, ne divim.
Uvelike im je takav rast omogućio leftardski zapadnjački stav kojeg nije briga za industriju i tehnološki napredak već isključivo uvrnuta ideologija.

Zahvaljujući ljevici, vi, ja i najveći postotak čovječanstva živimo kao ljudi s osmosatnim radnim vremenom i vikendima, s godišnjim odmorima i u kakvo-takvoj socijalnoj, obrazovnoj i zdravstvenoj sigurnosti. Ljevica jest bila i ostaje uporište običnog čovjeka za razliku od desne priče koja je uvijek radila u korist 1 – 2% čovječanstva, ako i toliko.

Nije dovoljno 100 puta napisati izraz leftard, a da ljevica postane nepoželjnom, ne bojte se. Usput, vidim da pod ljevicom podrazumijevate nenaravne ideologije zadnja tri desetljeća. Ne gospodine, nije vam to ljevica, to je desničarski zahvat na ljevici da im nenaravne ideologije postanu fokus, a sve kako bi napravili svoj povijesni obračun s istom. Ipak, nedostatno.

S ovim završavam ovu raspravu s vama jer se debelo otela od izvorne tematike i sa zadovoljstvom iščekujem da me opet nazovete mrziteljem gosp. Trumpa i gosp. Muska i leftardom negdje na nekoj drugoj temi jer ću i tada znati da sam pogodio – u sridu. Nazdravlje!

Toliko ispraznosti i besciljne tlapnje. Ovo je baš tipicno za leftarde i njihove uzore: Pol Pot, Mao ze dung, Staljin i Tito. Sve uzor do uzora, kako bi vi rekli. I da, jasno mi je da zavrsavate raspravu jer kad je ona s vase strane bez i zrna argumenta, jasno je da treba biti okoncana. Pozdravite g. Senfa i recite mu da je Marx umro.

Svaka čast Borut na strpljivosti sa ovim botom 😎

Opet ću reći isto.Ma koliko god Boeing imao prohoda godišnje i zarade meni je njih žao jer kada im sve krene kako treba ( ko podmazano ) znajte da će u naredna 2~3 mjeseca nešto da ih *****

Alene, malo pročistite komentare i teme, napucavanje ove dvojice, leftarda i antileftarda, počinje ličiti na napucavanje onih kreacija u Saboru. Tema je blokiranje kupovine Boeinga. Znači, vezana za zrakoplovstvo, a ne za kinesku sirotinju i lijeve ili desne političke stavove. Političke teme neka obojica lamentiraju na političkim stranicama.

Opet ću reći isto. Glasali su za Trumpa, pa nek sada uživaju u blagodatima njegove, predizborno pravovremeno najavljivane carinske politike. Sljedeći put će Ameri možda malo bolje razmisliti. Možda…

Ako budu imali Ameri cime razmisliti, to ce i uraditi.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!