Da, nešto se definitivno dešava u Qataru. U zadnjih godinu dana smo svjedoci ozbiljnih rezanja i niza poteza koji jasno pokazuju da je kompanija ozbiljno povukla ručnu. A sada je to i izjavila. Qatar je objavio da će usporiti ekspanziju i povećati kvalitetu usluge.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Qatar
QR je mrtva kompanija. U težoj su situaciju nego je to bio Etihad.
A jeli?
Steta, ubedljivo najbolja kompanija sa kojom sam leteo, kako u biznisu tako i u ekonomiji. Najbolji tranzitni aerodrom na kome se svuda stize uz samo malo hoda, najbolji lounge u Dohi, izuzetno ljubazne posude. Odlican FF program gde za svaki povratni biznis let mozete da potrosite poene koje ste stekli u free shopu i radnjama na aerodromu u Dohi, u vrednosti od cca 100-150 eur.
Medjutim, primetno je od kovida da imaju sve manje letova i sve losije konekcije iz Beograda, a i cene su znatno vise nego ranije. Pre kovida su uvek imali najbolje biznis ponude za put na istok, sada su po pravilu iza Turkisha, a ponekad i iza Emirates-a, sto se ranije nikada nije desavalo. Danas zvuci neverovatno da je pre korone iz Beograda moglo da se leti za Singapur, Hong Kong i slicne destinacije u biznisu za 1.200 do 1.800 eur gotovo stalno.
Je jedna od najboljih kompanija definitivno.
Qatar bi trebao sto pre da obnovi svoju single aisle flotu. Malo su pucali sebi u jogu gubljenjem slotova za 320neo avione. Poprilicno su im stari avioni u tom segmentu i to se vidi u kabini koliko god dobro da se odrzavaju.
Istina
Ne bih se previše brinuo za Qatar. Veoma kvalitetna aviokompanija, među najboljima na svetu, pre nekoliko dana sam leteo sa njima od Beograda do Colomba sa presedanjem od 50 min bez ikakvih problema (naprotiv) i vraćam se nazad za 5 dana, nakon 5 godina letim sa njima i opet sam oduševljen. Jedino im taj A320 nije više u punom sjaju ali je B787 9 prelep, fenomenalna i hrana i piće, metalni escajg, prostor za noge….
Preležaće oni sve dečije bolesti i biti u samom vrhu još dugi niz godina. Finansije im nisu problem, a imaju jasnu strategiju i jasan cilj i nema ni trunke alavosti kakvu viđamo sve više kod zapadnih kompanija.
Letio sam prošle godine, a i ove ću kroz par mjeseci na Filipine.
Jedno zaustavljanje do Cebua, dva na povratku; drugi let je malo iscrpljujući.
U usporedbi sa TA, mogao bi samo navest da sam dobio carape i platnene papuce sa TA a sa QA ne 😅.
Hrana 3x meni bolja sa QA nego sa TA a i Boeing 787-8 mi je super zrakoplov kojim letim do Cebua sa QA nego A350-900 TA.
Cudno da ne mozes kupiti kartu TA do Cebua 6 mjeseci prije i ako mozes uzasno je skupa dok sa QA je jako jeftina u tom vremenu.
Qatar Airways je od svojih početaka bila i ostaje do današnjeg dana vrlo kvalitetna i pouzdana kompanija s ugodnim cijenama. Osobno sam ih koristio za let u Kinu i nazad preko Dohe i bio sam u potpunosti zadovoljan. Shvaćam da im se kvaliteta usluge u zadnje vrijeme nešto pokvarila i da su ljudi započeli o njima pričati kao o primjeru gdje se “slava udarila u glavu”, no vjrerujem da dobro geostrateški pozicionirana kompanija kao što to Qatar Airways jest + što ima vrlo solidne izvore financiranja, ne može propasti baš samo tako. Ipak, došlo je do problema, a po mojem mišljenju dva su ključna razloga:
1. Pojavnost Akbara Al-Bakere kao CEO-a kompanije. Da. imao je prilično uspjeha na početku, no nije shvatio da nije božanstvo, već samo običan čovjek. Ušao je u unaprijed izgubljenu bitku s Airbusom koji mu je zbog toga poništio sve ugovore i ostavio Qatar Airways na vjetrometini i u nemogućnosti da redovno nabavlja avione i da se posljedično širi kako je planirano. Čovjek je pomislio, s obzirom da je pouzdanik samog katarskog emira da će to baš toliko impresionirati Airbus. Eto, nije i od tada kreću ključni problemi.
2. Rast Turkish Airlines. Turkish je kompanija koja je svojim rastom i širenjem ozbiljno naštetila i Qataru i Emiratesima. Pojavila se kompanija s vrhunskom europskom mrežom i povezniciama prema bliskom, srednjem i dalekom istoku, a što je bio smrtni strah i Qatara i Emiratesa. Kada Turkish nabavi avione za nonstop let za Australiju i Novi Zeland, iz jedne Prištine, Zagreba, Bilbaa ili Edinburga moći će se letjeti na Kangaroo ruti sa samo jednim zaustavljanjem. Pored toga, dio kolača su odnijele i kineske kompanije koje koriste komparativnu prednost prelijetanja ruskog zračnog prostora kao poveznice između Europe i istočne te jugoistočne azije, a što su držali u solidnom postotku Qatar i Emirates (i Etihad, no u manjoj mjeri)
Na kraju se može istaknuti i vrlo agresivna politika Saudijske Arabije prema Kataru koja je potrajala nekoliko godine i tijekom koje je Qatar Airways bio prisiljen izvoditi vratolomije koje su mu povećavale dužinu ruta i donosile dodatne troškove + nevoljkost putnika da na ruti od 6 sati, u stvari lete 8 ili 9… Da, Qatar jest u problemima, no ako se konsolidiraju, dignu kvalitetu, ostati će oni važni takmaci u zrakoplovnoj utakmici.
Potpisujem, sve ste u pravu.
Argument kako im kineske kompanije uzimaju putnike jer mogu ići preko Rusije je isto tako i kontraargument jer bi Qatar trebao iskoristiti prednost da KLM, Lufthansa, British, Finnair itd. ne idu u istočnu Aziju baš zbog tog preleta Rusije.
Da, ali po vremenu putovanja kineske kompanije imaju značajnu prednost nad MEB3. Uz to otvorile su značajan broj novih linija prema Europu na kojima često rade dumping.
Najgora bliskoistocna kompanija.
Zašto?
Kad sam letio u Dohu na svjetsko 2022 sa svojim prijateljima, putnica u kasnim 40-im godinama sa svojom obitelji nas je verbalno napala bez razloga (sjedili su 2 reda ispred nas). Sve se desilo pred ocima stjuardese koja koja nije nista poduzela.
Kad smo sletili u Dohu moj prijatelj je trazio muza od te “gospode” da porazgovaraju, ja sam ga uvjerio da to nije najpametnija odluka i zahvaljujuci meni izbjegnut je incident.
Da se to desilo u bilo kojoj drugoj kompaniji po gospodu bi dosla policija po dolasku na aerodrom.
I kažete ona vas napala ničim izazvana iz čistog mira.
Obzirom na sve incidente kojima ste se hvalili do sada, a koji su bili dno dna, nekako čisto sumnjam u to.
Meni su recimo klasa vise od Emirates-a. Usluga, hrana, profesionalnost, a na kraju krajeva, i sam aerodrom.
Svojevremeno je azijska putnica na jednom od njihovih letova (QR) na kojima sam bio prosipala ceo sok po meni. Momentalno su reagovali, prebacili me na bolje mesto i ceo let sam dobijao posebnu paznju od osoblja, koje se polomilo zbog necega sto apsolutno nije njihova krivica. Eto, zaista mi je ostalo u secanju.
Zasto su po Vama najgori, tj. sta ih cini gorim od Emiratesa, Etihada, Turkisha ili Omana i Saudie?
Ja sam isto bio više nego zadovoljan Qatarom
Ja sam s QR letio puno:
ZAG-DOH-BKK-DOH-ZAG
MUC-DOH-JED-DOH-MUC
BER-DOH-AMM-DOH-MUC
AMM-DOH-ARN
DOH-KTM-DOH
Kompanija je dobra i pouzdana, na ti ne treba trošiti riječi.
Ali nikada, ama baš nikada mi se nije desilo da bilo tko u QR, u bilo kom dijelu usluge, napravi “extra mile” o kom Vi govorite.
Naprotiv, po meni svi u QR odrađuju svoj posao profesionalno, ali pod stresom i bez imalo emocije i opuštenosti. Uz to, ni jednom se na QR nisam najeo, hrana je kao i sva avionska ekonomska, ništa posebno.
Ono što je za Vas QR, za mene je Emirates. Na njihovim letovima, a bilo ih je također, i više nego QR,( Sejšeli, Jakarta, Denpasar, Brisbane, Auckland, Zagreb, Venezia…) nikada nisam ostao gladan, a posada je uvijek bila ljubaznija, susretljivija, opuštenija i ljudskije se ponašala.
A uz to Emirates ipak leti i za više destinacija, a i flota sačinjena od samo širokotrupaca je po meni velika prednost. Tako da, za mene, Emirates, pa Emirates, pa Emirates, pa nitko, pa onda svi drugi. Uz napomenu da govorim o ekonomskoj klasi, sa EK sam jednom letio u C, a sa QR nikada