autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: MZL Zagreb
Broj putnika u Zagrebu će ove godine biti veći nego što je bio 2019, a to znači da će Zagreb imati bitno preko 3,5 milijuna putnika, možda čak i 3,8 milijuna. Uz to Zagreb od 26.3. ulazi u Schengen što znači nove tokove putnika. Zbog svega toga aerodrom bi i te kako trebao promijeniti niz toga u svom poslovanju.
Aerodrom bi morao napraviti stakleni prolaz širine tri metra do gate 26 uz staklene stijena na getovima 25 i 26, te sa vratima koja se otvaraju ili zatvaraju po potrebi. Tako bi se dobilo da se za nonschengen može koristiti samo gate 27 i 28, a gateovi 25 i 26 po potrebi mogu biti schengen ili nonschengen. Bus gateovi 16, 17 i 18 više nemaju smisla da budu nonschengen iako su u toj zoni. Oni bi svakako trebali postati schengen gateovi. Naime, za nonschengen će sada ići isključivo uskotrupci i širokotrupci, a tek 4 tubopropa dnevno će ići za nonschengen (Sarajevo i Beograd). Za tako mali broj letova se ne isplati imati 3 gatea već oni mogu ići preko gateova 25-28. Poglavito što su dva od ta četiri leta kasno navečer kada ima malo prometa na gatovima uz zračne mostove, te što je još jedan let izvan vršnog opterećenja.
Aerodrom će ove godine trebati dodatne check-ine. Već 2019. su otvorena dva provizorna i vrlo ružna check ina. Na ovom prostoru bi stoga trebalo napraviti 4-6 novih potpuno uređenih check ina, kao što su ostali šalteri u glavnom holu.
Zagreb mora hitno otvoriti već postavljene strojne kontrole boarding passova. Nikako nije jasno zašto se to već nije otvorilo obzirom da su strojevi na svom mjestu. Ovime bi se uštedio jedan djelatnik.
Aerodrom bi morao uvesti bar po jedan stroj na dolasku i na odlasku za automatsku kontrolu putovnica. Ovo smanjuje broj potrebnih policajaca i u konačnici pojeftinjuje i ubrzava proceduru. I ovaj plan je bio 2019. ali se nije ostvario.
Na prostoru bivšeg minijaturnog lokala Pom bar, koji je nudio zdrave napitke i smutije, a koji je istinski bio potpuno promašen, dok danas služi kao izložbeni prostor, trebalo bi otvoriti kafeteriju. Naime, u špici i udarnim valovima ogromna je gužva na Cakes & Bakes, red zna biti i do info pulta i čeka se po 15 i više minuta. Demotivirajuće, pa putnici odustaju. Većina putnika kupuje samo kavu, pa bi jedan djelatnik koji bi kuhao samo kave i prodavao vodu i jednostavnije sokove bio pun pogodak. Ovo bi i te kako rasteretio Cakes and Bakes. Putnici kada uzmu kavu mogu sjesti na terasu ili unutarnji prostor na Cakes & Bakes. Ovaj lokal bi trebao raditi samo u od 1.5. do 30.9. i samo u špici, tj. od 6:00 do 8:00, od 12:00 do 14:00 i od 15:30 do 17:30 sati.
Aerodrom bi trebao otvoriti duty free za nonschengen putnike. To za sada nije predviđeno, a na dnevnoj bazi to je 16 letova u top sezoni za Toronto, Istanbul, Antalyu, Tel Aviv, Dohu, Dubai, London, Manchester, Dublin, Paphos, Sofiju, Beograd, Sarajevo, Skopje i Podgoricu. Za ovoliki broj letova morao bi se napraviti duty free u nonschengen zoni.
Mora se bitno bolje urediti nonschengen kafić Need Stop. Sada su stolice drvene i vrlo neudobni, sve je samo nabacano, doslovce je netko stavio ružne stolove i stolice da se zadovolji forma. Pozicija je dobra (kod gatea 26), veličina lokala je u redu za toliki promet, ali svakako treba to daleko bolje urediti.
Aerodromu je i prije nedostajalo bitnih objekata, a sada, kada će se promet povećati, i te kako će mu isti nedostajati. U prvom redu to je fast food restoran i a la carte restoran sa hrvatskim specijalitetima. Zagreb svakako treba suvenirnicu gdje će se prodavati zagrebački i hrvatski suveniri, dresovi i suveniri hrvatske nogometne, rukometne i vaterpolske reprezentacije, Dinama i Cibone, te makete aviona Croatie Airlines. Ova trgovina bi mogla imati i korner sa najkvalitetnijim hrvatskim vinima. Ovo bi svakako bio pun pogodak i suvenirnica bi i te kako bila profitabilna.
Aerodrom treba više sjedalica na gateovima, sadašnji broj je premalen. Ovo je posebno velik problem na širokotrupnom gateu 28, gdje su sjedalice zapravo za gate 27 i 28, dakle njih puno premalo poglavito ako se radi o širokotrupnom letu.
Aerodrom bi trebao zatvoriti pokretne stepenice i lift da postanu dio terminala. Sada je zimi puno prehladno, a ljeti puno prevruće da se iste koriste na otvorenom. Ovo je svakako arhitektonski promašaj.
Zagreb mora povećati broj rent’a’car šalterea u glavnom dolaznom holu. Sadašnji broj šaltera je premalen i Zračna luka je odbila niz jakih rent’a’carova poput Carwiza i Unirenta. Istim Zagreb gubit novac koji bi mogao dobiti od ovih rent’a’car agencija, a sad ne dobiva jer su preselili poslovnice u obližnje naselje Selnica. Šalteri se mogu postaviti uz zid na zapadnoj strani terminala (do naplate parkiranja) koji zid je potpuno neiskorišten i tamo nema apsolutno ničega. Tamo bi stalo 10-12 poslovnica, a MZL Zagreb trenutno nema potrebe za tolikim brojem poslovnica i treba ih 5-6. Ovo je i mrtvi dio dolaznog hola pa bi se ovime isti i te kako revitalizirao, a rasteretio bi se istočni dio koji je vrlo pun.
Zračna luka je najavila zgradu za rent’a’car poslovnice uz rent’a’car parkiralište još 2018. Sada je za tu namjernu postavila vrlo neugledne i neudobne kontejnere. Iskreno, krajnje je vrijeme da se isto napravi.
U daljoj budućnosti MZL Zagreb bi morao otvoriti dugoročno parkiralište na bivšem parkiralištu P-2 uz stari terminal. On je sada gotovo napušten. Za sada to još nije potrebno jer ima dovoljno parkirališnih mjesta na postojećem parkiralištu uz terminal, no ako broj putnika nastavi rasti i te kako će ovo biti potrebno. To je svakako jednostavnije i jeftinije rješenje od gradnje novog parkirališta, a isto se može otvoriti odmah, u roku par sati. Naravno cijena parkiranja na ovom parkiralištu bi bila daleko jeftinija nego što je na centralnom parkiralištu uz glavni terminal. Za tako nešto MZL Zagreb bi morala imati shuttle koji bi vozio između novog i starog terminala (kombi vozilo). Ovaj shuttle mogla bi koristiti i uprava (upravna zgrada uz stari terminal), cargo, policija, te srednja škola, obzirom da su svi prilično udaljeni od novog terminala, te bi se time smanjilo korištenje službenih vozila.
MZL Zagreb mora revitalizirati stari terminal koji sada propada. Tamo bi se mogao napraviti LCC terminal za Ryanair, Eurowings, flydubai, Norwegian, Vueling, te za chartere (Freebird, Israir). Govorimo o 13 dnevnih letova, te svakako i više letova u budućnosti. Terminal ima kapacitet od 2,5 milijuna putnika. Istim bi se napravilo to da nema potrebe dozidavati novi terminal u doglednoj budućnosti. Stari terminal je zadržao cijelu opremu stoga nije potrebna ni velika investicija, ni veliko vrijeme da se isti vrati u promet. Alternativno tamo bi se mogao napraviti novo i bitno veće cargo skladište.
Kako god Zagreb treba puno toga napraviti. Neke stvari mogu se napraviti brzo i vrlo jeftino. I to bi trebalo napraviti odmah. No, sve gore navedeno, pa i ono kompliciranije i skuplje, trebalo bi se ostvariti u idućih 2-3 godine.
Током маја FZ смањује Загреб и Љубљану за по један лет мање. Остаје још видети да ли ће бити још резања.
Provjerit cu
Ја сам проверио на њиховом сајту, Београд колико сам видео остаје 14.
Могуће да су смањили Загреб на 7 јер се враћа ЕК.
Ne vraća se EK
Da li putnici koji ce ici u Non-schengen prolaze kroz Schengen dio? U tom slucaju se moze koristiti postoji duty-free? A i mnogim aerodromima je tako, da kod odlazaka (ljudi vec jesu u Schengen zoni) prodju prvo kroz schengen dio terminala i onda tek idu na kontrolu putovnica.
Tada jedino transfer putnici koji presjedaju s nonschengen na nonschengen (a ti su rijetki u slucaju ZG) nece imati duty free.
Nisam siguran. Kako bi izgleda po radovima neće. I to je nonsens.
Загребу на првом месту фале путници. На том се мора озбиљно порадити.
Zagreb će imati 3,8, možda i 3,9 milijuna putnika ove godine, bitno više nego 2019. Kako mu onda fale putnici?
Kumulativni rast za 10 godina Zagreba je mizeran. Nije se ni duplirao broj putnika.
Da ali ove godine Zagreb će i te kako imati bitno više putnika nego 2019. Bar 15%. To sigurni nije malo
15% je preveliki rast. Nema sansi da bude vise od 10%.
Za sada je 15%. Ovog ljeta Ryanair i Croatia imaju daleko više letova nego prošle, a i druge kompanije imaju značajna povećanja. Mislim da će se rast od 15% zadržati i dalje kroz godinu.
No, da bude i 10% to će biti 3,8 milijuna putnika.
Pa onda ce BEG imati 25% rasta. Ne mozete na osnovu dva meseca 2019. godine donositi procenu. Pocetak 2019. godine je bio nesto slabiji, dok je leto te godine bilo veoma dobro. Nece biti lako imati 15% rasta u top sezoni.
Zagreb je u II. mjesecu 2022. imao bitno manje ograničenja za putovanja u EU, nego Beograd. Sječate li se, tada se Zagreb ozbiljno počeo približavati Beogradu, o čemu je zamaaero pisao. Dakle, ako je Zagreb imao spram II. mjeseca 115% što bi trebalo biti logično za ostatak godine? Poglavito što je Ryanair u V, VI i VII. mjesecu prošle godine imao razanja od 28%
Ali kakve veze ima 2022. godina sad? Mi pricamo o rastu u odnosu na 2019. godinu.
Samo komentiram impute koji pokazuju kako bi trebala iči godina dalje.
Svaka čast na tekstu! Nadam se da će ga aerodromci pročitati.
Hvala.
Pročitat će ga sigurno jer je aerodrom moj pretplatnik i managmenet dobiva dnevne biltene svaki dan.
Prije svega Zagreb bi trebao privući putnike.
Zagreb će ove godine imati 15-tak posto više nego 2019. tj. negdje oko 3,8 milijuna putnika. Zar to nije privlačenje putnika?
Neće imati 15% to su mokri snovi
Ako vi tako kažete. Kako objašnjavate onda da trenutno ima 15,1%?
Zato sto je pocetak 2019. godine bio slabiji, pa je baza manja, samim tim je rast veci. Na leto nema sansi da rast bude 15,1%.
OK, vidjet ćemo.
Opet vi pogresno analizirate podatke. Jeste li imali ikakvu naobrazbu vezanu za statistiku?
Da na fakultetu sam položio statistiku.
Svaka cast za tekst. Dodao bih samo zamenu onih ruznih fingera i resavanje VG taxi bande.
P.S. Revitalizacija starog terminala je must have !
Hvala na pohvalama.
Da slažem se za VG taxi bandu. A fingeri to vam se neće desiti. Neće ADP na to potrošiti novac. To budite sigurni.
A na koju to bandu misliš za VG Taxi
Taksisti iz Velike Gorice koji naplaćuju 100% i više za vožnju iz Zračne luke do Zagreba od ostalih taksista.
…pa nije MZLZG napravljena da bude primjer udobnog aerodroma, vec po formuli da u sto kracem vremenu donese sto vise prihoda uz sto manje ulaganja.
Apsolutno se slažem. Nažalost. Ali ove promjene koje sam napisao donose novac.
Iz mog iskustva (daleko manje nego vaseg) svi predlozi su na mestu.
Hvala.
Budu budu, eno ih jedva čekaju.
Evidentno ne čekaju jedva. No, neke od tih stvari mogu se napraviti vrlo brzo i jeftino, ne trebaju velika ulaganja, a benefit bi bio ogroman.
Jednako tamo mislim da je Shuttle Bus između aerodroma i kolodvora u Velikoj Gorici potreban da se putnicima omogući i dolazak/odlazak na/sa aerodrom/a vlakom.
Nebi to imalo previše smisla. Takav autobus+prelazak na vlak je bar 20 minuta vremena pa onda još i put vlakom. Isti taj autobus do Zagreba je 30 minuta vožnje. Ovo rješenje Croatia bus na autobusni + ZET na Kvaternikov trg je dovoljno. A kad sazrije vrijeme povući vlak do terminala. To bi imalo smisla. Ali ne vidim da će se to dogoditi tako brzo.
Vi ocigledno ne koristite usluge HŽ. Vas predlog ce imati smisla za 10 do 15 godina, a pre toga ima dosta toga da se uradi.
HŽ je tragedija:
1. Abnormalno kasne
2. Imaju katastrofalne vozne redove (u Zagrebu imate polaske svakih 3-4 minute, a onda vlaka nema po sat vremena)
3. Vlakovi su u lošem stanju
4. Vozi se jako sporo i putovanje opako dugo traje
5. Infrastruktura je loša i ne može podnijeti traženu frekvenciju, poglavito prema Velikoj Gorici
U tom kontekstu HŽ ne bi ni u ludilu mogao podnijeti frekvenciju polazaka od svakih 30 minuta i da pritom vlakovi budu iole točni.
Nema duty-free za non-schengen?! Majko mila, kao da je ZAG neki provincijski aerodrom!!!
To neće imati ni jedan aerodrom u Hrvatskoj, nije ni praksa manjih aerodroma u Europi. No, da bi to bilo potrebno, mislim da bi. Ipak Zagreb nije Paderborn-Lippstadt ili Innsbruck.
Uz to Zagreb od 26.3. ulazi u Schengen što znači nove tokove putnika.
Ovo ste isto izjavili pre 10 godina, kada je Hrvatska usla u EU, kako ce zbog toga ZAG prestici BEG po broju putnika. Vidimo da se to nije dogodilo, cak sta vise istina je svetlosnim godinama dalje.
Ja nikada i nigdje nisam napisao da će Zagreb prestići Beograd, upravo suprotno.
Apsolutno nikakvu razliku neće napraviti Shengen. Nikakvu. Jedino možda negativnu jer se sad još više isplati putovati autom u ostatak Europe ili čak ići autom do aerodroma u Veneciji, Beču, Budimpešti.
U ovom članku Schengen se ni na koji način ne spominje kao akumulator putnika već kao nešto što stvara nove tokove putnika i nove potrebe rekonstrukcije zagrebačkog aerodroma.
No, da će Schengen imati pozitivna efekt na Zagreb hoće. Istina nešto putnika će sada lakše odlaziti za Beč, Budimpeštu i Veneciju, ali će više putnika putovati iz Ljubljane, Maribora i ostatka Slovenije.
Već sad velik dio Slovenaca koristi zagrebački aerodrom. S ukidanjem Shengena ta će ruta biti puno protočnija
Apsolutno da. Do Venecije je iz Ljubljane uvijek trebalo 2:35 minuta. Prije Schengena do Zagreba je trebalo preko 2:00 sata, kad su bile najveće gužve i 2:30 sati, znači isto kao Venecija, pri čemu je Venecija veća pa je bila konkurentna. Sada treba 1:15 do 1:30 sati do Zagreba. I da, sada je Zagreb postao i te kako konkurentan.
Trolu, idi na drugi portal. A na putu do tamo lizni vuckov sladoled