Austrian je u ljeto 1991. godine letio za Beograd 6 tjednih letova (svaki dan osim subote) sa F50 i jednako tako za Zagreb no sa F50 ili MD80. U zimu 1992/93 kompanija je letjela za Beograd i za Zagreb svakodnevno, a tako je letio i idućeg ljeta 1993.
Nakon Oluje u ljeto 1996. Austrian je smanjio Beograd na 4 leta tjedno (od ponedjeljaka do četvrtka), dok je Zagreb i dalje letio 7 letova, no uveo je i Ljubljanu sa 7 tjednih letova (uveo u ljeto 1994). Za Skopje je Austrian krenuo letjeti 1996. godine, a za Sarajevo 1997. i to sa 3 tjedna leta.
Austrian je krenuo letjeti za Banja Luku u zimu 1998/99 i to sa 3 tjedna leta (ponedjeljak, srijeda i petak). Te zime kompanija je letjela za Beograd 5 tjednih letova (od ponedjeljka do petka), za Ljubljanu i Sarajevo svakodnevne letove, za Split 3 tjedna leta (Lauda, četvrtak, subota i nedjelja), Skopje 6 letova (svaki dan osim subote) i Zagreb 9 tjednih letova (svakodnevno + srijedom i subotom Malaysian sa B777). Tog ljeta 1999. Jednako je letio i idućeg ljeta 1999. osim što je pokrenuo i letove za Mostar 3 puta tjedno (ponedjeljak, utorak i četvrtak) i Zagreb više nije imao letova Malaysiana.
Iduće zime 1999/2000 Austrian je povećao broj letova za Banja Luku na 6 tjedno (svaki dan osim subote), za Dubrovnik kreće letjeti 3 puta tjedno (utorak, četvrtak i subota), na koje dane operacije mijenja i za Mostar, Skopje se povećava na svakodnevne letove. Sve ostale linije jednako lete kao i zimu prije. Idućeg ljeta 2000. Banja Luka se povećava na svakodnevne letove, Dubrovnika više nema, no uvodi se Priština i to svakodnevno, dok su svi ostali letovi nepromijenjeni.
U zimu 2000/01 Banja Luka se opet leti 6 letova (svaki dan osim subote) i više nema Splita, Zagreb ponovo ima 7 letova Austina i dva leta sa B777 Malaysiana u code-share, no sve ostale linije su nepromijenjene. U ljeto 2001. Banja Luka se ponovo leti svakodnevno sa DH8, a Split se povećava na svakodnevne letove. No, tog ljeta Austrian je ukinuo Mostar. Svi ostali letovi su isti. Ništa se nije promijenilo ni iduće zime, no na kraju te zime kompanija ukida Banja Luku i nije je više letjela u ljeto 2002.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Austrian
Zar je moguce da niste objavili ispravku vase informacije da OS 1993 nije leteo za BEG zbog sankcija?
Nisam, zato jel je letio. Ja podatke ne izvlačim iz snova ili zoca kave, nego iz dokumenata.
Nije nešto posebno ni leteo. Austrian se razmahao bukvalno na propasti nekada velikog JAT-a.
Obzirom na devedesete opako je puno letio. Druge kompanije su tada letjele bitno manje.
Opako puno nije leteo Ali jeste pristojno leteo.
Ono što jeste činjenica je da su se i Austrian I Beč kao hub najviše razvili tokom pucanja Jugoslavije I JAT – a.
Za to vrijeme je jako puno letio.
Tako je
Ma kada je to Austrian leteo u zimu 2020/21 za BNX?
Čovječe letio je. Pobogu. Ne pišem napamet.
Jeste letio,samo ste napravili malu grešku što se cifara tiče 2000/2001,razlog tadašnjeg dobrog punjenja je bilo bombardovanje Srbije,te nije bilo međunarodnog komercijalnog saobraćaja iz Srbije
Ja uopće nisam spominjao razloge dobrog punjenja.
Sto je ukinula Banja Luku?
Očito nisu bili zadovoljni linijom + kriza zbog napada na twinse.
Kakve veze twinsi imaju sa BNX. Kao da kažete da sad ne žele letjeti za BNX zbog Palestine.
Twinsi su bilo ogroman globalni poremečaj koji je utjacao apsolutno na cijelo zrakoplovstvo planete. Ekstremno jako utjecao.
Od twinsa se dogodila velika gospodarska kriza 2008., veliki potres tsunami u Japanu, potres na Haitiu (200 000 mrtvih za razliku od 3000 u twinsima), rat u Ukrajini, rat u Palestini i 100 raznoraznih sukoba, te na stotine terorističkih napada u svijetu na avione, aerodrome i ostali promet.
Ne znam zašto se toliko potenciraju twinsi. Veći je problem za Europu to što je KLM-ov avion skinut u Ukrajini, suicidalni pilot u Eurowingsu, loš wet-lease YU (od Marathona) koji je skoro završio pogubno, slijetanje OU na nos u Zurichu i more incidenata (proklizavanje u Oslu, navodno oštećenje FR u Rijeci i sl.).
Zato jel su sve ovo (osim krize 2009) bili lokalni problemi. Twinsi su bili planetarni problem koji je ozbiljno naštetio zrakoplovstvu svijeta.
Koja je bila logika Malaysian-a da leti sa 777 do ZG?
Mogao bih sada razumjeti s obzirom koliko se HR razvila turisticki ali 1999. To mi je cudno.
Ja sam dva puta letio tim avionom i stvarno su bili puni.
Ja sam uvjeren da potražnje ima i danas za jedan tjedni let iz regije za Kuala Lumpur i/ili Bangkok.