Airbus A321XLR Wizz Aira kasni i ima probleme u isporuci. Stoga je Wizz Air pokrenuo liniju London Gatwick-Jeddah sa „običnim“ A321neo. Avion je prešao 4714 km. I sada se postavlja pitana, ako običan A321neo može odraditi ovu liniju, a može, zašto Wizz Air troši A321XLR na ovako „kratku“ liniju, zašto taj avion ne leti nešto duže, te zašto Wizz Air plaća toliko skuplji avion za ovakav let koji može odraditi i sa bitno jeftinijim A321neo?
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Wizz Air
Hajde da razjasnimo. Wizz je ogranicio kapacitet.
Jasno pise: “Our new London Gatwick to Jeddah route will commence as planned on March 31, 2025. Due to an unexpected delay in the delivery of our first Airbus A321XLR aircraft, which is beyond Wizz Air’s direct control, the route will initially be operated by our Airbus A321neo aircraft for a short period, with a slightly reduced passenger capacity,” the carrier’s spokesperson told ch-aviation.
Hajde izmenite nonsense u tekstu lepo.
To nema baš nikakvog smisla. Konačno Slightly reduced? Hajde vi recite što to znači?
321XLR ima veći MTOW verovatno ne mogu da popune 321LR zbog ograničenog MTOW
Pa možda su i oni to shvatili zašto bi slali A321XLR kada može A321N.Možda A321XLR u budućnosti stave na Island jer je najudaljeniji od svih Evropskih zemalja.A možda i planiraju da se šire malo po Aziji (Kazahstan,Turkemistan,Tadzikistan,Iran)
Ili za SAD. No postavlja se pitanje zašto to nisu odmah napravili na Londonu i zašto koristiti 7 milijuna EUR skuplji avion na London bespotrebno.
Zato sto A321neo nema dolet sa punim kapacitetom i MTOW do JED. Sada leti sa ogranicenim kapacitetom.
Jer je vjerojatno limitiran sa brojem putnika posto let u 1 smjeru traje 6 sati.
Ako je to stvarno toliko kilometara kako se navodi (a je), onda nema nikakvih limita broja putnika, jer A321neo ima dolet od 6480 km, dakle tih 4745 km može napraviti bez ikakvih problema sa 100% popunjenosti i prtljage.
Vjerojatno je odgovor u uhodavanju. Wizz je po svojoj prilici htio testirati sveukupnu shemu s XLR-om na sasvim pristojnoj razdaljini i pomalo ga uvoditi i prema dužim letovima. Ne treba odmah razmišljati kako je London – Džeda bila konačna i zapečačena linija za XLR-a. Kada ovakav zrakoploov dođe, prvo ga se rotira na linijama koje su uhodanije i na kojima ga može zamijeniti, u slučaju potrebe, i alternativni zrakoplov, kao što je to neo u ovom slučaju. Tek kada XLR pokaže postojanost i pouzdanost, Wizz bi ga ubacio na duže linije, pri čemu bi zasigurno odrađivao i one kraće kako bi što više bio u zraku.
Osobno me ovo ne začuđuje. Wizz uhodava liniju, a kada dođe XLR, krenuti će njega uhodavati do definiranja linija koje samo XLR može opsluživati. Nego, ovaj pomalo hype s XLR-ovima se tek treba isprobati na terenu jer ja nekeko sumnjam u komercijalnu kompatibilnost uskotrupaca i long haul linija. Osobno mi takvo što nije primamljivo, iako bi ih koristio u slučaju povoljnije cijene. Evo, ja osjetim itekakvu razliku kada se od Zagreba do Dubaija leti s B737 flydubai-ija ili kao što sam nekada letio s B777 Emiratesa. Dvije potpuno različite priče, a tu ne pričam o toliko dugačkim linijama jer je Zagreb Dubai ipak “samo” malo više od 4 100 km, a što prema većini definicija još uvijek nije long haul.
Istina, u pravu ste.
A321neo ima deklarisani dolet od 6.480km u standardnoj konfiguraciji C16Y190. Kada letite u Y239 konfiguraciji dolet pada.
Pritom je operativni dolet 20% manji od deklarisanog. To znaci da je za standardnu konfiguraciju operativni dolet 5.184km.
LGW-JED je dugacka 4.715km. Kako je avion u sardina konfiguraciji, dolet je nizi od 5.184km i sasvim je realno da je nizi od 4.715km.
Iberia također može koristiti A321NEO na rutama gdje koristi A321XLR (Boston, Washington), očito imaju svoju računicu. Ne znači da XLR svaki put mora letjeti do krajnjih granica dometa da bi bio dobro iskorišten.
Ne znači, ali ako možete koristiti 7 milijuna EUR jeftiniji avion, zašto kupovati skuplji?
Zato sto sa A321neo ne mozete leteti u punom kapacitetu. Sta Vam tu nije jasno?
Zašto ne bi ako mu je dolet kada je pun 1700 km više (38% više)?
Ne, ne moze. Zato i nisu koristili dok nisu dobili A321XLR. Naucite lepo razliku izmedju deklarisanog i operativnog doleta, a nakon toga uzmite da ucite i kako transatlantski vetrovi uticu na dolet.