Delta je izjavila da nema šanse da plati dodatne carine na uvoz aviona jer matematika tu jednostavno ne radi. Delta je rekla da će vrlo blisko surađivati sa Airbusom po tom pitanju. Čak se spominje i prolongiranje isporuka dok SAD ne ukine carine, a Airbus je izjavio da u tom slučaju i te kako ima zainteresiranih kompanija izvan SAD-a koji žele isporuke brže, poglavito što isporuke aviona kasne, pa bi ovim potezom iste mogle doći u red i isporuke bi se mogle raditi na vrijeme.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Delta
Sumnjam da Delta ima izbora. Airbus će poskupiti zbog uvoznih taksi, ali Boeing će isto tako poskupiti jer sklapa avione iz uvoznih dijelova, pogotovo 787.
Isto vrijedi i za airbusovu tvornicu u americi.
Šansa da se bilokoji avion sklopi iz 100% (ili 80%) američkih komponenti je ravan nuli ne samo sada nego i u idućih deset godina. A vjerojatno ni tada jer te amerićke komponente neće nigdje biti konkurentne zbog uzvratnih carina pa će i cijena cijelog aviona biti nekonkurentna.
Idealno vreme za pokazati SAD da ne može da manipuliše i izmišlja nova-stara pravila (carine) da bi pokrila ogroman deficit. Pitanje za njihovog nepredvidljivog i “sveznajućeg” predsednika….
Dok Rusija ima sankcije, SAD ironično sama sebi nameće neku vrstu sankcija tako što će proizvodi koji su bili namenjeni njihovom tržištu sigurno naći drugog kupca.
Airbus da radi samo za Kinu i Indiju imaće narudžbine za sledećih 50 godina…
Jasno.
Paradoks koji navodite zvuci kao stih grupe Voodoo Popeye u pesmi RAP Sodia gde kazu
“I Patrik Yu ing, Jugoslovenski inzenjer
Izmislio je struju, a mi preuzeli fenjer?!”
Tako i moji juzni susedi pucaju sebi u nogu i misle da to tako treba
Mislite da Americka politika radi stvarno na svoju štetu….grdno se varate. Ovo je igranka. Osim, ako ovo nije jedna vrsta namernog uvodjenja sveta u globalni finansijski haos koji ce opet odgovarati velikim svetskim igračima.
@anon 19:54: A šta drugo. Neka je SAD bio “slobodno” tržište, a danas se mora platiti ulaznica za poslovanje u tom “slobodnom” tržištu. Ako to uspeju Amerikanci, isto će sutra uraditi sve velike nacije, Rusi, Indijci, Kinezi, cela G-8 grupa…
Evo. Airbus može bez problema sve prodati u Kinu, pošto je Kina blokirala nabavku Boeinga:
https://www.telegraph.co.uk/business/2025/04/15/china-blocks-boeing-deliveries-in-retaliation-trump-tariff/?msockid=35ecf8575ab4691e048dedd45b6d6814
Jasno. I na kraju će Airbus još jednom profitirati.
Ne vjerujem, da će Airbus zbog toga patiti. Avione Delte će dobiti slijedeći u redu in kasnije neki nešto ranije. Na kraju će biti kupci zadovoljni jer neće biti previše kašnjenja.
Airbus se vjerojatno neće mnogo sekirati oko toga. Avioni će biti ispuručeni slijedećem po redu i gotova priča pa i zadovoljstvo kupaca.
Da
To znači da je tramp sasvim slučajno pomogao erbasu da se isporuke izvrše na vreme. Hahaha, njegovi potezi su na nivou deteta. Samo mi je žao što mnoge države nastavljaju da se ulizuju americi.
Glasali su za Trumpa, pa nek sada uživaju u blagodatima njegove, predizborno najavljivane carinske politike. Sljedeći put će Ameri možda malo bolje razmisliti. Možda… A u međuvremenu nek se voze u starim avionima.
Btw. to da se narančastom netko izvana ulizuje i “kiss ass” su samo njegovi mokri snovi. Te aktivnosti su sada rezervirane jedino za Deltu i slične, neugodno probuđene US kompanije.
To što je Delta izjavila, siguran sam, neće se nju pitati. Naravno, možda Delta zna nešto što mi ne znamo i da će se zaista dogoditi da se carine neće u konačnici uvesti. Ipak, uvjeren sam kako su ovo ipak sve nagađanja i špekulacije, a pravu ćemo istinu vidjeti kroz 80 i nešto malo više dana do kada su carine dobile odgodu. Možda se do tada stvarno i dogode i sporazumi, iako mi se to ne čini realnim jer EU teško da će prihvatiti nametnute carine, a da sama ne odgovori barem u nekom obliku.
Istina jest i da Airbusovi zrakoplovi neće više biti konkuretni na tržištu SAD-a ukoliko im se pridoda carina od 20+ postotaka. Sada je pitanje kako će SAD vlasti tretirati Airbusove zrakoplove koji se sklapaju u Mobile-u u tvorinici koja upošljava cca 2 200 djelatnika. U svakom slučaju, vjerujem u Airbusovu tvrdnju kako će lako prodati svoje zrakoplove na drugim tržištima ukoliko im tržište SAD-a postane nedostupno.
Da
Tako je, Delta se tu ne pita, jer sve se pita “jedan čovek”…
Sadašnji američki predsednik je takva vrsta biznismena (ne predsednika jedne zemlje) koja jednostavno “ispod radara” želi da pregovara (čitaj ucenjuje), odnosno da vidi šta može da dobije u zamenu za carine. Ogroman američki deficit, smatra da može da pokrije carinama i pregovorima (možda za otpis američkog duga?) Zato je rok od 80-90 dana uveden da bi se pregovaračke pozicije utvrdile i da bi naravno SAD dobio najbolje moguće uslove (naravno biće prikazane “kao nikad bolje u istoriji SAD”).
Airbus će tu probati da lobira, a znamo svi kako se lobira u Kongresu, agitovanjem i plaćanjem “usluga” kongresmenima i senatorima da se troškovi carine podele “bratski” na SAD i EU (na njihove poreske obveznike). Krajnji rezultat? Investitori još više zarađuju, političari koji donose odluke takođe, a “obična” raja plaća više cene avio karata, usluga, proizvoda itd.
Genijalno, zar ne?
Bome da.
Da li se zna onda koje bi to aviokompanije mogle da preuzmu A350 preko reda.
Ne zna. Ali ako Delta ne dobije avione neće nitko dobiti preko reda, nego će se konačno avioni isporučivati po redu, jer će se nadoknaditi kašnjenja.
Hvala
Molim.
Predpostavljam da se takse odnose na A350 jer A320 i A220 se sklapaju u Mobile Alabama
Da, ali se djelovi za iste ne proizvode u USA, pa svejedno niste izbjegli carine
Milsim da će se tu ipak napraviti neki ustupak jer je pogon u Mobile-u ipak proizvodnja, a to je ono što u konačnici očekuje Trump. On pokušava mamiti strane proizvođače da proizvode u SAD-u, ali nužan je tu ustupak jer proizvoditi baš sve dijelove tamo, to bi bilo i više nego preskupo. Ukoliko ostanu nametnute carine na dijelove koji se tamo sklapaju, onda je Airbusu bolje staviti ključ u bravu, pa neka se Trum skrbi za djelatnike tog pogona.
Ako će se cariniti dijalovi, onda će i Boeing imati problema jer proizvodi dijelove za svoje avione diljem svijeta.
787 je idealan primer gde 70% aviona je iz uvoza
da