Zašto Zagreb ne koristi više zapadnu (staru) stajanku? Istočna stajanka je prilično puna, a potpuno je puna u valovima Croatie. No, Zapadna stajanka je vrlo prazna. Ista ima 16 parkirnih pozicija (i tri pozicije za manje avione koje se sada ne koriste). Na istima su parkirani cargo avioni, veći poslovni avioni ili ad hoc charteri, a u najvećim gužvama u top sezoni na istočnom rubu stajanke se parkiraju avioni na redovnim letovima odakle se autobusima putnici transportiraju do terminala. Koji puta tu budu parkirani avioni Trade Aira, ETF-a, Croatie ili nekih drugih kompanija koji duže stoje. No, od tih 16 parkirnih pozicija nikada ne bude zauzeto više od 3-4 pozicije. Stoga bi Zagreba trebao poraditi da se stajanka više koristi, te ponuditi odlične cijene za duže parkiranje aviona u Zagrebu, poglavito zimi.
Naravno, ukoliko ZL Zagreb uspije od starog terminala napraviti LCC terminal i ponovo ga otvoriti, tamo će se parkirati 5 do 6 LCC aviona, a što bi značilo da bi stajanka tada od 16 pozicija imala okupirao nekih desetak pozicija.
Kako Zagreb ima sve više letova, a istočna stajanka se neće povećavati trebao bi imati strategiju korištenja zapadne stajanke. Na istočnu stajanku trebaju letjeti Croatia Airlines i sve kompanije koje su sa njom u code-share i imaju konekcije preko Zagreba poput Lufthanse, Austriana, Turkisha, LOT, KLM, Air France. Jasno je da Zagreb ovdje stavlja i Ryanair kako bi što više smanjio troškove i skratio boravak kompanije na zemlji (isti je na zemlji samo 25 minuta). Jasno da ovdje moraju biti i širokotrupci (Air Transat i T’Way).
Ako ima mjesta ovdje treba staviti i kompanije koje lete sa većim avionima poput Eurowingsa, Aegeana, Britisha, flydubaia, Iberie, Qatara, Pegasusa, Norwegiana. No, dio tih kompanija, ali i Air Serbia, Trade Air, FlyLili moraju koristiti zapadnu stajanku. Ovdje takve kompanije treba stavljati na pozicije koje su najbliže terminalu (dakle istočne pozicije zapadne stajanke) od pozicije 1 pa nadalje kako bi put autobusom bio što kraći. Jasno veći avioni trebaju biti na istočnoj stjanci kod terminala, a manji na zapadnoj kako bi se koristilo što manje autobusa, te time ubrzale operacije, ali i smanjili troškovi.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: MZL Zagreb
Poštovani,
Nije to baš tako jednostavno kako ste vi napisali u svom članku o Zapadnoj stajanci.Trebali ste prije pisanja članka kontaktirati ljude koji određuju raspored parkiranja na svim pozicijama da Vam objasne kako to funkcionira,da postoje određena ograničenja i puno drugih razloga zašto je nekada prazna u određeno doba dana o nekada krcata parkiranim zrakoplovima.
Ovako ispada da uprava ne želi uzeti novce za parking zrakoplova ali znajte da im je profit na prvom mjestu te da rade sve što mogu da ostvare što veću dobit.
Koja ograničenja to postoje? A nisu postojala dok je tu bio stari terminal aktivan? I kojih je to puno “drugih razloga”? Taksativno molim jer obično je takvo pisanje “puno drugih razloga” zapravo izvedenica za “nemam argumenata ali nek izgleda da imam”.
Dok je bio stari terminal su bile do njega blize?
I? Kakva su to onda ograničenja i “drugi razlozi”?
Pa očito stanu svi na novu stajanku pa ne trebaju koristiti staru
U tekstu Vam pise da to nije tako. No cak i da je tako ovaj clanak govori o tome kako zaposliti staru stajanku.
Stari terminal neće biti samo za LCC, po zakonu mora biti dostupan svima. Croatia će se prva vratiti na stari terminal s većinom letova, Bajić je to već najavio u intervjuu lani. I neće biti jedina. Na kraju će novi terminal zjapit prazan pored starog.
Prvo oni mogu i imaju svo pravo stari terminal dati samo LCC i charterima. To rade svi, tamo je usluga dizajnirana za LCC. Drugo ne mogu se vratiti ako im aerodrom to neće dozvoliti. Gdje i kada je to Bajić rekao? U kojem intervjuu?
E kad te sparkira ispred starog terminala, vožnja autobusom i čekanje prtljage traje duže nego sam let.
Kajgot, na starom terminalu se manje cekalo nego na novom.
Mislim sada kad avion po slijetanju iskrcava putnike ispred starog terminala.
Ako sam dobro razumio, tekst stavlja naglasak na to da se propušta prilika za bolje komercijalno iskorištavanje zapada. Dakle, ne radi se samo o praktičnosti ili o tome koliko ima mjesta na istoku i zapadu (gdje ih je u teoriji 16, a praksi 13 ili 10/9 u zimi), već o potencijalnom financijskom dobitku.
Da
Znam da mi nećete objaviti komentar jer je kritičan, ali zapadna stajanka se stalno koristi. Laudini avioni su redovno tamo, pogotovo zimi, a i Croatia Airlines drži avione tamo po noći ako ne kreću prije 7 ujutro.
Pa i ne. Bude tu nešto aviona. Ryanair tamo parkira u dane kada ne operira, ali sve to je jako malo.
Evo Lauda je UPRAVO parkirana na zapadnoj stajanci. A320 je sletio večeras iz Dublina i sutra već u 05:55 ujutro ide za Maltu. Manje od 12 sati noći u Zagrebu i tamo je.
Ajmo redom
1. Zapadna stajanka nema 16 pozicija nego 13. To sam vam već objašnjavao, ali odbijate prihvatit da ste u krivu Postoje 3 alternativne pozicije za veće zrakoplove, ali ako se koja od njih koristi gubite barem 2 standardne pozicije. Dakle maksimalan broj zrakoplova na zapadnoj stajanci je 13!!!!!
2. Ne parkiraju se na istočnom djelu stajanke nego čak naprotiv više na zapadnom. Pozicije od W6 do W11 su najčešće u upotrebi. Nikakav problem jer pričamo o par stotina metara udaljenim pozicijama što je nikakav vremenski gubitak
3. Ono što potencijalno oduzima vrijeme i što ima samo u Zagrebu valjda je rampa odnosno zatvaranje ceste kada ima vojnog letenja. Onda autobus zna čekati i po 5 minuta
4. Uz bazirane avione croatie i ryanaira ne možete ponuditi dugoročno parkiranje zimi jer nemate mogućnost. Sa trenutnim prometom u jutarnjem peaku imate 3 pozicije na zapadnoj stajanci rezervirane za deicing koji se po trenutnom pravilniku odvija na zapadnoj stajanci za zrakoplove parkirane na istočnoj kada je staza 04, a zimi uglavnom je
5. Ryanair je na zemlji bliže 35 nego 25 min, a Air Serbia je oko 25min. Ryanair ne plaća mostove i za njih je puno primjerenija zapadna stajanka, ali jedino pod pretpostavkom otvaranja starog terminala
6. Premali broj djelatnika za opsluživanje obje stajanke. Isto tako i sa autobusima pogotovo ako računate da posada ide posebnim autobusom
7. Kada na istočnu stajanku parkirate tway ili transat tamo broj pozicija pada sa 11 na 10
1. Dajte ne pričajte gluposti. Zapadna stajanka ima 13 pozicija za A320 referentni avion i 3 pozicije za manje aviona koja je pod 90 stupnjeva na ostale pozicije. Tamo su stajali Dash 8-400 dok se letjelo sa starog terminala.
2. Gubitak je uvijek ako morate koristiti autobus (i to ne jedan)
3. To se rijetko kada dešava, to nije problem.
4. Zapadna stajanka je skoro pa prazna. Kao što rekoh iskorištene su 3-4 pozicije. Čak i sa deicingom ima još ihaaaaa praznih pozicija.
5. Ryanair ima propisan boravak na zemlji 25 minuta. Pobogu!
1. Te 3 pozicije spadaju pod stajanku generalne avijacije sukladno prometnom rješenju zračne luke. Da, na te 3 pozicije mogu i neki ‘veći’ zrakoplovi, ali oznake pozicija su G1, G2 i G3.
2. Pod gubitak sam mislio u odnosu na istočnije pozicije zapadne stajanke. A i ja sam vam rekao da je zapadna problem zbog gubitka vremena tako da se u tome slažemo, ali činjenično je da se parkiraju na ove dalje pozicije zapadne stajanke
3. To se od ponedjeljka do petka dešava svaki dan barem 5 puta po 5 minuta. Puno previše. Očito niste baš upućeni u sama zbivanja
4. Nije. Nikada nije skoro pa prazna, a uz deicing uvijek su tu i divergirani zrakoplovi s obzirom da je ZAG opremljen sa CAT II/III pa tu dolaze
5. Propisano im je…. Ja vam kažem da na stajanci provedu najmanje 30 minuta svaki put. Sad vi vjerujte dokumentu, a ne čovjeku koji radi sa njima svaki dan.
1. Ne te tri pozicije su služila za turboprope, a služe i danas.
3. Zanemarivo i nebitno. Koji puta će se desiti kad nije vršno opterečenje, koji puta dok autobus ne prolazi… Dakle ima dana kad to uopće ne zasmeta, nekad možda zasmeta 1-2 puta.
4. Uvijek je skoro pa prazna, pobogu. Vi i ja očito nismo na istoj Zračnoj luci.
1. Primarno služe za veće biznis jetove. Prometno rješenje vam ne mogu poslat, ali AIP HKZPa je lako dostupan
https://www.crocontrol.hr/UserDocsImages/AIS%20produkti/eAIP/2025-03-20-AIRAC/graphics/eAIP/6610992_LD_AD_2_LDZA_02_APDC_WEST_en.pdf
3. Isto u AIPu se vidi kako je križanje servisne ceste i T prepoznato kao konflikt. Ali ne ako vi kažete. Tamo se nikaj ne događa. Svašta
4. Očito nismo. Ja tamo radim, ali nemam svoj portal gdje mogu pisat šta mi dođe. Danas je na primjer tamo bilo 5 aviona kada sam pogledao. Želite da vam javljam svakodnevno?
3. Jesam ja rekao da se tamo ništa ne događa? Ja samo kažem da to nema puno utjecaja. Ili nije u vrijeme kad busevi odlaze na stajanku, ili baš ne kolidira sa prolaskom busa. Dakle to se stvarno rijetko dešava.
4. Pet aviona? Woooow. To je stvarno jako puno za 16 parkirnih pozicija. Ludilo.
Zapadnu ponekad koristi i Ryanair (i drugi), ali za prvi let u danu. Više puta sam išao na prvi let aviona koji je noćio na ZAG autobusom do najdaljih dijelova zapadne stajanke, a tamo su bili parkirani i neki legacyji (nisam zapamtio). Je li pravilo ili iznimka, ne znam, jer sam i na ranojutarnje letove išao i sa istočne stajanke busom i sa samog terminala/gatea ili pješke ili mostom. Sad je li to bio prvi let tim avionima i jesu li bili parkirani tamo ili su dotegljeni na poziciju ili drugi let jer bi upravo doletjeli npr. iz Bergama i Memmingena, ne znam. Samo dijelim svoje iskustvo.
Novi APRON ima 11 pozicija.
Croatia mora ici na novi APRON. Uvek.
Ryanair mora ici na stari APRON. Uvek.
Svi ostali po potrebi. To vazi i za t’Way i za Air Transat. Ne moraju na aviomost.
Slažem se da ostali ne moraju, ali za neke (koji su u code-share sa OU) to jest dobro. T’Way i Air Transat ne moraju, ali je logično da idu na gate 28.
Ma najbolje Air Srbiju da istovare u obliznje nive, sta ce im terminal..
Air Serbia je definitivno među zadnjima koji trebaju koristiti istočnu stajanku. Em je mali avion, em nije code-share partner Croatie. Jasno, vrijeme u kojem Air Serbia leti u Zagrebu je takvo da tada nema prometa, pa može koristiti istočnu stajanku, ali da se vrijeme operacija pomakne (na 8 ujutro) ili oko 13:30 ili oko 17:30 sati, onda bi morala koristiti zapadnu stajanku.
@anon 08.30: koji je vaš problem? Gdje je govora o tome da JU ne treba terminal? Očito nikada niste bili na ZAG. Ja sam vrlo često bio na letovima, posebno sa Q400 koji su po slijetanju bili parkirani na zapadu i busu treba točno 4 minute do terminala? I? Na onim vrlo udaljenim busnim pozicijama na MUC smo često trebali i duže. Najbolje je da se parkovi od Glavnog kolodvora do Praške potaracaju i tamo napravi pista pa da JU može parkirati na Jelačić placu..
I u MUC i u CDG treba puno duže.
Pa u biti ste odgovorili na pitanje u clanku. Zato sto je vecini vise u interesu biti blize terminalu i ocito ima dovoljno kapaciteta i trosak nije problem.
Kapaciteta nema dovoljno na istočnoj stajanci. Zapadna se mora koristiti. Naravno ne svih 16 pozicija, ali 2-3 pozicije se u špicama koriste.
Pitanje je kako koristiti više od 2-3 pozicije.
Pa tako da ima vise letova, zasto bi ih se koristilo vise ako su alternative bolje za sve?
Da i to isto. Ali i da se značajno poveća broj letova još uvijek će većina stajanke biti prazna.
Koja je poanta ovog članka? Poziv na korištenje zapadne stajanke je zapravo povećanje troškova. Ako je ne koriste previše znači da uredno hendlaju operacije sa malim korištenjem zapadne stajanke i samim time imaju manje troškove – znače ide im dobro. Što vi uopće predlažete ovim člankom, veće korištenje udaljene stajanke ali da budu još manji troškovi?
Ne, ja konstatiram da se ona mora koristiti za operacije u vršnom opterečenju. I kako da se koristi. No, predlažem da aerodrom iznađe načina da je više koristi (duža parkiranja aviona, stacioniranje aviona, poglavito zimi, business jetovi…).
Da li ikad ima na novoj stajanci vise aviona nego pozicija?
Ako nema, nema potrebe.
Ukoliko se i nekad djelomicno preklapaju (tipa neki avion slijedeci let ima za 2 i pol sata), taj se avion moze sa tow truckom premjestiti privremeno na staru stajanku dok jedan drugi avion napravi rotaciju na “njegovoj” poziciji. Ili se kasnije izgura do neke druge pozicije. To se cesto radi posvuda i za ovakav aerodrom kao ZAG je vise nego dobra praksa umjesto da se ide na staru stajanku.
Kako bi moglo biti više aviona nego pozicija?
Desi se u špicama da na aerodromu ima više aviona od pozicija istočne stajanke (nove), a onda se avioni parkiraju na zapadnoj stajanci i putnici prevoza autobusom.
Lapsus, ovo sta ste vi rekli. Da dodje u tom trenu vise aviona nego pozicija.
Mislim, ako neki avion nekad ima 3, 3 i pol sata na zemlji (CTN, Lauda nekad eventualno, Tway, ko god) i to je u spici , moze ga se maknut na staru stajanku dok neko drugi sleti i napravi svoj turnaround od sat vremena i onda ga se vrati, umjesto da drugi avion ide na staru stajaku i koriste se busevi.
Ovo s Laudom je kretenarija na kvadrat ako im jos uvijek dozvoljavaju da koriste parkirnu poziciju za finger, a idu pjeske da ne plate aviomost. Malo prevec tu ima ucjena mislim pa cemo vidjet sta ce bi za godinu i pol-dve. Jel da bi dvoje moglo suradjivat moraju oboje imat koristi, po rezultatima MZLZ mi izgleda da imaju prometa, a nemaju zarade, tj. puno zuje, a malo meda daju.
Da, stoje na zračnom mostu ali ga ne koriste. Nevjerojatno.
Zašto bi to bilo nevjerovatno? I zašto pišete ako ne znate zašto Ryanair to radi? Pa to se radi radi brzog boardinga i deplaninga. Dvoja vrata su više nego duplo brža od jednih.
I te kako ja znam zašto je to tako. Ali to je nevjerojatno za ZL Zagreb koja ne koristi svoje mostove. Zračne luke danas istinski zapostavljaju sve ostalo kad se radi o LCC. Moraju ih okrenuti u samo 25 minuta ili plaćaju penale, otvaraju po tri izlaza, po tri autobusa stoje kod aviona puni putnika i čekaju ukrcaj. Kad LCC dođe sve staje.
Koja je logika da se avio mostovi ako ih imate na koriste. Još gluplje je da netko drugi ide na zapadnu stajanku iako bi koristio most, a Ryanair je na mostu koji ne koristi.
Pa ako se stara stajanka više koristi u vršnom opterećenju znači da se povećavaju troškovi – a očigledno je da trenutno sve hendlaju uspješno.
I da, već sada se koristi stara stajanka ako je nova stajanka puna, tako da je uistinu nejasna poanta članka i što točno zastupate i kakve promjene tražite izuzev ovoga o stacioniranim avionima što ima logike.
Pobogu, ja govorim da je stara stajanka velika i da ima velik broj parkirnih pozicija, a da se samo u top sezoni par puta dnevno koristi 2-3 pozicije te stajanke, te bi MZL Zagreb trebala iznači rješenje da se stara stajanka više zaposli i donosi novac. To je jasno naglašeno u članku.