Grupa dioničara Boeinga je tužila kompaniju jer je od X. mjeseca 2019. do 24.1.2024. davala lažne informacije i obmanjujuće izjave u vezi sigurnosnih propusta i problema u kompaniji. Dioničari su tužili Boeing te bišeg CEO-e kompanije Dennisa Muilenberga, bivšeg financijskog direktora Gregory Smitha i sadašnjeg financijskog direktora Briana Westa. Dioničari kažu da je kompanija takvim izjavama umjetno napuhavala dionice Boeinga, potičući pojedince ili subjekte na kupnju dionica, a kada je istina o problemima Boeinga izašla na vidjelo, cijena dionice je drastično pala, a investitori su se opekli.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Boeing
Ah da Novi dan novi Beoing~ov problem
Temlji tužbe su i više nego solidni jer sve što se navodi u istoj jest točno i vrlo lako provjerljivo. Boeing nije započeo lagati tek 2019., već mu je to praksa koju upražnjava već dugo, a posebno ju je usavršio prije i prilikom razvoja B787 kada su o tom zrakoplovu nalagali toliko, da bi to u svakoj normalnoj zemlji bio razlog za katanac na vratima. Oni su se izvukli na ime visokih nacionalnih interesa, baš kao i u razdoblju za koje su tuženi. Ljudi moji, ne dvojite kako će se izvući opet jer je Boeing u samom vrhu, uz neke od visokotehnoloških tvrtki iz domene informatike i AI, najbitnijih gospodarskih entiteta SAD-a, a kada je tome tako, tada sva pravila i tzv. vladavina prava padaju u vodu.
Jasno da nije počao lagati 2019, ali dioničarima je to interes, ta godina.
Ako je to tako onda država može čuvati kompaniju od propasti ali da bi se sačuvala vladavina prava treba omogućiti da menadžment bude procesuiran. Jer nije firma lagala nego ljudi koji su je vodili. Znači njima suditi a firmu dati novom menadžmentu i pomoći im da je vrate u život.