zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Jedan ATR 72-200 mora završiti u Muzeju Vazduhoplovstva!!!

Sada kada je evidentno da stari ATR 72-200 Air Serbie odlaze iz flote, postavlja se pitanje  hoće li jedan od njih otići u Muzej vazduhoplovstva ili će sva tri na rezanje. Odgovor je vrlo jednostavan, bila bi planetarna sramota da se sva tri porežu. To se doslovce ne smije dozvoliti!!!

ATR 72 su u flotu JAT-a došli 1990. zamijenivši ATR 42. Iako je kroz flotu prošlo čak 10 ovih aviona kompanija ih nikada odjednom nije imala više od 6 u floti. Posljednjih par godina kompanija je uz svoja tri preostala ATR 72-200 imala i tri ATR 72-500 (jednog je vratila 2020.).

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

44 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Ovo su zvanično objavljeni podaci:
Etihad Airways’ Belgrade – Abu Dhabi v.v. passenger performance

Year PAX
2016 120.367
2017 121.583
2018 88.220
2019 114.256
2020 20.485
Etihad Airways handled 114.256 passengers between Abu Dhabi and Belgrade in 2019 on its daily flights. Its average annual cabin load factor stood at an extremely high 90.9%.
Pa i tvoj podatak to potvrđuje: ” Kompanija je imala 462 leta 2019. i 62.832 sjadala u jednu stranu” x 2, putnici se računaju u oba pravca. Ne zaboravite da je Etihad imao po dva dnevna leta Juli-Septembar 2019.

Imamo nacionalnu avio kompaniju Air Serbia koja u vlasništvu nema ni jedan avion.

Imamo dva Airbus-319 (APM,APL) i da istina je to za ATR72-600

Etihad ervejz saopštio je da procenjuje mogućnost obnavljanja letova između Abu Dabija i Beograda koji su prekinuti zbog pandemije koronavirusa.

Mislim da će sigurno obnoviti let Abu Dhabi-Beograd čim se Kina i Australija otvore za normalan ulazak putnika, pošto su putnici koristili tu liniju za presedanje za azijske i australijske destinacije. Neće se oni odreći 120.000 putnika koliko su imali 2019 sa load faktorom 90%, lično sam se uverio u prepun avion svaki put kada sam išao tom linijom.

Pitanje je da li ga muzej želi i da li znaju šta će s njim. Trenutno je tamo rasulo, čak i ono što imaju se ne održava, pa samim tim možemo reći da ne bi znali šta da rade sa tako dobrim poklonom.
Čak i kad bi trebalo da se plati njegovo prenošenje u muzej, mislim da nemaju sredstava ni za to.

Slazem se. Koliko mi je poznato B727 i B733 jos uvek nisu u muzeju.

Ono sto bi samo trebalo naglasiti je da ako se taj avion sacuva za muzej postoji nada da ce jednog dana biti izlozen dok ako ga se isece ta nada ne postoji vise.

Pa,kad Vi postavite po tri uzvičnika u naslovu i tekstu,sigurno će biti tako!!!

Србија мора да почне да ради на памћењу!

Зато сматрам да је ово одлична идеја!

Музеј ваздухопловства је један од битних делова памћења у Србији јер је Србија била, колико знам, пета земља на свету која је донела законе везане за ваздухопловство.

Сматрам да би отварање есклузивног ресторана у Музеју био добар начин да се Музеј ваздухопловства одржава, а и да се шира популација упозна са историјом и образује. Замислите да вас послужују у авиони у униформе стјуардесе из тог времена? 🙂

На жалост, плашим се у шта то може да се изроди.

П.с.
Имао сам прилику у Пољској да попијем пиће у ресторану који је био отворен у старом Тупољеву.

Najbolja priča možda i na svijetu je u sjevernom Gracu, gdje su na krov hotela s četiri zvjezdice koji je bio socijalistički veliki i ružan parkirali iljušin 62 i Boeing 727 i služe kao restorani!! Samo sam video 2020 kad sam nastupio na šahovskom turniru u Graz, Austrija.

Možete li nam proslediti ime a najbolje link tog restorana? Moram tamo 🙂

Hotel Novapark Graz. Fleugzeuge hotel

Таман да направимо пословни предлог… 🙂

Da li neko zna koliki se novac dobija secenjem jednog ATR72-200?

To je vazna stavka u ovom slucaju.

Dakle, da li se radi o nekom iznosu koji bi vazduhoplovni entuzijasti uspeli da skupe i time spasu jedan ATR koji bi isao muzeju ili se radi o stotina hiljada evra koje bi Air Serbia za secenje ovog aviona dobila.

Tako je. Dobili su od nas stotine miliona da zaposle partokrate. Red je nešto i mi da dobijemo.

Jatove devetke(nijedna nije zavrsila u muzeju)koje su isecene otisle su za 5000€ komad,tako da i Atr moze da bude u tom rangu.

CENA ALUMINIJUMA ZNAM KAD SAM IŠAO PO NEKI DEO ZA USPOMENU OD YU-ANJ KAD SU GA ZGUŽVALI

YU-ALN treba da ide u muzej, on je prvi stigao.

Lako ce ih dati u muzej, to je zadnja opcija, sto bi svakako bilo dobra stvar, ali treba videti da li ima jos ekonomske vrednosti u njima. Mozda konvertovati ih u freight-ere pa koristiti ih kao takve jos 5-10 godina, ili jednostavno prodati Ameli-ji ili nekoj drugoj kompaniji koja vrsi robni transport slicnim avionima? Svakako treba ih staviti na licitacionu prodaju pa videti ima li zainteresovanih.

Previse je skupa konverzija da bi leteli samo 5-10 godina. Avioni su iskorisceni do maksimuma. Za razliku od B733, oni su leteli tokom sankcija. Retko kojoj kompaniji bi se isplatilo letenje ovako starim avionima. Trose vise goriva, zagadjuju vise, moraju mnogo cesce na servis, itd…

Fun Fact – YU-ALN je sedmi najstariji ATR72-200 koji jos uvek leti.

Vojska je dogovorila nabavku C-295, tako da ni njoj ne treba tako star avion

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!