zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Air Serbia dobiva i četvrti A330

Četvrti Airbus A330-200 Air Serbie (YU-ARE) je na bojanju. Biti će obojan u boje Expo 2027, kao i YU-ARD. I u kompaniju će doći netom prije Nove godine. Novi avion je bio u Etihadu od 2014, te je bio prizemljen od 2019, da bi 2022. letio za Air Belgium. Avion ima 262 sjedala, od čega je 22 sjedala u business klasi 1-2-1 konfiguracije.

I sad se treba pitati za što služi ovaj avion? Air Serbia je ukinula letove za Tianjin, smanjila je letove za Chicago na 1 tjedno i za New York na 2 tjedno. Kada uvede Shanghai kompanija će doslovce imati 7 tjednih letova. Za malo više od jednog aviona. I što će dva i pol dodatna aviona raditi? Skupljati prašinu u Beogradu i gubiti novac?

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Serbia

109 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

mogu radit Kubu , Majami sezonski bez problema punim kapacitetima ,Indija bi bila recimo pun pogodak za cijelu godinu , Singapur ,Argentina i Meksiko
Beograd bi uzeo veliki broj putnika istoka evrope ne vise samo Balkana.Nisu SAD jedina destinacija za sirokotrupce pa da ce “kupit prasinu”….

Ja ne znam jeste li Vi informisani koliko indijaca je trenutno na skolovanju i radu u Srbiji , Republici Srpskoj i regionu
Osim toga Delhi je vec dogovaran sa predsednicom licno tokom boravka u Beogradu.Argentina i Meksiko , za koga ? Ne radi se o putnicima samo iz Srbije nez zasto to tako posmatrate , ni Varsava ni Budimpesta nemaju te destinacije.Radi se o putnicima iz citave istocne Evrope dobro uvezane sa Beogradom.
A sto se “Sidneja” tice u sali na Singapur vjerovatno , sve zapdanoevropske kompanije rade jugoistocnu aziju ,AS vec radi daleki istok ne znam zasto je to smijesno….

Dobiva li? 😁

Ma gdje ce taj certvrti avion letjeti? Ni za tri nemaju posla.

Ultimativna zelja diktatorslog rezima je da se dobaci do EXPA i napune stranacki dzepovi mahimacijama i korupcijom kroz tajne ugovore i provizije. Njih posle nema vise, obezbedjeni i izrasli sloj neskolovane krimogene elite. A dugove ce placati gradjani, mahom oni koji sunih podrzavali.

Airserbia je samo alat, kao i Beograd na vodi i EXPO itd.

Naravno, novokomponovana elita ce za 10-15 godina biti najveci filantropi novog doba, zgrazavace se kriminala, korupcije i prostakluka, zanemarujuci kako su postali to sto jesu. Prosecan maloumni gradjanin ce sve zaboraviti do tada.

I tako i krug.

Sve je tačno napisano.

Nažalost, tamo je svuda u svetu. Pohlepa i licemerje. Ali, vratimo se četvrtom erbasu 330.

Naravno da nije svuda u svijetu tako. Skandinavske zemlje npr su raj po meni. Kad pročitam ovakve komentare izgubim nadu u boljitak, a vjerujem da je ovo istina. Žalosno.

Sto ne naprave 1 barem A350?

Hoće li svanuti jutro kao i ovo uz kavicu da pročitam CROATIA nabavlja Airbus A330?

Ne daj bože.

Po svemu sudeci posle ARB i ARC ce ici na remont tako da ce okosnica flote biti ARD i ARE

Ima li smisla da će Air Serbia ubaciti te 330 da lete Moskvu i St. Petersburg. Ti letovi su sada skoro stalno prebukirani i pored ogromne cene. Možda će se ići na nešto nižu cenu ali stopostotni LF i tako ući u ozbiljnu bitku sa Turkish-em i ostalim kompanijama koje lete tamo. U tom slučaju će dva aviona imati dva leta dnevno (jedna rotacija za Moskvu 7 sati)

Odakle Vam ta informacija, Alene? Ja često (3-4 puta mesečno) putujem na relaciji Beograd – Moskva i u zadnjih 6 meseci samo jednom se desilo da sam video 2-3 slobodna mesta.

Tacno je, za Moskvu ide jedan A320 pun do zadnjeg mesta, a 45min kasnije A319 sa 100 putnika :))

I dalje mislim da će često popunjavati Rusiju sa 330. To im je jedini izlaz da uposle te avione. Imaju mogućnost zbog većeg broja putnika i da snize malo cenu karata i da osiguraju punu popunjenost aviona

Pa za Expo pobogu. Za semu, za lovu, dok jos traje cirkus….

Mozda vas jos nisu obavestili o planovima

Možda će ići u wet lease?
(ne znam, nagađam)

Možda će iznajmit jedan Jasminu da krene za New York. Al čekaju dok Jasmin ispije kahvu.

Bajic odgovorno vodi Croatiju i to je jedna stabilna kompanija.

Verovatno ce imati let za Evastini … Japan , Kazahstan i Severnu Koreju ..

Gljive uzgajati u njemu….

Ljubomorni ste malo vidim…

Dobija, obojen.

Jedan ce u svakom momentu biti na servisu.

Pa evo sada na 3 aviona 1 je sve vreme na servisu. Kada se vrati Tesla ide Pupin. Dakle imace 3 aviona dostupna, a ne 4.

Meni se cini da se Tesla vratio. Cini mi se da sam ga video pre par dana na aerodromu.

Ko zna kada su ih rezervisali, verovatno pre Marathon-a i ostalih kikseva, dok je sve išlo uzlaznom putanjom, pa su se “malo” zaleteli, klasična Vučićeva megalomanija.
Ali verovatno postoje i neki drugi razlozi za koje mi još ne znamo, možda će nam se samo kazati uskoro…

Pitamo se vec duze za sta ce toliki avioni, ali Air Serbia nikako ne izlazi sa resenjem za iskoriscavanje tolikih letilica..Ok, tokom zime ce ih biti u upotrebi 3, jedan na retrofitu, ali to je negde oko 18 letova nedeljno za punu utilizaciju..Oni ce imati 7..Za leto od 24 leta na 4 aviona, imace 14..Kineske destinacije se u prvoj godini sigurno nece densifikovati, Chikago je sa rasporedom od 3 leta sedmicno tokom leta dostigao svoj maximum, eventualno se za NYC može dodati jos 1 let tokom leta, ali cisto sumnjam, i nadam se da se i tih 7 nece smanjiti na 5-6..ali ajde da budemo pozitivni..Oni moraju dodati jos 2 linije , medjutim ako budu leteli i 3 puta nedeljno, i to je malo da se pokriju kapaciteti..a pre ce leteti 2 puta sedmicno u pocetku.. rekao bih da treba dodati 3 nove destinacije, i to hitno, da bi popunili raspored letenja tolikih letilica…Inace, ovo bi bilo jedno ogromno i nerazumno rasipanje novca..Nadam se da nece to dopustiti

Svaki iznajmljeni avion donosi velike provizije lopovima koji su zajahali Srbiju i nalaze se na političkim funkcijama. Oni o biznisu ne znaju ništa, osim o kriminalno koruptivnim mahinacijama.

I u trosku od 50e se neko ugradi 20. Tako je danas….

Nemoj da ste naivni Alene da neznate kako stvari funkcionišu na Balkanu.

Kole sta vi znate o biznisu iznajmljivanja aviona? Po ovome sto ste napisali ne znate bas nista. Napisite nesto iz struke a ne ono sto mogu cuti na pijaci Zeleni Venac.

U vreme poremecenih lanaca snadbevanja dobiti avion je ravno 7 ici na loto. Da bi sve bilo spremno za leto a to je za 5 meseci mora se iamti avioni da svi urade C checkove i da se istrenira preko 200 ljudi minimum na evropskim letovima. Od leta kada krene preko 20 nedeljnih interkonti letova mora sve da ide ko po loju.. priprema je pola posla.. eto, jedna anlaiza za analiticara. 😉

Kraljevo-Beograd via Nis

20 letova tokom leta? otkud vam to, najavljeno je 14, i to je maximum sa postojecim destinacijama, eventualno mogu dodati jos 1, 8. na NYC, i to je to

četvrti ide za Ugandu i Eswatini..

A šta ako neki iskoci iz pogona ili još neki šta onda

Cemu nervoza?? Do letnjeg reda letenja ima jos 4 meseca. Nove linije koje se ocekuju, nece kretati pre Maja ili Juna, tj. jos 5-6 meseci. Do tada stari avioni moraju na promenu kabine C checks. Samo lagano, ima sasvim dovoljno vremena da se isplamnira i objavi ono sto treba

Cemu ovaj potez? Okej zna se da Coa vodi glavnu rijec i da prica stalno o tome Srbija ekonomski Tigar, ali ovo i bogatase dovodi na prosjacki stap a kamoli ove Balkanske zemlje gdje niko nema za kifle

Treba treba ako nista drugo da odvezu Vucica i njegovu kamarilu lopova sa sve teskim nakradenim prtljagom do neke daleke sigurne destinacije. Salu na stranu ali jeste zaista cudno da se ima toliko skupih aviona a relativno malo linija.

Imaju plan neki sigurno videćemo sta i kako

Nadamo se najboljem

Umresmo nadajuci se,debilizam totalni

Za Kubu sigurno letjeti neće, naročito posle uvođenja vize za Srpske državljane i nakon problema koje Kuba ima sa gorivom.
Dva aviona rade preuređenje kabine, dva aviona su na lizingu power by hour, realno je da će 4 aviona imati tek sredinom 4. Meseca

Pupin je power-by-hour i po dolasku ovog se vise nece ni koristiti.

Evo ssd videh da treba viza. Otkad je to, bio sam 2011 bez vize

Sudeci po vasim komentarima vi bi zaista trebali da se vratite na dopunsku nastavu sa pingvinima.

Otkud Vam da su dva A330 na power/hour leasingu? Da li stvarno mislite da je moguce u 2024. naci umereno mlad A330 za takav lease, u post covid periodu u kome kompanije grabe svaki widebody kog mogu da se dokopaju?

Pritom zar nije Marek u nedavnom intervjuu rekao da ARB u Francuskoj radi samo odrzavanje, a da na rekonfiguraciju ide tek sledece godine u nekom neodredjenom trenutku?

Kakvi su mogu i to da urade pa da LF bude 20%

Kako to već 13 godina ne napraviše ni jedan logičan ni ekonomski opravdan plan, pa će sada?

Letjeće ovaj avion dosta, obzirom da za 20 dana Pupin ide na 2 mjeseca na servis i preuređenje kabine. Tesli se tek preuređuje kabina, zapravo tek počinje pa ni on neće biti tu do kraja januara.
Veći problem je fijasko sa uvođenjem embraera e tu treba neko da plati odgovornošću.

Sve avio kompanije imaju višak kapaciteta zimi. Power by hour omogućava taj luksuz u ovom slučaju

Neka,bitno da nebeski narod ima 4 širokotrupna da se pokaže kako oni mogu. Gdje će letjeti, nije ni bitno

Je da… Tak su mi fuj!!!!

Sto sluzi ovaj avion? Zvuci kao ljubomora. Svakako ga nisu leasovali na samo 6 meseci ili godinu dana. O planovima za naredne 3-4 godine su govorili, pominjali uvecanje frekvencija za Kinu, nove dve destinacije u Severnoj Americi a na duze staze Koreja i Japan. O da, doktori govore da previse ljubomore moze imati psihosomatske posledice. Nije zdravo biti previse ljubomoran.

Jel ste dobro?

Nije zdravo pisati ovakve komentare, bez ikakvih argumenta, dokaza i samo sa listom lepih zelja….

O da, doktori govore da previse sendvica moze imati psihosomatske posledice….

Претпостављам да Ви одлично знате кско треба планирати флоту авиокомпаније? Маните се досадних сендвича. Који је Ваш став о овој вести? Шта предлажете Ер Србији, сем брда линија из Ниша?

Nije mu dobro pogledajte samo kako je poceo tekst ” sto sluzi ovaj avion?” …SNS skola pismenost … Bravo Nislija provalili ste ga do boli!!!

Nislija da li ste sposobni da citate? Krece Sangaj za manje od mesec dana. Zatim ide uvecanje frekvencija za Kinu, verovatno po 3 nedeljno za obe destinacije tamo. Zatim ide letnji red sa 7x JFK i 3-4x ORD. Zatim 2 nove destinacije u Severnoj Americi, minimum 2-3x nedeljno za pocetak. Posle toga Seoul i Tokyo. Saberite se.

I te kako su vidljive…

kako vam je u 4 ujutro samo pao na pamet ovakav veleumni komentar? Majka može biti ponosna na svoje dijete..

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!