analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Serbia
Već smo napisali niz ogromnih prednosti koje Air Serbia ima, a neke od tih prednosti su čak i sam vrh Europe, kao primjerice agilnost kompanije. No, ipak pragmatično najbitnija prednost Air Serbie je sustav valova. On je moderan, on je sukladan trendovima u Europi, on je izuzetno kvalitetno napravljen i donosi ogroman benefit kompaniji. Za razliku od prethodnika Air Serbije, Jata koji je imao čistu stihiju, a ne sustav valova, Air Serbia je isti dovela skoro do savršenstva. I na tome joj treba dati ogroman respect. Air Montenegro i Trade Air nemaju sustav valova jer ni nemaju konekcije, a Croatia Airlines ima nešto što je u natruhama sustav valova i zapravo je tragedija i katastrofa koju kompanija vuče već 30 godina. Naime, kod Croatie konekcije se mimoilaze za tek 10-tak minuta, očekuje se da će putnici iz npr. Zadra čekati osam i više sati u Zagrebu na konekcije iako im do Zagreba treba manje od 3 sata automobilom, a zbog toga im do krajnje destinacije (npr. Minhen) treba manje autom nego uz ovakvu konekciju (koja znači bar 11 sati leta ukupno). Croatia je u sustavu valova istinska tragedija, Air Serbia je vrh. Nije ni čudo da Air Serbia ubija Croatiu.
Cilj Air Serbie je da ima po 14 tjednih letova na svojim linijama. Pri tome feeding linije iz regije i šire lete u 2. (13:00-16:35, iako većina leti od 13:10-16:25) i 4. valu (00:20-5:35 iako većina leti od 00:35-5:25), a letovi za Europu i ostatak svijeta u 1. (6:00-12:40 iako većina leti od 6:15-12:25) i 3. valu (17:00-23:40 iako većina leti od 17:15-23:25). Takvih linija koje imaju po dva dnevna leta Air Serbia ima prilično. Od feeding linija to su: Tivat, Podgorica, Budimpešta (iako sve tri ne lete u 4. valu), Skopje, Istanbul i Tirana. Od linija za Europu to su: Zagreb, Ljubljana, Moskva (ima nešto letova i u 2. valu), Paris, Beč i Zurich.
No, niz letova ima frekvenciju veću od svakodnevnih letova iako manju od dva dnevna leta. U tom slučaju kompanija ih dijeli tako da dio letova leti u prvom, a dio u drugom valu, pa neke dane ima samo po jedan let (npr. u 1. ili 3.), a dio dana u oba vala. Takvi letovi su za feeding destinacije: Atena, Bukurešt, Larnaca, Sofija, Solun, te za Europske desinacije: Amsterdam, Barcelona, Frankfurt, London LHR, Milano, Prag i Rim.
Na ovaj način kompanija uspijeva one destinacije koje imaju svakodnevne feeding letove (7 tjedno), a to su Sarajeva, Dubrovnik i Split (6 tjednih letova) napraviti da ima svakodnevne konekcije kod letova koji imaju 14 tjednih letova, a za one koji imaju dva dnevna leta (npr. Skopje) da imaju konekcije i od dva dnevna leta. Kod letova koji imaju manje od dva, a više od jednog dnevnog leta konekcije su više puta tjedno tj. 4 do 6 letova tjedno za feeding destinacije koje imaju jedan dnevni let, a 9 do 13 letova za one koje imaju dva dnevna leta. Prihvatljiva opcija su i letovi kojih ima 6 do 7 tjedno jer oni znače konekciju od bar 3 leta tjedno za feeding destinacije koje imaju jedan dnevni let i 6 do 7 letova tjedno za feeding destinacije koje imaju dva dnevna leta, a to su Berlin, Kopenhagen, Dusseldorf, New York, Oslo i Stockholm.
Kod letova koji su duži od dužine trajanja valova (npr. Atena, Lisabon, London, Moskva, St.Petersburg, Porto, Solun, Istanbul…) kompanija polazak ili dolazak stavlja u val, dok je drugi leg izvan vala, pa se bar dio frekvencija može uklopiti u val.
Stoga su konekcije na Air Serbiji prilično kratke (tek 30 do 90 minuta), odlično složene i ogromna većina letova se može konektirati. Nažalost cijeli sustav pada u vodu kada se dešavaju kašnjenja, a ta praksa je vrlo česta kod Air Serbije.
Primer rada osoblja kod uzimanja karte na aerodromu N.Tesla:
Gde letite.
Za Pert.
Aha znaci Amerika. Lepo
Ne nego za Australiju
……….aaaa da da
Beograd-Istanbul-Doha-Perth. Firma me platila kartu i trebam da me podignem ovde
Sada cu .. da pogledam. Da ali ne mogu da vam izdam kartu do Perth-a me radio nam sistem. Mogul do Istanbula a tamo ce vam dati kartu za Dohu tj Perth
A sta je za bagazom.
Bagaz vas prati do zadnje destinacije ne brinite se
Sletanje u Istanbul
Dobar Dan idem za Perth preko Dohe rekli su mi u Bgd da cute mi vi izdati kartu a da bagaz automatski produzava za Perth.
Devojka sva u cudu zasto u Bgd nije izdata kartu do Perth-a i kako bagaz automatski u tom slucaju moze da ide do krajne destinacije. Pocinje potraga za bagazom i devojka gubi vise od 30 minute kaki bi pronasla moj bagaz i prebacila ga u avion za Dohu tj Perth. Posto nije uspela da ga redovnom procedurom pronadje isla je dotle da je osoblje koje je radilo na selektiranju bagaza terala da slikaju bagaz i salju slike sve dok konacno nisu pronasli moj bagaz nakon cega su ga adekvatno obelezili i ubacili ga u moj avion za Dohu.
Eto toliko o osoblju i njihovoj strucnosti i profesionalnom na aerodromu N.Tesla i profesionalnom i pozrtvovanom osoblju za primer i svaku pohvalu na aerodromu u Istanbulu.
Sami procenite ko je u ovom slucaju (a ima ih koliko hocete) krivac za kasnjenje i guzve ma aerodromu N. Tesla
Ajoj
Dolazak na aerodrom N.Tesla sa kupljenim kartama (2 odrasla i jedno dijete- mladje od 2 godine), kratak let od 45 min, necu navoditi detalje leta:
Smatrajuci da je besplatno, uz naravno prethodno informisanje na sajtu AirSerbie gdje isto i pise, donosimo djecija kolica (upakovana u zastitnu vrecu). Prilikom checkina osoblje zeli da naplati dodatnih 60 EUR! smatrajuci da je to dodatni “ovesize prtljag”. 45 minuta je trebalo da se situacija rijesi uz dolazak menadzera. Na kraju su 4 clana osoblja pokusavala da nadju opciju u sistemu kako da izvuku bagagge tag za kolica.
Istoga dana, pola sata ranije, potpuno nepotrebna polemika sa zastitarom jer je dijete, ponavljam mladje od 2 godine koje tek prohodava i upoznaje svijet, proslo ispod stub-barijere sa trakom koja navodi putnike pema check-in salteru.
Teza u kojoj uopce spominjete trade air u konekstu sa CTN i ASL je neutemeljena, kakve “valove” moze imati charter i acmi kompanija? Pa ovdje u kontekst samo dolaze scheduled airline. Alene, dobro jutro. Kako ste?
Trade Air ima redovne letove iz Hrvatske i iz Prištine.
Dobro jutro i vama. Hvala dobro. Kako ste vi.
Pa iz prn nemaju niti jedan redovan let. Samo operiraju za agenciju. Ne sudjeluju niti malo u bookingu, vjerojatno ne znaju ni imena putnika.
OK, i? A iz Osijeka, Zagreba, Pule, Rijeke, Zadra, Splita i Dubrovnika?
Air srbija,nemojte da ste smesni.Jedna od najgorih komp
Stalno kasne,puno propustenih leyova,ne,nema gore komp.Nikad vise.
Jednu od dorih stvari koje je uveo ETIHAD u toku svog upravljanja ASL , je i sistem talasa koji se pokazao kao benefit u funkcionisanju kompanije, i time omogucio putnicima, posebno novim korisnicima da za svoju kompaniju odaberu , baš ASL. Drago mi je da su taj sistem odrzali do danas, sto im je, u ekspanziji, zasigurno olaksalo operacije. Mozda ovaj sistem predstavlja problem kod kasnjenja , ali mnogo manji nego da ga nemaju. Razlozi kasnjenja, organizacija ña samom HUB su nesto na cemu moraju ozbiljno poraditi, ako svoj rast zele odrzati i zadrzati.
Upravo tako.
1. LCA je sve samo ne linija u talasima. Svega 5/13 ide u 4. talasu (nocu). Ostali letovi su razbacani tokom dana, pa tako postoje polasci u 06:20, 06:35, 10:25, 13:20 i 14:45. Dakle imamo 2 leta u 1. talasu, 3 leta u medjutalasu, 3 leta u 2. talasu i 5 letova u 4. talasu.
2. SVO je ista prica kao i sa LCA, letovi su u raznim terminima kroz dan i bas i ne prate talase.
3. Atina, Solun i Istanbul uvek idu u talasima jer su to kratki letovi. Nikada nisu duzi od duzine trajanja talasa. Apsolutno uvek su ovi letovi u 2. i 4. talasu i omogucene su maksimalne konekcije.
1. Točno.
2. Točno
3. Netočno.
Sta je netacno u tacki broj 3?
Oni nisu u valovima.
Ајде сада лепо погледајте у колико се враћају сви ти летови из Ларнаке па ми реците да нису усклађени са таласима
Solun i Istanbul nisu izvan talasa, uvek je i polazak i dolazak u talasima. O cemu pricate? To su kratke linije!
To nije isina. Oni su izvan 2. vala.
Kako su izvan?
Dnevni SKG polece u 13:10 i slece u 16:15, dakle to je kompletno unutar 2. talasa.
Nocni SKG polece u 00:55 i slece u 05:25, dakle to je kompletno unutar 4. talasa.
Dnevni IST polece u 12:15 i slece u 16:20, dakle to je kompletno unutar 4. talasa.
Nocni IST polece u 00:45 i slece u 05:10, dakle to je kompletno unutar 4. talasa.
Val je od 13:00 sati, pa IST nikako nije u valu. Solun dolazi neke dane u 16:45 i to nikako nije u valu. U odlasku je na rubu jer neke dane ide u 13:05 što ne pokriva niz konekcija.
Jer eto Vi ste odredili da je talas od 13:00 do 16:35? Na osnovu cega?
Na osnovu letova Air Serbie. Njima je to val, oni letove imaju koncentrirano u tom vremenu, to vrijeme se konektiran na prethodni val i val nakon toga.
Zavisno od dana, talas krece i od 12:30.
To nije točno, ni logično. Dobar dio letova u 1. valu stiže do 12:25 a ako 2. val kreće u 12:30 (što nije istina) onda taj val ne može ostvariti ogroman broj konekcija.
Nije istina. Vecina letova stize pre 12:00, samo odredjeni stizu nakon 12:00.
Evo jutros je bilo 15 letova, od kojih je njih 11 stiglo najkasnije u 11:10. Dakle vecina konekcija su itekako moguce vec od 12:00 – dakle talas krece tada.
Zašto pričate nonsense. Ako je po vama odlazni val u 12:30 na njega se ne konektiraju idući letovi danas: Antalya, Larnaca, Amsterdam, Paris, Tivat, Niš. To je 6 do 14 letova.
Jučer bi to bili Tianjin, Antalya, Amsterdam, Stockholm, Paris, Barcelona, Osli i Tivat. Dakle 8 od 21 leta.
Sutra to su Paris, Larnaca, Amsterdam, Barcelona, Oslo, Stockholm, Zagreb i Tivat. Dakle 8 od 23 leta.
Pobogu. Stoga ne pričajte nonsense!
Antalija se svakako ne konektuje jer je to carter. Lepo sto i cartere racunate u konekcije.
Kompanije, pa i Air Serbia, porodaju konekcije na svoje charter i dovoze tusiste iz drugih luka preko Beograda.
Ma sta pricate?! Air Serbia ne prodaje konekcije na cartere, pobogu!!!
Svatko prodaje konekcije na chartere.
“Cilj Air Serbie je da ima po 14 tjednih letova na svojim linijama.”
Otkud Vam ovo pobogu?!
Pobogu pa to je strategija kompanije.
Pa nije ocigledno jer niz linija ima manje ili vise od 14pw.
Da to je strategija kompanije i tome teže. Sve je više linija koje imaju 14 i više letova, bitno više nego ih je bilo prije.
Odličan članak.
Mislim da je veliki problem nedovršen aerodrom.
Pogotovu je kritično sa prelascima sa i na ATR.
Dolazak sa ATR je na gate A3 i onda kroz zilion hodnika. Prošli put sam uključio pedometar i to je oko 1 km razgledanja aerodroma i stepenice koje su nezgodne za starije putnike.
Sada zidaju nove dolaske za autobusne gatove.
Takodje je ‘prednost’ da nema deljenja putnika na Schengen i non-Schengen što je problem većih aerodroma, jer su tokovi putnika komplikovani i prelasci granice produžavaju connecting time.
Samo planiranje valova je dobro. Vreme letenja sa A320 familijom i Embraerima na evropskim linijama je jednako trajanju letova sa ATRom na regionalnim i zaista pruža dobro povezivanje, a s druge strane cene su primerene kupovnoj moći regiona.
Malo su kopirali Turkishov model i to nije slabo.
Prošle godine su na mojem letu zamenili ATR sa A319 kad sam presedao za Madrid. Prelaz je zaista bio super kratak i jednostavan, pregledan..
Na jednom letu BEG-LJU sam sedeo pored Amerikanca koga smo čekali 40 minuta, jer je kasnio iz New Yorka . nije mogao da veruje da će connecting sačekati. Već je sebi izračunao koliko će ga koštati rentacar do LJU. Rekao je da ga je zemaljsko osoblje provelo po prioritetu kroz aerodrom i da se osećao kao diplomata….
Na taj način sebi besplatno napraviš najbolji marketing.
Takodje mislim da je dobro što su posebni gatovi postavljeni za letove za Rusiju A1 C3-4 i SAD C3-4 i C11.
Tamo imaju dodatni sigurnosni pregled, verovatno zbog zahteva osiguranja.
Time se drugi putnici ne ispostavljaju dugačkim procedurama i sve je protočnije.
Mislim da će sve to biti sredjeno kad se konačno završi obnova.
Hvala puno na pohvalama.
Da kopirali su Turkishev model, ali danas takav model ima dobar dio kvalitetnih kompanija.
Ja sam jednom doživio (možda vi kojo češće putujete znate da je to uobočajeno), konekcija Beograd -Beč- Berlin sa Austrianom. Kasnili smo uveliko u Beč, ubedjen da će me prebaciti na ko zna koji let za Berlin i da ću se izmrcvariti, medjutim čeka me mini shuttle bus pored aviona (i još dvoje troje putnika za druge konekcije) vozi nnas preko piste do posebne pasoške kontrole, pečati, nazad na pistu i razvozi nas na avione koji nas čekaju, vrata se zatvaraju iza mene i avion kreće. Sve se dešava brzo, organizovano, ne znam kako, ali mi je stigao i prtljag?! Ja u neverici…
Taj jedan Amerikanac se sigurno osećao kao diplomata a kako se osećalo onih 100-150 putnika u avionu koji sede 40 minuta u mestu a dobar deo njih ima konekcije ka krajnjem odredištu? To je uvek tako, s jedne strane je pohvalno sačekati putnika kojem kasni dolazni let a s druge strane ostali putnici ga proklinju. A nekad i vi budete putnik koga proklinju. Igranka bez prestanka.
odlicno napisan clanak. Zakljucak je krajnje tacan, sve od onoga sto je lepo zamisljeno pada u vodu zbog ogromnih svakodnevnih kasnjenja, sto zbog
sposobnosti aerodroma, sto zbog Air Serbijinog nedostatka kvalitetnog ljudstva..Kad ja moram kupiti karte za presedanje sa minimum 4 sata razlike u odnosu na prvi , Air Serbijin, let, onda sta reci… A trebalo bi da 1 i po- 2 sata budu sasvim dovoljni, na manjim aerodromima i 1 sat..
Pre par dana sam bio u TC Galerija u najnovijoj AS poslovnici, da se raspitam kakvo je stanje na jednom letu, jer takav mi je posao da uvek kupujem karte tek nekoliko dana pred let, kad sam siguran da cu putovati..Sluzbenica je prvo tvrdila da let tog dana ne postoji, a posto sam ja inistirao da mora da postoji, jer svakog meseca letim ka toj destinaciji tog dana u nedelji, trebalo joj je dobrih 5 min. da skapira da je let pun, i da ga zato nema..Tj. ona nije ni znala da udje u operativni sistem, nego je na sajtu Air Serbia trazila i gledala let…Ali je zato top sredjena, nafilovana silikonom – prava lutka postavljena tamo da sedi i bude lepa..Samo je problem sto putnicima trebaju validne informacije, a ne to sto oni nude
Hvala na pohvalama.
Upravo tako, kašnjenja su postala nova normalnost. Ne sećam se da su poleteli u protekle 2 godine bez kašnjenja kada sam letela sa njima.
Ma koga interesira air srbija.
Čitatelje ovog portala.
Atina,Bukurest,Larnaka,Sofija i Solun su takođe evropske destinacije .
Ne, one su feeding destinacije Air Serbie koje lete u 2. i 4. valu i feedaju konektirane letove.
A Zagreb je europska a ne feeding destinacija? Ne razumijem.
Da jel leti u 1. i 3, a ne u 2. i 4. valu. Jednako kao i Ljubljana. Stoga su iz Zagreba i Ljubljane moguće konekcije u regiju, ali ne i u Europu.
Kako nisu moguce kada postoje letovi za Zagreb i Ljubljanu i u 2. talasu? Isto tako postoje letovi za Evropu u 2. talasu (Madrid, Lisabon, Porto, Rim, Napulj, Katanija, Palermo, Cirih, itd…).
Letova iz Zagreba i Ljubljane u 2. valu nema dio godine, kada ih i ima to je svega par letove (2-3).
Ne, tih letova ima tokom cele godine.
Za Zagreb letovi u 2. talasu postoje 5 puta nedeljno.
Za Ljubljanu letovi u 2. talasu postoje 4 puta nedeljno.
Sa 5, odnosno 4, leta nedeljno omogucen je prilican broj konekcija ka Evropi.
U nečelu nije tako. To je tako ovog ljeta. Prošlog ljeta i prošle zime tako nije bilo, a neće tako biti ni iduće zime kada neće ni jedan jedini let biti u 2. valu.
Ali ce eto za LJU biti 3 puta nedeljno let u 2. talasu, dakle sa konekcijama iz/ka Evropi.
Što je istinski malo. To otvara jako malo ptencijalnih konekcija. Na većini linija ni 1-2 leta tjedno.
Za putnike iz regije gdje nema direktnih letova (BiH, Hrvatska, Crna Gora) Larnaka, Sofija i Bukurešt su također i finalne destinacije.
???
Ako kašnjenja nisu preterana, JU sačeka da stignu putnici. Prošle nedelje sam leteo za FCO, a kasnili su letovi iz SVO i AER, čekali smo čak 45min. Ruku na srce, njih je bilo 30ak sa tih letova sigurno.
Let za Zagreb ne ubrajate u feeding linije?
Zagreb i Ljubljana nisu u 2. i 4. valu, nego u 1. i 3. iako sam napisao napomenu da malo letova imaju i u 2. valu.
upravo ovo posljednje. dzabe sve kad upravo s regionalnih linija kasne i kako se onda vezati. u 4 leta koja sam letio skoro, kasnjenje je bilo od 1 do 2h u svakom.
A da.
Tko je obično kriv za kašnjenja? Kompanija ili zračne luke?
I jedni i drugi.
Posto radim na jednom velikom europskom aerodromu mogu potvrdit da i jedni i drugi doprinesu kasnjenju. Npr, cesto se dogadjaju kasnjenja zbog tehnickih problema na avionu, ponekad kada je crew change kasne, ponekad je neko bolestan pa se ceka standby pilot ili slicno. A aerodromska posada cesto bude ne efikasns s ukrcavanjem, nekad se lose izracuna prtljaga pa dok se ne ustanovi tacno koliko je cega i gdje, avion ne moze da krene, ponekad se ceka vrijeme slotova, ili catering koji kasni i slicno. No iz iskustva bih rekao da je omjer mozda 2/3 aerodrom i 1/3 aviokompanija. Ali cesto je kombinacija svega
Imate i još jedan faktor, a to je no show putnika koji je predao prtljag koji se mora izbaciti. Koliko puta čujete last call, a taj last call je vapaj za nekoga ko se zamislio, zapio, zaspao itd da se pojavi da ne bi u nekim slučajevima morali da izbace sav prtljag