Ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto je izjavio da Aerodrom Sarajevo mora napraviti novi terminal koji će biti manji od postojećeg ali je nužan, potom mora produžiti uzletno-sletnu stazu, te mora postaviti dodatnu infrastrukturu za teretni kargo prijevoz. Forto kaže da ovo košta 175 do 200 milijuna EUR. Dobro, pretjerana cijena, vjerojatno i duplo pretjerana. Zagreb je dobio potpuno novi terminal za 5 milijuna putnika i stajanku za 11 aviona za te novce. No, jasno da se mora cijena napuhavati ako želimo postići cilj da se koncesionara proglasi kao nužnog.
Forto kaže da Vlada može uzeti kredit ili će aerodrom dati investitoru (čitajte koncesionaru) na rok od 15 do 25 godina (čitajte 30). Naravno Forto je odmah nadodao da bi taj investitor pritom plaćao i naknadu za korištenje aerodroma u smislu koncesije.
Kaže Forto da koncesija nije prodaja aerodroma, što je istina. No, Forto tvrdi da uvijek možete vratiti koncesiju u vlastite ruke kada to poželite. Ovo nije istina. Vraćanje koncesije bi značilo enormne financijske reperkusije, ogromne izdatke za državu. Koncesionar se tu i te kako zaštiti ugovorom. Pogledajmo primjer Budimpešte gdje je Vlada platila dupli iznos novaca (preko 4 milijarde EUR) nego što je dobila za koncesiju (2 milijarde) kada je vraćala aerodrom u svoje ruke.
Kaže Forto da je on bio jedan od rijetkih koji je na političkoj sceni zagovarao da se aerodromi ne ustupaju koncesionaru pod svaku cijenu. I opet neistina. Od prvog dana od kada su veleposlanici SAD-a i Europske Unije obznanili narodima BiH da je koncesija Sarajeva nužnost, Forto ekstremno i često zagovara koncesiju i to bezuslovno.
Dati strateški važan objekt u koncesiju nikako nije dobro za državu. Pogledajmo loše primjere Zagreba, Beograda i Ljubljane (vlasništvo Fraporta). Uz to Sarajevo je profitabilni aerodrom, koji stvara preko 11 milijuna EUR profita godišnje. Čemu davati aerodrom u koncesiju ako on potrebnu investiciju može financirati kreditom u idućih 15-tak godina, a nakon toga uprihoditi državi bar 160 milijuna EUR? Kako to da državni aerodromi (Split, Dubrovnik, Sarajevo, Podgorica…) stvaraju daleko veće profite nego oni koncesionara, kako to da se oni daleko bolje vode? Kako to da su na zapadu svi aerodromi u vlasništvu država (osim Portugala i V.Britanije), a kod nas oni moraju ići koncesionaru. Mudrome dosta!
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Alen Šćuric
Bosna ima više komercijalnih aerodroma nego što je potrebno, to je slon u sobi. Mislim, super je to, ali to košta. Ovo je, kao i uvek, pitanje prioriteta u društvu, i u saobraćaju. Drum, železnica, to sve dosta loše stoji u BIH. Ali ćemo da furamo 4 aerodroma. Pa izvolite.
Slažem se. BiH bi trebala imati samo dva aerodroma, Banja Luka i Sarajevo, te autopute to Tuzle i Mostara gdje bi se onda dolazilo za sat vremana (125 km).
Forto, čovjek sa zadatkom.
Bome je.
Lik je tipicni placenik I poslusnik ambasade… pretpostavljam kroz 5 godina imat ce kucu na Hvaru
Ma jako je eksponiran u zagovaranju koncesije. Jako.
Kako i uvijek gospodin briljira sa svojim izjavama…
Covjek koji nista ali bukvalno za saobracaj (sve vrste) u BiH nije ucinio za svog mandata, očekujem da ce mu ova koncesija biti nagrada da dobije jos jedan…🤦
Inace prevoznici kamiona i dalje nisu rjesili svoj problem ali gospodin ocigledno ima pametnija posla jer idu izbori u oktobru pa treba zaraditi za slucaj da ne dobije novi mandat pa ponovo lupeta gluposti….
A što reči.