autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: MZL Zagreb
Naravno da bi bilo super da su bolje, ali one nikako nisu loše. Svi koji tvrde drugačije nisu realni. Zagreb ima bitno bolje brojke od prosjeka EU i već to znači da treba Zagrebu čestitati. Zagrebačke brojke su preko 100% brojki iz 2019. I to je dobro. Zagreb trenutno od početka godine ima 107,5% povećanje putnika spram istog razdoblja 2019. U IX. i X. mjesecu Zagreb ima više kapaciteta spram 2019. nego je imao u VII. i VIII, a zima ima povećanja niza prijevoznika (Lufthansa, Austrian, Turkish, Qatar, flydubai, Aegean, KLM, Air Serbia, Croatia), pa i Ryanair ima više kapaciteta, dočim će aerodrom imati oko 3,6 do 3,7 milijuna putnika, bitno više nego 2019.
Brojke su bolje od brojki Splita, Ljubljane, Dubrovnika, Tivta, Pule, Rijeke, Brača, Lošinja, Maribora, Mostara, Ohrida, uskoro i Tuzle. Dakle Zagreb ima bolje brojke od većine aerodroma regije. Stoga nikako nije prihvatljivo govoriti da su brojke loše. One su, dakle, bolje od niza velikih aerodroma, ali i od većine aerodroma regije.
Dakle to nije loše. No, ono što treba brinuti je da Croatia nije obnovila 8 linija u Zagrebu koje je letjela 2019. godine. Uz to Croatia smanjuje broj letova tijekom ljeta iz Zagreba. Jednako tako letove za Zagreb nisu obnovili Korean, Emirates, Air Canada, Swiss i Brussels.
Još više treba brinuti odlazak kompanija. Za Zagreb više ne lete TAP Portugal, a Vueling je smanjio broj letova. Jednako tako je pitanje hoće li se iduće godine vratiti Finnair, Iberia i Vueling.
Postaviti treba i pitanje zašto jedino Zagreb izbjegavaju kompanije koje imaju velik broj letova u regiji, pa i za bitno manje aerodrome poput airBaltica, Luxaira, Air Caira, Pegasusa, easyJeta, Swissa, Wizz Aira… I Ryanair stagnira već skoro dvije godine u Zagrebu, povećanje je prilično malo, a najavili su četvrti avion do 2023. Zašto?
Zagreb je dobro odreagirao što je Korean, Emirates i Air Canadu zamijenio sa Ryanairom. LCC kasni u Zagreb bar 10 godina, Zagreb je bio zadnji grad u Europi po broju LCC letova. Stanje je sada daleko bolje. No, Zagreb se mora daleko više potruditi da dobije prijevoznike poput airBaltica, Luxaira, Air Caira… I da vrati linije Croatie Airlines, Emiratesa, Koreana i Air Canade.
OT
Kad cemo dobiti clanak sa brojevima Nisa?
Kad dođe vrijeme za to.
Cemu odugovlacenje kad je avgust davno prosao?
Svaki dan objavljujemo rezultate jednog aerodroma. Takva je politika zamaaero. Doći će na red i Niš.
Pa zasto se daje prioritet drugim aerodromima, a Nis ceka uvek?
Zato što su drugi aerodromi veći ili smo dobili ekskluzivu. Na Nišu nemamo ekskluzivu. Dok smo je imali bili su među prvima po objavi.
Jedan od najbitnijih razloga je koncesionar. Ne zele prijeci odredenu brojku putnika jer onda moraju ulagati i prosirivati novi terminal. Napravit ce sve sto je u njihovoj moci da se drze blizu ali ispod tih 3.8mil putnika ako se ne varam.
Nažalost tako je.
Onda treba vlada da preuzme ulaganje u proširenje kapaciteta i da im oduzme broj godina koncesije u visini investicije ili, još jednostavnije, da raskine koncesiju.
Stoji. Hoće li se to desiti? Naravno da ne.
A zbog cega Zagreb ove godine ima manje letova nego 2019. godine sve od V meseca, a to se nastavlja i ovog X meseca?
Zagreb nema manje letova nego 2019.
A zasto se zanemaruje to da je 2019. godine bankrotirala Adrija i da sada veliki broj Slovenaca putuje iz Zagreba? To je razlog vise zasto su zagrebacki rezultati porazavajuci.
Letjetli su Slovenci masovno i prije iz Zagreba, poglavito na Air Canadi i Emiratesu.
Samo sto su posle kolapsa Adrije daleko vise leteli preko Zagreba nego pre. I to je cinjenica.
Možda, ali to nije bitno veća brojka.
Ne toliko kao sada ali i taj broj ce polako opadati dolaskom novih kompanija u LJU.
Bravo! Jel si sad zadovoljan, sto si sve rekao anti ZAG? Super, evo tebi lizalica I sad sjedni nazad u red
????¿¿¿¿
A di su British i Air France (btw.Francuzi drže aerodrom) nestali iz Zagreba? Pobjegli zbog visokih pristojbi ili?
British i Air France lete za Zagreb.
I koji je odgovor na pitanje “zašto jedino Zagreb izbjegavaju kompanije koje imaju velik broj letova u regiji, pa i za bitno manje aerodrome poput airBaltica, Luxaira, Air Caira, Pegasusa, easyJeta, Swissa, Wizz Aira… “?
Ja mislim da bi ljudi koji rade na aerodromu Zagreb ali isto tako i pristrasni analiticari trebali pre svega da se uozbilje i vide da situacija nije ni bllizo povoljna za Zagreb kao sto ovde pokusavate da prikazete.
Vi imate aerodrom grada koji je uz malenu Ljubljanu jedini od zemalja bivse Jugoslavije u EU i kao takav bi morao biti predvodnik napretka u avio industriji pogotovo sto je jos i glavni grad drzave sa vrlo jakim turizmom na obali Jadranskog mora kao i sopstvenim turizmom.
Umesto toga vi imate aerodrom koji je je izgubio jako bitne avio kompanije kao sto su Emirates, Korean, Air Canada, Swiss, Brussels, TAP, aerodrom na koji ne slecu drugi i treci LCC u Evropi (Wizzair i easyJet) dok je Norwegian samo simbolicno prisutan 2-3 meseca u godini.
Takodje zagrebacki aerodrom nije bio na meti airBaltica koji je ozbiljno poceo da se siri po regionu i uz maleno Sarajevo jedino u Zagreb nisu dosli od svih glavnih gradova bivse drzave.
Nije bio ni na radaru Luxaira koji u regionu leti za Beograd, Zadar, Dubrovnik, Podgoricu i Tivat a nedavno i je otvorio i liniju za Ljubljanu.
Air France nije uveo drugi dnevni let vec se zadrzao na 7 pw sa E190 avionom dok jedna LJU ima 10 nedeljnih letova ka Parizu.
I dan danas Zagreb nema direktnu vezu sa gradovima kao sto su Berlin, Stokholm, Prag ili Lisabon! Iako ima letova za Dubai ocigledno je da fali konekcija i sa Abu Dabijem dok Jazeera i pored ranijih najava nece sletati ove jeseni u Zagreb. Da ne govorimo o tome da ne postoji direktna linija niti sa jednim gradom u SAD kao ni sa Kinom gde se jos pre pandemije govorilo o tome da su “letovi za Zagreb odmah tu iza ugla, kako Hrvatska ima mnogo vise kineskih turista, kako je realnije da Zagreb dobije let za Kinu mnogo pre Beograda itd (koji je u medjuvremenu dobio direktne linije za Njujork, Cikago, Peking, Tjendjin). Sta se desilo to svi jako dobro znamo.
Ovo je neverovanto i jako porazno. Od aerodroma koji je po konektiranosti prednjacio u regionu dolazimo do grada koji je masovno gubio kako linije tako i avio prevoznike i samim tim opako izgubio tu trku sa Beogradom a Tirana ispred koje je decenijama bio ga je odavno ostavila iza sebe. Danas se za uspeh proglasava ako Zagreb zavrsi godinu ispred Pristine!
Da, sa tim istim Beogradom koji je 2009 godine imao samo 300.000 putnika razlike sa Zagrebom a ove godine ce ta razlika biti 4 miliona! Da li vi ovde razumete koliko je Zagreb zapravo nazadovao? Razlika je za 14 godina postala 13 puta veca!
Jedan od razloga tako velikog nazadovanja je i svadja sa OU iz koje ocigledno niti jedna strana moze profitirati jer Zagreb stagnira a OU uglavnom belezi gubitke bezeci u Split.
Za Vueling je sigurno da se nece vracati za Zagreb dok je Finnair na najboljem putu da se takodje povuce. Pa taj isti Finnair je vec bez problema ubacio nesrecnu Ljubljanu za sledeci letnji red letenja ali Zagreb nije a ove godine je imao vise frekvencija za glavni grad Slovenije nego za Zagreb.
Sada je vise nego jasno da je dolaskom Ryanaira doslo samo do prelivanja putnika suprotno tvrdnjama koje je svojevremeno analiticar ovde iznosio jer su cifre poslednjih nekoliko meseci tek za procenat ili dva vece od 2019 godine kad tog Ryana nije bilo u Zagrebu a koji je u medjuvremenu otvorio 28 destinacija sa 3 bazirana aviona. Dakle, razumete li vi da je Zagreb dobio 28 novih destinacija a da mu je broj putnika nek neznatno manji nego sto je bio te 2019! To je toliko katastrofalno i porazno da ja zaista ne mogu da razumem taj nivo subjektivnosti da i pored takvog ocajnog rezultata neko jos moze naci reci opravdanja kojima sam sebe tesi stavljajuci ruzicaste naocare i odbijajuci da vidi jako losu realnost. Zagreb je sa tolikim brojem novih linija morao eksplodirati sa brojevima putnika a umesto toga on je i dalje na nivou 2019.
Taj isti Ryanair koji je po dolasku u Zagreb najavljivao bar 5 stacioniranih aviona ne napreduje, neke linije i gasi (Mancester, Sofija, Podgorica) dok ce vecim delom naredne zime imati manje letova nego prethodne.
Da ne govorimo o tome koliko je finansijska situacija postala losija nego sto je bila te 2019. Ne treba niko biti finansijski ekspert i da uporedi koliki su prihodi bili te 2019 gde su svi uglavnom legacy prevoznici placali punu cenu sletanja na MZLZ sa danasnjom situacijom gde je broj putnika skoro isti a prihodi daleko manji jer Ryanair sa preko 30% obima saobracaja placa simbolicnu i smesnu cenu Zagrebu od malenih 5 EUR po putniku.
Na kraju dodje jos i slag na tortu a to je sadasnji koncesionar koji, kao sto je i autor izneo nekoliko puta sumnju, namerno odugovlaci da ostvari veci broj putnika kako ne bi bio u ugovornoj obavezi da prosiruje aerodrom.
I na kraju kad pogledamo sve ne treba se zavaravati prosekom EU jer Zagreb nema nista sa time koliki promet ima Helsinki ili Dablin vec se se mora okrenuti gradovima u okruzenju koji ostvaruju uspeh u svom poslovanju, podizu broj putnika i dovode nove avio kompanije.
Dakle vi istovremeno govorite kako Zagreb više nema Korean, Emirates, Air Canadu, Brussels, niz linija Croatia, a onda govorite kako Ryanair nije postigao uspjeh. Je, jel on je naknadio minus ovih koji se nisu vratili.
To je neuporedivo. Kako mozete porediti Emirates, Korean i Air Canadu sa Ryanair-om?
Ko je nadoknadio gubitak TAP-a? Niko. FR ne leti za LIS.
Ko je nadoknadio gubitak Swiss-a? Delimicno OU i delimicno FR letovima za MLH.
FR je jedino direktno nadoknadio gubitak Brussels-a.
Nitko ih ne uspoređuje samo kažem da je Ryanair naknadio ove putnike kojih trenutno nema radi njihova odlaska.
Ali nije ih nadoknadio! Putnik koji je leteo Emiratesom, Air Canadom ili Koreanom 2019. godine zasigurno nije leteo Ryanairom ove godine! To su dijametralno suprotni putnici!
Da, ali je naknadio ukupni broj putnika.
Za nešto ste u pravu, a sa dosta toga se ne slažem…… a za Tiranu ću vam reći samo jedno; čuvajte gaće i vi u Beogradu jer su na dobrom putu da vas sustignu i prestignu….
Da ako ih ne pestignu ove godine, iduće sigurno hoće.
Желимо нашим комшијама све најбоље.
Нећемо се такмичити у томе ко је гори, него ко је бољи 🙂
Ovaj rast Tirane ove godine je zaista fascinantan ali jednostavno više prostora nema, samo će da stagnira ili čak da se smanjuje.
Da to slušamo već tri godine, kad…
Nekada ste se smijali Zagrebu što mu je Tirana za petama, a sada je i vama. Pametnom dosta.
Nama je samo smiješno bilo kada je Tirana uduplala Zagreb, do tada se nismo smijali.
Pa ćete se i sada smijati kada preskoči Beograd?
Hoće li?
Vidjet ćemo
Биће нам подстрек да будемо бољи 😉
Ja se vama smijem što vam je Tirana za petama.
Kad biste samo znali koliko niste u pravu, ali autor takvu argumentaciju ne pusta….
Sendvičar.
Vi sendvicar? Nemoguce!
Zagreb prije svega treba zakopati ratnu sjekiru s Croatiom, sjest zajedno za stol i razvit zajedničku strategiju. Croatia može biti kakva god ali u Zagrebu bez nje, odnosno bez razvitka pravog huba daljnjeg bitnog povećanja neće biti. Ali očito u tome interes ne vidi ni aerodrom, ni Croatia a ni vlada RH, jer da vidi rješenje bi se našlo.
Od kad je koncesionar preuzelo MZLZ žele se riješiti Croatie. I razumijem zašto, al ipak, bez nje očito povećanja nema.
Nadalje, Zagreb očito nije atraktivna destinacija, niti za turiste niti za poslovnjake, kulturnjake, političare itd. Turista čak nešto i ima ali očito ne dolaze baš avionom.
Povezanost Zagreba s ostatkom grada i okolice je loša za današnje standarde. Kupovina karata i općenito planiranje putovanja od aerodroma do krajnje destinacije je prekomplicirana, nejasno i kaotično u usporedbi s ostalim europskim gradovima. Ne postoje, osim Flixbusa, moderne, jednostavne aplikacije ili automati za kupovinu karata za autobus, tramvaj ili vlak. Uber i bolt donekle rješavaju stvar za područje samog grada, ali izvan su i oni preskupa opcija. VG taxiji su astronomski skupi.
Sve u svemu djeluje mi da svatko radi svoju strategiju bez komunikacije s drugima – MZLZ, Croatia, HTZ, TZ Zagreb, ostale TZ u središnjoj Hrvatskoj i svi koji su ispod njih poput raznih putničkih agencija…
Zagreb je poslovno ne atraktivan u usporedbi s ostalim EU grafovima, a to već i laik može zaključiti po malom broju poslovnih zgrada ili nebodera u Zagrebu. Pogledajte npr kako izgleda poslovna zona u Vilnijusu.
Domaći ljudi još uvijek generalno ne koriste avion kao prijevozno sredstvo. A i većina ljudi ni ne zna koje su im mogućnosti i cijene jer je marketing u Hrvatskoj za putovanja izvan Hrvatske slab ili nikakav. Još uvijek se gotovo isključivo propagiraju hrvatske obalne destinacije.
Eto, to su moji laički odgovori zašto Zagreb nema više putnika….
Croatia svakako jest bitna za Zagreb. Ali da je Budimpešta pokazala da se bez nacionalnog prijevoznika može, pokazala je.
Gotovo sav mađarski zračni promet ide preko Budimpešte.
Mađarska ima 2 i pol puta više stanovnika od Hrvatske.
Mađarsko gospodarstvo je 5 puta veće od hrvatskog.
Budimpešta je turistička destinacija svjetskih razmjera, Zagreb eventualno slaba srednjoeuropska i ex-yu turistička destinacija.
20% hrvatskog gospodarstva otpada na turizam, a gotovo cijeli taj kolač jedu priobalni aerodromi.
Ukupan promet u hrvatskim zračnim lukama neznatno je manji od mađarskih, odnosno od Budimpešte.
Mađarska nema nacionalnog prijevoznika ali ima svoj wizzair.
Sve u svemu, ispada da Budimpešta još ima i jako slabe brojke s obzirom na potencijal…
Zagreb je očito dosegao plafon što se tiče P2P broja putnika, ako želi rast treba postat hub, odnosno transferna luka poput npr Beograda ili Rige. Ja ne vidim tko bi imao interes u Zagrebu gradit takav hub osim eventualno Croatie…
Da Zagreb ima potencijala za druge prijevoznike sigurno bi ih bilo u puno većem broju, ali očito nema.
…i Ryanaiar uz Wizz Air.
Mađarsko gospodarstvo je 5 puta veće od hrvatskog.
…………………………………………………………………………………
Po čemu? Objasnite.
Ispričavam se, dogodio mi se tipfeler, trebalo je pisati 2,5 puta veće… Prema nominal GDP-u. Skužio sam grešku kad mi je komentar čekao na odobrenje. Naravno, govorim o ukupnom GDP-u, ne per capita. Izvor wikipedia, ako je relevantan.
Ako je Budimpešta pokazala da se bez nacionalnog prijevoznika može, pokazala je. Spremate nas Alene da i Zagreb jednog dana može bez nacionalnog prijevoznika?
Ne, samo konstatiram.
Da li vi stvarno poredite Zagreb i Budimpestu????
Ne poredim ja ništa, nego konstatiram da je tako. Ako je to mogla Budimpešta mogao bi i Zagreb.
Pa Croatia ce vrlo rado sesti za sto sa ZAG kada oni odluce da ih tretiraju jednako kao i druge, povrh svega sto je Croatia nacionalna kompanija.
ZAG je sutnuo Croatiu i sad neka snosi posledice. Otisla Croatia u Split.
”Od kad je koncesionar preuzelo MZLZ žele se riješiti Croatie. I razumijem zašto, al ipak, bez nje očito povećanja nema.”
——————————————————————————————
Nebi se složio. Čekali su ih i davali im dovoljno vremena da se pokrenu. Da nije došao Ryan, ja nekako sumnjam da bi oni (OU) obnovili sve linije iz 2019.g. A gdje je još otvaranje novih linija koje bi po defaultu trebale dolaziti svake godine, tim više što je Zagreb prije Ryana bio loše povezan sa mnogim sekunadrnim pa čak i primarnim gradovima EU….
Apsolutno.
Ok, sad će ispast da branim Croatiu… Svašta bi ja mogao napisat o Croatiji, ali isto tako moram priznat da mi je počelo ići na živce što se konstantno i isključivo samo pljuje po toj kompaniji. Ugl, novi terminal u Zg se otvorio 2017. Do tada se pričalo da Zg nema mjesta za povećanje na starom terminalu, pa tako ni povećanja same Croatie. Nakon toga je Croatia napravila veliku ekspanziju, koliko je uopće mogla takva mala kompanija napraviti bez velikih ulaganja. 2019. je imala za svoje pojmove respektabilnu mrežu iz Zg. Ne možemo baš tvrditi da nije ništa radila. I onda je došla ta prokleta corona. Imam osjećaj da je MZLZ to bila idealna prilika da dovede Ryanair i potisne Croatiu koja ga je žuljala. Naravno da Croatia 2021. nije mogla napraviti bog zna što kad su bili uvjeti kakvi su bili.
Ne želim coprat, ali bojim se da će Ryanair otići iz Zg puno prije nego se itko nada, do tada će se Croatia već dobrano povući iz Zg, i što će onda biti?
Sve u svemu mislim da će se MZLZ lupati po glavi zbog svojih poteza.
Croatia je 2019. imala respektabilnu mrežu? Nazdravlje!
Lisabon, Oslo, Stockholm, Helsinki, St. Petersburg, Prag, Milano, Bukurešt + sve ove linije koje ima danas. Držali su se plana uvođenja 4 linije godišnje od kad je otvoren novi terminal, ne možemo tvrdit da nisu radili ništa. I to je po meni zdrav, održivi rast. Za 2020. su najavljivali Sofiju i Podgoricu, čekali smo s nestrpljenjem koje će druge 2 linije biti, al se dogodilo što se dogodilo. Da nije bilo corone i da su se nastavili držat plana do danas bi imali još 12 novih linija, ali su prvom prilikom dobili nogom u guzicu. Vi tumačite kako želite, ali po meni je ta 2019 za jednu tako malu kompaniju bez investitora bila respektabilna mreža. Da, trebalo je to uvest puno ranije, ali možda na starom terminalu nije bilo prostora za širenje?
Čovječe božji ovo što radi Air Serbia je respektabilno, ono što je radila Craotia nije bilo ni na tragu toga. I nije istina da je Croatia rasla 4 linije godišnje. To je bilo dvije godine za redom, nakon toga je 2019. imala 2 nove linije, a isto toliko planirala za 2020.
Zašto ste onda odlučili bojkotirati Air Serbiju ako je ono što ona radi respektabilno?
Respektabilan je broj novih linija i frekvencija, noviji avioni, širokotrupci, agilnost… ali nikako nisu kašnjenja i otkazivanja. Ja radi tih kašnjenja više ne putuje sa Air Serbiom.
Znači po vama bi bilo bolje da je Croatia 2017-2019 dodala 40 novih linija, jer ranije zbog premalenog terminala nije mogla, i da je zbog toga imala masovna kašnjenja, otkazivanja, gubljenja prtljage? Air Serbiju su našopali hrpom love i umjetno je natovili što je rezultiralo ne kvalitetnim mesom. Croatia je 2017-2019 imala organski rast, taman dovoljan koliko joj je dozvoljavala veličina flote i (loša) financijska situacija.
Ja tako nešto rekao nisam i nije mi jasno odakle ste to zaključili.
Још један доказ да Загреб и поред пораста не може да се такмичи са Београдом.
Dobro koji vrag vi imate potrebu Beograd uvlačiti u raspravu ovdje? Zašto imate tu potrebu? Jel vam sad lakše što vam nisam izbrisao komentar? Neka ako vam je sada život ljepši, neka ga.
Мени је његов коментар сасвим ок посебно јер сте ви стално потенцрали Београд када је дошао Рајанер у Загреб. Време је да се позабавите питањем шта смо ми то урадили у Београду да имамо такав раст а ви у Загребу нисте.
Vi ništa. Vučić je financirao ekspanziju Air Serbie.
Dobro, i?
Ništa.
Vucic ne finansira JU. JU ne dobija centa od drzave. Za razliku od Plenkija koji finansira Croatiju.
Nakon preko 800 milijuna EUR i red je da ju više ne financira.
Vucic je financirao i rast LH grupe, dolazak airBaltic, Hainan, dovukao 3. pa 4. avion W6. Upravo sada financirao povecanje KLM. Doveo flydubai do toga da leti 2x dnevno. A tek sta je uradio sa TK.
I sta cemo sad?
To sve nije pretjerano puno. Toliko povećanja ima i Zagreb. I u Zagrebu smo dobili Ryanair, i povećanje niza kompanija. Sve preko toga je rezultat Air Serbia.
I Plenkovic je finansirao OU pa nije bilo nikakvih rezultata.
Dokaz da nije do novca nego sta se sa istim uradi. Ulaganjem u Ju smo dosli dp tpga da je na godisnjem nivou JU profitabila. Kad ce se to reci za OU i pored sipanja novca u tu kompaniju?
Nažalost nikad.
I je l bolje sto je finansirao Air Serbiu i sto je ona danas profitabilna bez subvencija ili je bolje sto je Plenkovic finansirao Croatiu i sto je ona iz godine u godinu sve losija?
Naravno da je bolje ovo prvo, ali je isto tako potrošio 400 milijuna EUR više nego Plenković
I napravio profitabilnu kompaniju koja ima više nego duplo putnika. Znači Vučič ima rezultate Plenković nema.
A ima 10 puta bolje rezultate!
Hajde ne pretjerujte? Čuj to 10 puta. Što Air Serbia ima 15 milijuna putnika ili 130 aviona?
Ne, ali ima oko 30 aviona, 4 miliona putnika, 92 destinacije, 450 letova zimi, 600 letova leti, uskoro 3 sirokotrupca, itd…
I to ni izblizu nije 10 puta više od Croatie.
Po finansijskom rezultatu itekako ima!
Da, još da dobijem odgovore na dvojbena pitanja…
Necete ih dobiti.
Vidim i sam. Žalosno.
Heheh, to necete.
Kad bi oni svakom takvom objasnjavali sta mu nije jasno ne bi imali vremena da lete.
Pa do sada su objašnjavali i to su odgovarali na jako sitne stvari. Za to imaju službu koja se time bavi i koja je za to plaćena. Ona ne leti.
PR nije isto sto i tumacenje finansijskog izvestaja koji je overila renomirana agencija.
To sto su vas do sad kontaktirali je bio PR i on nema veze sa ovim drugim delom.
A renomirane agencije se nisu masu puta izblamirale diljem svijeta? Pa i u regiji npr. u slučaju Agrokora?
Hm… a da date OU o 4 milijarde, kako ce ih potrositi?
Uzaludno.
A koliko ce Plenkovic dati za A220 i novo restruktuiranje? Vrlo uskoro ce Croatia stici JU po potrosenom novcu.
To ne možemo znati.
Da ne mislite da ce neko te avione pokloniti?
Naravno da ce Plenkovic da iskesira lovu pa cete praznim A220 sa problematicnim motorima moci da letite za prebukirani Mostar.
Nemojte zaboraviti i prebukiranu Pulu preko Zadra, kao i Sarajevo i Skoplje na kojima se trazi mesto vise.
Naravno tu su i Split i Dubrovnik koji su zedni kapaciteta, ni A380 im ne bi bio dovoljan…
“Jednako tako je pitanje hoće li se iduće godine vratiti Finnair, Iberia i Vueling.”
Za sada deluje da se ni Norwegian nece vracati.
A da?
1. Norwegian nije ni stavio Split u prodaj 2024, Zasto bi trebao stavit Zagreb onda ? Nije dokaz da ne ce se vratit!
2. Iberia nije ni stavila Dubrovnik u prodaj 2024. Zasto bi trebao stavit Zagreb onda ? Nije dokaz da ne ce se vratit!
Ma to i ja kažem. Puno je prerano da se stvaraju zaključci. Iberia, Vueling i Norwegian će se vrlo vjerojatno vratiti, za Finnair nisam siguran.
Finnair se prošle sezone povukao ranije negoli je planirano pa su se ove godine opet vratili. Ne vidim nikakav razlog da se ne vrate sljedeće ljeto kad ovu sezonu očito imaju bolje rezultate i kad se pomalo vraćaju transferi sa istoka. Tek sad bi se bilo glupo povući.
Pa i ja mislim da će se vratiti.
Pa rekli ste malopre da niste sigurni! Dajte se odlucite!
Da nisam siguran, ali mislim da hoće.
Finnair ima manje transfera sa istoka jer su im letovi sada predugacki i preskupi.
Da
OK, Iberia i Norwegian nisu. Ali bogami Vueling je stavio i SPU i DBV u prodaju za sledece leto, ali nije za ZAG. Isto kao i Finnair.
Vrlo je verovatno da se oni nece vracati, Finnair i Vueling.
To je i moje misljenje.
Obecali ste tekst o letovima iz Zagreba za obalu Turske. Rekli ste da ide danas. Zasto nije?
Zato jel nije bilo mjesta. Ići će, strpite se.
Joooooj, to su samo4- 5 letova Za Antalyu. Koja vaznost …
Ići će sutra.
Ali je to takodje linija koja je ovog leta ukinuta. Povrh svih ostalih…
Svih ostalih? Prulal?
I kad ide obecani tekst o brojkama Eurostata?
Kad ulovim vremena.
Hoće li Zagrebačke Mažoretkinje biti angažovane na dočeku košarkaša Srbije, novih vicešampiona sveta?
Gluposti. Majko mila, zašto bi bile angažirane? A bože svašta.
Boze sta sve ljudima nece pasti na pamet.
Baš
Pa zar nisu Zagrebačke Mažoretkinje regionalni brend koji je, između ostalog, angažovan na svečanim dočecima sportista nakon osvajanja medalja?
Apsolutno da, ali ne drugih reprezentacija u drugim državama. Kojeg bi to smisla imalo?
Alene, da li postoje beogradske mažoretkinje i ako da, da li surađujete te koja je grupa bolja, ZG ili BG?
Da surađujemo, mi smo ih suosnovali i pomažemo ih na sve načine. Zagrebačke su neusporedivo bolje.
Ето разлога више… 😉
da li će onda BG mažoretkinje dočekati košarkaše? Svjetsko srebro nije mala stvar. Za oko dva sata slijeću koliko vidim na fr24
Neće.
Ми не бисмо имали ништа против 🙂 🙂 🙂
Чак шта више!
Kajgot.
A hoće li biti članak o tome, ipak je AS odletila po njih na jedan od najdužih letova AS ikada!?
Mi ne pišemo članke o sportskim charterima. Da pišemo ovaj portal bi morao imati po 20 vijesti dnevno. Znate li vi koliko samo chartera imaju Dinamo, Hajduk i Hrvatski nogometni savez, o ostalima da i ne govorimo.
Писали сте када је Хрватска била на светском првенству у фудбалу. Баш сте тада претеривали, сваког дана сте писали о чартерима за Доху.
Ne nisam, pisali smo tada o letovima za navijače i to zbirno o svim letovima. To nema veze sa ad hoc charterom za nogometaše. Koji ne bi ni spomenuli da Craotia inteligentno nije poslala dva aviona, jedan za prtljagu i time poremetila red letenja.
Pa eto i JU je zbog odrzavanja reda letenja uzela wet-lease Wamos A330.
Mislim da je pogresno reci da je Ryan zamijenio Korean, Emirates i Air Canadu. Korean i Emirates su kompenzirani Fly Dubaijem, Turkishem i Katarom. Air Canada Air Transatom i presjedanjima preko LH grupe, AF/KLM i nesto BA.
Ryan je generirao mali rast putnicima koji da nije njega ne bi letili i putnicima koji su zbog povoljnih karata dodali jos dodatnih putovanja van HR avionom u slobodno vrijeme, a ranije su to odradjivali automobilom ili unutar HR (ja sam u ovoj skupini), imate i putnike iz EU koji lete na odmor s FR na nova odredista koja on otvori jer su druga vidjeli, rekao bih da je FR uglavnom preuzeo putnike europskog trzista drugih kompanija, poglavito OU i LH grupe (MUC pogotovo i EU presjedanja).
Zanimljivi su u ZAG i AF/KLM koji su ozbiljnije iskocili i fokusirali se na ZAG u odnosu na 2019. A zanimljiv je i sporiji oporavak LH grupe.
Upravo tako
LH grupa je u minusu nekih 10% s obzirom na 2019, što uopće nije loš postotak s obzirom da je Ryanair sigurno preuzeo dio P2P putnika, uz naravno veliki broj novih putnika koje je sam generirao u ZAG.
KLM je iskoračio to stoji, AF baš i ne, već godinama su na EMB i jednom dnevnom letu, izuzev prošlog ljeta ali očito su se brzo vratili na početne postavke.
Azija se lagano vraća što pokazuju solidni rezultati FlyDubaia i Qatara ovu godinu, bit će zanimljivo sljedeće ljeto što se tiče i jednih i drugih.
Apsolutno.
Zima je obećavajuća sigurno će biti rast. Ali veliko je pitanje što će biti sljedeću ljetnu sezonu, s obzirom da je teško očekivati da će Rynaair bazirati 4 avion i otvarati nove linije, a od povratka long haula i linija Croatia Airlines očito nema ništa.
Kako sada stoji niste u krivu.
Zagreb je daleko od EU što se tiče long houl letova. Ako jedan Rsezsow, Aalborg, Ponta Delgada mogu imati letove za NYC, kako ZAG ne može?? Terminal je impresivan, ali žalosno prazan.
A kako long-haul letove nema jedan Bukurešt, Sofija, Tirana, Stuttgart, Hamburg, Solun, Split…?
Terminal je prazan? Vi niste bili na Zagreb u između VI. i IX. mjeseca jel da?
Stuttgart ima. Delta leti
Da, ima Delta leti sezonski let. U pravu ste. I nije nešto. Toliko ima i Zagreb letova sezonski.
Znam da je (bilo) 4x nedeljno do Atlante, E sad da li je sezonska ili celogodisnja nisam siguran
Da sezonska je linija.
Sofija ima long-haul letove, imaju GullivAir za Tajland.
Stuttgart ima long-haul letove, imaju Deltu za Atlantu.
Hamburg ima long-haul letove, imaju Emirates za Dubai.
Split bi imao long-haul da mu pista to dozvoljava. Nije u redu da ga pominjete u ovom kontekstu.
A sta je ostalim mesecima? Tada je prazan. Zasto nije pun cele godine?
Aha sad je Emirates za Dubai long-haul. Kako to, pa tvrdili ste u slučaju Zagreba da to nije tako. GulivAir sezonski charter je long-haul o kome treba pričati. Čestitam.
Ni jedan aerodrom nije pun zimi niti na početku proljeća, i na kraju jeseni. Ni Beograd, ni Budimpešta, ni Beč…
pa zar niste vi rekli da je ZAG-DUB long haul a BEG-DUB nije, onda je HAM-DUB itekako long haul
Ja jesam, ali su na to dreknuli čitatelji ovog portala izi Srbije da nije. Pa se sada pitam što se promijenilo?
Mozda je u pitanju razlika izmedju ZAG i HAM? To vam nije palo na pamet?
Je da, to je ogromna razlika.
Ne uzimajte mi komentar za zlo, ali kako živim na drugom kontinentu letim iz ZG svako ljeto i zimu. I istinski se čini prazan – da li je do dizajna ili subjektivnog osjećaja ili stvarne situacije, ne znam.
Ja sam na terminalu MZLZ stalno. Istina izgleda prazan u I, II i III. mjesecu. Ali bogami u VI, VII, VIII. i IX. nije.
Kako ste stalno? Pa ove godine ste odradili svega desetak letova, prema Vasim pisanjima.
Prvo ove godine sam odradio više, drugo i da je 10 to znači da sam bar jednom mjesečno, a da ne pričamo o tome da imam posao na MZL Zagreb i da sam tamo i kad ne letim.
A svi ovi gradovi su ili na dnu Eurostatovih tabela ili imaju vrlo blizu velike aerodrome, ili su gasterbajterski aerodromi (Tirana). Mislim da bi cilj Zagreba trebao biti da se makne iz ovog neslavnog društva.
Svi ti gradovi imaju daleko više putnika nego Zagreb (osim Splita).
To je površno shvaćanje long haul letova, baš banalizirate situaciju.
Ali terminal je većinom vremena baš poluprazan, jer prazan je ipak preteška riječ.
Slažem se. S tim da je od VI. do IX. mjeseca istinski pun. U neko vrijeme dana nemate gdje sjesti (ni u čekaonici, ni u barovima) i stvarno je gužva. Aerodrom će morati nešto napraviti da se to riješi.
Nema ni Riga, Vilnius, Tallin, ni ti bogati Luxemburg
Samo 7,5% više u odnosu na 2019? To je jako slabo. Ako se Zagreb treba porediti sa Mostarom, Mariborom, Ohridom….onda OK.
Ne treba se porediti sa njima, ali svakako može sa Splitom, Dubrovnikom, Tivtom…
Imati 15 postotnih bodova bolji rezulta nego EU svakako nije loše.
Alene glupa je usporedba sa bilo kojim aerodromom, jer svaki aerodrom je specifičan i ima svoju priču, svoju gravitacijsku zonu i putnike.
Priče o postotku mogu biti alibij za koncesionara, ali svi mi znamo da je po pitanju mnogih stvari ZAG prilično zakazao. Osim AirTransata niti jedan drugi long haul se nije vratio i to je daleko najveći minus za koji ne treba tražiti opravdanja u postotcima i skrivati se iza brojki.
To nitko ne spori.
ZAG se može uspoređivati sa Tivtom?? Glavni grad EU države sa metro područjem od milijun ljudi uspoređivati sa malo većim selom sezonskog aerodroma u Crnoj Gori. Ne zna čovjek što bi vam na ovo odgovorio.
Tivat je 2019. godine bio 8. aerodrom u regiji koji je dostigao 40% putnika Zagreba. Ako se takvi aerodromi ne mogu uspoređivati onda svarno…
Pa ne mogu, jer imaju potpuno drugačiju strukturu putnika, potpuno su drugačiji gradovi, nemaju ama baš nikakve veze jedni s drugim.
Majko mila. Pa govorimo o aerodromima regije zar ne?
Da, ali mora se napraviti razlika izmedju kontinentalnih aerodroma regije (BEG, ZAG, LJU, SJJ, BNX, TZL, OMO, PRN, SKP, MBX) i priobalnih (ZAD, RJK, SPU, DBV, PUY, TIV, TGD, OHD, POW), pobogu!
Bogami Zagreb ima daleko više doticaja sa SPU i DBV nego sa BEG ili INI.
Bolje brojke od niza aerodroma u regiji ali I gore od mnogih drugih. To je vazno napomenuti
Nije gore od mnogih drugih. Gore je od Beograda, Zadra, Sarajeva, Banja Luke, Podgorice, Prištine, Niša i Skopja. To nisu mnogi i to je manjina.
Dobar rezultat. Ali kategorija putnika i kompanija iz 2019te i putnika koje nadomjesti Ryanair nije ista. LCC traži Max popuste a legacy ne bas. Tako da sa prihodovne strane vjerujem da je 2019ta bolja nego ova godina ali ok. Da hoce nešto ponovo krenuti sa Dalekog istoka, Egipta i Emiratesa bilo bi super. Dakako 8 linija koje Croatia nije pokrenula je otprilike 220 000 putnika.
Zagreb se mora fokusirati na legacy kompanije, pokušati privući Easyjet, Emirates a ne FlyDubai i država ili neko mora stisnuti Croatia da vrati neke linije iz 2019te. To bi bio primarni zadatak.
Apsolutno je van pameti da glavni aerodrom sa takvom infrastrukturom bukvalno ali bukvalno održava renome na Ryanairu. Pa nije to niskobudžetni aerodrom Boga ti tvoga.
Stoji. No, Zagreb je konačno došao na nivo LCC koji imaju drugi aerodromi. Prije je bio posljednji po broju LCC letova.
FlyDubai je ok i svakako nije na razini low cost kompanija, ja bih radje 2x dnevno FlyDubai nego 1x Emirates. Zbog velicine aviona koje EK operira 2x dnevno ne bi bilo opcija za EK. Dobro bi bilo narednih godina dobiti 2x FlyDubai dnevno (mozda i 3), a onda jednu rotaciju zamijeniti s EK u buducnosti.
Ne slažem se. Daleko bolje je 1 let dnevno Emiratesa nego 2 leta flydubaia.
Emirates je prestižna kompanija i svakako je bolje da lete oni manje tjedne rotacije nego Flydubai dnevno ili double. Po meni bi super bilo da se vrati Emirates i da leti npr. 5 letova i još Flydubai 4 ili više tjedno. I ja se stvarno nadam da će se Emirates vratiti. Jako su dobri rezultati kod Qatara, Turkisha i Flydubai u Zagrebu tako da ja vjerujem u povratak Emiratesa. Što se tiče ostalih long haul linija, hm…… vidit ćemo
Slažem se potpuno.
Zaboravite Emirates kao i Korean, probali i shvatili da u Zagrebu za njih nema hljeba.
Ako vi tako kažete. A kako onda ima za Air Transat?
Jer u Kanadi ima puno hrvatske dijaspore. Logicno. Isto kao sto ima smisla za JU da leti za ORD gde se nalazi srpska dijaspora.
U SAD-u ima delako više hrvatske dijaspore pa nema letova.
Pa jer nema ko da leti. Americke kompanije su trome u otvaranju linija i zasigurno nece leteti za dijasporu, oni lete samo za svoje gradjane i za velike gradove u Evropi.
Letove za SAD mora da otvori Croatia. Nema drugog izbora. A znamo da OU to nece uraditi.
Da stvarno čudno kad je tako “velika” hrvatska dijaspora u Koreji i UAE!
Naravno da tamo nema dijaspore, ali je ima u Australiji i te koliko, a ove letove su punili turisti.
Pa sto onda nema vise letova za Dubai (bitno manje kapaciteta nego 2019. godine) i Dohu (4 leta manje nego 2019. godine) koji voze tu dijasporu za Australiju?
Sto se ne otvore letovi za Abu Dhabi jer i odatle ima odlicnih konekcija za Australiju?
Hoce li se povecati broj letova za Tel Aviv kada El Al otvori liniju za Australiju? Ili za Istanbul?
Zato što se ove godine još uvijek putovalo manje nego prije Covida-19.
Pa vrlo lako, Air Transat se vratio malo zbog turista malo zbog dijaspore i to sezonski. Emirates i Korean se nisu vratili ni sezonski jer nemaju interesa očigledno. Korean očigledno može iz drugih aerodroma evropskih da zadovolji turiste koji hoće u Zagreb i Hrvatsku a FlyDubai radi posao umjesto Emirates.
Air Transat je bio sezonski i prije.
Uopće nije tako. Na kraju, imate podatke o broju prevezenih putnika između Zagreba i Dubaija 2018., 2019. pa pogledajte…. U periodu kada je letio Emirates popunjenost je bila dobra. Za zimu koja je škripala, smislili su da leti FlyDubai i to bi tako funkcioniralo i linija bi se razvijala da nije bilo Covida. Nije Emirates prekinuo operacije prije Covida nego zbog Covida….
Sada kada povećava Flydubai, Turkish i kada će Qatar letjeti za Zagreb najviše od svih gradova u ex.Yu realno je nadati se povratku Emiratesa u narednom razdoblju….
Što se Koreana tiče, došao-ne došao…. što se može….
Upravo tako.
Ma koga Vi zavaravate? Evo Vam brojke za ZAG-DXB za leto 2019. godinu:
IV/2019: 11.330 putnika na 15.484 sedista -> 73,17% LF
V/2019: 10.430 putnika na 14.296 sedista -> 72,96% LF
VI/2019: 15.425 putnika na 21.096 sedista -> 73,12% LF
VII/2019: 15.509 putnika na 21.764 sedista -> 71,26% LF
VIII/2019: 16.822 putnika na 21.976 sedista -> 76,55% LF
IX/2019: 15.336 putnika na 21.200 sedista -> 72,34% LF
X/2019: 17.505 putnika na 22.450 sedista -> 77,97% LF
Dakle vidimo da popunjenost nije bila losa, ali je daleko od odlicne. Cak ni u najprometnijim letnjim mesecima nije bila presla 80%.
U zimskim mesecima iste godine je popunjenost bila dobra:
XI/2019: 6.512 putnika na 8.382 sedista -> 77,69%
XII/2019: 5.120 putnika na 7.260 sedista -> 70,52%
Ove godine je popunjenost na bitno ispod nivoa iz 2019. godine, uprkos bitno manjih kapaciteta:
IV/2023: 5.169 putnika na 6.972 sedista -> 74,14% LF
V/2023: 4.128 putnika na 5.976 sedista -> 69,08% LF
VI/2023: 4.583 putnika na 6.972 sedista -> 65,73% LF
To je dobra popunjenost za Emirates. Emirates ima prosječnu popunjenost oko 75%.
To nije istina
Finansijska godina 2022-2023
Emirates Group has reported a $3.0 billion profit, while Emirates Airline reported a $2.9 billion profit (compared to a $1.1 billion loss the previous year), representing a 9.9% profit margin. Emirates Group also includes ground handling company dnata, though I’ll be focusing specifically on the carrier’s results.
To look at some of the key figures of Emirates’ performance compared to the previous year:
Revenue increased by 81%, to $29.3 billion
Passenger and cargo capacity increased by 32%, to 48.2 billion ATKMs
The airline carried 43.6 million passengers, up 123%
The LOAD FACTOR was 79.5%, compared to a load factor of 58.6% the previous year
Passenger yield was up 7%, to 10.2 cents per revenue passenger kilometer, due to a change in cabin and route mix, fares and currency
Operating costs increased by 74% (to $4.0 billion), with the carrier’s fuel bill increasing by 142% (to $9.2 billion)
Emirates’ fleet added two new 777 freighter aircraft; otherwise Emirates only phased out four older aircraft, so the airline currently has 260 planes that are an average of just over nine years old
Emirates Group’s total workforce was increased by 21%, to 102,379 employees
Da 2022. je bilo tako. A 2019?
Istina da je Emirates prestižna kompanija i dobro ju je imati, ali nisam siuran da je 1 dnevni EK bolji od 2 dnevna FZ. Sa 2 dnevna leta imaš puno više opcija presjedanja i fleksibilnost. Također FlyDubai 737MAX imaju značajno bolji interijer negoli većina starijih 777 koji su išli u Zagreb, i koji i sada idu u Veneciju, Bolognu, Budimpeštu, za te destinacije uvijek najstariji mogući se stavljaju jer razumljivo to su im najslabije linije.
Idealno je imati što sad ima Budimpešta, 1 dnevni Emirates i 1 dnevni FlyDubai, ali to očito ne možemo očeivati prije negoli FlyDubai samostalno uhoda tržište za 1 dnevni let i dok EK ne dobije A350 ili B787 koji je veličinom prikladniji Zagrebu. Ali tko zna, iznenađenja su uvijek moguća… prošle zime sigurno nismo mogli misliti da će Qatar eć ovu zimu planirati 10 tjednih letova za ZAG, pa eto dogodilo se i to.
Da, prošlu zimu su bila tek tri leta tjedno, tko je mogao vjerovati da će ove biti 10. Nikako nije bilja opcija 2 leta flydubaia od 1 Emiratesa. Nije istina da je 737 flydubaia bolje uređen od 777 Emiratesa.
Meni se place nad potencijalom koji Croatia nikako da iskoristi sto se tice long haula. Place mi se! A iz Srbije sam…
Stotine, ali stotine hiljada turista je pre Covid-a bilo iz Japana, Juzne Koreje, Amerike i Kanade. Ljudi, stotine hiljada! Ne desetine, stotine! Amerikanci su se umnogome vratili dok azijske turiste jos cekate.
I da Croatia gleda u tu zlatnu koku i da bukvalno ni prstom (da ne kazem krilom, pun intended) ne mrdne je meni u rangu autizma.
Potpuno autisticno ponasanje menadzmenta koji, umesto da wet leasinguje 3-4 A330 i da bukvalno dovlaci LOPATOM turiste, ne, oni autisticno gledaju u zlatnu koku i potpuno je ignorisu.
Ne znam, ne znam sta da kazem. Ne zelim da uplicem JU i njihovo promptno reagovanje na najmanji mig (politicni poguran) na americko i kinesko trziste kao i na sve tesnju saradnju sa Turkishem, ali neka Croatia dobro razmisli sta zele da urade kao flag carrier drzave koja ima milione plateznih turista godisnje i koji i dalje NEMAJU nikakav hub&spoke model ni na jednom od svojih aerodroma.
Potpisujem.
”Također FlyDubai 737MAX imaju značajno bolji interijer negoli većina starijih 777 koji su išli u Zagreb, i koji i sada idu u Veneciju, Bolognu, Budimpeštu, za te destinacije uvijek najstariji mogući se stavljaju jer razumljivo to su im najslabije linije.”
………………………………………………………………………………………………………………………………….
Nemojte se ljutiti ali ovo ste baš provalili. Za Zagreb više ne mogu provjeriti koliko stari 777 su dolazili, ali letimičnim pregledom Budimpešte (za ostale nabrojane mi se nije dalo provjeravati) u zadnjih 90 dana na FL-u dolazili su isti oni 777 koji su bili prije ili kasnije raspoređeni i na linijama za npr. Oslo, New York, Melbourne, Beč, Frankfurt, London…. Stari od 6 do max 16.g…..
Što se pak tiče uhodavanja i čekanja da Flydubai dođe barem na 7pw, nebi se ja baš time vodio. PO tome bi odavno Emirates trebao sletiti u Beograd ili Sarajevo (po ljeti) pa se to ne događa. U vrijeme kada je odlučio letjeti Emirates (01.06.2017.) u Zagreb, tada Flydubai-ja nije niti bilo jer je prekinuo operacije u 12/2016, a i prije prekida je letio 4pw čini mi se…..
777 Emiratesa je daleko bolje sređen nego 737 flydubaia. Business klase su neusporedive, a o prvoj klasi da i ne govorimo.
Koliko u procentima ima više kapaciteta ovog IX i X meseca u odnosu na iste mesece 2019. godine?