Aerodrom Niš bi konačno ove godine mogao imati povećanje broja putnika nakon 19 mjeseci konstantnog pada. Naime, od ljetnog reda letenja iz Niša Wizz Air i Air Serbia će imati isti broj letova kao i prošle godine, no Ryanair ima 13 letova tjedno, 3 više nego prošle godine. Konačno od 30.6. do 21.8. Swiss kreće sa dva leta tjedno za Zurich, no to je manje od dva mjeseca operiranja. Postoji i šansa da bi Niš ove godine mogao imati više chartera nego prošle godine. Stoga je realno da će Niš konačno povećati promet spram 2024, iako nije vjerojatno da će na kraju godine imati više putnika nego 2023. Povećanja će svakako biti, no ono neće biti ogromno, i teško da će aerodrom preći 400.000 putnika ove godine.
Nažalost ništa od silnih obećanja i najava koje je dao direktor Aerodroma Srbije Mihajlo Zdravković za 2025: nema novih linija Ryanaira, nema baze Ryanaira ili Wizz Aira, nema novih linija Air Serbie, nema novih linije drugih prijevoznika (osim Swissa manje od dva mjeseca operiranja).
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Niš
Strasno i jadno da jug Srbije nema avionske linije za Norvešku (Stavanger)a u ovom delu Norveške ima najviše Srba koji rade.Dokle više da čekamo da se otvori ta linija?
Javete se Vucicu on ima resenja sigurno sa njegovih 40 razbojnika🤣
Linija Niš – Stavanger otvoriće se kad i Kraljevo – Valjevo.
Strašno i jadno je što naši gastarbajteri nemaju para da lete preko Berlina low costom do nekakvog tamo (za mnoge od nas) Stavangera.i traže da gastarbajterske linije budu prioritet. Pa dajte ovom narodu koji nema para jeftine linije da odu da vide Pariz, Rim, Milano, Španiju… Ja bih kada bih radio u Norveškoj kao gospodin putovao Air Serbijom. Kada sam išao za Oslo Wizzom iz Skoplja toliko su nabili cene kofera da je to bilo neisplativo.
U ovoj jadnoj Srbiji što imaš gore rezultate veća je verovatnoća da ćeš napredovati.
To je istinski žalosno.
Da država Srbija nije uzela pod svoje Niški aerodrom on sada ne bi postojao i to je jedino tačno a za ovu činjenicu mi zaposleni na istom aerodromu znamo i radosni smo zbog toga…u ranijem periodu plate su se delile kako tako, kasnile i ispod minimalca a sada je to višestruko bolje zato ne lupetajte više gluposti nego se okrenite od nas i razrađujte neki drugi aerodrom u okruženju..ponosni radnik aerodroma Konstantin Veliki
Ne bi postojao. Stari management je opako širio promet, došli su na financijski break even, imali su plan za širenje terminala koji je bio skromniji i realan. I vi kažete da bi se aerodrom zatvorio? Temeljem kojih trendova od tada to govorite?
Ponosni radnik? Pa i ja bio bio ponosni radnik da nes se više zaposlilo kao što jest u Aerodromima Srbije, a da je promet pao toliko mnogo, dakle da imam bitno manje posla.
Niste vi za sendvič, nego za bananu, ljubi vas Vođa.
Bravo Alen za članak. Samo jako i samo u glavu. Pumpaj!
Hvala.
Majko mila 19 mjeseci konstatnog pada. I nitko ne da promijeni upravu? Pa kako je to logicno?
Upravo tako. Ta je uprava trebala biti potjerana već odavno, a bar nakon 6 mjeseci pada. A nnakon 12 mjeseci pada više nitko nije imao opravdanja. A 19 mjeseci? O moj bože!!!
Istinski katastrofa. 19 mjeseci pada dok svi ostali rastu.
Da
Zašto bi neko menjao upravu? Pa uprava je samo dekor. Zna se ko ih je postavio, ko odlučuje i ko će da ih menja ako ne budu u službi HRH. Direktor je pristao na igru, ima dobru platu, slika se, glumi da je uspešan i zna da neće ni za šta da se pita.
Ima samo jedno “ali” koje devojci sreću kvari – i direktorka Infrastrukture železnice je znala na šta je pristala i da će samo stavljati potpis, a ništa ne odlučivati i šta se desilo? Pala nadstrešnica, poginulo 16 osoba, zaglavila u zatvoru… Neće moći više ovako.
Tragdija i uzas za jedan Nis. Sto je Vucic napravio od ovog perspektivnog aerodroma. Strasno.
Strašno.
Pa napravio je novi terminal i sredio sve saboracajnice i parking, za pocetak. Ok jasno mi je, Vucic je za sve krriv. Ali kako niko, ama bas niko ne istakne barem jednu dobru stvar? Sad ce neko reci, pa nije on nadlezan i nije napravio od svojih para. Ok slazem se, pa kako je onda napravio ovo sto mu se spocitava u komentaru?
Ovaj portal je pisao o tom terminalu jako puno.
Da napravio je pet puta veći terminal nego što je potrebno, unutra nema ni osnovnih stvari poput kafića, restorana, duty free, dovoljno stolica, pušiona… Platili su za 800 metara prometnica više nego za cijeli terminal sa opremom. Neko se tu fino omastio.
Ma svaka čast. Promet im pada 19 mjeseci, broj linija i frekvencija pada. Ali su izgradili puno prevelik terminal na kome su si napunili novčanike. Ma bravo!
Baš
Kad se pogleda koliko ja platio, koliko je bila prvobitna procena, koje firme su radile novi terminal i šta je stajalo u uslovima tendera da drugi ponuđači budu elimisani, kao i kada se znaju procene drugih ponuđača – znaćemo zašto se gradio toliki terminal za aerodrom čiji se saobraćaj planski ubija.
Drugim rečima, treba samo da znamo koji su motivi i kome smeta da broj putnika na niškom aerodromu ne raste.
Znam da ovo što ću napisati neće imati nikakvog efekta alu čisto diskusije radi rekao bih da bez vraćanja linija za Berlin, Bergamo i Malme i uvođenja novih linija ( Barselona) ili makar još neke makar sezonske ka Jadranu – Pula , Rijeka ili što da ne Zemunik (naročito drag i poseban niškoj 63.PB) nema rasta i razvoja.
Pa ako jednog dana se nešto od ovoga (re)otvori i ponovo pokrene, biti će nam dragoooo
Bercelona?
Pula, Rijeka, Zadar?
Split bi imao smisla. Možda Pula. Ali Zadar i Rijeka nikako ne.
Nikad pa ni tad. Da se vrati broj putnika pre 3 godine kad je bio let zà Berlin, Bergamo, Malme, Eindhoven teško.
Nikad ne recite nikad.
INI nema za cilj da pravi uspehe. Otkako je otet od Nišlija i u rukama države, on predstavlja samo jedno od sredstava nakaradne vlasti za izvlačenje para.
Da im je do putnika pustili bi Ryanair i Wizzair da lete gde žele. Mislite da je Ryanair sam odlučio da ukine najprofitabilniju liniju za BGY? Sumnjam. Preporuka da se ukine iki se gubi ostatak i iz BEG i iz INI. Air Serbia samo čeka.
Dakle, funkcija ovog aerodroma je:
– da se izvuku pare kroz gradnju nove zgrade i da se naduvaju računi
– da na nameštenim tenderima za subvencionisane linije samo Air Serbia dobija upravo zbog nesrazmernih subvencija i neisplativih letova kojima se pravdaju gubici
– da ne smeta BEG aerodromu dokle god imaju dil sa Vinci Airports, jer je ozbiljno počeo da konkuriše beogradskom i da mu odvlači putnike.
Dakle, povećanje nije u planu, već samo zamavizanje oči narodu.
Žalosno.
Tačno tako, truli sistem…
a što reči…
Dakle, Srbija je uspela da uceni Ryanair I da ukinu tu najprofitabilniju rutu, kako bi sačuvali ostali 5 manje profitabilnih? Španija, Italija, Francuska i ostale zemlje koje Ryanair ucenjuje mogu samo da nam zavide!
Aha, baš tako. Srbija je jedina pobijedila Ryanaira 🙂 🙂 🙂
Uzeli aerodrom od Niša i uništili ga.
Nažalost da.
Ali kako im to odgovara da aerodrom koji ‘služi samo za izvlačenje para’ ima manje putnika, tj. para? Dajtr malo razmišljati pre tipkanja.
Ali tako očito jest.
Da se pokradu pare kroz novi terminal. Upravo to.
Daj razmisli. Ako možda poznaješ kako funkcionišu LCC, sigurno da nemaš predstavu kako funkcioniše ovdašnja vlast, tj. mafija. Tu zdravi razum ne važi, niti bilo kakvi zakoni. Zakoni nisu bitni, sudska vlast i tužioci su njihovi, policija takođe, rade šta hoće, može im se. Protiv njih se ne procesuiraju tužbe, čak ni ne dolazi do suđenja. Ne može im niko ništa. Mogu da rade šta hoće. Doduše pare se ne kradu baš tako naočigled, već se kroz tendere skrojene samo po jednoj firmi, čime se eliminišu drugi ponuđači, daju veoma unosni poslovi njihovim ljudima, a dobit se deli. Praktično nijedna firma ne može ni da dobije posao na javnom tenderu. Sve je rezervisano za njihove ljude i svi tokovi novca se kontrolišu. A teče, itekako.
Dakle, ovde se uopšte ne radi o avioprevoznicima i aerodromima, već o pljački. Zaboravi na ekonomiju.
Što se tiče Ryanaira za Bergamo, bio je uvek pun, mislim 90-95%. Air Serbia je letela za Bolonju polupuna ili poluprazna, A319/320, a za Budimpeštu je bio čuveni let sa samo 6 putnika. Ne znam da li je bio ATR 72 ili neki Airbus. I sad zamisli da Ryanair ne želi da ukine tu liniju ili izađe sa drugačijim saopštenjem. Sutra ih neće biti u Srbiji. Iz Niša imaju 4 leta trenutno, u Bg ih nema.
Kakvo objašnjenje imaš? Ali pametno.
Ne obracajte se citaocima sa ti. Ne tjerajte me da vam brisem komentare
To nije moj stil, ali potkrala se greška. Verovatno kad se neko usudi i napiše “dajte malo razmišljati pre tipkanja”, što me je zapanjilo da vidim ovde, dobijem potrebu da uzvratim istom merom. Što me svakako ne opravdava, ali verovatno nisam ni obratio pažnju da nije bilo obraćanja sa “ti”, jer to nepoštovanje doživljvam isto. Izvinjavam se zbog nepersiranja, komunikacija zahteva obostrano poštovanje sagovornika, kao i ostalih učesnika u diskusiji.
Sve ok
A dobro Dedale, koliko ono imaše Niš putnika pre Vučića?
351.581, dakle isto kao i danas, ali bez 7 linija Air Serbie i 12 do 16 letova tjedno Air Serbie.
Ne treba im niški aerodrom. Imaju dil sa Vincijem, tačnije tajni ugovor sa, gle, glupom odredbom da nijedan aerodrom udaljen 180-250 km od BEG ne može imati više od 1.000.000 putnika. Pokriveni i Kraljevo i Niš, bliže nema aerodroma, a dalje je PRN u kome Vinci ima udela. E sad pogledaj cene karata. 2014. je povratna karta BEG-FCO bila 130€, sa čestim promocijama išla na 110. Čekirani prtljag uključen. Sada je 200+ sa kabinskim koferom.
Eto tako im odgovara da niški ima manje putnika. Aj molim te razmisli pre odgovora.
P.S. Čemu tolika nova zgrada ako se broj putnika ne povećava?
Ne povecava. On se opako smanjuje.
Sve ide u prilog tome da će biti povećanja ali malog i nedovoljnog za INI. Šteta jer ovaj aerodrom može i zaslužuje više. Još kad bi JU uradio nešto npr. “spontano” (eto šale) pa bazirao 1-2 aviona (npr. ATR 72 i A319) na drugi po veličini aerodrom u svojoj zemlji pa ako ništa a ono bar za čarter letove.
Obećanje ludom radovanje…nije se još uvek potvrdio “pregovarački kapacitet” direktora Aerodroma Srbije tako da i za ovu letnju sezonu INI će pored FR-ova 2 leta više za Maltu (blago malteškom turizmu) imati samo Swiss-ov (skoro) dvomesečni eksperiment za Cirih od takođe 2 nedeljna leta. Znači “čarterizam” je jedino što preostaje za INI u letnjoj sezoni 2025. Kao što rekoh…šteta jer se 2025 neće ponoviti…
Da, nedovoljnog za INI.
Zasto bi JU bazirala avione na INI i letela neprofitabilne letove sa niskim yield-om?
Air Serbia treba da ima par PSO linija iz Nisa (tamo gde je potraznja veca) i feeding letove za Beograd (isto PSO).
Takodje, PSO linije iz KVO treba ukinuti. Ako se nekada uradi pista, pokrenuti PSO letove u W rotaciji (INI-IST-KVO-IST-INI).
Iskreno, cak ne treba ni PSO.
Taj cuveni PSO je najveca prevara i sluzi samo da popravi finansijski bilans JU, na jedan vrlo perfidan nacin.
Ko je odlucio da je od javnog znacaja i bitno za stanovnike (Juzne Srbije) da se leti za Hahn i Keln koji su jedva 175km daleko? Ludost?
Dalje, ko je odlucio da je Atina?!?! sezonski?!?! linija od javnog znacaja i kakav je to znacaj? Tivat?!
Jedino sto ima smisla je Ljubljana (i donekle Istanbul).
Trebalo bi pogasiti sve to, a ne da su u isto vreme zamazuju oci narode i puni kasa JU. Ako hoce, neke lete ujutru-uvece svaki dan do BEG-a, a ako nece – ionako su Sofija i Skopje drugi i treci najveci “srpski” aerodromi.
Potpuno se slažem. PSO linije iz Niša morale bi biti:
– Istanbul
– Moskva
– Paris
– Amsterdam
– London
– Frankfurt
– Tivat
– Beograd
– Banja Luka
London iz Nisa??????
Da. London se leti iz Ljubljane, Zagreba, Pule, Rijeke, Zadra, Splita, Dubrovnika, Tivta, Podgorice, Sarajeva, Beograda, Prištine, Skopja, čak i iz Osijeka. Zašto se onda ne bi letjela iz Niša?
Zato sto iz Nisa trebaju vize. Premalo trziste plus vize.
Vize trebaju i iz BiH, i iz Beograda (gdje imaju brdo letova), i iz Kosova, i iz Makedonije, i iz Crne Gore pa svejedno imaju letove od tamo.
Nije to logično. Logično je da se leti Hahn i Cologne. Majko mila koji dibidusi.
Baš
Jeste, ali Srbija onda “niti me ljubiš nit me drugom daješ”, ako neće ona onda nemoj da koči druge koji bi leteli sa profitom kad već ona sama kako kažete nema motiva. Ovako Sebija neće a ne sme ni niko drugi.
Da
Ako se PSO linija iz KVO ukine aerodrom više neće imati letova. Jel to logičn?
Da, jer KVO u ovakvom obliku nije logican aerodrom.
I zači treba baciti 40+ milijuna EUR (a sorry zahebali smo se), otpustiti 50+ radnika i zatvoriti aerodrom?
Ne, treba hitno pokrenuti obnovu piste i nakon toga dati subvencije JU i LCC kompanijama.
Već su radili obnovu piste i za to potrošili 8 miljuna EUR. I što su postigli?
@Dalmatinac
I ovo letova što ima iz Niša lete poluprazni avioni. Govorim za JU ne znam kako je kod ostala dva. Ako ikada bazira avion, za šta sada nema nikakvog opravdanja, to bi mogao biti najviše jedan E190 i da radi gasto rute. Leti čartere. I naravno da bude PSO. Sve drugo su vlažni snovi. Pa jednu Ljubljanu ne mogu da napune ni pola ATR-a o čemu onda pričamo.
Žalosno.
Avioni su poluprazni?
A da? Koliko to poluparzni? Koliki je LF?
Da povecanja ce biti, ali puno premalo. I brojke ce biti daleko od 2023.
Da
I da bude bilo vise putnika – aerodrom stagnira.
A neko moje misljenje je da ode li samo jedan od LCC-a, pratice ga i drugi, jer ih za nisko trziste (sasvim razumljivo) bas briga. To se jako dobro videlo na primeru Beca.
“Najbolje resenje” – pustiti situaciju da se razvija kako god, ugasiti lazni PSO i samo neka JU otvori double daily (rano jutro – ponoc). Sve preko toga je ekstra, makar dok ne dodju neka srecnija vremena.
Aerodrom je opako padao 19 mjeseci, a od IV. mjeseca bi mogao stagnirati.
Pa od 19 mjeseci pa stagniranje. Strašno.
Izvinite za OT, ali Menzies opet raspisao konkurs za beg i opet traži 25 radnika. Pre manje od dva meseca je bio isti oglas na Infostudu. Da li nisu uspeli da nađu ljude (mala plata i sl grozni uslovi) ili im treba još. Ko će ga znati.
A prije zime podijelili ljudima otkaze? Majko mila koja je to logika?
Nazalost gledaju se kratkorocne brojke.
Iz istog/slicnog razloga je i npr svedska, ali i frankfurt, u minusu u odnosu na pretpandemijske brojke. Ljudi koji su radili, ozbiljni radnici, nasli su novi posao, a posao na aerodromima je u najmanju ruku izazovan.
Ovo je problem ganjanja brojki a ne gledanja razvoja. A konstanta je zakon.
Zakljucak: logika je otisla na odmor i ugasila telefon.
A da, i ugasila telefon!
Па пријавите се
🙂
Koji likovi. Otpuste radnike u X. mjesecu, a onda ih ponovo zaposljavaju u IV.
Ma da. Potpuno nelogično. Mogli su ljede zimi staviti na čekanje i minimalac. Pa da ponovo krenu raditi od IV. mjeseca. Dok bi bili na čekanju mogli bi nešto honorarno raditi tijekom zime i poboljšati si kućni budžet.
Znači u 11. mjesecu su imali višak ljudi, a sada imaju velik manjak kada rade već dva natječaja. Bravo genijalci.
Prvo pitanje lowcostera kod otvaranja novih ruta i baza je: da li imate subvencije?
Je!
Istina.
Da
Off je ali da li znate da FR iz BNX trenutno ima 10 sedmicnih letova za FMM!!! Svaki dan plus utorkom, cetvrtkom i petkom po 2 leta dnevno. U cemu je kvaka? Nigdje iz Jugoslavije nemaju toliki broj frekvencija na bilo kojoj liniji.
Da znamo, i pisali smo o tome.
Да, немају. Браво за Српску!
Imaju. Iz Zagreba za London toliko lete.
Uz duzno postovanje, ZG i BL se ne mogu nikako porediti.
Ne mogu, slažem se. I?
Samo sam rekao da nije istina da nigdje Ryanair tako ne leti. To nije istina. Ništa više od toga.
Зато би STN-ZAG морао бити 17 до 21 недељно. Вероватно ће и бити ускоро.
ZAG-STN ce ovog leta biti 9 letova. U nekoj daljoj buducnosti eventualno moze dostici 14 letova. Sve preko toga je jako nerealno.
Upravo tako.
Pa zar gosn Alan ne rece da imaju 10 rotacija poput FMM iz BNX?
???
Teško. 14 bi se moglo desiti u idućih 2-3 godine. Ovakav broj letova nije realan u srednjeročnoj budućnosti.
BNX stoji uz rame Zagrebu. Respect!
Je. Tu su negdje po broju linija, letova, putnika… Skoro isti aerodromi.
Je, bravo.
@anon 10.08. A gdje je ta “Jugoslavija”?
A cujte, od Vardara pa do Triglava.
A cujte, toga vam nema već 35 godina.
U pravno-političkom smislu nema, ali u kulturno-socijalnom svakako postoji inače ja ne bih danas pisao komentar na zagrebačkom portalu na kom su vesti o aerodromu Niš. Ovaj Vaš portal je najbolji dokaz da su veze južnoslovenskih naroda i dalje jake i prevazilaze politiku. Srbi su mnogo duže živeli u istoj državi sa Sirijcima a Hrvati sa Austrijancima nego jedni sa drugima, a opet niti ja znam šta se dešava u Homsu, niti Vi nešto često pišete o avio-saobraćaju u Austriji. Teško da je tih 73 godine zajedničke države od 1000+ koliko živimo na ovom parčetu planete jedini razlog što ne možemo da se “otkačimo” jedni od drugih.
Stoji.
Može li sa “Ex” prefiksom?
To da.
Alene, za nekog “Jugoslavija” a za nekog “Južni Sloveni u jednoj državi”. Za nekog “tamnica naroda” a za druge “zemlja jednakih i poštovanih”. Kako pomiriti nepomirljivo?
Probano 2x sa 2 različita društvena uređenja i nijednom nije uspelo. Bar imamo jezik sa kojim se sporazumevamo, a da nije engleski. Meni dosta, a za druge ne znam…
Da probano 2 puta i nije uspjelo.
da, jezik je isti, ali mentalitet kompletno drugačiji. I zato nije 2x uspjelo, a ne bi ni da se proba i po 10x..
Opet on na politiku.
@anon 10.07: “on” ne na politiku nego na zemljopis..
Pa sad, koliko je to dobro. Više letova za gasto destinacije znači samo jedno. Iseljavanje. Privremeno a možda i trajno. Da je više letova do Hubova ili leisure destinacija bilo bi bolje.
Neće biti ni više ni manje iseljavanja radi letova.
Mene zanima da li se isplati da Ryanair prodaje karte od 25 evra na toj ruti? Da li oni mogu da obave jedan let za 5000 evra jer avion ima blizu 200 sjedala, jer koštaju i gorivo i ljudi i aerodromi? Ja sam siguran da oni imaju tu neki interes i treba da imaju, ali sada koliko je to održivo mene zanima? Jer smatram da bi za deset godina mogli ugušiti velike tradicionalne kompanije i da onda oni preuzmu glavnu ulogu i da povise cijene na neke nepopularne?
Rayan i ostali LCC imaju nisku cijenu karte ali sve ostalo debelo naplate pocev od dodatnog prtljaga,keteringa u avionu,imaju shop on board uslugu,dobijaju znatno nize cijene handlinga i landinga.Znam podatak da su prije nekoliko godina,prije COVID-a, Rayan i Wizz na podgorickom aerodromu placali putnicku taksu po 4 puta nizoj cijeni od tadasnjeg crnogorskog nacionalnog prevoznika Montenegro Airlinesa.
Da oni imaju tonu dodatnih prihoda.
Pola aviona nosi kofere koji kompenziraju cijene karte. Ryanair leti linije koje nitko ne leti pa može nabit cijenu kofera koja je eksponencijalno veća i pokriva i troškove karte drugog putnika.
+ posljednje karte koje se ne prodaju po 25€ nego 200€
+ subvencije
+ prodaja hrane i pića
+ duty free i ostalo što se prodaje
+ prodaja mjesta u avionu
+ prodaa ostalih usluga u avionu (kolica za bebe, kisik, sportska oprema, muzička oprema, bicikli, golf palice, skije, dodatna cijena za vrijednu prtljagu…)
+ naplata boarding passa ako se izdaje na aerodromu, check in na aerodromu, promjena imena ili leta
Upravo tako. Tona dodatnih usluga i brdo dodatne naplate. Oni daleko vise uberu na tim dodatnim uslugama i napalatama nego na samoj karti.
Istina.
Imaju oni gomilu prihoda izvan avionske karte.