Dok sam bio klinac sjećam se kako smo skupljali novac za gladne u Etiopiji. Ljudi su tamo doslovce umirali od gladi. I danas Etiopija nije bogata zemlja, upravo suprotno, vrlo su siromašni, BDP per capita im je tek 4.050 USD, 13 puta manje od Hrvatske ili 7 puta manje od Srbije, i tek su 159. zemlja na svijetu, od njih 186. Po indeksu ljudskog razvoja su na tek 176. mjestu na planeti. OK, ima ih 132,9 milijuna, ali jako siromašnog stanovništva.
I u tako siromašnoj zemlji odskače jedan svijetli primjer. Ethiopian. Najveća, najmodernija, najbolja i kompanija sa najsuvremenijom flotom u Africi. Sve ostale afričke kompanije nisu ni blizu Ethiopianu. A nije tako bilo prije 10 godina, tada su u Africi bile dvije veće kompanije.
Pisac ovih redova je istinski fasciniran Ethiopianom, on mi svakako spada u jednu od kompanija koje ekstremno respektiram. S pravom! Na jednom od kongresa koje sam vodio diljem svijeta panelista mi je bila jedna od direktorica Ethiopiana. Uživao sam u razgovoru sa njom, osoba nevjerojatnog kapaciteta, što jasno pokazuje kakav je management kompanija. Totalno je zasjenila sve ostale paneliste. Stoga ne treba čuditi da je kompanija toliko uspješna.
Povijest Ethiopiana
Ethiopian je osnovan 21.12.1945, a prvi let je imao 4.4.1946. Tadašnji vladar Etiopije Haile Selassie je zamolio SAD, Veliku Britaniju i Francusku da mu pomognu oko pokretanja kompanije. Glavna pomoć došla je od TWA. Kompanija se prvo zvala EAL Ethiopian Air Lines. Prva flota se sastojala od pet Douglas C-47. Već 1949. kompanija je iskazala profit od 40.000 GBP. EAL je ušao u IATA-u 1959. godine.
Kompanije je 1962. ušla u jet eru nabavivši prva dva Boeinga 720. 1970. TWA više ne vodi kompaniju već samo savjetuje. No, već 1971. kompanije se potpuno neovisno i samostalno vodi. Od tada kompaniju vodi isključivo etiopijski menegement. 1982. Ethiopian je bio prva afrička kompanija koja je naručila B767-200ER. Sa ovim avionom su letjeli 12.100 km do Washingtona.
Prvi Boeing 737-200 je u flotu ušao 1987. godine. 2003. kompanija nabavlja prve B737-700. Kompanija je prvi B737-800, okosnicu današnje flote, nabavila u III. mjesecu 2009. Dash 8-400 nabavila u III. mjesecu 2010.
Ethiopian je postao član Star Alliance u XII. mjesecu 2011, pod sponzorstvom i monitoringom Luthanse. U to vrijeme u Star Alliance su već bili South African Airways i Egiptair, kontinentalni konkurenti. Od 2007. Ethiopianov ff program ShebaMiles je ušao u partnerstvo sa Lufthansinim Miles & More.
Kompanija je u novijoj povijesti letjela ATR 42, DeHavilland Canada DHC-6 Twin Otter, Fokker F50, Boeing 720, B757-200, B767-200 i B767-300, te McDonnell Douglas MD-11.
U zadnjih 10 godina kompanija radi profit od 162 do 942 milijuna USD (942 milijuna USD prošle godine), te je prošle godine imala promet od 6,1 milijardu USD. Trenutni broj zaposlenih je preko 17.000. Ostvarili su load faktor od 70,3%, što baš i nije značajan load faktor. On bi morao biti preko 75%, pa je začuđujuće da kompanija sa tako lošim load faktorom ima tako velik profit. Ethiopian preveze više nego fascinantnih 713.000 tona carga godišnje.
Ethiopian je u 100% vlasništvu države Etiopije i to je bio svo vrijeme postojanja, čak i najvećim kriznim vremenima. Kompanija je jedna od rijetkih afričkih kompanija koje se vodi bez utjecaja države na poslovanje, te se vodi profesionalno kroz vlastiti, neovisan management. Iako je komunistička etiopijska vlast imala odlične spone sa SSSR-om Ethiopian nikada nije letio sovjetske avione.
Etiopija je 2018. objavila da će djelomično ili čak potpuno privatizirati kompaniju. Ipak, vlast je na kraju odlučila zadržati kontrolni paket dionica, zbog strateške važnosti kompanije. Zainteresiranost su pokazale i neke afričke zemlje poput Nigerije. Ipak u X. mjesecu 2020. Ministarstvo financija je prolongiralo odluku o privatizaciji.
U I. mjesecu 2024. Vlada Etiopije je napravila ogroman deal sa Somalialandom, nepriznatom državom koja se odcijepila od Somalije i koju nije priznala ni jedna država. Somaliland je dao pristup moru Etiopiji (dobiti će 20 km obale u Adenskom zaljevu) gdje će ista stacionirati svoju ratnu mornaricu i napraviti gospodarsku zonu sa velikom cargo lukom. Etiopiji je ovo ekstremno bitno jer je vrlo blizu moru, ali nema izlazak na njega od kako se 1993. Eritreja odcijepila od Etiopije. Istovremeno bi aerodrom Barbera trebao postati glavni aerodrom ekspanzije Ethiopiana (letovi tamo su od 2021). Kao protuuslugu Etiopija će Somalilandu ustupiti dio vlasništva Ethiopiana. Nije definiran postotak. Ovo bi bilo prvi puta da Ethiopian ustupi svoje dionice stranoj državi. Kako Somaliland nema svoju nacionalnu kompaniju za očekivati je da mu nacionalna kompanija postane upravo Ethiopian. Ethiopian već sada ima 45,9% udjela u civilnom zrakoplovstvu Somalilanda. Ni godinu dana kasnije ovaj posao se još nije realizirao.
Kompanija je bila profitabilna čak i u vrijeme najvećih političkih previranja, ratova i revolucija. Profit je iskazala i kod rušenja komunističkog Narodnog revolucionarnog demokratskog fronta 1991, te u vrijeme Etiopijsko-eritrejskog rata (Badme rata) 1998-2000.
Ethiopian je u svojoj 79 godišnjoj povijesti imao 47 incidenata na kojima je ukupno bilo 494 poginule osobe. No, u ovoj crnoj brojci je i najveća nesreća u povijesti kompanije, pad Boeinga 737-8 koji se desio 10.3.2019. kod Addis Ababe, a kada je poginulo 157 osoba. Boeing je i ovaj puta pokušao krivicu svaliti na posadu prijevoznika, kao što je to napravio i kod Liona Aira čiji se B737-8 srušio samo četiri i pol mjeseca prije, 29.10.2018. kada je poginulo 189 osoba. No, ovaj puta je Boeing naletio na daleko poznatijeg i utjecajnijeg igrača i samo tri dana kasnije FAA pod pritiskom svih ostalih agencija diljem planeta morao je prizemljiti cijeli projekt 737MAX i to na skoro dvije godine (u nekim zemljama i duže).
Vrtoglav rast zadnjih 10 godina
Još prije 10 godina (2014) Ethiopian je imao 7,4 milijuna putnika, te su bile dvije veće kompanije od njega, South African sa 9,3 i Egyptair sa 8,2 milijuna putnika. 2007. godine Ethiopian je imao tek 2,7 milijuna putnika, South African je imao 8,3 milijuna, Egyptair 7,8 milijuna, a više putnika su imali i Royal Air Maroc i Tunisair. Još 2005. Kenya Airways je imala isti broj putnika kao i Ethiopian. A iskreno Kenya Airways je imala daleko veću šansu. Kenija ima daleko već BDP per capita, daleko je bogatija država, Kenija ima razvijen turizam (za razliku od Etiopije), Nairobi je gotovo jednako velik kao Addis Ababe, Nairobi je bolje pozicioniran za konekcije od Addis Ababe. U zadnjih 10 godina kompanija vrtoglavo raste.
No, što se desilo u međuvremenu. South African, nekada gigant i daleko najveća afrička kompanija je 2019. bila u enormnim problemima, sa abnormalnim dugovima, te je živjela na ogromnim donacijama države. Od 2.5.2020. do 23.9.2021. kompanija je bila prizemljena, a operacije je nastavila sa samo 6 aviona.
I nekada ponos Afrike Kenya Airways, ponosni član SkyTeama u kome je suvlasništvo imao Air France-KLM godinama je propadao, da bi 2019. bio pod enormnim dugovima, koje do danas nije uspio riješiti.
Egiptair i Royal Air Maroc su dobre kompanije koje se dobro drže i razvijaju, ali ozbiljno zaostaju za Ethiopianom. Tunisair iako je bio na razini Ethiopiana sada nije ni blizu. Sve ostale kompanije nisu ni vrijedne spomena. U Africi je tijekom i nakon Covida-19 bilo enormno puno kompanija koje su bankrotirale, Ethipian je narastao.
I definitivno postao broj 1 Afrike. Kompanija ima ogroman broj linija, leti na 161 destinaciju, te još na 68 cargo destinacija. Ethiopian leti za gotovo cijelu Afriku i dobar dio Bliskog Istoka: Angolu, Bahrain, Benin, Botsuanu, Burkinu Faso, Burundi, Kamerun, Centralnu afričku republiku, Čad, Komoros, Obalu bjelokosti, Kongo, Džibuti, Egipat, Eritreju, Ekvatorijalnu Gvineju, Gabon, Ganu, Gvineju, Izrael, Jordan, Keniju, Kuvajt, Libanon, Liberiju, Madagaskar, Malavi, Mali, Mozambik, Namibiju, Niger, Nigeriju, Oman, Katar, Kongo, Ruandu, Saudijsku Arabiju, Senegal, Sejšele, Somaliju, Južnu Afriku, Južni Sudan, Sudan, Tanzaniju, Togo, Ugandu, Ujedinjene Arapske Emirate, Jemen, Zambiju i Zimbabve. Ni jedna druga kompanija ne leti ni izblizu toliko u Africi kao Ethiopian.
Kompanija leti brdo long-haul linija: Argentina, Brazil, Čile, Meksiko, Kanada, SAD, Bangladeš, Kolumbija, Kina, Hong Kong, Indija, Indonezija, Japan, Malezija, Pakistan, Filipini, Singapur, Južna Koreja i Tajland. Leti i za nevjerojatnih 17 država Europe: Austriju, Belgiju, Dansku, Francusku, Njemačku, Grčku, Irsku, Italiju, Norvešku, Poljsku, Portugal, Rusiju, Španjolsku, Švedsku, Švicarsku, Tursku i Veliku Britaniju, gdje leti na 24 linije. Ethiopian je četvrta kompanija u svijetu po broju zemalja koje opslužuje.
Stoga ne treba čuditi da svi aerodromi Afrike žele letove Ethiopiana. Jer sa Ethiopianom dobivaju brdo destinacija, brdo mogućih konekcija kako u Africi, tako i diljem svijeta. To nije samo pitanje prestiža, nego elementarne potrebe. Poglavito što su ostale afričke kompanije vrlo loše, te daju malo linija i još manje potencijalnih konekcija.
Cargo je ekstremno bitan segment poslovanja Ethiopiana. Kompanija prevozi cargo na prtljažnom prostoru svojih aviona, ali i na 20 cargo aviona (11 B777F, 5 B767-300F i 4 B737-800F). Upravo cargo je bio onaj koji je držao kompaniju na vrhu tijekom Covida-19. Velik broj kargo aviona, te preightera (putničkih aviona pretvorenih u kargo micanjem stolica) svakako su donosili ogroman novac kompaniji. U Covidu-19 tražio sa kilogram cargo kapaciteta više. U vrhuncu Covida-19 je bilo 1 do 3 aerodroma po kontinentima preko kojih su se radile konekcije. U Africi to je bila samo Addis Ababa, zahvaljujući Ethiopianu. Ethiopian je jedini održavao konekcije iz Afrike prema ostalim kontinentima.
Kompanija je u Covidu-19 pala za malo manje od pola brojke iz 2019. No, svejedno je ostvarila značajnih 5,8 milijuna putnika. Brojke iz 2019. je značajno prešla fiskalne godine 2022/2023, da bi prošle godine ostvarila čak 17,1 milijun putnika, pet milijuna više nego 2019. U fiskalnoj godini 2024/25 imat će više od 20 milijuna putnika.
Ethiopian danas ima flotu od 138 aviona i to 30 Dash 8-400 koji je temelj letova prema bližim i manjim destinacijama u Africi, dok je flota od 29 Boeinga 737 temelj letova unutar kontinenta, na Bliski Istok i neke destinacije u Europi, a sastoji se od 2 B737-700, 6 B737-800, te 17 B737-8, kao i 4 cargo B737-800F. Uz to kompanije ima 23 Airbusa A350 i to 20 A350-900 i 3 A350-1000. Ima i 22 B777 i to 6 B777-200, 5 B777-300ER, 11 B777F. Ethiopian ima i 29 B787 i to 19 B787-8 i 10 B787-9, kao i 5 B767F. Ethiopian ima 32% vrijednosti aviona Afrike.
Kompanija ima naručeno 67 aviona, 11 A350-900, 1 A350-1000, 33 B737-8, 11 B787-9, i novih 8 B777-9. Uz to ima naručena još dva B777F. Opako.
Kompanija ima vrlo mladu flotu, prosječne starosti tek 8,4 godine, po čemu je vrlo specifična u Africi gdje kompanije imaju prastare avione, daleko najstarije na svijetu. Sve što je prastaro i ne leti se igdje drugdje prodaje se u Afriku, no Etihiopian za razliku od toga kupuje nove avione.
Cargo divizija kompanije, za koju smo rekli da je ekstremno važan segment poslovanja Ethiopiana, je 2018. ušla u joint venture sa DHL-om pod nazivom DHL-Ethiopian Airlines Logistic Service S.C. Zbog toga je Etihopian izgradio novi cargo kompleks u Addis Ababi vrijedan 50 milijuna USD. Kompanija je potpisala i ugovor sa Poštama Južne Afrike kojima preko Addis Ababe dolazi pošta iz cijelog svijeta i četiri puta tjedno se prevozi u Južnoafričku Republiku, i obratno.
Ethiopian je 2018. krenuo i sa proizvodnjom dijelova za Boeing. Ovaj pogon je napravljen u suradnji sa Aerosud of South Africa. No, pogon radi dijelove i za Airbus, Bombardier i Honeywell. 2023. kompanija je potpisala ugovor sa Etiopijskom investicijskom komisijom i IPDC (Ethiopian Industrial Park Development Corporation) za izgradnju novog hangara u Addis Ababi gdje će se proizvoditi dijelovi za avione u joint venture sa Boeingom. Ethiopian ima 51%, a SkyTechno 49% u novoj joint venture kompaniji imena Ethiopian Sky Technologies, koja će se baviti manufakturnom proizvodnjom za Ethiopian, etiopijske aerodrome, Logistic service, Ethiopian MRO, Ethiopian Aviation University, catering, Ground services i Ethiopian Skylight Hotel. Kompanija je 2021. pokrenula suradnju sa Israel Aerospace Industries te radi konverzije Boeinga 767-300 iz putničkih u cargo avione. Do sada je kompanija konvertirala čak 25 ovih aviona.
Ethiopian ima jednu vrlo zanimljivu, ali logičnu strategiju razvoja. Kompanija investira u male ili nove nacionalne i druge prijevoznike diljem Afrike. Tako ima udjele u Mozambique Airlinesu, Malawi Airlinesu, Niter Airu, Zambia Airwasu, Air Congu i ASKY Airlinesu. U svim ovim kompanijama Ethiopian ima najčešće 49% vlasništva, negdje manje, a negdje i više. Svagdje gdje ulazi u kompaniju Ethipian donosi svoje aviona, Dash 8-400 i/ili B737-800, pa tako npr. u Air Congu ima 2 aviona, u Malawianu 3 aviona i u Zambiji 2 aviona. Samo u ASKY Airlinesu ima bitno više aviona, tamo ih ima čak 14. ASKY Airlines je kompanija sa hubom u Togu, te je 2023. proglašen za najbolju kompaniju Zapadne Afrike i već je godinama profitabilan. Ethiopian iz Lomea ne leti samo za Addis Ababu, nego i za New York i Washington. Upravo je ovaj deal pokazatelj koliko je Ethiopian dobra kompanija za suradnju, koliko je moćan i kakva mu je strategija. Osnovna ideja ovih strategija je da Ethiopian uđe u posrnulu afričku kompaniju, preuzme vođenje iste, da suvremene i nove avione, pokrene niz linija, ali prvenstveno ima brojne letove prema Addis Abebi i time potiče svoj hub i konekcije. Win-win za sve. No, Ethiopian u ovim dealovima ne srlja. Ako se kompanija u par godina ne pokaže uspješnom, on se povlači iz iste.
Ethiopian daje besplatne obroke i piće na svim letovima. Tako suprotno europskoj logici poslovanja. Ovisno o dužni letova putnici dobivaju lagane snackove, veće hladne ili tople sneckove ili potpune tople obroke.
Na svim letovima Ethiopian ima ekonomsku klasu ili Cloud Nine business klasu, osim na letovima Dash 8-400 gdje nema business klasu. U Addis Ababi kompanija ima dvije poslovne lože, prva je Cloud Nine Lounge za putnike business klase, a druga je Sheba Miles loža za putnike zlatnog i srebrnog statusa ShebaMiles ff i Miles & More ff programa.
Kompanija je vlasnik Skylight hotela koji je hotel sa 5***** na samom aerodromu u Addis Ababi, napravljen 2019. Hotel je tada imao 379 soba, uz banket dvoranu za 4000 uzvanika. Hotel prvenstveno smješta putnike Ethiopiana kojima kasne letovi ili imaju konekcije idući dan. Hotel je koštao 36 milijuna USD. 2023. godine hotel se proširio za još 651 sobu, te sada ima 1024 sobe i prima 2100 gostiju. Hotel ima 19 restorana, kafiće, barove, rekreacijski centar, te panoramski pogled na aerodrom. Ovo proširenje je koštalo 155 milijuna USD. Ovo je sada najveći hotel u Africi.
Ethiopian ima ogroman hub u Addis Ababi gdje leti ogroman broj svojih letova. Mini hub ima u Lome (Togo) gdje leti za Addis Ababu, New York i Washington, ali ima i ogroman broj letova svoje kompanija ASKY. Kompanija ima i cargo hub u europskom megacargo aerodromu Liege, a odakle leti čak 15 linija za cijeli svijet.
Planovi za budućnost
Ethiopian svakih pet do petnaest godina radi novi master plan kojeg zove Vision. Zadnji takav program je bio Vision 2025, koji je objavljen 2010. za 15 godina od 2010 do 2025. Po tom programu 2025. kompanija je trebala imati flotu od 120 aviona, 90 destinacija, 17.000 zaposlenika i prevesti preko 18 milijuna putnika te 720.000 tona carga. Te 2010. to je bio jako optimističan program koji nije djelovao previše realno. No, vidimo da je kompanija debelo prešla sve ciljeve, da ima daleko više aviona, daleko više destinacije, više zaposlenika, te će 2024/25 imati bitno više putnika, te carga. I ovo sve je postigla uz trogodišnje rezanje vezano uz planetarnu pandemiju Covida-19.
Stoga nas novi plan Vision 2035, za period 2025-2035 nimalo ne treba čuditi i ne treba u njega sumnjati. Kompanija u ovom planu planira do 2035. imati 271 avion, skoro duplo više nego danas, broj destinacija planira povećati na 207, planira imati 65 milijuna putnika (tri puta više nego danas), te planira imati 3 milijuna tona carga (četiri puta više nego danas). Tada bi trebala imati promet od 25 milijardi USD. Kompanija bi po ovom planu trebala uči u 20 najvećih kompanija planete. Ambiciozno i optimistično? A nije li to bio i Vision 2025 u kojem je kompanija debelo prešla planove?
Kompanije je 2020. objavila da sa Etiopijom planira izgraditi novi mega aerodrom u Bishoftu, 38 km južno od Addis Ababe, vrijedan 6 milijardi USD. Aerodrom bi trebao imati kapacitet 100 milijuna putnika godišnje.
Ethiopian je otvorio obnovljeni i nadograđeni domaći terminal na Addis Ababa aerodromu prije 8 mjeseci. Terminal sada ima 25.750 kvadratnih metara, duplo više nego prije, 10 gateova, 22 check-in šaltera, moderan sustav sigurnosnih pregleda, novu business ložu. Terminal je koštao 50 milijuna USD. Ethiopian leti 22 domaće linije.
Kompanija je upravo objavila da pokreće sa DR Kongom kompaniju u Kongu gdje će imati 49% vlasništva, a Kongo 51%. Ethiopian će inicijalno dati dva Boeinga 737-800 kompaniji. Posade i održavanje će biti iz Konga, a školovati će ih Ethiopian. Još jedna afrička kompanija u kojoj udio ima Ethiopian.
Ethiopian je planirao sa Nigerijom otvoriti novu kompaniju u kojoj bi imao 49% udjela, a Nigerija 51%. Kompanija je trebala dobiti tri Boeinga 737-8 od Ethiopiana. No, nakon ogromnih političkih previranja i velikog politikanstva Nigerija je za sada odustala od projekta.
Kompanija ima 31 code-share ugovor, prvenstveno sa Star Alliance članovima (Aegean, Air Canada, Air China, Air India, ANA, Asiana, Austrian, EgyptAir, ITA, Lufthansa, Schenzen, Singapore, South African, TAP, Turkish i United). No ima i ugovore i sa kompanijama drugih alijansi, te neovisnim kompanijama (Air Cote d’Ivore, Air Europa, ASKY, Azul, El Al, Flynas, Kuwait, LAM Mozambique, Malawi, Malaysia, Oman, Rwand Air, Saudia, SAS, SriLankan). Broj ovih code-share ugovora kani proširiti u budućnosti.
Kada sam na jednom kongresu gdje mi je jedna od direktorica Ethipiana bila panelist pitao jel će imati letova za regiju, rekla mi je da kratkoročno nemaju tih planova, ali srednjeročno, imaju. Ovdje su najrealniji letovi za Zagreb (Ethiopian je član Star Alliancea kao i Croatia Airlines), te Beograd kao najveći hub u regiji.
Slogan kompanije je „New Spirit of Africa“ što istinski najbolje opisuje ovog najvećeg afričkog prijevoznika. Iskreno, Ethiopian je uspio tamo gdje niti jedan afrički prijevoznik nije. Afrika ima niz majušnih prijevoznika koji posluju ekstremno neprofitabilno ili na granici profitabilnosti, koji imaju malo linija, ekstremno loše konekcije, prastare avione i nikakav sustav funkcioniranja. Putnici u Africi su stoga morali putovati na neku destinaciju u Africi ili svijetu i po dva-tri dana. Neću zaboraviti kada mi je predsjednik Afričke nogometne konfederacije na UEFA kongresu u Zagrebu u I. mjesecu 2008. godine rekao, vi razmaženi europejci ne znate što to znači putovati tri dana po Africi da dođete na neku avio destinaciju. No, Ethiopian je to promijenio. Aerodromi koji imaju tu sreću da na njih leti Ethiopian imaju velik broj frekvencija, gomilu konekcija, konekcije su kratke i svakodnevne ili bar više puta tjedno. Ti putnici lete novim avionima, imaju odličan ff program, odlične business lože, kvalitetan hubni aerodrom u Addis Ababi, tako suprotno ostalim afričkim kompanijama i aerodromima.
Da, Afrika, na rubu svjetskih dešavanja i toliko daleko od svjetskih standarada, je zaslužila imati bar jedan Ethiopian. Kamo sreće da takvih kompanija u Africi ima i više, ali ih nema. I upravo zato Ethiopian toliko mnogo raste i profitabilan je. Jer je ponudio siromašnoj Africi nešto daleko bolje. Stoga bravo Ethiopian, a svi ostali ugledajte se u njega i pokušajte nešto napraviti. Za sada takvu šansu ima samo RwandAir kojeg je preuzeo Qatar i koji ima sličnu viziju. No, kompanija ima tek 13 aviona, leti na samo 25 destinacija, Kigali je na nešto nepovoljnijoj poziciji za konekcije, 2500 km južnije od Addis Ababe. Rwand Air je tek 1/10 veličine Ethiopiana i da se tu Qatar ubije i napravi čudo u kompaniji ona će i dalje biti daleko od Ethiopiana, tek kao drugi kvalitetan prijevoznik i raditi će u sjeni Ethiopiana, uzimati tek ostatke.
Stoga bravo Ethiopian, samo tako naprijed, sve nas svakodnevno fascinirate, uzeli ste sve što ste mogli, koristite 100% i više potencijala Afrike. Nevjerojatna kompanija u katastrofalnom okruženju. Ogroman respect.
Bravo Alen. Odlicna analiza.
Hvala.
Bravo Alen za clanak. Uzivala sam ga citati.
Hvala.
Alen jako dobra analiza. izvan naseg kontinenta, nesto skroz drugo ali bas jako zanimljivo.
Hvala.
Sve to stoji, no imali su nemali broj incidenata i padova. To im je otežavajuća okolnost u borbi s Emiratesom oko prevlasti u Africi. Zbog takvih stvari, Europljani koji idu u Afriku će ipak birati Emirates, Air France ili slične.
Ali Ethipian ima bitno više destinacija u Africi od Emiratesa ili bilo koga drugog.
Oni su stvarno imali velik broj incidenata.
Jesu.
Drugacija i jakio dobra analiza.
Hvala.
Šćura super analiza. Sjedi pet.
Hvala.
Alen clanak vam je stvarno super. Bravo. Jako zanimljivo stivo.
Hvala.
Air Serbia ne moze imati code-share na Ethiopian. Steta, mogli bi tu letjei ili bar imati konekcije preko nekih drugih zracnih luka Europe.
Nije da ne može. Iako je manja vjerojatnoča. Prije će taj ugovor imati Croatia jer su u istoj alijansi.
Da Air Serbia će tu teško u code-share, Croatia puno lakše.
Istina.
Nema za njih leba u Beogradu.
Moglo bi biti. Dobra kompanija, imaju konekcija, tržišta, Beograd je najveći aerodrom u regiji. Zagreb je za njih bolja opcija (konekcije OU), ali i Beograd je svakako dobra.
Ma ni Zagreb ni Beograd nemaju sanse za Ethiopian. Ali ako se desi prvi let to ce bit Zagreb.
To bi bilo logično.
Ma koji Beograd. Što bi Ethipian tamo radio.
Nije nemoguće da Ethiopian leti za Beograd. Oni se ozbiljno šire, a u regiji Beograd je logična opcija.
Prije ce te letove dobit Zagreb nego Beograd.
Ima smisla, iako sve vam to ovisi o milijun razloga. Da li Beograd neke subvencije + code-share Air Serbie budite sigurni da će on prije dobiti letove.
Nevjerojatna kompanija. No, kažu da ima loš odnos prema djelatnicima. Jel to istina?
Stvarno ne znam.
Alen bio je uzitak citati ovaj clanak. U moru negativnih informacija kod vas se procita i niz pozitivnih.
Hvala.
Alen ovo je drugačiji, ali jako dobar članak. Hvala i bravo.
Hvala.
Odlična analiza Alen.
Hvala.
Alene zaista si doktor struke daj sredi CA
Ne obračajte se meni i čitateljima sa ti. Jer ću vam ubuduće brisati komentare.
Jako lijep tekst.
Hvala.
Hvala na pohvalama.
Bravo Ethiopian, super clanak
Hvala.
Ethiopian ima nekih dvojbenosti u svojem poslovanju, neosporno, ali su odlična kompanija, koja jako raste i razvija se, ima nove aviona. Jako netipicno za Afriku.
Da,tako je.
Alen bravo, odlican clanak.
Hvala puno.
Je istinski odlican clanak.
Hvala.
G Alen,samo nastavite ,od vas se puno nauci,hvala.
Hvala.
Ovaj članak mi stoji već godinu dana na listi i sa osobitim guštom sam ga napisao.
Zanimljiv i odličan tekst..samo tako i dalje..
Hvala puno.
Proveo sam u Addisu skoro pa dve godine..i to cuvene 2020 i 2021 god…Ima ovde par netacnih informacija, bar mi se cini…Nairobi je skoro duplo manji od Addis Ababe, po stanovnistvu ali je Kenya bogatija zemlja sa boljim standardom…
Elem, kljucni problem za razvoj etiopske ekonomije je bio nedostatak elektricne energije, tj 2021 god 64% stanovnistva nije imalo pristup el.energiji…Gradnjom velike brane na Bijelom Nilu, taj problem se ubrzano resava…ali tu postoje veliki nesporazumi sa Egiptom i Sudanom koji bukvalno zavise od Nila.
Bole Lemi (internacionalni aerodrom u Addis-u, je i dalje u prosirenju) i prosiruje se neprestano…ponovo sam letio dole u Novembru; 2024 i Addis se menja na bolje, to je vidljivo golim okom,,dosli su i Hilton, Seraton, velike kompanije dolaze u industrijske zone (4 oko Addisa)..
Da rezimiram…Ethiopian Airlines je kompanija od koje bi mnoge “navikane” svetske kompanije imale sta da nauce..ophodjenje prema putnicima, usluznost, ljubaznost, tacnost, itd…volio bi da pocnu da lete sa BEG, tada bih izbjegao konekcije sa FRA i letio bi od kuce, jer druga faza mog projekta dole, dolazi brzo…
P.S. Zaista mi je drago zbog Ethiopiana i generalno zbog Etiopije, jer to je jedna izuzetna nacija (jedini u Africi koji nikad nisu pali pod kolonijalni uticaj, izuzev Musolinijeve okupacije), jako ljubazan i prijatan narod, pun postovanja za gosta ili stranca…i da, etiopske zene su jedne od najljepsih na svijetu…
Nairobi nije duplo manji od Addis Ababe. Nairobi ima 4,8, a Addis Ababa 5,7 milijuna stanovnika.
Bravo Alene, sjajna kolumna… Kompanija s jasnom vizijom, uvjeren sam da će eksponencijalno rasti.
Hvala.I da sjajna kompanija.
Alene zaista vam hvala na ovako opsirnom tekstu o africkom prijevozniku, zaista mediji lazu kad vas nazivaju kvazi znalcem u podrucju avioindustrije. Ne bi croatia vas uzela za pregovore da niste strucni. Svaka cast i svakodnevno se molimo kako biste se sto prije maknuli od negativnog publiciteta i mainstream medija koji su vas razapeli, bez razloga naravno.
Hvala za podršku.
I ja kažem isto ovo. Alene vas je uživanje čitati i od vas se može dosta naučiti. A hejtera je uvijek bilo i biće i što je čovjek poznatiji, biće više onih koji traže dlaku u jajetu. Samo znajte da imate dosta vjerih čitalaca, među kojima sam i ja.
Hvala Vam puno na tome.
Kineski novac najverovatnije u pozadini svegs. Ulažu u Afriku nenormalno.
Kineski novac u Ethiopianu? Javno nije.
Nije nemoguce…. Kina je glavni trgovinski “partner” 3/4 africkih zemalja….
Ali Kina nije ušla u vlasništvo Ethiopiana. Ni sa 1%.
U Etiopianu nema kineskih para. Sta pricate vi?
Vidljive svakako nisu, a nije da Kinezi dijele nevidljive pare.
Ma koji kineski novac? Gdje se to vidi?
Nigdje.
Nigdje nema tog kineskog novca. Ne vidi se.
Tako je.
Da tu ima kineskog novca bili bi suvlasnici ili bi se u izvještajima vidjetli krediti.
Jasno.
Svaka čast na tekstu,sve je to točno brojke su tu,istina je da su oni nakon Covida jedini ozbiljan prevoznik iz Afrike nakon bankrota SA. Medjutim niste napisali nista o sigurnosti njihovih aviona. Frankfurtski aerodrom ih vec upozorio da im nakon Svibnja vise nece dopustit da lete sa njihovog aerodroma,zbog raznoraznih sigurnosnih propusta. Osobno nikad ne bih usao u njih zrakoplov. Radije bih leto na Dubai ili Lufhansom za Nigeriju ili Juznu Afriku. Platio bih to je tocno vise ali bi putovao 100% sigurnije. Ethiopian je imao vise incidenata sa sigurnosnog aspekta nego sve kompanije Europe zajedno.
Iskreno nisam se time bavio i hvala na ovom komentaru. Imaju nove avione, nitko im nije zabranio letove. A da imaju incidenata imaju.
Bankrot SAA je došao ko kec na desetku Etiopianu.
Je.
Ljudi ne shvataju da je to zemlja sa izuzetnom istorijom i tradicijom koja se bitno razlikuje od ostatka Afrike kolonijalne i plemenske prošlosti
Povijest svakako ima. No, to ne pomaže puno zrakoplovstvu.
Povijest bome nikako ne pomaže Ethiopianu. Što im povijest znači i kako im pomaže?
Ma povijest je super, možda koji turista radi toga dođe, ali kompaniji baš puno ne pomaže.
Kad neko kaže Afrika uvek mislimo na glad, siromaštvo, ratove, ali čak u takvim višedecenijskim okolnostima imate jednu zdravu i veoma kvalitetnu aviokompaniju, evropski mediji i naše predrasude…hvala Alene za članak.
Ono što je meni interesantno jeste da iako je u vlasništvu države, izgleda da je državnim činovnicima i političkim strukturama praktično zabranjeno zapošljavanje u Ethiopianu. Kako to menadžment predstavlja i hendluje jeste definitivno recept za uspeh ali očigledno i neki prećutni dogovor između menadžmenta i vlasti u Etiopiji. Da li je to “thinking outside of the box” ili ih npr. isplaćuju preko godišnje dobiti kompanije da se ne bi mešali u poslovnu politiku, nije toliko ni bitno koliko uspeh koji su postigli u zadnja dva svoja (vision) ciklusa. Ovde bi mnogo toga i Evropljani mogli da nauče, ali sujeta je prevelika…
Takođe fascinantno je to da na svojoj geografskoj poziciji nemaju izlaz na more/okean, takoreći nemaju (za njihove klimatske uslove) celosezonski turizam pa su najbolja Afrička a sigurno jedna od najboljih aviokompanija južne hemisfere.
Alene, imaju li ambicija da pokrenu neku kompaniju u Evropi, neki LLC npr?
Nemam.
Etiopian je vodio i još uvek vodi veliku bitku sa Emirates-om oko prve kompanije Afrike. Tuku se na mnogim linijama. Dva puta sam leteo za Zimbabve. Prvi put sa Emirates-om preko Dubai-ja a drugi put Etiopijanom preko Adis Abebe. Kako je to bilo pre nekih 7-8 godina tada je Etiopian imao nove Dreamliner-e. Kompletna usluga je bila zaista na nivou, kompletno uporediva sa Emirates-ovom uslugom. Hrana je bila odlična, ljubaznost posade izuzetna a avion praktično nov. Aerodrom u Adis Abebi nije baš bio uporediv sa Dubai-jem ali sve drugo je bilo odlično. Sasvim zasluženo su na mestu jedne od boljih svetskih kompanija.
Hvala na vašem iskustvu. Vrlo zanimljivo.
Ethiopian leti na daleko više destinacija u Africi od Emiratesa.
Da to je istina.
Kompanija je u Covidu-19 pala za malo manje od pola brojke iz 2019. No, svejedno je ostvarila značajnih 5,8 milijuna putnika. Brojke iz 2019. je značajno prešla fiskalne godine 2022/2023, da bi prošle godine ostvarila čak 17,1 milijun putnika, pet milijuna više nego 2019. U fiskalnoj godini 2024/25 imat će više od 20 milijuna putnika.
17,1 – 5,8 = 11,3
Napisali ste 5 miliona više, rezultat je dosta bolji nego štobste naveli.
2019. 12,1
2021. 5,7
2023. 17,1
Jasno, pogrešno sam protumačio, odličan tekst.
Hvala.
Fantastican tekst Alene sa puno zanimljivih informacija. Ono sto i meni takodje nije jasno da je LF poprilicno los, a da je pritom profit kompanije tako nadrealan. Medjuim, dosta su i nize zarade samih zaposlenih u odnosu na vece svetske igrace. A prosto je i neshvatljivo da i pored loseg grografskog polozaja Etiopije, kao i glavnog grada Adisa Abebe, u poredjenju sa Kairom ili Kazablankom, Ethiopian napravio ovakav podvig. Respect! Ko bi rekao da je i jedna siromasna zemlja Afrike ukapirala da mora angazovati vrhunski i profesionalan management, koji je uspeo napraviti ozbiljnu svetsku kompaniju. Ovo je za udzbenike, jer ipak pricamo o Etiopiji! Pa ovo je na nasim prostorima nezamislivo!!!
Hvala na pohvalama.
I potpuno se slažem sa vama.
To samo dokazuje, po ko zna koji put, da se isplati dobro platiti dobar management. I verovatno se država (partija) ne meša u upravljanje niti postavlja svoje partijske komesare koji vode glavnu reč a ne znaju ništa.
A da.
Tako je.
Svega nekoliko domacih pilota je uspjelo napustiti kompaniju jel im ne dozvoljavaju da odu.
Iako su place nekoliko puta nize nego sto bi mogli dobiti drugdje. Isto vrijedi i za ostatak kompanije. Prosjecna placa u Etiopiji je 50-100 usd.
Jedna zanimljivost da su tokom ovog sukoba prije 15ak godina prebacili cijelu operativu u Keniju i letjeli puno iz Nairobija.
Kao im mogu zabraniti?
Ne daju im papirologiju niti oni niti CAA.
Kopije checkova, potvrda sati, preporuke, release letter kompanije.
I piloti to ne mogu spriječiti sudskim tužbama?
Ha ha ha, dobra. Afrika Alene je drugi svijet.
Osobno uopce ne bi usporedjivao Tunis, Maroko, Egipat sa Afrikom ispod “Arapske Afrike”. Iako su na istom kontinentu.
Ko zna kakve ugovore potpisuju na pocetku karijere.
Pa cijela firma je u sprezi sa drzavom. Ne spadaju uzalud u drzave treceg svijeta.
Etiopian im je drzavna perjanica i to je jedna od rijetkih stvari koja funkcionira.
Da im piloti odlaze mogli bi se oni pozdraviti sa sirenjem.
Ma OK, stoji i to, ali ipak ne vjerujem da toliki piloti ne bi nešto napravili da mi se potpuno brani odlazak. Novaca imaju, utjecaja imaju, ne vjerujem da bi se samo predali.
Istina je to što se Ethiopiana tiče. Ono što je meni posebno drago jest činjenica koju dugo promičem, a ta je da vrsta vlasništva nema veze s uspješnosti pojedinog gospodarskog entiteta, samo ako se kadar pronalazi po logici struke, a dobar djelatnik pošteno nagradi.
Važno je za istaknuti kako je Etiopija imala težak nedavni građanski rat u pokrajini Tigraj, a aktualno je na djelu i onaj hladni građanski rat u pokrajini Amhara. Usprkos svemu, Ethiopian nastavlja kao da se to ne događa i niže uspjehe.
Važno je za istaknuti kako pored ove svijetle točke Etiopija ima i drugu svijetlu točku koja se ogleda u vidu skoro pa u potpunosti dovršenog gigantskog elektroenergetskog projekta na Nilu blizu sudanske granice. Inače, stječe se dojam kako Etiopija nastoji sebe pozicionirati kao stvarnog vođu Afrike, iako je u tome sapliću itekako teške domaće prilike s naglaskom na međuetnički probleme, te neki toj zemlji predviđaju sudbinu bivše Jugoslavije.
Hvala na ovim informacijama. Zanimljivo.