Niš je u V. mjesecu imao 34.440 putnika (5015 u V/2021). Ovo je gotovo isti broj putnika kao u IV. mjesecu, kada je imao 33.415 putnika, tek 1025 putnika manje. Niš je istim imao 111,0% putnika spram istog mjeseca 2019. (31.026). U prošlom mjesecu je imao 113,4% putnika iz 2019. Aerodrom je ovo ostvario na 324 operacije (90 u V/2021). Niš je ostvario tek 6,5 tona carga, višekratno manje nego u V/2021 (41,2 tona).
Niš je u prvih pet mjeseci ostvario 119.280 putnika (12.377 u istom periodu lani). Cargo je ekstremno pao obzirom da je aerodrom u prvih pet mjeseci ostvario tek 14,5 tona carga, dok je u istom periodu lani ostvario 107,7 tona carga.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Niš
REalno mislim da ce Nis imati oko 100000 kada krene sezona.
Ako je Niš imao 34.000 u V. mjesecu nema baš nikakve šanse da ima preko 50.000 putnika u top sezoni, a kamoli 100.000 putnika.
Iako deluje OK, mislim da INI moze bolje. Cini mi se da je ovih 35k idealna brojka za mozda zimske mesece, a da bi u sezoni to trebalo da se krece 70-100k putnika, pa makara samo i tri najjaca meseca. Za sada to naravno nije realno, ali uvek mozemo da se nadamo napretku.
Objektivno, treba uvesti Paris, Amsterdam, vratiti Berlin i Cirih. Moskva u svetlu trenutne situacije vise nije realna, iako je svakako bila linija su puno potencijala.
Ma dajte 100.000 putnika nema ni Zadar u ovom momentu. 50.000 je plafon za top mjesece sezone.
O tome koje linije bi trebao otvoriti Niš smo imali članak nedavno.
Er Srbija danas leti ARN-LJU, mogli bi u buducnosti da lete redovne letove sa LJU kad vece nece da imaju svoju kompaniju.
Air Serbia ne može letjeti redovne letove iz Ljubljane.
Ako dobije dozvole moze
Ako dobije V. ili neku drugu slobodu. A to ne dobiva nitko i nikada.
Biće zanimljivo pratiti broj putnika u Nišu naročito u drugoj polovini godine. Ako je neko zaboravio prvi PSO koji je imao čuvenih 12 linija je krenuo postepeno od VII meseca 2019. da bi se nastavilo u VIII mesecu i na kraju su sve linije bile uvedene tokom IX meseca i zajedno sa lcc kompanijama ukupan broj linija je bio 22. Upoređivanje rezultata iz 2019 koje se radi trenutno je suštinski upoređivanje rezultata koji je tada imao samo lcc saobraćaj u odnosu na celokupni saobraćaj zajedno sa PSO koji je aktuelan 2022.
Jasno.
Ako je 34400 putnika na 324 operacije dobija se 106 putnika po letu što je prilično loše.
Zašto je loše? Ima i letova ATR-om.
Upravo sam odgovorio.
Broj operacija je ukupan broj svih operacija uljučujući poslovnu i biznis avijaciju, generalnu avijaciju, tehničke letove itd. Redovne linije su samo jedan deo svih operacija.
I to je istina. Iako mislim da Niš i nema baš previše letova generalne avijacije.
Da, to je loše, poglavito što Ryanair i Wizz Air lete sa avionima koji imaju više od 185 sjedala. Ok, polovicu letova Air Serbia ima sa ATR 72, no pola ih je sa avionima od 144 sjedala, a 2/3 letova ja sa avionima preko 185 sjedala.
Ne može se to tako zaključivati:
Zagreb: 265317 / 3722 = 71
Osijek: 1254 / 96 = 13
Pa ne može se tako zaključivati, stoji, ali nije to ni daleko od istine. Niš i Osijek nemaju baš puno aviona generalne avijacije, Zagreb ih ima nekoliko stotina svaki mjesec.
Banja Luka za V. mesec 31774 putnika 416 operacija
Da tako je. I?
Ovakvim računicom se ne dobijaju realni podaci o redovnim linijama i popunjenosti. Tehnički letovi, letovi poslovne avijacije, letovi privatnih vlasnika aviona, panoramski letovi, medicinski letovi, kargo letovi i dr. skoro svakodnevno su prisutni i postoji saobraćaj u tom segmentu. Stavljanjem u odnos ukupan broj svih operacija sa ukupnim brojem putnika za skoro svaki aerodrom se dobija nerealan i netačan broj o popunjenosti na redovnim linijama.
Ma naravno da se to ne može tako računati. Ali Niš ima stvarno malo takvih letova. Generalne avijacije gotovo da nema na aerodromu. Nije istina da taj segment prometa operira svakodnevno.
Nije bitno da li se leti svakodnevno ili povremeno taj segment saobraćaja postoji i nije beznačajan.Učešće u ukupnom broju operacija možda 10-15%
OK, tih 10-15 posto je istinski zanemarivo.
Pa nije zanemarivo jer to prosečan broj putnika u komercijalnoj avijaciji diže na 120-125, što nije loše za kombinaciju letova na ATR72, A319, A320.
Ne diže za toliko. I ta brojka svakako nije dobra ako vam je 2/3 letova sa avionima koji imaju više od 185 sjedala.
Kargo je opao iz dobro poznatih razloga. Šta se to masovno izvozilo, pa sad i ne toliko…
OK oružje, ali činjenica je da cargo pada već četiri godine (od odlaska starog managementa i dovođenja ovog Vučićevog). Rapidno pada. A 2018. i 2019. se i te kako izvozilo oružje. Sada je taj pad još značajniji, a Niš kao ozbiljan cargo aerodrom spao je na mrvice i više nije ni spomena vrijedan u cargo svijetu regije.
Опада јер се робно пребацило у Београд.
E da. A zašto je? Smatrate to slučajnim?
Jel to uspjeh ili neuspjeh novog managmenta kojeg je postavio Vučić? Zašto je novi Vučićev management prepustio cargo Beogradu? Jel to normalno, prihvatljivo, dobro za Niš? Jel to cilj novog managementa koji više nije lokalni nego državni, da se sve prebaci na Beograd, a da se niška ekspanzija kontrolira i stavi u gabarite koji odgovaraju Beogradu?
Bravo za Nis! 111% je istinski dobar rezultat!
U junu ce biti jos bolje jer startuju carteri.
Da, to je dobar rezultat, istinski jako dobar.
Potpisujem. Istinski svaku riječ!
OK
I ja se istinski slazem! Istinski svaka cast!
To je u redu.
Rezultat je ok.i za naredna tri meseca se očekuje da bude još bolje jer se pokreću sezonske linije i čarteri koji skoro da nisu ni postojali pre 2019. Loše je što nema novih redovnih linija već godinama unazad naravno ne računajući PSO letove. Model poslovanja koji je iz 2014. godine očigledno ne može da omogući rast saobraćaja i nove linije. Uz zabranu davanja direktne finansijske pomoći kompanijama mogućnost da se poveća nivo saobraćaja i broja putnika je mala.