zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz svijeta

Ryanair prolongirao odluku da ukine printane boarding passove

Ryanair je prolongirao odluku da ukine printane boarding passove i iste ima samo preko mobilnih aplikacija, i to na 3.11.2025. Putnici će od tada moći imati samo digitalne boarding passove i to preko aplikacije Ryanaira. Ryanair tvrdi da 80% njegovi putnika ima samo digitalne boarding passove.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Ryanair

22 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Da li će biti led direktno Zagreb -Podgorica, zabrinuti putnici ima nas dosta zainteresiranih za tu relaciju,LP

kao i puno toga kod FR i to je dio gdje očekuju da će nešto zaraditi. Pretpostavimo da će samo 0,5% putnika imati problema sa mobitelom i da će FR onda naplatiti “samo” 20 eura, onda je to oko 19.000.000 eura dodatne zarade godišnje! MoL ne ide ni na zahod ako pri tome nešto ne zaradi..

Kad netko ima problema s mobitelom, a to obično znači da se ugasio u ključnom trenutku (pred provjeru pri ukrcaju na samom gateu), onda osoblje brzo i bez problema priključi mobitel na punjač i u nekoliko minuta riješi stvar. Čak i da je putnik zadnji, pričekat će ga tih nekoliko minuta; inače uvijek čekaju još koju minutu, i skoro uvijek neki specijalci kapnu nakon toga.

Osim toga, većina njihovih putnika putuje u paru ili u manjoj grupi, pa se mogu poslužiti tuđim mobitelom za pristup svojoj karti (preko stranice, napravi se screenshot passa s QR kodom i gotovo). To je sasvim normalna stvar.

Astronomski mali broj će doći bez mobitela (npr. netko im ga je ukrao ili se razbio), i onda će to riješiti osoblje na check-inu. A koliko će to naplatiti? A koliko svaka država naplaćuje izradu novih dokumenta kad ti ih netko ukrade? Koliko svaka knjižnica, teretana i sl.?

Zašto firma ne bi bila potpuno učinkovita i rezala tamo gdje stvarno može, tj. da udara po ljudima koji su LIJENI instalirati aplikaciju ili otići na stranicu i u par klikova tamo napraviti check-in (ako sačuvaš podatke, to je doslovno 15 sekundi; ako ne, onda par minuta, i screenshotati to u 1 milisekundi).

Ali glavno da ste našli mrljicu Ryanairu po kojem morate pljuvati. Po lopovskoj LH koja doslovno nakon par zainteresiranih klikova diže cijenu sa 200€ na 500€, naravno, nećete pljuvati, ali kad Ryanair koji prodaje osnovne karte za kikiriki želi naplatiti dodatnu uslugu za par desetina eura, tu kreće pljuvačina…👏

Ja sam jako zadovoljna sa Ryanair . Da nije njih ne bi nikada letila Hvala im

Nije istina ipak papirnate karte su još sigurnije ,barem za starije putnike koje slabije upotrebljavaju engleski jezik,ali nažalost na njih se manje misli…

Gosp. Scuricu, za vas starije osobe sigurno je tlaka koristi mobitel za takve stvari. Moja majka koristi mobitel samo za pozive i ni za sto drugo.

Tim starijim putnicima koji slabije znaju engleski jezik i tako netko drugi kupi kartu za Ryanair. Zaista ne znam koji će vam to stariji putnik koji slabije zna engleski doći u zračnu luku na šalter da ispituje nekoga o danima i vremenima Ryanairovih letova. O drugim kompanijama možemo pričati, one prodaju karte i u kojem svojem uredu po gradovima (sve manje i manje) i preko putničkih agencija, ali za Ryanair to ne ide tako, to dobro znate.

Za Ryanairov let možete saznati ili preko neke tražilice poput Skyscannera ili preko samog Ryanaira. A za to se morate znati služiti kompjuterom ili smartphoneom. Dakle, do Ryanaira sigurno neće sama doći neka tehnološki nepismena polugluha 90-godišnja bakica, koja jedva hoda.

Nadalje, što se tiče engleskog, ni Skyscanner nema hrvatski ili drugi regionalni jezik, tako da vam ni tu primjedba ne stoji. [Ali, Ryanair ima na skoro svim jezicima osim na regionalnim, slovačkom, turskom i arapskom, tako da ni tu ne stoji baš primjedba osim za našu regiju. A što se tiče naše regije, pretpostavljam zašto nema, ali ne želim otvarati raspravu.]

Dakle, karte slabopismenim bakicama i tako kupuje netko drugi, a čak i one imaju smartphoneove. Ove koje ne mogu putovati same – i tako ne putuju same.

Svi ostali su LIJENI promijeniti navike, i onda za to izvlače rubne situacije koje se događaju u promilima poput “podivljao mi mobitel”, polupismene bakice i sl. Valjda shvaćate da to nije dovoljno jak argument?

Zamislite da se ja sad žalim na činjenicu da invalidska kolica ne mogu proći kroz avion i da tražim da se prolaz širi zato što na svakom letu ima npr. 1 invalid. Bi li to bilo smiješno? Ili da tražim da svi avioni budu niskopodni, kao tramvaji ili busevi…
A lete li invalidi i dalje avionom? Lete. Najnormalnije. I trebaju li zato avioni biti niskopodni i trebaju li imati šire prolaze?

Tako će se lijeni putnici morati naviknuti na aplikaciju, a onih nekoliko promila će se rješavati kako se treba rješavati, i oni će, eto, dobiti pokoji papir, što uključuje i tu hipotetsku 95-godišnju gluhu bakicu sa štapom koja ide na vikend-izlazak u techno klub u Malagi.

P. S. Kad ste zadnji put pročitali fizičke dnevne novine? I zašto ovaj portal nije i neki tjednik ili mjesečnik koji čitate na papiru? Kad si odgovorite na ova 2 pitanja, odgovorili ste si i zašto Ryanair radi ovo i zašto je u pravu, a vi i ostali ovdje niste.

S poštovanjem vama i svima u komentarima,

L.

Ja sam polugluha bakica od 67 g i u subotu letim za Pariz (Bva) I u strahu sam kako ću čekirati kartu ,24 sata prije leta to moram učiniti. Valjda hoću.

Izmišljaju toplu vodu ,to sa t
el nije pouzdano.

Možda ovo konačno natjera ove zaostale aerodrome poput Tuzle i Sarajeva da ne forsiraju putnike bez predatog prtljaga na šalter čime gube dragocijeno vrijeme. U čitavoj EU je dovoljno odmah produžiti na security ako putnik ima samo ručnu torbu

Ne znam kad ste zadnji put putovali iz Sa, ali vise nije potrebno ici na salter, karte se mogu skenirati sa mobitela.

Osobno nebi dozvolio niti jednoj zrakoplovnoj kompaniji da ovo čini jer nitko nije dužan imati mobilni telefonski uređaj i stoga nitko nebi smio biti uskraćen za mogućnost leta samo zato jer ne želi imati mobilni telefonski uređaj. Pružanje određenih komercijalnih usluga nebi smjelo biti uvjetovato posjedovanjem nekih drugih uređaja, a k tome nitko nebi smio biti prisiljen niti obavljati nikakv check-in umjesto zrakoplovne tvrtke. Veseli me stoga nedavna odluka austrijskog vrhovnog suda koja djelomično ide tome u prilog, no vidjet ćemo u kojem će smjeru ići trendovi jer je pritisak korporativnog interesa užasno velik i, nemojmo se zavaravati, prilično učinkovit.

Ako mi kupe iPhone rado ću imati digitalni bording, a do tad ću se držati nokia e52

Mene osobno ne smeta online check in (kod ryana je to ODLIČNO napravljeno). Ali volim papirnatu kartu… zašto? Jer mi se desilo da je mobitel podivljao a ja italiji i nemrem ga upaliti i napraviti check in…. Ovako imam napravljen check in unaprijed, imam papirnatu kartu i bok… Nedo bog mobitel rikne u jebenom si problemu.

U grčkoj mi se to desilo, doduše sa bankom. 3 dana nije radila app, a ja u besparici.

Naprosto ne može sve biti digitalno i na mobitelu. nemam ništa protiv da imam i na mobu, ali želim i altrenativu.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!