Lufthansa Grupa je u 2024. imala prihod od 37,6 milijardi EUR (6% više nego u 2023.) i operativni profit od 1,6 milijardi EUR. Ovo je manje nego 2023. kada su imali 2,7 milijardi EUR, no kompanija ističe brojne štrajkove koji su utjecali na ovako smanjeni profit. Samo štrajkovi su uzeli kompaniji 450 milijuna EUR. Neto profit kompanije je 1,4 milijardi EUR. Prosječan load faktor Lufthansa Grupe je bio 83,1% (82,9% u 2023).
Zbog toga je kompanija izjavila da ulazi u restrukturaciju i da će 2025. biti godina tranzicije. Kompanija ima plan ostvariti profit od 2,5 milijardi EUR do 2028. Kompanija zna da se rezultati restrukturacije neće u potpunosti vidjeti u 2025. ali će ove godine profit biti svakako veći nego prošle.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Lufthansa
Koja pohlepa, kad sam 1,6 milijardi moraš u rekonstrukciju. Šta bi bilo da su u minusu…
A što reči.
Nije do toga. Da je Alen lepo objavio podatke za sve kompanije Lufthansa Grupe video bi se razlog.
Naime, ovaj profit su generisali Swiss, Austrian, Brussels, Eurowings i Lufthansa Cargo.
Jedino je Lufthansa Airlines u debelom gubitku. Ona je razlog za restruktuiranje.
Koliki je taj debeli gubitak?
Naime, nisam nikada bio loš u matematici, ali ako je sama Lufthansa u debelom gubitku, pa koliko to debele profite imaju sastavnice u njenom vlasništvu? Ne ide mi u glavu da bi profiti sastavnica mogli biti toliko debeli, a da nadoknade i još prebace Lufthansin debeli gubitak. Mislim da bi trebalo malo lakše s ovim izrazom “debeli” jer mi se tu ništa ne uklapa.
Stoji
Sama LH ima 94 milijuna gubitaka..
Jest gubitak, ali daleko od epiteta “debeli”. Pretpostavljao sam da se ne radi o dramatičnoj brojci i sami ste mi to sada potvrdili. Moćna je to grupacija usprkos svim nedaćama i nizbrdici njemačkog gospodarstva, no uz određene korekcije sve se ovo da riješiti jer je know how tu, baš kao i kvalitetno upravljačko i tehničko osoblje. Mogu promijeniti par čelnih ljudi, što bi i bilo poželjno i malo se bolje prilagoditi novim okolnostima i eto Lufthanse zdrave i čile. Naravno, ukoliko krene značajnija recesija, a koja jest moguća, tada je teško predviđati što se sve lošeg može dogoditi jer prilikom recesija nekako među prvima stradaju brojke zrakoplovnih prijevoznika.
Da
gledajte, Njemačka je u gadnoj recesiji i uz to još i na tom eco-trip-u zelenih talibana koji su letenje još poskupili. Doduše mijenja se vlada, ali je problem da će se u toj “zelenoj” politici malo toga promijeniti. S jedne strane zato jer se država teško odriče već uvedenih poreza, a s druge strane jer nova vlada CDU/CSU + SPD (ako se na kraju uopće i uspiju dogovoriti) je u mnogim stvarima pri glasanju u parlamentu ovisna o glasovima zelenih s obzirom da sama neće imati dovoljno ruku (pogotovo kroz činjenicu da će i mnogi poslanici CDU/CSU koji su apsolutno razočarani zaokretom Merza za 180 stupnjeva i koji su de facto protiv njega i njegove vlade). I kada još u obzir uzmemo izjavu Spohr-a od prije nekoliko dana da LH teži daljem prebacivanju poslova inozemstvo (aktualno LH grupa ostvaruje svega 20% prihoda u. Njemačkoj), biti će tu još svega i svašta..
Da će biti, biti će.
Kvalitetno upravljacko osoblje? Hm, pa ne bi bili u minusu da kvalitetno upravljaju.
Lufthansa Airlines je u minusu. Zabelezila je gubitak.
Vrlo solidni profiti i nema dvojbe kako Lufthansa ima uspješan pristup poslu i poslovanju usprkos brojnih kritika. Naravno, kritici o doslovnom zlostavljanju putnika u ekonomskoj klasi na long haul letovima se zdušno pridružujem jer prostor za noge je dramatično skučen i ono što oni po tom pitanju pružaju zaista zaslužuje zvati se stočarska klasa.
Ukoliko apstrahiramo navedeno, aktualni štrajkovi im stvarno mogu i hoće nauditi jer to povećava troškove do vrlo visokih razina, a k tome ti isti štrajkovi tjeraju putnike prema Lufthansinoj konkurenciji smanjujući joj prihode i čineći je nepoželjnom za planiranje putovanja. Osobno bi ih izbjegavao u širokom luku, barem do trenutka dok se ne riješi pitanje plaća osoblja zračnih luka jer je i više nego očigledno da oni neće stati dok se taj problem ne riješi.
Ali je profit bitno manji nego godinu prije. I kompanija je prilično u panici radi toga te pokreće restrukturaciju. Evidentno dioničari nisu sretni.
U panici su samo dioničari koji bi i dalje nerazumno velike dividende u odnosu na uloženo. Ovdje, budimo realni, samo treba malo pritegnuti šarafe, a za dobar dio lošije Lufthansine predstave jesu i štrajkovi po njemačkim zračnim lukama. No, tu Lufthansu neću žaliti jer itekako može moderirati da se ti ljudi i ljudski plate. Nije taj posao baš neka sreća i siguran sam da ne traže njemački aerodromski radnici baš pogače preko kruha.
Pa bolje bi im bilo da su povećali crkavice koje daju radnicima, veći bi im profiti bili nego ovako sa štrajkovima. Ali radije bi “stručnjaci” da ti novci odu u nepovrat nego da ih radnici uzmu.
A da.
Ovo je prevelik profit što pokazuje da kompanija ne posluje “domaćinski”.
Kompanija previše uzima i premalo ulaže.
Ali dioničarima nije dosta.
Postoji i nešto što se zove društvena odgovornost. To nema u većini zapadnih firmi.
Katastrofa je šta se sve radi radi profita. cijene suvu drenovinu da bi na kraju imali pretjeranu zaradu
A da