Zračna luka Zagreb je u XI. mjesecu ostvarila 253.666 putnika (164.278 u XI/2022). To je 102,6% putnika iz istog mjeseca 2019. Ovo je prvi puta da je Zagreb prešao broj putnika iz 2019. od početka Covida-19. Ovo je to više iznenađujuće jer je Ryanair smanjio broj letova za 1/3 i sveo ih na broj letova koji je imao prošle godine.
Zagreb je u XI. mjesecu ostvario 3408 operacija (2917 u XI/2021). I ovdje aerodrom ima više operacija nego u istom mjesecu 2019. (3344). MTOW je 82.230 (67.856 u XI/2021). I MTOW je bio manji 2019. (81.535). Prošli mjesec aerodrom je imao 975 tona carga (926 u X/2021), a ovaj mjesec je imao 922 tone carga (1104 u XI/2022). Do sada je Zagreb ostvario 10.500 tona carga, samo 334 tone manje nego cijele prošle godine, što znači da će ove godine imati više carga nego prošle godine i to bitno preko 11.000 tona.
Zagreb je od početka godine ostvario 2.876.869 putnika, što je 117.524 putnika više nego ih u 2022. ima Priština i 5482 putnika više nego Split. Zagreb je iznenađujuće prešao Split već u XI. mjesecu, iako se pretpostavljalo da će to učiniti tek u XII mjesecu. Ovo znači da će Zagreb do kraja godine imati oko 3,1 milijun putnika i oko 200.000 putnika više od Splita. U ovom momentu Beograd je na 1. mjestu, Zagreb na 2, Split na 3. i Priština na 4. mjestu po broju putnika.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: MZL Zagreb
Bravo Zagreb, a i čestitke za pobedu nad Brazilom. Polufinale, svaka čast!
Neka napiše kolika im je dobit.
Kad objave napisat ćemo.
Da li se uopće znaju PUY rezultati!?
Da
odlicno
Da
Napokon, sve čestitke.
Da, da. Napokon.
Posto se ovde uvek vrse poredjenja treba reci da JU u novembru ima 15% vise putnika nego u istom mesecu 2019.
To je uspeh!
Joj.
Da, o tome se već pisalo na zamaaero.
bio clanak?
Još nije, biti će. Ali se naveliko pisalo u komentarima.
Ma pustite to, nema potrebe za clankom – svi vec to znamo! Bitno je da se ZG brzo oporavlja i da moze daleko da dogura, mozda i do BG! (jednog dana.. 🙂 )
To se moze desiti i pre nego sto se moze zamisliti! Dovoljno je da se suspenduje bezvizni rezim koji Srbija ima sa EU, i Beograd ostaje bez putnika, pa skoro peko noci…Back to ’90ies !!
Mora se priznati da se obe strane (SRB i EU) bas mnogo trude da do toga i dodje… a na stetu “malog coveka”…
Ma nema neke velike šanse da se to desi.
Teško.
Ali ne i nemoguce.
U ovom momentu i doglednoj budućnosti nije moguće. To bi se moglo desiti samo pod tri uvjeta
1. Da Vučić nestane sa političke scene Srbije i da nova ekipa ne podrži Air Serbiu
2. Da se uvedu vize Srbiji
3. Da se Serbija stavi na stranu Rusije i da se uvedu sankcije Srbiji.
Sve je kako treba i biti..2 u regiji i to je to
Pa da.
Prvi put da Zagreb ima preko 100% u odnosu na rekordnu godinu još od 02/2020. Iskreno nisam očekivao ovakvu brojku. Bravo Zagreb!
Ja jesam. Zagreb konstantno raste iz mjeseca u mjesec. Bilo je samo pitanje vremena kada će se to desiti.
Je li opet u pitanju trend rasta koji upucuje na vrtoglavo povecanje broja putnika naredne godine na MZLZ?
Zagreb raste konstantno od početka godine. To je činjenica. U većini mjeseca ove godine bio je po postotku viši od Beograda u usporedbi sa 2019.
Treba i Ryanairu da se linije uhodaju i popune, ne ide to preko noći. Također sigurno ima više transfernih putnika iz Azije koja je izuzev Kine potpuno otvorena.
@ anon 3:33 – U pravu ste za Ryan i Aziju. Moj komentar za autora u dijelu gdje spominjete isti broj zimskih letova Ryanaira kao i prosle zime…prosle zime OU i ostatak legacy carriera su imali tek oko 50-60% svojih “normalnih” kapaciteta. A ove zime lete na minimalno 85%, mozda i do 90% u odnosu na “normalno”. Tu je ta znacajna razlika i na tim avionoma krvnu sliku poboljsavaju i Azijati koji se polako vracaju….
Neosporno ostali imaju više. Ali Ryanair je glavni generator broja putnika u Zagrebu, zar ne?
To je tragicno! Ryanair je gost u Zagrebu i ne bi smeo da bude glavna kompanija u jednom gradu clanice EU i NATO! Drugo je kada je Ryan glavni u Zadru, Hahnu ili Stanstedu, to nisu glavni aerodromi u glavnim gradovima. Glavna kompanija u ZAG mora biti Croatia i tu rasprave nema.
U pravu ste, jezivo je to.
Croatia je i dalje najveća kompanija u Zagrebu. Problem je što je inertna, što ne radi ništa, ne obnavlja linije, skromno povećava frekvencije. I gubi tržišni udio. U prvom redu od Ryanaira.
Kakve veze ima fakin NATO sa prijevozom putnika i zrakon lukom?!?!?!
Ovdje se uistinu mogu pročitati bajke kreativnih autora.
Zato sto clanstvo u NATO-u inicira putovanja civilnim avionima.
Jasno.
Nije da nema. On akumulira dodatne putnike.
Naravno da treba čak i Ryanu vremena.