zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz svijeta

Još jedan incident u SAD-u

Desio se još jedan incident u SAD-u. Ovaj puta u Los Angelesu. Prvi avion je bio Boeing 787-9 Uniteda na putu za Hong Kong koji je krenuo sa polijetanje na stazi 24L i već ubrzao na 200 km/h. U tom momentu je Airbus A321 također Uniteda sletio na paralelnoj stazi 24R i kontrola leta mu je rekla da se zaustavi prije staze 24L. No, A321 to nije napravio i ušao je na stazu 24L.

Kontrola je odmah naredila A321 da napusti stazu 24L, te B787 da prekine polijetanje. B787 je istim krenuo sa jakim kočenjem. Ipak jako kočenje je pregrijalo kočnice i avion se morao vratiti na gate. Isti avion je poletio 8 sati kasnije za Hong Kong.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: United

 

8 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Kriv je i kontrolor leta jer nije pričekao da se avion koji je sletio zaustavi kako mu je naredio nego je

odobrio drugom avionu polijetanje!

Inače prema dostupnim podacima i objavljenoj komunikaciji kad je prvi avion već sišao sa 24L drugi

avion je bio udaljen skoro 2 km, pa ne bi ni došlo do sudara ni da mu nije naređeno da koči…

https://www.youtube.com/watch?v=B3ljE_AG_Gk

U Evropu rijetko koji aerodrom ima više od dvije piste pa nemamo tih problema🤣

Paralelnih L i R, pa baš i nema puno, najviše ima onih koje su pod raznim kutovima…

BER ili MUC i slične se ne mogu smatrati paralelnim kad su više od 1,5km razmaka…

U LAX-u od središnje crte piste 24L do središnje crte 24R ima samo 212m, do rubova i puno manje.

FRA ima između dvije paralelne piste 520m, DUS 420m…

Uvijek se takve situacije bojim kada letim u SADu dok u Europi nikada. Prečesto čitam ovakve vijesti.

Ako se to desilo čak i na LAX-u, koji je prostorno veliki aerodrom s velikim brojem pista.

Više nije pitanje: da li će, već kad će se desiti velika avio nesreća u USA-a???

Naravno zato će biti krivi: “ovi” s Jupitera, naravno optužiće “ove” s planete Saturn. A “ovi” s planeta Uran i Neptun su unapred 100% krivi, a ne američki sustav.

P.S. Bojim se da Ameri ne optuže neku svemirsku galaksiju….. Pa nam eto nekog intergalatičkog rata.

Naravno, zadnji delovi komentara su ironično napisani. Zao mi je običnih putnika koji će izginuti.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!