zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize

IZ ARHIVE: Rusi sve više u regiji

analiza objavljena: 30.10.2018; analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aeroflot

Od svih 7 najvećih igrača europskih igrača, koji ozbiljno ratuju u konsolidaciji od rujna (septembra) prošle godine, Aeroflot je najmanje prisutan u regiji. No, ovo se mijenja. Ove zime Aeroflot bitno povećava broj letova, pa čak i linija u regiji. Lovi li to Aeroflot priključnicu na druge velike prijevoznike?

U svakom slučaju još do nedavno Aeroflot je bio tek na 4 linije i manje od 30 letova tjedno. Iako je Aeroflot tek simbolično bio prisutan u regiji, broj svih ruskih linija je više nego zavidan, posebno u sezoni. Kako su Rusi poharali obalu, očito je da je Aeroflot odlučio pokazati tko je gazda i preuzeti dio tržišta.

 

Aeroflot bio najveća kompanija na svijetu

Kompanija je nastala 1923. kao 35. kompanija u svijetu, no od kompanija koje danas egzistiraju ili su involvirane u one koje danas postoje, 9. je po redoslijedu nastanka. Krajem osamdesetih Aeroflot je bio najveća kompanija na svijetu. Sam Aeroflot tvrdi da je početkom devedesetih imao preko 10.000 aviona i 600.000 zaposlenih. U svakom slučaju kompanija je povezivala sve dijelove ogromnog Sovjetskog saveza, imala i istinski brojne linije iz Moskve u inozemstvo, ali i drugih velikih gradova SSSR-a. Kompanije je letjela i na krajnje egzotične destinacije na koje gotovo da nitko nije letio, a u dobar dio inozemnih gradova letjeli su tek jednom tjedno, prema nekima čak i rjeđe, pa su tako imali red letenja koji je bio bitno različit od zapadnih kompanija, jel je pisao koje datume u sezoni leti za destinaciju (npr. svaki drugi ili treći petak). No, zato je broj destinacija bio više nego fascinantan.

Danas Aeroflot ima 249 aviona i 177 naručenih. Trenutno u floti kompanija ima 50 Sukhoi Superjet 100, a sa nedavno naručenim ima još 100 SSJ i 50 Irkut MC-21-300 naručenih, ukupno 150 od 177 aviona je ruske proizvodnje.

Zbog toga je Aeroflot najavio kupnju 47 milijuna vlastitih dionica, što je 4,2% svog ukupnog kapitala  i to od dioničara koji se protive nabavci 50 ruskih aviona MC-21-300. Kupnju je dozvolila većina dioničara 2018. godine. Većinski vlasnik Aeroflota je Ruska država, koja drži 51,2% dionica, dok državni konglomerat Rostec drži 3,5% i managemen 0,1%, a ostatak dionica je prodan preko Moskovske burze. Dio dioničara se žestoko usprotivio kupnji ovih aviona, te je Aerfolot odlučio sam kupiti njihove dionice i nastaviti sa kupnjom MC 21-300. Nakon „rješavanja“ buntovnih dioničara Aeroflot je kupio još 100 SSJ vrijednih 3 milijarde USD.

Aeroflot grupa ima 353 aviona, te 196 naručenih. Grupa ima 57 širokotrupaca. Grupa je u prošloj godini prevezla 50,1 milijun putnika, a u prvih devet mjeseci ove godine 42,2 milijuna. Grupa ima četiri kompanije:

Kompanija Vrsta Aviona Vlasništvo Aeroflota
Aeroflot nacionalni 249 100%
Pobeda LCC 20 100%
Rossiya leisure i charter 64 75%
Aurora regionalna 20 51%
UKUPNO   353  

 

Aeroflot se širi u regiji

Aeroflot je u regiji prisutan već desecima godina. Kompanija je letjela u bivšu državu još od kraja četrdesetih. U ljeto 1991. Aeroflot je letio iz Moskve za Beograd 7 puta tjedno (sa TU-154), za Zagreb jednom tjedno (TU-154) , te je za Beograd letio iz Kijeva jednom tjedno (sa TU-155) i Lavov jednom tjedno (sa YK2). Aeroflot je tada surađivao sa JAT-om te je ovaj broj frekvencija bio povećan i JAT-ovim letovima, a JAT je letio i jednom tjedno iz Beograda za St.Petersburg, tadašnji Lenjingrad.

Raspadom bivše države Aeroflot je zadržao suradnju sa JAT-om, ali i većinu postojećih linija prema Beogradu (7 za Moskvu i 1 za Kiev), kao i jedan tjedni let prema Zagrebu, no započeo je i suradnju sa Adrijom na 2 tjedna leta iz Ljubljane za Moskvu. 2001. Aeroflot iz Moskve za Beograd leti 4 puta tjedno, dok JAT leti 5 puta. Te godine JAT leti i iz Tivat za St.Petersburg i za Moskvu po jednom tjedno.

Još ovog ljeta Aeroflot je na liniji Beograd-Moskva imao dva dnevna leta, te letove Air Serbie u code-share. No, ove zime Aeroflot je povećao broj svojih letova za 50%, te leti čak 3 puta dnevno. I dalje Aeroflot ima na Air Serbijinim letovima code-share, i to na 7 tjednih letova (oko Nove godine 10).

Iz Tivta Aeroflot ove zime leti svakog dana, iako na liniji ima konkurenciju Montenegra i S7 u code-share sa 4 tjedna leta.

Za Zagreb Aeroflot je povećao broj letova ove zime sa 4 na 7. Istina na liniji leti manji avion, SSJ-100, ali povećanje frekvencija je ozbiljno.

No, najveći iskorak Aeroflot je napravio u Ljubljani, za koju uz 7 letova Adrije na kojima i dalje ima code-share, počinje letjeti sa svojih 7 tjednih letova.

Aeroflot tijekom sezone leti i za Split, dok kompanije grupacije lete iz Moskve za Podgoricu (Rossiya), iz Moskve za Tivat (Pobeda), iz Moskve i St.Petersburga za Tivat (Rossiya). No, osim Aeroflotove grupacije za regiju lete i kompanije za Rusiju. Deleko najviše linija i letova u sezoni ima Tivat, koji ima i 11 tjednih letova zimi. Zimi je pak dominantan Beograd koji tijekom iduće zime ima čak 32 tjednih letova, tri prijevoznika za Moskvu.

Aerodrom Kompanija Polazište Status
Pula S7 Moskva

St.Petersburg

sezonske
Split Aeroflot Moskva sezonska
Yamal Moskva sezonska
Dubrovnik S7 Moskva sezonska
Zagreb Aeroflot Moskva cjelogodišnja
Croatia St.Petersburg sezonska
Tivat Aeroflot Moskva cjelogodišnja
Azur Air Moskva sezonska
I-Fly Moskva sezonska
Montenegro Moskva

St.Petersburg

cjelogodišnja

sezonska

Nord Star Moskva sezonska
Pobeda Moskva sezonska
Rossya Moskva

St.Petersburg

sezonska
Red Wings Moskva

St.Petersburg

sezonska
S7 Moskva cjelogodišnja
Ural Moskva sezonska
Yamal Moskva

St.Petersburg

sezonska
Podgorica Rossiya Moskva sezonska
Beograd Aeroflot Moskva cjelogodišnja
Air Serbia Moskva

St.Petersburg

cjelogodišnja

sezonska

Red Wings Moskva cjelogodišnja
Ljubljana Aeroflot Moskva cjelogodišnja
Adria Moskva cjelogodišnja

 

Kako bi Aeroflot mogao rasti u regiji

Aeroflot ozbiljno zaostaje za svim velikim igračima i na posljednjem je mjestu u regiji od velikih igrača, čak i u usporedbi sa IAG-om.

Ipak indikativno je da ove zime bitno povećava pristutnost. U svakom slučaju Aeroflot bi trebao povezati Podgoricu i Moskvu, umjesto Rossiye. Fijasko Montenegra na toj liniji nije usporediv jel Aeroflot ima daleko više potencija, poglavito u konekcijama u Rusiji i okolnim državama. Jednako tako Aeroflot bi trebao letjeti za Sarajevo i Skopje. Aeroflotov LCC Pobeda ima rezona u letovima za Niš i Banja Luku, kao i za Beograd, uz matični brend, a možda bi Pobeda bila logičnija od Aeroflota i za Skopje.

Povećanje broja linija iz Rusije na Jadran svakako je realno. U Hrvatskoj je prošle godine bilo 119.689 turista iz Rusije i nakon pada radi uvođenja viza, ove brojke ponovo znakovito rastu. Za očekivati je još pokoja linija iz Tivta za gradove koji nisu Moskva i St.Petersburg (npr. Soci, Yekaterinburgh, Simferopol).

Iz regije sve domaće kompanije lete za Rusiju. Adria leti za Moskvu, Croatia za St.Petersburg, Montenegro i Air Serbija za Moskvu i St.Petersburg. Air Serbia je istraživala pokretanje letova za Krasnodar, 3,5 milijuna putnika velik aerodrom koji je loše povezan sa Zapadom. Takve niche bi svakako bile odlično rješenje za kompaniju.

Aeroflot i njegove kompanije zaostaju za svim ostalim velikim igračima u regiji. No, Aeroflot i jest posljednja od 7 najvećih igrača Europe. Ipak kompanija ima ogromnog rezona otvarati linije u regiji, pa najnovija ekspanzija nikako ne treba čuditi.

 

25 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Nadam se da se nakon rata sve ovo normalizuje.

Vrlo je upitno kako ce se Rusi vratiti na nebo Evrope. Sumnjam da ce njihovim Airbus i Boeing avionima biti dozvoljeno da ikada vise lete nebom Evrope jer nije sigurno koliko su ti avioni bezbedni.

I sa tim avionima ce bas biti konkurentni evropskim kompanijama koje koriste Airbus i Boeing avione…

Pa kako nije bitno? Morace da imaju vise cene kako bi ostali konkurentni, a tada ce putnici pre izabrati jeftinije prevoznike.

Moze li jedna detaljna kolumna o istoriji Aeroflota? Podatak od 10.000 aviona je zaista impresivan, ako znamo da tek par kompanija danas ima preko 1.000 aviona u floti.

Zasto ne? Njegova istorija je prebogata, bili su najveca kompanija na svetu!

Mozda Vama nije interesantno, no citateljima bi bilo. A valjda je poenta portala da citateljima bude interesantno.

Izuzev WW2 mislim da nijedan rat nije izazvao ovakve tektonske poremećaje u zrakoplovstvu. COVID + rat nanijeli su probleme svim europskim kompanijama koji su letili za Aziju.

Sezonska linija za Osijek? Nemaju Slavonci nekih prevelikih veza s Rusijom.

To je hipotetska teza bila u članku. Teško je to analizirati 6 godina poslije.

Pored Turkisha kompanija sa najboljim servisom u Evropi.

Slažem se 100%

British, Iberia, Air France-KLM, Lufthansa, su bolji dosta od Aeroflota ako mene pitate, ne znam da li se ostali slažu.

Čim prođu sankcije a to je za nekoliko godina.Mislim da će se odmah vratiti na Balkan jer broj Rusa koji su došli vamo je veliki.

Nije sigurno.

Nadamo se skorom povratku Aeroflota!

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!