zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Air Serbia povećala broj putnika za 0,96% u III. mjesecu

Air Serbia je u III. mjesecu imala 273.705 putnika, što nije ni 1% više nego prošle godine, točnije 0,96% (271.102 u III/2024). Kompanija je imala 3269 letova što je 8,32% više nego prošle godine (3018 u III/2024). Load faktor je bio 74% (71% u III/2024). Kompanija je u tri mjeseca imala 789.101 putnika.

I ovo je čudno. OK, kompanija je letjela sa nešto većih aviona, prošle godine nije imala E190/195 u floti, ove godine ih je imala 2-3. No, na 33-34 aviona isto nikako nije moglo napraviti to da je toliko povećan load faktor, a broj putnika je bio gotovo isti. Dakle, kompanija sada ima više aviona, ukupno ima veće aviona, load faktor je povećan, a broj putnika je gotovo isti. Jako čudno.

Najpopularnije destinacije Air Serbie su bile Podgorica, Tivat, Ljubljana, Paris, Zurich, Milano, Rim, Amsterdam, Frankfurt, Beč, Moskva, Atena, Istanbul, Barcelona i Larnaca.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Serbia

122 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

o ovome je bilo podosta komentara jer je neko van konteksta to iznio ovde i brojke zaista nemaju smisla. neko se zanio u ASL i nije dobro lazirao brojeve – ili nije dao pravi konekst za ovo. veliki problem je i upotreba wet leasova zimi… ASL to radi redovno i tu zaista nema logike. no ako je ima, zasto nam je ne objasne.

Poštovani Alene, šta je čudno? U državi haos, leti samo onaj koji mora i oni koji ide na holiday!

Evo pitao sam chatGPT da objasni ovo.

Pitanje: “My airline had 0,96% more passengers comparing to last year. LF increased from 71% to 74%. How did the capacity change?”

Odgovor: “✅ Final Answer:
Capacity decreased by approximately 3.14%.
Even though more passengers flew, the airline used fewer seats overall — meaning it operated more efficiently.”

Link ka chatu: https://chatgpt.com/share/67f54568-05a4-8006-b50a-502a5a27738a

Eto Alene, kapacitet je bio smanjen ovog meseca.

OT: BEG-INI sinoc na A319, 20 putnika

И?

Pa nema i, samo zanimljiv podatak… Broj putnika je u defitivnom porastu, kako god to zvucalo bizarno.

Letim jedno 10ak puta ovu liniju u oba pravca i u pocetku je bilo 0-5 putnika po pravcu, pa 5-10, sad je uvek 10-30…

Da JU hoce malo da se potrudi (double daily rano jutro – ponoc) i da reklamira konekcije preko BEG-a, sto se mene tice to je i dovoljno, mogli bi maltene samo to da lete i da pogase subvencionisane letove.

Logicno jer su to ferry letovi.

Predobro

Prosle zime su niz linija leteli sa vecim avionima! Pogotovo nakon Maratona! Otuda manji kapacitet ove godine, koji je i realan.

Jeste niz linija. Prosle godine su u III mesecu sve Embraer letove zamenili za A319/320 (daleko veci kapacitet). Dalje tvrdili ste i da ovog III meseca imaju smanjenja (nemaju).

I na kraju, niz linija je prosle godine imao letove vecim avionima, poput Ljubljane, Nirnberga, Praga, Bukuresta, Istanbula, Atine, itd…

Ove zime je za NUE isao ATR, za PRG ide samo ATR, za OTP ide ATR/E190 umesto ATR/A319, za IST i ATH idu ATR/E190/A319 umesto samo A319/A320, itd…..

I sve to rezultiralo 3,6% manjim kapacitetom.

LF od 74% za legacy u mesecu koji spada u nisku sezone je prilicno dobro.

Brojke svakako deluju cudno, a uzimajuci u obzir da su uveli dve nove long haul linije..
ali ne treba se zaboraviti da je katolicki Uskrs prosle godine pao krajem marta, tako da se tu racuna zadnja dekada marta…To je u startu dosta putnika manje, sto transfera sto nasih ljudi koji su dolazili u Srbiju za praznike

Da, zanimljivo je niko nije pomenuo proslogodisnji katolicki Uskrs koji je bio u martu.

Do sad se takva vrsta informacija uvek davala. Ovde imamo dakle slucaj da je u martu mesecu 2025 bilo vise putnika nego li prosle godineu istom mesecu kad je zbog tog praznika uvecan broj putnika.

April ce pokidati.

Februar 2025 bio bolji od februara 2024 koji je imao dan vise.
Mart 2025 bio bolji od marta 2024 kad je bio Uskrs.
April 2025 ce pokidati.

Dakle, nema zime 🙂

Да да, хоће у априлу сигурно

Mnogi iz Srbije putuju avionom iz Budimpešte, Temišvara pa čak i iz Tuzle jer im je tako jeftinije.

Глупости

Obzirom da brza železnica još nije završena trenutno se putuje automobilom 5 sati od Beograda. Samo gorivo i putarine izađu za takav put blizu 200 evra, gde su još troškovi parkinga. Jako je malo linija gde je razlika u ceni vredna tolikog cimanja.

Alene cudno da niste odmah napisali clanak o planiranom teroristickom napadu na kontrolu leta u BEG od strane studenata terorista. Ipak je to krivicno delo medjunarodnog terorizma sa mogucim dalekoseznim posledicama. Strucnjak kao vi mora znati pa po svim medjunarodnim zakonima cak i šala ili zezanje sa takvim stvarima po medjunarodnim zakonima predstavljaju kaznjivo krivicno delo koje se slicno tretira.

Ima smisla to sto kazete 99% je da ste u pravu.

Politika je SNS portal. Tabloid.

Zar niste rekli da se slazete da i sale sa tim su krivicno delo? Ako je na nekom skupu iznosen plan blokada ATC.. mislim da se FAA ICAO EUROCONTROL ne bi slozili da je nista, gluposti, forica…

Narsvno da teroriste treba zatvoriti u celije.. to sto vi simpatizirate rusenje Srbije pa su vam teoristi slatki mali studenti to je vasa stvar. Ali je cinjenica da po svim pravilima i Aneksu 11 Cikaske konvencije je i sala o blokadi ATC akt terorizma… ili ce te into negirati

Neverovatno kakvi ljudi postoje

I direktno vam prenosio Informer. 🤣🤣od njih , dnevno imate na tone teriristickih akcija, atentata na predsednika i niko iz Infirmera nije uhapsen , da se vidi odakle im ta saznanja i skim su u vezi. Inace vi o ovome ne biste imali pojma, da krtica koja je radila za njih i sluzbu nije bila prisuna. Studenti su samo sa ovakvim pokusajem mogli da isteraju na svetlost gnjide koje su uzurpirale medijski prostor, i truju gradjane zlom koje izmisljaju. Morao je neko da ih prodrma i napravi budale od njih.🤣🤣🤣🤣a nikako da kazu kako su 15. Marta znali da se radi o zvucnom topu i napadu na gradjane , cemu su se zdusno radovali, posebno vlasnik. To je bio izvrseni, a ne planirani, teroristicki napad na gradjane Srbije.

Tako je, Dragan J. Vučićević treba da ide u zatvor zbog zezanja sa takvim stvarima.

Kakvu represiju? Dragan J. Vucicevic je desna ruka Vucica i plasira gnusne lazi, targetira nevine ljude itd svakodnevno! Zatvor!

Za razliku od Vas, Alen je ozbiljan čovek i prvo proveri informacije, a ove Vaše su u netačne i zlonamerne. Trebalo bi da se stidite.
Alene ovo je bot. Možete zanemariti sve što je napisao.

Klinci pricali na privatnom sastanku.. a inace se sve teoristicke akcije planiraju od strane ljudi u godinama u ozbiljnim kompanijama 🙄hm hm hm..

Tako je.. ako pogledate profile terorista u proslosti sve su to indoktrinirani mladi ljudi uglavnom na fakultetim
A kao sto vec rekoh medjunarodni zakoni ovo prepoznaju kao krivicno delo zar ne. I ti nema “slatki mali klinac se salio”

Nece ih dirati policija, narod ce se odmah pobuniti. Shvatila je i policija da ne moze protiv volje vecine naroda da hapsi nevine ljude.

Teroriste itekako može… a oni koji podržavaju teroriste su i sami teroristi

Napravljeni slajdovi sa planovima i timelajnom smena i blokitanja istih su netacne informacije… jaooo

Ali kao sto ste vec i potvrdili a i sami znate, u avijaciji o po medjunarodnim propisima iz Anrksa 11 Cikaske konvencije i “neozbiljni planovi” se klasifikuju kao akt ugrozavanja brzbednosti civilne avijacije cime spadaju u aktove medjunarodnog terorizma

Hvala konacno ste potvrdili ono sto od pocetka kazem da je to bilo krivicno delo.. policija i tuzilastvo su utvrdjivali i doneli odluku da ima elemenat dela i priveli teroristu da bi se onda sinoc studenti organizovali blokadom stanice da vrse pritisak da bude pusten. Slozicete se nadam se da je tako nesto nedopustiv pritisak na pravosudje i moze isto da se nazove nasiljem i shodno definiciji, terorizmom.
Kao drugo, opet se pozivam na cikasku konvenciju koju valjda poznajete, blentavo ponasanje ne abolira u krivicnim delima protiv avijacije ucinioce dela. Avijacija ne poznaje “salio sam se blentav sam” izgovor. Kao i u Americi i EU koji obozavate, i u Srbiji su sale na taj nacin kaznjive zatvorom

Ako je istina Alene nije pogresno. Opet kažem jel da da je istina da te “igrarije” u avijaciji su krivicno delo. Da li bi rekli da su igrarije da su neki random studenti uhvaćeni da nema blokada? Ne bi naravno.
Budite dosledni. Ovo je terorizam

Ja se stvarno trudim da se ne mesam u ovako glupe diskusije ali ovo je van svake granice normale.

Policija nije privela nikakvog “teroristu” sa medicinskog fakulteta vec potpuno drugog nevezanog studenta sa saobracajnog fakulteta. Policijska stanica u koju je priveden, u kojoj mu nije ispostovano pravo na advokata i kontakta sa spoljnjim svetom je ona od koje se protestovalo, da bi isti kasnije logicno bio pusten jer policija nema osnova da ga zadrzi. Zivim na 15min odatle i mogu da potvrdim da su u pitanju sve ciste cinjenice. Pritom, da li stvarno treba da podrzavamo policiju u drzavi koja je pre tri dana deportovala ni krivog ni duznog nasumicnog italijana koji je dosao da svira klavir na protestima?

Cinjenica da verujete u ovu pricu o terorizmu, pored potvrdjenog, proverenog i od strane informera priznatog plana da se nadje informerova krtica koja je pored obicnih snimaka delila direktoru informera i privatne mobilne telefone studenata, koje je on zatim zivkao milion puta u emisiji (da nije i ovo terorisanje privatnih individua?), stvarno dokazuje da nema poente dalje komentarisati ovolike nebuloze, i namensko sirenje dezinformacija.
Pobogu premijerka je pricala da je nedavni strajk zaposlenih na aerodromu bio terorizam, a vi se lozite na svaku stvar koju pro-rezimski mediji izmisle? Sramota

Blokada XXX

Samo jako 🥪

Inace

Terorizam se klasifikuje kao svako nasilje ili pretnja nasiljem koje za cilj ima zastrasivanje civilnog stanovnistva u ime politickih ili ideoloskih ciljeva

Studenti 5 meseci blokiraju fakultete, puteve, sve koji misle drugacije sikaniraju, pozivaju na njihovo ponizavanje, vredjanje, lincovanje, paljenje kuca, gadjanje jajima, kamenicama, pretnje po zivot i da ce ih juriti preko reke..

Sve je to nasilje i pretnje nasiljem da bi se uneo strah u ljude. Zarad studentskih ideologija..

Ergo, po gore citiranoj definiciji terorizma

Akcije studenata su terorizam

Studenti su teroristi.

Sto bi vasi ameri koje obozavate rekli..

If it walks like a duck and quacks like a duck…

Naveo sam cinjenice definicije i radnje terorizma…

To sto vi podrzavate te akcije u Srbiji i podrzava ih 500000 ljudi ne znaci da nisu terorizam

I 9/11 je slavilo pola planete al niko nije tvrdio da to nije teorizam

A zamislite tek kad većini Srbije prekipi tolerisanje terorista

Bore se mjesecima sa umobolnim likovima- koji zaista vjeruju u to informer kurir njesra. Baba iz NS a mi prica da se boji studenata- a ja dodao su za sve bili optuzivani ali ne jos za silovanjea ne brini.

Naravno da ne moze da pohapsi pola miloona jer je to i poenta terorista.. da izazovu odogovor drzave da bi mogli teroriste jos vise da naloze da presuzmu nasilne akcije protiv drzave i neistomsiljenika i izazovu gradjanski rat

Pa problem je sto vlast u Srbiji ispunjavanjem zahteva naroda potpisuje sebi zatvor. Logicno da to ne zele da urade.

Rešenje je da slušamo teroriste i napravimo sta oni hoće? Pa će sutra novi teroristi da se dignu da traže nešto njihovo kad vide da ovo uspeva? Jel vi to ozbiljno podrzavate?
Da ne širimo sad priču o obojenih revolucijama i slično, da se držimo teme
Pretnja nasiljem u avijaciji uključujući i sale je krivicno delo terorizma.
Slažete se?
Ne misljenje jel ovo opravdano, ko jje kriv, deca ili ne…
Da li je ovako nesto krivicno delo po medjunarodnim zakonima? Samo to vas pitam ovako da se izjasniti uz vas cenjeni kredibilitet poznavaoca avijacije?

Da li ste vi, ili bilo ko drugi, zapravo zastraseni blokadama fakulteta i puteva na 15min svaki dan? Cestitam

Da zapravo proverite zvanican izvor informacija, tj. javno i jednostavno dostupan manifesto od ukupno cetiri (4) zahteva, jasno bi Vam bilo da su ovo sto pisete potpuno besmislene.

A da dodam i na tri specificne stvari koje ste spomenuli:
1. Jajima su partijske ljude gadjali gradjani, ne studenti
2. Kamenice su po krovovima zgrada postavljali pred protest zaposleni gradske cistoce Beograda, ne studenti
3. Da li su onda Vucic i SNS takodje teroristi? Svaki put u poslednjih 15 godina kada se pravio skup u Beogradu, ceo grad tri dana i noci ostane blokiran kolonama autobusa koji dovode, da se korektno izrazim pristalice izvesnih, da ne kazem bas opste poznato placenike

Druze, oladi bre vise i sram te bilo!

Puuumpaaaaaj🤣🤣🤣🤣🤣

studenata terorista? pa s obzirom da su svi kriminalci kod ovih vaših, ne znam iz kojih bi se izvora regrutovali teroristi?

Pomoz Bog brate bote 🥪🥪🥂😁

BEG – BNX 04.04 21/72
BEG – BNX 07.04 45/72
BNX – BEG 07.04 20/72

Da li ovo nagoveštaj da je BEG ponovo imao smanjenje broja putnika u poređenju mart25/mart24 ?

BEG nije imao smanjenje broja putnika u martu.

Racunovodje Air Serbie su pravi madjionicari 🫣

Nije njihova krivnja što vas ne zadovoljava ništa ispod mjesečnog pada od 20% i što odbijate bilo koju brojku koja se ne uklapa u vaša osobna nadanja. To morate sami sa sobom da riješite.

Proslog 3. meseca nisu imali nijedan Embraer u floti. Nisu ih imali od 20.2. (incident Marathona) do sredine 4. meseca (dosla Bulgaria Air). Pobogu!

Ovog 3. meseca su ih imali 3 komada (E195 i 2 E190).

Kapacitet JU je ovog 3. meseca bio manji nego proslog.

Ne nije. To je 3,6% manje kapaciteta ove godine.

Kakvih 4%? Ne ide Vam matematika.

Sa povecanjem broja putnika za 0,96% i LF-a za 3 boda dolazite da je kapacitet smanjen za 3,13%.

Плус имали су више Атр у саобраћају

A to nije zanemarivo.

Више авиона али више мањих авиона

Ovaj broj je mogao da bude dosta veći. Tim prije što su uveli dvije nove long haul linije, a imali su i više od 8% letova u odnosu na prošlu godinu. Možda je politička situacija u zemlji doprinijela ovakvom rezultatu.

Mart 2024 je bio prenaduvan zbog Uskrsa. Ovo su realne brojke.

Nije ništa čudno molim vas. Trenutno su veliki protesti u Srbiji koji će, iskreno se nadam, dovesti do pada koruptivnog SNS-a, pa tako nadajmo se i nestručnih kadrova koji sede u menadžmentu Er Srbije i koji troše pare više nego avioni naftu.

Taj “nestručni” kadar je od kompanije u raspadu napravila čudo, nije baš sve tako crno kako mislite, u redu je politička ostrašćenost ali dajte molim vas budite malo realni ovako ste samo deluzivni

Koje tačno čudo? Ako može objašnjenje. Hvala

Uz koliko upumpamog novca ovog napacenog naroda?

ATR flotu ste zaboravili. Oni su malo više potegli.

А шта је ту спорно? Каже да су имали више летове, не и већи капацитет. Ове зиме имали су више летова са мањим ваздухопловима као што је Е90 и АТР . Ако се добро сећам, прошле зиме нису имали Е90 док ове јесу и то два комада. Те две летелице су обављале по три лета сваког дана.

Такође, ове зиме имали су и више летова са АТРовима него лане.

Па и није када се израчуна колико су летели.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!