Air Serbia je u III. mjesecu imala 273.705 putnika, što nije ni 1% više nego prošle godine, točnije 0,96% (271.102 u III/2024). Kompanija je imala 3269 letova što je 8,32% više nego prošle godine (3018 u III/2024). Load faktor je bio 74% (71% u III/2024). Kompanija je u tri mjeseca imala 789.101 putnika.
I ovo je čudno. OK, kompanija je letjela sa nešto većih aviona, prošle godine nije imala E190/195 u floti, ove godine ih je imala 2-3. No, na 33-34 aviona isto nikako nije moglo napraviti to da je toliko povećan load faktor, a broj putnika je bio gotovo isti. Dakle, kompanija sada ima više aviona, ukupno ima veće aviona, load faktor je povećan, a broj putnika je gotovo isti. Jako čudno.
Najpopularnije destinacije Air Serbie su bile Podgorica, Tivat, Ljubljana, Paris, Zurich, Milano, Rim, Amsterdam, Frankfurt, Beč, Moskva, Atena, Istanbul, Barcelona i Larnaca.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Serbia
o ovome je bilo podosta komentara jer je neko van konteksta to iznio ovde i brojke zaista nemaju smisla. neko se zanio u ASL i nije dobro lazirao brojeve – ili nije dao pravi konekst za ovo. veliki problem je i upotreba wet leasova zimi… ASL to radi redovno i tu zaista nema logike. no ako je ima, zasto nam je ne objasne.
Stoji.
Poštovani Alene, šta je čudno? U državi haos, leti samo onaj koji mora i oni koji ide na holiday!
A što reči.
Evo pitao sam chatGPT da objasni ovo.
Pitanje: “My airline had 0,96% more passengers comparing to last year. LF increased from 71% to 74%. How did the capacity change?”
Odgovor: “✅ Final Answer:
Capacity decreased by approximately 3.14%.
Even though more passengers flew, the airline used fewer seats overall — meaning it operated more efficiently.”
Link ka chatu: https://chatgpt.com/share/67f54568-05a4-8006-b50a-502a5a27738a
Eto Alene, kapacitet je bio smanjen ovog meseca.
OT: BEG-INI sinoc na A319, 20 putnika
И?
Pa nema i, samo zanimljiv podatak… Broj putnika je u defitivnom porastu, kako god to zvucalo bizarno.
Letim jedno 10ak puta ovu liniju u oba pravca i u pocetku je bilo 0-5 putnika po pravcu, pa 5-10, sad je uvek 10-30…
Da JU hoce malo da se potrudi (double daily rano jutro – ponoc) i da reklamira konekcije preko BEG-a, sto se mene tice to je i dovoljno, mogli bi maltene samo to da lete i da pogase subvencionisane letove.
Da
Logicno jer su to ferry letovi.
Predobro
Prosle zime su niz linija leteli sa vecim avionima! Pogotovo nakon Maratona! Otuda manji kapacitet ove godine, koji je i realan.
Ne nije niz linija i ne nije puno aviona. Razlika je daleko veća spram razlike aviona.
Jeste niz linija. Prosle godine su u III mesecu sve Embraer letove zamenili za A319/320 (daleko veci kapacitet). Dalje tvrdili ste i da ovog III meseca imaju smanjenja (nemaju).
I na kraju, niz linija je prosle godine imao letove vecim avionima, poput Ljubljane, Nirnberga, Praga, Bukuresta, Istanbula, Atine, itd…
Ove zime je za NUE isao ATR, za PRG ide samo ATR, za OTP ide ATR/E190 umesto ATR/A319, za IST i ATH idu ATR/E190/A319 umesto samo A319/A320, itd…..
I sve to rezultiralo 3,6% manjim kapacitetom.
Sve to je zanemarivo na toliko aviona. I ne opravdava toliko veliku razliku.
LF od 74% za legacy u mesecu koji spada u nisku sezone je prilicno dobro.
Je, apsolutno je.
Brojke svakako deluju cudno, a uzimajuci u obzir da su uveli dve nove long haul linije..
ali ne treba se zaboraviti da je katolicki Uskrs prosle godine pao krajem marta, tako da se tu racuna zadnja dekada marta…To je u startu dosta putnika manje, sto transfera sto nasih ljudi koji su dolazili u Srbiju za praznike
Stoji.
Da, zanimljivo je niko nije pomenuo proslogodisnji katolicki Uskrs koji je bio u martu.
Do sad se takva vrsta informacija uvek davala. Ovde imamo dakle slucaj da je u martu mesecu 2025 bilo vise putnika nego li prosle godineu istom mesecu kad je zbog tog praznika uvecan broj putnika.
April ce pokidati.
Da u travnju će rasturiti po najavama. No, ožujak je bio loš. I drugima je ožujak lošiji nego prošle godine, ali su ipak zabilježili bolje rezultate.
Februar 2025 bio bolji od februara 2024 koji je imao dan vise.
Mart 2025 bio bolji od marta 2024 kad je bio Uskrs.
April 2025 ce pokidati.
Dakle, nema zime 🙂
Sve istina, no ipak drugi su u ožujku imali bolje rezultate od 0,96%.
Да да, хоће у априлу сигурно
Hoće.
Mnogi iz Srbije putuju avionom iz Budimpešte, Temišvara pa čak i iz Tuzle jer im je tako jeftinije.
Глупости
Sigurno da puno ljudi putuje iz Budimpešte. To je logično.
Obzirom da brza železnica još nije završena trenutno se putuje automobilom 5 sati od Beograda. Samo gorivo i putarine izađu za takav put blizu 200 evra, gde su još troškovi parkinga. Jako je malo linija gde je razlika u ceni vredna tolikog cimanja.
Ma kakvih 200 EUR. Do Budimpešte i nazad ima 744 km, da imate i neko čudo od auta koji troši 10 litara na 100 km to je 74 litre benzina, a to je 106,56 EUR u Hrvatskoj, u Srbiji možda nešto malo skuplje. Ako imate normalan auto koji troši 6 litara na 100 km to je nekih 64 EUR. Konačno i do Beogradskog aerodroma imate nešto za potrošiti goriva.
Troškove parkirališta imate i u Beogradu i u Budimpešti.
Alene cudno da niste odmah napisali clanak o planiranom teroristickom napadu na kontrolu leta u BEG od strane studenata terorista. Ipak je to krivicno delo medjunarodnog terorizma sa mogucim dalekoseznim posledicama. Strucnjak kao vi mora znati pa po svim medjunarodnim zakonima cak i šala ili zezanje sa takvim stvarima po medjunarodnim zakonima predstavljaju kaznjivo krivicno delo koje se slicno tretira.
Prvi glas. Nemam baš nikakvih informacija o tome.
https://www.politika.rs/sr/clanak/671580/studenti-u-blokadi-planiraju-zauzimanje-aerodroma-video
https://informer.rs/politika/vesti/1006841/blokaderi-aerodrom-kontrola-leta-teroriscki-napad
Treba uzeti u obzir da su ovo informer i politika al nadamo se da se ovo nece desiti.
Ma gluposti. Ništa. Studenti Medicine pokušavali naći krticu. I našli su je. Malo im je glupa metoda, sad daju vlasti izgovor za represiju. No, oni to nisu istinski planirali.
Ima smisla to sto kazete 99% je da ste u pravu.
Kako god diže se prašina u Srbiji ni iz čega i traže se “teroristi” u inače vrlo mirnim studentima kojih više stotina tisuća protestira bez nasilja.
Politika je SNS portal. Tabloid.
Juce bila udarna vest u medijima cudno da niste informisani
https://www.republika.rs/vesti/politika/645793/studenti-planiraju-upad-aerodrom-kontrola-leta
https://www.danas.rs/vesti/drustvo/vjt-nalozilo-prikupljanje-obavestenja-o-snimku-na-kojem-se-govori-o-blokadi-aerodroma-nikola-tesla/
https://x.com/PrijateljNaroda/status/1909243402681528566?t=-t89V32tu5WASu7FkM5O5Q&s=19
Ma ništa. Doslovce to nije vijest.
Zar niste rekli da se slazete da i sale sa tim su krivicno delo? Ako je na nekom skupu iznosen plan blokada ATC.. mislim da se FAA ICAO EUROCONTROL ne bi slozili da je nista, gluposti, forica…
Ma dječje gluposti. Ne razbacujte se izrazima “krivično dijelo”. Pobogu ovdje se radi o ljudskim sudbinama. Ako vi mislite da je samo tako zatvoriti čovjeka u čeliju onda nešto sa vama ozbiljno nije normalno.
Narsvno da teroriste treba zatvoriti u celije.. to sto vi simpatizirate rusenje Srbije pa su vam teoristi slatki mali studenti to je vasa stvar. Ali je cinjenica da po svim pravilima i Aneksu 11 Cikaske konvencije je i sala o blokadi ATC akt terorizma… ili ce te into negirati
Pobogu čovječe!
Neverovatno kakvi ljudi postoje
A da
I direktno vam prenosio Informer. 🤣🤣od njih , dnevno imate na tone teriristickih akcija, atentata na predsednika i niko iz Infirmera nije uhapsen , da se vidi odakle im ta saznanja i skim su u vezi. Inace vi o ovome ne biste imali pojma, da krtica koja je radila za njih i sluzbu nije bila prisuna. Studenti su samo sa ovakvim pokusajem mogli da isteraju na svetlost gnjide koje su uzurpirale medijski prostor, i truju gradjane zlom koje izmisljaju. Morao je neko da ih prodrma i napravi budale od njih.🤣🤣🤣🤣a nikako da kazu kako su 15. Marta znali da se radi o zvucnom topu i napadu na gradjane , cemu su se zdusno radovali, posebno vlasnik. To je bio izvrseni, a ne planirani, teroristicki napad na gradjane Srbije.
Tako je, Dragan J. Vučićević treba da ide u zatvor zbog zezanja sa takvim stvarima.
Odličan izgovor za represiju.
Kakvu represiju? Dragan J. Vucicevic je desna ruka Vucica i plasira gnusne lazi, targetira nevine ljude itd svakodnevno! Zatvor!
OK, molio sam da tu ne idemo. Hvala.
Za razliku od Vas, Alen je ozbiljan čovek i prvo proveri informacije, a ove Vaše su u netačne i zlonamerne. Trebalo bi da se stidite.
Alene ovo je bot. Možete zanemariti sve što je napisao.
Ono što ja vidim je:
1. O tome pišu samo režimska glasila poput Imformera
2. Studenti, točnije samo studenti Medicinskog fakulteta, su samo o tome pričali, nitko nije imao nikakvih konkretnih planova
3. Studenti tvrde da im je to bila tek metoda za pronalaženja krtice u vlastitim redovima i da je ta mina bačena sa tim ciljem, a ne da se to stvarno i desi. Konačno tako su krticu našli i izbacili je iz vlastitih redova. Ovo priznaje čak i Informer.
Sve skupa nimalo vrijedno spomena. Nitko ozbiljan neće pisati što su neki klinci pričali na nekom privatnom sastanku. Da su tu postojali neki konkretni planovi, onda bi se time pozabavila policija. Iako Srbija je to, možda ih čak i uhapse. Bio bi to odličan izgovor za represiju.
Klinci pricali na privatnom sastanku.. a inace se sve teoristicke akcije planiraju od strane ljudi u godinama u ozbiljnim kompanijama 🙄hm hm hm..
Ma kakve terorističke akcije. Par klinaca Medicinskog faklutlteta su teroristi? Ma jeste vi normalni?
Tako je.. ako pogledate profile terorista u proslosti sve su to indoktrinirani mladi ljudi uglavnom na fakultetim
A kao sto vec rekoh medjunarodni zakoni ovo prepoznaju kao krivicno delo zar ne. I ti nema “slatki mali klinac se salio”
Nitko se nije ništa šalio, ali nije niti išta planirao. Pobogu!
Nece ih dirati policija, narod ce se odmah pobuniti. Shvatila je i policija da ne moze protiv volje vecine naroda da hapsi nevine ljude.
Za sada je takva odluka politike. No, ranjeni medvjed je najopasniji medvjed. Moglo bi tu svega biti.
Teroriste itekako može… a oni koji podržavaju teroriste su i sami teroristi
Znači Srbija ima pola milijuna onih koji protestiraju i koji su teroristi i još bar 2-3 milijuna onih koji ih podržavaju i koji su isto teroristi. Zakle vama je pola države terorista?
Napravljeni slajdovi sa planovima i timelajnom smena i blokitanja istih su netacne informacije… jaooo
Mislim da su klinci objasnili o čemu se radi i da to nisu bili nikakvi ozbiljni planovi.
Sad lažu? Nije da su ti klinci poznati po laganju, nasilju, terorizmu. Do sada su se pokazali kao vrlo mirni, kao oni koji ne nasjedaju na provokacije (kada bi svi mi reagirali), kao oni gdje više stotian tisuća ljudi ne napravi nikakve štete ili nasilje na protestima (na tome im istinski svaka čast). I sad takvi nenasilni ljudi postaju teroristi. Zašto to nekako ne vjerujem? I zašto nekako ne vjerujem Informeru?
Ali kao sto ste vec i potvrdili a i sami znate, u avijaciji o po medjunarodnim propisima iz Anrksa 11 Cikaske konvencije i “neozbiljni planovi” se klasifikuju kao akt ugrozavanja brzbednosti civilne avijacije cime spadaju u aktove medjunarodnog terorizma
Stvar je vrlo jednostavna:
1. Policija će utvrditi jesu li ti klinci stvarno kovali planove blokade Kontrole lete ili nisu, te jel ta blokada napad na Kontrolu koja bi mogla rezultirati rušenjem sigurnosti zračnog prometa.
2. Ako se uspostavi da su stvarno to planirali izvesti, privest će ih i vidjeti koliko je ta prijetnja bila realna ili su klinci samo lupali ko maks po diviziji.
3. Ako se uspostavi da oni nisu kovali realne planove nago su samo na blentav način neiskusno htjeli otkriti krticu (što su i učinili) onda nema kaznenog dijela
Hvala konacno ste potvrdili ono sto od pocetka kazem da je to bilo krivicno delo.. policija i tuzilastvo su utvrdjivali i doneli odluku da ima elemenat dela i priveli teroristu da bi se onda sinoc studenti organizovali blokadom stanice da vrse pritisak da bude pusten. Slozicete se nadam se da je tako nesto nedopustiv pritisak na pravosudje i moze isto da se nazove nasiljem i shodno definiciji, terorizmom.
Kao drugo, opet se pozivam na cikasku konvenciju koju valjda poznajete, blentavo ponasanje ne abolira u krivicnim delima protiv avijacije ucinioce dela. Avijacija ne poznaje “salio sam se blentav sam” izgovor. Kao i u Americi i EU koji obozavate, i u Srbiji su sale na taj nacin kaznjive zatvorom
Majko mila, jeste vi istina? Pa nije ni čudo da ta djeca demonstriraju već pet mjeseci i da ih je sve više i više kada se ovako odnosite prema njima. Sve to je jako jako pogrešno. Jako pogrešno!
Ako je istina Alene nije pogresno. Opet kažem jel da da je istina da te “igrarije” u avijaciji su krivicno delo. Da li bi rekli da su igrarije da su neki random studenti uhvaćeni da nema blokada? Ne bi naravno.
Budite dosledni. Ovo je terorizam
I tako mirni prosvjednici studenti postadoše teroristi, najgori kriminalci, a zapriječena kazna zatvora 20+ godina.
Ja se stvarno trudim da se ne mesam u ovako glupe diskusije ali ovo je van svake granice normale.
Policija nije privela nikakvog “teroristu” sa medicinskog fakulteta vec potpuno drugog nevezanog studenta sa saobracajnog fakulteta. Policijska stanica u koju je priveden, u kojoj mu nije ispostovano pravo na advokata i kontakta sa spoljnjim svetom je ona od koje se protestovalo, da bi isti kasnije logicno bio pusten jer policija nema osnova da ga zadrzi. Zivim na 15min odatle i mogu da potvrdim da su u pitanju sve ciste cinjenice. Pritom, da li stvarno treba da podrzavamo policiju u drzavi koja je pre tri dana deportovala ni krivog ni duznog nasumicnog italijana koji je dosao da svira klavir na protestima?
Cinjenica da verujete u ovu pricu o terorizmu, pored potvrdjenog, proverenog i od strane informera priznatog plana da se nadje informerova krtica koja je pored obicnih snimaka delila direktoru informera i privatne mobilne telefone studenata, koje je on zatim zivkao milion puta u emisiji (da nije i ovo terorisanje privatnih individua?), stvarno dokazuje da nema poente dalje komentarisati ovolike nebuloze, i namensko sirenje dezinformacija.
Pobogu premijerka je pricala da je nedavni strajk zaposlenih na aerodromu bio terorizam, a vi se lozite na svaku stvar koju pro-rezimski mediji izmisle? Sramota
Blokada XXX
Ne neću vam dozvoliti da ponavljate potpuno iste komentare u beskraj. Ako nemate što novo za izjaviti brisat ću vam komentare koje ponavljate.
Samo jako 🥪
Inace
Terorizam se klasifikuje kao svako nasilje ili pretnja nasiljem koje za cilj ima zastrasivanje civilnog stanovnistva u ime politickih ili ideoloskih ciljeva
Studenti 5 meseci blokiraju fakultete, puteve, sve koji misle drugacije sikaniraju, pozivaju na njihovo ponizavanje, vredjanje, lincovanje, paljenje kuca, gadjanje jajima, kamenicama, pretnje po zivot i da ce ih juriti preko reke..
Sve je to nasilje i pretnje nasiljem da bi se uneo strah u ljude. Zarad studentskih ideologija..
Ergo, po gore citiranoj definiciji terorizma
Akcije studenata su terorizam
Studenti su teroristi.
Studenti su teroristi? 500.000 studenata i drugih građana su teroristi?
E moj gospodine, jadna je zemlja koja ovako razmišlja. Ta budućnosti nema. Ako je tako što Vučić ne pohapsi tih pola milijuna terorista i ne osudi ih? Strah? Od čega? Od terorizma?
Sto bi vasi ameri koje obozavate rekli..
If it walks like a duck and quacks like a duck…
Naveo sam cinjenice definicije i radnje terorizma…
To sto vi podrzavate te akcije u Srbiji i podrzava ih 500000 ljudi ne znaci da nisu terorizam
I 9/11 je slavilo pola planete al niko nije tvrdio da to nije teorizam
Majko mila. Sve više razumijem te studente i zašto im je prikipilo.
A zamislite tek kad većini Srbije prekipi tolerisanje terorista
Kako to da im već nije prekipilo?
Bore se mjesecima sa umobolnim likovima- koji zaista vjeruju u to informer kurir njesra. Baba iz NS a mi prica da se boji studenata- a ja dodao su za sve bili optuzivani ali ne jos za silovanjea ne brini.
Naravno da ne moze da pohapsi pola miloona jer je to i poenta terorista.. da izazovu odogovor drzave da bi mogli teroriste jos vise da naloze da presuzmu nasilne akcije protiv drzave i neistomsiljenika i izazovu gradjanski rat
Pobogu čovječe. Tako nećete rješiti problem koji imate. Sjednite sa tim klincima, vidite što hoće, napravite to i sve ste rješili u par sati.
Pa problem je sto vlast u Srbiji ispunjavanjem zahteva naroda potpisuje sebi zatvor. Logicno da to ne zele da urade.
Rešenje je da slušamo teroriste i napravimo sta oni hoće? Pa će sutra novi teroristi da se dignu da traže nešto njihovo kad vide da ovo uspeva? Jel vi to ozbiljno podrzavate?
Da ne širimo sad priču o obojenih revolucijama i slično, da se držimo teme
Pretnja nasiljem u avijaciji uključujući i sale je krivicno delo terorizma.
Slažete se?
Ne misljenje jel ovo opravdano, ko jje kriv, deca ili ne…
Da li je ovako nesto krivicno delo po medjunarodnim zakonima? Samo to vas pitam ovako da se izjasniti uz vas cenjeni kredibilitet poznavaoca avijacije?
Djeca mirni prosvjednici eto postadoše teroristi, najgori kriminalci. Odmah u zatvor 20+ godina.
Da li ste vi, ili bilo ko drugi, zapravo zastraseni blokadama fakulteta i puteva na 15min svaki dan? Cestitam
Da zapravo proverite zvanican izvor informacija, tj. javno i jednostavno dostupan manifesto od ukupno cetiri (4) zahteva, jasno bi Vam bilo da su ovo sto pisete potpuno besmislene.
A da dodam i na tri specificne stvari koje ste spomenuli:
1. Jajima su partijske ljude gadjali gradjani, ne studenti
2. Kamenice su po krovovima zgrada postavljali pred protest zaposleni gradske cistoce Beograda, ne studenti
3. Da li su onda Vucic i SNS takodje teroristi? Svaki put u poslednjih 15 godina kada se pravio skup u Beogradu, ceo grad tri dana i noci ostane blokiran kolonama autobusa koji dovode, da se korektno izrazim pristalice izvesnih, da ne kazem bas opste poznato placenike
Hajde da ne krenemo u ove rasprave. Hvala dopisniče!
Druze, oladi bre vise i sram te bilo!
Puuumpaaaaaj🤣🤣🤣🤣🤣
studenata terorista? pa s obzirom da su svi kriminalci kod ovih vaših, ne znam iz kojih bi se izvora regrutovali teroristi?
Pomoz Bog brate bote 🥪🥪🥂😁
BEG – BNX 04.04 21/72
BEG – BNX 07.04 45/72
BNX – BEG 07.04 20/72
Da li ovo nagoveštaj da je BEG ponovo imao smanjenje broja putnika u poređenju mart25/mart24 ?
Vidjet ćemo.
BEG nije imao smanjenje broja putnika u martu.
Racunovodje Air Serbie su pravi madjionicari 🫣
Da
Nije njihova krivnja što vas ne zadovoljava ništa ispod mjesečnog pada od 20% i što odbijate bilo koju brojku koja se ne uklapa u vaša osobna nadanja. To morate sami sa sobom da riješite.
Proslog 3. meseca nisu imali nijedan Embraer u floti. Nisu ih imali od 20.2. (incident Marathona) do sredine 4. meseca (dosla Bulgaria Air). Pobogu!
Ovog 3. meseca su ih imali 3 komada (E195 i 2 E190).
Kapacitet JU je ovog 3. meseca bio manji nego proslog.
Kako god to je zanemarivo na toliku brojku aviona.
Ne nije. To je 3,6% manje kapaciteta ove godine.
Ma odakle vam baš ta brojka? No da je i toliko što je sa preostalih 4% razlike spram broja operacija i broja putnika.
Kakvih 4%? Ne ide Vam matematika.
Sa povecanjem broja putnika za 0,96% i LF-a za 3 boda dolazite da je kapacitet smanjen za 3,13%.
O moj bože.
Плус имали су више Атр у саобраћају
A to nije zanemarivo.
Nije ni nešto ogromno. Ti ATR-ovi su zapravo dodatni avioni na floti, JU je imala više aviona u III/2025, nego u III/2024.
Више авиона али више мањих авиона
Ovaj broj je mogao da bude dosta veći. Tim prije što su uveli dvije nove long haul linije, a imali su i više od 8% letova u odnosu na prošlu godinu. Možda je politička situacija u zemlji doprinijela ovakvom rezultatu.
Prema svemu morala je biti bitno veća brojka.
Mart 2024 je bio prenaduvan zbog Uskrsa. Ovo su realne brojke.
Ali drugi ipak imaju bolje brojke od toga i povećanje 5-10%. Bez obzira na Uskrs.
Nije ništa čudno molim vas. Trenutno su veliki protesti u Srbiji koji će, iskreno se nadam, dovesti do pada koruptivnog SNS-a, pa tako nadajmo se i nestručnih kadrova koji sede u menadžmentu Er Srbije i koji troše pare više nego avioni naftu.
Taj “nestručni” kadar je od kompanije u raspadu napravila čudo, nije baš sve tako crno kako mislite, u redu je politička ostrašćenost ali dajte molim vas budite malo realni ovako ste samo deluzivni
Koje tačno čudo? Ako može objašnjenje. Hvala
Uz koliko upumpamog novca ovog napacenog naroda?
ATR flotu ste zaboravili. Oni su malo više potegli.
To više je onda čudno.
А шта је ту спорно? Каже да су имали више летове, не и већи капацитет. Ове зиме имали су више летова са мањим ваздухопловима као што је Е90 и АТР . Ако се добро сећам, прошле зиме нису имали Е90 док ове јесу и то два комада. Те две летелице су обављале по три лета сваког дана.
Такође, ове зиме имали су и више летова са АТРовима него лане.
Kao što rekoh zanemarivo na 34 aviona.
Па и није када се израчуна колико су летели.
Zanemarivo! To ne pokriva razliku u 7 postotnih bodova.