Aerodrom Niš je u I. mjesecu imao 32.236 putnika (14.149 u I/2022). Ovo je po prvi puta da Niš ima manje putnika od Banja Luke. Ipak ovo je respektabilnih 127,8% putnika iz istog mjeseca 2019. (25.221). Aerodrom je u I. mjesecu ostvario 288 operacija (218 u I/2022). Cargo u I. mjesecu je bio 6,8 tona (0,7 tona u I/2022).
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Niš
Uodnosu na broj linija koje su trenutno aktuelne ovo je očekivan rezultat. U I. mesecu 2020. godine kada je bio prvi PSO neposredno pre prekida zbog pandemije broj putnika je bio oko 40000. To znači da maksimumi još uvek nisu dostignuti i veći broj linija bi sigurno omogućio još bolje rezultate. Pitanje za upravu aerodroma i za državu koja je vlasnik aerodroma kako aerodromi slične veličine kao što su Banja Luka i Tuzla napreduju, imaju nove prevoznike, nove linije i rast broja putnika dok Niš sa druge strane gubi linije i stagnira.
Da, to je glavno pitanja. Ali odgovor na njega već svi znamo i zamaaero ga je nekoliko puta napisao.
Samo sto je nazalost vlast ovde toliko uskogruda, da oni ne posmatraju van granica Srbije.
Oni celu ovu situaaciju vide kao da Nis otkida Beogradu putnike i da zbog toga BEG ima losiji rezultat. I tu lezi koren celog problema. Umesto da oba aerodrom postoje u nekoj sinergiji (konektovani letovi, drzava je vlasnik aerodroma i JU), stvorila se cela fama oko jednog nebitnog sekundarnog aerodroma sto INI realno jeste.
Za to vreme, ista ta vlast ignorise rast ostalih sitnih regionalnih igraca (Banjaluka, Tuzla) i okolnih jacih aerodroma (Sofija, Skopje, Pristina) koje zapravo jesu realna konkurencija Nisu (ista klasa aerodroma ili u slucaju Sofije i Skopja isti catchment area).
Beograd je toliko veliki i bitan da cak i gasenje Nisa ne bi doprinelo nekom velikom poboljsanju broja putnika (oni tih 300k putnika genericki stvore i plus ionako ne bi svi leteli preko Beograda), da Nis zaista ne bi trebalo da predstavlja ikakav problem ili trn u oku, vec jednu destinaciju odakle BEG moze da dobije i do par desetina hiljada feeding putnika godisnje.
I tu lezi cela tragedija ove price, sto starijem, bitnijem i bogatijem bratu nikada nista nije dovoljno vec hoce i sitne mrvice sa siromasnog stola svog bednijeg brata.
Problem je u mentalitetu, nacinu razmisljanja i drustvenoj svesti koji nazalost nece skoro da se promene, pa cak i idu u jako, jako pogresnom pravcu.
Da o tome koliko je Niš nebitan za Beograd sam pisao u jednoj analizi.
Tačno je da je problem način razmišljanja i mentalitet i to nije ništa novo. Aerodrom je zvanično otvoren 1986.god. i posle nekoliko dana rada morao je da bude zatvoren po nalogu tadašnje republičke vlasti. Aerodrom je kasnije nastavio rad jer je imao podršku od strane JNA i carine države SFRJ. Država nije učestvovala u obnovi aerodroma posle 1999. godine i pored grada i vojske učestvovala je Kraljevina Norveška koja je obezbedila sredstva za obnovu piste koju aerodrom sada koristi za saobraćaj.
Da sve je istina što ste napisali.
ZAG 1/2023: 221.747
ZAG 1/2020: 203.035
ZAG 1/2019: 191.197
109,22% u odnosu na 2020. godinu, tj. 115,98% u odnosu na 2019. godinu.
Da, znamo. Ide članak iza ponoći.
Zagreb i Tuzla pokidali januar
Jesu.
Nevezano – što je s izvještajem za DBV za 1. mjesec? Ne sjećam se da im je ikad trebalo ovoliko dugo da objave statistiku za prethodni mjesec.
Da, to je i meni proslo kroz glavu. I oni i Zagreb ovaj mjesec jako dugo cekaju.
Da li to znaci da rezultati nisu zadovoljavajuci?
Tesko je reci.
Za DBV vjerojatno, mislim da je ove godine 1. mjesec bio teška banana.
Moguće.
Bravo Niš!
Čitajući ovde razne kimentare reklo bi se da Niš nezadrživo propada! Očigledno su jako objektivni ili ti drugačije rečeno, psi laju a karavani prolaze.
Pa management stvarno ne radi dobar posao u Nišu.
Ne propada ali i ne napreduje. A od te stagnacije, nema nista gore u modernom svetu, jer dok ti spavas, konkurencija napreduje. Pogledajte samo OU npr. sve je bolje od ovog njihovog mrtvila, makar bi to znacilo da se nesto desava. Isto vazi i za INI.
Upravo tako.
Ne napreduje a ima bolje rezultate u januaru od Zagreba, koji kako ovde čitamo napreduje? Kako to?
Ovo je više puta jasno i nedvosmisleno objašnjeno. Ako netko ima manje letova LCC i još mu ode Swiss onda nazaduje. Jedino što drži Niš je vrlo skup PSO. Dok ga nisu uveli bili su jedini aerodrom u regiji koji je imao manje putnika 2021. nego 2020.
Kako volim ovo igranje brojkama i procentima, odlicno sluzi za poigravanje ciframa.
Kao Nis je napredovao 100%, a Zagreb 10%. Kad se tako kaze zvuci katastrofa. A u sustini, u tom slucaju i jedni i drugi dodali isti broj putnika maltene.
Dajte da se manemo spinovanja i okrenemo se svom dvoristu.
A ako cemo vec da pravimo neka poredjenja, daj Boze da Nis dostigne nivoe Zagreba i bude toliko “los”.
Nije. Zagreb je dodao više putnika spram 2019. nego Niš, dodao je skoro 20.000 putnika spram 2020, no Niš ima bitno manje putnika spram 2020.